BONN GAAT INFLATIE TE LIJF naar Israël met weinig speelruimte Politie voorkomt oplichting van tientallen miljoenen Prijzen nieuwe huizen 20 proeent omhoog Het Kwartet Kamercommissie ingelicht Dollarstroom naar West-Duitsland Gevolgen in hele EEG merkbaar lf ziekenhuizen konden zieke vrouw niet opnemen Ook in beroep 10 jaar geëist voor moord Formatiedebat dag later Fruitkwekers dupe vau nachtvorst BOOJ Honderd miljoen A en O zegels besteld mmm (RITA) Minder vast Koppelbaas zou forse fraude hebben gepleegd Verwachting ondernemers Nieuwe Leidse Courant Donderdag 6 mei 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ook liet IS'ederlandse kabinet heeft zich beraden over de monetair© situatie. Vandaag lichtte minister Witteveen de Tweede-Kamercommissie voor financiën in. Verder komt het Monetair comité van de EEG op korte termijn bijeen. BONN, FRANKFORT (Reuter, AP) Het Westduitse kabinet zal morgen beslissen over een programma van maatregelen tegen de inflatie en tegen de dollarstroom naar de Bondsrepubliek. onze Haagse redactie !N HAAG Elf Amsterdamse /enhuizen konden een ernstig vrouw niet onmiddellijk opne- ondanks het advies van drie >n tot spoedopname. De vrouw 12 maart in haar woning over- Staatssecretaris Kruisinga van sgezondheid zegt dit in antwoord rragen van het Tweede-Kamer- r. D. Dolman. gezamenlijke Amsterdamse zie- uizen zijn het nu eens gewor- over een regeling om zoveel ilijk slachtoffers van ongeluk- en acute patiënten op te kunnen jen. Gedurende het weekeinde, is de staatssecretaris, worden koor een beperkt aantal bedden l gehouden. De stichting samen- hng Amsterdamse ziekenhuizen dit zo geregeld. Kruisinga zal aan deze siich- in aan het gemeentebestuur van jerdam nogmaals vragen een af- de oplossing te zoeken voor het (eem van de acute patiënten, ewel er voor de bevolking van jerdam op het ogenblik ruim- Its voldoende ziekenhuisbedden" lezig zijn, moeten er toch nog tlijsten worden aangelegd om- ir een tekort is aan personeel. hdien blijft een aantal patiën- te lang in ziekenhuizen. Dit omdat ze niet overgeplaatst en worden naar verzorgingste- h of verpleegtehuizen. Bondskanselier Willy Brandt, mi nister van financiën Alex Móller en de meerderheid van het kabinet zijn voorstanders van een programma, dat minister Schiller van economische za ken zal voorstellen. Het kabinet is bereid de moeilijk heden te aanvaarden die een moge lijke wijziging van de wisselkoers in andere landen van de EEG zal ver oorzaken. Dit heeft regeringswoordvoerder Conrad Ahlers woensdag medege deeld aan het einde >van een dag. waarop de Duitse regering besloot de wisselmarkten in de Bondsrepubliek tot en met vrijdag te sluiten en de Bundesbank (de centrale bank) aan kondigde geen steunaankopen in dol lars meer te verrichten. Ahlers verklaarde. dat de nieuwe maatregelen ongemak* zullen veroor zaken, maar dat zij dringend nodig zijn om de stabiliteit van de economie te verzekeren. iHij voegde hieraan toe, dat zowel kanselier Brandt, die een 24-uurs bezoek aan Londen brengt als minister Schiller van mening zijn, dat de tijd is aangebroken om handelend op te treden en dat er niet zo lang over beslissingen zal worden gerede twist als over de herwaardering van de mark in 1969. OOK ANDERE LANDEN De besluiten in Duitsland leidden gisteren tot overeenkomstige stappen in een aantal andere landen. Zo staakte in ons land de Nederlandsche Bank de aankoop van dollars, nadat eerder op de ochtend op de Amster damse wisselmarkt nog 240 miljoen was aangekocht op ƒ3,5925, het laag ste interventiepunt. Met deze steunaankopen, die later in de morgen werden gestaakt, was een bedrag gemoeid van 862,2 mil joen. Dinsdag kocht de centrale bank 69 miljoen en maandag 22 mil joen. De Amsterdamse wisselmarkt werd in de loop van de dag gesloten. Er werden iwoensdag 'dan ook 'geen 1 officiële noteringen voor buitenlandse valuta's opgemaakt. De grenswissel kantoren en de handelsbanken gingen over tot het instellen van limieten met betrekking tot de handel in vreemde valuta's. De koersen van de dollar schommelden daarbij tussen de ƒ3,55 en ƒ3,60. Voor marken moest ca. 6 cent meer worden betaald. KABINET In Den Haag heeft het «kabinet zich gisteren rondom het middaguur tij dens een korte vergadering beraden over de monetaire situatie, die is ont staan door het zeer omvangrijke aan