VVD wil wel met DS'70 Bezorgdheid over koers Kennedy eist gruwelen in onderzoek Vietnam Koninginnedag minder uitbundig gevierd Het Kwartet (RITA) HIT WSEft Veel zon Eerste schermutselingen voor kabinetsformatie Luns: Het kan wel drie maanden gaan duren Diplomatencorps protesteert bij minister Luns Billiton zal 70 man ontslaan Treinongeluk in Oostenrijk: zes doden Offensief van de ,guevaristen' op Ceylon bleef uit Ook Ghana voor een dialoog met Zuid-Afrika Benzine maandag cent duurder Nieuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn bert h* teghenspoet!" Zaterdag 1 mei 1971 58ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ware genoegens worden vooruit betaald; valse genoegens nader hand, met zware en samenge stelde interest. Sir John Lubbock Je houdt me voor de gekl Beren kunnen niet praten. De meimaand begint goed met een hele dag zon. Morgen vanuit het zuiden af en toe iets meer bewolking, maar overwegend droog met een kleine tempera tuurstijging tot 13 a 14 graden. De hogedrukgebieden blijven vrij actief, zodat er nog steeds weinig neerslag valt. In een deel van ons land behoorde april tot de droogste van deze eeuw. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) sta biel. Vandaag in ZO: Dick Ringlever: Costa Brava mikt op meer toeristen buiteh seizoenen Leo Dullart: Prof. J. B. Metz en zijn politieke theologie Paul van Langstraat: Hebben rampen in het heelal invloed op aards leven? Mevr. A. C. Muller Idzerda- Nu de zon meer warmte brengt Dialoog: Een ander helpen: lief de boven egoisme Jac. Lelsz: Kasteel Middachten al zeven eeuwen "in de familie" Ferry Versteeg: Revolutionaire Jerman Cortes, een priester die desnoods geweld gebruikt Ev. Grolle: Wedergeboorte van de Bijbel vernieuwt Spaanse theologie en: Filosoof ontmoet het evangelie Dr. C. Rijnsdorp: Biecht van een overgevoelige -#■ Jeanne de Vlieger: Wonen is geen stilstand maar beweging A. J. Klei: Verrukkelijke waar neming in hervormd Friesland Zon en maan 2 mei zon op 5.10, onder 20.05; maan op 11.29, onder 2.32; Eerste kwartier 3 mei zon op 5.08. onder 20.07; maan op 12.42, onder 2.48; 10 mei V.M. Hoog water Hoog water, 2 mei: Rotterdam le getij 11.15, 2e getij 23.30; Sche- veningen 8.17-20.56; Vlissingen 7.18-19.58; Haringvliet a.d. Zeezij de 8.48-21.22 Hoog water, 3 mei: Rotterdair le getij 11.15, 2e getij 2330; Sche- veningen 9.29-22.09; Vlissingen 8.32-21.12; Haringvliet a.d. Zeezij de 9.57-22.36. DEN HAAG In politieke kring wordt na de wat onthutsen de verkiezingsuitslag druk gepraat over de kansen op een nieuwe van de confessionele partijen en de VVD met DS'70. De dag na 28 april hebben de nieuwgekozen fracties al ver gaderd. Daarbij bleek dat een vijf-partijencombinatie met DS'70 bij de WD nauwelijks op weerstand stuit. De liberalen schijnen zelfs al bun gedachten hebben laten gaan over een mogelijke verdeling van de ministersposten, waarbij de volgende sleutel is besproken: vijf ministers uit de KVP. drie uit de VVD. twee AR, twee CHU en één van DS'70. Dat de VVD toeschietelijk is, hangt samen met het feit dat waarschijnlijk zonder veel moeite een compromis zal kunnen wor den gevonden tussen het pro gramma van de liberalen en dat van DS'70. Bij de confessionelen ligt een dergelijk compromis minder voor de hand. De eerste verkennende besprekingen in de nieuwe fracties en in de bijeen komst van de drie partij- en fractievoorzitters hebben dan ook nog geen conclusies op geleverd. Dinsdag zal het beraad worden voortgezet als voorbereiding voor de vergadering van de Tweede Kamer van 11 (en vermoedelijk ook 12) mei, waarop zo mogelijk een voordracht aan de Koningin zal worden gedaan voor de tenoeming van een kabinets formateur. Biesheuvel Er is uiteraard nog weinig te zeg