3AGGERAARS KRIJGEN 3 0LGA ïoilf-sabotage werk van vijf mensen MODE ■K nn Nog drie Algerijnen en een Fransman )e Vreeze: Donderdag aan het werk Werkgevers: geen algehele loonexplosie Tricotbest in moeilijkheden in lied door hoofd geschoten Het Kwartet Crita) HET Wf!R Russen hebben Restauranthouder privésfeer per r 2300 dodelijke ongevallen in Algerije vliegbases Bij AKZO 2 a 3 procent reële loonstijging Derde moord binnen week in Amsterdam de werkelijke specialist die voordeliger brengt DE MANTEL SPECIALIST Record aantal NIEUW MILITAIR werklozen in FOKKER-TOESTEL Engeland i *11 Nieuwe leidis e Courant Dinsdag 20 april 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghsbleven mijn hert in teghenspoet!" Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendiens» bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) LIEDRECHT/DEN HAAG De vakbondsbestuurders van de groep baggeraars van de bouwbond NW en hun collega's van NKV en het CNV zijn vanmorgen in het Sliedrechtse gemeente- met de werkgevers om de tafel gaan zitten. De werkgevers ben toegegeven aan de belangrijkste wensen van de werknemers: reële inkomstenverbetering van drie procent per contractjaar. ikingsleider. de heer Piet de ze verzekerde, dat als alles mee- e stakende baggeraars donder weer aan het werk kunnen, voegde eraan toe, dat nog twee 1 heel hard moet worden ge werkt om tot een nieuwe cao te ko men. Iedere onderhandelaar weet. aldus de heer De Vreeze. dat je zo'n gegeven moet uitwerken in een aan tal loonsverhogingen, die op bepaal de tijdstippen in dat tweejarig con tract moeten plaatsvinden. Hoofd moot blijft echter, zoals de heer De Vreeze dat zegt, de vertaling van de drie procent reële inkomensverbete ring per contractjaar. Met andere woorden: welke loon stijgingen moeten daaruit voortvloei en? De oorspronkelijke opzet is een loonsverhoging van acht procent met ingang van 1 oktober. De werkgevers wilden tot nu toe niet verder gaan dan vijf procent. Volgens de werkgevers wordt met de formulering van "drie procent reële inkomensverbetering per con tractjaar" letterlijk de eis van de vakbonden overgenome. zoals deze woensdag 14 april in het openbaar is uitgesproken. 0je heer De Vreeze toonde zich wel tevreden met de drie procent, maar somde nog enkele puntnemeoai maar somde nog enkle belangrijke punten van de verlanglijst op. De werkgevers willen dat een maal per vier weken en de werkne mers eenmaal per acht weken wordt wachtgelopen. Er moet een functielij st komen, waarop duidelijk rang en salarisklas se van de werknemer staat genoteerd. De vakantierechten. De bijsturing van de vorstuitkering. Volgens de werkgevers zal het aan bod geen loonexplosie in de andere bedrijfstakken als gevolg hebben. Wel zouden sommige baggerbedrijven het moeilijk krijgen en wcrdt ook de in ternationale positie slechter. PERFOLATEX matras super oktiverende nachtrust AMSTERDAM Inlichtingen om trent de dfctie „Beroep op mede-chris tenen om progressief te stemmen" zijn verkrijgbaar op het adres Bin nenkant 46 te Amsterdam Tel. 244775. In het bericht van gisteren stond drs. Feddersma als P.S..P-er vermeld. Dit moest zijn E.S.P. Er zijn duizend mameree van voelenmaar er is slechts één manier van begrijp°n DE GOURMOKT Dit zijn erge slechte appelen, die u verkoopt Zon en maan Zon en maan 21 april; zon op 5 32. onder 19.47; maan op 3.56, onder 15.00: 25 april N M. Hoog water Hoog water, 21 april: Rotterdam le getij 0.39, 2e getij 13.36; Sche- veningen 11.59- Vlissingen 