IsTiaasuit hetvuistje' links of rechts? V V-commentaar Adverteerders: laat tv- reclame „zwerven TV woensdag: voetbal en verkiezingen fares spant geding |tn tegen de NVSH [t weer in Europa Lang blok irritant Uw probleem is het onze Scholieren kozen Roel van Duyn Op 30 april hele dag radio (met Duys) uit Laren DONDERDAG 22 APRIL 1971 Het aardigste idee, dat we gister- ond waarnamen op het scherm, ongetwijfeld de opzet van het )gramma „In Beginsel" (NOS), ftig kiezers (representatieve, jawel, t raken we niet meer kwijt voor 28 ril) mochten met schaar en lijm di- rse partijprogramma's samenstellen arfcan ze dachten dat ze zouden isen op vijf kleine partijen. We iden het programma helaas niet rien vantoepe de klok, maar wel s in de eerste minuten al duidelijk de kiezers het moeilijk hadden, methode om mensen zelf te laten rken kan nauwelijks worden over- ffen, ook al doen ze op het eerste icht kleuter schoolwerk. Dat viel temeer op, na de show van Bob jyens die we juist tevoren op het tere net hadden gezien. Jet programmablad had ons een ow-documentaire" beloofd over de ancipatie of bevrijding van de uw. Een aantrekkelijk aanbod. tyens hoort namelijk al lang niet er in de kleuterschool van de tele- e thuis, maar in de hoogste repio- i. Men kan zich dus de afknapper irstellen. We hadden van tevoren bisioentje over „een kunstenaar zich inzet voor de maatschappe- e zaak". Wat we kregen was een stenaar die een maatschappelijke k exploiteert. Senta Berger mocht echte Nederlandse Dolle Mina in- tietven. Daar kwam natuurlijk ts van terecht, maar dat was niet erg want op die manier kon het poope//ect worden volgehouden de hele show zo ongeveer wel merkte. In dezelfde orde van otte was bijvoorbeeld het grapje jrbij vrouwen met spandoeken in ld kwamen, met daarop: „Mannen Ze werden gevolgd door een Ijiame dame met een bord: „Ik toil man". Alles natuurlijk met mees- chap gemaakt, dat wel. Geef ons maar liever een show waarin ibeth List over de liefde zingt. Kenmerk was eerder op de nd van oprechte betrokkenheid ike geweest. Er was een discussie zien over evangelische politiek, raan werd deelgenomen door mi- ier Klompé, de heren Aantjes, ng, De Gaay Fortman, Jurgens en nssen. Het meest illustere moment I im, toen De Gaay Fortman de ling poneerde dat je door macht t worden bedorven wanneer je te lang aan jezelf houdt. Uding le weten of hij dat ook op de christelijke partijen wilde be ken. Dat wilde De Gaay Fortman zekere zin inderdaad. Dat vond Ink kras. Het was eigenlijk jam- i dat de deelnemers aan „In Be- fel" dit gesprek niet konden vol- L Dan hadden ze van minister jmpé kunnen horen dat er binnen Ichristelijke partijen, althans bin- i de KVP, dagelijks wordt gewor- Id met de vraag hoe de beginselen l te verwezenlijken in de dagelijks «p HAAG De raadsman van dr. J. G. Defares, heeft de NVSH. iactie van „Sextant" en de jour- Theo de Jong gedagvaard voor |kort geding op donderdag 6 mei. inleiding tot dit geding is een pu ntte in het aprilnummer van :tant", het maandblad van de !H. In dit artikel (van Theo de werden onder meer de actlvi- n van prof. Defares in verband J'J de „Nederlandse vereniging voor '*r, ndheidsbewaking" aan een kri- onderzoek onderworpen. Namens Defares wordt verklaard dat het mde artikel beledigend en/of on- iatig zou zijn. De raadsman eist lagden te verbieden ooit nog op wijze over zijn cliënt te schrij- in „Sextant" of in andere pers- ïen en eist rectificatie. Dit alles jeen dwangsom van 100.000 voor van de gedaagden. max. min. I temp. temp. 1 gist. gist. Terdam l.bew. 16 8 pel zw.bew. 21 13 „port zw bew. 22 10 3Ive l.bew. 21 8 bruck l.bew. 23 6 tihagen onbew. 