Indianen op .roept vra. PONTIAC Jonge Joden in Rusland organiseren verzet geef een Examen natuurkunde onredelijk wt Missionarissen brengen het er beter af Felle schoolstrijd aan de gang in Alkemade Uw probleem is het onze Een woord voor vandaag <D O O 0 O O 0 O 0 Eigentijds leerhuis voor jong en oud Conferentie in Nyborg geopend Kerk leger nadat predikant voor CHU bedankte BEROEPINGSWERK Comité tevret over deelnai Angola-zondi en Laat HTS-e«: TH' Het weer in Europa s opga in universite Brieven «11e niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een golden aan postte- ■els te worden Ingesloten. Vraag: Graag zou ik 's avonds naar de avond-U.T.S. gaan, M.T.S. heet het nu. Maar ik heb geen diplo ma L.T.S. Ik heb vier jaar de L.T.S. doorlopen, met het examen ben ik gezakt en ik heb het toen niet over gedaan. Thans ben ik bezig met een schriftelijke cursus P.B.N.A. Is het nu mogelijk dat ik naar de avond- M.T.S. ga? Mijn chef vindt schrifte lijke cursussen niets en dat laat hij goed merken ook, en alle andere te kenaren hebben M.T.S. of zijn er mee bezig. Antwoord: Het is inderdaad moge lijk dat u naar de M.T.S. gaat. voor uw geval vestigen we de aandacht op de school Ley we 5 309, Den Haag, telefoon 070 - 671193. De nieuwe cursus begint half augustus. Drie avonden per week van vier lesuren. Speciale eisen van toelating zijn er niet. Wel wordt er veronder steld dat men een ontwikkelingspeil heeft, dat ongeveer gelijkstaat met Mulo- of L.T.S.-examen. Men ver telde mij dat eens een leerling met als ondergrond twee jaar L.T.S. het einddiploma haalde. Wat uw achter grond betreft, mogen we dus opti mistisch zijn (al is het jammer dat u het laatste 'jaar L.T.S. niet heeft overgedaan). U zult behoorlijk moe ten vossen, want die M.T.S. krijg je niet cadeau. De totale cursus zonder doubleren duurt vijf jaar. >Het schoolgeld is ƒ90 per jaar (het is nakelijk gesubsidieerd onderwijs) De studieboeken kosten per jaar ƒ200. Er is echter een boekenfonds en dat scheelt veel. Misschien is het mogelijk de laatste maanden van de cursus nog mee te doen. Vraag: Zijn kinderen in een pro ces tot echtscheiding of tot scheiding van tafel en bed. verplicht tegen de vader of moeder te getugen? Antwoord: Hoe schrijnend dit ook is. zijn kinderen als ze de voor ge tuigen vereiste leeftijd hebben, ver plicht te getuigen. In het nieuwe echtscheidingsrecht, dat op komst is, zal deze zaak waarschijnlijk prak tisch belang verliezen. door H. BIERSTEKER HAMBURG De bevindingen van de etnologen, die begin van dit jaar op Barbados bijeen waren om de wereldraad van kerken van advies te dienen inzake de toestand van de In dianenstammen in Latijns-Amerika. hebben nogal wat onrust teweeggebracht. In de Duitse kerken, waar men toch al forse bedenkingen heeft tegen het anti-racisme-programma. werd geconstateerd: nu gaan ze de zending óók nog verdacht maken. Het advies van Barbados luidde namelijk: zet zending en missie maar stop en werk liever mee aan de bevrijding van de In dianen. De etnologen hadden de zendelin gen en missionarissen een reeks ver wijten gemaakt over hun optreden onder de Indianenstammen: uitroei ing van hun cultuur, roof van hun gronden, uiteenrukken van hun fami lies, schuld aan uitbuiting van India nen door derden, enzovoort. Wij vroe gen ons destijds al af of het gezel schap op Barbados niet een wat botte bijl (of een wat botte tomahawk) had gehanteerd vooral wanneer men die vergeleek met