Wet wil bodem schoon houden Eema Ministeries gaan meer voorlichting aan doen Rubber kogel ook hier Scheikunde, Frans Engels uitgeloot en Bepalingen leggen afvalstroom aan banden Industrie zal omstreeks 1980 open kaart spelen over milieuvervuiling9 Bij mondeling HBS-b O, Friets Dienstplicht overbodig met 12000 vrijwilligers Kritiek op zalen- verhuur niet ontvankelijk CCOOP'voorzitter: Van Veen moet blijven DONDERDAG 22 APRIL 1971 EHBO of sadisme? Als docente in EHBO, al sinds 10 jaar.bij het Ned. Rode Kruis, heb ik met verbazing en grote schrik kennis genomen van de methode die de heer Lam op de gewonden in Rotterdam toepast. Allereerst vraag ik me af, welk Oranje Kruisboekje deze heer han teert, wellicht van 10 jaar geleden? Of lopen die EHBO verenigingen zo ver achter dat ze niet weten dat kne velen bij een ernstige bloeding ten strengsle verboden is, maar dat kan ik moeilijk aannemen. Ik zoek dan de fout in de eerste plaats bij de heer 't Lom, en zou deze heer willen advise ren de vereiste herhalingslessen te volgen en de EHBO-vereniging te ■ragen indien dit niet het geval is, in toch dit diploma in geen geval te verlengen want ook zij is verant- voordelijk voor deze ondeugdelijke praktijk Als ik dan ook nog lees dat deze ïeer er voldoening in vindt, dan vraag ik me af, is dit EHBO of sadis- want wat een pijn bezorgt hij ijn slachtoffers met die knevel (denk naar eens aan het opnemen van de iloeddruk waar maar even gestuwd vordt) En dan te weten dat elke ern- tige bloeding zonder knevel gestelpt an worden als men het op deskun- ige wijze'doet. Ook de beschadi- ing aan bloedvaten en zenuwen ver leden deze handeling. Ik dacht, we lebben al invaliden genoeg. Eèn ding begrijp ik niet goed, als lie broeders van de G.G. of G.D. deze ïeer zo goed kennen, waarom roepen e hem dan geen halt toe bij deze ndeugdelijke praktijk, of passen zij >lf ook deze barbaarse methode toe ij hun slachtoffers? En waarom kij- en de artsen niet toe want zij krij- en toch de slachtoffers aangeboden fiet een knevel? L. v. d. Sluis-b. d. Vaatc. Verkuyl c.«. (2) Dat geleerdheid en politieke wijs- Bid dikwijls niet samengaan, wisten reeds. liet stemadvies van Ver- yl c.s. is er een schoolvoorbeeld ti waartoe het leidt wanneer po- leke emotie zo stérk de overhand ijgt.over het verstand. )ok mij is politieke heftigheid niet éemd en dut gepaard aan diepge- rteld pjiitiek onbehagen, dat zich eer. breder veld uitstrekt dan Van de groep Verkuyl. Ik heb het nooit zo moeilijk gehad met het palen van'mijn slem. Jaarom hebben voor mij persoon- dergelijke alarmschoten wel hun Dit geldt ook voor het oordeel prof. Vee.ihof over hét GPV. Uit onverdachte bron wordt het erst gevaarlijke super-secretarisme dit lcerkistische partijtje duide- c aan de kaak gesteld, wet-zal mij en anderen er voor be rieden in bermsloten ter linker- en van de politieke weg te- jht komen. Ik weet nu in elk geval f het niet moet. J. A. Meyster Van onze parlementsredactie Nu de wetten tegen de verontreiniging van het oppervlaktewater en de vervuiling van de luclit van kracht zijn geworden, heeft staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) een wet tegen de ver ontreiniging van de bodem aanhangig gemaakt. In een voorontwerp van deze wet wordt ook van het beginsel uitgegaan, dat de vervuiler betaalt. De staatsse-» cretaris gaat zelfs een stapje verder. Hij opent de mogelijkheid, dat op de produkten, die gemakkelijk als afval stoffen zijn aan te dulden, een hef fing wordt gelegd. Deze „vernieti gingstoeslag" zal vooral gelden voor produkten, waarvan de kosten van de vernietiging gemakkelijk .zijn te be rekenen. Voor de