MEER KANSEN VOOR ROGERS Nederlander doodt Tientallen hectaren bos en duin in vlammen belgische agenten Washington wacht grimmig beleg af Het Kwartet Ontslag van vice-president Ali Sabri ivekt opschudding HIT WEER Iets warmer 'PR: Progressieve concentratie was een succes Politie verjaagt 30.000 betogers uit tentenkamp Lijk van bejaarde vrouw gevonden KflNinOBIWRICmiNG<S> BRflHOKflSTfH Inbrekers slaan invalide neer Twee kinderen in zandput gestikt Wandelaars on voorzichtig DAILEY MAIL IN T NIEUW Viet Cong liet journaliste vrij Nieuwe LeMse Coraranit CHRISTTLIJK DAGBIAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert Ht teghenspoet!" Maandag 3 mei 1971 58ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Politieke waarnemers zijn van mening dat het ontslag van de Egyptische vice-president Sabri aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse minister Rogers bedoeld kan zijn om de Amerikanen een pleizier te doen. ALI SABRI Eenvoudige genoegens zijn de laatste toevlucht van de ingewik kelde naturen. Oscar Wilde Crita) Mag ik 1/25ste seconde van kostbare tijd. Het droge en zonnige voorjaars weer houdt aan. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren over de Golf van Bis- caje en onze omgeving naar Rus land neemt weliswaar in beteke nis af, maar oceaanstoringen kun nen dinsdag nog niet in onze omgeving doordringen. De komende 24 uur ruimt de wind naar zuidoost tot zuid en wordt de directe aanvoer van lucht van de Oostzee afgebogen. Voor dinsdag worden dan ook hogere maximumtemperaturen verwacht. In Zuid-Europa geven depressies het weer een wisse lend karakter. De temperaturen zijn er in het algemeen normaal tot boven normaal, maar plaatse lijk is er veel bewolking en hier en daar valt een bui. Barometerstand: heden 10 uur: 76.2 cm (1015 millibar). Stabiel. Zon en maan 4 mei zon op 5.06, onder 20.09; maan op 13.53, onder 3.00; 10 mei V.M. Hoog water Hoog water, 4 mei: Rotterdam le getij 12.31, 2e getij -.-; Scheve- ningen 10.47-23.27; Vlissingen 9.47-22.18; Haringvliet a d. Zeezij de 11.12-23.52. CAIRO (AFP) *Het be richt uit Cario dat president Anwar Sadat van Egypte bij de creet vice-president Ali Sabri heeft ontslagen, heeft opschud ding gewekt in alle hoofdsteden in het Nabije Oosten. De radiostations van Amman, Damascus, Beiroet en Ryad open den hun nieuwsuitzendingen er mee, terwijl ook de Israëlische radio er uitvoerig aandacht aan besteedde. De politieke waarnemers zijn het er over eens, dat de verwijdering van "de man van Moskou" de kansen op succes van het komende bezoek van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, aan Cairo ten goede zal komen. Het ziet er naar uit, dat Sadat deze eerste politieke crisis sinds hij de op 28 september vorig jaar overleden Nasser is opgevolgd, overwonnen heeft. De crisis tussen het gematigde staatshoofd en de "ultra's" in de Arabische Socialistische Unie de enige politieke partij in Egypte kwam vorige week aan het licht, toen de bekrachtiging van het akkoord tot vorming van een federatie van Egypte, Syrië en Libië in Cairo op moeilijkheden stuitte. Afhankelijk Tegenstanders van deze overeen komst, onder leiding van Ali Sabri, vonden dat Egypte bij een federatie niets te winnen zou hebben, maar juist afhankelijk zou worden van zijn partners. Nadat enige nog on bekende wijzigingen in het fede ratiestatuut waren aangebracht, gin gen de leiders van de Arabische So cialistische Unie na veel praten met het plan akkoord, waarna het parle ment in Cairo het met algemene stemmen bekrachtigde. Echter ook voordat de staatshoof den van Egypte, Syrië en Libië op 17 april de federatie-overeenkomst te kenden, waren er in Cairo politieke meningsverschillen. Deze betroffen het beleid ten aanzien van het con flict met Israël en in het bijzonder