12 5 v.bew. 22 10 ze mburg lsMd zw bew. rs-, geh.bew. h.bew. 1 bew. l.bew. l.bew. onbew h.bew. 99 Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM De Bond van Ad verteerders betreurt het, dat er bij dc uitbreiding van reclame-zendtijd geen zogenaamd 'zwervend blok' is gevormd. De uitbreiding van de tv- reclame is toegevoegd aan de be staande blokken. De bond had ervoor gepleit uit de vermeerdering van zendtijd een extra-reclameblok te vormen dat tussen kwart voor negen en half tien zou moeten worden uit gezonden. In het jaarverslag van de bond wordt de vrees uitgesproken dat ver lenging van de bestaande reclame blokken zal lelden tot grotere Irritatie bij de kijkers. Ook zal het met zich meebrengen dat men zich de spots minder goed zal herinneren wanneer er grotere aantallen in een blok wor den samengebracht. In 1969 bleek uit onderzoekingen, dat slechts acht pro cent van de ondervraagden zich de inhoud van de gemiddelde reclame spot kon herinneren. Een langere bloklengte doet het ergste vrezen voor 1970, zo meent de bond. Brieven die niet iUn voorzien van naam en adres kunnen niet In hehandellns worden genomen. Ge- bclmhoudlng Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poetie- gela te worden Ingesloten. Het bestuur heeft zich tot net mi nisterie van CRM gewend met het verzoek de lengte van de reclame blokken terug te brengen tot twee en een halve minuut èdrie minuten en over te gaan tot een 'zwervend blok'. Wat betreft de radio-reclame zegt de bond, dat het systeem van radio- Veronica de "adverteerders meer aan spreekt dan het Hilversumse systeem. Veronica vlecht de reclame door uit zendingen met lichte muziek; Hilver sum groepeert reclame rond de nieuwsuitzendingen. In het verslag van de bond wordt ook opgemerkt dat de adverteerders weinig heil zien in het adverteren via andere etherpiraten dan Veronica. Omdat men geen belang heeft bij verdere versplintering van het bereik, beperkt het adverterend bedrijfsleven zich welbewust tot reclame-uitzen dingen via Hilversum, Luxemburg of Veronica, aldus het jaarverslag van de Bond van Adverteerders. Nou kijk, dat zit zo. Van oorsprong is kaas uit 't vuistje duidelijk links. Je zag eerder Troelstra met een brok kaas in de vuist dan Thorbecke. Maar de doorbraak is gelukkig gelukt: ook de liberalen steken de vuist nu omhoog - al is 't niet hoger dan de mond. Kaas uit 't vuistje staat voor nationale smaak-verbroedering! Vraag: Behoort olijfolie tot de on verzadigde vetten? Antwoord: Inderdaad behoort olijf olie tot de vetten, die de meeste onverzadigde i vetzuren bevatten, hetgeen van belang is voor vermin dering van het .cholesterolgehalte. Het gehalte is 82 procent. Hiernaast noemen we nog zonnebloemolie: 88 procent, grondnotenolie: 81 pet, so- ja-olie: 84 pet, maisolie: 84 pet. Vraag: Onlangs gaf ik een kos tuum ter behandeling voor chemi sche reiniging. Na een week werd liet thuis bezorgd. De kraag bleek toen gekrompen te zijn zodat de voering er onder uit kwam. Ik heb dit als klacht teruggebracht maar na enige weken kwam het in dezelfde toe stand thuis. Men zei toen dat de stof wel slecht zou wezen, want het kon anders niet gekrompen zijn, omdat het iallemaal afgestelde .machines waren. Ik moest er maar eens met de kleermaker over praten. De le verancier zei me toen dat het kos tuum te heet behandeld was en wel uitgekookt leek. Toen heb ik naar de directie van het bedrijf geschreven. Opnieuw is het kostuum gehaald, maar het werd weer in dezelfde toe stand teruggebracht. Antwoord: Veel teleurstellingen zijn niet aan onvakkundige behan deling of nalatigheid van de reiniger te wijten, maar aan andere omstan digheden. Soms is de stof niet voor chemische reiniging geschikt, zonder dat dit op het etiket is aangegeven; soms is het te reinigen artikel reeds versleten, zodat het niet meer tegen de behandeling kan. Een