r~i Openbaar vervoer vergt komende jaren zeker 5 miljard nn Rogers gaat nu zelf naar Midden-Oosten Doelpalen doorgezaagd in Haagse Zuiderpark Het Kwartet MET WEER l't Blijft zacht Verdachte van moord Italiaan aangehouden JRecordbedrag voor Picasso Er gaat niets boven melk Minister opent trimstation Emballageloods broodfabriek afgebrand Britse werklozen naar Duitsland Luns: Protest krijgt te veel aandacht i „Doebtsek wilde concentratie kampen oplichten" Aardschok Etna verwoest huizen Nieuwe Leidse Courant Donderdag 22 april 1977—52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachfendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ervaring schuilt in de vin- rs en het hoofd. Het hart- is tijd warm. THOREAU RITA )kee, cowboy, of je drinkt je le- raan of deze stad is niet groot »eg voor ons beiden. BILT Kleine storingen het komende etmaal het •jaarsweer temperen. Het weliswaar zacht, maar pe- met zon zullen plaatselijk visseld worden door buien, zachte en enigszins onsta- lucht wordt aangevoerd in l zuid tot zuidoostelijke stro- tussen een langgerekt hoge- gebied, dat zich uitstrekt van linavië naar de Balkan en' [vore van lagedruk boven de eilanden en de Golf van fcje. België en Frankrijk heerst elfde wisselende weertype bij ons, woensdag onweerde Parijs. Onder invloed van {genoemde hogedrukgebied is en oosten van ons land. in rijk enop de Balkan ?riig weer met veel zon aximumtemperaturen vah 20 3en en hoger. Ïarometerstand: heden 10 uur Zon en maan in en maan 23 april; zon op onder 19.50; maan op 4.24, 17.59; 25 april N.M g water water, 23 april: Rotterdam etij 2.45. 2e getij 15.27; Sche- ngen 1.24-13.46; Vlissingen 12.45; Haringvliet a.d. Zeezij- 52-14.12. AMSTERDAM Voor dekking van de exploitatietekorten en expansie-investeringen van het openbaar vervoer zal de komende vier jaar ('72 tot en met '75) uit de nationale middelen een bedrag van vier tot vijf miljard moeten worden gereserveerd. Dit is een aan- zienijk groter beroep op de collectieve middelen dan tot nu toe het geval is. Deze raming is afkomstig van de president-directeur van de NS, mr. M. G. de Bruin. Hij sprak vandaag in Amsterdam op een bijeenkomst van het Nederlands Vervoersweten- schappelijk Instftuut. Van 1972 tot en met '75 zal het ex- plotatietekort bij- het openbaar ver voer in totaal tot omstreeks 3,5 mil jard bedragen bij een gel-k verzor gingsniveau. De tekorten bij NS wor den in deze periode geraamd op ca. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de zestigjarige J. v.d. V. gearresteerd, die ervan wordt ver dacht de Italiaanse restaurateur Ro mano Mazzilli zondagnacht in*zijn bed met een pistool te hebben dood geschoten. Hij zou daartoe zijn ge huurd door de vrouw vsyi de ver moorde. De verdachte geen onbe kende bij de politie beeft niet be kend. Het pistool waarmee de moord moet ^.ijn gepleegd is nog met gevon den. De gearresteerde vrouw van de ver moorde restauranthouder heelt be kkend. dat zij via een tussenpersoon, de eveneens gearresteerde schilder M. H., aan J. v.d. V. 20.000 gulden heeft betaald om haar man te ver moorden. M. H. eveneens bekend bij de politie heeft bekend. Zij heeft de moordenaar „gehuurd" uit haat tegen haar man. Volgens de vrouw was het huwelijk zeer onge lukkig en zou de man vaak hun twee- kinderen hebben geslagen. Nadat ze door haar man was bdreigd besloot ze haar echtgenoot uit de weg te la ten ruimen. Ternaaien wellicht l geen raffinaderij ISTRICHT De geruchten steeds sterker dan de ge- raffinaderij in het Belgische lien, ten zuiden van Maastricht, ils de vestiging van een raffi- in Urmond van Shell en DSM kunt een MAP MET IIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v eze bon invult! -221 k geef op als nieuwe abonnee: (aam: idres: laats: «taling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden 1.750 miljoen, bij het stedelijk ver voer op 950 miljoen en bij het streek vervoer op ca. 400 miljoen. Wil men voorkomen dat inmiddels het t(j is verlopen dan zal volgens mr. De Bruin de komende vier jaar voor uitbreidingsinvesteringen on geveer 1,6 miljard moeten worden uitgetrokken. Daarvan is nu 700 tot 