Wiltu bij de politie? nee, ik kijk even wat mijn buurman „Jullie krijgen zeker een premie voor al die bonnen" Politiehonden moeten zwaar examen afleggen Een halve eeuw Couzy Betekenis arbeidsbeleid zal aanzienlijk stijgen I Hagenaar: sympathie voor politie J ongerenbondsdag in Rotterdam sHerv.-ger. bondsdag dit jaar in R'damse Doelen „Meeste bezitters dierenbeulen" Installatie Z.H. Raad arbeidsmarkt TH-studie over sanering van vier steden Jeugddag in veilinghallen HüiïUtiiüiülU» Uil1 UIMUuIUuij O WOENSDAG 28 APRIL 1971 „De Haagse politie geniet de sympathie van het Haagse pu bliek. Alleen wil de Hagenaar te genover vrienden en bekenden niet altijd laten blijken dat hij politiegezind is." Tot deze con clusie komen de politiemannen die dagelijks enige honderden be zoekers rondleiden in de informa tiebus „Signalement van de Poli tie". De vijftien meter lange bus toert al enige tijd door de Rand stad teneinde personeel te wer ven en de bevolking te informe ren over de politie. ,We krijgen hier bijna geen anti-spul in de bus. In tegenstel ling tot Amsterdam, waar we het meegemaakt hebben dat groepjes jongeren die fel tegen de politie gekant waren elkaar als een soort ploegendienst kwamen aflossen. Natuurlijk komen er ook hier wel veel jongens laatdunkend de bus in. Maar als je ze dan vertelt over het politiewerk zijn ze toch al gauw geenteresseerd. Vaak merk je ook dat ze al'een maar binnenkomen om je uit je tent te lokken. Bijvoorbeeld over drugs krijg je vaak kritische vragen van langharige jongens. Alleen maar om te kijken of je er wel iets van af weet." De meeste bezoekers gaan een stuk positiever de bus uit dan ze erin komen. Heel veel jongens en meisjes komen ook 's avonds te rug met hun ouders om serieus ver de mogelijkheden bij de po litie te praten. De grote bezwaren die herhaaldelijk door sollicitan ten tegen het politievak aange voerd worden, zijn het risico dat een politieman loopt, het dragen van een uniform, de onregelmati ge diensten en het woningpro bleem. „Ik bij de politie? Ik kijk wel link uit. Politie da's alleen maar een hoop knokken. Bovendien zou ik het een rot streek van mezelf tegenover mijn vrienden vind enals ik bij de politie ging." De jongen, die een jaar of vijftien is, neemt een flinke trek van zijn sjekkie en kijkt dan triom ferend naar zijn vier vriendjes die goedkeurend knikken. Daarna glijdt zijn blik uitdagend over de geüniformeerde politieman tegenover hem. De agent en de jongens staan in de informatiebus „signa lement van de politie" die dezer dagen een tourinee door Den Haag maakt. Even tevoren zijn de opgeschoten scho lieren luidruchtig pratend en lachend de bus binnenge- stommeld. Ze bekijken de foto's die een beeld geven van het werk dat de politie zoal verricht en voorzien die van de nodige sarcastische opmerkingen. Een jonge agent voor zien van een progressieve snor, die het zaakje een tijdje heeft gadegeslagen mengt zich tussen de jongens. Hij legt de jongens aan de hand van de foto's uit hoe gevarieerd het werk van de politie is. BILTHOVEN Op Hemelvaarts dag (20 mei) houdt de hervormd-ge- reformeerde jeugdbond weer zijn jaarlijkse bondsdag in De Doelen te Rotterdam. In het kader van de vie ring van Hemelvaart is als thema ge kozen „Leve de Koning", 's Morgens spreken hierover ds. T. van 't Veld en ds. G. Biesbroek, terwijl 's middags jongeren dit thema zullen uitwerken in woord en beeld, in zang en decla matie. Verder zal de Kenia-actie Ha- rambee op deze dag een voorlopige afsluiting vinden. ROTTERDAM De hervormd-ge- jeugdbond houdt don- 20 mei (Hemelvaartsdag) zijn bondsdag in de Rotterdam- Doelen. Uitgaande van Psalm 72: is in het kader van de Hemelvaart Christus als thema gekozen: „Le de Koning"! de morgecibijeenkomst zal ds. T. 't Veld spreken over „Wat heb je die koning?" en ds. G. Biesbroek „Wat zie je van Zijn rijk?" 