bod van dollars, mede als gevolg van de door de Duitse autoriteiten geno men maatregelen. Ingestemd werd met het beleid van de Nederlandsche Bank om tot nader bericht de aan- en verkoop van dollars te staken. Minister Witteveen heeft vanmor gen de vaste tweede kamercommissie voor financiën inlichtingen verstrekt over de internationale monetaire si tuatie. Het kabinet streeft er intussen naar, dat de landen van de Benelux - zo spoedig mogelijk in onderling overleg tot een gezamenlijke gedrags lijn komen. Het monetair comité van de Gemeenschap is daartoe op korte termijn bijeengeroepen. (zie ook elders deze krant) DEN BOSCH De advocaat-gene raal bij het gerechtshof te 's-Herto- genbosch, mr. J. Moons, heeft giste ren tegen de 63-jarige Antoinette V. uit Breda wegens moord op haar echtgenoot, bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Breda, die haar had veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest.. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het formatiedebat in de Tweede Kamer zal vermoede lijk een dag later beginnen dan oor spronkelijk werd vastgelegd. Dit betekent dat de debatten nu op woensdag 12 mei beginnen. De nieu we Kamer zal dinsdag wel bijeenko men, maar dan komt alleen de vraag aan de orde of een formatiedebat wenselijk is. Als het antwoord beves tigend is, zal wellicht worden voor gesteld het debat de volgende dag te houden. DEN HAAG De toch al zwaar beproefde fruitkwekers hebben de af gelopen nachten extra pech gehad door nachtvorsten. Daardoor zullen de peren dit jaar een zeer geringe oogst, of zelfs een misoogst geven. Door de zware dracht van vorig jaar was er toch al weinig bloei, de vorstperiode van begin maart veroor zaakte schade en de recente nacht vorst lijkt de genadeklap te geven, althans voor een aantal bedrijven. De minste schade werd geleden in Zee land en in het noorden van het land. De Westduitse centrale bank heeft gisteren de notering van Amerikaanse dollars gestaakt. De Nederlandse bank volgde met een soortgelijke'maatregel. De enorme toevloed van dollars heeft tot de maatregel genoopt. Op de foto probeert een klant tevergeefs een aantal dollars te wisselen. MASTREECHTER STAAR ARIE KEIJZER Pol. Harm. HERMANDAD e.a. zat. 8 mei grote zaal „DE DOELEN", 8 u. Kaarten 6. (alles inbegr.) St. Bev. Volksgezondheid. K. Doormanstraat IJl (naast Schouwburg, hoek v. Oldenbar- neveltstr.). Tel. reserveren 13.54.10. Alg1 IRO. JERUZALEM (Reu- [PI, AP) Bijna zeven uur Iheeft de Amerikaanse mi- j Rogers met Egyptische lei- Besproken om de impasse in fedesoverleg, met name wat Et heropening van het anaal, te doorbreken. Egyp- woordvoerders zeiden, dat sprekingen op zichzelf al elangrijke bijdrage vorm- naar dat de weg naar een rd nog lang was. enige, waar de Egyptische bia- geïnteresseerd zijn, is het ant- op de vraag, waar Amerika op omdat niet Egypte maar Is- :t voornaamste obstakel vormt, irtoon in het invloedrijke blad hram, laat Rogers tegen zijn sche collega Riad zeggen. wij willen de terugtrekking £|raël uit alle Arabische gebie- randeren, als jullie de Israëli's shington kunnen krijgen" en vergadering van de Arbei- rtij heeft minister Galili nog ien overzicht gegeven van het che standpunt, waarvan niet wden afgeweken tijdens het met minister Rogers vandaag: aël zal zich slechts van be- 0 ijnen terugtrekken op grenzen, de garanderen. t wil praten over een afzon regeling met betrekking tot "'lanaal. Is ORGELS - PIANO'S ^KTRQNISCHE ORGELS -I BODEGRAVEN 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 EZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE Israël wil zijn troepen tot op ze kere afstand van het kanaal terug trekken onder dekking van een per manent bestand en als tevoren een eind is gemaakt aan de staat van oor log. Er dient 'absolute zekerheid' te komen, dat geen Egyptische of Rus sische troepen het kanaal overste ken. Er moet effectief en goed afge sproken toezicht komen op de rege ling die wordt getroffen, als Israël zich van het kanaal terugtrekt. Israël is bereid na een afzon derlijke overeenkomst over het ka naal vrije en serieuze onderhan delingen te voeren met Egypte on der auspiciën van VN-bemiddelaar Jarring; het zal geen dictaten aanT vaarden. De eis van president Sadat van Egypte, dat Israël zich volledig te rugtrekt onder een bestand van be perkte duur noemde