800 miljoen bestemd voor de eerste fase van de Schipholiyn, stadsgewestelijke lijnen rond Den Haag, Rotterdam, Utrecht enz. en eenzelfde bedrag voor het stedelijk vervoer in de drie grote ste den, voor verkeerskruisingen, vrije banen enz. dat zijn allemaal urgentie inversteringen. Mr. De Bruin hield een uitvoerig pleidooi voor eert integraal verkeers- en vervoersbeleid, dat zowel het par ticuliere als het openbare vervoer omvat. Het komende kabinet een wenk gevend, constateerde hij dat het over heidsingrijpen, getoest aan de eisen van een integraal verkeers- en ver voersbeleid, niet bevredigend is. „Ner gens is een duidlijke veratwoordelijk heid voor het gheel, de verantwoor delijkheden zijn verdeeld volgens ver ouderde sleutels, zowel geografisch als functioneel. Voorts ontbreekt een samenhangend normenstelsel, waar aan men het beleid toetst. De te j stuurlijke structuur is niet toege spitst op de problemen," aldus mr. De Bruin. De grote handicap van de huidige bewindslieden achtte hij, dat zij wel „een beleid met worden" hadden, maar niet konden beschikken over bijbehorede cijfers. Voorkomen moet worden dat een nieuw kabinet in een soortgelijk parket verzeild raakt. wegens financieringsproblemen niet door zal gaan. Een van de financiers, de Banque de Paris, heeft laten weten dal de financiering van het project grote zorgen baart, vooral nu de Franse oliemaatschappij ELF, die haar olie- belangen in Algerije verloor, in een moeilijke positie is geraakt. GENÈVE Een groepje ge leerden heeft na drie dagen in Genève te hebben vergaderd ver klaard dat melk van de koe een van de zuiverste produkten is die men kan drinken. De koe, aldus de geleerden, haalt de raidoactieve elementen, vergiften, verdelgingsmiddelen en andere kwade stoffen uit wat zij eet en geeft daardoor melk, die vrijwel zonder kwalijke bestand delen is. De deskundigen, met aan het hoofd de Nederlander dr. W. G. Ruig, zeggen dat de koe waar schijnlijk tot negen-tiende van alle schadelijke bestanddelen uit haar voedsel filtreert. In melk komt bijvoorbeeld vrijwel geen strontium 90 voor een van de radio-actieve afval stoffen van kernontploffingen in de dampkring. Strontium 90 is schadelijk voor de ontwikkeling van het beenderstelsel. Op de Amsterdamse bouwwerken werd gisteren van half twee tot half drie gestaakt om de eisen van de bouwvakkers kracht bij te zetten. Op de foto stakers in de Jodenbreestraat. Vriendelijk verzoek m niet zelf het abonnementsgeld gireren maar de ACCEPT-GIROKAART WASHINGTON (Reuter, UPI. DPA. AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, wil waarschijnlijk al volgende maand een bezoek brengen aan Cairo en Jeruzalem, teneinde tussen de twee landen als bemiddelaar op te treden naar aanleiding van hun tegengestelde ideeën inzake de heropening van het Suezkanaal. LONDEN (AP) Een Picasso uit de "blauwe periode" heeft op de vei ling van Sotheby in Londen /een re cordbedrag opgebracht. „Les adieux de pecheur" een visser met kind op de arm aan het strand werd in 1902 door Picasso geschilderd in Barcelona. Het ging voor 450.000. naar de Zwitserse kunsthandelaar Eric Adam, die het schilderij kocht in opdracht van een Europese verzamelaar. SPAKENBURG Gistermorgen rond elf uur ontdekten twee passe rende bromfietsers brand in een em- ballageloods van de N.V. De Graafs bakkerijen in Bunschoten-Spaken burg. De gewaarschuwde brandweer riep de assistentie in van de brand weer van Amersfoort en van de be drijfsbrandweer van de N.V. Poly- norm te Amersfoort. Hoewel er der tig stralen werden ingezet kon de loods met kostbare inhoud, waaronder een tunnelwasmachine, niet worden gered. De schade aan de loods en de inventaris wordt geschat op een half miljoen gulden. Er ontstond ook een schade van een kwart miljoen gulden aan de overige gebouwen van de broodfabriek. De produktie is even wel niet gestoord. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. LONDEN (AP) Steeds meer grote Duitse bedrijven proberen vak bekwame arbeiders te betrekken uit het groeiende aantal Britse werklo zen. Op het ogenblok benaderen Duitse bedrijven het departement van werk gelegenheid met verzoeken, om per soneelsbemiddeling. Die bedrijven zijn Siemens, Krupp, de Boelkow vliegtuigfabriek te München en Blau- punkt Van de bijna 2 miljoen buitenlandse arbeiders in Duitsland hebben ruim T5.000 de Britse nationaliteit. De meesten hunner werken in de metaal nijverheid, terwijl een groot aantal in dienst is van handelsbedrijven, banken en verzekeringsconcerns. Minister Bakker (verkeer) opende gistemiddag het eerste Neder landse trimstation voor weggebruikers bij de parkeerplaats op de grens DriebergenMaarn aan de autosnelweg OudenrijnArnhem. Met een forse sprong neemt de minister één van de drie trimtoestel- len die hij afwerkte. DEN HAAG Ruim drie kwartier heeft een gedeeltelijk verbijsterd, ge deeltelijk morrend Zuiderpark gister avond gewacht op het begin van de strijd tussen Ajax en NEC. die als inzet een plaats in de finale van het toernooi om de nationale .beker had. Terwijl scheidsrechter Coen Brouwer tegen acht uur de aanvoerders Veli- bor Vasovic (Ajax) en Nico de Bree (NEC) bij zich riep, leunde Cas Jan- sens achteloos tegen een van de doel palen. Tot zijn ontsteltenis echter duwde hij het hele doel omver. Bij een ijlings uitgevoerde inspectie bleek dal drie doelpalen vlak boven de grond waren doorgezaagd. De vierde doelpaal was slechts gedeelte lijk doorgezaagd. ADO-manager Eddy Hartmann: „Een duidelijke vorm van sabotage, maar naar de oorzaak tas ten wij in het duister. Het is niet de eerste keer dat ADO zoiets overkomt. Twee seizoenen terug, voor dè com petitie-wedstrijd ADO - Holland Sport waren ook de doelpalen door gezaagd. Toen echter ontdekten we het 's zondagsmorgens en konden we het tijdig herstellen." Wie verantwoordelijk gesteld kan worden voor die sabotage is niet vast Le, stellen. Ook kan ADO geen ver band leggen tussen de inbraak die de nacht tevoren is gepleegd. Eddy Hartmann: „Er is ingebroken in ons clubgebouw waarbij een geiser is vernield en borden zijn kapotgegooid. De schade bedraagt ongeveer ƒ500 Of die inbraak iets te maken heeft met die doelpalen, ik weet het niet. Het was in ieder geval vakwerk, want de zaagsneden waren met gips dichtgestopt! Terwijl met ruim 20 mankrachten werd geprobeerd de schade zo snel mogelijk te herstellen, wachtten de 26.900 toeschouwers in spanning af of Ajax - NEC nog zou doorgaan. Rinus Michels, trainer van Ajax en zijn col lega van NEC, Wiel Coerver, voelden er weinig voor om langer dan tot kwart voor negen te wachten Scheidsrechter Coen Brouwer wilde zich echter geenszins neerleggen bij dit in de Nederlandse voetbalgeschie denis unieke geval van overmacht: „Denk eraan dat hier 26.000 mensen zitten die je niet teleur mag stellen. Als je de wedstrijd zonder meer af gelast, kunnen er 26.000 mensen op je af komen. Er moet in ieder geval ge speeld worden". Die 26.000 werden drie kwartier be zig en opmerkelijk stil gehouden door ADO's improviserende discjockey Da vid Wesley. In die tijd werden twee doelpalen vernieuwd. Het andere doel, waarvan slechts één paal was doorgezaagd, werd met kleine palen gestut. Nog net voor Rinus Micheis' ultimatum van kwart voor negen was afgelopen kon worden begonnen. Dit is in Washington bekend ge maakt, nadat de Israëlische vice-pre mier Yigal Allon dinsdag onver wachts een bliksembezoek aan de Amerikaanse hoofdstad had gebracht om daar nog eens mondeling de i-raëlische voorstellen toe ta lichten, die al eerder aan de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv en door de Israëlische ambassade in Washington aan het State Department waren doorgegeven. De Russische afgevaardigde bij de Vier-Mogendhedenbesprekingon ln New York heeft gisteren felle kritiek op de Amerikaanse regering geüit, omdat deze allerlei geheime onder handelingen met Egypte en Israël voert over de heropening van het Suezkanaal, zonder de drie andere gesprekspartners in New York hiero- HILVERSUM Minister Luns heeft gisteravond in het NOS-radio- programma Cosa Nostra gezegd, dat met name de Nederlandse nieuwsme dia zich schuldig maken aan een te veel aan belangstelling voor protest bewegingen en allerlei andere acties van kleine proeperingen. Hij verklaarde