's Middags werken jongeren dit uit in Nvoord, beeld, zang en Arie J. Keyzer begeleidt „amenzang op het Doelenorgel en teeft een verzoekprogramma. Onder van Sj. M. W. Bezemer treedt samenspelgroep van De Driestar Gouda op. De Konya-aktie Harambee zal deze een voorlopige afsluiting krijgen, dit programma-onderdeel werkt Delfts kinderkoortje mee met ndsdag begint om half elf en omstreeks vier uur. Toegangs zijn verkrijgbaar door over- van ƒ3,50 op postrekening ten name van het Hervormd in Bilthoven en op aan de kassa „Kijk", zegt hij terwijl hij op een foto wijst waarop een man van de strandpolitie mond-op-mond-beade ming toepast op .een fraaigevormde vrouwelijke drenkeling, „zo aantrek kelijk is nu het werk van de politie". „Jawel, dat kan wel eens een keertje zo zijn, maar mooi dat je de keer daarop een oud mannetje met een flinke snor krijgt", is het weerwoord van de jongens". Het ijs is inmiddels gebroken en de agent wordt gebombardeerd met al lerlei vragen. „U heeft zeker nooit gerookt hè?" Nou en of als een ket ter!" „Jullie krijgen zeker een premie voor alle bonnetjes die jullie uit schrijven?" „Was dat maar waar!" „Klojt dat nou allemaal wat er in de detectiveboekjes over de politie staat?" „Meestal niet". „Waarom is er geen snelheidsbeperking voor een fiets? Ik zie vaak genoeg dat een ra cefiets een brommer voorbij rijd." „Ja hoor eens even, daar bemoei ik me niet mee". „Waarom kan de poli tie er nooit tegen als we eens een geintje uithalen?" En zo gaat het nog een tijdje door. Totdat eindelijk de vraag komt waarop de agent heeft zitten wachten. Mag ik u eens vragen waarom zit u nou bij de politie". „Dat vind ik nou een leuke vraag", zegt de agent. ..Welnee", haast de jongen zich te zeggen, „dat is helemaal geen leuke vraag. Het is een strikvraag". Onder tussen heeft hij een koordje ontdekt dat uit de zak van de agent steekt. „Hè, wat is dat nou weer", vraagt hij nieuwsgierig terwijl hij er aantrekt. Het blijkt niet tot de politieuitrusting Honderden benen lopen per dag dit trapje op te horen maar zomaar een privé-touwtje te zijn. De agent begint nog steeds onver moeibaar, welwillend uit te leggen waarom hij bij de politie zit. „Aller eerst trok het vak me. En natuurlijk speelde ook de salariëring een rol mee. Ik vind een politiebaan veel aantrekkelijker dan een burgerbaan. Je hebt veel meer mogelijkheden. Er is zo veel te doen. We moeten zelfs letten op de hondjes die op het trot toir poepen. Eerlijk gezegd trok de sensatie van dit beroep me ook wel". De jongens beginnen nu ongedurig te worden en na een blik op hun horloge geworpen te hebben beslui ten ze weg te gaan. „We moeten naar school; de lunchpauze is bijna over. Bedankt voor de informatie. Vanavond kom ik terug verzekert er eentje ik wil nog wel wat din gen weten" „Je bent welkom", ant woordt de agent. De dames die de politiebus bezoe ken, komen voor de meest uiteenlo pende doeleinden. Zo was er bijvoor beeld een vrouw die buitengewoon geïnteresseerd was in de rangen- en salarislijst die achter in de bus hangt. „Heeft u soms interesse om bij de politie te komen?", vroeg een ge dienstige politieman. „Nee, ik kijk al leen maar even wat mijn buurman verdient. Dag meneer". Vaak komen er moeders met zoon tjes, die net de leeftijd bereikt heb ben waarop ze niets liever willen dan later „boevenvanger" .worden. Ze zijn niet weg te slaan uit de bus. Een enkele keer doet zich de situatie voor dat een kind bang is voor de politie. Zoals bijvoorbeeld dat jongetje van vijf, dat door zijn moeder slechts met de grootst mogelijke moeite de bus in kon worden gepraat. Het bleek namelijk dat toen inder tijd de vader van het jongetje gestor ven was, de politie aan de deur was gekomen om dat te vertellen. „Sinds die tijd ziet hij de politie als een grote boeman. Zou u daar alstublieft iets aan kunnen doen?", vraagt de moeder. De brigadier neemt de jon gen bij de hand en laat hem wat plaatjes zien. Tot slot geeft hij hem met een samenzweerderig gebaar een sleutelhanger en het jongetje lacht