het fijne ontleed mes waarmee een medische com missie van het Internationale Rode Kruis de situatie openlegde. Die sprak veel genuahceerder, ook over de missioneringsactiviteiten Zielenwinst Deze maand kwam het in Hamburg verschijnende „Zeitmagazin" uit met een interview met Dietmar Carsten, die jarenlang temidden van Indiaanse stammen in het Montana-district van Peru heeft geleefd en nu vergeefs bij de Verenigde Naties soebat om een behoorlijk programma tot lotsverbe tering van de Indianen. Deze „blanke Indiaan" brengt wel een opmerkelijk onderscheid aan: hij uit zijn waarde ring voor de zeer behoedzame wijze, waarop hij missionarissen onder de Indianen zag werken. Die maakten weliswaar fouten maar ze bleken er van te hebben geleerd. Maar hij is bereid pijl en boog op te nemen tegen zendelingen van tal rijke Amerikaanse sekten, die vooral de laatste tijd actief zijn onder de Indianenstammen. Hun activiteiten zijn bijna in termen van het bedrijfs leven te beschrijven: eerst een grote investering in talenstudies dat ge beurt veelal aan het Linguistic Insti tute of Oklahoma en dan erop af. Alles is gericht op snelle zielenwinst. Liefdeleven Carsten klaagt: „Zij tonen begrip noch medeleven. Hun methoden zijn kouden repressief.. Ze verbieden de Indianen hun gewoonten op straffe van onthouding van medicijnen en proberen hun de zeden van de Ame rikaanse middenstand op te dringen. Ten eerste verbieden deze „heilige mannen" de veelwijverij, zij zien dit gebruik als sexuele bandeloosheid en zedenverval. Zij snappen niet, dat de Indianen meestal in familiegemeen schappen leven en dat de oudste be ter voor zijn aanhang kan zorgen naarmate er meer vrouwen en kinde ren aan meewerken. Het oerwoud staat echter geen ha rem toe: de grond is weerbarstig; jacht en visvangst vergen zoveel moeite, dat de meeste gemeenschap pen uit een aanvoerder, twee of drie vrouwen en enige kinderen bestaan. Meer mensen kunnen van zo'n plek oerwoud niet bestaan. Meestal moe ten de predikers met de hoofdman tot een regeling komen. Deze belooft dan de veelwijverij aan zijn zonen te ver bieden als hij zijn vrouwen mag be houden. Wanneer zij aldus het liefde leven van de Indianen hebben gere geld onderwijzen de zendelingen hun schapen over hun consumptiegewoon ten: apevlees i6 onrein, schublqze vissen zijn de mensen een gruwel en in reptielen zit de duivel. Maar met apen, schubloze vissen en reptielen voeden de Indianen zich sedert de oertijd." mogelijke integratie noodzakelijk en mogelijk is en noemt de Indianen in Mexico daarvan een geslaagd voor beeld. Deze stroming acht voortbe staan in afgescheiden stamverband uitgesloten. Het probleem is een uitdaging voor de medische wetenschap, maar ook voor missie en zending. En het wordt alleen maar zorge lijker wanneer het evangelie vervormd wordt tot de American way of life wordt overgeplant of wanneer zelfs oude magie door nieuwe magie wordt ver vangen. Er staat een merkwaardige zin in het verhaal van Johannes ov tweede wonderbare visvangst: Niemand van de discipelen Hem de vraag te stellen: Wie zijt Gij? Want ze wisten dat i Here Jezus was. Ze herkennen Jezus niet aan Zijn verschijning. Maria her Hem niet en dacht dat Hij de tuinman was. De Emmailsga herkenden Hem niet. En kennelijk herkenden hier de vijf disc Hem niet. Maria herkende Hem pas toen Hij haar bij de naam noemt Emmaüsgangers herkenden Hem toen Hij het brood met hen De discipelen herkenden Hem toen