Waarom die Angolazondag? en wonen van de blinden ligt een halve eeuw Hervormde predikanten i gesprek met Septuagint PPR Bestuur Wereldraad vergadert in Utrecht Een woord voor vandaag COMMENTAAR Principe-akkoord Onvolledig De kerk in de wereld BEROEPINCSÏU0:' De Verkuyl c.s. op de bres Tussen werken DE BOUWPLAXXEX VAN SONNEHEEKDT voor UTRECHT De opmerkingen van Arjos dat prof. Verkuyl c.s. kiezen voor partijen die het bestaansrecht van de christelijke partijen ontken nen. is onjuist. De PPR wil een gewe tensfunctie tegenover de christelijke partijtn vervullen zonder hun be staansrecht te ontkennen. Dit bestaansrecht van de christe lijke partijen wordt pas werkelijk ernstig bedreigd, wanneer de naam van Christus wordt verbonden aan een politiek, die weigert een duidelijk neen tegen de kernwapenstrategie uit te spreken. Aldus de ondertekenaars van de stemverklaring van prof. dr. J. Ver kuyl c.s. in een reactie op uitlatingen van Arjos. Zoals bekend riepen vori ge week prof. Verkuyl en-een negen tal anderen de kiezers van confessio nele partijen op ditmaal PPR te stemmen. De opmerking van Arjos wekt vol gens de groep-Verkuyl de indruk dat de Arjos op het standpunt staat, dat de confessionele partijen nimmer met PvdA en D'66 zouden mogen samen werken. „Wij zien geen principieel verschil tussen samenwerking voor en na de verkiezingen, aldus de groep-Verkuyl. Tenslotte stellen Verkuyl c.s.: „Wij kunnen de verantwoordelijkheid niet dragen voor het aankoersen op een regering die geen enkele daad zal stellen waaruit afwijzing van "de kernwapenstrategie kan blijken". 1 13 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Zandloper Vul horizontaal in: 1. hovaardig, 2. niet scherp, 3. uitschot» 4. schoenvorm. 5. wees gegroet (Lat). 6. klinker, 7. klinker. 8. papegaai. 9. werpstrik, 10. opstandeling. 11. stengel, 12. deugniet Bij juiste oplossing leest men verticaal 13 een andere naam voor naaldekervel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. k. 2. ik. 3. mis, 4. oele. 5 nadir. 6 or naat. KIMONO Van een onzer verslaggevers ERMELO „Zorgen door zegen" heet de publikatie, die de oud-journalist Henk Fidder, thans directeur van de Christe lijke Blindenbibliotheek te Ermelo, heeft verzorgd in ver band met het gouden jubileum van het Christelijk Blinden tehuis Sonneheerdt in Ermelo. De publikatie is tegelijkertijd in vier vormen verschenen, en dat is waarschijnlijk een unieke zaak: in gewone druk, in brailledruk, op een gewone ge luidsband en op een cassette geluidsband. Het titeltje klinkt ietwat merk waardig, maar het is volkomen terza ke, want er wil mee gezegd zijn, dat vrucht-op-de-arbeid geen stilstand duldt, doch nieuwe initiatieven vraagt, en dat kost veel denkkracht, tijd en financiën. Vooral ook het laat ste. In het kader van het 50-jarig bestaan van de vereniging wil men een nieuw tehuis voor de blinden bouwen. Daar is ongeveer drie mil joen gulden mee gemoeid. Met nauwelijks verholen trots heeft de hoogbejaarde heer J. Munnik, oud-directeur van Sonneheerdt, lid van de propaganda-cpmmissie, vorige week bij de jubileumviering een slor dige anderhalf miljoen gulden aange boden, resultaat van allerlei acties Maar dat betekent dat er nog lVt miljoen gulden bij moet komen, en daarom haasten de heren J. Spruijt en A. C. van der Wolf, de twee direc teuren, zich mee te delen dat de ac ties voorlopig nog niet worden stop- Klaprooscomité bestaat 25 jaar Van een verslaggever AMSTERDAM Het Nederlands oorlogsgravencomité ook bekend als het Klaprooscomité omdat het geld voor het werk van deze organi satie wordt bijeengebracht door de