ieiuwe Leidse Courant Sowjet-Unie lanceert bemand ruimteschip nn 1 Baggeraars gaan maandag werken Papa Doc van Haïti overleden Frankrijk stopt met olie uit Algerije Het Kwartet Experimenteren met Saljoet HST WIER Groeizaam weer Militairen in volkswagen verongelukt Ambtenaar draait straks niet meer op voor kastekort Lon Nol vormt nieuw kabinet Auto van Vonlioff beschadigd na Overeenkomst over nieuwe cao politiek debat Inspraak van burgerij ruimtelijke ordening Groei iu v erkoop „pil" stagneert, constateert Akzo Bomaanslag op Sowjet-kantoor 111 New York Auto onder trein: een dode s= Vrijdag 23 april 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert "m teghenspoetl" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. j 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uw u MOSKOU (AP/TASS/Reuter) Drie Russische kosmonauten be nden zich in het ruimteschip Sojoez-10 in een baan om de aarde. Sojoez-10 werd vanmorgen om 00.54 gelanceerd en kwam om .59 in een baan om de aarde. Het doel Van de lancering is met it onbemande ruimtestation Saljoet, it vier dagen geleden in de ruimte gebracht, experimenten uit te «ren. Wetenschappelijk Het onbemande ruimtestation Sal et wordt officieel beschreven als Honger kost weinig, kies keurigheid veel. SENECA Dit stuk niet behangen hier hangen een paar van mijn beste te- I keningen uit mijn kinderjaren. De BILT Aan het droge voorjaarsweer komt nu. althans tijdelijk, een einde. Wel blijft het de komende 24-uur zacht, maar er zullen op de meeste plaatsen een aantal buien vallen. Het zuidedlijk deel van een vore van lagedruk boven de Britse eilanden, West-Frankrijk en het westen van de Middellandse Zee trekt langzaam in oostelijke rich ting. Ons land blijft vooralsnog aan de oostzijde van de as van deze vore. hierdoor blijven wij in de aanvoer van zachte lucht. De ge noemde vore van lagedruk bracht op het Iberisch schiereiland en en West-Frankrijk gisteren veel buien en daling van temperatuur. Barometerstand: heden 10 uur 75,2 cm (1002 millibar), dalend. Zon en maan Zon en maan 24 april; zon op 5.26. onder 19.52; maan op 4.39. onder 19.32; 25 april N-M. een wetenschappelijke ruimtepost. Het is nog niet zeker of men een di recte koppeling met dit station tot stand wil brengen. De Russische ruimteschepen heb ben echter reeds eerder koppelings- operaties verricht en een koppeling met het station zou deel kunnen uit maken van het Russische programma voor een bemand ruimtestation om de aarde. Hoe lang de drie Russische kos monauten in de ruimte zullen blyven is niet bekend. Ook blijft de vraag onbeantwoord APELDOORN Op de Amers- foortseweg in Apeldoorn, ter hoogte van de Echoput, is vannacht een Volkswagen, waarin zich zes militai ren bevonden, door onbekende oor zaak uit de bocht gevlogen. Drie van de inzittenden zijn om het leven gekomen. Van de drie overige inzittenden is een militair met een schedelbasis- fractuur in het Sophiaziekenhuis in Zwolle opgenomen. Een militair kreeg een hersenschudding en een beenbreuk. De derde had ook een beenbreuk. of meer van hen direct aan boord van het ruimtestation zullen gaan. In tegenstelling tot de Amerikanen hebben de Russen zich beperkt tot het verkennen van de ruimte nabij de aarde. De Sojoez-10 heeft twee civaren kosmonauten aan boord gezag- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De hoofddirectie personeelszaken van de PTT en de organisaties van overheidspersoneel hebben de PTT-directieraad voorge steld om bij wijze van proef gedu rende een jaar alle kastekorten voor rekening van