egvallen stemplicht instig voor confessionele partijen Woningbouwcomplex Gouda experimentele graadmeter Fruitteler Van Buren: al huurders voor een paar honderd bomen "Toekomstgericht denken steeds belangrijker' Twee weken Israël in winkels Zuid-Holland Drs. Molleman hu iverig voor peilingen, Amateuristisch bewerkte auto Onderzoek provinciaal bestuur )r. Van Ussel voor dattelandsvr ouwen: Het hele jaar plukken, kijken of er gewoon onder zitten... Bij elke boom een bordje Koribalbond boekte 50.000ste lid 5 WOENSDAG 21 APRIL 1971 LEIDEN „Met name de confessionele partijen profiteren van Jet wegvallen van de opkomstplicht bij de verkiezingen", vertelde ftij gisteren in zijn universitaire werkkamer aan de Hugo de Groot- Jraat de socioloog drs. H. A. A. Molleman (35), voor wie de politici- fclogie eten en drinken is. Met begripvolle ogen maar tegelijkertijd \itisch opgetrokken wenkbrauwen zat hij een aantal „vers van de Iers" gekomen verkiezingsprognoses te bestuderen en hij maakte lij deelgenoot van de nog geheime prognosecijfers van KRO-Brand- ïint. Lik ben huiverig voor die opinie- |ilingen", verklaarde hij. „Gezien grote aantal partijen, is weten- f» lappelijk aan die steekproeven ""tiar een kleine waarde toe te ken- n. Speciaal de kleine in de uit- C1 mst onberekenbare partijen ko ek- ?n in die steekproeven te weinig nd n hun trekken en er wordt te wei- uw( i rekening gehouden met bijko- Cer ende factoren zoals het percentage VI et-opkomers. Juist die niet-stem- >ez< srs geven sommige partijen een eun en anderen een lift. Daarnaast 34 eet je nooit wat er tussen zo'n ege quête en de stemming zelf gebeurt. ("dj aantal mensen, dat bij zo'n quête zegt niet te gaan stemmen, is link r,pkend pn niel representatief, lak zeggen de mensen bij zo'n 8 iquête uit schroom of beleefdheid of v ndat ze denken, dat het moreel zo "lort, dat ze aan de stemming zullen gen rlnemen, terwijl zij op 28 april toch van illen thuisblijven. Op grond van n 2 jjn onderzoekingen en ervaring jnd hat ik het aantal niet-stemmers 8 e ch wel op 25 tot 30 procent." dag led PROEFSCHRIFT Voordat ik nu de gebaarde drs. alleman de hierboven geschetste re- cto^tie tussen niet-stemmers en de con- sionele partijen nader laat toelich- eerst iets over de man zelf: jeu/z)rs. h. A. A. Molleman studeerde *P iciologie in Tilburg en Amsterdam erin hij is nu wetenschappelijk mede- hei erker bij de Leidse universiteit op ave afdeling politieke wetenschap. Vo- udtg jaar verrichtte hij in Leiden het oteiige onderzoek van ons land naar de "ige otieven der „thuisblijvers" bijde h< ;atenverkiezingen hij kreeg hier- tor (de later omstreden) inzage in de 3(1 gisters Momenteel is hij in het ka- kei ;r van een internationaal onderzoek en. imen met de Amerikaan G. Irwen kk izig met een groot onderzoek in ons ■k nd naar de politieke participatie, haj aarop hij over een jaar of twee ieni ïopt te promoveren. Hij is zelf actief •oej d van de PvdA en staat op een niet- erkiesbare plaats voor de Kamer- irkiezingen. i Tl Terug naar het vorig jaar door hem itgevoerde onderzoek in Leiden: 'Jjv Het was de eerste en laatste keer, [,jat zo'n onderzoek mogelijk was. La- kwam er veel stampei over. Een paar percentages: 27 procent stemde niet op gl jnd van een niet al te duidelijk geargumenteerd onbeha gen sommigen hadden daar later spijt van, toen zij bijvoorbeeld zagen, dat de partij, waarop zij vroeger stemden, nu één of meer zetels had verloren. Verder had 20 procent van de niet- stemmers meer specifieke