HAAGS SLACHTHUIS: EEN GROTE FABRIEK Kerkeraadsleden betwisten elkaar kerk en pastorie Huisman Iistrum de Doelen met illeke, Seth en RPhO GAB begeleidt jeugd via actie Vraagbaak Export zorgt voor rendabele exploitatie Shimon Levy ontving vele supporters Kort geding voor Haagse rechtbank Geen risico bij vlees keuringen Wiskundeles voor ouders 5 DONDERDAG 6 MEI 1971 EN HAAG Wie staat er bij het eten il, dat talloze mensen dag-aan-dag in de >rd te doen belanden. Mogelijk wordt de laar wat daar nog meer mee te maken heeft (urlijk weet iedereen van het bestaan van achthuis is maar al te vaak geladen met een rgelijke dingen. Niets is echter minder ant het is door het voortschrijden van de tijd mee te gaan, om zo nog enigszins ge slachthuizen, die financieel gezond kun uur aan de Slachthuiskade in Den Haag. van een magere of doorregen runderlap bij weer zijn om die lap in goede staat op het slager nog wel eens in dit verband genoemd, blijft in een grijzige waas verborgen. Na- allerlei slachthuizen af, maar het woord nare klank van bloed, onnodig pijn doen en waar. Het slachthuis lijkt meer op een fabriek, techniek wel gedwongen geworden om met rendabel te kunnen draaien. Een van de wei- nen werken, staat verscholen achter een hoge Bijna acht hectare grond werd in 1911 door de gemeente be stemd als terrein voor het ge meentelijk slachthuis. Nu, rond het 60-jarig jubileum, is men dankbaar, dat destijds de opzet van de gemeente zo groots is ge weest. Moderniseringen en uit breidingen konden steeds „bin nenshuis" worden uitgevoerd. Zelfs nu zijn er nog mogelijkhe den voor uitbreiding. Een echte besloten gemeenschap is het wel met een eigen code. Geen ver wonderlijke zaak, daar in deze branche het vak vaak van va der op zoon overging en men el kaar door-en-door kent. Afpin gelen is er nog altijd een sport, maar „ja" is „ja" en „neen" is „neen", zonder dat daar handte keningen bij nodig zijn. Toezicht De hinderwet, ook tegenwoordig veel besproken, maakte zo'n 60 jaar geleden een einde aan het particulie re slachten zonder enig 'toezicht. Naast de overwegingen van buren- overlast werd ook uit hygiënisch oog punt besloten tot het instellen van openbare slachthuizen. Aanvankelijk werd er door de slagers zelf geslacht, terwijl er door de gemeente toezicht op de vleeskeuring werd gehouden. (Een taak die al sinds de middeleeu wen op de gemeentelijke schouders rustte). Zodoende was het niet vreemd dat de gemeente ook de toezicht en de verantwoordelijkheid van het slacht huis op zich nam. Ook in het begin van de slachthuisperiode slachtten veel slagers in het slachthuis hun eigen dieren, maar de ontwikkeling van de vleesgrossiers drong de sla gers het slachthuis uit. Toen ook de export de grossiers tot schaalvergro ting dwong, werd het slachten bijna uitsluitend nog gedaan door loon- slachters, die een overeenkomst met een bepaalde grossier hebben. Als verantwoordelijk man namens de ge meente werd er aan het hoofd een dierenarts gesteld, bijgestaan door enkele collega's en keurmeesters. Piiischot Hangend aan een rails worden de vlamoven getransporteerd, waar de :ens kort na het slachten door een laatste haren weggeschroeid worden. 12 )TTERI)AM Drie miljoen be iers. één miljoen congressisten en totaal van rond 5000 evenemen- van de meeat uiteenlopende aard. de balans van 5 jaar Concert- tongresgebouw de Doelen, arom viert de Doelen op 18 mei eerste lustrum met een grootse ifestatie, die zoVeel als op één ld mogelijk is een afspiegeling zal van de brede ontplooiing van het mw'in de afgelopen vijf jaar. er. lustrum met Seth" heet dit elijke programma, waarin het irdams Philharmonisch Orkest, centrale plaats inneemt, doch fin Seth Gaaikema en Willeke irti samen met de popgroep Ek- on het drieluik vormen dat het e karakter ervan zal bepalen. In jaar tijd werd de Doelen het voor de liefhebbers van het iek-symfonisch repertoire. Het erdams Philharmonisch Orkest lit onder leiding van Edo de rt onderstrepen met de Ouver- ,Le Carnaval Romain" van Hec- lerlioz en de Sinfonia Concertan- Es voor vier bazers van Wolf- Amadeus Mozart. Danny Kaye en Toon Hermans en muziek die voor de pure pret was geschreven maakten dat ook de hu mor in de muziek zijn plaats kreeg in de Doelen. Luim ook in het lustrum