Galili 'verba zingwekkend en extreem'. Het plan, dat Egypte aan Rogers zou hebben voorgelegd gaat uit van een terugtrekking in twee fasen, te beginnen met ontruiming van de Sinaï-woestijn op een lijn van El Arisj in het noorden, tot Ras Moham med in het zuiden. In de tweede fase zou Israël ook de vesting Sjarm El Sjeich moeten ontruimen, die de toegang tot de Golf van Akaba be heerst. Zoals bekend weigert Israël dit punt te ontruimen. In de eerste fase zouden Egypti sche militairen na het vertrek van de Israëlische troepen posities langs de oostelijke oever van het Suezkanaal moeten innemen. De tweede fase be vat voorts de volgende elementen: Israël moet zich geheel terugtrek ken uit bezet Egyptisch gebied op de grenzen, die voor de juni-oorlog van 1967 bestonden. Egypte is dan bereid te verklaren, dat de staat van oorlog met Israël is beëindigd Israël moet vervolgens overeen komsten sluiten met Jordanië en Syrië. Als aan die voorwaarden is vol daan, zal Egypte een formele vre desregeling met Israël tekenen. enje overweegt lagere olieprijs ALGIERS (Reuter) Volgens het semi-officiële Algerijnse dagblad „El Moudjahid" zou Algerije verlaging van de olieprijs in overweging willen nemen. De Franse oliemaatschappijen moeten thans 2,95 per barrel (vat van 159 liter) betalen. Dit is een van de voornaamste punten van het oliecon flict tussen de twee landen, dat on langs een hoogtepunt vond in een op roep van de zijde der Franse olie maatschappijen voor een wereldboy cot van Algerijnse ruwe olie. „El Moudjahid" voegthieraan toe dat in ieder geval in beginsel over eenstemming moet zijn bereikt over twee punten: 1. Betaling van achterstallige belas tingen. Volgens het Algerijnse dag blad is Algerije bereid de oliemaat schappijen meer tijd te geven om aan hun verplichtingen te voldoen. 2. Het investeringsprogramma van de nieuwe Algerijns-Franse maat schappijen. Deze plannen moeten vol gens „El Moudjahid" worden bespro ken aan de hand van technische ge gevens. Tot de handigste advocaten van deze wereld behoort - het gewe ten. Otto Weiss De klas gaat naar de botanische tuin om een vleesetende plant te zien. Mag Ik wat geld voor een cro quet? Zon en maan 7 mei zon op 5.01, onder 20.14; maan op 17.22, onder 3.32; 10 mei V.M. Hoog water Hoog water, 7 mei: Rotterdam le getij 2.39, 2e getij 15.15; Sche- veningen 1.21-13.40; Vlissingen 0.02-12.27; Haringvliet a.d. Zeezij de 1.43-14.02 DE BILT Ook vandaag loopt het kwik in vrijwel het hele land weer op tot ongeveer 20 graden, waarbij de zon vrij spel heeft. Het fraaie weer hebben we te danken aan een hogedrukgebied boven Scandinavië, dat zich nu al enkele dagen in deze omge ving weet te handhaven, wat overigens in deze tijd van het jaar geen zeldzaamheid is. Wanneer de luchtdruk boven Scandinavië hoog is, treffen we in de Golf van Biskaje vaak een lagedrukgebied aan. Dat is ook nu het geval. Beide druksystemen houden over West- Europa een zuidoostelijke stro ming van vrij warme lucht in stand. Hierin komt over het alge meen nog weinig bewolking voor, maar wel komt een front van de depressie via West-Frankrijk langzaam naderbij. Daar het bo vendien in dit circulatietype vrij makkelijk tot onweer kan komen, ziet het er naar uit, dat de be stendigheid van het huidige weer niet meer zo groot zal zijn. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. (Van een onzer verslaggevers) AiMSTERDAM Met de ar restatie van de 49-jarige Goudse ex-aannemer C. I. en zijn hand langer de 29-jarige werkloze A. P. J. heeft de Amstelvcense poli tie in samenwerking met de Ant werpse justitie een miljoenen- zwendel weten te voorkomen. En het levensmiddelenconcern A en O voor een financiële ramp behoed. De twee mannen, die dinsdagavond in Gouda werden gearresteerd, had den bij een bona fide Antwerpse drukkerij een order geplaatst voor de levering van honderd miljoen verval ste A en O waardezegels van 10 cent. Indien hun plan om deze zegels in circulatie te brengen was gelukt, dan zou de totale schade circa 37 miljoen gulden hebben bedragen. Voor het A en O concern, dat duizend winkels in Nederland heeft, zou het desastreuze gevolgen hebben gehad. Belg De zaak werd zondagmiddag aan het rollen gebracht, toen bij de politie in Amstelveen een Belg naar een straat vroeg, waarin het nummer, dat hij opgaf, helemaal niet voorkomt. De Belg was