Suriname en Antillen moeten zelf leger leiden D'66 trek bij kiezers Drinkt u caffeine vrije koffie? SUPRA 01^- in jongere Onrust dreigt in Amsterdamse bouw Mies s&zzSs goed ent wer Aanslag op Russische legatie wellicht werk van organisatie Presentatie kabinet veroorzaakte paniek Studierapport van CHU over defensie Hieris'npak van de bovenste plank. Supra, de bekende vacuumgemalen kwaliteitskofHe, is er ook in caffëinevrye vorm.Koffie, die het volle pond geeft aan smaak en geur. Geniet er maar rustig van! caffëinevry f2,69perpak. Veringa: uitspraak uit verband gerukt Tilburg wil faculteit der letteren Kostbare gestolen sieraden gevonden Uit de Haagse hof geplukt PRIL WOENSDAG 21 APR'l jER-commissie wil: Vereenvoudiging van berekening studietoelagen SN HAAG Bij de berekening de rijksstudietoelagen moet niet n het bijtellen van de te ver- iten kinderbijslag en kinderaf- achterwege worden gelaten, r ook het zuiveren van het inko- der ouders van de genoten kin- jjslag en kinderaftrek. Tot deze lusie komt de commissie sociale ekeringen van de Sociaal-Econo- he Raad in haar ontwerp-advies 1 de vraag of vereenvoudiging worden aangebracht in de wijze, rop bij de vaststelling van rijks- ietoelagen rekening wordt gehou- met de uitkeringen van de kin- iijslag, de kindertoelage en de fis- K( regelingen voor kinderaftrek. >t verdient volgens de SER-com- ie geen aanbeveling de suggestie de commissie-Van Dijck (com- ie harmonisatie studiesteun) te en om de rijksstudietoelage en de l^lerbijslag/aftrek te integreren, at daardoor het karakter van de erbijslag/aftrek teloor gaat. er ts sprake zal zijn van discrimma- ;n er bovendien een zeer onge- ste precedent-werking van kan aan. De SER-commissie zoekt de ssing liever in de richting van oppeling. die beide stelsels zoveel elijk hun eigen waarde doet be ien. s de SER vrijdag met de denk- den van de commissie sociale ekering akkoord gaat, wordt de jtie hersteld van voor het rapport de commissie-Sassen over deze ilematiek. DEN HAAG Strijdkrachten in Suriname en de Antillen zullen moeten worden geleid door kader uit eigen burgers. Zodra dit bereikt i», zal de defensie geheel in handen van beide lands regeringen gelegd moeten worden. Dit is één van de hoofdconclusies van het studierapport van de Savor- nin Lohmanstichting van de CHU, getiteld: Naar een veiligheidsbeleid nieuwe stijl. Ten aanzien van de Nederlandse strijdkrachten in het algemeen wordt gesteld dat een vast percentage van 4 procent van het nationaal inkomen voor de defensiebegroting gereser veerd moet zijn. Efficiency Door drastische bezuinigingen, ver kregen door efficiency in de bedrijfs voering, kan de investeringspost gro ter worden. De huidige situatie, waarbij land-, zee- en luchtmacht ieder een eigen apparaat hebben zo wel voor de materieelvoorziening als voor het vervoerswezen, inlichtingen, militair-juridische, medische- en so ciale diensten, vergt onnodig veel aan personeel en financiën. De defensie begroting wordt overigens thans in verhouding tot de middelen voor an dere departementen onevenredig be last doordat de militaire pensioenen )EN HAAG.Wanneer „van- ig" de Tweede-Kamerverkie- gen zouden worden gehouden iden 477 personen hun stem brengen op D'66. Van deze po- tiële D'66 stemmers is tvvee- rde jonger dan 35 jaar. Van al- Nederlandse kiezers is slechts derde jonger dan 35. it blijkt uit een landelijke steek- lef die het Nipo in februari en art heeft gehouden onder de Ne- indse stemgerechtigden, in die 477 is 37 procent rooms- iliek, 21 procent hervormd en procent gereformeerd. Slechts 4 it van deze potentiële D'66 lers is 55 jaar of