het bedrijf te laten ko men in plaats van voor rekening van de betrokken loketambtenaar. Dit houdt dan tevens in dat eventuele kasoverschotten ten goede van het bedrijf zullen komen. De ambtenarenbonden en de hoofd directie personeelszaken zijn van me ning dat aansprakelijkheidsstelling bij kastekorten in principe niet meer past in deze tijd. De loketambtenaren van de postkantoren zouden alleen nog aansprakelijk moeten kunnen worden gesteld als er duidelijk spra ke is van grove schuld of nalatigheid Aangezien beide begrippen moeilijk kunnen worden omschreven, wil men gedurende een proeftijd van een jaar eerst ervaringen kunnen opdoen. Het ligt in de bedoeling voor schade aan PTT-eigendommen, zoals auto's en uniformkleding eenzelfde gedragslijn te volgen. voerder Vladimir Shatalov. 43 jaar oud en boordwerktuigkundige Alexei Yeliseyev, 36 jaar oud. Beiden heb ben in 1969 reeds deelgenomen aan Sojoez-vluchten. De derde man, in genieur Nikolai Rukavishnikov, is een nieuweling in de ruimte. Hij volgt de kosmonautenopleiding sinds 1967. De Sojoez-10 is van dezelfde ba sis g,elanceerd als tien jaar gele den het eerste Russische ruimteschip, met Gagarin. De Sojoez-1 werd in april 1967 ge lanceerd. Bij de landing is hij te pletter geslagen, waarbij kosmonaut Komarov om het leven kwam. UITVERKOOP TAPIJTCOUPONS ZIE PAG. 6 PHNOM PENH (Reuter) De Cambodjaanse militaire leider maar schalk Lon Nol heeft vrijdag een nieuw kabinet gevormd, waarvan hij weer als premier zal optreden. Vol gens betrouwbare kringen zijn er drie vice-premiers. Maandag jl. had Lon Nol zyn ont slag ingediend, nadat hij twee maan den tevoren een hersenbloeding had gehad. Hij zou hiervan echter gro tendeels zijn hérsteld. DORDRECHT Werkgevers en werknemers in het baggerbedrijf zijn het donderdagmiddag eens geworden over een nieuwe twee jarige c.a.o. De vakbonden zullen de stakers vandaag adviseren, maandag weer aan het werk te gaan. Voor de werknemersdelegatie gold als voornaamste punt de onvoorwaar delijke garantie van een reële inko mensverbetering van 3 procent per contractjaar. Dat het besluit het werk weer te hervatten pas na drie dagen moeizaam onderhandelen tot stand is gekomen, lag volgens de werkgevers onder meer aan het feit dat de vak bonden het. voorstel, dat maandag door de werkgevers is gedaan, niet he lemaal vertrouwden. De voorzitter van de vakgroep baggeraars van de Bouwbond NVV, Piet de Vreeze, zei donderdagavond dat het telegram een 'stroomversnelling' betekende om nieuwe onderhandelingen te beginnen. 'Pas toen wij er duidelijk van over tuigd waren dat het werkgeversvoor- stel geen dubbele bodem vertoonde, waren wij bereid tot een principe-ak koord', aldus de heer De Vreeze. 'Op dat punt hebben wij een volledig suc ces behaald'. Inflatie Op de vraag of met deze drie pro cent de inflatie niet wordt beïnvloed, antwoordde de heer De Vreeze, dat dit gezien de produktiviteitsstijging in het baggerbedrijf niet het geval zal zijn. Andere belangrijke punten, waarover men het eens is geworden zijn: Het garantie-inkomen is verhoogd met vijf procent tot 135 procent van het basisloon. Daarbij komen nog de reisuren en de onkosten vergoedingen, zoals de uitrusting. De vorstuitkering wordt verhoogd van 105 tot 130 procent van het grondloon. De weekend-wacht op de molens zal éénmaal in de acht weken ge schieden, in plaats van éénmaal per vier weken. De vergoeding, die de baggeraars daarvoor krij gen, is verhoogd van 127 gulden tot ƒ170. Het vakantiegeld is gebracht van 120 naar 135 procent van het ba