problemen waaraan de politieke partijen volgens hen niets doen. Je wordt bedonderd bij het leven, zo verklaarden mensen uit deze categorie, en: de politici vechten alleen maar voor zichzelf, waarbij dan vaak als voorbeeld Rool- vink wordt genoemd. De derde flinke groep, 15 procent, had duidelijk kritiek op het grote aantal partijen en op het functione ren ervan. Door de bomen zie je het bos niet meer, zo werd geredeneerd. Onder de niet-stemmers waren vooral veel jongeren, en heel oude mensen, terwijl de lagere inkomens en de minder goed geschoolden de bo ventoon voerden." We komen nu bij de gesignaleerde relatie thuisblijvers-confessionele par tijen: „Maar liefst 43 procent van de niet-stemmers was niet bij een kerk aangesloten, terwijl van ihet restant ruim een derde alleen op papier kerk lid was. Als dit Leidse beeld repre sentatief is voor het landelijke, dan is dus te concluderen, dat de confessio nele partijen met voornamelijk „kerkse" kiezers profiteren van het afschaffen der stemplicht." ROTZOOI Tenslotte nog iets over het in de maak zijnde proefschrift van drs. Molleman over de participatie in ons land. „Hoe kan je mensen, bij de be sluitvorming betrekken zonder dat het een grote rotzooi wordt?" is de vraag die drs. Molleman bezig houdt. „Democratisering is een groot <»n goed ding. Jammer, dat democratiserings- acties vaak door anarchistische idea len te gronde gaan. Mijn onderzoek loopt parrallel met soortgelijke onder zoekingen in amerika, Japan, India, Nigeria, Oostenrijk, Joegoslavië en Hongarije. Ik kreeg hier een ZWO- subsidie voor. Het handwerk doet een bureau voor me. Wij nemen het denkwerk voor onze rekening. Aan 2300 Nederlanders, onder wie ook burgemeesters en wethouders, zijn onze enquête-formulieren voorgelegd. Elk enquêtegesprek duurt anderhalf uur. Alle gegevens gaan tenslotte de computer in en dan begint ons denk werk weer." De rode draad in al dat denkwerk van dra. Molleman: „Wetenschap zon der tijwei is onaanvaardbaar". Van een verslaggever RIJSWIJK De rijkspolitie heep een 51-jarige Delftse veehouder hij een verkeerscontrole aangehouden omdat hij in een volstrekt buitenmo del vehikel rondreed. De veehouder had de wagen aan zijn persoonlijke behoeften aangepast, maar hij had dit niet erg deskundig gedaan. Niet alleen de achterbank, ook de benzinetank was weggehaald. Maar omdat de tank bij deze operatie be schadigd was geraakt, had de man een olievat naast de bestuurders plaats „geconstrueerd". Vanuit dit olievat werd de motor gevoed via een rubber-slangetje dat door een zij raampje was geleid en onder de ge deeltelijk openstaande motorkap naar de motor liep. Bij de aanhouding zat de echtgenote \van de veehouder praktisch met de tank op schoot. De verbaasde politie constateerde tot overmaat van ramp dat de gehele wagen in een deplorabele staat ver keerde. GOUDA Een complex van 750 tot 1000 experimentele wo ningen in het nieuwe stadsdeel Bloemendaal wordt een belang rijke graadmeter voor de verdere experimentele woningbouw in ons land. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zal dit com plex benutten om een onderzoek in te stellen naar de verschillen in leefgewoonten tussen gezin nen, die een gewoon huis en een experimentele woning bewonen. Burgemeester mr. P. van Dijke stel de de bouw van dit complex en het belangrijke onderzoek in het vooruit zicht tijdens de installatie van de Goudse commissie van advies en bij stand voor de volkshuisvesting, dins dagavond in de trouwzaal van het stadhuis. Mr. Van Dtfkc legde er dc nadruk op. dat over de gehele wereld nog geen gegevens beschikbaar z(jn over de bewuste verschillen in leefge woonten. Het door de provincie Zuid- Holland te verrichten onderzoek zal daarom nieuwe en belangrijke gege vens opleveren. Het experimentele karakter van het project betreft niet zo zeer de woningen, maar veel meer de opzet van de wijk. Ir. J. Kremers, directeur van de dienst Openbare Werken, zei in een toelichting op de structuurschets voor Bloemendaal dat de nieuwe provin ciale weg 25 met een aansluiting op de rijksweg RotterdamUtrecht van essentieel belang voor deze nieu we stadswijk zal zijn. De provinciale weg komt uit Boskoop en Waddinx- veen, gaat dan met een tunnel onder de spoorbaan door en komt uit op de weg langs de Gouwe, die aanzienlijk verbreed moet worden, om ten slotte aan te sluiten op het verkeersknoop punt het Bolwerk in Gouda. Het intensieve verkeer op de Paral lelweg en de Bodegraafsestraatweg, van en naar de rijksweg Rotterdam Utrecht, maakt de aanleg van een nieuwe weg richting Reeuwijk nood zakelijk. Op de aan- en afvoerwegen worden momenteel resp. 10.000 en 7.000 auto's per etmaal geteld. De nieuwe weg, die op de rijksweg zal aansluiten, komt iets ten westen van de Bodegraafsestraatweg te liggen. Ir. Kremers deed ook een greep uit het voorzieningenpakket, dat voor ge heel Bloemendaal op stapel staat. In het hart komt een winkelcentrum van 8.000 tot 10.000 vierkante meter met parkeergelegenheid voor 600 auto's. Rondom dit centrum zijn allerlei voorzieningen gedacht, zoals een oecumenisch centrum, een kruisge- bouw, een bibliotheek, sportaccommo daties. een sociaal centrum, een in- structiebad en een gymnastiekge- bouw. De woonstraten in het oostelijk deel van Bloemendaal worden door middel van randwegen om de wijkjes zoveel mogelijk verkeersvrij gehouden. De bewoner* kunnen hun auto's niet voor de deur kwijt. Zij zijn op de vele par- keerhofjes aangewezen. Een groot gedeelte van Bloemen daal grenst vrijwel onmiddellijk aan de rijksweg RotterdamUtrecht. Om de geluidshinder van de voorbij snel lende auto's zoveel mogelijk te be perken wordt een aarden wal tussen rijksweg en woonwijk opgeworpen. In dit gebied komen ook enkele attrac tieve waterpartijen. Ir. Kremers wees er voorts nog op, dat de vaarverbinding tussen de Gouwe en de Rceuwykse Plassen via Bloemendaal definitief van de kaart is geschrapt. Er wordt nu onderzocht of het mogelijk is, vooral in het be lang van de watersportliefhebbers, een vaarverbinding tussen Hollandse IJssel en Reeuwykse Plassen te maken. Van een onzer verslaggevers HOUTEN Fruitteler Willem van Buren uit Tul en 't Waal heeft sinds Pasen weer het ge looi, dat er geld zit in zijn fruitbomen. Eerste paasdag mocht hij in 'Voor de vuist weg' voor de televisie vertellen over zijn plan om bomen te verhuren aan recreatiezoekende stedelingen. Vanaf dat moment heeft hij eigenlijk niet6 anders meer kunnen doen dan mensen te woord staan, die geïnteresseerd waren. Vele honderden belden hem op, een kleine duizend kwamen hem opzoeken op zijn bedrijf aan de Achterdijk. Van Buren heeft al enkele hon derden huurders kunnen boeken en van zijn 1600 bomen is al bijna de helft gereserveerd. De huurders be talen hem gemiddeld enkele tientjes per jaar. De prijs is afhankelijk van de grootte van de boom en de plaats in de boomgaard. Voor het geld mo gen de huurders niet alleen de boom plukken en het fruit mee naar huis nemen, ze mogen er ook het hele jaar naar komen kijken en eronder