bedrijfsadviseur van een Antwerpse drukkerij en wilde een klant van zijn firma, die hij reeds in België had gesproken onder de naam drs. A. Heine, in Amstelveen bezoe ken, waar de man een bungalow zou hebben. Hij vertelde dat de klant bij zijn firma een order had geplaatst voor de levering van 100.000.000 A en O waardezegels, waarvan de eerste par tij van 10.000.000 stuks dinsdag in Ant werpen zou worden opgehaald. Direct werd contact opgenomen met de di rectie van A en O, die zei van niets te weten en een vaste drukker te hebben. De Amstelveense1 politie besloot in samenwerking met de grenspolitie in Antwerpen post te vatten bij de drukkerij en af te wachten of de „di recteur van de coöperatieve Aan- en Inkoopvereniging", zoals I. zijn func tie aanduidde, zou komen opdagen. gezochte Nederlandse militaire schut ter Van S. op te vangen. I. liet J.. die als chauffeur bij hem in dienst was en ook van alles wist. rechtsomkeert maken en verdween voor de volgwa- gens. De politie besloot luen naar Gouda te gaan, waar het bestelbusje ge huurd bleek te zijn. Daar werden de chauffeur en de ex-aannemer gear resteerd. Twee keer Het kostte de politie wel enige moeite om de in een supermarkt in België opgeslagen vervalste waarde zegels op te sporen. Er moest twee keer naar België heen en weer wor den gereden voordat men de opslag plaats kon ontdekken. Het zou de bedoeling van de twee mannen zijn geweest om iedere week een tiental boekjes met de vervalste zegels opgeplakt in te leveren. Van de opbrengst zouden ze rustig kunnen leven (voor 25 gulden A en O zegels krijgt men 30 gulden terug). Het duo had al geoefend met valse zegels. Zij hadden reeds enige dui zenden zegels (van eigen proefdruk ken) van diverse soorten ingeleverd. Dat was goed bevallen en daarom werd besloten tot grotere partijen over te gaan. In de agenda van het tweetal ston den de data reeds vast, waarop ver dere bestellingen zouden worden ge daan bij dezelfde Antwerpse druk kerij: 14 mei: 10 miljoen Albert Heyn-zegels en 5 miljoen Spar-zegels; 21 mei: 5 miljoen Kroon- en een zelfde aantal Centra-zegels en eind mei: 14 miljoen gulden aan bouwvak- vakantiezegels Van een onzer verslaggevers HAARLEM Ambtenaren van het ministerie van sociale zaken hebben een fraudezaak aan,het licht gebracht waarin de 39-jarige Haarlemse kop pelbaas H.U. voor 123.000 gulden de belastingen lijkt te hebben opgericht. De man heeft bekend. De ontdekking werd gedaan bij een normale routine controle. De koppelbaas, die een bureautje had en met name in de bouw actief was, zou op grore schaal met formu lieren voor de loonbelastingen hebben geknoeid. Behalve het doen van valse aangifte wordt hij er ook van be schuldigd premies voor de sociale verzekering te hebben achterge houden. Naar grens De politiemensen lieten de ex-aan nemer rustig zijn gang gaan en alles inladen en volgden hem met vier wa gens naar de Nederlandse grens, om dat men hem in Nederland wilde aanhouden om uitleveringsmoeilijk heden te ontlopen. Bij de grensplaats Wuustwezel klaarde I. zijn drukwerk in, maar be merkte plotseling een fuik die de Bel gische rijkswacht vlak voor de grens had opgezet om, naar I. later bleek de Van onze soc.-ccon. redactie AMSTERDAM Het Alge meen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid verwacht dat de prijzen van de nieuwe huizen de komende anderhalf jaar met on geveer 20 zullen stijgen. Als oorzaak voor deze prijsstijging noemt het AVOB de stijging van de bouwvakionen en van de materiaal- prijzen, die voor deze periode op 25% worden geraamd. De verbondssecretarissen mr. Van der Steen en drs. Drewes hebben gisteren de prognose in de publici teit gebracht dat ook de prijzen en huren van nieuwe scholen, fabrie ken en kantoren met hetzelfde per centage zullen stijgen. Het AVOB gaat er daarbij van uit dat de lonen in het bouwbedrijf per 1 juni na afloop van de loon maatregel hoogstens met 7,5% zullen stijgen. Iedere verdere kos tenverhoging zal de prijzen volgens het verbond verder opdrijven. Het AVOB is volgens de verkla ringen van de heren Van der Steen en Drewes ook bereid bemiddeling te aanvaarden in het conflict met de bouwbonden. Als bemiddelaar noemden zy de voorzitter van de Sociaal-economische raad, drs. J. W. de Pous. (Zie ook elders deze krant).

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1