sisloon. Bovendien krijgen de bag geraars er in het tweede contract- jaaréén vakantiedag bij plus een toeslag van 0,4 procent. Een belangrijk punt is volgens de werknemersdelegaties ook, dat de bag geraars niet behoeven te vrezen voor represailles. Ieder keert terug naar zijn oude functie en eigen plaats. Wanneer mocht blijken, dat onver hoopt toch moeilijkheden hierom trent ontstaan, dan zal de kwestie worden voorgelegd aan een commissie van drie. Deze bestaat dan uit de burgemeester van Sliedrecht de heer Chr. van Hofwegen, een afgevaardigde van de werkgevers en een afgevaar digde van de werknemers. De heer De Vreeze deelde voorts mee. evenals dat een uur tevoren ook de vertegen woordiger van de werkgevers, de heer Kraayeveld van Hemert, dat deed' dat de werknemers slechts bereid waren dinsdag weer te gaan onderhandelen, als burgemeester Van Hofwegen de besprekingen zou mogen leiden. De werkgevers, die hier oorspronkelijk niet voor voelden, maakten daartegen toch geen bezwaar. Ten overvloede vertelde de stakingswoordvoerder er trots op te zijn, dat de leden zoveel vertrouwen in dc bond hebben gehad. Vandaag, vrijdag, zullen op diverse plaatsen in Nederland de stakers op de hoogte worden gebracht van de sland van zaken. De staking heeft de bonden ongeveer één miljoen gulden gekost. Van werkgeverszijde werd meege deeld dat donderdagmorgen om elf uur de formule van de reële inko mensverbetering in het bezit moest zijn van burgemeester Van Hofwe gen. Deze formule, nu reeds de naam 'Van der Salm-formule' gekregen, is genoemd naar werkgeversonderhande- iaar J. H. van der Salm. Deze gaat uit van een onvoorwaardelijke reële inko mensverbetering van drie procent per 1 april jj. Op 1 juli krijgen de werknemers nog eens 1 procent. Op 1 oktober krijgen de baggeraars de na-index ering van 1 april j.l. tot 1 augustus plus de voor-indexering van het ko mende halfjaar. Hoe groot precies de verliezen voor de werkgevers zijn ge weest, kon niet worden gezegd. Maar werkgeversonderhandelaar mr. A. C van Wijk schatte dit op ongeveer 7,5 miljoen gulden. President Francois Duvalier. de dic tator van Haïti, is op 64-jarige leef tijd overleden. Zijn 19-jarige zoon Jean-Claude, die her gefotografeerd is voor het presidentiële paleis en reeds officieel tot president voor het leven benoemd, heeft beloofd dat hij het land in dc 'revolutionaire geest' van zijn vader zal verder regeren. een onheilspellende gedachte voor ve le Haïtianen. De Verenigde Staten hebben bun militaire waakzaamheid vergroot in het gebied, zo is in Washington mee gedeeld. De maatregel zou vooral be doeld zijn om te voorkomen, dat Cu ba voordeel zal trekken uit de poli tieke onstabiliteit, die mogelijk in Haïti zou kunnen ontstaan. Cuba ligt op slechts 75 km van Haïti. Papa Doe. zoals hij genoemd werd. had een hartkwaal en suikerziekte. De president, die in de loop van zijn 14- jarig terreurbewind al zyn reële, po tentiële en eventuele tegenstanders had laten vermoorden, had er al voor gezorgd dat zyn zoon de eerste lyd als president zal kunnen regeren. Het 25.500 man sterke leger heeft zich ach ter Jean-Claude gesteld. In 't nieuwe kabinet is Adrian Raymond, de broer van de stafchef van het leger, minis ter van buitenlandse zaken. Het overlijden van Papa Doc is be kend gemaakt op de 22e van deze maand, een getal dat de bijgelovige Duvalier een magisch symbool vond. Hij was op 22 september 1957 tot pre sident van Haïti gekozen, nam dit ambt op 22 oktober op zich en be noemde zichzelf op 22 juni 1964 tot ..president voor het leven". Per