kiaprooscollecte bestaat 25 jaar. Het comité werd in 1946 opgericht om te gaan werken voor de nabe staanden van de meer dan 30.000 in ons land begraven gesneuvelden van de geallieerde bevrijdingslegers. Hoofdtaak werd het verlenen van gastvrijheid aan nabestaanden. Tien duizenden zijn dank zij het oorlogsgravencomité naar Nederland gekomen om de graven van fami lieleden te bezoeken. Ter gelegenheid van het jubileum wordt op 23 april in het congresge bouw aan de Churchilllaan in Den Haag een receptie gehouden. Openbare bibliotheken verkeren in gehlnoocl UTRECHT De werkgroep pro vinciale bibliotheek centrales en ver tegenwoordigers van zelfstandige openbare bibliotheken hebben in een telegram aan minister Klompé hun verontrusting uitgesproken over het uitblijven van mogelijkheden om nieuwe objecten van openbaar bi bliotheekwerk in 1971 te honoreren. Zij vragen de minister spoedig geld toe te wijzen. Er zullen anders ern stige financiële moeilijkheden ont staan. gezet. Als alles goed gaat, wordt het ia 1972 bouwen. Actief Het waren „een aantal prominente calvinisten", die in 1921 de vereniging Christelijk Blindentehuis Sonne heerdt stichtten. Eén van hen is nog in leven; het is de 80-jarige heer H. Munnik, broer van de voormalige di recteur. Enig adellijk bloed heeft er de jaren door ook altijd door het be stuur gestroomd. Dat was niet alleen uit een oogpunt van ornament, want velen waren zeer actief bij het werk betrokken, tot en met het periodiek voorlezen van boeken en dergelijke voor de blinden. Nauwelijks vijf jaar na oprichting van de vereniging kwam het tehuis al van de grond. En heel kort daarna startte ook de werkplaats al met de bedoeling de blinden zoveel mogelijk in staat te stellen zelf hun brood te verdienen. Paviljoen Bij huisvesting en werk voor blin den heeft het bestuur het niet gela ten. Het voortvarende bestuur, dat de laatste jaren wordt voorgezeten door ds D. A. Zijlstra uit Amersfoort, heeft méér gedaan. In de rug gesteund door een althans voor een deel actief korps van correspondenten, dat veel geld bijeen wist te brengen, stichtte het bestuur het moderne Henriëtte Pavil joen voor bejaarde blinden en het eveneens eigentijdse vakantieoord voor blinden Dennenheul, dat tevens conferentieplaats voor zienden is en zelfs al dikwijls gasten van over de oceaan heeft geherbergd. Op het ter rein van Sonneheerdt, weelderig gele gen bij de Veluwse bossen en zelf ook één verrukkelijk, groene tuin, treft men verder de overigens geheel op eigen benen staande Christelijke Blindenbibliotheek aan (directeur de heer Henk Fidder), die op haar wijze als een „oog" voor honderden niet- zienden fungeert. Duizenden-omzet Terug naar de werkplaats van Son neheerdt. Gaan we een kleine 50 jaar terug, dan zien we omzetcijfers van enkele duizenden guldens. En wat meldt het jaarverslag over 1970? Een omzet van nagenoeg driekwart mil joen gld. Daarmee is de zaak ove rigens nog niet self-supporting. En daarom is het goed dat er de Wet Sociale Werkvoorziening is. In het Ee.i 'werkstukje' van Sonneheerdfs braille-afdeling. De bijbel in braille druk met op de voorgrond een bijbel in gewone druk. begin was het alleen mattenvlechten en borstels maken, maar al gauw kwam er de braille-afdeling bij. Het was praktische allemaal handwerk. Voor een deel is het nog handwerk (borstels), want voor bepaalde blin den bleef dat de aangewezen weg. Meer dan honderd soorten borstels worden er gemaakt. De bezemafde ling (capaciteit 125.000 per jaar) werd echter gemechaniseerd. Een semi- automatisering vond plaats in het textielbedrijf (handdoeken, theedoe