tegen de politieman. Het gebeurt ook wel dat er dames komen die het nog steeds niet kunnen verkroppen dat nou net hun man in dertijd door de politie gepakt werd omdat hij „iets" te snel reed. In der gelijke gevallen luistert de politieman welwillend, maar wacht zich wel voor om aan de hand van deze een zijdige voorlichting een oordeel te vellen. De voorgeschreven lengte van ten minste 1.70 meter die een politieman moet hebben, levert de nodige teleur stellingen op. Een Italiaan die in de politiebus komt solliciteren, begrijpt maar niet dat hij te klein is. Pas als hij onder meetlat wordt geduwd, wordt hem duidelijk dat hij minstens tien centimeter tekort komt. Twee meisjes die een poging wagen, halen de voorgeschreven minimumlengte (1.65 meter) niet Ze proberen het nog door op hun tonen te gaan staan. „Dat helpt je niets; je wordt toch blootsvoets ge keurd", zegt de allesziende agent. „Ik vind het verschrikkelijk jammer. Ik zag mezelf al staan met zo'n pet op mijn hoofd en een fluit in mijn mond", geeft het meisje te kennen. Ze is tandartsassistentc evenals haar vriendin. De agent weet niet goed wat hij ervan denken moet. Hij heeft sterk het gevoel dat hij in de maling wordt genomen. Maar hij besluit het spelletje mee te spelen. „Weet je •■igenlijk wel wat je allemaal moet doen als vrouwelijk politieagent?", vraagt hij en geduldig begint hij uit te leggen dat het niet alleen maar een fluit en pet zijn maar dat het zwaar werk is. „Toch vind ik het triest," houdt het meisje vol terwijl haar vriendin snel haar hoofd omdraait om haar lachen te verbergen. „Is er dan helemaal geen mogelijkheid voor mij om bij de politie te komen. Op de afdeling klei ne mensen of zo?" De agent die er lol politie. Is dat niet mogelijk? Dan leer in begint te krijgen, krijgt inmiddels versterking van een collega. „Ik zou best eens stage willen lopen bij de politie. Is dat niet mogelijk Dan leer Een onderonsje voor de politiebus. ik gelijk wat politiemensen kennen en dat kan nooit kwaad bij bekeurin gen of zo. Ik ben namelijk zeer con sequent ik loop ai tijd door een rood stoplicht 'heen, dat loopt zo prettig". proberen de politiemannen uit te vis sen. Het antwoord blijft uit. Ondanks dat is de politie iwel bereid om de dames op 30 april een dag mee te laten lopen in het politiemuseum. De „Waar is dat waar u altijd overloopt", datum wordt genoteerd. WASSENAAR De meeste hondenbezitters zijn dierenbeu len. Ze kopen een beestje en leggen het dag in dag uit bij de kachel. Een keer lekker dollen is er niet bij. Uitlaten bestaat uit een blokje-om, en wanneer het regent dan moet het „snoep je" zijn behoefte maar op het balkon doen. De dieren leiden een tegennatuurlijk bestaan. Veel honden zijn neuroten en soms nog erger. Die dieren wor den zowel geestelijk als lichame lijk afgestompt. Aan het woord is de voorzitter van de onlangs opgerichte politiehondenvereni ging „Duinrell", de heer P. Kool. Met onze sport blazen we de hon den weer nieuw leven in. De natuur komt er weer in terug en we roepen de ingeslapen instincten weer op". Het oproepen van de natuurlijke in stincten van het dier wil niet zeggen, dat net dier gevaarlijk wordt. Een afgerichte hond ,zal niemand bijten. Nooit. „Het komt wel voor dat men sen een hond afgericht noemen als hij de krant uit de bus kan halen. Op een bevel opzit en pootjes geeft en de pantoffels korrit brengen als het baas je vermoeid van de dagtaak thuis komt. Maar dat is geen africhten. Die hondenbezitters noemen ons dieren beulen als we een half uurtje in een gematigd tempo met de hond gaan fietsen Of wanneer het koud is en we het dier zonder mooi gekleurd dekje mee de straat opnemen,- zelf ziin we dan natuurlijk goed ingepakt. Maar een half uur fietsen met een vaartje van tien tot twaalf kilometer is gezonder voor het dier dan drie uur wandelen, en buiten lopen in de kou hardt het dier. Het is er immers tegen gewapend met een dikke vacht Het is natuurlijk