de kreet is een rouwperiode van dertig dagen afgekondigd. Maar de atmos feer lijkt zeer kalm en de mensen doen zoals gewoonlijk hun werk. In het centrum van Port-au-Prince wa ren de winkels en markten gewoon geopend en verkochten straatverko pers hun fruit. Het leek. alsof vele mensen het niet door hadden, dat Pa pa Doe dood was. Maar één man waagde het tegen een buitenlandse journalist op te merken: „We weten dat hij dood is. Iets anders weten we niet". Waarom CHU stemmen? Er zijn luxe paarden en werkpaarden. De CHU is ty pisch een partij van werkpaarden. Klinkt niet aantrek kelijk. We maken geen show. Steken geen vuurwerk af. We zijn een partij van nuchtere, werkende Neder landers. Als u met beide benen op de grond staat, als u daden wilt zien in plaats van woorden, stem dan op de CHU. Dan kiest u de wijste partij. UTRECHT ..Veel beloven, wei nig geven, doet gekken in vreugde leven" was een van de leuzen die de WD-er H. Vonhoff gisteravond te gen middernacht op zijn auto aan trof na een politieke bijeenkomst in Harmeien. De auto was volgeplakt met leuzen en ook bewerkt met een viltstift, waarbij in de lak was gekrast. De „kreten" waren ondertekend met „de werkende jongeren". Tijdens de bijeenkomst had de heer Vonhoff gediscussiëerd met verte genwoordigers van de katholieke werkende jongeren en het NW-jon- gerencontact. De meningsverschillen liepen nogal hoog op en op een ge geven moment verlieten de jongeren de zaal. Niemand heeft echter gezien, of zij het waren die de auto bescha digden. Biesheuvel wil geen „wezenlijke'' uitgaven besnoeien Van onze parlementsredactie UTRECHT Het zou koud en har teloos zijn, wezenlijke overheidsuit gaven te besnoeien. Dat is mij in het. contact met de kiezers van de afgelo pen weken weer eens duidelijk ge worden. AR-leider Biesheuvel heeft dit gisteravond op een bijeenkomst in Utrecht gezegd. Hij verklaarde dat de AR-fraclie nog steeds staat op het standpunt dat wezenlijke taken niet mogen worden aangetast.. Biesheuvel meende dat het eventueel wel mogelijk zou zijn „hier en daar dor hout te snoeien, al was het alleen maar om nieuwe bomen te kunnen planten". Hij zei later dat het volgend kabinet wellicht impopulaire maatregelen zal moeten nemen, ge zien de financieel-economische toe stand van de staat. DEN HAAG Voor een redelijk bedrag moet de burger aan belang rijke rapporten en voorstèllen kun nen komen, die met de voorberei ding van een plan verband houden. Bovendien moeten deze rapporten in een vereenvoudigde vorm beschik baar komen, gemakkelijk leesbaar en compleet met kaarten of schetsen. Dit is een van de punten uit een advies, dat de Raad van Advies voor de ruimtelijke ordening aan minister ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting heeft uitgebracht over de manier hoe inspraak het best tot haar recht zou kunnen komen. ARNHEM De tijdelijke terug gang in de afzet van de orale anti conceptiva („de pil") gevolg van een zekere negatieve publiciteit begint weliswaar te verminderen, doch de spectaculaire groei is eruit. Dit groeitempo, dat deze markt een aantal jaren heeft gekenmerkt, is de laatste tijd in veel landen duidelijk afge remd. zo merkt de raad van bestuur van Akzo op in het jaarverslag 1970. Buiten de Ver. Staten heeft deze vennootschap met deze produkten thans ongeveer 20 pet. van de markt. Over de aanzienlijke groeimogelijk heden van deze markt kan, zo meent de Akzo, echter nauwelijks twijfel bestaan. Bij alle twijfel die bestaande orale anti-conceptiva kunnen bieden mag worden aangenomen, „dat zij in