gen over de vraag wiens naam op de voordracht zal staan in het geval dat zal worden besloten het met DS '70 te nrolv-en. Zeker dat de hui dige demissionaire minister-president P. de Jong is afgevallen wegens het slechte resultaat van de regeringsge zinde partijen in de verkiezingsstrijd. Dr. G. H. Veringa wordt voorts niet gezien als de eerst aangewezen kan didaat: hij is de grote verliezer en zou er, mede daarom, weinig voor voelen als eerste man op te treden. Praktisch beschouwd blijft dan de AR-leider mr. B. W. Biesheuvel over. In Den Haag geldt hij dan ook als een kanshebber. Wanneer het op deze oplossing zou aankomen, is in elk ge val een langdurige formatietermijn te verwachten. Mr. Luns, die met zijn record aantal jaren als minister van buitenlandse zaken kan bogen op grote ervaring met formaties, heeft de formatietermijn al op drie maan den getaxeerd. Alternatief Andere mogelijkheden van coalitie vorming dan die van de drie confes sionele partijen. VVD en DS '70 wor den in Den Haag als zeer duister ge zien. Drs. J. M. den Uyl, de grote winnaar van de verkiezingen, ver klaarde donderdag als leider van het alternatieve kabinet dat het nu aan de drie christelijke partijen als groot ste combinatie is, eventueel met de VVD een oplossing te vinden en aan de Kamer te presenteren. Het alter natieve kabinet is weliswaar nog steeds in beginsel bereid als minder heidskabinet te gaan regeren, maar Dit eerste mei-weekeind zal op talloze plaatsen in ons land de bruidstooi van de lente te bewonde ren zijn. Op bongerds langs de Gel derse rivieren tonen peren-, kersen en appelbomen hun betoverende bloesempracht. De hier afgebeelde perenbloesem zagen wij in Brummen. een dergelijke mogelijkheid is nu niet aan de orde. vindt drs. Den Uyl. Hij sloot donderdag, na een vergadering van zijn ploeg, opnieuw een coalitie van zijn partij met de confessionele partijen uit. Nog een andere mogelijkheid zou zijn, een kabinet van zaakwaarne mers te vormen. In KVP-kring is de gedachte geopperd het demissionaire kaWnet-De Jong als zodanig te laten zitten. Maar verwante groepen wei gerden bij voorbaat elke steun aan deze gedachte, omdat de regerings combinatie bij de verkiezingen een nederlaag heeft geleden en vooral omdat een zakenkabinet-De Jong we gens onvoldoende politiek gezag niet in staat zou zijn, de straffe maatrege len te nemen die blijkens de rappor tage van de president van de Neder- landsche Bank. dr. J. Zijlstra, nodig zijn om de nationale economie in goe de banen te leiden. In de kring van DS '70 schijnt ove rigens nog steeds een voorkeur te be staan voor de heer Zijlstra als forma teur en premier van een nieuw kabi net. In Den Haag wordt het evenwel bijzonder onwaarschijnlijk gevonden dat aan deze wens wordt voldaan. De nieuwe fractie van DS '70 die gis teren heeft vergaderd neemt een afwachtende houding aan. Naar verwachting zal koningin Ju liana maandag enige raadgevers ont vangen. niet alleen prof. Beel als vi ce-president van de Raad van State, en de beide Kamervoorzitters, maar ook enkele van de nieuwe fractie voorzitters. Deze consultaties zijn van louter informatieve aard, en zij zullen niet leiden tot de benoeming van een formateur. De Koningin zal daarmee wachten op het Kamerdebat van 11 en 12 mei. Donderdag zijn voorts de gekozen lijstaanvoerders gekozen tot voorzit ter van hun fracties: Den Uyl bij PvdA, Veringa bij de KVP, Geert- sema bij de WD, Biesheuvel bij de AJtP. Van Mierlo bij D '66 en Udink bij de CHU. Mr. Vrolijk, mr. Nelis- sen, De Koster en mr. Aantjes zijn vice-voorzitter geworden van respec tievelijk de fractie van PvdA, KVP WD en ARP. De Tweede-Kamerfractie van DS 70 heeft gisteren lijstaanvoerder Drees jr. als voorzitter gekozen. Vice- voorzitter