erolme en Rijn-Schelde iu definitief gefuseerd mER FELLE PROTESTEN VAN VEROLME Meer ruimteschepen volgen Sojoez-10? Lanser kiest (met 29 Akkoord anderen) openlijk ARP Büfl Bombardement VS diep in N.-Vietnam Woedende vader slaat kind dood rita) over bouw-cao in verschiet? Nieuwe LeMse Coorant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 24 april 1971 —52ste jaargang Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. antoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TTERDAM De Rijii- de-groep en bet Verolme- rn zijn niet terugwerken- aclit tot 1 januari j.l. ge- d. De minister van eco- cbe zaken, mr. R. J. Ne- lieeft gistermiddag na eg met bet kabinet zijn tekening gezet onder het rastrden rapport van de lissie-WTnsemius. Hiermee eind gekomen aan twee van vaak bijzonder raoei- onderbandelen. '.epsbouwer Cornells Verol- ens adviseurs en prof. Hcf- id van de raad van coul issen van liet Verolme- n, hebben zich tot het laat- ment fel tegen de voor van de commissie-Winse- verzet. In een onderhoud linister Nelissen heeft hij norgen de bewindsman er ials op gewezen dat volgens de commissie-W insemius zijn boekje is gegaan. NIET ALLEEN er Nelissen echter verklaarde ddag dat de nu tot stand ge- fusie in het belang is van de ertigduizend erbij betrokken mers. Hij onderstreepte nog- de conclusie van het rapport- iius, dat het Verolme-concern jde toekomst niet lang meer kal kunnen bolwerken, de mogelijkheid van een ge- rjke procedure van de heer e tegen zijn bedrijf, de Rijn- I-groep en de staat houdt mi- Kelissen niet ernstig rekening: ervan uitgegaan dat de par- :h met de voordracht van de isie Winsemius voor de fusie uitgesproken. Dat zijn de ra- bestuur van de Rijn-Schelde Verolme-concern en de raden imissarissen van de beide be- aldus de bewindsman. I personeel van het Verolme- n was gistermiddag nog niet op gte van de ministeriële beslis- yolgens minister Nelissen is ns tot op heden niet gebleken beleidscommissie van Vcrolme lentrale ondernemingsraad ad I het Rijn-Schelde-conccrn be- i zouden hebben tegen de fusie, de personeelsvertegenwoordi gingen hebben zich integendeel vol gens hem in principe akkoord ver klaard met de inhoud van het rapport- Winsemius. Mochten echter de mensen van Verolme onverhoopt loch met een staking op het fusiebericht reageren, dan zou de minister dat ernstig be treuren, „in het belang van de toe komst van de Nederlandse scheeps bouw", zoals hü zei. ven weinig waar dering heeft de minister voor de plannen om Cornells Verolme voor te dragen als commissaris van de Stich ting Verolme Trust, waarin de aande len van het concern zijn onderge bracht. NDSM Voor de minister gistermiddag zijn handtekening zette onder het rapport van de commissie-Winsemius heeft hij nog een onderhoud gehad met het gemeentebestuur van Amsterdam, speciaal over de belangen van de Amsterdamse werf NDSM. De fusie is inmiddels gistermiddag ook in het ka binet besproken en goedgekeurd. De minister heeft bij zijn besluit, het rapport van de commissie te on dertekenen. zich onder meer laten lei den door het feit dat de commissie unaniem is geweest in haar voorstel om de beide scheepsbouwconcerns te integreren. Bovendien heeft de over weging meegespeeld, dat het Rijn- Schelde-concern en het Verolme- concern zich bij het convenant van januari vorig jaar hebben verbonden de voorstellen van de commissie uit te voeren wanneer ze unaniem zou den worden gedaan. Overeenkomstig de bepalingen van het convenant zal de presldent-direk- leur van het Verolme-concern, de heer B. Scheffer, uiterlijk veertien dagen na de ondertekening van het rapport door de minister moeten aftreden. De minister zei gistermiddag echter, zich te kunnen indenken dat hem zal wor den gevraagd de heer Scheffer voor lopig nog te handhaven als president- direkteur van Verolme tot de nieuwe geïntegreerde scheepsbouwmaat schappij juridisch gestalte zal hebben gekregen. Bij het rapport van de commissie- Winsemius horen als bijlage de grondslagen van de waardebepaling van de beide samen te voegen con cerns, zoals die door drie onafhanke lijke experts in een gezamenlijk uit gebracht rapport