Autobiografie Losse' autohandel iupeert vele kopers Bonn wil Engeland in de EEG helpen Stichting WEG wil fonds voor verkeer in steden Bhoetto verlangt machtsoverdracht Kruising van eend en kevertje Russische pers valt door Sicco de Jong ANWB en Consumentenbond: tcd van klachten Dienst Verkeers kunde bij Rijkswaterstaat Seismisch onderzoek in Waddengebied aanslag op natuur Brandt belooft Heath te steunen DS70 zet gesprek voort met oude coalitie-partners Dr. B. Goudzwaard: VS Scherp RRll loonmaatregel niet continueren II DOMD6ROAG 6 MEI 1971 1 van Gils te Tilburg: recordhouder wat klachten bij i en Consumentenbond betreft. Autohandel Sukses te Eindhoven: advertentie. aarantie, meneer, die lap ik mijn laars. Als je nu nog wat dan sla ik je in elkaar. Maak je weg komt", aldus een ver ier van autobedrijf „Brabant" Eindhoven tot een tegen licha- pjk letsel door ANWB en ^umentenbond verzekerde t. Beide bonden namen in de feeving van Eindhoven en Til- vier keer de proef op de [met „losse" autohandelaars, over veel klachten gekomen resultaten zijn ontstellend. De en Ommeren nu samen aan de [om argeloze autokopers tegen dit handel te beschermen. Vorige zaterdag is reeds een t.v.-uit- van Vara's „Koning Klant" I de handel met tweedehands gewijd. De Tweede-Kamcrle- jontvingen daags na de verkiezin- Jeen expresbrief van ANWB en lumentenbond, met het niet Bkkelijk te realiseren verzoek, elke verkoop van een gebruikte I een voorafgaande keuring ver- jt te 9tellen. nu het „seizoen" ervoor weer ebroken is. nog een tweedehands I wil kopen, raden we aan dit te bij een fatsoenlijk bedrijf. De van deze bedrijven hebben floor de BOVAG of door de auto- opgestelde garantierege- die betrouwbaar geacht mag De BOVAG heeft bijv. een regeling van ..hoger beroep", in instantie bij een ANWB- BOVAG-geschillen-commissie. Verscheidene Renault-dealers om 'maar één van de voorbeelden te noemen zijn aangesloten bij het Nationaal Occasion Centrum, waar auto's boven ƒ2.500 verkocht worden met inbegrip van een ANWB-keu- ring. Wat daaruit vooralsnog te re pareren naar voren komt, wordt goed gerepareerd. Ook de losse handel schermt met begrippen als garantie en soms doet men het voorkomen alsof een ANWB-keuring „best mag". Maar dan wel na de koop. En dan blijkt er wel heel wat aan te mankeren. De vier gekochte auto's werden aldus ge keurd 1. Ford Cortina 1967 bij Garage Van der Steen alias Garage Jansen te Eindhoven, prijs ƒ3.150,- (hoog), noodzakelijke reparaties: circa 800.-. 2. Fiat 1500 van 1966 bij Garage Do- ris van Gils te Tilburg, prijs: 2.250.- (zeer hoog), noodzakelijke reparaties: circa 2.000,-. 3. Renault 16 van 1965 bij Autohan del Sukses te Eindhoven, prijs: 2.850,- (hoog), noodzakelijke repara ties: ruim 1,000,-. 4. Renault 10 van 1966 bij Autobe drijf Brabant te Eindhoven, prijs: ƒ2.600,- (zeer hoog), noodzakelijke re paraties: 750,-, voorzover „er nog gerepareerd kan worden". Er zijn weer auto's van dit viertal geruild tegen andere, er is langdurig gediscussieerd waarbij de auto handelaren zeer bekwaam bleken in het bezigen van onsamenhangende, doch krachtdadige taal er zijn her keuringen geweest na pseudo-repara- ties, proefritten met voor deze vehi kels gevaarlijke snelheden en één van de klanten is zelfs klem gereden door de boze verkoper van autobe drijf „Brabant". De wild-west-verhalen zijn in Autokampioen, Consumentengids en Kampioen van vorige week uitvoerig beschreven. De kopers gingen af op advertenties. Zo werd in het geval van Autobedrijf Sukses de Renault 16 ten einde raad geruild tegen een Peu geot 404 van 1965. waarvan de claxon het niet deed. Maar voor „dit soort ingetovikkelde mankementen" kon de autohandelaar toch geen apar te monteur aannemen, zo zei hij. De prachtig gelakte Peugeot bleek voor 1.500,- reparaties nodig te hebben, o.m. met betrekking tot vitale onder delen als remmen, schokdempers en banden. Het wordt hoog tijd ook uit een oogpunt van verkeersveiligheid dat de malafide autoverkopers met hun kwalijke praktijken (het zijn altijd dezelfde praatjes) flink