verwerking en verwijde ring van de huishoudelijke afvalstof fen moeten de gemeenten in bepaalde gebieden samenwerken. Voor de che mische afval, afvalolie en autowrak ken moeten aparte plannen worden opgesteld. Soms is landelijke samen werking gewenst. VERBODEN De wet zal een scala van ivoor schriften en verboden bevatten om de verontreiniging tegen te gaan. Met de nu bestaande administratieve regelin gen kan noch de bodem, noch het grondwater 'voldoende worden be schermd tegen verontreiniging. Zon der wet kan trouwens het vraagstuk Kruisinga van het vuil niet efficiënt worden aangepakt en gecoördineerd. De ver boden hebben betrekking op het stor ten van afvalstoffen, het lozen van afgewerkte olie, het op onverant woorde wijze strooien van pekel en zout enz. In bepaalde gebieden gedacht Wordt aan waterwinterreinen, na tuur- en recreatiegebieden is een schone bodem van bijzondere waarde. In deze gevallen worden zwaardere eisen gesteld aan de bescherming van de bodem. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het valt te ver wachten dat de industrie zo om streeks 1980 open kaart gaat spelen wat betreft haar rol in de milieuver vuiling. Die voorspelling deed TNO-onder- voorzitter ir. E. P. Boon onlangs in een lezing voor chemische technolo gen, die in het tijdschrift De Neder landse chemische industrie werd ge publiceerd. De heer Boon vond dat geheimhouding of onjuiste informatie over zaken van vervuiling de indu strie ernstige schade toebrengt door een onnodige verslechtering van haar image bij het publiek. Hij noemde de argumenten voor een dergelijke geheimhouding die men in het algemeen hoort, onjuist. Dat zijn achtereenvolgens vrees voor het inlichten van concurrerende fir ma's, vrees voor het uitvaardigen van overheidsmaatregelen tegen vervui ling, en vrees voor misbruik van ver strekte gegevens door de pers. Wel gaf hij toe dat de verhouding tot de pers misverstanden niet uitsluit. Hoe goed men de bestendige ver vuiling ook kan tegengaan, ongeluk ken zullen nooit helemaal te voorko men zijn, zei ir. Boon verder. Wél kunnen de gevolgen van zulke onge lukken door doeltreffende hulpdiens ten worden beperkt. Als die hulpver lening faalt kan een klein ongeluk een ramp worden. Een voorbeeld hiervan zou de recente olieverontrei niging van de Biesbosch zijn. 'Verder kent de wet voorschriften om het ontstaan van de afvalstoffen te beperken. Deze voorschriften ma ken het mogelijk verbodsbepalingen in te stellen voor artikelen en ver pakkingen, idie niet aan «'bepaalde eisen voldoen. Ook het op de markt brengen van bepaald verpakkingsma teriaal (wegwerpflessen) zou beperkt kunnen worden. AFVALSTROOM In zijn toelichting schrijft staatsse cretaris Kruisinga, dat ons overbelas te leefmilieu de grote afvalstroom niet meer op natuurlijke wijze kan verwerken. De totale hoeveelheid ste delijke afvalstoffen bij J3 miljoen in woners bedroeg in 1970 circa 3,5 mil joen ton. Bij 18 miljoen inwoners in het jaar 2.000 kan men 9 miljoen ton ver wachten, zo heeft de Stichting vaste afvalstoffen uitgerekend. Verder is uitgerekend, dat de hoe veelheid industrie-afval ongeveer 70 procent bedraagt van dc stedelijke afvalstoffen. De hoeveelheid moeilijk verwerkbare chemische afvalstoffen wordt voor het jaar 1970 gesteld op 50.000 ton per jaar. Dan vormt de verwerking van slib uit de rioolzul- veringsbedrijven een probleem. Een deel van het slib gaat naar de plant soenen. maar het wordt steeds moei lijker het slib een positieve bestem ming te geven. Vanwege hun veelal, giftige, bijten de en brandende eigenschappen is het niet mogelijk de chemische afvalstof fen samen met het