niet zo dat iedere hond geschikt is voor de zware be proevingen die door de politiehonden verenigingen worden opgesteld. Een dwergpoedeltje en een pinchert.ie blijven beter geschikt als schoothond- ie. Een hond die samen met de baas lid wil worden van een politiehon denvereniging moet aan een groot aantal eisen voldoen. De oefeningen spreiden zich uit over een periode van twee tot drie iaar, en dan twee of meer dagen in de week zo'n uur of vier. We leggen eerst de basis voor de uitbouw met de appèloefeningen. De hond leert hier te volgen en te luisteren. Deze oefe ningen worden gevolgd door het springwerk, een maximum klim- sprong tot 1,75 meter, een vrije sprong van een meter en een breedte- sprong over een sloot van 2,25 meter Gedurende deze periode beginnen we al een beetje te spelen met een mouwtje. De hond mag zijn tanden erin zetten, eraan sjorren. En de hond mag winnen. Dat is goed voor zijn zelfvertrouwen. Hij moet echter blij ven luisteren naar de baas. We vervolgen met het afleggen. De hond blijft liggen tot de baas terug komt. Ook het onderwerp voedsel weigeren passeert; het bewaken van voorwerpenzwemoefeningen over een vaart van ten minste tien meter; rivieren, een voorwerp of een persoon opsporen in het terrein; zoeken en apporteren van kleine voorwerpen op een terrein van rond de veertig vier kante meter. Eerst wanneer alle oefeningen vol ledig onder de knie zijn, dan kan met de hond naar het examen gaan bij slagen het certificaat politichond Op 1 mei a.s. hopen tvij het feit te herdenken dat 50 jaar geleden ons bedrijf werd opgericht door de heer AH. Couzy. Wij hebben alle redenen dit feestelijk te vierenwaartoe wij zullen recipiëren op ZATERDAG 1 mei van 15.00 tot 16.30 u. in de bovenzalen van HOTEL ATLANTA Aert van Nesstraat 4. Directie N.V. CouzyRotterdam. Onze winkels zullen 1 mei gesloten zijn Tevens zullen op deze dag de heren C. M. v.d. Hoeven en M. van Strien 50 jaar, resp. 25 jaar bij ons bedrijf werkzaam zijn. Gelegen heid tot gelukwensen tijdens de receptie van 15.00 tot 16.30 u. DEN HAAG In een rede waarmee hij dinsdagmorgen in het Provinciehuis de Zuidhollandse Raad voor de arbeidsmarkt instal leerde heeft drs. J. W. de Pous als voorzitter van de Nationale Raad voor de Arbeidsmarkt betoogd dat het arbeidsbeleid, als onderdeel van het sociaal-economisch beleid, belangrijk in betekenis zal toe-: nemen. De heer De Pous herinnerde eraan dat wordt betwijfeld of de instru menten van economische politiek wel een voldoende bewerktuiging van dc maatschappij vormen. Die instrumenten, als loon- en prijsbeleid, fiscale en monetaire poli tiek zijn bedoeld om een evenwichti ge conjuncturele politiek te bevorde ren. instrumenten voor beleid op kor te termijn. Arbeidsbeleid daarentegen is structuurbeleid en gericht op doel stellingen voor middellange of lange termijn. Men kan inderdaad de vraag stel len of het instrumentarium nog wel voldoende werkzaam en bij machte is, om onze economie voor een ernstige terugslag te behoeden, maar volgens drs. De Pous is men niet meer ge rechtigd zich aan zo'n defaitisme over te geven. Wanneer b.v. het loonbeleid wordt ondermijnd door permanente regio nale of functionele spanningsvelden die de verhoudingen op de arbeids markt en die tussen de sociale part ners verstoren, dan mag hieruit geen negatieve conclusie voor de loonvor ming worden getrokken. Er zal dan moeten worden nagegaan of een structuurbeleid dat op een grondige analyse van deze spanningsvelden is gebaseerd, niet kan bijdragen aan het effectueren van een loonontwikkeling die wenselijk is uit sociale en -*cono- mische gezichtspunten. daarop te verwachten structurele ontwikkelingen, Men mag verwachten dat uit de volkstelling materiaal beschikbaar komt dat hiervoor kan dienen, maar helaas komen zulke gegevens maar eenmaal per tien jaar en dat is beslist onvoldoende voor het verkrijgen van inzicht. De heer De Pous betreurde dan ook dat de