de houding tegenover de bemidde lende rol van de V.S. Terwijl de regering een. verzoe nende houding tegenover Washington aannam, verschenen in de Egyptische pers artikelen tegen Amerika. In een lange rede ter gelegenheid van de eerste mei liet president Sadat een ernstige waarschuwing horen aan het adres van "die personen en groepen die het volk onder voogdij willen stellen". Degenen die al enige weken een campagne voeren tegen de gezag hebbende journalist Heykal, die we- IKNOKKE In de duinen bij I Belgische badplaats Knokke i^eft een Nederlander vannacht vee Belgische politiemensen odgeschoten. Hij verwondde ree agenten. r is een grootscheepse speurjacht ;ezet naar de 22-jarige uit Cura- Van een verslaggever JTRECHT De progressieve con- ratie van PvdA. D'66 en PPR is succes gebleken, ook al was het ltaat voor de PPR zelf teleurstel- dit zegt het PPR-bestuur in een daring opgesteld op een vergade- zaterdag in Utrecht, i het vooruitzicht van een nieuw ;ormen grote progressieve partij, t voor de PPR een eigen taak aan, zegt het bestuur. Binnen de t is steeds meer de samenhang en nationale en internationale so- riteit op de voorgrond gekomen, e lijn begon onder meer bij de kgroep van christen-radicalen en :g daarna ook telkens meer im- en uit andere verwante groepe- en Het :s van groot belang, zo nt het PPR-bestuur, dat de PPR. PvdA en D'66 en eventue'e ande- roeoer'neen vooral deze solidari- in de samenwerking aan de orde t stellen. De PPR-Ieden zuilen in rrende maanden onderling over- hce dit het best kan sebeuren. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Een grimmige sfeer hangt in de Amerikaanse hoofdstad, waar leger- en politievoertuigen staan geposteerd op strategische punten en waar de autoriteiten met spanning de confrontatie met niet zo vreedzame demon stranten afwachten. Washington biedt de aanblik van een beleger de stad. Duizenden politie-man- nen en gardisten zijn op de been, terwijl het leger 10.000 man naai de omgeving heeft overgebracht. De betogers, zondagmorgen geschat op 35.000, zijn van plan vandaag de wegen naar de regeringsgebouwen te Zaterdagochtend werd in het West- duitse Detmold in aanwezigheid van de gehele koninklijke familie, prins Aschwin en zijn vrouw en enige in tieme vrienden, de moeder van.prins Bemhard, prinses Armgard, begra ven. Op de foto: Nederlandse en Duitse houtvesters laten de kist met het stoffelijk overschot zakken. gao afkomstige N. van S., die ervan wordt verdacht de schoten te heb ben gelost. Maandagmorgen om een uur merk ten twee politiemannen uit Knokke tijdens een controle van auto's op een van de parkeerterreinen van het na tuurreservaat nabij het Zwin een Ne derlandse wagen waarin een man zat. Toen deze laatste weigerde zijn iden titeitspapieren te tonen verzocht de politie om versterking. Spoedig kwa men twee andere agenten ter plaatse. Op dat ogenblik vuurde de man in de auto met een mitrailleur ih dc richting van de vier politiemannen. Twee van hen waren op slag dood. De schutter verliet daarop de auto en vluchtte. Van S. was in militair tenue. De Belgische politie verklaart dat hij deserteur is en dat zijn aan houding door de Nederlandse auto riteiten is verzocht. De auto die allerlei wapens be vatte zou zijn gestolen. HEILIGERLEE In het Winscho- terdiep bij Heiligerlee is zaterdag middag het lijk gevonden van de 76-jarige weduwe Betske-Boonstra uit Drachten. De vrouw, die huis houdster was, verliet op 5 februari jl. 