huishoudelijke af val te verwerken. Op dit gebied is nog een omvangrijke research nodig. Het onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat wettelijke voorzieningen dringend nodig zijn. Over het bijzondere gevaarlijke af val als zware metalen (kwik, lood en zink) en als radio-actieve stoffen, schrijft de staatssecretaris, dat het biologisch milieu reeds ernstig is aan getast. Aan het instituut voor toepas sing van atoomernergie ir. de land bouw in Wageningen is opdracht ge geven het gedrag van de radio-actie ve stoffen ln de bodem te bestuderen. Een apart probleem is de bescher ming van het zoete grondwater. In Nederland is aan zoet water in de bodem beschikbaar 1,5 miljard kubie ke meter per jaar. In 1968 onttrok bevolking en industrie 1 miljard ku bieke meter water aan de grond. Om ook het schaarser wordende grond water te beschermen zal de wet ook bepalingen kennen. Voor een goed kwantitatief beheer van het schaarser wordende grondwater wordt aan een aparte wet gewerkt. wat heerlijk die koele romige saus op mijn hete lijfje. is dat nou Remia? 'Ja, liefje, Remia frites-saus. De Onfeilbare Saus. Heb je tóch gelijk gehad Friets. Mmmmm, dat ik dót mee mag maken. Ik huil gewoon van blijdschap Friets. Stil maar. Nog even. Dan ga je over de tong. FRITES-SAUS tijdelijk 30 cent voordeel Nota van H. Kikkert (CHU): Van onze pBrlcmentsredactie DEN HAAG Twaalfduizend vrijwilligers per jaar zouden noodzakelijk zijn, wil Nederland de dienstplicht kunnen afschaffen. Dit zegt de heer H. Kikkert, lid van de Tweede Kamer voor de CHU in een nota aan minister Den Toom, waarin hij pleit voor een nieuwe opbouw van ons leger. De vrijwilligers zouden moeten ko men uit de jongelui, zowel meisjes als jongens, tussen de 17 en 20 jaar. Het plan heeft zich ontwikkeld door ver scheiden factoren, waaronder de toe nemende onverschilligheid zo niet aversie onder de dienstplichtigen en het onbehagen dat gevoeld wordt om dat in wezen slechts vier van de tien dienstplichtigen in werkelijke dienst worden opgeroepen. Economisch be zien, aldus de heer Kikkert, kost een dienstpliohtigenleger minstens zoveel als een vrijwilligerskorps, dat de ta ken efficiënter kan verrichten, waar door de kwantiteit lager kan zijn, het materiaal beter beheerd wordt en de opleidingen beperkt kunnen worden. Op beloningsniveau zal weinig ver schil ontstaan, daar de Tweede Ka mer al een motie heeft aangenomen, waarin staat dat met ingang van 1972 de wedde van de dienstplichtigen op getrokken dient te worden tot het vrijwlllifeersniveau. Het plan-Kikkert gaat uit van een landmachtsterkte van zes brigades. Het vrljwilliger8verband zou gesloten moeten worden vóór vijf jaar met de verplichting van zes jaar beschik baarheid daarna. Gedurende de pe riode van vijf jaar zou een vergoe ding van 1000 tot 1500 per jaar moeten worden uitgekeerd. Aan het te sluiten contract zou een proefpe riode moeten zijn verbonden met we- derzijdsrecht in deze tijd de verbin tenis te beëindigen. De opsteller verheelt niet de moeilijkheden om een zo groot aantal vrijwilligers (een op de tien voor dienstplicht in aanmerking komende zou vrijwilliger moeten worden) te werven. Om deze te overwinnen zal het personeelsbeleid meer gericht moeten worden op beloning en bevor dering naar prestatie. De vrijwilliger zou gedurende zijn diensttijd een opleiding moeten ont vangen, van waaruit hij verschillende functies kan vervullen. Onderwijs, zowel algemeen vormend als tech nisch, kan de vrijwilligers tegelij kertijd een goede basis geven voor de terugkeer in de burgermaatschappij. De werving zal moeten gebeuren via 'de arbeidsbureaus en begeleid moeten