ken, stofdoeken, dekens). Een paar jaar geleden heeft minis ter Roolvink een modern gebouw voor dit doel in gebruik gesteld. Be langrijk blijft uiteraard ook de brail- ledrukkerij. Enkele opdrachten zijn: de bijbel in braille, een radio- en tv- blad in braille, woordenboeken in di verse talen in braille, een schaakblad voor blinden enz. Directeur Van der Wolf: „Blinden zorg is geen charitas. We verkopen onze produkten niet langs de deur aan particulieren. Oze afnemers zijn de groothandel en groot-verbruikers. Het is volwaardige arbeid, die onze mensen Verrichten." Het werken op Sonneheerdt ge beurt in een moderne omgeving. Het wonen geeft een grote tegenstelling te zien. Directeur Spruijt: „Komen de blinden van hun werk, dan duiken ze ineens in een wereld van zo'n 45 jaar terug. Kamertjes, die nog wel leuk zijn om er een dagje als logé te ver toeven of om er desnoods een paar jaar als student in. te verblijven, maar ongeschikt voor „levenslang", zoals gezegd is. Het is niet plezierig als je boven een radio hoort en bene den een harmonium. De mensen zit ten tot op de zolder. Er komt nog bij. dat er vele kapotte leidingen zijn en veel te weinig sanitaire voorzienin gen." Schets Veel staat er nog niet op papier, wat het nieuwe tehuis betreft. Er is nog maar een schets, maar die is meer om de gedachten te bepalen. Het moet ongeveer die kant uit. Defi nitief is er nog niets. Wat men in elk geval wel wil, dat is een keuze-pak ket. De blinden moeten er kunnen wonen, desnoods moeten ze ook in Ermelo kunnen wonen. Dan is het te huis voor hen „slechts" een basis om steeds op terug te kunnen vallen. Eerder is met het oog óp de bouw plannen een insvraakcommissie van de bewoners gevormd. „In dat geval kunnen ze er de maaltijden komen gebruiken. Het dus als een soort restaurant gebruiken. Ook moeten ze er hun kleren kunnen laten wassen, eventueel verstellen. Qf er zich hun brieven lateri voorlezen. We spelen maar wat met ideetjes. Misschien kan een winkelier eens een modeshowtje komen houden. Mis schien zou er een supermarktje kun nen komen. Een beetje Het Dorp dus. We bouwen op een mooi plekje tegen het dorp Ermelo aan. Op die manier, verwachten we, wordt ook de com municatie bevorderd." UTRECHT Het centrale comité (hoofdbestuur) van de wereldraad van kerken zal van 13 tot 23 augustus 1972 in het Utrechtse jaarbeurs con grescentrum bijeenkomen. Dit is aan de raad van kerken in Nederland megedeeld. De vergadering van de verschillende commissies van het comité zullen van 1 tot 12 augustus worden gehouden. iHet centrale comité van de wereld raad komt om het anderhalf jaar bij een. De laatste vergadering werd in januari van dit jaar gehouden in Ad dis Abeba. Christus werd geboren om te dienen. Hij daalde van Zijn se troon op aarde neer om Zijn schouders te plaatsen onde lasten. Maar Hij werd opgewekt om Koning te zijn. Wij kunt mensen sinds het eerste paasfeest niet meer vrijblijvend te% Hem staan. We worden voor een keus gesteld. Of we aanvaarden Zi ningschap, of we verwerpen Hem als Koning. Er is geen Hem niet volledig erkennen is Hem verwerpen. Christus regeert niet voor eigen eer. Hij is opgewekt heerschappij, alle macht en kracht" te onttronen, maar n Zichzelf dan te verheffen tot alleenheerser. Christus kwamfn(' dienen. Juist daarom is Christus ons vertrouwen zo waard. Hij nimmer tot slaven vernederen. Hij zal ons altijd onze mei waardigheid laten, omdat Hij niet op heersen uit is. Het gaat tus niet om de macht, maar geheel en al om God. We lezen vandaag: Romeinen 10:1 - 13. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. UTRECHT De hervormde predikantenvereniging heeft woensdag tot besluit van haar driedaagse vergadering een ta melijk intense ontmoeting gehad met Septuagint. Deze groep kri- tik:he priesters en predikanten had van zijn presentatie veel werk gemaakt, en daarbij voor al gedacht aan een bijbelse ar gumentatie en een stuk praktijk. Voor het eerste zorgde dr. G. H. ter Schegget uit Driebergen, voor het tweede ds. R. F. Snow uit Den Bosch, die over een oecu menische kritische gemeente in zijn stad sprak met het enthou siasme van een pinksterman die van een opwekking getuigt. Het begon, zo vertelde ds. Snow, met ontmoetingen tussen mensen uit allerlei verschillende sectoren van de maatschappij, die door gebeurtenissen om hen heen (b.v. in hun bedrijf, in het onderwijs of de plaatselijke poli tiek) geschokt waren en zich afvroe gen of daar, gehoord het bijbels ge tuigenis, niet wat aan gedaan moest worden. nog?; is het avondmaal te gel als sluitstuk van politieke actie Het evangelie spreekt ons v; zoening en verlossing, zei ds. en de gemeente heeft in deze haar aandacht te richten op v verzoent en niet verlost. En fende de vrees dat alles opg maatschappelijke actie zei hi ervaring is anders. Opeens ki een avond waarop de mensen voor deze dingen inzetten gra i elkaar willen praten over indii nood, over ziekte, over de doo het gebed. Een hele batterij van Sept leden stond klaar om te reag< de vraag over het avondma avondmaal en het gewone mei leven zijn juist teveel uit elk] trokken. Of (om opnieuw ds. a citeren, die het gretigst op al ging) het unieke van de kerï juist, dat zij met eerbied ga al die spelletjes nog heeft wai het hart raken van de zaken .1 beroeren. Heel de verlegenhJ de toestand waarin we zijn f en de toekomst van de Heer ud naar haken, worden hierin| speeld. Dat beantwoordt ook aan I mei walaan geaaai,imoesi drs. Daniël de| huisgemeente hnuwhe van de kritische gemeente j ineh uit tot een netwerk van actie- hat bastaamie proq groepen en tot steeds grotere b«een- „et blaatte Achtbaar te ma? komsten waarin ook het avondmaal „m met dr Ter Schegget te~] wordt bediend. Eep aantal vragen uit de vergade ring was bijna voorspelbaar: is de bijbel alleen een boek voor maat schappijkritiek?; hoe functioneert de 'verborgen omgang met de Heer' hier Met de oplossing van het pensioen-vraagstuk gaat het nu definitief de goede kant op. Het principe-akkoord in de Stichting van de Arbeid legt de grondslag voor een toekomstige pensioen voorziening, welke alle werknemers in hun post- actieve periode 70 van het laatst verdiende inkomen (inclusief AOW) garandeert. Het is goed zich hierbij te realiseren, dat er nog verscheidene jaren overheen zullen gaan voordat de wettelijke pensioenplicht een feit is. Er is nog minstens een jaar nodig voor de uitwerking van het thans bereikte akkoord. Vervolgens moet de Sociaal-Economische Raad er nog een advies over uitbrengen. En tenslotte dient er dan nog een wetsontwerp voorbereid te worden, dat door de parlementaire molen heen moet. Als het meevalt, is het dan in 1975 zover. Maar niemand moet denken dat we er dan al zijn. Zodra het wetsontwerp het Staatsblad bereikt, is er een sanering voor de toekomst bereikt. Er gaat dan nog wel een periode van 10 a 15 jaar overheen om tot de opbouw van een waardevast aanvullend pensioen te geraken. Hetgeen betekent dat reeds gepensioneerden en degenen die de pensioen- De ondervoorzitter van de Centrale organisatie voor toegepast wetenschappelijk onderzoek TNO heeft een aantal behartenswaardige opmerkingen gemaakt over de milieuvervuiling, de industrie en de openheid. Die openheid over milieuvervuiling