Zijn Woord in vervulling In al deze verhalen zit een boodschap voor onze tijd. Hij meer de aardse Jezus. Hij is als de opgestane Heer herkenbt Zijn liefde voor ons, in het avondmaal, in Zijn daden. Zo opei Hij Zich nu nog. Hij komt steeds anders tot ons. Vaak herh wij Hem niet eens in Zijn komen. Maar dan ineens roepen w Johannes uit: „Hel is de Here." Dan zien we Hem gelijk Hij We lezen vandaag Handelingen 2:1—13. Lippestift Van een onzer redacteuren Jonge Russische Joden, die naar Israël willen emigreren, maar die geen toestemming daarvoor van de Sowjet-autori- teiten krijgen, hebben nu een soort verzetsgroepen opgericht, onder de naam „Zonen van Is raël". Deze groepen bestaan in Moskou, Leningrad, Riga en Kiew. Dit heeft majoor Samuel Weiser. een Israëlische burger die net van een reis uit de Sowjet-Unie is terug gekeerd. aan het Britse blad Observer meegedeeld. Majoor Weiser. die van Engelse afkomst iss in het Engelse le ger gediend heeft en in de Tweede Wereldoorlog lid was van de Engelse militaire missie in Moskou, gebruikte zijn Britse paspoort om in de Sowjet- Unie te komen, zogenaamd voor ar tistieke doeleinden, maar in werke lijkheid om meer te weten te komen over het proces tegen ..de Joden van Leningrad", één van de vijf anti- 2 3 4 5 6 7 8 9 Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. bouwstof. 2. openhartig. 3. overdre ven deemoedig. 4. dikwijls. 5. het door breken. 6. wetering. 7. onherstelbaar. 3. plant met sterkriekend zaad. 9. toestel om de maat aan te geven bij muziek. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes de naam van een bloem. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. leng. X egel 3. Newa, 4. glad. KWARTET I TROUW De Kotteidammei Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P Ester. G. .1 Brinkman J van Hofwegen Joodse processen die medio april zou den beginnen. Behalve in Moskou zouden deze processen ook plaats vinden in Riga. Kisjlnw, Tbilisi en Odessa. Maar ze zijn alle vijf zonder opgaaf van rede nen voor de tweede maal voor onbe paalde tijd uitgesteld. De in totaal 59 beklaagden zijn vorig jaar zomer ge arresteerd in verband met de mis lukte kaap-poging van een Russisch passagiersvliegtuig door een groep Joden op het vliegveld van Lenin grad. Familie en vrienden van de be klaagden hebben majoor Weiser met- gedeeld, dat zij geen nieuws van de gevangenen hadden. Ouderen niet Volgens majoor Weiser willen praktisch alle jonge Jodc-n. die hij ontmoet heeft, de Sowjet-Unie zo snel mogelijk verlaten, maar de ouderen willen dat niet. De Sowjet-autoriteiten hebben hun houding tegenover de Joden die naar Israël willen, na het partijcongres in Moskou aanzienlijk verscherpt. Zo worden demonstraties, die vorige maand nog vlak bij het Kremlin wer den getolereerd, nu onmiddellijk ge straft. De straffen bedragen 15 dagen gevangenis wegens ..straatschenderij" of ongeveer tachtig gulden boete. On der degenen, die onlangs werden ge arresteerd, behoorde ook Ida Koch, de 21-jarige kleindochter van de broer van David Ben Goerion, de eerste premier van Israël. Indien een eenmaal gestrafte de monstrant het nogmaals waagt om aan een protestbetoging tegen de Russische emigratie-politiek deel te nemen, wordt hij of zij naar de Azia tische republiek Kazachstan gedepor teerd Maar volgens majoor Weiser zijn de jonge Joden nu zo ver, dat ze bereid zijn om ook dit risico te ne men Oriëntalist Eén van degenen, die onlangs ook