Ikkoord over jensioen: voor edereen 70% Drie zwaargewonden bij ontploffing in bank PPR voorzichtig met christelijkheid Stichting van de Arbeid eens over principe Alle leeftijden gelijke premie f Fraai weer Klacht Meyering in behandeling Gaslek mogelijk oorzaak Proces verbaal tegen stakende dienstweiger a ars CMB tegen stemadvies Nieuwe Leidse Couaramnt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stanlvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" I Woensdag 21 april 1971 52ste jaargang Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid is het in principe eens 'worden over de invoering van een aanvullende pensioenplicht, waarbij alle werknemers (met ir- egrip van de1 AOW 70 procent van het laatstgenoten inkomen zullen krijgen. Ongeacht de lecf- jd zal iedereen dezelfde pensioenpremie moeten betalen. !De pensioencommissie, die op basis in gelijkheid is samengesteld uit ïkgevers- en werknemersdeskun- gen, heeft gisteren gekozen voor: Financiering op basis van het ka- aaldekkingsysteem (iedereen aart in principe veertig jaar voor eigen pensioen) met omslagele- iten (een deel van de geïnde pen- oenpremie wordt direct aan de pen- lentrekkers uitgekeerd), zoals bij de OW gebeurt. Verevening van alle leeftijdsver- Ten. Met deze nationale vereve- wil de commissie het verschil in ioenkosten, die het gevolg zijn leeftijdsverschillen, wegwerken, vorm van solidariteit is nodig, it oudere werknemers anders op van te hoge pensioenkosten meer in dienst zouden worden Nader zal worden bezien in Berouw snijdt dieper dein het scherpste zwaard. CONGREVE Het was een prachtig feest. Ik heb 14 gebakjes gegeten, gooide m'n co la om en heb met iedereen gevoch- II* vmmmW+. DE BILT Het fraaie voor jaarsweer van woensdag houdt ook donderdag aan Daar de luchtdruk ten noordoosten van ons land flink gaat stijgen, wordt de aanvoer van wat dro gere lucht verstevigd. Tegelijkertijd w^rdt de smalle zone met bewolking, die ons da gen parten heeft gespeeld, naar Schotland en Scandinavië ver plaatst. In de met oost- tot zuid oostelijke winden aangevoerde lucht zullen overdag de tempe raturen oplopen naar 18 a 20 graden. Ook in Midden- en Zuid- Europa is het fraai voorjaars weer, alleen op het Iberisch schiereiland en boven Frankrijk komen plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), stij gend. Zou eu maan Zon en maan 22 april; zon op 5.30, onder 19.48; maan op 4.10, onder 16.29; 25 april N.M. Hoog water Hoog water, 22 april: Rotterdam le getij 1.52, 2e getij 14.37; Sche- veningen 0.33-12.58; Vlissingen 11.55.--; Haringvliet a.d. Zee zijde 0.58-13.21. hoeverre ook administratiekosten kunnen worden verevend. Handhaving van de huidige, plu riforme uitvoering van de pensioen plicht. Dit betekent dat behalve de ondernemings- en" de bedrijfspen sioenfondsen ook de particuliere le- vensverzekeringsmaa tschappi j en bij de uitvoering van de pensioenplicht betrokken zullen blijven. Beide partijen in de Stichting van de Arbeid zijn overtuigd van de wen selijkheid het aantal uitvoeringsorga nen te verminderen. Besloten is op basis van de gisteren bereikte over eenstemming de verdere werkzaam heden met spoed voort te zetten. Systeem In een persconferentie na afloop van de stichtingsvergadering ver klaarden 'de heren H. Berends na mens de werknemers en mr. J. W. Janssen namens de werkgevers dat de commissie nadrukkelijk heeft ge kozen voor een pluriforme uitvoering van de pensioenplicht op basis van het kapitaaldekkingssysteem met daaraan verbonden omslagelementen. Werkgevers en NW en NKV hadden in een eerder stadium reeds gekozen voor dit financiëringssysteem. Alleen het CNV hield aanvankelijk vast aan de meer radicale oplossing van het pensioenprobleem. „Het