zijn opgesteld. Deze SAIGON (UPI. Reuter) Ameri kaanse straaljagers hebben donder dagavond doelen, diep in Noord-Viet- nam aangevallen, zo is in Saigon be kend gemaakt. Twee straaljagers van de marine bestookten twee raketin stallaties, die op een afstand van 290 km van de gedemilitariseerde zone en 240 km van Hanoi lagen. „Het was één van de diepste aanvallen, die we maakten in Noord-Vietnam" sinds de bombardementen officieel werden ge stopt in 1968", zo vertelde dé woord voerder. De aanval werd uitgevoerd uit ver gelding tegen een aanval op een Amerikaans verkenningsvliegtuig, dat over Noord-Vietnam vloog. Ameri kaanse helikopters hebben inmiddels de afgelopen dagen vele duizenden li ters brandende vliegtuigbenzine uit gestort boven het A Sjaoe-dal, waar Noordvietnamese stellingen zouden moeten liggen, maar nog niet ontdekt zijn. MOSKOU (Reuter/AP) Hoewel de algemene verwachting is. dat het Russische bemande ruimtevoertuig de Sojoez-10 zal worden vastgekoppeld aan het maandag gelanceerde ruimte station de Saljoet. blijft men in de Sowjet-Unie uiterst spaarzaam met bekendmakingen. „Alles wel aan boord" is een van de weinige berichten. Verder werd meegedeeld, dat men bezig is met. wetenschappelijke en technische ex perimenten. welke dat zijn, werd niet gezegd. In Moskou gaan geruchten, dat de lancering zal worden gevolgd door nog twee of drie bemande ruimtesche pen, die zullen assisteren bij het bou wen van een ruimtestation. De schepen zouden zich dan moe ten koppelen aan het eerste bemande ruimteplatform, wellicht om een wiel- vorrning station te vormen met de Saljoet als as. „We zijn nu een nieuwe episode in de ruimte-ontwikkelirtg begonnen met het voorbereiden van ruimte-stations," verklaardde kosmonaut Aleksej Jeli- sejew gisteren in een tevoren opge nomen tv-interview. Russische ruimtevaartdeskundigen hebben dikwijls gesproken over duur zame en zelfs permanent bemande ruimtestations, sinds de Amerikaanse race naar de maan met vlag en wim pel is gewonnen. grondslagen zijn goedgekerud door de minister, d? Rijn-Schelde-groep en Verolme-Beheer, zoals in het conve nant van januari '70 is vermeld. DUIDELIJKHEID Op basis van deze grondslagen heb ben de experts een voor de commissie en de betrokken concerns bindend ad vies uitgebracht. Minister Nelissen riep gistermiddag alle partijen op zich van harte achter zijn beslissing te plaatsen. Het was volgens hem niet verantwoord nog langer met een be slissing te wachten. Er was de be windsman naar zijn zeggen bijzonder veel aan gelegen eindelijk duidelijk heid te brengen. De minister ontkende gistermiddag overigens met kracht dat aan Ver olme zou zijn beloofd dat hij bij een aflossing van zijn schuld weer heer en meester zou kunnen worden van zijn in onderpand gegeven aandelen. Mocht de Tweede Kamer echter toch nog hierover willen discussiëren, dan kan dat volgens minister Nelissen al tijd nog. Van onze correspondent ARNHEM De 22-jarige •Arn hemse loodgieter H.M. is gisteren door de politie ingesloten nadat hij had bekend in een vlaag van woede zijn bijna 1-jarige zoontje -Dennis te hebben doodgeslagen. Het kind overleed in de nacht van zondag op maandag. Het echtpaar M. arriveerde toen in een taxi bij het ziekenhuis met de mededeling dat het kind een ongeluk had gehad. Dennis bleek toen al dood te zijn. De dienst doende arts vond de zaak zo verdacht dat hij de politie waarschuwde. De baby was al eens eerder in het ziekenhuis geweest „voor een onge luk". Hij moet voortdurend zijn mis handeld door de vader, die opgaf „niet tegen het gebler te kunnen". De politie verwondert er zich over dat niemand van de buren uit de Put straat ooit aangifte is komen doen. Volgens dr. Zeldenrust, die sectie heeft verricht, moet het kind de laat ste maanden in een hel hebben ge leefd Een omgekantelde tankauto met vloeibaar gas op de autosnelweg E 5 nabij Gent veroorzaakte gis teren een groot ongeluk. Meer dan tien personenauto's reden met grote snelheid op de bran dende auto in. Kwamen gisteren berichten binnen, dat er negen doden waren, nu is bekend, dat drie mensen om het leven kwa men. Er zijn veel gewonden. Van