's avonds de woning. Sindsdien was zij spoorloos. kelijks het regeringsbeleid verdedigt, noemde Sadat onomwonden "intellec tuele terroristen die de vrijheid van meningsuiting om hals willen bren gen". Met het naar huis sturen van Ali Sabri heeft het Egyptische staatshoofd kennelijk willen laten zien dat zijn uitval op 1 mei menens was. (Van een verslaggever) UTRECHT Inbrekers zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag het huis van de invalide heer Th. van Doorn (55) in Utrecht binnengedron gen en hebben hem met een knuppel neergeslagen waarna zij met een be drag van 535 gulden ervan door gir>- gen. De heer Van Doorn lag onder een schemerlamp op een bank te slapen. Tegen half drie werd hij wakker en zag iets bewegen achter de glazen huiskamerdeur. Toen hij opstond om poolshoogte te gaan nemen werd hij van achteren op het hoofd geslagen. De gewaarschuwde politie zocht de omgeving rond het huis af, maar kon de daders niet meer op het spoor ko men. Moeder van 6 kinde ren na ongeluk overleden Van een correspondent SCHIJNDEL De 53-jarige me vrouw B. van de Steen-van Tartwijk uit Schijndel, die op 28 maart gewond werd toen de auto van haar man op een kruising onder Boxtel tegen een andere auto botste, is nu overleden. Haar ernstig gewonde man wordt nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Het echtpaar heeft zes kinderen. UITGEEST Op de Communica- tieweg in het Noordhollandse Uitgeest is zondag de 24-jarige J. E. Molijn uit IJmuiden omgekomen toen hij met zijn personenauto in een bocht van de weg rechtdoor reed en tegen een lantaarnpaal botste. (Van een correspondent) WEERT Twee kinderen uit het gezin Beeren uit Weert zijn zondag middag bij het spelen in een zandaf- graving in Haelen onder neerstortend zand bedolven en gestikt. IJlings ge roepen hulp mocht niet meer baten. Dc zandafgraving was niet afgeras terd. Van een onzer verslaggevers MONSTER/OSSENDRECHT Door felle branden zijn dit week einde tientallen hectaren bos- en duinterrein verloren gegaan. Bij Monster werden zaterdagmiddag tien hectaren duinlandschap ver nietigd, bij Ossendrecht ging op dezelfde dag ruim 25 hectaren bosachtig terrein verloren en gis teren ging bij Moergestel een hectare bos in vlammen op. Kleiner van omvang was de brand, die zaterdagmiddag op de spoordijk van de lijn Utrecht-Arnhem bij Drie bergen woedde: er ging maar 150 vierkante meter verloren. Door de enorme rookontwikkeling ondervond het verkeer op rijksweg 12 daarvan echter veel hinder. De brand bij Monster, die om streeks half vier werd ontdekt, leek aanvankelijk onschuldig van aard. LONDEN (AP) Het 73 jaar oude Londense ochtendblad Daily Mail is vandaag voor het eerst uitgekomen in zijn nieuwe kleine formaat dat men „tabloid" noemt. Het verscheen met zes pagina's en de tekst verdeeld over zes kolommen, vroeger, bij het „normale" formaat waren dat er acht. Het zusterblad van de Mail. de Daily -Sketch, eveneens een tabloid, gaat verdwijnen nadat de uitgevers, die eveneens eigenaar zijn van het avondblad The Evening News, ver leden jaar op de drie bladen een ge zamenlijk verlies hadden geleden van negentien miljoen gulden. De Daily Mail komt dagelijks uit in een oplage van 2,3 miljoen. Als de Sketch is verdwenen, blijven er nog tien kranten over. die in Londen uit komen. Maar aangewakkerd door een felle oostenwind, breidde zij zich snel uit over een breedte van 800 meter. Via de duinen ttereikte het vuur zelfs het strand. Hoewel de brandweer er snel bij was, duurde het even voordat met het blussen kon worden begonnen, omdat over een lengte van een kilometer slangen moesten worden uitgelegd om aan bluswater te komen. Veel parti culieren hebben de brandweer terzij de gestaan om de brand onder de knie te krijgen. Doordat het vuur zich zeer snel uit breidde zijn vele jonge vogels, konij nen en hazen gedood. Het dorpje Ter- heide heeft een uur lang in een ver stikkende rook gezeten. In Ossendrecht woedde de brand op een terrein van de waterleidingmaat schappij Zeeland. Gezien de omvang ervan moest de brandweer van Ossen drecht al gauw assistentie inroepen van