wegens „straatschenderij" werd gear resteerd. is de Russische oriëntalist Michael Zand, die ook in westerse kringen een grote bekendheid geniet. Hij werd na een hongerstaking van vijftien dagen achtereen op een bran card wéér naar huis teruggebracht. Zand heeft kortgeleden een zware ruggegraatsoperatie ondergaan. Zijn Britse collega." de beroemde oriëntalist Bernard Lewis, die onge rust was geworden over Zand. belde hem vanuit Engeland in Moskou op. De reden voor Zands arrestatie en veroordeling was, dat hij samen met andeTen een petitie aan de Opperste Sowjet had aangeboden, waarin ge vraagd werd om een openbaar proces- tegen die Sowjet-Joden. die nog steeds op hun berechting wachten in verband met de door hen gepleegde „antl-Sowjet-activiteiten". De petitie werd aangeboden, nadal in de svnagoge van Moskou een van overheidswege opgezette protest-bij eenkomst was gehouden van allerlei Joodse religieuze leiders uit de hele Sowjet-Unie tegen de smadelijke aantijgingen van antisemitisme, die vanuit hft Westen en Israël teRen de Sowjet-Unie worden gericht. Tijdens die bijeenkomst, die door de Rus sische televisie werd gefilmd, gaven de sprekers uiting aan hun woede en walging over het fascistisch-imperia- listische karakter van de staat Israël. met wie ze naar hun zeggen niets te maken hadden, aangezien zij zichzelf uitsluitend als Sowjet-mensen be schouwden. In arrest Michael Zand, die tegen deze besto len bijeenkomst protesteerde, werd gezegd, dat hij zijn petitie in een an der gebouw kon aanbieden. Dat bleek het bureau van de openbare aankla ger te zijn. waar hij terstond gearres teerd werd. Zand bevestigd etegenover Lewis, dat hij als „verrader van de Sowjet- Unie" udt het Instituut voor de Vol keren van Azië was uitgestoten, een afdeling van de Sowjet-Academie van Wetenschappen. Slechts twee mensen hadden het voor hem opge nomen. Tatjana Grogorijewam eo Izak Filtsjinski. beiden welbekend in het Westen. Zand vertelde voorts, dat zijn vrovév, die in Lenin-biblio- theek werkte, nu met een shock thuis ligt. Zijn dochter, die medicijnen stu deert, verwacht ieder ogenblik van de universiteit verjaagd te worden. Hem was ook al verzocht om zijn 15-jarige zoon van de middelbare school af te halen, maar hij heeft dat tot dusver geweigerd. Hij had geen werk meer en zou ook zeker geen werk meer kunnen vinden. Hij had uitreis-visa naar Israël aangevraagd voor zichzelf en zijn gezin, teneinde daar een nieuw leven te beginnen. Tot dusver is niets over deze aanvraag bekend. „Toen ik probeerde",- zo gaat Car- sen verder, „te doorgronden waarom bijvoorbeeld schubloze vissen verbo den waren, zeiden de betweters: deze vissen leven in het slijk van de ri vier, zij voeden zich met vuiligheid, wie ze eet neemt die vuiligheid tot zich." Carsten zegt erbij dat dit men senlevens kost: afschaffen van dit dieet veroorzaakt proteïneverlies en maakt Indianen nog bevattelijker voor ziekten die door blanken in hun gebied zijn binnengebracht griep bijvoorbeeld. Men heeft ook Indianen gedwongen aparte keukens ,te bouwen en daar hun vuur aan te leggen mri als gevolg, dat zij in de ijskoude nachten in hun hutten door de kou bevangen werden. Achter de geloofszendelingen ko men allerlei handelaars binnen met nieuwe gebruiksvoorwerpen, die te gen een riet zo eerlijke ruilvoet wor den ingewisseld voor Indiaanse kunstvoorwerpen. Aandoenlijk vindt Carsten de ijver om de Indianen zo snel mogeliik een broek