programma, als Edo de Waart „De negen symphonieën van Beetho ven", een kolderstuk van Louis An- driessen, dirigeert. Geen noot in dit stuk is niet van Beethoven zelf af komstig en toch is het een brok kol derieke gein, het swingt de pan uit en geeft en passant aan de popgroep Ek- seption gelegenheid om te laten zien en horen dat ook zij weet wie Beet hoven was. Dat de Doelen ook de plaats is waar de „music hall" kan gedijen is belwezen. De Doelen als cabaretge bouw bepaalt de sfeer van het pro gramma na de pauze, waarvoor Seth Gaaikema een exclusief programma van ruim 40 minuten samenstelde, waarin het wel en wee van vijf jaar Doelen in al zijn facetten zal worden belicht. Jurriaan Andriessen componeerde de „Doelenwals" voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Hij schreef bovendien de arrangementen voor zes nieuwe liedjes van Seth Gaaikema, die hij gedeeltelijk samen met Wille ke Alberti en beurtelings begeleid door het Rotterdams Philharmonisch Orkest en zijn combo onder leiding van Henk van Dijk zal zingen. Seth Gaaikema zal (als hij de kans krijgt) ook het orkest dirigeren. Eén der hoogtepunten zal ongetwij feld worden het optreden van Willeke Alberti in het speciaal voor haar door Seth Gaaikema geschreven lied „Het nieuwe hart van Rotterdam, dat is de Doelen". Sluitstuk vormt het optreden van de groep Ekseption, dat de enorme vlucht die de popmuziek in de Doelen heeft genomen zal ortderstrepen. Eén van de voornaamste punten van het slachthuis is altijd de keu ring geweest. Nauwkeurig gaat men na of het vlees wel voor consumptie geschikt is. Het is haast onvoorstel baar hoe scherp de controle op het vlees is. Geen enkel risico wordt ook maar bij de keuringen genom'en. In de eerste plaats wordt het te slachten dier levend gekeurd. Dit houdt in, dat het dier lopend bekeken moet worden op lichamelijke gebreken en andere direct zichtbare afwijkingen. Na deze eerste selectie, worden de goedge keurde dieren gedood, koeien en kleinvee door een pinschot in de her senen en varkens door elektrische stroom. 'Na het verbloeden worden de die ren volgens EEG-voorschrift verder hangend 'afgeslacht. Hangend uit hygiënisch oogpunt, want hoewel er constant schoonmaakploegen werken kan de vloer niet altijd steriel zijn. Het verwijderen van de huid ge schied met behulp van pneumatisch aangedreven messen. Men overweegt om als eerste in Nederland een spe ciale afhuidmachine aan te schaffen. Deze heeft o.a. als voordeel, dat de losgemaakte huid automatisch naar buiten getransporteerd wordt, waar door stapels huiden niet meer in de slachthallen 'komen te 'liggen, wat nogal eens gevaarlijk was om over te struikelen e.d. Hierna worden de maag- >en 'buikholte leeggemaakt, maar maag, darmen en andere orga nen blijven bij het geslachte dier. Dan komt het meest belangrijke mo ment: De keuring. „Geen risico" Voor de keurmeester en de dieren arts zijn er bij deze keuring twee mogelijkheden: onvoorwaardelijk goedgekeurt of niet onvoorwaardelijk. In het eerste geval kan het geslachte dier direct verder uitgebeend worden en in de bewaarcellen worden opge hangen. iHet tweede geval is echter in verschillende 'mogelijkheden onder verdeeld. Wanneer een keurmeester en een keuringsdierenarts iets anders beslissen dan onvoorwaardelijke goedkeuring door inwendige afwij kingen. als vervetting, littekens en bloeduitstortingen of degeneratie van organen, wordt alles van het dier apart gehouden in een bewaarcel achter slot en grendel. Want bij een eventuele besmettelijke .ziekte zouden bij aanraking van gezond vlees toch nog ziektekiemen in dat gezonde vlees kunnen groeien. Van het verdachte dier worden le ver, milt, een stuk vlees en een nier naar het laboratorium gebracht voor een braad- en kookproef, waarbij smaak en geur beoordeeld worden, en verder voor een bacteriologisch on derzoek, waarbij de houdbaarheid van het vlees wordt bepaald. Worden Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Shimon Levy, de Israëliër, die een jaar lang zich heeft ingezet voor de verwezenlij king van een „vredescafé" heeft gis teren in de tuin achter het pand aan de Westersingel waar vandaag de verbouwing is begonnen, zijn sup porters ontvangen. De jongelui, die hem door een „briefactie" hebben geholpen