10.47-23.22; Haringvliet a.d. Zee zijde 12.27 DL BILT De afgelopen 24 uur is de luentdruk over West- Europa geleidelijk gestagen. Dit was vooral boven ae Britse eilanden het geval, waar zich een afzonderlijke kern \an hoge luchtdruk opbouwde. Door deze ontwikkeling draai de de wind wat meer naar het noordwesten zodat wolkenvelden, die samenhangen met een zwak front dat zich boven de Noord zee ophoudt, zich opnieuw over ons land konden uitbreiden. Het werd daorom vandaag wat min der zonnig dan hei: zich maan dag liet aanziet Doordat het centrum van het hogedrukgebied nog wat dich ter bij ons lanJ komt. neemt de wind verder af, waarbij tevens de kans op opklaringen toeneemt Voor de kust van Portugal be vindt zich nu al verscheidene da gen een depressie. Deze breidt zijn invloed geleidelijk wat meer naar Frankrijk uit. Het lijkt waarschijnlijk, dat fronten van dit lagedrukgebied het weer bij ons de komende da gen kunnen gaan beïnvloeden. Wel zai de wind in de zuidhoek terechtkomen, zoöa'. de tempera tuur nog weer wat znl kunnen stijgen. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), stijgend O fn Europoort liggen de cutterzuigers van dc baggeraars werkeloos. De bemanning staakt en hei baggermateriaal wacht stil en verlaten tot de motoren weer kunnen gaan draaien. 7 een onzer verslaggevers) )TTERDAM Volgens een tdeling, die de Nederlandse recherche vandaag van de lische politie ontving, is uit rerhoor van Evelyn Barj, de duitse jonge vrouw, die als ran het Volksfront voor de ühjding van Palestina werd p esteerd, gebleken, dat zij alleen de sabotage in de -raffinaderij in Europoort nacht van 14 op 15 maart uitgevoerd. heeft tijdens haar verhoor 7 ïamen genoemd van drie rijnen en één Fransman, die iTERDAM „Volgei.s een Ichtige schatting doen zich in fivé-sfeer in Nederland jaarlijks eer 2300 ongevailen voor het jke afloop. Het aantal ongeval- aar'oij letsel werd opgelopen igt zeker het honderdvoudige in". Minister Boolvink van so- zaken en volksgezondheid zei inmorgen bij de opening van 'akbeurzen up het gebied van heid en hygiëne m het Rai-ge- in Amsterdam. bewindsman pleitte voor de in- )g van een raad voor de veilig- waarin onder mee. werkgevers werknemersorganisaties zitting n moeten hebben. samen met haar deze operatie hebben verricht. De officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven, hoofd van het par ket van dc Rotterdamse rechtbank, die het onderzoek leidt, zei vanmor gen dat er thans tussen de Israëlische en Nederlandse politie overleg gaande is om zo spoedig mogelijk een Neder lands politiefunctionaris naar Israël te zenden, waar deze aan de verhoren zal deelnemen. Overigens heeft Evelyn Barj tij dens haar verhoor ook verklaard, dat de sabotage-operatie in de Gulf-raffi- naderij zorgvuldig was voorbereid. Zo heeft zij de omgeving van deze raffi naderij enige dagen volledig verkend. Zoals bekend, is behalve de duide lijke aanwijzingen dat het hier opzet betrof, op het terrein van de Gulf- raffinaderij vlak bij de beide ver nielde asfalt-tanks een papier gevon den met de aanduiding „GLO-opera- tions". Volgens Evelyn Barj hebben deze letters geen bijzondere betekenis „GLO" was slechts de interne code aanduiding van deze sabotage actie binnen de organisatie en het Volks front voor de Bevrijding van Palesti- Overigens staat de juiste spelling van de naam van Evelyn Barj nog niet geheel vast. Haar naam wordt ook aangeduid als Barge, Barce of Barage. Me nweet dat zij 25 jaar oud is. afkomstig is uit