is er bepaald nog niet, zei ir. Boon, en daardoor brengt de industrie zichzelf ernstige schade toe. Geheimhouding, onjuiste of onvolledige infor- mate over de rol van de industrie in de milieu vervuiling, leidt tot een onnodige verslechtering van haar image bij het publiek. Die opmerking heeft des te meer gewicht, nu ze komt van een topfunctionaris van TNO, een organisatie waarin industriële en publieke belangen nauw met elkaar zijn verweven. Ir. Boon noemde drie overwegingen die de gerechtigde leeftijd zien naderen, er niet of nauwelijks meer van zullen profiteren. Maar hoe dan ook; het is winst dat er nu eindelijk een serieuze aanpak plaatsvindt van een probleem, dat de laatste jaren een steeds nijpender accent kreeg. Winst is ook, dat nu de belangrijkste knelpunten zijn opgeruimd, die tot dusver de op lossing van het pensioenprobleem vertraagden. Een van die knelpunten was de mobiliteit van de werknemer. Verandering van werkgever brengt als regel verlies aan pensioenrechten mee. Daar loopt menigeen heel luchtig overheen, maar het breekt zo'n mobiele werknemer op, wanneer hij eindelijk de actieve dienst verlaat. Dit frustrerende verschijnsel zal dus tot het verleden gaan behoren. De snelheid waarmee straks de algemene pen sioenverzekering zal worden opgebouwd, zal afhankelijk zijn van de bereidheid om bij onder handelingen over CAO's een deel van de „loon ruimte" voor pensioenvoorzieningen af te zonderen. Een verstandig beleid zal kiezen voor minder con tant geld in het loonzakje, omdat niemand er onderuit kan, dat over de toekomst in het heden wordt beslist. industrie tot geheimhouding doen besluiten: vrees voor het inlichten van concurrenten, vrees voor het uitlokken van beperkende overheidsmaatregelen, en vrees voor misbruik van de gegevens door de pers. Hij vond dat die overwegingen geen hout sneden, maar hield een slag om de arm wat betreft de laatste: de geheimhouding tot de pers sluit misverstanden niet uit, meende hij. Die „misverstanden" zouden wel eens kunnen voortkomen uit het gevoel bij de pers, dat men onjuist of onvolledig wordt geïnformeerd. Als de industrie, zoals ir. Boon voorspelt, tegen 1980 langzamerhand wél de nodige openheid betracht, willen wij de heer Boon best voorspellen dat dan ook de meeste „misverstanden met de pers" tot het verleden behoren.' Door H. Biersteker „Mijn moeder (o, zwarte moeders wier kin deren zijn vertrokken) f u zei mij dat ik moest wachten en hopen zoals uzelf hebt gedaan in de verschrikkelijke uren Maar in mij heeft het leven die mysterieuze hoop gedood Ik wacht niet meer want op mij wórdt gewacht" Dit schreef de Angolese medicus en dichter Agostinho Neto aan het eind van de vijftiger jaren. Hij is nu lei der van de MPLA, de volksbeweging voor de bevrijding van Angola, die bijna een kwart van deze reusachtige Portugese kolonie onder controle heeft. Vorig jaar kreeg hij een hand druk van de paus Wat die „verschrikkelijke uren" zijn, behoeft niet uitgelegd te worden. Iels ervan werd mij duidelijk in een brief die door het blad Internationale Katholieke Informatie is gepubli ceerd. Hij is door pater Joachim Pin to de Andrade in de gevangenis van Caxias geschreven. „Belast met de experimentele paro chie van de volkswijk Samba (van de Angolese hoofdstad Loeanda - H.B.) werd ik voortdurend geconfronteerd met de willekeurige maatregelen van de bestuursaxitoriteiten. De kinderen van de missieschool die in de kapel was-ingericht, werden dikwijls aan gehouden op voorwendsel van landlo perij en als dienstboden meegenomen naar de huizen van de blanken. De politie viel bij zonsopgang brutaal