ouder (lande- procent), irder blijkt dat D'66 wat de wel- iid betreft aanhangers heeft onder niddengroep (59 procent, landelijk rocent). lechts 9 (4) procent is academisch ormd; 43 (61) procent heeft lagere Dol, 30 (23) procent Ulo/Mulo en 18 procent middelbaar onderwijs, 'at hun beroep aangaat: 23 (23) :ent is arbeider en 17 (12) procent ft een leidende functie. D'66 int blijkens de steekproef een tere aantrekkingskracht op man- uit (55/49) procent uit dan op uwen (45/51) procent, ievraagd op welke partij zij bij de ige Kamerverkiezingen in 1967 ge- nd hebben, antwoordde 41 procent D'66 te hebben gestemd. 12 pro- t op de KVP, 9 procent op de IA, 4 procent op de VVD en 2 procent resp. op ARP, CHU, PSP en Boerenpartij. Veertien procent was toen nog niet stemgerechtigd. he ove^ Christelijke pers en Israël I hebt verleden jaar op lofwaar- t wijze aandacht geschonken aan religieuse betekenis van de staat aël. U hebt dit o.a. gedaan aan de id van het Israël-rapport van de ode der Ned. Herv. Kerk, voorts ir in uw blad op te nemen de z.g. nc oofsbelijdenis van Jeruzalem (me- ondertekend door de Nederlander on J. W. van der Hoeven). Belangrijk dit verband was ook het door U in zondagsblad opgenomen artikel H. Verweij: Israël als kenteken God. Paar blijft nu echter in 1971 uw rvig protest tegen de miskenning f Vaticaan en R.K.Kerk van wat verleden jaar in het bestaan van btaat Israël signaleerde als vervul- t van Bijbelse profetie? Waar blijft '1971 Uw gelovig protest tegen de km van de Wereldraad van Kerken IDE 'Arabische aanslagen op het voort laan van Israël? k dacht dat onze christelijke pers wat zij religieus gemotiveerd sig- «rt, duurzaam aandacht moest 'en schenken om de geschiedenis vandaag te toetsen aan bijbelse onen en te plaatsen in het licht bijbelse perspectieven. F HAAG Dr. A. E Schouten Trouw moet blijeken notto: die een Verkijul graeft voor ander valt er self in. en groot Jager, voor het aengesicht des Heeren lort sich in 't politiek ghewoel en ril het christenvolk bekeeren üj sullen sich als recht anterevo- lusjeneeren >oor Okke en Verkuijl dienen te doen adviseren Hun trouw aen de partij sal dan pas blijeken Als sij de PPR met hun rood stift verrijeken ïij so iets mals staet een welden kend mensch te kijeken Sdoch, 'tsal wel weer Okkiaanse kolder blijeken. ERIKZEE J. de Bruijnc Koffiebranderijen eindt 17(2 (ƒ300 miljoen is 8 procent) ten laste van deze begroting komen. Alle ande re pensioenen vallen onder het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. Dit geldt ook voor het onderhoud der ge bouwen die van andere departemen ten onder de rijksgebouwendienst re- sorteren. Aan accijnzen en dergelijke vloeit jaarlijks via defensie ƒ200 mil joen terug in de staatskas. Deze fac toren leiden tot een onzuiver beeld van de werkelijke lasten van de krijgsmacht. De CHU verklaart zich voorstander van een drastische uitbreiding van het vrijwilligerskorps en verkorting van diensttijd voor dienstplichtigen. De vrijwilligers zouden zich voor 5 jaar moeten verbinden met daarna zes jaar beschikbaarheid. Hun oplei ding moet sterk gericht zijn op spe cialisatie. De werving en voorlichting dient te gebeuren via de arbeidsbu reaus. Het rapport bepleit een com missie. die in de komende kabinets periode tot concrete aanbevelingen komt. Hierbij dient aangetekend te wor den, dat de heer Kikkert, lid van de Tweede Kamer voor de CHU donder dagochtend aan minister Den Toom een compleet plan tot omvorming van het systeem der dienstplichtigen tot een vrijwilligers-systeem zal aanbie den. Het beginsel van de dienstplicht verankerd in de grondwet moet ge