door de mand vallen. ANWB en Consumentenbond willen in eerste instantie de banken, die occasions financieren, verplicht stellen deze overeenkomst eerst te -sluiten na een objectieve keuring. Het zou voor de financieringsmaatschap pijen beter zijn, wanneer zij dit prin cipe reeds vrijwillig zouden invoeren. De klant doet er goed aan in geen geval bij „losse" autohandelaren die dus niet tot de dealerorganisatie van een gerenommeerd merk behoren een koopcontract te tekenen, alvo rens de auto door de ANWB gekeurd is. Dit koopcontract dient men zorg vuldig door te nemen en ook mee te nemen, evenals het garantiebewijs en het kentekenbewijs. waarop het bouwjaar vermeld staat. Belgische mevrouw Francine que is er in geslaagd een eend een kevertje te kruisen, waarbij CV-„Buggy" ontstond. Zij won ee de door Citroën in België uit- fde prijs voor „de meest origine- CV". Deze speciale versie van de jke eend" werd geïnspireerd de „Buggy"-mode, die uit Ame- naar Europa is overgekomen. Dit grilletje in de autowereld "be de ombouw van VW-kevers tot dwagentjes in tal van varianten. ngezien de kever in Amerika aid „Bug" heet, kreeg de op het ■wagen-chassis gebouwde dauto de naam „Busgy". Inmid- :ijn er echter meer bouwers van ale carrosserieën mee aan de gegaan, zodat de naam „Buggy" meer alleen aan VW verbonden ker niet, nu Citroën een kruising •ijn 2 CV met de Buggy-vormge- heeft gehonoreerd met een prijs. „Beach Buggy" strand noemt kevertje voor het de Belgische ont werpster Francine Levêque haar va riant op de Lelijke Eend. Stichting WEG heeft, in reaktie discussienota TP 2000 van de ter van Verkeer en Waterstaat, gevraagd bij de aanpassing van eden aan het toenemende ver- De Stichting WEG verlangt 'ij een afzonderlijke wettelijke ng, waarin ruimte gemaakt voor fondsvorming. Een derge- regeling bestaat al voor de nelwegen in de vorm van het Wegenfonds en voor de provin- verbindingen in de Wet Uitke- Wegen. De problemen in de ste- lemmen echter het meest. bijdragen van de centrale over voer een betere verkeersafwi!> g in de gemeenten liggen nog w in de orde van grootte van fiüjoen per jaar. In 1980 zou dit 'g tot 200 miljoen gestegen /ijn, jl er feitelijk al jaarlijks een 500 miljoen nodig is. Juist in de tie- riode 1970-1980 valt de grootste toe neming van het particulier verkeer te verwachten, maar eerst voor 1990 staat een bedrag van ƒ500 miljoen in de planning. De Stichting WEG wijst erop. dat in Duitsland zojuist een wettelijke re geling voor de stedelijke verkeers- voorzieningen getroffen is. die met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. wordt toegepast. De middelen voor deze financiering komen uit de op brengsten van de benzine-accijns. In Nederland wordt de opbrengst van de benzine-accijns, inclusief de heffin gen op dieselolie en LPG, geraamd op 1.525 miljoen in 1971. De Stichting WEG vindt, dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat „op de verkeerde weg" is, wanneer de verkeersproblemen in Amsterdam als uitgangspunt worden genomen om te zoeken naar een oplossing van de ste delijke verkeersproblematiek in het algemeen. Bij het afwegen van alter natieve verkeers- en vervoersvoorzie ningen zoals openbaar en particu lier vervoer moet niet alleen naar de kosten, maar ook naar de baten gekeken worden. De Stichting WEG meent, dat bij de opstelling van TP 2000 de economische vergelijking tus sen alle (dus ook de maatschappe lijke) kosten en opbrengsten onvol doende tot haar recht gekomen is Voorts bepleit de Stichting WEG een meer wetenschappelijke aanpak bij de vorming van het verkeersbe leid in Nederland. Met name een cen trale verkeersdatabank. die infor matie kan verschaffen voor de plan ning op grond van zo uitgebreid mo gelijke gegevens, zou ingesteld moe ten worden. In het kader van de reorganisatie, die 'bij Rijkswaterstaat wordt uitge voerd. is de direktie Algemene Dienst opgeheven en is een nieuwe Dienst Verkeerskunde ingesteld. Deze dienst zal adviezen uitbrengen over de plan ning, problemen en begeleiding van zowel «het weg- als het