werd de heer J. J. A. Ber ger. Het hoofdbestuur en de fractie van DS '70 hebben gisteren besloten op 15 mei de partijraad bijeen te roe pen. ter bespreking van de politieke situatie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het corps diploma tique in Den Haag heeft bij minister Luns geprotesteerd tegen de nieuwe protocollaire voorschriften waarbij is vastgesteld dat de rechters van het internationaal gerechtshof voorrang genieten op de ambassadeurs. Buiten landse zaken kwam hiermee tegemoet aan de wensen van de rechters, die al geruime tijd ontevreden waren over hun status. De ambassadeurs waarderen deze nieuwe voorschriften allerminst. Een vergadering in kasteel Oud-Wasse naar resulteerde in een officiële pro testbrief, die door de deken van het corps diplomatique, Cuba's ambassa deur Carlos Maristanv Sanchez, aan minister Luns werd overhandigd. Op 25 mei komen zij weer bij el kaar als blijkt dal het antwoord van buitenlandse zaken geen bevredi gende oplossing brengt. Het ministerie wil met deze maat regel doen blijken dat het de hand having van de vestiging van het In ternationaal Gerechtshof in Den haag op hoge prijs stelt. ARNHEM Bij Billiton Arnhem zullen 130 werknemers moeten af vloeien. Ongeveer de helft wordt, de rest zal met vervroegd pensioen gaan. of naar een andere vestiging van het concern in Nederland worden overge plaatst. Billiton zal waarschijnlijk nog dit jaar de tnafdelng n Arnhem slu- ten. Bij dit bedrijf werken 68 man. De bedoeling is voor iedere werkne mer. die voor afvloeiing in aanmer king komt, een aparte regeling te treffen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het hele land is weer, zij het iets minder uitbundig dan andere jaren in verband met het overlijden van prinses Armgard, Koninginnedag gevierd. Het centrum van Amsterdam, ro- kio. Dam en Damrak, was gisteren voor alle verkeer, inclusief de trams, afgesloten. Het nationaal monument was met dranghekken afgezet. De overal aanwezige politie zorgde ervoor dt niemand het monument kon bereiken. Er was 's avonds op e om de Dam wel enige onrust Ook in de rest vanh et land had het oranjefeest een rustig en nogal traditioneel berloop. toch blijkt men in enkele Nederlandse gemeen ten niet meer zo gelukkig te zijn met die traditionele opzet. In Sassaiheim boycotten de twee plaatselijke katho lieke scholen de aubade en de op tocht, omdat de leiding van de school van mening was, dat er nu wel eens iets anders voor de jeugd georgani seerd had mogen worden. De 25 leer krachten van de scholen waren van KLAGENFURT De Italië-express van Rome naar Wenen is vanmorgen met grote snelheid ingereden op een stilstaande goederentrein. Volgens de autoriteiten zijn zes personen om het leven gekomen en 20 gewond. Het ongeluk is 15 KM van de grens bij Fürnitz gebeurd. Een commissie van de Oostenrijkse spoorwegen zal e en onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk instellen. De grote spoorlijn van Oostenrijk naar Italië is geblokkeerd. De treinen worden omgeleid. De expresstrein ver voerde 288 passagiers. COLOMBO (UPI. AP. Reuter) Het in Ceylon verwachte offensiel van „guevaristische" opstandelingen is uitgebleven. Astrologen hadden hel voorspeeld en de regeringstroepen waren op alles voorbereid. In de afgelopen dagen hebben zich enkele honderden rebellen overgege ven, toen zij bij zuiveringsacties wer den ontdekt. Vandaag begint een vierdaagse amnestie om de naar schatting vele duizenden opstandiger ie bewegen, zich over te geven in ruil voor een „redelijke behandeling". mening, dat de kinderen op een meer aangepaste, eigentijdse wijze door de plaatselijke oranjevereniging opge vangen hadden moeten worden. Ook een culturele avond, die gisteravond had moeten