handhaafd blijven voor tijden van nood. Rechtspraak Met klem verlangt het rapport een drastische vervanging van het huidi ge stelsel van krijgstucht door een vorm van disciplinair recht aange vuld met een duidelijk dienstregle ment. Het disciplinair recht moet uitgaan van doelstelling en taak van de krijgsmacht. De handhaving van or de en discipline moet aan de verant woordelijke commandanten opgedra gen blijven, andere vergrijpen dienen door de burgerrechter beoordeeld te worden. De sancties in het disciplinaire recht moeten gemoderniseerd worden. Geldboeten kunnen daarbij een be langrijke rol spelen. Slechts wanneer op het gebied van discipline en gezag klare verhoudin gen worden geschapen en gehand haafd, kan een verbeterde instelling van de burgers en met name van de dienstplichtigen verwacht worden. Juist omdat beveiliging van de demo cratie aan de krijgsmacht is opgedra gen, dienen binnen die krijgsmacht democratische verhoudingen vanzelf sprekend te zijn. Aansluitend hierop bepleit het rapport meer voorlichting over taak en werkwijze, maar vooral ook doel van de defensie. Voor de landsstrijdkrachten zullen zes parate brigades zonder manco's in uitnisting of geoefendheid nodig zijn; ten aan zien van de luchtmacht moet het ver dedigingssysteem verbeterd worden; voor de marine zal een vlootplan moeten worden opgesteld, voor de nieuwbouw in de komende 10 tot 15 jaar. Op het ogenblik is er een ern stige achterstand t.a.v. de Navo ver plichtingen. Nauwe samenwerking met Engeland op dit terrein is nood zakelijk. Van onze correspondente KERKRADE De KVP-lijsttrek- ker dr. G. H. Veringa heeft ernstige bezwaren tegen net abortus-stand punt van het schaduwkabinet. Als dit kabinet aan de macht komt wordt met dit standpunt geweld gedaan aan het christelijk denken, aldus dr. Ver inga in Kerkrade. Hiermee verduidelijkte de lijsttrek ker zijn uitspraak van zaterdag. Hij zou toen hebben gezegd dat het chris telijke denken in onze samenleving geweld zou worden aangedaan wan neer het schaduwkabinet aan de macht zou komen. Deze zin is, aldus dr. Veringa, uit zijn verband gerukt. Dat verband was de wetgeving over de abortus. Er zijn thans zoveel waarden in discussie dat ze een aan tal dingen voor de christelijke sa menleving moeten behoeden. Wij kun nen op dit ondermaanse niet alles zelf uitmaken als schepselen van God, al dus minister Veringa. Direct na de verklaring van Verin ga zaterdag stuurde drs.Den Uyi (PvdA) en mr. Van Mierlo (D'66), resp. minister-president en vice-mi nister-president in het schaduwkabi net, een telegram naar dr. Veringa, waarin zij zich verbijsterd toonden over diens uitspraak. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel er nog bijzonder weinig aanknopings punten zijn, vermoedt de Amsterdamse politie dat er bij de aanslag op de Russische handelslegatie in Amsterdam vorige week woens dagnacht een organisatie is betrokken. Vandaag presenteerde ploeglei der Frans van Klingeren het drietal dat ons land bij het song festival in Knokke-zal vertegen woordigen. Achter de ploegleider v.l.n.r. Lenada uit Utrecht, Mar co Maas uit Hoek van Holland en Ellen Wills uit Amsterdam. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rust op de bouwwerken in Amsterdam kan, gezien de situatie bij de CAO-onderhandelingen, vandaag ernstig worden verstoord, aldus de centrale commissie Bouwnijverheid Am sterdam, waarin de drie erkende bouwbonden zijn verenigd. Zoals bekend, heeft het Amsterdams Bouwvakcomité voor vandaag één uur verlenging van de schafttijd aangekondigd. Volgens de politie zijn er tot nu toe zo weinig gegevens, dat het onder zoek, waarbij ook de Binnenlandse Veiligheidsdienst is ingeschakeld, nog in geen enkele speciale richting gaat. Voor de politie zijn er van links tot rechts organisaties en contactperso nen met buitenlandse organisaties, waarvan er nog geen enkele in ver band met deze aanslag speciaal ver dacht is. De Amsterdamse politie weigert overigens nog steeds de tekst vrij té geven die op het bord stond, dat na de aanslag bij de Russische handels delegatie werd gevonden. De politie wil niet zeggen of deze tekst enige aanwijzing in wat voor vage richting ook bevat iHet trotyl dat bij de aanslag werd gebruikt is niet afkomstig uit de Oranje Nassaukazerne in Amsterdam. Waar liet dan wel vandaan komt weet de politie nog niet. De afgelopen dagen "Zijn verschillende -personen met joodse namen in Amsterdam door anonieme telefoontjes bedreigd met bomaanslagen. De politie heeft niet kunnen achterhalen van wie de ze telefoontjes afkomstig zijn. Zoals bij alles wat ook maar enigszins ver band houdt met de aanslag op de Russische legatie, is de politie ook in dit geval erg karig met het verstrek ken vari gegevens. Zij wil niet zeggen welke waarde zij hieraan hecht in verband met haar onderzoek. Schippers pleiten voor verplicht vaarbewijs LEEUWARDEN Voorzitter mr. J. C. W. van Dam van de schippers vereniging „Schuttevaer" heeft giste ren in Leeuwarden gepleit voor de invoering van een verplicht vaarbe wijs, vergelijkbaar met het rijbewijs voor autobestuurders. Op de algemene vergadering van „Schuttevaer" klaagde mr. Van Dam erover dat de binnenvaart veel hin der ondervindt van het steeds groei-, ende aantal pleziervaarders. „De hele binnenvaart wordt een levensge vaarlijke aangelegenheid, als het vaarbewijs nu niet spoedig wordt in gevoerd. Het is toch te gek, dat ie dereen al heeft hij nooit gevaren achter het stuurwiel van een schip mag staan," zei mr. Van Dam. Op de vergadering in Leeuwarden werd ook krachtig gepleit voor een grondige herziening van de vaarreglementen en he scheepvaartrecht. De vereni ging zal bij de overheid aandringen op een spoedige invoering van een gewijzigd vaarreglement, waarin ook voorschriften voor de duwvaart zijn opgenomen. De onderhandelingen over een nieuwe bouw-CAO, die in november vorig jaar zijn begonnen, zullen van daag in Den Haag voor de achtste keer worden voortgezet. De één uur verlenging van de schafttijd is aange kondigd om de eisen van de bouw vakkers kracht bij te zetten. Deze eisen zijn een loonsverhoging van 10 procent per 1 juli, zodat er over dit jaar een reële loonsverbetering van 2,75-procent zal worden bereikt. Daarnaast willen de bouwvakkers een indexering, zoals dat ook in veel andere CAO's het geval is. Op die manier gaan de lonen met de kosten van het levensonderhoud omhoog. Als dit eisenpakket van de geza menlijke "bouwbonden niet wordt aanvaard, zullen de moeilijkheden volgens de commissie vooral in Am sterdam erg groot worden. Verwacht wordt echter, dat -het eisenpakket vandaag zal worden aangenomen. De commissie verwijt de werkge vers, dat ze de onrust op de Amster- TILBURG Vestiging van een fa culteit der letteren te Tilburg is van grote betekenis voor de verdere ont plooiing van de experimentele lera renopleiding, en voor een concretise ring van het onderwijsbeleid. Aldus curatoren van de katholieke leergangen te Tilburg in een brief aan minister Veringa. Zij onder schrijven de aanbeveling van een ge zamenlijke commissie van katholieke hogeschool en katholieke leergangen om te komen tot een letterenfaculteit aan de katholieke hogeschool te Til burg. Zoals bekend, heeft de katho lieke hogeschool onlangs aan