frequentie van andere tellingen, zoals bedrijfstellingen, te gering is. Uitbouw nodig Uitbouw en intensivering van de instrumenten gericht op het beleid voor de middellange termijn zijn, mede ter ondersteuning van het op korte termijn te voeren beleid ten zeerste geboden, Als instrumenten voor het beleid op middellange ter mijn noemde de heer De Pous vooral het arbeidsmarktbeleid, het beleid met betrekking tot inkomens- en ver mogensvorming. de planning van col lectieve (overheids)uitgaven en socia le voorzieningen. Voor de effectiviteit van de wer king van zo'n instrumentarium is een goed samenspel tussen overheid en bedrijfsleven een onmisbare voor waarde. Drs. De Pous meende dat wij meer gerust zouden kunnen zijn over het meester worden van de ernstige pro blemen waarmee ons land zal worden geconfronteerd, als we in het verle den op de door hem beschreven ter reinen meer voortgang hadden ge boekt. De heer De Pous zei verder dat nog onvoldoende inzicht bestaat in al die faktoren die bepalen hoe de arbeids markt zich zal ontwikkelen. Er zijn gegevens nodig over de structurele si tuatie op de arbeidsmarkt en over de verdienen. Is het certificaat er, dan kan de hond worden ingezet bij wed strijden, die door de verschillende verenigingen over het gehele land worden gehouden. De hond is dan te allen tijde inzetbaar. DELFT Een werkgroep van de afdeling bouwkunde van de Tech nische Hogeschool heeft een rapport uitgebracht betreffende een sane ringsonderzoek voor Delft, Dordrecht, Tilburg en Vlaardingen. Het onderzoek betreft de achter gronden van en de besluitvorming bij de stadsvernieuwing in deze vier middelgrote gemeenten Het rapport beslaat twee delen. Het eerste bevat een analyseva n de alge mene achtergronden en de van in vloed zijnde factoren. Die analyse is het resultaat van gesprekken met vertegenwoordigers van zoveel moge lijk bij de sanering betrokken par tijen. Ook zijn de resultaten van de onderzoeken in de steden onderling vergeleken ten aandien van de meer algemene aspecten. In het tweede deel zijn de uit dit onderzoek naar voren komende kern punten geïsoleerd met de bedoeling te komen tot een algemene probleem stelling. De werkgroep ziet in dit rapport voorlopig een mogelijkheid tot ver schaffen van informatie over sane ringsprocessen, die een basis kan zijn voor de aanzet tot het bewerkstelli gen van noodzakelijk geachte veran deringen. Op aanvraag is het rapport te krij gen bij de afdeling Bouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft. In het gemeentelijke voorlichtingsbu reau Delft ligt bovendien een exem plaar ter inzage. Illegale zenders uit de ether LEIDEN De opsporingsdienst van de PTT heeft het afgelopen wee kend niet stilgezeten. In samenwer king met diverse gemeente-politie korpsen heeft de dienst een zestal clandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. De zenders kunnen het normale radioverkeer, waaronder berichten van de scheepvaart, ernstig belemmeren In Leiden verdween zender 444 uit de ether, tegen de 24-jarige chauffeur R. A. werd proces-verbaal opge maakt. De Rotterdamse elektromon- teurs D. K. en G. L. kregen een ver baal en moesten hun zenders 50 en 575 inleveren. In Den Haag spoorde de TT-dienst de zender 2002 op van de 19-jarige u leerlingmonteur J. H. K. In Zwolle werd De Blauwe Engel' 'opgeruimd van de 36-jarige H. .J G. en in Beet- sterzwaag tenslotte werd beslag ge legd op de Troubadour van de 16-ja- rige fabrieksarbeider H. B. uit Nij- beets. WADDINXVEEN Zaterdag 15 mei zal voor de hervormde jeugd van Zuid-Holland van 8 tot 16 jaar een jcugddag worden gehouden in de vei linghal aan de Brcdeweg. De organisatie berust bij de her vormde jeugdverenigingen, o.a. Mosterdzaadje. De opening gal ver richt worden door ds. T. van 't Veld. Verder wordt er een stemmenspel op gevoerd en 's middags is er een groot spel waarmee vele prijzen zijn te winnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5