tracht in Egypte kloof te overbruggen in een Koningin legt krans bij Nationaal Monument beslissend stadium Inlijft mooi Demonstraties tegen oorlog Inclo-Cliina Confessionelen en VVD polsen DS'70 over mogelijke coalitie Miljarden dollars Aanslag op Kroaat nramp in Duitsland ONDERZETTEGEK^SSW OF PLACE-MAT™ku„. I I (rita) iet weer STAR BLAUWDRUK In Den Haag en Amsterdam ISRAËL Koningin en Prins niet naar Luxemburg Amerika lanceert spionage- kunstmaan sen waarschuwt voor naar iet vuile zeewater Vijf doden bij ramp met personenbusje Jongetje drie maal I overreden Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 5 mei 1971 —52ste jaargang Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delf». 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (UPI, Reuter, AP, DPA) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken William heeft zijn reis door het Midden-Oosten in een beslissend stadium gebracht, nu hij gistermiddag in Cairo is gearriveerd. Daar zal hij met president Anwar Sadat en diens ministers bespre- voeren. Zijn voornaamste doel is, de kloof te overbruggen tussen Egypte en Israël, die her- Qg van het Suezkanaal als eerste stap naar een vredesregeling onmogelijk lijkt te maken. prees Rogers de Egyp- |i als „praktische mensen, die in oplossingen te vinden voor problemen, zoals een g van het conflict in het Mid- Hij zei te geloven, dat er mogelijkheid is om vooruit- 1 boeken op basis van de reso- de Veiligheidsraad van 22 1967. "Er zijn echter r-for an de 15 heest tegenovergestelde ge ns Uppen altijd nog heel hij elkaar. Etienne Rey $ILT Aan het droge en ruiige voorjaarsweer komt «dag nog geen einde. Boven jjavië handhaaft zich een hoge barometerstan- an de zuidflank ervan met oostelijke winden angevoerd, waarin alleen Agere niveaus wat bewol kt voorkomen. ^dels is boven de Golf van [de luchtdruk sterk ge wis gevolg van een oceaan- je, die ten noorden van ien naar het oosten is ge- I Deze depressie zal zich eg boven de Golf van ophouden. Er vooruit zul- l-en Zuid- en Midden- jk. waar de temperatuur waarden zal gaan be de eerste onweders tot iling komen, deze zullen donderdag onze omgeving kunnen gen. oil en maan zon op 5.02, onder 20.12; 16.12, onder 3.21; 10 mei iter va ter. 6 mei: Rotterdam .51, 2e getij 14.36; Sche- I 0.32-13.00; Vlissingen iringvliet a.d. Zeezijde grote moeilijkheden, die wij niet on derschatten", aldus de minister. Rogers, die twee dagen in Egypte zal doorbrengen, is de eerste Amerikaar- se minister van buitenlandse zaken sinds wijlen Foster Dulles (1953), die het land bpzopkt. ofschoon de di plomatieke betrekkingen nog niet zijn hervat. Tijdens de juni-oorlog werden zij verbroken, omdat president Nasser Amerika verdacht van hulpverlening aan Israël. Later bleek de veronder stelling van de Arabische leiders (met name koning Hoessein van Jordanië en president Nasser) niet gegrond te zijn geweest. Egypte en Israël hebben nog niet la ten blijken, dat zij van hun starre standpunten willen afstappen. Egypte blijft eisen, dat zijn strijdkrachten het Suezkanaal kunnen oversteken, als de Israëlische troepen de oostelijke oever hebben ontruimd. Israël voelt hier niets voor en weigert aan een regeling mee te werken, als Cairc ^ze eis niet intrekt. Bovendien vertikt Israël het, zich te binden aan de Egyptische ODvatting, dat een gedeeltelijk akkoord betreffen de het Suezkanaal onderdeel is van een algehele vredesregeling. Ten slotte wil Israël een „permanent bestand", terwijl Egypte een half jaar lang ge noeg vindt. Rogers is bereid, zo verluidt in Ame rikaanse kringen, met