minister Veringa verzocht, met ingang van september 1973 een faculteit der let teren aan de Tilburgse hogeschool te verbinden. Vestiging van een instituut voor wetenschappelijk onderwijs en on derzoek op het terrein van de lite raire vakken zal hierop naar de me ning van curatoren een natuurlijke aanvulling betekenen. damse bouwwerken stelselmatig heb ben aangewakkerd. Zij is dan ook van mening, dat de werkgevers, door de onderhandelingen steeds maar op de lange baan te schuiven, verant woordelijk zijn voor deze onrust. Mochten de onderhandelingen wer kelijk definitief op niets uitlopen, dan is de mogelijkheid van een staking- beslist niet uitgesloten. Overigens is het niet alleen onrustig op bouwwer ken in Amsterdam, maar gist her ook in Haarlem en in het Rijnmondge bied. Van onze correspondent MIDDELBURG De Middelburgse gemeentepolitie heeft de unieke ver zameling antieke Zeeuwse sieraden, die in maart uit het Zeeuws Museum gestolen waren, teruggevonden. In de kofferruimte van een personenauto te Roosendaal werd de gehele buit on beschadigd en nagenoeg compleet aangetroffen. In samenwerking met de politie te Roosendaal zijn drie ver dachten aangehouden en overge bracht naar het politiebureau van Middelburg, waar zij verhoord zullen worden. Onder hen is een oude be kende van de politie, de veertigjarige koopman H.W.VJB. uit Rotterdam, die een specialist is op het gebied van antieke sieraden. Het gestolene verte genwoordigt een waarde van 27.000 gulden. Slechts één stuk ontbreekt nog: een zogenaamde Axelse krul. Het Zeeilvs museum is inmiddels van een betere beveiliging voorzien. D ''óó-lijsttrekker Van Mierlo: MIDDELBURG D'66-lijst- trekker mr. H. A. F. M. O. van Mierlo heeft gisteren in Middel burg gezegd dat de presentatie van het schaduwkabinet paniek heeft gezaaid tussen de „ontzag wekkend hooghartige christelq- ke politici". In Alphen a.d. Rijn gaf CHU-lijst- trekker drs. B. J. Udink de „rode combinatie" niet veel kans en noemde het schaduwkabinet geen „ernstige zaak". Hij verwachtte niet dat de al ternatieve kabinetsploeg ooit nog eens door We hebben er ons nogal druk over gemaakt. Verleder, week woensdag. weet wel, die grensrechter, die dat blikje bier tegen zijn achterhoofd kreeg. Discussiepunt: niet alleen de onbehoorlijkheid van het smijten, maar vooral de tefkans die go'n in het wilde weg geworepen ding op het wilde weg geworpen ding op een kwetsbaar doel heeft. „Een op de miljoen", zei iemand, maar de mathematicus hield er een lang betoog over, waat zoiets van één op de miljard uit kwam. Hij telde daar vliegtuigbotsingen en scheepsaanvaringer. bij. En daardoor maakte «hij een fout. Hij vergat rondvliegende voetballen. Het is ongelooflijk maar waar, dat midden in Den Haag, in de binnen stad een voetbal een mens zou vel len. Toch is het gebeurd., met mij- Een enorm terrein achter de Markthof. Des avonds staat er geen auto. Er is een oversteekpad aan de zijkant voor voetgangers. De rest is leeg, blanco zo gezegd. In de verste hoek was een stel knapen aan het voetballen. Ik zag ze en glimlachte mild. Aha, speelruimte voor de jeugd, sport en spel ir.