worden door een algemene voorlich ting omtrent noodzaak en taak van het leger. Van een verslaggever RIJSSEN Het hervormd kerke lijk centrum in Rijssen verhuurt zijn lokaliteiten wel aan christelijke par tijen, maar niet aan andere partjien. Daar het centrum mede door over heidssubsidie tot stand is gekomen heeft het Kamerlid Masmar. (PvdA) vragen aan minister Schut gesteld over dit gerichte verhuurbeleid. Minister Schut heeft nu geant woord niet bereid te zijn speciale be palingen uit te vaardigen tegen „dis criminerend verhuur van zalen". UTRECHT De regering acht het nodig dal tenminste elk departement de beschikking krijgt over een permanente voorlichtingsbalie. Ook wil de regering, dat de voorlichtingsafdelingen van de ministeries worden uitgebouwd en dat meer aandacht wordt geschonken aan de instructie en de vorming van het overheidspersoneel, dat veel contact met het publiek zal onderhouden. De staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. C: van Veen. heeft dit gisteravond meegedeeld in een toespraak in de jaarvergadering van de Christelijke Centrale van Over- heids- en Onderwijzend Personeel AMSTERDAM De vijfde dag van t schriftelijk eindexamen van de IS was lang en vermoeiend, maar :ek gelukkig niet de zwaarste voor t betreft dc moeilijkheidsgraad n de verschillende opgaven. )e A-kandidaten begonnen gisteren t het schrijven van twee brieven ;r een privé-aangelegenheid met telijke kanten. Het betrof een sol- latiebrlef van Yvonne Jansen uit nhem en het antwoord daarop van Parisienne mevrouw Dupont. Aar- je opgaven, al was liet wel oppas- met het „accord", omdat beide even werden geschreven door een >uw. )e HBS-ers bogen zich in de och- d drie uur lang over de opga- 1 van scheikunde, die in een vier- groepen ondergebracht zijn. Bij iep A kwam de theoretische schei- ide aan de orde en kon alleen het tste onderdeel moeilijkheden op- eren. De volgende opgaven be- fen de systematische (B) en de or- Ische scheikunde (C), waarvan de (genoemde groep twee gedeelten itte, waartussen men mocht kie- Jongen valt van trekker APELDOORN De 13-jarige Ar- d ten Tlje uit Apeldoorn is gister- rgep. tussen een landbouwtrekker leen daaraan vastgekoppelde boe- Wagen terechtgekomen. Het kind Td overreden en was vrijwel op Edood. Bij D werden berekeningen ge vraagd die beslist uitvoerbaar waren. Wat het geheel betreft waren de op gaven duidelijk gesteld. Zij vergden stellig niet te veel. Alle HBS-ers moesten 's middags een opstel schrijven en hadden de keuze uit tien onderwerpen. Bij de helft daarvan staan aanwijzingen, doch deze zijn niet bindend. De titel is dat wèl, uiteraard. „Het huis waar ik woon" of „Overpeinzingen van een examenkandidaat" eisten niet al te veel fantasie. Met „Verstikkende wel vaart" kón men om de milieuveront reiniging heen, terwijl ook een on derwerp als „Vluchten" verschillende uitwerkingen mogelijk maakte. Som migen gaven de voorkeur aan vrij con crete zaken en schreven over de rol van de politie, de problemen' van de gastarbeider. Wie meer aandurfde koos voor „Heiligt het doel de mid delen?" of voor het verrukkelijke ci taat van journalist-schrijver-voetbal liefhebber Cees Buddingh: „Het is moeilijk iemand die een afwijkende mening is toegedaan voor een ver standig mens te houden". Na dit laatste examenonderdeel met z'n vele mogelijkheden hadden de HBS-Bers nog één brandende vraag. In welke vakken wordt er straks op het mondeling examen niet geëxa mineerd? De uitslag van de loting werd hun meegedeeld, zodra de tijd voor het opstel verstreken was. Scheikunde en ook Engels en Frans zijn dit jaar „uitgeloot", zodat ze zich kunnen pre pareren