scheepvaart verkeer. Zo zal de Dienst Verkeers kunde zich o.m. gaan bezighouden met stramien, vormgeving en capaci teit van wegen, de verkeersafwikke ling, verlichting, v eiligheid, enzo voorts. De bedoeling is met name tot een meer wetenschappelijke aanpak te komen van de verkeersvraagstukken binnen het domein van de „droge" en de „natte" waterstaat. De nieuwe dienst is gevormd uit een aantal oude afdelingen van Rijkswaterstaat, waaronder die voor wegen en ver keer. Inmiddels is verkeerskunde ook als vakgebied op universitair niveau in Nederland 'geïntroduceerd. Aan de rijksuniversiteit van Groningen is op initiatief van de Vereniging Noorde lijk Technisch Wegenbouwcentrurn een leerstoel in de verkeerskunde in gesteld. Tot buitengewoon hoogleraar in deze wetenschap is dr. J. A. Mi ction benoemd. Van een verslaggever ASSEN De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee heeft de minister-president en enige andere ministers gevraagd onnyddellijk maatregelen te nemen tegen de (wat zij noemt) „aanslagen op de natuur" in het Waddengebied. De vereniging doelt op de seis mische onderzoekingen in het natuur reservaat De Bosplaat op Terschelling en op het wad langs de zuidkust van Terschelling, Ameland en Schiermon nikoog. Deze onderzoekingen werden verricht voor het opsporen van delf stoffen. De vereniging noemt in tele grammen aan de ministers deze on derzoekingen „in vogel-, broed en fourageer-gebieden, bovendien in de broed- en trekperode" ontoelaatbaar. Tenminste 30 mensen zijn gis teren om het leven gekomen toen een aardverschuiving in St. Jean Vianney (Quebec) een dertigtal huizen bedolf. Ongeveer 25 men sen zijn in ziekenhuizen opgeno men. St. Jean Vianney is een dorp van 2000 inwoners dat ten noor den van de stad Quebec aan de rivier de Saguenay ligt. Door de aardverschuiving ontstond een gat van enkele honderden meters doorsnee en zestig meter diep dat ongeveer dertig huizen geheel verzwolg. DEN HAAG DS'70 gaat de ver kennende besprekingen met de drie confessionele partijen en met de VVD voortzetten. De fractie heeft haar voorzitter daartoe gemachtigd. Dit is gisteravond meegedeeld in een communiqué dat tijdens een vergade ring van de fractie is opgesteld LONDEN (AP. Reuter, UPI) De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft plechtig be loofd, dat zijn regering in sa menwerking met Frankrijk en de andere leden van de EEG alles zal doen wat in haar ver mogen ligt, om Engeland in de EEG te krijgen. Brandt zei dit gisteren in een toe spraak tot de Brits-Duitse parlemen taire groep in het Britse Lagerhuis. De Westduitse bondskanselier is gis teren in Londen aangekomen om een diner bij te wonen ter viering van het 150-jarig bestaan van het Britse dagblad The Guardian. In zijn toespraak zei Brandt dat West-Duitsland Engeland in de EEG wil halen. „De conclusie, tot welke wij al lang geleden zijn gekomen, is dat Europa Groot-Brittannië nodig heeft". Volgens Brandt waren de Franse president Georges Pompidou en hij zelf met de leiders van de overige EEG-landen in december 1969 in Den Haag overeengekomen, dat de vergro ting van de EEG met Engeland, Ier land, Denemarken en Noorwegen wenselijk is. „Het is nu voor ons be langrijk te verzekeren dat de onder handelingen over toetreding niet mis lukken maar leiden naar succes", al dus Brandt. Eén stem „De gevolgen van een mislukking zijn duidelijk", zo waarschuwde Brandt. „De doelstelling, die een zeer wezenlijke voorrang heeft, is het scheppen van een geschikte basis voor politieke samenwerking in West-Europa, zodat Europa kan spre ken met één stem. Om dit te kunnen doen heeft de Gemeenschap Engeland nodig. Er is geen redelijk alternatief. Mijn regering zal daarom, in nauw contact met Frankrijk en de andere De Westduitse bondskanselier Willy Brandt bij zijn aankomst op het Londense vliegveld Heathrow. Brandt zou in de Britse hoofdstad een diner bij- wonen ter gelegenheid van de 150ste verjaardag van het dag blad The Guardian en bespre kingen voeren met premier Heath over het EEG-lidmaat- schap van