plaatsvinden, werd afge last, omdat verscheidene zangkoren hun medewerking niet wilden geven In Deventer werd de sinds mensen heugenis bestaande aubade niet ge- houdn, omdat zich slechts 1200 kin deren voor dit festijn hadden gemeld en men bovendien moeite had met het aantrekken van onderwijzend personeel voor de begeleiding. Ook in Dokkum meenden de onderwijzers gistren recht te hebben op een hl vrije dag, vandaar dat in deze plaats gen aubade werd georganiseerd Wedstrijden In de meeste overige Nederlandse plaatsen ging het feest zijn gewone gang, compleet met aubades, kinderoptochten, sport wedstrijden en taptoes en vuurwer ken in de avonduren. In Den Helder werd de traditionele militaire parade gehouden, die duizenden toeschou wers trok. Patrouille-vliegtuigen vlo gen in formatie over. Nu de toespraak van de demissio naire minister-president De Jong, die altijd voorafging aan het défilé op Soestijk, niet is doorgegaan, heeft de heer De Jong de vorstin een telegra fische gelukwens gestuurd. Het was een vreemde Konin ginnedag, het meest voor de ja rige Vorstin zelf, haar mart en kinderen. flGiïtercn ncm de Koninklijke familie in Goor (Ov.) afscheid van de deze week overleden moeder van prins Bernhard, prinses Arm gard. Op de foto de koningin, de Prins en prinses Irene tij dens de requiemmis in de r.k - kerk. (zie ook elders deze krant) LONDEN' (AFP) - Premier Borsia van Ghana heeft zich uitgesproken voor een dialoog met Zuid-Afrika. Hij verklaarde voor de Britse tele visie het aanbod van premier Vorster voor een gesprek te aanvaarden. Vol gens de Ghanese premier is een dia loog het enige middel om een mati ging van de apartheidspolitiek te be werkstelligen en de instelling van een multi-raciale gemeenschap in Zuid- Afrika voor te bereiden. GRONINGEN De tienjarige Jo- han Vogd uit de Matuslaan 30 te Groningen is gisteren in de Thomas sen Thuessinklaan onder een beton- mortelwagen gekomen. Hij werd door het rechterachterwiel overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde taen de jongen, die op de fiets was, evenals de betonmortelwagen linksaf wilde slaan. DEN HAAG Bezorgd over de uitvoering van het programma van de confessionele partijen door de toe komstige regering, zouden vandaag in Amersfoort progressieve leden van de KVP, ARP en CHU bijeenkomen. De vergadering werd aangeduid als een bijeenkomst niet alleen van radica len, maar van een veel bredere kring verontrusten, die zoveel mogelijk van het urgentieprogram waar wil maken. Zo werden vertegenwoordigers van de jongerenorganisaties en uit de vakbeweging verwacht. Men maakt zich vooral ongerust over een eventuele regeringssamen werking met de nieuwe partij DS'70, waarvan het programma veel ver schilt met het confessionele program ma. Wat moet er van de wens tot verdubbeling van de ontwikkelings hulp in vier jaar terecht komen, la* men met DS'70 in zee gaat, is één van de vragen die zou owrden gesteld. Een ander punt van gesprek van daag zou ook zijn de verhouding van de drie christelijke partijen onder ling. Het is bijvoorbeeld bekend, dat men in gringen van de KVP argwa nend heeft gekeken naar de koers, die de CHU het laatste halfjaar heeft gevolgd. AMSTERDAM Maandag zullen benzine en olie duurder worden als gevolg van de akkoorden die tussen de oliemaatschappijen en Libië en Nigeria gesloten zijn. Benzine (normaal en super) worden één cent per liter duurder, stookolie vier gulden per 1000 KG/liter. auto smeermiddelen vijf cent per liter, In dustriesmeermiddelen drie cent per liter, autogas 0.8 cent per Liter (ex? pomp), butaan/propaan 25 cent per fles van 13 kilogram. Voor een paar andere produkten zullen de maximum-verkoopprijzen ten gevolgen van seizoeninvloeden dalen: autogasolie