leek .kan dit niet bekijken maar het blad van de Ned. Consu mentenbond deelt mede dat de Ge schillencommissie Consumentebond- chemische wasserijen daartoe wel in staat is. Het adreis is: Leeghwater- plein 26, Den Haag. De klager be taalt ƒ10, als hij lid van de Ned. Consumentenbond is slechts de helft. De chemische wasserij moet 15 be talen. Wordt de klager in het gelijk gesteld, dan ontvangt hij ƒ7,50 of ƒ2,50 terug, krijgt de wasserij gelijk, dan ontvangt zij ƒ10. Het advies is bindend voor beide partijen. U kan de wasserij mededelen, dat u voor nemens is, de zaak voor te brengen. Heeft de wasserij ongelijk ,dan zal zij wel toeschietelijker worden. Zo niet, dan kunt u aan de commissie schrijven. U ontvangt dan een vra genformulier, dat u binnen 30 dagen moet terugzenden met het voorwerp van uw klacht. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Volgende week woensdag, de dag van de Tweede-Ka merverkiezingen, zullen de NOS en de omroepverenigingen samen mee werken aan een gecombineerde ra dio- en televisie-uitzending. Nu de beide hoofdcontrolekamers in de Bus- sumse Vitus-studio door brand zijn verwoest, zal in Studio 1, In het Hil versumse omroepkwartler een scha kelcentrum worden gevestigd. Van hier uit zullen de beeld- en geluidverbindingen plus de direkte verbindingen met de computer in Den Haag worden uitgezonden. De computer zal de uitslagen en tussen standen van de NAP-nieuwsdienst le- Wat de televisie betreft, ;za] het verkiezingsgebeuren zich geheel op het eerste net afspelen. Het tweede net zal zijn gereserveerd voor de cup wedstrijden die op dezelfde dag wor den gespeeld. Op het ogenblik zijn er weinig moeilijkheden die uitzending van de ze wedstrijden in de weg staan. Het Olympisch Stadion, waar de wed strijd Ajax-Atletico wordt gespeeld, is al geruime tijd uitverkocht. Het is de bedoeling dat deze wedstrijd in zijn geheel, rechtstreeks zal worden uitgezonden. Real Madrid-PSV zal worden samengevat. Er zal dit keer dus geen sprake zijn van onderbrekingen in het verkie zingsprogramma. Bij de verkiezingen voor de provinciale staten werden zo nu en dan voetbalflltsen vertoond. De radio zal dat wel doen. Op Hil versum 1 zal het verkiezingsprogram ma worden onderbroken voor repor tage-flitsen van de voetbalwedstrij den. Op de andere radiozenders wor den de wedstrijden in het geheel ver slagen. De televisie heeft voor het verkie- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de modieuze scholieren-agenda .van Tjeer.k Wil link staat dit jaar een stemadvies, dat er op neer komt dat Roel van Duyn minister-president moet worden. Dit advies >is het resultaat .van een enquêtè die in de agenda van 1970 onder scholieren is gehouden. Van de ruim vierduizend stemmen kreeg ka bouter Van Duyn er 581. Tweede in de verkiezingsstrijd van agendabezitters werd Van Mlerlo van D'66 met 319 stemmen en derde Luns met 133. Mensen als Van Dis, Jonge ling en Van der Spek haalden toch altijd nog iets meer stemmen dan kopstukken als Veringa en Biesheu vel. zingsprogramma camera's staan In onder meer het Amsterdamse Kras- napolsky; de Leidse Minerva-soclë- teit, bij oud-premier dr. W. Drees thuis en bij oud-premier prof. J. de Quay. Van oi\ze radio- en fcv- redactie HILVERSUM De NOS-radio zal op Koninginnedag wederom de hele dag zullen allerhande artiesten optre- gramma „Buiten op de Brink" duurt van zeven uur 's ochtends tot mid dernacht. Centrale presentator is Wil lem Duys. Het feest begint met een redevoe ring uit te spreken door burgemeester N. W. Eisen staande voor zijn wo ning. Des ochtends zullen bij herha ling flitsen te beluisteren zijn van het défilé voor paleis Soestdijk. De hele dag zullen allerhande artiesten ovtre- den in de verschillende Larense gele