gaan zitten als daar behoefte aan oestaat. De heer Van Buren zorgt roor het bespuiten het besnoeien en iet uitdunnen. Het idee om zijn fruitbedrijf op deze manier te veranderen in een recreatiebedrijf spookte de heer Van 3urer. al jaren lang door het hoofd. Het heeft voor hem drie voordelen: hij kan in het fruit blijven, dke bo men hoeven niet gekapt te worden en er kdmt toch geld in het laatje. Dat laatste was de laatste jaren niet meer het geval bij Van Buren. Zoals praktisch alle fruittelers in Nederland heeft hij ook de laatste jaren aanzienlijke verliezen geleden door de zeer lage prijzen, die er voor het ooft gemaakt werden, Daarvoor had hij ook al enkele gevoelige tig- gen gehad, doordat tot tweemaal toe de oogst tegen viel onder invloed van weersomstandigheden. Toch staat de heer Van Buren er niet zo slecht voor als zeer veel van zijn collega's, voor wie het soms zeer moeilijk is het bijltje erbij neer te leggen, omdat er een enorme schul denlast op hun bedrijf ligt, die niet direct verdwenen is als men afvloeit met behulp van de overheidsregelin gen, die daarvoor bestaan. Van Bu ren zegt, dat hij met de rooipremies en een uitkering krachtens de sane ringsregeling best uit de brand zou zijn, maar hij heeft er niet toe kun nen besluiten de bijl in zijn boom gaard te zetten. Niet te houden De afgelopen drie jaar heeft hij zijn gezinsinkomen verdiend met verschillende part-time banen „Maar als dan in augustus de appels van de bomen kwamen was ik niet te houden. Dan moest ik weer in het fruit," vertelt hij. Daar komt nog bij, dat het voor hem als 45-jarige niet eenvoudig is om na de bedrijfsbeëindiging weer op een be hoorlijke manier aan de slag te ko men. „Je moet weer op de onderste sport van de ladder beginnen. Ik heb wel allerlei vakdipoma's, maar verder niets. Dat is een probleem, waarmee heel veel collega's worste len." Met collega's in de omgeving heeft hij al bijna twee jaar geleden ge sproken over de mogelijkheid om de recreatie in te gaan. Daarbij dacht hij toen nog niet aan verhuren van bomen, maar meer aan het trekken van kijkers, aan wie op verschil lende wijzen ook wel iets te verdie nen valt. Zijn collega's wilden er echter niet aan. „Je wilt je bomen niet laten rooien, maar wel laten vernielen door mensen in je boom gaard te laten." was het verwijt. Op aandrang van een kweek schoolleraar, die eens langs kwam, heeft de heer Van Buren dit jaar dan maar alleen de stoute schoenen aangetrokken en zijn „heiligdom" opgengesteld voor iedereen, die het idee een heuse boom te hebben leuk genoeg vindt om ervoor te betalen. hij al de hulp gekregen van een (ge pensioneerde) natuurliefhebber, die steeds „mijn onbezoldigde beheer der" wordt genoemd. •Het is hem inmiddels al geble ken, dat er heel wat komt kijken bij een recreatiebedrijf van een derge lijke omvang. Alle huurders moeten geboekt worden en bij alle bomen moeten bordjes geplaatst worden, zodat iedereen zjin eigen terug kan vindén. Frisdrank Risico De ondernemende Tuller geeft wel toe, dat het niet zonder risico is en kele honderden ondeskundigen tus sen de bomen te laten. Appels pluk ken is bijvoorbeeld vrij nauwkeurig werk. Een boom, die verkeerd ge plukt is brengt het volgende jaar geen appel op. „Ik hoop dat het ons lukt alle mensen het plukken te le ren. Dat moeten we met elkaar pro beren," zegt Van Buren. Iedereen, die een boom komt huren bindt hij op het hart er wat voorzichtig mee om te gaan. Voor het toezicht heeft De plotselinge overstelpende be langstelling