CNV", zo verklaarde de'heer L. de Graaf gisteren namens het ver bond, „heeft een stap terug gedaan, zoals ook reeds is gebleken uit een uitspraak van de verbondsraad van het CNV". Zoals bekend wilde het CNV de uitvoering van de pensioen- plicht aanvankelijk overlaten aan de 26 bedrijfsverenigingen. Als financiëringssysteem koos het CNV het omslagstelsel met een ingebouwde mogelijkheid tot besparingen. Een jaar "Uit mededelingen op de persconfe rentie bleek dat de uitwerking van het principe-akkoord nog tenminste een jaar zal vergen. Een van de waagstukken waarvoor men zal ko men te staan is de premieheffing voor de aanvullende pensioenplicht. Zoals het zich nu laat aanzien is één procent premieheffing in het eerste jaar onvoldoende. „Het zou best kunnen zijn", aldus de heer Berends, „dat men voor het eerste jaar een premie van twee of drie procent nodig zal hebben. Na dat eerste jaar is een geringer percentage nodig". „Niet vergeten mag worden dat de pensioenplicht en de premie daarvoor jaarlijks uit de beschikbare loon ruimte zal moeten komen. De opbouw van een waardevast aanvullend pen sioen zal tenminste een opbouwperio- de van tien a vijftien jaar vergen Tot de vraagstukken die nog verder moeten worden uitgewerkt behoren onder andere het vaststellen van een maximumgrens voor de pensioen plicht. Ook het punt van medezeg genschap van werknemers in het be stuur van de pensioenfondsen en dat van het beheer van de pensioengel den zullen in de verdere uitwerking van het principe-akkoord nog aan de orde komen. Nieuwe cao voor vleeswareuindustrie UTRECHT Werkgevers en werk nemersorganisaties in de vleeswaren- industrie hebben overeenstemming bereikt over de nieuwe cao (1 januari '7131 december 1971). Bij de onder handelingen over de cao, waarbij een kleine 10.000 werknemers zijn betrok ken, is een daadwerkelijke koop krachtverbetering veilig gesteld. Bo vendien zijn er meerjarige afspraken gemaakt over arbeidsduur en vakan tierechten. Naast de loonsverhogingen van drie procent op 1 januari jl en één procent óp 1 april jl komt er een loonsverho ging per 1 juli van 2 procent plus het procentuele verschil in de prijzen van oktober 1970 tot april '71. Voorts krij gen jongeren tot 18 jaar recht op één dag vrijaf per week met behoud van loon voor scholings- en vormings cursussen. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ilk geef op als nieuwe abonnee: Naam: I Adres: Plaats: I betaling per kwartaal Gmaand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Lijsttrekker De Gaay Fortman: Van onze parlementsredactie) ERMELO „Wij in de PPR beroe pen ons wel op het geloof, maar wij zijn ontzettend voorzichtig met het adverteren van onze eigen christe lijkheid". PPR-lijsttrekker Bas de Gaay Fort man zei dit gisteravond in Ermelo in een principiële, politieke discussie met Hans de Boer, kandidaat-Kamer lid voor de ARP en Rob Ouwerkerk van de CHU. Volgens Bas de Gaay Fortman is de ARP juist in deze ver kiezingsstrijd niet aan het gevaar ontkomen dat (waarvoor dr. Goud zwaard, reeds waarschuwde) zij chris tenen van zich vervreemdt door het eigen falen. Het kenmerkende van de evange lische politiek is, dat de christenen moeten willen weten wat het lijden is in deze wereld. Het tweede kenmerk van de evangelische politiek is de hoop op een betere wereld, waar geen lijden meer is. Vanuit dit beginsel moet de politiek worden bedreven, maar de politiek mag niet met dit beginsel worden vereenzelvigd, aldus Bas de Gaay Fortman. UTRECHT Achter gesloten deu ren heeft het ambtenarengerecht in Utrecht vandaag het verzoek van dr. W. L. Meijering, inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Noord- Holland en Utrecht, behandeld om de door staatssecretaris