de Egyptische leiders de Israëlische voorstellen te bespreken, die eind april in Washing ton werden overhandigd. Amerika heeft ze niet naar Cairo doorgestuurd. Gisteravond heeft hij ze formeel over handigd aan zijn collega Mahmoud Riad. Aangenomen wordt, dat Rogers zal meedelen, hoe zijn land over de voorstellen denkt. Egypte zal zelf een gedetailleerde „blauwdruk" voor heropening van het Suezkanaal aan Rogers overhandigen. Het zal duidelijk aangeven, over wel ke onderdelen niet te onderhandelen valt. Op deze wijze willen de Egypti sche leiders van de minister te weten komen, hoeveel druk Amerika bereid is uit te oefenen om Israël tot terug trekken te bewegen. AMSTERDAM Overal in Nederland zijn gisteravond weer plechtig de gevallenen uit de Tweede Wereldorlog herdacht; met twee minut enstilte, stille tochten en kransleggingen. Koningin Juliana en prins Bernhard legden na afloop van de stille omgang in Baarn een krans bij het monument voor de gevallenen op het Stationsplein (een plechtigheid, waarbij ook prinses Beatriz en prins Claus aanwezig waren), 's Middags hadden zij dat ge daan (zie foto) op de Dam. waar eveneens 's avonds een her denkingsbijeenkomst werd gehouden. In Den Haag liepen duizenden mee in stille tochten naar de Waalsdorpervlakte, de begraafplaats Westduin en naar de fusilladeplaats aan de Parallelweg. In Rotterdam legde burgemeester Thomassen kransen bij de monumenten aan de V/estersingel en op het Stad huisplein. Voorts werden herden kingen gehouden bij het Mariniers- monument op het Oostpltin en bij bet monument op het Zuidplein Bij Overveen legde een enkele kilometers lange stoet de weg af naar de erebegraafplaats in de duinen, waar de secretaris vSrfhet Nederlands Bijbelgenootschap, ds. Y. Schaaf en pastoor fdrs. M. J. Wenners uit Bloemendaal spraken. Het accent van de herdenking door de Koninklijke Landmachr lag op de Grebbeberg in Rhenen. waar chef-staf luitenant-generaal W. van Rijn een krans legde. De Konink lijke Luchtmacht herdacht op de vliegbasis Soesterberg. Assen herdacht zijn oorlogsdoden met een stille tocht van de Brink naar het monument bij het bospad De Wilg achter het Asser bos. In het Friese Wirdurn concen treerde de herdenking zich rond het graf van de in de oorlog neer gestorte Nieuwzeelandse vlieger Fisher. Drie Nieuwz&elapdse be- /nöuningsleden, die het ongeluk hadaen overleefd, woonden de plechtigheid bij. In Vught werd een krans gelegd op de fusilladeplaats bij net voor malige concentratiekamp. Pas donderdag, kort voor zijn ver trek naar Israël, zal Rogers door pre sident Sadat worden ontvangen. Van Israëlische zijde is opnieuw te ver staan gegeven, dat in het Midden-Oos ten alleen een doorbraak kan komen, als Egypte zijn houding verandert. Uit een opinieonderzoek is gebleken, dat meer dan 70 pet. van de Israëli sche bevolking vierkant tegen het voorstel van minister Rogers is, dat Israël zich vrijwel volledig terugtrekt uit de bezette Arabische gebieden. Er worden dan ook tegen het bezoek van Rogers gerichte wacht. demonstraties ver- DEN HAAG De partners van een eventuele nieuwe rege ringscoalitie KVP, VVD, ARP, CHU en DS'70 zijn een reeks besprekingen begonnen om de mogelijkheden van de vorming van een kabinet af te tasten. Als deze eerste terreinverkenning positief resultaat oplevert, zal de AR-leider mr. B. W. Biesheuvel op 11 of 12 mei, tijdens de eerste vergadering van de nieuwe Tweede Kamer kunnen worden voorgedragen als formateur van een nieuw kabinet. Nog steeds moet worden gerekend met de mogelijkheid dat het eerste contact tussen de vijf partijen