de (JShalomgedachte" uit te dragen, troffen er gistermiddag een stralende zon, een niet minder stra lende Shimon Levy en uitstekende Russische en Israëlische folk-zangers en -dansers aan. Diplomatieke vertegenwoordigers van enkele ambassades van Arabi sche landen, zowel als van de Isra ëlische ambassade, gaven blijk van hun belangstelling voor Levy's Sha- lomclub. Het café waarin Levy re presentanten va nalle nationalitei ten, maar vooral van Arabieren en Israëliërs vreedzaam tezamen wil brengen, zal waarschijnlijk in juli kunnen worden geopend. Op de fo to van een tot vijf uur gistermiddag ontving Levy zijn gasten. Nauwgezet wordt het bacteriolo gisch onderzoek van verdacht vlees uitgevoerd. Op de foto is één van de laboranten bezig met een onderzoek, naar hormooninspuitingen bij kalve ren, een zaak die enkele jaren gele den heel wat deining veroorzaakte. Door deze inspuitingen kunnen de kalveren sneller vetgemest worden, maar door de scherpe controle komt het momenteel nog maar zelden voor. er verdachte zieklekiemén gevonden, d3n wordt het dier afgekeurd en in de destructor in Overschie vernietigd. Andere mogelijkheden kunnen goedkeuring zijn, mits het bacteriolo gisch onderzoek negatief is. Verder kan het vlees, wanneer het beperkt houdbaar is via de zgn. „vrijbank" in kleine porties en onder toezicht wor den verkocht, of het vlees wordt ge zouten en gesteriliseerd, tot slot is er nog de 'mogelijkheid dat het vlees niet besmet is, maar niet geschikt voor menselijke consumptie. Dan gaat het naar de dierentuinen. Voorop staat steeds „Geen risico". U.S.A. Sinds 1965 zijn er voor de slacht huizen de EEG-voorschriften van 'kracht geworden. Veel 'verschilden deze niet met de Nederlandse eisen. Ingrijpender zijn echter de Ameri kaanse voorschriften. Doordat het Haagse slachthuis veel vlees naar de USA exporteert moest er nogal wat veranderd worden. Dit houdt niet in, dat de eerst geldende voorschriften niet waterdicht zouden zijn, maar de Amerikanen wilden nog een aantal DEN HAAG Twee groepen de „toleranten" en de „intole- ranten" van de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk in Katwijk betwisten elkaar het bezit van een diepgaand verschil van me ning op 25 januari 1961 tussen de kerkraadsleden over het al of niet bevestigen van de nieuw benoemde ouderling Middelkoop, extra voorschriften er bij hebben. Zoals de Haagse directeur, de dieren arts A. de Koning, het noemde, „De nieuwe "Amerikaanse voorschriften zijn niet onlogisch, maar te zeer ge differentieerd." Zo mag een varken, waarop maar één haar is blijven zit ten niet meer i naar de USA geëxporteerd worden. Verder moeten de dieren geheel gemechaniseerd in een ruk door van de slachthal naar de bewaarcellen worden getranspor teerd. Met veel inspanning voldoet nu de varkensslachterij aan deze eisen. Een prestatie waar dokter De Koning erg trots op is. Elk goedgekeurd dier krijgt een in ternationaal erkend certificaat als be wijs van goedkeuring. Nauwelijks heeft men in Den Haag klachten en dan nog onbeduidende. Voo.ral om de zo goed lopende export mag de ge meente Den Haag trots zijn op dit financiëel gezonde bedrijf. En de con sument, die door de scherpe controle niet bang behoeft te zijn voor zijn stukje vlees. Razend snel maakt één der keur meesters een aantal insnijdingen en ziet met één oogopslag of het vlees- wel of niet goed is. die zich kritisch over de toen malige kerkeraad had uitgelaten. De rechtbank in Den Haag zal op 15 juni vonnis wijzen in het kort ge ding dat de „toleranten", zoals zij zich noemen, hebben aangespannen tegen de „intoleranten", die het ker- keraadslid wilden bevestigen ondanks zijn kritische geluiden. Er was als gevolg van aftreding een normale verkiezing geweest, waarbij mede op voordracht van de kerkeraad de heer Middelkoop werd benoemd. Kort voor zijn bevestiging echter oefende de heer Middelkoop felle kritiek uit op de kerkeraad. die zich daarop afvroeg of de bevesti ging onder die omstandigheden wel kon doorgaan. De plaatselijke predikant, ds. C. J. Breen was van oordeel dat ingevolge de Kerkelijke Ordening de verkie zing was gehouden en de heer Mid delkoop in het ambt moest worden bevestigd. Dit gebeurde, doch de ker keraad viel in twee kampen uiteen en sindsdien zijn