heeft Van Buren wel even verrast, maar hij is de proble men met voortvarendheid tegemoet getreden. Zo is hij nu bezig een be drijf te vinden, dat de naambordjes gratis wil leveren als reclame-ob ject. Hij hoopt ook een onderneming bereid te vinden tot het gratis schenken van frisdrank op hoogtij dagen. „Dan zet ik er een bus bij met een bord, waarop zoiets staat als „houdt de fruitteelt in stand". Het geld, dat in die bus komt wil ik dan gebruiken voor andere acties voor de fruitteelt," mijmert hij al wandelend door de boomgaard. „Ik kan natuurlijk geen frisdrank gaan verkopen, want daar heb je een ver gunning voor nodig," laat hij erop volgen. Niet kamperen Hij hoopt het allemaal een beetje buiten de sfeer van de vergunningen te houden. Daarover is alle huurders nadrukkelijk voorgehouden geen ca ravans in de boomgaard te plaatsen en niet onder de gehuurde boom te gaan kamperen. Dan zou het name lijk een kampeerbedrijf worden en daar zijn heel wat voorzieningen voor nodig. Misschien komt het nog eens zover. Over zijn toekomstplan nen durft de heer Van Buren nog niet zoveel te zeggen. Maar erg fijn zou hij het vinden als het de fruit teelt nog weer eens zo goed zou gaan. dat hij met zijn vier hectares appelbomen weer gewoon fruitteler zou kunnen zijn. Tenzij zou mogen blijken, dat er aan de recreatie erg goed te verdienen is. !fl Él\an een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „We leven Bn een tijd waarin het toekomst- opricht denken steeds belangrij- ■er wordt. Verdedigers van de T°oruitgang zijn geneigd te den- ;en dat het „nieuwe" geen recht- aardiging nodig heeft, omdat 4i iet niet anders dan beter kan ijn. Een andere groep mensen t taat eerder afwijzend tegenover 4» iet nieuwe. Het zou een bedrei- 4( ing inhouden, tot onzekerheid n kompasloosheid leiden." 51 Dit zegt dr. J. M. W. van Ussel, me- werker aan de Medische Faculteit in 4( Mterdam. afdeling Sociale Psychiatrie. STUDIEDAG Dr. Van Ussel is geneigd een duide lijke lans te breken voor de jongeren: „Maar al te vaak heb ik waardevolle dingen van hen geleerd" „De kwaliteit van het werk, van het leven is hoofd zaak geworden", zo vervolgt hij. „Meer en meer wordt gevraagd naar de zin van wat wij doen". De vraag of de ethiek, de moraal en de waarde op een hellend vlak staan, beantwoordt dr. Van Ussel met een duidelijk „Nee. integendeel, onze ogen c gaan open voor de ethische problemen M in de wereld. „We worden kritischer. gaan „vervelende" vragen stellen. En dan kan ik alleen maar zeggen wat schitterend dat juist deze „vervelende" vragen worden gesteld. Want hoe kun nen we oorlog, discriminatie, enz. nog aanvaarden?" cj dens een lezing op de provinciale 31 arvergadering van de afdeling Zuid- 6! 'and van de Nederlandee Bond van -i attelandsvrouwen. Centraal staat de ten opzichte van zijn medemen- n in een veranderende samenleving. len zo snel veranderende samenleving tt voortdurend aanpassingen en wijzi ngen vereist zijn. r ..De kritiekloze voorstanders van alles wat nieuw is moet worden gewezen i het feit dat het nieuwe geen waarde op zichzelf. Vooruitgang, progressivi- ernieuwing kunnen goed of echt zijn. al naar gelang wat er mee inv ordt bedoeld en de omstandigheden aarin deze vernieuwing gebeurt. Aan e vijanden van het nieuwe moet wor- en gezegd dat zij soms waardevolle ijzigingen afwijzen". Over deze vraag en andere, die mis schien nog zullen rtjzen, kunnen de verschillende afdelingen van de Neder landse Bond voor Plattelandsvrouwen discussiëren naar aanleiding van een uittreksel van de lezing. Tijdens de stu- diedag in november zal dit onderwerp opnieuw ter sprake komen. Dat de afdelingen in het afgelopen jaar niet stil hebben gezeten, bleek dinsdag alleen al duidelijk uit de ten toonstelling van handwerken, die in ge bouw Atrium was ingericht De afde ling Rozenburg kwam als winnaar uit bus, met maar liefst negen prijzen. 