en hun vrou wen een „lovable bra" aan te trek ken. Zijn verbazing steeg ten top toen hij in een dorp terugkeerde, waarvan de Indianen inmiddels „gekerstend" waren: in plaats van met plantcsap- pen beschilderden de vrouwen hun gelaat met lippenstift en in plaats hun oude rituele dansen dansten ze een tango..." Integratie Carsten is niet zo'n romantische zoeker naar „mooie echte wilden" Hij vindt evangelieverkondiging on der deze Indianen heel gewoon en be wondert de wijze waarop bijvoor beeld de iezuïten zich daaraan wij den. En de volkenkundige dr. Wolf gang Haberland, die hem inleidt, legt uit dat er ten aanzien van de Indiaanse stammen twee wetenschap pelijke stromingen zijn: de ene (ivil de Indianen geheel in hun oerstaat laten of slechts zeer geleidelijk op integra tie met de andere volken voorberei den. de andere meent dat een zo snel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De natuur- kunde-opgaven voor het schrif telijk eindexamen van hbs-b zijn dit jaar naar de mening van de KOPENHAGEN In het Deense Nyborg is de zesde algemene verga dering van de conferentie van Euro pese kerken begonnen. Aanwezig zijn 150 afgevaardigden van honderd lid kerken uit nagenoeg alle Europese lander dr. W. A. Visser 't Hooft. Do waarnemers en genodigden. Opval lend is de grote deelneming van ker ken uit de Oosteuropese landen. Tot voorzitter is gekozen de Neder lander dr. W. A. Visser ;t Hooft. De vergadering wees vervolgens bisschop Hermogen van de Russische ortho doxe kerk en Jacques Maury van de Franse hervormde kerk als plaatsver vangend voorzitters aan. De rooms- katholieke kerlc. die geen lid van de conferentie is, heeft waarnemers ge iden. natuurkunde-leraren onredelijk zwaar geweest. De leraren vre zen dat de cijfers voor natuur kunde dit jaar zeer slecht zullen uitvallen. Om de eindexamen-kandidaten niet de dupe te laten worden van de onre delijke opgaven, zal edn delegatie van de Vereniging van leraren in de na tuur- en%scheikunde (VELINES) con tact opnemen met degenen die voor de samenstelling van de opgaven ver antwoordelijk zijn. De leraren hopen te bereiken dat de vermoedelijke lage cijfers geen struikelblok worden bij het behalen van het diploma. De bezwaren van de leraren rich ten zich minder op de kwaliteit dan PONTIAC o.a. VERKRIJGBAAR BIJ Rotterdam: M. PETERS en Zn HORLOGEMAKERS - GOUDSMEDEN KATENDRECHTSE LAGEDIJK 341». TELEFOON 27 09 99 Van een onzer verslaggeefsters ALKEMADE In de Zuidhol landse gemeente Alkemade (met als hoofdplaats Roelofarendsveen) wordt een felle schoolstrijd gestreden. In de gemeente, die voor 90 procent rooms- katholiek is, bestaan acht confessio nele lagere scholen (twee prot. chris- MOEDERDAG MOEDERDAG MOEDERDAG MOEDERDAG fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren telijke en zes rooms-katholieke). Po gingen van een actiegroep om tot de oprichting van een openbare lagere school te komen stuiten op veel moei lijkheden. Dezer dagen heeft de gemeenteraad het besluit genomen om een eerder genomen raadsbesluit, dat voorzag in de oprichting van een openbare lage re school, een jaar op te schorten. Het actiiecomiité ziet in dit raadsbesluit „een sabotage en een trainering" van zijn plannen en wil bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in beroep gaan tegen het besluit. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs zal van daag vergaderen over de gang van zaken in Alkemade. „Deze zaak loopt nu al van 1968 en de gemeente heeft de zaak zolang ge traineerd, dat de verhuizing en an derszins het voor de nieuwe school aanwezige aantal kinderen weer is teruggelopen tot onder het wettelijk verplichte aantal. Ondanks dat, heb ben we de laatste tijd tien nieuwe aanmeldingen van ouders gekregen, zodat we nu met aspirant-leerlingen recht hebben op een tweemansschool. Dat uitstel van een jaar zien wij gewoon als de zoveelste poging van de protestantse en rooms-katholieke Van onze correspondent STEENWTJK sinds ds. H. van Dijk, hervormd predikant in Steen- wijk, enige tijd geleden zijn lidmaat schap van de CHU heeft opgezegd, laten opvallend veel leden van zijn gemeente tijdens de zondagse diens ten verstek gaan. In het wijkblad van de hervormde kerk in Steenwijk schreef ds. Van Dijk, dat hij de CHU niet meer als de ideale partij ziet. „Gezien de huidige internationale spanningen en de onoverzichtelijke gevaren, daaraan verbonden, acht ik het nu mijn roeping, mij daarover duidelijk uit te spreken", aldus ds. Van Dijk, die verder in het artikel zijn gemeenteleden ovroept. te stem men op die partij, die zich het duide lijkst uitspreekt tegen handhaving van de atoombewapening, „omdat die tegen de wil van God is". .Het schijnt dat vele hervormden in Steenwijk, die van oudsher CHU stemmen, daarin aanleiding zien, niet rmser naar miin diensten te komen", aldus ds Van Dijk. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Hoogeveen: M. H. Boogert te Hellendoorn; te Bleiswijk T. Poot te Groningen. Bedankt: voor Vlissingen: H. P Swetst te Lunteren. GEREF. KERKEN Beroepen: te Marknesse: kand. .J dreven te Amsterdam: te Rotterdam- C. (geest verz. Eudokia), R. D. Beuke- ma te Rotterdam-Schiebroek, die dit beroep heeft aangenomen: te Bome: 1. van Zuidam te Oudemirdum. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hamilton (Ont. Can.): drs. D. Deddens te Leeuwarden. Bedankt: voor Scheveningen, Uit huizen en voor Zevenbergen (in comb, met Bergen op Zoom): R. Kool stra te Driebergen. GEREF. KERKEN (VRIJG) (b.v.) Bedankt: voor Ede: F. van Deursen te Haarlem CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Deventer: H. op de kwantiteit van de opgavef zeven pagina's besloegen Vorig] al, toen de opgaven zes pagina's loegen, waren zij van mening da niet goed mogelijk was de probll binnen de daarvoor gestelde tij te lossen. Bij het werk van 197ll den de leraren, konden, gezief tijd, maar drie van de vijf opl worden uitgewerkt. De toe te krief cijfers, zo verwachten zij, zullavr: jaar nog één a twee punten lag< gen dan vorig jaar. I di< p-k< Van een onzer verslaggevehg^ iap T'i iii AMSTERDAM Dc werl Angola Zondag is voldaan ov< weerklank die haar oproep aan( ters en predikanten op zondag pril aandacht te besteden aan di log in Angola, Mozambique ent v' nee in vele kerken weerklank!r gevonden. J*' Uit een onderzoek, ingesteld)*101 KRO-Brandpunt, blijkt, dat honderd geënquêteerde r chies éénendertig positief hebbi Ber reageerd. Daar uit vele reactief gebleken dat een groot aantal ters en predikanten in de ko: weken alsnog een dienst aan problematiek zal wijden, mag vi|wei verwacht, dat minstens veertij cent van de kerken het initiatie de werkgroep zal ondersteunen, de verklaring van de werkgroep. De werkgroep betreurt het da reactie van ARP. CHU en KVP ontvangen op een brief die werd geschreven over de le - van Fokker-vliegtuigen aan Po en waarvan bekend is dat zij koloniale oorlog worden