de korpsen uit Bergen op Zoom, Hoogerheide, Hij bergen, Roosendaal en Putten. Ook militairen van de le- Met man en macht wordt in Monster tegen het vuur ten strijde getrokken. „DODENHERDENKING" DINSDAG 4 MEI 19.30 UUR in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht blokkeren, onder het motto: „Als de regering de oorlog niet wil stoppën, zal het volk de regering stoppen De nieuwe betogingen beloven evenwel niet zo vreedzaam te zullen verlopen, als die van negen dagen geleden. De militante sponsor van de activi teiten, de „Volkscoalitie voor vrede en gerechtigheid" bezit een zeer militante vleugel, die zich de „Meistam" noemt en een betoging voor het Pentagon wil houden. Zondagmorgen paste de politie van Washington een uitputlingstaktiek op de demonstranten toe. Om zes uur in de morgen rukten ongeveer 800 agen ten naar het West Potomac-park en gelastten de 30.000 betogers het park te ontruimen. Slaapdronken en nog zichtbaar vermoeid van een tot diep in de nacht durend rock-concert be gonnen de demonstranten hun slaap zakken en tenten in te pakken. De organisatoren hadden gewaar schuwd zich niet tegen de politie te verzetten. Door de actie van de poli tie werd het huisvestingsprobleem acuut. Het merendeel zocht daarop een onderdak op een van de universi teiten van de hoofdstad, maar velen zagen geen andere uitweg dan liftend de stad te verlaten. (voor vervolg zie pag. 7) gerplaats Ossendrecht werden ingezet. Door de slechte begaanbaarheid van het terrein moesten diverse malen zaagmachines worden gebruikt om bomen uit de weg te ruimen, die het uitleggen van slangen belemmerden. Pas vijf uur na het uitbreken was de brand onder controle. Korter duurde de brand, gistermid dag. in de gemeentebossen van Moer gestel. De brandweren van Moerge stel, Oisterwijk en Tilburg kwimen direct in actie, maar konden niet ver hinderen, dat een hectare met lage dennen en berken verloren ging. Van geen van de branden is de oor zaak bekend. Niet uitgesloten wordt echter, dat ze gezocht moet worden bij dagrecreanlen, die onvoorzichtig met vuur zijn omgegaan. Nederlandse -militairen van 101-tankbataljon hebben zondag een groot aandeel gehad in het blussen van een bosbrand bij het Belgische legerkamp Beverlo. De Nederlanders, die in de kampen verblijven voor mi litaire oefeningen, ploegden met tien zware tanks een brandgeul, zodat het vuur, dat al heel wat bos vernield had, tot staan gebracht kon worden. PHNOM PENH (UPI. AP. Reuter) Zes journalisten, onder wie de in Nieuw Zeeland geboren UPI-verslag- geefster Kate Webb, zijn zaterdag door de Viet Cong vrijgelaten na 23 dagen gevangenschap. Toen in het ge bied, waar zij verdween, het lichaam van een blanke vrouw gevonden werd, die overeenkomsten met haar vertoonde, werd verondersteld dat ze dood was. Kate Webb vond het ..grappig" haar in memoriams te le zen. De drie weken van haar gevangen schap noemde ze „waarschijnlijk de interessantste weken die ik in Indo- China heb meegemaakt, hoewel ik die ervaring liever niet had gehad". Ze zei. dat de Vlet Cong zeer voorko mend was geweest en dat voor hen speciale kleren gemaakt waren en een feestmaal was aangericht, toen tot hun vrijlating was besloten Het „Cambodjaanse bevrijdingsle ger" vertelde haar dat het zijn poli tiek was geen journalisten te doden. Er waren geen andere verslaggevers in Viet-Conghanden, zo werd haar verteld. In het afgelopen jaar zijn acht journalisten in Cambodja omge komen en worden er 17 vermist. In Zuid-Vietnam is er dit weekein de weinig gevochten, ondanks de ver wachtingen van een 1-mei-offensief. Militairen leggen de vermindering van de strijd nu weer uit als een poging niet de aandacht voor de anti- oorlogsbetogingen in Amerika te ver dringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1