op natuurkunde (alweer) en op Duits. (DYLAN, B„ 19ÓÏ. Proefschrift CBS, S62193; Fluitend promoveerde gisteren in Utrecht de geonoog H. Visscher tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. De traditie om aan het eind van de bij een proefschrift horende stellingen een wat luchtiger toon aan te slaan heeft hij wel letterlijk genomen. Hierboven zijn stelling twaalf. Het grapje zit in de tekst van hel (keuriq met bronvermelding aangehaalde) lied van Bob Dylan: 'The answer, my friend, is blowing in the wind'. Dat Icon Visscher inderdaad verdedigen, want hy deed ouder- domsbe poling en aan miljoenen jaren oude gesteenten door onderzoek van de stuifmeelkorrels van allerlei plan ten die daarin zijn opgesloten. Door mikroskop'sch onderzoek kan worden nagegaan van welke plant- en boomsoorten dat stuifmeel afkomstig was. Uit de ver houding tussen de verschillende soorten kan het klimaat bepaald worden dat heerste toen het gesteente werd ge vormd. en aan de hand daarvan kan worden vastge steld dat bepaalde gesteenten in dezelfde periode wer den gevormd. En het antwoord op dat soort vragen werd in de vorm van stuifmeelkorrels door de toittd voortge- geblazen: The answer is blowing in the wind. De bewindsman vertelde, dat in het centraal georganiseerd overleg thans voor bespreking gereed ligt een ont werp van centrale aanwijzingen voor het extern, ambtelijk optreden. „Deze •aanwijzingen zijn nodig om eenheid van toepassing te krijgen in de hou ding van de centrale ln de relatie ambtenaar-maatschappij. En voor de duidelijkheid is het gewenst dat deze aanwijzingen openbaar worden en ruime verspreiding krijgen," aldus mr. Van Veen, die zei dat het ont werp van aanwijzingen Inmiddels door de raad voor de rijksdienst ln beginsel aanvaard is. Eigen opleiding De staatssecretaris bepleitte de stichting van een eigen home voor vorming en opleiding van de ambte naren, omdat aan hen steeds zwaar dere eisen worden gesteld door de toenemende differentiatie, specialisa tie. complexiteit en ondoorzichtigheid van het overheidsapparaat dat tol steeds meer verzorgingstaken wordt geroepen. De ambtenaren zullen geregeld moeten „bijtanken" en aan de „edu cation permanente" zal in de komen de jaren sterke uitbouw moeten wor den gegeven, ook in de gemeentelijke en de provinciale sfeer. Mr. Van Veen deelde mee. dat reeds met kracht ge wekt wordt aan het opbouwen van een systeem voor bestuurlijke Infor matie, waarop een breder en meer op Algerijns blad: geen Sowjet-bases liier ALOIERS (AFP) Het Algerijnse legeringsblad El Moudjahid heeft gis teren met klem de berichten ontkend dat de Sowjetunie faciliteiten heeft gekregen om in Algerije luchtmacht bases te vestigen. „De Algerijnen zijn zeer gebrand op hun nationale zelf standigheid, waarvoor zij in het ver leden duur hebben moeten betalen. De Algerijnse politiek verwerpt met kracht het vestigen van buitenlandse militaire bases, welke dan ook," aldus het blad. DEN HAAG Dc rubber kogel al mogelijk het nieuwste waiicn kortfoorden waarmee de mobiele eenhe- n kipen van de politie massale rellen icn bestrijden. Een Intordcpar- Draktjomentale eommfssle van de mlnlste- van binnenlandse zaken en jus- b Itlc onderzoekt momenteel de. mogc- van dit projectiel dat door aten e Engelsen met succes in Nonrd- erland wordt gebruikt. Afgeschoten iet een speciaal soort karabijn kan e rubber kogel behoorlijk letsel, v. een gebroken arm, veroorzaken. a De commissie overwoog in 1984 al 't gebruik van rubber kogels. Deze erden toondertijd vooral gebruikt >or politiekorpsen in de Zuidoosta- •tlschc landen. De kogel kon toen ihter met zo weinig *nclheld wor den