gebrui V PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN ben toegezegd te zullen meew aan het verbod van de ex por deze vliegtuigen naar Portugal. H/ Eerder had het Angola-com een verklaring geconstateerd da, regeringsbeleid met betrekkin j0q toelating van Portugese deserte' Nederland de laatste tijd aanzl er is verhard." „Het is bekend", dit comité, „dat het ministerie L buitenlandse zaken in het toela" beleid ten aanzien van vluchtelingen een belangrijke heeft. Het is mogelijk dat deze q selinge verandering van beleic f band houdt met de kandidatuu minister Luns voor de functiej secretaris-generaal van Navo, bij hij mede afhankelijk is ven steun van Portugal", zo merk ,aa Angola Comité op. M sri; hee h i>( ii- Pontiac Simpatica Modieus Pontiac dameshorloge doublé band. Zgn. Breguet wijzerplaat en wijzers 179- (Ont. Can.); voor Barendrecht: P .den Butter te Bunschoten. Rectificatie: In tegenstelling tot eerdere berichten is I. de Bruyne te Rotterdam niet beroepen te Apel doorn, ït Een aantrekkelijk model, ran vroeger-van nu-van straks. Doublé of chroom 7950 Sportief Pontiac dameshorloge. Modem model met oentrale secondewijzer. Solide waterdichte kast. Doublé 136- PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD zijde om het openbaar onderwijs de Schaaf te Dordrecht-Zuid; voor Rot- das om te doen. Het lijkt een beetje' Verdam-W: J. Keuning te Hamilton onbenullig om je te verweren tegen een jaar uitstel, maar het gaat ons om de enorme intolerantie van het gemeentebestuur andersoortig onder wijs toe te laten in deze gemeente. Het komt gewoon op pesterij neer", aldus dr. K. Roskam, lid van het actie-comité, dat ijvert voor de open bare lagere school. Gemeentesecretaris P. T. M. Brama ziet het allemaal meer als een storm in een glas water. „De raad heeft in dertijd spontaan besloten een open bare lagere school op te richten, maar het bleek, dat er steeds weer andere aantallen kinderen beschikbaar wa ren voor die school. Op het laatst hadden ze nog maar veertien kinde ren over. Dat zou inhouden dat we een eenmansschool zouden oprichten en daar voelden burgemeester en wethouders niets voor. Het raadsbe sluit om een openbare school op te richten blijft gewoon van kracht, het is alleen een jaar uitgesteld", aldus de heer Brama. Van een verslaggever Amsterdam licht bew. 9 1 1 Brussel onbew. 10 1 0.2 Frankfort regen 9 2 0.2 Genève zw. bew. 14 S 8 Innsbruck regenbui 17 4 10 Kopenhagen onbew. 5 0 0 Locamo regen 11 9 20 Londen onbew 11 2 0 Luxemburg mist 5 0 3 Madrid geh. bew. 17 11 1 Majorca zw. bew. 18 10 0 Miinchen zw. bew. 9 36 Nice onbew 17 10 0 Parijs onbew 10 0 0.3 Rome zw. bew. 18 12 0.3 Wenen regen 17 7 1 ZUrich regen 3 21 DEN HAAG (ANP) De drie nische hogescholen en de 28 technische scholen in Nederland ten tot drie onderwij sgemeens^de: pen worden samengesmeed naam technische universiteit, voor moet er één nieuwe wet k waarin zowel het hoger technisi I P derwijs (HTO) als het technisc tenschappelijk onderwijs (TWO) II den geregeld als deel van het t n; onderwijs. In beide takken mo< positieve propedeuse worden voerd voor wederzijdse doorstro A De afgestudeerde HTS-er moet tel ingenieur krijgen en zal e de TWO-ingenieur tot promotie 1, e nen worden toegelaten. tan) Dit zijn de belangrijkste aar >n lingen, die de studiecomi coördinatie TWO-HTO (de comn Ujr Schlösser) geefft in een discuss port. d< M

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2