allerlei kerkelijke in stanties met het geschil bezig ge weest, zelfs de Synode, de provinciale synode en classis. Ds. Breen, die een kleine meerderheid tegen zich kreeg, kon niet uit zijn ambt worden ont zet op grond van de Kerkelijke Or dening. Intussen maken beide groeperingen op verschillende uren gebruik van het kerkgebouw. Vorig jaar werd een kort geding gevoerd over de ontrui ming van de pastorie en de president van de rechtbank adviseerde tot een vergelijk te komen. „Dit is echter niet gelukt", zo deelde mr. S. H. Attema uit Leiden namens de eisers de „to leranten" mee. Binnenkort krijgen zij een predi kant en wensen de beschikking te hebben over de pastorie en de kerk. In dit verband willen zij weten wat de rechterlijke macht van de situatie denkt. De raadsman van de gedaag den de „intoleranten" mr. L. Heyningen uit Den Haag, is van me ning dat dit een zaak is voor deskun digen. Ook de president van de rechtbank, mr. A. H. Lycklama, denkt er zo over en informeert of in dat geval één of drie deskundigen benoemd moeten worden. Hierover zullen beide par tijen zich beraden. „Als we er uit kunnen komen, zal de rechtbank op 15 juni vonnis wjjzen. Anders wor den deskundigen gehoord en valt het vonnis later." Vrije, blije, buitelende kostuums, hemden, broeken, en accessoires. Ook voor de jeugd. Jeks met zakken en drukknopen. A vontuurlijke ongebonden mode. Van katoen tot leer. Bij Huisman. Mode die z'n mannetje staat. wel degelijk modieus... KORTE HOOGSTRAAT 15 Ie MIODELLANOSTRAAT 98-100 WOLPHAERTSBOCHT 218-224 Van een verslaggever LEIDEN .41 ongetveer 180 deelnemers hebben zich opgege ven voor de bijzondere wïskun- decursus die de wiskundeleraren van de „Rembrandt Scholenge meenschap"uit Leiden voor het volgende jaar op stapel hebben staan. De leraren hebben voor ouders van leerlingen die in augustus in de brugklas zullen komen, een cursus in moderne wiskunde georganiseerd. Het doel is de ouders die helemaal niets van deze stof afweten er iets ver trouwder mee te maken. De cur sus zal worden gegeven in zeven groepen van 25 tot dertig men sen: drie groepen in Voorschoten en vier in Leiden. ROTTERDAM Vijf grotere ge westelijke arbeidsbureaus in Neder land zijn met een actie „Vraagbaak" een nieuwe weg opgegaan ter bege leiding van de jongelieden die dit jaar de scholen zullen verlaten op hun weg naar het bedrijfsleven. De actie „Vraagbaak" duurt van 6 mei tot ongeveerhalf juli en zij houdt vooral in een expositie van de mogelijkheden, die gegadigden voor een werkkring staan te wachten na het verlaten van de school. Eenvoudige, overzichtelijke panelen laten zien wat er allemaal te koop is, wat een bepaalde vooropleiding heeft te bieden, in welke bedrijfstakken er vacatures zijn. Geïnteresseerden kun nen dan zelf in kaartenbakken na gaan om welke functies het bij deze vacatures gaat: een zelfbedienings zaak dus! Vanzelfsprekend is er iemand ach ter de balie, die algemene inlichtin gen kan verstrekken, er zijn ook jeugdconsulenten voor een dieper ge sprek aanwezig. Bovendien is er een diaprojektor, die automatisch van beeld verwisselt, en die van alles en nog wat over verschillende bedrijven laat zien. Een belangrijk paneel heet „gulden regels bij het solliciteren", een ander paneel toont hoe het zit met arbeids verhoudingen. ontslagsituaties, rech ten van werknemers, de betekenis van de vakbeweging. En dan is er nog een paneel betref fende de militaire dienst. In het GAB te Rotterdam is „Vraagbaak" iedere ochtend en mid dag open en bovendien nog iedere woensdagavond. Ter opwekking van belangstelling zijn circulaires naar de verschillende scholen gezonden. „Het is niet de bedoeling dat het hier storm gaat lopen", zei de heer H. J. de Jong, directeur van het GAB te Rotterdam, „want dan kunnen we de jongelui niet eens meer behoorlijk bedienen. Het is wel de bedoeling, de geïnteresseerden zo weinig mogelijk zelf te laten doen". Waarbij de heer De Jong zich zeker bewust is van zijn grote verantwoor delijkheid ten opzichte van de toe komst van de jongelui, die via het GAB bij bepaalde bedrijven worden geplaatst. „Het gaat uiteraard niet aan, te be middelen naar bedrijven, waarvan wordt verwacht dat de zaak verkeerd gaat!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5