-plaats van langs de straat slenteren. Goed zo.... Opeens was de dreun er. die als .een vuurbal in mijn hoofd bleef hangen. In mijn knieën werkte eer. scharnier... Toen de wereld weer bestond lag ik in de armen van iemand. Wie, kon ik niet zien, want er waren alleen maar watten. Er werd aan mijn armen getrok ken en er kwamen stemmen. Ik wilde alleen maar liggen. Er ontstond een moeizame conversatie, die begon dat een stem in mijn rug beval op te staan. „Nee liggen", pro testeerde ik. Een op miljard Weer was alles weg, maar de stem men kwamer. terug. En de wereld ook. Nu helderder. Een kluit jongens discussieerde hevig rond mijn hoofd, dat zelf-een veelgebruikte voetbal leek. Voorzichtig voelde ik of het draai baar bras, zoals een voetbal behoort te zijn. En dat ging. Ik ontdekte zelfs dat de bol nog aan het lichaam vastzat, wat een enorme "troost was. De jongens scholden onderling op volle toeren. Kennelijk teger. de dader, die er een flinke kanonnade zelfverdediging te genaan gooide. Eén ontdekte het bloed dat uit een knie sijpelde. De arm ln mljr. rug duwde me wat op en ik zag de knie ook, of liever de kous die aan flarden was. Mijn hersens werkten weer. Kop heel, knie en kous stuk. Het kon erger. Aan de arm in mijn rug bleek eer. jongeman vast te zitten, die de ernst uit de ogen blonk. Ik begon met hem te onder handelen. „Hou me nog even vast. Beetje omhoog. Zo ja „Als je schade wil verhalen, ga maar lekker naar zijn.pa riep één en noemde het adres van de trapper. Bijna ontstond een handgemeen, want dit verraad nam de troep niet. De dader verweerde: „Ik deed het toch niet expres..." Een kreet, die mijn logica deed terugkeren. Waarmee, naar mijn mening het incident, zij het wankel, gesloten kon worden. De hersentjes werken nog en daar gaat het maar om. Die lap om mijn knie zal ook wel verdwijnen. Maar één op de miljard... dat ge loof ik niet meer! een echt kabinet zal worden. Zou dit zijns inziens onvoorstelbare wel ge beuren, dan is naar zijn mening een kabinetscrisis reeds ingebouwd. Immers, aldus minister Udink, nu in dit kabinet de sociaal-economische driehoek wordt bezet door uitsluitend socialisten, zullen zij uiteraard socia listische stokpaardjes berijden, zulks zonder bij voorbaat reeds te kunnen rekenen op de medewerking van D'66 Drs. Udink heeft, evenals de ARP- lijsttrekker mr. B. W. Biesheuvel had gedaan, een lans gebroken voor nauwere samenwerking van de poli tieke partijen met de vakbeweging. Een goede verstandhouding met de vakbeweging, „niet verstandig en on zakelijk. In dit verband uitte hij kritiek op mr. W. J. Geertsema, de VVD-lijst- trekker, wiens uitlatingen tegen de vakbeweging, niet verstandig en on rechtvaardig zijn". In Middelburg sprak ook drs. E. van Tijn (PvdA), schaduwminister van verkeer en waterstaat Hij be pleitte onder meer een verkeersvei- ligheidsdienst en een openbaar ver- voersfonds. De lijnen van het open baar vervoer moeten volgens hem voor 70 procent van de Nederlanders op loopafstand van huis aanwezig zijn. Jubileumcongres en actie van NCVW AMSTERDAM De Ned. Chr. Vereniging van Verpleegkundigen en verzorgenden viert op 8 mei a.s. haar 25-jarig bestaan met een jubileum congres in het congrescentrum RAI te Amsterdam. In de namiddag spreekt prof dr. W. F. van Stegeren over het thema ..Moet alles anders?" In een forum zullen daarna personen uit verschil lende leeftijdsgroepen nader op het thema ingaan. Er wordt door de Ver eniging een actie gevoerd voor het Evangelisch Hospitaal in Spanje (Barcelona). Dit ziekenhuis dat sedert korte tijd vrijheid heeft om te func tioneren overeenkomstig de bedoel :ng van het bestuur heeft een nieuw ge bouw. Door gebrek aan middelen kan set nog niet passend ingericht wor den. Te zamen met de Prot. Chr. Artsen Organisatie wil het bestuur op 8 mei een bedrag aanbieden voor inrichting van de operatiekamer. Het bestuur verwacht dat veel leden, oud-leden en andere vrienden van de vereniging een bedrag willen storten op het giro nummer van de vereniging 430381 t.n.v. N.C.V.V.V. Amsterdam met bij schrift „Spanje".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7