's Middags trad het Rotterdams Danscentrum onder leiding van Ineke Sluiter voor de vele aanwezige leden op met een bijzonder bekwame en afwis selende demonstratie van de dans van vroeger tot nu. ROTTERDAM De elf jarige Willy van Hoorn kreeg gistermiddag op de lagere Hoeveschool plotseling hoog bezoek! De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond, ir. H. A. Duns, kwam haar hoogst persoonlijk vertellen, dat zij het vijftig duizendste lid is, dat zich dezer dagen bij de bond aan gemeld heeft. Onder een uitbundige be langstelling van haar mede scholieren kreeg zij uit han den van de voorzitter een fraaie pick-up aangeboden. Daarbij bleef het niet, want er werden haar nog meerdere geschenken aangeboden. Deze huldiging in schoolsfeer was het gevolg van de aanmel ding, die namelijk tn school verband gebeurde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zonder bijzondere openingsplechtigheid of feestelijkhe den begint donderdag in Rotterdam. Den Haag, Schiedam, Vlaardingen, Srheveningen, Rijswijk. Wassenaar en Voorburg de „Israël voedingsproduc tenactie". die twee weken zal duren tot 6 me> en waaraan een groot aantal bedrijven, waaronder grote wa renhuizen als de Bijenkorf en Vroom en Dreesmann zullen deelnemen. De veertiendaagse actie staat onder auspiciën van de Israëlische ambas sade en zij heeft de bedoeling een groot aantal Israëlische producten, die zich voornamelijk onderscheiden door hoge kwaliteit, op de detail- markt In Zuid-Holland een blijvende plaats te doen veroveren. Van Israël kent men voornamelijk de citrusvruchten, maar het land heeft meer te bieden: tomaten, groen ten, diepvriesproducten, aardnoten. wijnen, spijsoliën, koek, chocolade en suikerwerken, koffie, visconcerven, soep, meelspijzen en allerlei andere zaken. Voor Israël is de veel misbruikte slogan: „uitvoeren of economisch ten ondergaan" bittere realiteit en het is dan ook begrijpelijk, dat een tot in details uitgewerkt vijf-jarenplan aan de export is gewijd. En het is in het verleden gebleken, dat West-Europa over het algemeen grote belangstelling heeft voor pro ducten uit Israël. Als attractie zal een Israëlische dansgroep optreden. Dat gebeurt donderdagavond 29 a- pril in de Bijenkorf en in Vrdöm en Dreesmann in Den Haag en zaterdag avond 1 mei in Rotterdam op het Vasteland, in het winkelcentrum aan de Staten weg, in Vroom en Drees mann en in de Bijenkorf. Zo mogelijk is er ook een optreden op de Windlustweg in Wassenaar. Een extraatje: iedereen die in de deelnemende winkels tijdens de actie voor meer dan tien gulden koopt komt in aanmerking voor een lot. Hoofdprijs een bezoek aan Israël Roolvinkt spreekt in Naaldwijk NAALDWIJK Maandagavond 26 april om acht uur spreekt minister Roolvink op een openbare AR-verkie- zingsbijeenkomst in „De Binnenha ven" aan de Havenstraat in Naald wijk. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst staat onder leiding van de heer M. H. L Weststrate, re gionaal campagneleider en is bestemd voor het gehele Weslland, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Delft en Rijswijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5