dr. Kruisinga (volksgezondheid) tegen hem getrof fen maatregelen ongedaan te maken. Volgens de ambtenarenwet vindt een dergelijke zitting in de raadkamer, dus niet in de openbaarheid, plaats. Dr. Meijering heeft een klacht te gen de staatssecretaris ingediend, om dat hij twee dagen na de geruchtma kende publikaties over de moeilijk heden in de Willem Arntszhoeve in Den Dolder werd ontheven van het onderzoek naar de situatie in de in richting. Volgens dr. Kruisinga is dr. Meijering door zijn functie van re gionaal inspecteur van de geestelijke volksgezondheid te zeer verstrengeld met de gegroeide omstandigheden in de Willem Arntszhoeve. Daarom wordt het toezicht op Den Dolder nu uitgeoefend door de hoofd inspecteur van geestelijke volksge zondheid, mr. dr. P. Baan. Mr. P. W. Smits, de raadsman van dr. Meije ring, meent dat deze behandeling van zijn cliënt verkapte schorsing bete kent omdat hem slechts 'telefonisch werd verteld dat hij zijn werkzaam heden in Den Dolder moest staken. Het rijksambtenarenreglement schrijft echter voor dat schorsing schriftelijk moet gebeuren. Dr. Meijering is ook niet gehoord en heeft geen antwoord gekregen op zijn brief over deze zaak aan de staatssecretaris. De PPR-lijsttrekker merkte nog.op, dat in het alternatieve kabinet var. de progressieve drie de gereformeer den oververtegenwoordigd zijn. Het is daarom ook zo krenkend dat gezegd is, dat het christelijk denken geweld wordt aangedaan, wanneer dit kabi net tot regeren wordt geroepen. Hans de Boer zei dat hij het over het vraagstuk van de kernbewape ning volledig eens was met prof. Ver- kuyl. Maar De Boer blijft op de ARP stemmen, omdat hij in deze partij de geest heeft geproefd, die deze gewel dige problematiek ernstig neemt. De hoofdopgave van deze generatie is het vraagstuk van oorlog en vrede op te lossen. Ook daarom moet men elkaar als christenen vasthouden. De christe lijke politiek kan men alleen in alle verlegenheid bedrijven. Freule Wttewaall van Stoetwegen (rechts) en haar CHU-collega en minister van ontwikkelingshulp Udink hebben gistermiddag de jeugd rond het monument op de Amsterdamse Dam bezichtigd. De freule nam er even haar gemak van (rechts) terwijl de CHU-ljjst- trekker (links achter op de hurken) een „stickie" afwees onder de woorden: „Beseft u wel wat u over tien jaar bent?". De heer Udink en de freule bezochten gisteren Amsterdam op hun CHU-verkiezingstoernee. Op de Dam spraken ze met Dam- zitters en met voorbijgangers. Drs. Udink zei in verband met de moorden in de hoofdstad dat de politie in Amsterdam sterk moet worden uitgebreid. Na een wandeling in de Kalverstraat belandde het' tweetal tenslotte in café Hoppe op het Spui, waar de minister de aanwezige stamgasten opriep op lijst vjjf te stemmen met de woorden: „Christenen zijn niet beter of slechter dan andere mensen.** Kruisinga dóet wat Sommigen huilen om het vuil. Kruisinga dóet wat tegen vuil in milieu, in water en in lucht. Hij bracht wetten tot stand. Wordt ook internationaal als deskundige be schouwd. Deze staatssecretaris van Volks gezondheid is CHU'er. Een werker. Een nuchtere Nederlander. Lid van een partij waar werken wordt gewaardeerd. Kies de wijste partij. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen. Van ouze correspondent BENNEKOM Een gewel dige ontploffing veranderde gis teren de trotse nieuwe vestiging van de Bondsspaarbank in Ben- nekom in 'n onoverzienbare glas woestenij. Drie mannen, die in verband met de opening van de bank die vandaag zou plaats hebben de laatste hand aan het gebouw legden, zijn met zeer zware brandwonden opgenomen in het Bennekomse streekzieken huis. Voor het leven van één van hen wordt gevreesd. Onmiddellijk na de knal, die ge paard ging met enorme steekvlam men. zagen de bewoners van de Dorpsstraat een man naar buiten strompelen, die van top tot teen was verbrand. Zowel zijn kleding als zijn haren waren volledig weggeschroeid. „Het leek op 'n boeddhistische mon nik. zoals je dat op de televisie wel zag", vertelde na afloop temidden van een zee van glesscherven bank directeur L. J. W. Kok, die op het moment van de klap juist de nieuw bouw stond te bekijken. De opening van de bank zal zeker een week of zes moeten worden uitgesteld voor de reparatiewerkzaamheden. „De schade is minstens drie ton", schatte de heer Kok. „Maar de schade kun je herstellen. Ik maak me meer zorgen over de drie slachtoffers". Steekvlam De 31-jarige PTT-monteur A. H. van Eldik uit het Betuwse Randwijk, die net onder de vloer was gekropen om de telefoonaansluitingen te con troleren, heeft midden in de steek vlam gezeten. Gisteravond vochten artsen van het streekziekenhuis nog voor zijn leven. Ook twee werkne mers van een schoonmaakbedrijf de 29-jarige Henk van Schagen en zijn één jaar jongere collega Jan van der Ploeg, liepen zware brandwonden op. Ze zullen nog geruime tijd in het streekziekenhuis moeten blijven. Een derde schoonmaker, die op een ladder glazen stond te wassen, werd door de luchtdruk omver gegooid maar liep geen verwondingen op. De oorzaak van de ontploffing wordt gezocht in een gaslek, waar voor directeur Kok het gemeentelijk gasbedrijf al een paar maal naar zijn zeven ton kostende nieuwe vestiging had gehaald. „Ze zeiden steeds dat er niets aan de hand was, maar on- Van onze correspondent ASSEN Tegen de dertien sta kende dienstweigeraars in het kamp Vledder te Vledder is gisteren proces verbaal opgemaakt -wegens het niet opvolgen van een dienstopdracht. Dat gebeurt op grond van art. 54 van de wet op de gewetensbezwaarden tegen de militaire dienst. De 20-jarige Theo Bakker, die de aanleiding van de staking was, is daar niet bij, omdat hij officieel niet in het kamp aanwezig is. Hij is in afwachting van de uitslag van zijn herkeuring met groot verlof gezon den. De officier van justitie in Assen, mr. Ph. M. Schenkenberg van Nierop, wist dat proces-verbaal is opgemaakt, maar kon nog niet zeggen, of al dan niet een vervolging zal worden inge steld. middellijk nadat de heer Van Eldik onder de vloer was gekropen, volgde de knal. „Waarschijnlijk heeft hij een lucifer aangestoken om wat te kun nen zien. Behalve de ruiten verniel den de steekvlammen ook grote stuk ken plafond. UTRECHT De Chr. Metaalbe drijf sbond heeft zich vandaag in een verklaring nadrukkelijk uitgesproken tegen het geven van een stemadvies. De oproep van een aantal vakbonden waaronder ook de metaalbedrijfs- bond NW aan hun leden om bij de verkiezingen op een bepaalde groep partijen te stemmen, gaat vol gens de CMB lijnrecht in tegen de opvatting van de vakcentrales dat het geven van een stemadvies neerkomt op het verlenen van een brevet van onvermogen aan de leden. Van een vakbond die aandacht be steedt aan scholing en vorming mag worden verwacht, aldus de CMB, dat deze zijn leden als mondig beschouwt en niet als een voogd voor onmondige leden optreedt. Afgezien daarvan vindt de CMB het uitbrengen van een stemadvies door bonden ook gevaarlijk: „Een bond moet zich niet vereenzelvigen met een politieke partij of een groep partijen. Door het uitbrengen van een stem advies is een bond in feite medeplich tig aan de vorming van een politiek beleid, waarvan de bonden het re sultaat objectief moeten kunnen be oordelen. Wij passen er dan ook voor, onze leden een stemadvies te geven, omdat, als wij dat zouden doen, onze leden achteraf in gewetensnood zou den kunnen geraken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1