binnen in hun hutten en sleurde ze van hun strozakken. De kinderen wa ren niettemin in het bezit van hun zakboekje met foto, waarop mijn handtekening met het zegel van het aartsbisdom voorkwam (waardoor ze te identificeren waren als scholieren van de missie-instelling) en waarop de onderwijzer hun trouwe aanwezig heid in de klas noteerde. De politie nam de boekjes af en verscheurde ze. Het ging om jongetjes van 7 tot 14 jaar. En zelfs meisjes van 4 tot 6 jaar, die een pas geopende kleuterklas be zochten, werden van hun speelgoed weggesleept en verplicht in dienst te treden als dienstmeisjes-speelkame raadjes van de blanke kinderen". Verder: „Ik sneed dit probleem dikwijls aan bij de bisschop waarbij ik hem mijn bedoeling vertelde dit uiteen te zetten in een document aan de officiële autoriteiten en een audiëntie te verzoeken bij de gouver neur generaal. De aartsbisschop ant woordde mij steeds: „Je hebt gelijk mijn zoon, maar ik ben degene, die zich daarmee moet belasten. Als bis- Agostinho Neto schop en blanke zal mij niets overko men, bovendien ben ik oud. Maar vergeet niet, dat jij Angolees en zwart bent. Jouw protest zal worden uitgelegd als een 'daad van subversie en racisme'.' Andere loopbaan Joachim Pinto de Andrade had een schitterende kerkelijke loopbaan voor zich toen hij in 1958 naar Angola te rugkeerde: hij had het curriculum voor toekomstige bisschoppen doorlo pen en twee doctoraten verworven aan de gregoriaanse universiteit. Maar die loopbaan verliep anders dan hij zich had voorgesteld en die loopbaan bereikt z'n hoogtepunt nu Andrade als hoofdverdachte terecht staat in een proces „wegens subver sieve handelingen om de provincie Angola at/te scheiden van het moe derland". Sinds zijn aankomst in Loeanda deed Andrade namelijk dingen die helemaal niet verwacht werden van iemand die kanselier was van het aartsbisdom, hoogleraar aan het sé- minarie, secretaris van de kerkelijke kamer, rector in een klooster voor vrouwelijke religieuzen, verantwoor delijk voor een experimentele paro chie in de voorstadswijk Samba en geestelijk assistent van de Katholieke Universitaire Liga. Hij tareigerde de welkomstrede te houden voor de nieuwe gouverneur-generaal, hij be zocht veroordeelde nationalisten in de gevangenis, hij hield „gewaagde" preken, beheerde een fonds voor de familieleden der gevangenen, en hij bezocht regelmatig politiebureaus om telkens weer navraag te doen naar de opgepakte leerlingen van zijn missie school. Zijn bisschop moedigde hem bij alles aan en verklaarde dat hij achter hem stond. Maar van enigerlei actie van het Angolees episcopaat is niets gebleken in de laatste tien jaar toen Andrade van de éne cel naar de i andere werd overgebracht. In 1968 kwam hij vrij op voorspraak van de paus. In 1970 werd hij opnieuw gear resteerd en nu staat hij terecht in Lissabon. De internationale beweging van solidaire priesters, die mede op initiatief van de Nederlandse groep Septuagint tot stand is gekomen, heeft een waarnemer bij het proces. Welke relatie? Het lijkt misschien wat vreemd, dat de laatste zondag voor de Neder landse parlementsverkiezingen waarbij allerlei binnenlandse kopzor gen overheersen door Septuagint is uitgeroepen tot Angola-zondag. Wat voor relatie heeft Nederland daarmee en wat moeten protestanten eraan doen? Voor vele protestanten is het een roomskatholiek zaakje. Hun zen delingen werden inderdaad in het be gin van de zestiger jaren al uit Ango la gegooid mede omdat bleek dat op hun zendingsterreinen de opstan digheid was begonnen. Maar de ker ken mogen op de laatste zondag voor de nationale verkiezingen