een cent per Iter ex pomp; gasolie/hbo 1 en dunne gasolie/hbo 2 één gulden per 100 li ter en tenslotte petroleum 50 cent per 100 liter. De prijsverschillen, die tussen de delen van het land bestaan worden verkleind door het terugbrengen van het aantal prijszones tot twee. Hier door worden de prijzen voor benzines in Groningen. Friesland en Drente aan de pomp met een halve in plaats van met een cent per liter verhoogd, terwijl de notering voor autogasolie aldaar met anderhalve cent in plaats van met een cent per liter wordt ver laagd. De verbruikersprijzen voor petro leum in deze provincies gaan met één cent in plaats van met een halve cent per liter omlaag. D? stookolieprijzen zullen in de genoemde provincies en in Limburg met minder dan vier gul den per 1000 kg/1 stijgen. Afhankelijk van de wijze van aflevering varieert de verhoging van nul tot drie gulden per 1000 kg/liter. cbu i'JeKdiu/n^ INTERIEURVERZORGING CR'JNÖbURGD HEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING WASHINGTON (Reuter, UPI. AP) Nu steeds meer onthullingen over gruwelen van Ame rikaanse militairen in Vietnam worden gedaan, heeft Senator Edward Kennedy een beroep op president Nixon gedaan een p.nuanente commissie in te stellen, die wredheden en gruwellijkheden in Vietnam moet onderzoeken en rapporteren. Kennedy meent dat er een „geloof- waardigheidskloof" bestaat tussen wat de regering-Nixon beweert en wat er op het slagveld schijnt te ge beuren. Hij voegde eraan toe: „Wat in Amerika's naam in Indo-China is gedaan, mag nooit meer gebeuren". De uitspraak van de invloedrijke -enator betekent een geweldige steun voor het zwarte Congreslid, Ronald Dellums, die een officieus comité heeft samengesteld om gruwelijkhe den te onderzoeken. Voor dit comité onthulde woensdag een veteraan, dat hij getuige was van een Son-My-ach- tig bloedbad, waarbij 30 ongewa pende burgers vermoord werden. Dellums heeft gedreigd nieuwe hea rings te zullen houden, als er geen officieel onderzoek komt. Ondermijnen Eten ander Congreslid, Louis Wy- man, sprak gisteren «en scherpe ver oordeling uit over de activiteiten van zijn collega Dellums. Wyman beweer de. dat de organisatoren van de hea rings opzettelijk de strijdkrachten wilden ondermijnen. Volgens hem hadden de hearings de reputatie van de Verenigde Staten in binnen- en buitenland geschaad. Bovendien wa ren nu de vrijlating van de Ameri kaanse krijgsgevangenen en de vre desbesprekingen in Parijs moeilijker geworden. Een lid van het officieuze zomité reageerde snel op de beschul digingen met de mededeling dat de herarings „uit een geovel van verant woordelijkheid voor onszelf, voor on ze burgers en voor ons land" zijn ge houden. Het Pentagon heeft inmiddels toe gezegd een onderzoek te zullen instel len naar de onthullingen van oud sergeant Danny Notley. die vertelde dat, niet ver van Son My, zijn een heid 30 ongewapende Vietnamezen had gedood. Tenminste als Notley be reid is voor het Pentagon te getuigen (De verklaringen die Notley aflegde voor de commissie-Deilums gebeur den niet onder ede). Legerofficieren gaven toe, dat de onthullingen van Notley zo gedetailleerd waren, dat een onderzoek gerechtvaardigd lijkt.' Verzwegen Notley weigerde voor de commissie namen te noemen van zijn comman danten, hoewel hij hen zwaar be lastte. Hij verklaarde ondermeer dat een luitenant-kolonel wist dat de slachting had plaats gevonden, maar dat hij geen disciplinaire maat regelen had genomen. De officier was de vol gende morgen over het dorpje Troung Knanh met een helikopter over het dorpje gevlogen. „Tenzij de man blid was, moest hij de lijgen gezien heb ben. die overal lagen", verklaarde Notley (voor vervolg zie pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1