de problematiek van de geboortenrege- ling" niet het laatste woord zijn. De vennootschap zet haarresearch, ge richt op het ontwikkelen van alterna tieve anti-conceptiva, dan ook onver minderd voort. Zie ook elders in dit blad. PARIJS. HOUSTON (Reuter) De grote Franse oliemaatschappijen heb ben hun aankopen van ruwe olie in Algerije enige dagen geleden gestaakt en kopen nu op de wereldmarkt te gen prijzen die onder die van Alge rije liggen. Dit is in kringen van de olieindustrie in Parijs vernomen. Er gaat nog maar heel weinig olie uit Algerije naar Frankrijk via een kleine dochteronderneming van de Franse staatsoliemaatschappij F.lf- Erap. Algerije was Frankrijks voor naamste bron van ruwe olie Het voorzag in een kwart van de Franse behoefte. Het besluit geen olie meer van Al gerije te kopen is volgens de zegs lieden de jongste ontwikkeling in het al geruime tijd bestaande oliegeschil tussen de twee landen. Ze wijzen erop dat de maatregel op commerciële overwegingen berust. Olie uit liet Midden-Oosten is be schikbaar voor 2.60 tot 2.70 per barrel (vat van 159 liter). Algerije vraagt 2,95. Wat er op langere termijn zal ge beuren is niet duidelijk. Waarnemers geloven dat dit zal worden bepaald door de vraag of Frankrijk buiten Algerije in zijn oliebehoeften op lan ge termijn zal kunnen voorzien. Ook de uitslag van de onderhandelingen tussen de voornaamste Franse maat schappijen en de Algerijnse autoritei ten is van belang. Vertegenwoordi gers van Elf-Erap en de andere Fran se staatsolicmaatschappij. Compagnie Francaisc des Pétroles, staan in con tact met de Algerijnse nationale olie maatschappij, Sonatrach. Ze proberen vast te stellen of er eigenlijk wel een basis bestaat voor toekomstige commerciële activiteiten van Franse oliemaatschappijen in Algerije. NEW YORK (AFP, Reuter) Gis termiddag heeft een bom schade aan gericht in het kantoor van de Rus sische handelsorganisatie „Amtorg". dat gevestigd is op de negentiende verdieping van een kantoorgebouw in het centrum van Manhattan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twintig minuten voordat de bom explodeerde, had iemand die ver klaarde namens de Joodse defensie- liga te spreken per telefoon de aan slag aangekondigd. De leider van deze militante groepering, rabbijn Meir Kahane. zei niet te weten wie verant woordelijk was voor de explosie. Ove rigens juichte hij dergelijke acties toe. Toen de anonieme waarschuwing was ontvangen, ontruimde de politie zes verdiepingen van het gebouw. Later vond men nog een helse machine, die onschadelijk werd gemaakt. De leider van de Amerikaanse de legatie naar de VN, George Bush, be tuigde kort na de explosie zijn leed wezen over het gebeurde tegenover zijn Russische collega Jacob Malik. RAVESTEIN Op een onbewaak te overweg in Herpen is vannacht een auto onder de trein Den Bosch Nijmegen gekomen. De 20-jarige me juffrouw T. Boeyen uit Oss over leed ter plaatse. De 21-jarige tim merman J. G. van Erp uit Rave- stein, die de auto bestuurde, is met zware verwondingen in het zieken huis in Oss opgenomen. In onze meubelshow Nieuwe Rijn 25 exposeren wij een zeldzaam fraaie ITALIAANSE EETKAMER Ronde tafel 715, 4 stoelen 1380. noten uitvoering BULTHUIS exclusieve interieurs Botermarkt 23 Rhijngeesterstraatweg 56 Oegstgeest Hoog water Hoog water. 24 aprilRotterdam le getij 3.31, 2e getij 16.13; Sche- veningen 2.11-14.33; Vlissingen 1 00-13.26; Haringvliet a.d Zeezij- 1e 2.37-14.59 KOM NAAR HET \POL FlROPAM voor 'h dolfijne SHOW! In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1