best laten merken dat het christendom in ternationaal is. Zoals ook verscheide ne groepen in de Amerikaanse ker ken doen, die met een boycot van Gulf zijn begonnen. In de Noord-An- golese enclave Cabinda werd de op stand weggebombardeerd met behulp van door Amerika geleverde vliegtui gen. En voor wat hoort wat daar exploiteert thans Gulf de olie rijkdommen. Uit een bericht in de Portugese pers is gebleken, dat Fok ker Friendships die met uitvoer vergunningen van de Nederlandse re gering aan zgn. particuliere Portugese luchtvaartmaatschappijen zijn gele verd ingezet worden voor het ver voer van Portugese troepen. De Friendship is uitstekend geschikt voor dit doel, dit type kan namelijk op zeer kleine vliegveldjes landen. Er zijn weer nieuwe besteld. Dat is, wat Nederland met Angola te maken heeft. In de kerken, waar het op 25 april Angola-zondag is. krijgen de gemeenteleden gelegenheid om mee te doen aan een brieven-ac- tie aan de fractieleiders om aan te dringen op stopzetting van de vlieg- tulgleveranties, om bij te dragen in de humanitaire hulp aan de bevrij dingsbewegingen in Angola en Mo zambique en om zich op te geven voor huisvesting van een Portugese deserteur. htin aan ting volger ,7Ste bli ^Ierem het igen 1 „De gemeente is de kiem! brengt morgen in praktijk, zit een tegenmilieu, een terugtl bied, een plaats waar de vernj den van het hart worden nen, een leerhuis waar Iwij lei zelf los te maken van de dingen en ons aan de MessiaJ ven, onszelf klasseloos maken 1 gerzin ontwikkelen met het I het koninkrijk Gods. een lef van het geweten en de fantas! een moment van geborgenhej" gemeente, maar in de gemej kiemcel, als desem". ANGOLA Moeten we zondag over I preken? Deze vraag was steq[ geven door de ervaring in meenten dat de mensen aan z derwerpen helemaal geen hebben („moeten we niet een: den een meisje te proteren t< dat toch niet van ons houdt?w sinds wanneer bepalen de b i-l van de gemeente waarover dl W v kant preekt?, zo luidde een'" vraag. De voorzitter van de pred vereniging ds J. T. Wiersma, i senaar, constateerde aan het i jnerer de discussie: historisch gezien we het er natuurlijk lelijk 1 zitten. Een voorbeeld daarv; hij dat in hetzelfde jaar d£ theologische discussies op d» van Dordrecht werden geho 1619, het eerste Nederlandse n„fcii schip op Noord-Amerika voei ir||enjJ de boeg de naam „Jezus". Kort daarvoor had ds jhr. M. van der Meer de Walcher ritus te Utrecht, korzelig B „wanneer het ooit eens afge met die verdoemde tegenstell zontaal-verticaal, waarvan maal kunnen weten dat hij staat. Wij nemen die werelc zijn rotzooi in de kerk mee zal er ook maar eens een kn het hoenderhok moeten laat die synode dan ook beetje meer moed hebbel dachten wij dat zij het werd rapport over de kernwapen» dat is langzamerhand weer nee-zonder- ja's tot een nee's geworden" ETERV >p dc z „Waar preekt u zondag? fentrak meerde van achter de Septu ht zich fel landmacht-aalmoezenie den m Keesen. Misschien kwam de «terwo daarover voort uit de geda n apri Keesen wel eens wilde zien !n in ji Van der Meer de Walehere De zijn gemeente aanpakt. .Miss» Ren ii omdat een legeraalmoezen voor plots gegrepen werd door defn Haa een oud-legerpredikant. »ri we gcsteli r in d NED. HERV. KERR roblem Beroepen: Te Veen (NB): |en va Brummelen te Hierden. >m bars GEREF. GEMEENTE^? VO° Beroepen: Te Uddel: A. H< f ,V.on te Werkendam. j deze t GEREF. KERKEN va" h Beroepen: te Rotterdam-P mer Bi H. Lijesen te Noordwijk. udigd j UNIE v. BAPT. GEM. het ooi Bedankt voor Delfzijl: R. 1 Leiden. gezor i« 3 ETER

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2