onze parlementsredaetie DEN HAAG CNV-voorzit- ter J. Lanser heeft gisteren met 29 anderen openlijk verklaard dat hij 28 april AR zal stemmen. De stemverklaring van de dertig volgt, nadat „van een aantal zijden de kiezer is aangeraden, niet op con fessionele partijen te stemmen en enige (oud-)AR-leden 'nebben ge meend hun partijgenoten het stem men op de ARP te moeten ontraden". De dertig ondertekenaars van de ver klaring zeggen AR te zullen stemmen, „niet omdat zij op sommige punten geen kritiek of bezwaren jegens die partij zouden hebben, maar omdat zij vertrouwen, dat de ARP in evange lische geest zal bijdragen aan een vooruitstrevend belijd dat is afge stemd op de problemen van onze tijd". Dat de naam van de heer Lanser op de lijst van ondertekenaars voor komt heeft sterk de aandacht getrok ken. Zoals bekend heeft de CNV- voorzitter aanvankelijk in deze func tie nadrukkelijk geweigerd esn stemadvies uit te brengen. Behalve de heer Lanser hebben de volgende personen de verklaring ten gunste van de ARP ondertekend: prof. dr. W. Albeda. Rotterdam, me- DRACHTEN Tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van de VVD in Drachten heeft de voorzitster van deze partij, mevrouw Haya van So- meren-Downer. vanmiddag de. iaat zij noemde. „Amerikaanse verkie zingsshow van sommige partijen" fel gehekeld. „Biesheuvel staat de dag na 28 april toch ook niet op de markt. De marktkooplieden die hem in Rotterdam wegstuurden, hebben dat heus wel in de gaten. Van Mierlo zit anders ook niet op een tandem en Udink zit nog veel minder op de Dam". Zij noemde het een flauwe verto ning om freule Wttewaal van Stoet wegen op de treden van het Am sterdamse Dammonument te zetten. .,Het is een schat van een vrouw maar een kind begrijpt dat ze in haar normale leven niet op de Dam zit". vrouw M. A. E. van de Beid - Wey- kamp. Rijswijk, N. van de Blom, Rijswijk, mej. W. Boing, Den Haag, prof. dr. L. Bosch,, Leiden, G. Buike- ma. IJmuiden, Gerrit van Dongen (Arjos-voorzitter), IJmuiden, prof. dr. A. van Doorn. Amsterdam, ds. L. Dorst. IJmuiden, Lou de Graal, Bilt- hoven. Walt Haeser. Amsterdam, mr. J. Hollander, Aerdenhout. mr. B. G. Holtrop, Den Haag. mevrouw M. G van Kempen-Goemans, Rijswijk. Frits Kol, Woerden, Jaap Kors. Hui zen, B. Krebs, Den Haag. mevrouw P. C. Lodders - Elfferich, Milsbeek. Gerrit van de Meer. Amsterdam; M. H. von Meyenfeldt, Rijswijk, mr. J. P. Miedema. Dokkum, A Platteel. Den Haag. A. Raitverda, Haarlem, R. Schierbeek, Groningen, mr. A. G. Smallenbroek, Bunnik. Dick van Vliet, Zoetermeer, mej A. M. Volle- bregt, Heino,. H. Volten. Leiden en Rinus Weststrate, Vlaardingen. (Zie ook elders deze krant). Ook u kun* een MAP MET KIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v tie bon invult! i geef op als nieuwe abonnee: laam: jdres: laats: letoling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Iedereen vult zijn buik, maar slechts weinigen vullen hun geest. DE BOISSON' We houden hier ons kussenge vecht, dan maken we de pas ge beitste vloer in de slaapkamer niet vuil. Vandaag in ZO: -tt- Dr. C. Rijnsdorp: De weg uit het slop ■#- Bob Mantiri: Toerisme kan Bali aantasten J. J. M. Kiggen: „Let my people Dialoog: Hij kwam blij van tafel Ger Krufs: Johan Barthold long kind: op unieke wijze zichzelf H. Biersteker: Als wij liederen temmen Ferry Versteeg: Volksfront staat of valt met de economie Dr. H. J. Visscher: Een monster verbond A. 1. Klei: Sloop bedreigt onze neogotiek J. van Doorne over Lidy van Eijsselsteijn en de „Late erken ning van groot talent' Koelere lucht Een front met wat regen is ln noordelijke richting over ons land getrokken. Daarmee is de war me lentelucht verdreven en voert een krachtige zuidwesten wind dit weekeinde koelere lucht aan. Daarin komen opklaringen, maar hier en daar ook nog enkele bui tjes voor. Een wat meer wisselvallig weertype met temperaturen op een niveau van 12 tot 14 graden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 74,6 cm (994 millibar), dalend. Zou en uiaau en maan 25 april; zon op 5.24. onder 19.53; maan op 4.58. onder 21.05; Nieuwe Maan Zon en maan 26 april; zon op 5.22, onder 19.55: maan op 5.22, onder 22.35; 2 mei E.K. Hoog water Hoog water, 25 april: Rotterdam le getij 4.16. 