afgevuurd dat liet wel effect soorteerde op dc zeer luchtig geklede speciale wapen is, aldus spectcur Verhoek, echter hnofdin- nict gc- Aziaten, maar niet effectief bleek schikt voor dc individuele politic voor mensen die, zoals In Nederland, dikker gekleed waren. Men is er inmiddels in geslaagd een rubberpatroon te ontwikkelen die door vorm. gewicht en snelheid wel genoeg kracht bezit om ook dik ker geklede rclniakers af te schrik ken. Volgens hoofdinspecteur Verhoek van de directie politiezaken van bet ministerie van binnenlandse zaken, die tot voor kort lid van de com missie was. zou de rubberpatroon al leen gebruikt moeten worden als uiterste middel, op het moment dat dc politie nu nog van haar gewone vuurwapens gebruik zou maken. Het man. Deze kan. bij rellen niet twee wapens met zich meeslepen en moet, uit lijfsbehoud dc beschikking over een echt vuurwapen houden. Dc hoofdinspecteur ziet dan ook alleen maar mogelijkheden voor de speciale karabijn als deze gebruikt wordt door specialisten die deel uitmaken van een grotere mobiele eenheid. De interdepartementale commissie zal nadat zij met het wapen beeft geëxperimenteerd, advies uitbrengen aan dc minister. De commissie zal zich tevens bezighouden met dc vraag of een dergelijk wapen door de bevolking zal worden geaccep teerd. We hebben nu een zittend kabinet, citeit bracht, of een eitje bakken een alternatief kabinet en een toe komstig kabinet, het laatste opge bouwd uit hout van nog niet precies bekende soort. Eens in de week, op vrijdag verteld premier De Jong wat het huidige kabinet alzo uitvoert. voor alle huisgenoten op zondagoch tend. wat de liefhebberij was van oud-minister Marijnen. Op het ogenblik lopen er in Ne derland toch zeker een zestig man het alternatieve houdt elke dag een en vrouw rond die het risico met persconferentie als bezig bijtje ho- graagte willen nemen. Met moet na- ning purend uit elk gebeuren en elk melijk de staatssecretarissen ook In- woord. Het toekomst-kabinet is te calculeren want zij kunnen nog al- beluisteren op verkiezingsvergade ringen, waar toekomstmuziek in ma jeur of mineur geblazen wordt. Alle drie hebben gemeen, dat elk woord door de luisteraar op een gouden schaaltje gewogen wordt. Dat nu lijkt mij het benauwende van het bewindsman zijn. Nooit meer eens zo fris van de lever een gedachte spuien. Nooit meer eens dol door mogen draven. Nooit eens brain stormen met eigen en andermans fantasieën. Altijd de ernst op het ge laat, de wijsheid in het woord, de briljante gedachte in het achter hoofd moeten hebber- Minister zijn is: de gewoonste din gen die we allemaal graag doen ver heven zien tot buitenissigheden. Of dat nu is een fiets pakken in plaats tijd van stoel verwisselen. En er kan Minimier een kandidaat zich bedenken wan neer het ware schrikbeeld van het ministerschap voor hem oprijst. Ook dat is in de geschiedenis al wel ge beurd. Soms om heel gewone redenen Omdat zijn vrouw er geen zin in heeft. Of omdat ze weten dat elk kabinet poten heeft, die doorgezaagd kunnen worden of lelijk aangevreten door de houtwurmer., terwijl het plaatsje waar ze nu zitten veilige van in een auto te gaan zitten: wat geborgenheid zonder parlementaire minister Toxopeus eens in de publi- stormen waarborgt. Ik ken de vrouw van een oud-mi- nister, die zich zelf er op betrapt ln elke gemeente waar ze ooit kwam. uit te kijken naar het burgemees tershuis. omdat, zo redeneerde ze, ergens in het land toch wel de toe komstige burgemeestersplaats van haar man zou zijn. Ministers moeten immers ergens blijven wanneer hun portefeuille weer uit de zBk geklopl Ie. Nog enkele dagen en de rust of onrust