dit in een gesprek met de correspondent Peter Schroder vanuit New York als nadere toelich ting op zijn eerder gemaakte opmer king dat de oorlog in Vietnam wel licht afgelopen zou zijn geweest als daartegen geen protestacties waren gevoerd. Een opmerking die fel is be streden door CPN-fractieleider Mar cus Bakker in zijn verkiezingstoespra ken. Minister Luns zei letterlijk in ant woord op de vraag of de media in vloed hebben op deze acties: „Ik go- loof wel dat de pers meer perspectief zou kunnen geven. Dat ziet u trouwens in Nederland ook waar de televisie een enorme tijd en mogelijkheid geeft aan alle dikwijls minimale pro testbeweginkjes en splinterpartijen die ook buitenlanders de indruk ge ven dat Nederland praktisch nieuw links is geworden, niets van de Navo moet hebben, eigenlijk de DDR wil erkennen, en dat men van de landen achter het ijzeren gordijn alles slikt en dat nooit vindt van landen waar we geallieerd mee zijn. Denkt u aan landen als Amerika, maar ook aan Griekenland, Spanje en Portugal. Dat alles wordt daar in die landen met de grootste zorg gevolgd". Is de CHU ouderwets? Omdat zij het dienen van God en de naaste als uit gangspunt kiest voor haar politiek handelen? Lees het beginsel- en werkprogramma van de CHU maar eens door. Dan merkt u dat juist vanuit het evangelie een modern en nuchter beleid gevoerd kan worden. De bijbel is immers een van de modernste boeken van deze tijd. ver in te lichten. Dit gebeurde tijdens de 64e zitting van het nu twee jaar durende overleg van de Grote Vier. Met name de Britse afgeyaardigde zou zeer teleurgesteld zijn geweest over deze plotselinge uitbarsting van propagar.da-toespraken tijdens het overleg van de vier ambassaaeurs bij de VN. In de zitting van vorige week had de Engelsman zijn collega's nl. voorgesteld, dat deze verduidelijkin gen zouden geven over de toekomsti ge vredesmacht in het Midden-Oos ten, 'Welke garanties er igegeven moesten kvorden, welke rol de Veilig heidsraad daarin diende te hebben, waaruit de vredesmacht zou bestaan en welke gedemilitariseerde zones in gesteld zouden moeten worden. Na de heftige woordenwisseling tussen de Russische ambassadeur Jacob Malik en zijn Amerikaanse collega George Bush, werd afgesproken dat men op 5 mei opnieuw bijeen zal komen. Bush zou tegen Malik gezegd heb ben, dal de Amerikaanse bemidde lingspoging uitsluitend plaats vindt op verzoek van Egypte en Israël. De heropening van het Suezkanaal is volgens Washington een eerste stap in de richting van een algehele oplos sing van de crisis in het Midden-Oo?-. ten. De Engelse minister van buiten landse zaken. Sir Alec Douglas-Home, zal in september voor een officieei bezoek naar Cairo komen. Dit is door het Foreign Office in Londen bekend gemaakt. Van 12 tot 15 september zal hij in Egypte zijn, vervolgens ver trekt hij voor een officieel bezoek aan Marokko. Zie ook elders in dit blad. WENEN (Reuter) De leiders in de Doebtsek-periode hadden allerlei plannen opgesteld om concentratie kampen op te richteh waarin zij hun politieke tegenstanders wilden zetten. Dit heeft Rude Pravo, het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij gisteren beweerd. Berichten in de Britse en Westduit- se pers dat de huidige leiders onder dr. Gustav Hoesak van plan zouden zijn om hun politieke tegenstanders in concentratiekampen op te sluiten, werden door het blad als laster van de hand gewezen. Maar de Doebtsek- leiders zouden daarentegen in de zo mer van 1968 allerlei plannen hebben getekend om de zgn. "dogmatici en conservatieven" in kampen op te bergen. Aldus Rude Pravo. Sicilianen in tenten CATANLA (AP) Honderden ang stige Sicilianen hebben de nacht van woensdag op donderdag in tenten doorgebracht nadat de uitbarstingen van de Etna die op 5 april zijn begonnen woensdagavond een aardschok teweeg brachten die tien tallen huizen heeft verwoest Min stens zeven personen zyn niet ernstig gewond. De aardschok duurde enkele seconden. Het centrum van de aardschok lag vlak bij de krater van de vulkaan die voortdurend grote stromen gloei ende lava uitstoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1