2e getij 16.55; Sche- veningen 2.54-15.15; Vlissingen 1.37-14.04; Haringvliet a.d. Zeezij de 3.21-15.43. Hoog water, 26 april: Rotterdam le getij 4.59, 2e getij 17.40; Sche- veningen 3.34-15.59; Vlissingen 2.15-14.42; Haringvliet a.d. Zeezij de 4.04-16 29. IZZBU u&cdiusn—i INTERIEURVERZORGING CRUN56URGD MEER KEU5 IN =1 PASSENDE OMGEVING VS: Voorlopig niet meer Phantoms naar Israël WASHINGTON, CAIRO (UPI, Reu ter. AP) De berichten in de pers, dat de Amerikaanse regering onlangs besloten heeft om nog eens twaalf Phantom-straaljagers aan Israël te leveren zijn onjuist. De jongste Rus sische versterking van het Egyptische wapenpotentieel heeft het machts evenwicht in het Midden-Oosten niet verstoord. Dit heeft een woordvoer der van het Slate Department ver klaard. naar aanleiding van de aan staande reis van minister William Rogers naar de Arabische staten en Israël. Deze mededeling van de woord voerder betekent in feite, dal de Amerikaanse regering besloten heeft voorlopig haar wapenleveranties aan Ifcraël niet op te voeren, zulks on danks het ieit dat algemeen wordt toegegeven, dat de Sowjetunie een zeer grote zending moderne vliegtui gen met de daarbij behorende piloten onlangs naar Egypte heeft gestuurd en bovendien nog een beperkt aantal MIG-23-toestellen, die de beste en modernste gevechtsvliegtuigen ter wereld worden genoemd. (zie ook elders deze krant) Van onze sociaal-economische red actie DEN HAAG Hel is niet onwaar schijnlijk dat er alsnog spoedig een akkoord over de bouw-cao zal wor den bereikt, dank zij een gisteravond gevoerde bemiddeling door de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid. Deze commissie heeft de bij de cao betrokken werkgevers en werknemers en aantal technische uitgangspunten aan de hand gedaan, op basis waarvan volgens haar over eenstemming mogelijk is. Gisteravond laat besloten de werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf hun woensdag mislukte overleg vandaag voort te zetten. De spanning als gevolg van de mis lukte onderhandelingen liep gisteren naar een hoogtepunt nadat de bouw vakbonden de werkgevers telegra fisch een ultimatum hadden gezonden van de volgende inhoud: „Besluiten van de wetgevende organen van de, drie bouwvakbonden tot onmiddel lijke acties kunnen alleen worden vermeden als de raad van bestuur bouwbedrijf voor maandagmorgen 10 uur te kennen geeft de voorstelen van de bouwbonden alsnog te zullen aanvaarden". In de vooravond kwam de looncom- missie van de Stichting van de Ar beid in spoedvergadering bijeen op verzoek van het stichtingsbestuur. Het initiatief hiertoe werd gistermid dag na afloop van de openbare ver gadering van de Sociaal-Economische Raad genomen door de voorziter van het NW. drs. H. ter Heide. De loon- commissie, waarin vertegenwoordi gers van de vakcentrales en van de werkgeversorganisaties in industrie, landbouw en midden- en kleinbedrijf zitting hebben, riep in de loop van de avond vertegenwoordigers van de cao-partners op om het overleg bij te wonen. Daarbij werd hen, zo is na afloop van het beraad gezegd, „een bepaalde gedachtengang aangeboden op basis waarvan het mogelijk zou zijn het cao-beraad voort le zetten". De looncommissie heeft, zo ver klaarde voorzitter mr. J. C. van Gor- kom, geen concrete materiële bemid delingsvoorstellen gedaan omdat hel invullen van de looncijfers een zaak van de partijen is. „Wij hebben al leen een technische basis voor een oplossing geschapen," zo zei hij tegen middernacht. Het ingrijpen van de looncommissie is welicht het gevolg van de vrees der vakcentrales dat eenmaal begonnen stakingsacties en dergelijke niet meer in de hand te houden zijn. Kruisinga tegen drugs Tegen misbruik van verdovende middelen. Inderdaad. Tegen verslaving aan wat-dan-ook. Zoekend naar een verstandige manier om misbruik te bestrijden. Maar deze staatssecretaris van Volksgezondheid is geen fanatiekeling, 't Is een CHU'er. Een nuchtere Neder lander, net als u misschien. Kies de wijste partij dit keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1