geen basis voor een akkoord oplevert, In dat geval zal, zo verluidt in Den Haag. rekening moeten worden ge houden met de mogelijkheid dat de Kamer alleen een voordracht voor hel benoemen van een informateur zou kunnen opstellen. Programmatisch Deze informateur zou dan moeten proberen de programmatische ver schillen tussen de vijf betrokken par tijen te overbruggen, zodat, ingeval hij zou slagen, de formateur nog slechls zou moeten trachten op basis van het programmatisch akkoord een minis- tersploeg samen te stellen. Zo lang de terreinverkenning tussen de vijf betrokken partijen nog niet rond is, is over de keuze van de informateur uiteraard nog niet gesproken, hoewel met name in de kring van de confessi onele partijen ernstig wordt gerekend met de mogelijkheid dat de inschake ling van zo'n functionaris nodig zal zijn. De tegenstellingen tussen de drie confessionele partijen enerzijds en DS'70 anderzijds zijn namelijk aan zienlijk. Over de vraag, wie informateur zou moeten worden is in het onofficiële contact tussen de betrokken vijf par tijen nog niet gesproken. Men zou kunnen denken aan mensen, die ener zijds buiten de praktische politiek staan, maar anderzijds voldoende ge zag en ervaring hebben om belangrij ke verschillen te overbruggen. Ge noemd worden politieke coryfeeën als het Eerste-Kamerlid prof. dr. P. A. J. Steenkamp (KVP), staatsraad M. Rup- pert (ARP) en drs. J. W. de Pous (CHU), voorzitter van de Sociaal- Economisch Raad. DEN HAAG Het staatsbezoek dat koningin Juliana en prins Bern hard deze maand aan Luxemburg zouden brengen, gaat niet door. Dit als gevolg van het overlijden van prinses Armgard. Om dezelfde rede nen zullen Koningin en Prins ook niet aanwezig kunnen zün bij de uitrei king van de prijs der Nederlandse letteren door koning Boudewijn van België op donderdag 13 mei in Brus sel. Ook heeft de Koningin moeten af zien van haar voornemen om op 7 mei het nationaal sportcentum Pa pendal te Arnhem officieel te openen. BERLIJN (DPA) Op de voor zitter van het Kroatische nationale comité in West-Berlijn, dr. Branco Jelic, is een bomaanslag gepleegd. De in ballingschap levende Kroaat en zijn vrouw zijn daarbij gewond. Volgens de politie ontplofte voor het huis, waar dr. Jelic zijn artsen praktijk uitoefent, een bom. AMSTERDAM/DEN HAAG Zo wel in Amsterdam als in Den Haag zijn gisteravond demonstraties gehou den tegen de oorlog in Indo-China. In de hoofdstad liepen ongeveer duizend mensen achter een groep dragers van Aziatische dodenmaskers. Zo wilden zij duidelijk maken dat'er in 1971 nog andere doden te betreu- BOCHUM (AP) Reddingsploegen hebben de hoop laten varen de vier gisteren op 960 meter diepte begraven mijnwerkers nog levend aan te tref fen. Gisteren stortte er in de steen kolenmijn een gang in. Er werden ze ven mannen begraven. Een kon wor den gered en vanmorgen werden twee lijken gevonden. De doden waren een Turk en een Marokkaan, die beiden al jarenlang in West-Duitsland werkten. De vier vermisten zijn twee West duitsers, een Griek en een Turk. KAAP KENNEDY (AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft een spionagekunstmaan gelanceerd, die volgens zegslieden voorzien is van in strumenten die het lanceren van ra ketten in de Sow jet-Unie en China kunnen waarnemen. De kunstmaan komt in de plaats van een voorganger van hetzelfde type, die in november vorig jaar was gelanceerd maar niet in de gewenste baan terecht kwam. De kunstmaan moet in een baan op bijna 36.000 km hoogte vlak bij de evenaar boven de aarde komen te „hangen". wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Van