genheden. Een 'belangrijk onderdeel >is het straatmuzikantenfestival, dat voor de vierde .maal .zal worden gehouden. Het zal dit keer een twee-landen- wedstrijd zijn tussen deelnemers uit Engeland en Nederland. Het laatste kwartier van ieder uur zal aan dit festival gewijd zijn. De luisteraar zal echter bij alle feestelijkheid de bijdragen van de bekende disc-jockey 'Joost de Draaijer moeten missen. De D. is onlangs in- Vanavond te zien NEDERLAND 1 .VPRO 19.05 Betty Boop, tekenfilm.; 19.12 Namens..., over kunst in politiek; 20.20 Berichten uit samenleving; 20.30 Laurel en Hardy; 20.50 School is niet voor iedereen, documentaire; 21.40 k Carte Blanche, show. Teleac: 22.35 Bouwen en wonen. NEDERLAND 2 NOS 19.05 Den Haag vandaag; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.50 Toeristische tips. TROS 20.21 k Zeven zeeën, tv-film; 21.10 Attent op talent, talentenjacht; 22.10 Sandor Vidak, piano. TKOR/CVK 22.25 Ouders en geloof, gesprek. Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 7.00 uur NCRV-Kinderkoor 7.15 uur Orgelbespeling door Jan Staudt 7.45 uur Muziek van het Leger des Heils 8.00 uur Radio Actief, gevarieerd programma HILVERSUM II NOS en AVRO 7.40 uur (IKOR) Radiocatechese Mens en Bijbel 8.05 uur Uitwisselingsconcert DDR— NOS 10.00 uur Laat bezoek, hoorspel 10.55 uur Nieuwe internationale chan sons 11.20 uur Electronische muziek dienst getreden bij de etherpiraat Ra- dio-Nordsee. Hoewel hij van zijn nieuwe werkgever toestemming had gekregen om aan het feestprogramma deel te nemen, heeft de radio-com missaris van de NOS, mr. W. .J A. Wagenaar, laten weten dat hij geen gebruik zal maken van zijn diensten. 131 Of over een 1 week. Of nu meteen. Moest zij dan niet hetzelfde voelen als hij als zij van hem hield? "Vandaag is het dinsdag", zei hij. "Zaterdag trouwen we." "Alsjeblieftzei ze, zo zacht dat haar stem verloren ging in het lichte kabbelen van de golven aan de oever, in het gekrijs van de meeuwen, in het ver verwijderde getoeter van dc stroomopwaarts varende stoomboot. "Zaterdag 1" zei hij. "Alsjeblieft, Alexander, dat nietNiet dat!" De dokter bleef staan, greep haar met een harde greep bij haar schouders en draaide haar om. "Houd je van me. Zeg op. Houd je van me?" "Ik houd van je. Ik houd meer van je - dan van mijn leven." "Maar je wilt niet met me trouwen? Waarom niet?" "Alexander fluisterde ze. "Waarom niet?" vroeg hij weer, terwijl er een verschrikkelijke ver denking in hem opkwam die zijn ogen donker deden worden, zijn ge zicht deed verstrakken en hem in een klap jaren ouder maakte. "Ant woordt I Wat is er met je aan de hand? Jk wil het weten. Ik heb er het recht toe. Wat is er gebeurd?" Vera keek hem zwijgend aan, terwijl de gejaagde blik langzamer hand uit haar ogen verdween; zij werd leeg, dwaalde van hem af. Afwezig keek zij over zijn schouders heen, ergens in de verte, over de grote rivier. "Er is sinds toen veel gebeurd", zei ze. "Dat heb ik je verteld." "Je hebt niet alles verteld." "Ik houd van je. Dat is alles." Nee, dat is het niet!" zei hij terwijl hij na een tijdje moedeloos en terneergeslagen herhaalde: "Dat is het niet Het had geen zin. Ze praatten langs elkaar heen. Ze wilde hem geen antwoord geven - en hij kon het woord oiet vinden dat haar ertoe zou dwingen. "Ik houd van je - is dat niet genoeg?" vroeg zij terwijl zij hem nog steeds niet aankeek. "Ja« ja» natuurlijkHij liet haar schouders los en streek zich verward met zijn hand over zijn gezicht. "Kom, laten we gaan zit ten." Zij zat naast hem op de bank, rechtop, met haar handen krampachtig in elkaar gevouwen in haar schoot, zwijgend, ongenaakbaar. Terwijl hij sprak, onderbrak zij hem geen enkele keer. Hoorde zij hem eigenlijk wel? Hij wist het niet. Maar toch sprak hij