Engeland. partners al het mogelijke doen om dit belangrijke Europese doel te berei ken", aldus de Westduitse bondskan selier. In een rede tijdens het jubileum- diner van The Guardian, heeft Brandt verklaard, dat de realiteit en de uitbreiding van de EEG volgens hem een zeer eenvoudige zaak is. „Zij moet in het bijzonder berusten op de vriendschap tussen Engeland en de Bondsrepubliek en die tussen Enge land en Frankrijk, welke even duur zaam zijn als de huidige Frans-Duitse vriendschap". Beter uitgerust „Een Europa dat naar een grotere eenheid groeit zal, beter uitgerust zijn om haar strategische en commerciële belangen te beschermen, haar hulp aan de ontwikkelings landen beter kunnen uitbreiden en een unieke nieuwe bijdrage kunnen leveren tot de levenswijze, die wij Europese beschaving noemen", zo merkte Brandt op. Op 11 mei beginnen in Brussel de beslissende besprekingen tussen En geland en de zes EEG-landen over de toetreding. Het bezoek van Brandt aan Londen, vlak voor deze bespre kingen,wordt door waarnemers gezien als een extra-steun in de rug van de Britse regering van de zijde van Bonn, die met het oog op Frankrijk steeds een zeer voorzichtige koers heeft gevaren inzake het Britse EEG- lidmaatschap. LAHORE (Reuter, AP, UPI) De Westpakistaanse leider Zoelfikar Ali Bhoetto heeft het militaire bewind van president Jachja Khan gewaarschuwd, de overdracht van de macht aan de gekozen volksvertegenwoordi gers „niet onnodig lang uit te stellen". Op een persconferentie te Lahore verklaarde hij, dat uitstel kan leiden tot een situatie, 'die ons allen uit de hand loopt, waarbij de vijanden van Pakistan de winnaar zullen zijn'. De huidige crisis, verergerd door de strijd in Oost-Pakistan, kan volgens Bhoet to alleen met een volledige nationale inspanning doeltreffend worden op gelost. Bhoetto zou graag zien, dat de mi litairen nog vóór het einde van het lopende belastingjaar op 30 juni de macht aan burgers overdragen. Dan kan het nieuwe burgerlijke bestuur de begroting voor het komende belasting jaar nog vaststellen. Dat met de overdracht moet worden gewacht tot dit in geheel Pakistan (Oost en West) kan gebeuren, vindt Bhoetto onjuist. Een volksregering in West-Pakistan zou een 'magnetische aansporing' kunnen zijn voor de Oosl- Pakistani. Men zal naar zijn mening Oost-Pakistan een burgerlijk bestuur geven. Hij ontkende berichten over een scheuring in zijn Volkspartij die officieel naar een 'islamitisch socia lism e' streeft. Hulpactie Intussen hebben tien Amerikaanse senatoren van beide partijen in een telegram aan minister van buiten landse zaken, William Rogers, aange drongen op een grootscheepse Ameri kaanse hulpverlening ter voorkommg van een massale hongersnood in Oost- Pakistan. 'Wij schijnen op de drempel te staan van een nieuw Biafra, een nieuwe combinatie van gerationali seerde passiviteit en morele onge voeligheid, die miljoenen mensenle vens kan kosten', zo verklaarde sena tor Walter Mondale in de Senaat. Het telegram is naar minister Rogers ver zonden, die in Cairo was. De senato ren wilden kennelijk het ambtenaren apparaat omzeilen. Gisteren zouden Pakistaanse vlieg tuigen voedsel en andere hulpgoede ren uitwerpen boven twee eilanden, die zwaar getroffen werden door dt cycloon en de overstromingen in no vember. De actie volgt op de berich ten, dat in het deltagebied aan de Golf van Bengalen ongeveer vier miljoen mensen van honger dreigen te ster ven, omdat zij al sinds eind maart geen nieuwe voedselvoorraden heb ben gekregen. Een speciale delegatie van het Hoge commissariaat van de Verenigde Na ties voor het vluchtelingenvraagstuk zal morgen in New Delhi arriveren Zij moet een hulpprogramma opstel len voor de Pakistaanse vluchtelingen in India, wier aantal het half miljoen al heeft overschreden. De regering van India heeft om de hulpverlening gevraagd. Offensief In diplomatieke kringen in .Londen wordt gezegd, dat Pakistan op discrete wijze een diplomatiek offensief heeft ontketend. Het wil de grote mogend heden overtuigen, dat het optreden tegen de opstandelingen in Oost-Paki stan gerechtvaardigd is. Centraal the ma zou zijn, dat India aansprakelijk moet worden gesteld voor de opstand die Pakistan dreigt te splitsen. Een woordvoerder in Washington heeft verklaard dat Amerikaanse tanks en vliegtuigen, die geleverd waren om Pakistan in staat te stellen, zich te verweren tegen een aanval van bui ten af, gebruikt zijn om de opstand in Oost-Pakistan neer te slaan. Het zelfde zou zijn gebeurd met oorlogs tuig uit andere landen, zoals China. Rusland en enkele Westeuropese sta ten. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De economisch deskundige van de ARP in de Twee de Kamer, dr. B. Goudzwaard, is er geen voorstander van de loonmaatre gel na 1 juli te continueren. Hij verklaarde dit gisteravond in de NCRV-radio-uitzending En Bloc. „Hoewel de economische situatie op het ogenblik slecht is en op korte ter mijn orde op zaken moet worden ge steld. denk ik als er over sanering gesproken wordt, niet in de eerste plaats aan het beruchte artikel 8 van de loonwet. Ik heb m'n hoop meer gevestigd op de SER." Als eventuele maatregel noemde hij de toepassing van artikel 11, die de mogelijkheid van een algemene loon- ronde openlaat. Hij wil daarover dan echter wél eerst overleg met het be drijfsleven. „Maar," zo voegde hij eraan toe, „het beste zou natuurlijk zijn dat de mensen en de bonden zélf hun eisen zouden matigen, want we besteden met z'n allen op het ogenblik veel meer dan er is. Als we op deze ma nier blijven doorgaan, laten we ons in slaap wiegen. De prijsstijgingen en het tekort van anderhalf miljard gul den op de betalingsbalans zijn duide lijke tekenen aan de wand". MOSKOU. PEKING, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) In de Russische pers zijn gisteren verschillende nogal felle aanvallen gedaan op de Verenig de Staten, terwjjl China er op nieuw van is beschuldigd zich voor te bereiden op de oorlog. Het Engelstalige blad Moscow News schreef gisteren dat „er niets slechts in steekt" dat de Amerikanen hun betrekkingen met China op een normaal peil willen brengen. Maar wat niet deugt is „dat de Amerikaan se pers de onbetekenende stap in die richting (het bezoek van het Ameri kaanse ping-pongteam aan- Peking) heeft gebruikt voor de lawaaierige propaganda, die kennelijk van anti- sowjet- en anticommunistisch karak ter was" In het Russische partijdagblad de Prawda is het Amerikaanse ministe rie van defensie beschuldigd van po gingen om via een anti-sowjetcam- pagne een einde te maken aan de ontspanning tussen de VS en de Sow- jet-Unie en pogingen om tot ontwa pening te komen te belemmeren. De commentator van de Prawda, Joeri Zjoekow, schrijft dgt de campagne is gestart op een ogenblik dat „brede maatschappelijke kringen in de VS" gunstig hebben gereageerd op de mo gelijkheden van-- een vermindering van de' spanning, zoals die tot uit drukking kwam op het 24ste Rus sische partijcongres. Volgens Zjoekow probeert een aantal Amerikaanse lei ders, met alle middelen een ontspan ning tegen te houden en komt deze „koude bries" voornamelijk van de kant van het Amerikaanse militair-industriële complex, dat wei nig belang heeft bij een afname van een militaire bedreiging. SPIONAGE In het orgaan van de Russische schrijversbond, Literatoemaja Gazeta is de Amerikaanse culturele attaché in Moskou, McKlnney H. Russell, be schuldigd van spionage. De culturele afdeling van de Amerikaanse ambas sade wordt in het blad „een centrum van politieke ondermijnende activi teiten" genoemd. In een artikel wordt beschreven hoe een jonge Russische geleerde „Viktorow" in contact kwam met de Amerikaanse attaché en al na een half uur een verzoek kreeg voor de VS te gaan werken. Volgens het Rus sische blad proberen de VS hun ge leerden, die in de Sowjet-Unie gesta tioneerd zijn, te gebruiken om te spioneren. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft de berichten in de Lite ratoemaja Gazeta ontkend en „derge lijke ongefundeerde beschuldigingen" betreurenswaardig genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11