zal een hoogtepunt beretken. Rust voor hen die het dan zeker we ten: wel of niet op de zetel. Onrust voor hem voor wie de kansen nog niet bekeken zijn. En daarbij kun nen we dan bedenken, dat we daar allemaal een steentje toe bijdragen, als we tenminste niet te lui zijn om naar het stemlokaal te wandelen. Kiezen is misschien moeilijk, maar het is toch wel erg geruststellend om als simpele burger een handvol me deburgers onze verantwoordelijkheid weer voor vier jaar te kunnen over dragen. En, als er geen nare dingen gebeu ren, te weten dat vier jaar lang wij zelf weer frank en vrij kritiek en dwaasheid kunnen spuien en van die anderen slechts de wijze woorden en daden verwacht worden. de toekomst gericht personeelsbeleid kan worden gebouwd ten bate van de personeelsplanning, gerjehte werving en selectie en een mebr gericht en breder loopbaanbeleid. De samenwer king tussen de departementen bij de bezetting van hogere functies is een succes geworden en zal verder Wor den uitgebouwd in de richting van een gezamenlijk personeelsplan, dat ook de zittende ambtenaren omvat, aldus de bewindsman. Van Veen moet blijven De voorzitter van de CCOOP, de heer W. Wieringa, zei in zijn ope ningsrede voor de algemene vergade ring dat de centrale het op prijs zou stellen dat mr. C. van Veen, de huidi ge staatssecretaris van binnenlandse zaken, als minister of als staatssecre taris zijn beleid tenminste nog vier jaar zou kunnen voortzetten, on geacht van welke politieke samen stelling het nieuwe kabinet zal zijn. „Dit betekent levens, dat wij een af zonderlijke bewindsman voor over- heidspersoneelbeleid begeren die ook voorzitter is van het centraal ge organiseerd overleg," aldus de heer Wieringa. Hij verklaarde dat de CCOOP geen enkele behoefte heeft aan het geven van een stemadvies, temeer omdat van de actieprograms van de centra les van overheids- en onderwijzend personeel zo goed als niets in de pro gramma's van de politieke partijen wordt teruggevonden. De heer Wieringa zei, dat het hui dige kabinet een niet onbelangrijk deel van de wensen van het over heids- en onderwijzend personeel heeft gerealiseerd, met als grote ver dienste dat het trendbeleid (waarbij het overheidspersoneel de gemiddelde inkomensstijging van het bedrijfsle ven volgt) is gehandhaafd. Wensen voor het nieuwe kabinet zijn onder meer uitdieping van de recentelijk tot stand gekomen overlegstructuur, vol tooiing van de herziening van het be zoldigingsbesluit, ziektekostenvoorzie ningen voor gepensioneerden en het verstrekken van financiële faciliteiten aan de centrales. Al de genoemde instellingen wor den onderworpen aan een stelsel van vergunningen. Dit wordt bij alge mene maatregel van bestuur gere geld. De bedoeling is, volgens het voorontwerp, om de gezondheidswet geleidelijk toe te passen parallel aan de uitbouw van de AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten). Op deze manier wordt bereikt, dat de gezondheidsvoorzieningen de nodi ge kwaliteit krijgen, terwijl iedereen van deze gezondheidszorg gebruik kan maken. Bij onvoldoende kwaliteit van het gezondheidswerk wordt de vergun ning geweigerd. Ook kan, wanneer het werk tekortschiet, de verleende vercunning worden ingetrokken. De beslissing over een vergunning wordt genomen na advies van het college gezondheidsvoorzieningen, dat in de plaats zal komen van het college zie kenhuisvoorzieningen. Bij het verlenen van een vergun ning wordt scherp gelet op de samen werking met de ziekenhuizen en an dere instellingen. De staatssecretaris denkt zelfs aan sancties om die sa menwerking te verzekeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7