verder alsof hij ook voor zichzelf klaarheid en orde in zijn verwarde gedachten trachtte te brengen. "Herinner je je die nacht in die houthakkershut nadat wij uit Bo- risovka gevlucht waren? Het was koud, je ging dicht tegen mij aan liggen, ik kuste je. Je hebt het laten gebeuren, maar jouw lichaam bleef stijf en je lippen waren koud. Het is nog te vroeg dacht ik toen. Je had geloofd dat ik dood was en je moest er eerst aan wennen dat ik geen geestverschijning was. Ik liet je de tijd. En toen merkte ik: dat was het helemaal niet. Het is niet alles. Iets heeft zich tussen ons in geschoven. Een mens? Een man? Een herinnering? Wat het ook zijo raag - op zekere dag zal zij het mij vertellen, dacht ik. Ver trouwen Dat is het! Als wij datgene wat tussen ons in staat niet uit de weg ruimen zal het steeds groter worden, onoverwinnelijk. CWordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas rum TELEVISIE: VAVWOM» BELGie monde met solist. In de pauze: 20.55 Mono: muzikale quiz lfl 00 fK( Fabeltjeskrant. 18.05 DDH-NOS. AVRO: 22.00 Laat (K) Dr. Dollttle. tekenfilmserie bezoek, hoorspel. 22.30 Nieuws. (18) 1825 Jonger dan je denkt, M Ra- TELEVISIE NEDERLAND I 18 35 (K) De Fabeltjes- hnt. 18 «O Verkiezlngsuitzen- lagil g: Nederlands Appél. krarfËR: 18.50 (K) Reclame. NOS: CK) Journaal. STER: 19.00 Reclame VPRO: 19 05 Bet- Boop. tekenfilm. 19.12 Na ns. 0.04 pet v d. Rijksbe- iting: de kunst In de pold- k. STER: 19.55 CK) Reclame. 20.00 (K) Journaal. 20.15 (K) Reclame ,nnrfiu: 20 20 Berichten uit de nenlevlng. 20.30 Busy bo- i, film met Laurel en Har- 2° .50 De school ls niet voor R E «reen, documentaire film (K) Carte Blanche (III), sale show NOS: 2220 (K) -...aal, TELEAC: 22.35-23.15 L uwen en wonen - afl. 10 h.). NEDERLAND I 18.45 CK) De Fabeltje»- t. STER: 18.50 (K) Recla- NOS: 18 55 (K) Journaal, t: 19.00 <K) Reclame. NOS: Den Haag vandaan. 19.10 gewest tot gewest. 19.50 van het Nationaal Bureau toerisme STER: 19.55 (K) :lame. NOS: 20.00 (K) Jour- STER: 20.15 (K) Reclame. 20.21 (K) De Zeven 7. De Middellandse TV-film21 10 Attent op t: finale van de Post- ,jrn Talentenjacht 1971. 22 10 Jur kndez-vous met de pianist or vidak. IKOR/CVK: Ouders en geloof (3): ge- amusementsprogramma bejaarden 19.06 Horen en Zien. 19.25 Politieke tribune: de Volksunie. 19.40 Taalwen- ken. 19,43 Mededelingen 19.45 Nieuws 20.J0 Europa nu. Euro pakroniek van Omer Grawet 20.25 (K) Peynton, tv-serie (1) 2115 Wetenschappelijk pro gramma. 22.05 (K) Nieuwe films van de week. 22 45 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Ra diojournaal. 22.55 (S) Nieuwe chansons. 23 20 (S) Elektroni sche muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badinerle nastiek. 7.20 Lichte grammo- fooomuzlek. (8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal; 8.30 De Groen teman.) NOS: 9.00 Interna tionaal Spectrum: klassieke muziek. (9.35-9.40 Waterstan den.) AVRO; 9.50 voor de kleuters. 10.00 Arbeidsvitami nen. (11.00 Nieuws.) 11.30 Fluit en piano 11.55 Beursberichten. \vikkelln«shulp. 13.30 Voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13 00 Nieuws. VARA: 13.11 Actuali teiten. 13.25 (S) University of Redlands Band: moderne mu ziek. EO: 14.00 Ruimte; radio magazine met gewijde muziek, lezingen en een korte over denking. NOS: 15.00 (S) Aspek- klassléke en moderne muziek ten van de kamermuziek (gr.). (7 30 Nieuws; 7.32-7.40 Ac- <opn.). 15.40 Toeristische lnfor- HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 19.00 (S) NCR V-Kln derkoor. dc Speel- groep en orgel. 19.15 (S) Kerk- orgelconcert. 19 .5 Muziek ÖSTiu*» tron tin. T jtppr Hot Hr K r I i, tüaliteiten; 8.00-8.10 Nieuws). 8 25 Overweging. 8.30 Nieuws. B.