een onzer verslaggevers De gemeente Velsen gaat op het strand binnen en ten zuiden Spier borden plaatsen om de bezoekers te waarschuwen voor de liteil van het zeewater. Na een onderzoek dat de Zaanse commissie giëne van het milieu in opdracht van het gemeentebestuur van t verricht, is geconcludeerd dat het water binnen de pier en voor ten zuiden van de pier medisch gezien ongeschikt is om in n. Ook de aanwezigheid van zomerhuisjes op dit strand is uit overwegingen niet aan te bevelen. FRANKFORT Voor miljarden aan dollars zijn dinsdag naar de Duitse Bondsrepubliek gestroomd in de verwachting van een mogelijke opwaardering van de mark. De stroom speculatief kapitaal was dermate aanzienlijk, dat de Bundes bank (de centrale bank) in de valuta markt moest interveniëren, teneinde de dollar te steunen nadat de note ring hiervan tot DM3,63 was inge zakt. Naar verluidt, was drie uur nadat de Bundesbank haar deuren had ge opend al voor 3,5 miljard aan dol lars uit de markt genomen. InzerwJtn aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: ren zijn dan die van '40-'45. De de monstratie was georganiseerd door scholieren, docenten en kunstenaars van het Comité Stopzetting Ameri kaanse Agressie in Indo-China. Met die tocht wilde het comité solidariteit betuigen met de betogers in Washing ton van twee Amerikaanse verzetsor ganisaties. De betoging in Den Haag concen treerde zich voor de Amerikaanse ambassade. Hier toonden 2.200 jonge betogers duidelijk hun afkeuring over de Amerikaanse Vietnampolitiek. Een delegatie overhandigde aan een func tionaris van de ambassade een stuk waarin het Amerikaanse beleid werd afgekeurd. Er deden zich hier enkele inciden ten voor. Dat gebeurde toen een groep weigerde het verzoek van de politie om naar huis te gaan op te volgen. De groep blokkeerde de weg waarop de mobiele eenheid van de rellen-politie werd ingezet. Onver wachts werden de politiemannen ech ter teruggetrokken. Naar later bleek om een rel in het Laakkwartier, waar jongelui auto's met stenen bekogel den, te bedwingen. Dat duurde tot laat in de avond. KEULEN (DPA) Vijf inzittenden van een Nederlands busje zijn giste ren op de autobaan KeulenAken ter hoogte van de afrit naar Kerpen bij Keulen verongelukt. De slachtoffers zijn 'de 55-jarige J. van Oerle en zijn 30-jarige zoon Wer ner, de 46-jarige J. Stevens, de 17-ja- rige J. Zelissen en de 35-jarige P. Roosendaal, allen uit Sittard. Zwaar gewond werden H. Simons uit Alphen aan de Rijn, J. Meller uit Sittard en W. Zelissen, eveneens uit Sittard. De 16-jarige Tino Hernhaus werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een auto, die voor het busje reed, meters lange op het dak bevestigde planken verloor. Het busje wilde uitwijken naar de inhaalstrook, maar dit mis lukte. De wagen kwam dwars op de weg te staan. Een voorbijkomende tankwagen greep het busje dat op een weiland naast de autoweg werd geslingerd betaaltpar kwartaal par maand plaats: als beloning voor mijn oktiviteit 1 ONDERZET-TEGEL 1 PLACE-MAT kies ik Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden BERKEL EN RODENRIJS Op de provinciale weg in Berkel en Ro denrijs is dinsdagmiddag omstreeks half vijf de negenjarige Renée L. van den Bulk bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen, die plotseling de rijbaan opliep, werd aangereden door een personenauto. Een hierachter rijdende wagen kon het kind evenmin ontwijken. Hel slachtoffer werd daarna nog geraakt door een uit de andere richting ko mende auto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1