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klassieke muziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 van Het Leger des Hells (gr.) 20.00 Radio Actief (ged.S): ge varieerd programma. (22 20 Avondoverdenking: 22.30 Nieuws; 22.38 Den Haag van daag). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m AVRO: 18.00 Nieuws. 13 11 Radiojournaal. 18 20 De Belle- man: Internationale trouba doursclub. 18.45 Gesproken brief. 18.90 (S) Jazz Spectrum. 19 20 ultaendlng van de CPN. 10.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij, 19.40 Mens en Bijbel. 19.45 Memo: pas verschenen theologische en IPÜ aanverwante literatuur. NOS: over het gebed. 22 65 20 05 (S) Ultwlsselingsconcert irklezlngsuitzending: Demo- DDR-NOS: Concertgebou wor sten 2000. NOS: 23.05-23.10 (K) kest en solist. Staatskapelle iurnaal. Berlin en Dresdner Phllhar- lingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 1220 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00-13.06 Raden maar...). 14.05 Schoolra- dio. 14.30 (S) Licht muziekpro- wener Show met o.a. Europees gramma (opn.). TROS; 14.55 (S) 13.00 Nieuws. 13.0T verzoekprogramma van ope- Popparlement. lflR rettemuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 14.08 Herman Stok Show. 15.00 (S) Disco Drive In: de showbu- - slness op de korrel genomen. matie uit binnen- cn buiten land. VPRO; 16.00 VPIRO-Vrlj- dag: lichte muziek, commenta ren, reportages. Interviews, berichten en telefonische reacties. (Om 16.00 Nieuws). 17.55 Mededelingen. Hilversum UI. 240 m. VARA: 9.00 Nieuws. 9.03 De Eddy Be cker Show. NCRV: 10.00 Nieuws. 10.02 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) 12.00 Nws. 12.03 Pers Vers. NOS: 36. „Laat me er hier maar uit", zei smidje Verholen, toen ze aangekomen waren bij een geweldig brede straat, die volgebouwd was met de prachtigste winkels en warenhuizen. „De prijs is twee dollar", zei de chauffeur. „Hier heb je er drie", lachte de smid. „Koop voor de rest maar een paar goeie sigaren." Dit menselijke tafereeltje was waargenomen door een blinde bedelaar, die samen met een straatmuzikant zat te wachten op de aalmoe zen, die medelijdende voor bijgangers misschien wel zouden geven. Doch on danks bril, fluitje, oude hoed en geldbakje komen de snaken ons bijzonder bekend voor. Ja hoor. ze waren het, Platvink-Jantje en Franse Sjarl Eilaas, de argeloze smidje Verholen lette niet goed op die twee bedelaars, want hij kwam ogen te kort om al dat grootse en nieuwe om zich heen op te nemen. Bovendien zie je zulke bedelaars nog bij tientallen in de grote steden rondlopen. Dat nam even wel niet weg, dat de twee boeven de smid wel degelijk gezien en herkend had den. „Daar heb je waaratje dat stukkie verdriet van Verhole fluisterde dikke Jantje. „Wij moeten kijk waar hij kaat heensiste Sjarl. „Kijk, daar loopt hijmaar parbleu! Wat ies dat?" Plotseling klonk er een harde stem door de straat, die riep: „Hela. koekebakker! Ken je je ouwe vriend niet meer? Daar ontmoeten we mekaar toch maar weer gauw, hè?" Verwonderd keek smidje Verholen op en Jantje en Sjarl doken als de weerlicht een don ker portiekje in. „You must omhoog kaiken!" riep weer die harde stem. „Ik ben samen met Jou on board van de steamship de Ohio geweest! Wacht op me, asjeblieft, hè? Ik come naar beneden!" Hij verdween uit het gezicht en stond enkele tellen later op straat bij de smid. „Kom binnen, makker!" riep de Amerikaan luidruchtig. 17.00 Uit de pers. 17.16 Ak- tua/9portkompas: (Sport nieuws, reportage* en com mentaren. NCRV: 18.00 NCRV en Bloc: actueel programma met muzikale lllustratlel (18.19 Verkiezlngsultzendlnig: Lijst van Velsen). Nieuws. 15.03 De Eddy Becker Show. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Top-30 (17.00 Nieuws.) FERDNAND V

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17