West-Duitsland. van Noordafrikaanse afkomst is en naar Israël reisde op een vals Frans paspoort op naam van Francoise Ar de». Zij is bij haar aankomst op het vliegveld Lod gearresteerd en zij had explosieven verborgen in haar onder- kleding en bagage. Haar bestemming in Israël was een operatie tot het op blazen van enige regeringsgebouwen, welke operatie zij samen met enige anderen zou uitvoeren. Ook die ande ren zijn echter gearresteerd vBBr zij hun werk konden doen. De sabotage bij de Gulf-raffina- derij in Europoort veroorzaakte een schade van meer dan een miljoen gulden Mensenlevens waren daarbij niet te betreuren. Van onze economische redactie BEST Het textielbedrijf Trico- hest verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Er is een sehuld van miljoen guldens. Het bedrijf heeft vandaag sursean ce van betaling aangevraagd. Hier door bestaat, aldus het bestuur, het vooruitzicht dat het bedrijf wordt voortgezet. Zie ook elders in dit blad. NEW YORK (t'PI) Algerije en dc Sowjct-Unie hebben een geheim verdrag met elkaar gesloten, waarbij de Russen vliegbases ter beschikking hebben gekregen. Dit heeft het doorgaans zeer goed ingelichte en betrouwbare Ameri kaanse weekblad' Aviation Weekly bericht. Ongeveer 50 MIG-23 straal jagers (de allermodernste gevechts vliegtuigen, waarover de Sowjet-Unie t«eschikt) en een squadron SU-7-bom- menwerpers zouden nu in Algerije gelegerd zijn. „De Sowjetpiloten, die de toestellen bemannen, hebben vol gens het akkoord vrije toegang tot de Algerijnse vliegvelden", .zo meldt het blad. „De vliegtuigen zijn Egypte bin nengevlogen in zware Antonow-22 vrachtvliegtuigen, voordat ze in Alge rije gelegerd werden. De MIG's-23 worden door Russische technici in Egypte weer in elkaar gezet en ver volgens door Russische piloten naar Algerije overgevlogen". Aviation Weekly heeft zijn inlichtingen zeer waarschijnlijk van de Israëlische en /of- de Amerikaanse inlichtingen diensten verkregen. ARNHEM De Raad van bestuur van de AKZO en de vakbonden, die betrokken zijn bij de ongeveer 25 cao's binnen dit concern zijn het er gistermiddag over eens geworden dat de werknemers in de verschillende bedrijven en divisies een reële Iconsverhoging zullen ontvangen die ligt tussen de 2 en 3 procent. Om dat doel te bereiken zal even tueel in alle AKZO-cao's een prijsin- dexeringsclausule worden opgenomen waarbij een voorindexering van 6 procent wordt gehanteerd op basis van het verschil tussen het gemiddel de prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in 1970 en dat in 1971. Dat wil zeggen dat voor het deel van de prijsstijgingen dat boven de 6 procent uitkomt een overeen komstige extra loonsverhoging wordt gegeven. Op basis van deze uitgangspunten zullen de onderhandelingen met de diverse bedrijven en divisies binnen het AKZO-concern volgende week beginnen. Een essentieel verschil van mening daarbij kan nog zijn de wijze van berekening van de uitkomst der loonsverhogingen: op jaarbasis (zoals de vakbeweging wil) of op niveauba sis (zoals de centrale werkgeversorga nisaties voorstaan). De werkgevers in de zuivel- en de sigarenindustrie hebben inmiddels, zoals gemeld, de berekeningsmetho diek van de vakbonden gevolgd. Bin nen het AKZO-concern in Nederland werken ongeveer 25.000 personen op cao. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam is gistermiddag de 38-jarige Ita liaanse restaurant-eigenaar Ro mano Mazzilli overleden nadat hjj 's morgens vroeg in zyn wo ning aan de Geulstraat in de hoofdstad door het hoofd was geschoten. De moordbrigade van de Amster damse politie werd om onverklaarba re redenen pas gistermiddag van de moord op de hoogte gebracht. De Italiaan is het derde slachtoffer van een dergelijk misdrijf binnen een week in Amsterdam. Vrijdagochtend werd de 58-jarige apothekersbediende Josef Störman in zijn woning op de tweede etage in de Oosterparkstraat met de ceintuur van z'n ochtendjas gewurgd. Vorige week woensdag werd de diamantiar Jacob Barber (67) in z'n flat in Buitenveldert in het bijzijn van zijn echtgenote door twee onbekenden neergeschoten. In geen van deze zaken is al iets opgehelderd. Om half vijf gistermorgen hoorde de echtgenote van de Italiaan een harde knal: toen zij naar haar echt genoot naast haar in het bed keek zag zij hem badend in z'n bloed. De kogel had het slachtoffer boven de neus geraakt en was er aan het ach terhoofd weer uitgekomen. De vrouw heeft verklaard niets ge zien te hebben. Toen de politie voor het eerst van het misdrijf hoorde via een schoonmoeder was het slachtoffer al zes uur in het zieken huis opgenomen. In de woning heeft de politie geen sporen van braak ge vonden. De dader moet gelijk met het slachtoffer zijn thuis gekomen of was daar al aanwezig. Van roof is tot nu toe niets gebleken In de woning wa ren in ieder geval de twee kinderen, de echtgenote en de logerende schoonmoeder aanwezig. Andere moorden Dit jaar heeft de moordbrigade zich nu met zeven moorden/doodslagen bezig gehouden, waarvan er twee zijn opgelost. Slachtoffers waren de Ame rikaan James Hosea (36) die op oude jaarsnacht een kogel in z'n halsslaga der kreeg, Jos Meeuwis (56) maga zijnbediende die op 19 januari door twee jongens werd gewurgd,. Renny Hunsche, prostituée (24) die in de nacht van 27 op 28 januari door een klant werd neergestoken en Tine de Roos (24), barmeisje die achter de bar van een café op de Oudezijdsachter- burgwal met een ingeslagen schedel werd gevonden. Daar werden de laatste week de diamantair, de apothekersbediende en de Italiaanse restauranthouder aan toegevoegd. De moorden op Jos Meeuwes en Renny Hunsche zijn in middels opgelost. In de zaak van de diamantair is alleen bekend geworden dat de da ders vermoedelijk Mexicanen waren. Dc- politie weet nu dat de daders los se diamanten ter waarde van 50.000 gulden hebben meegenomen en een aantal sieraden met een waarde van 25.000 gulden. NUNSPEET Folkert Boersma, oud-voorzitter van de CHJO, heeft zich aangemeld als lid van de Poli tieke Partij Radikalen (PPR). De heer Boersma kwam enkele weken geleden in .het nieuws, toen hij bedankte als lid van de CHU en zijn voorzitter schap van de CHJO neerlegde. De re den was. dat hij zich niet kon vereni gen met de gang van zaken binnen de unie bij het stellen van de kandida ten voor de verkiezingen. Is Udink tegen lange haren? Als lange haren dienen om warhoofden te verbergen, ja. Ik ben tegen warhoofden. Geef mij nuchtere Neder landers, al of niet met lang haar. Volwassen Neder landers. die mooipraters wantrouwen. Geef mij Neder landers in de regering die met beide benen op de grond staan. Geef mij Nederlanders die de wijste par tij kiezen. LONDEN (ÜPI. AP. Reuter) De werkloosheid in Engeland is half a- pril gestegen tot 814.189. het hoogstc aantal sinds de winter van 1962-1963. Vergeleken met maart, een maand waarin het aantal werklozen normali ter daalt, is dit een stijging met ruim 21.000 man. Victor Feather, de secfetaris-genc- raal van het Britse vakverbond TUC. zei „diep geschokt" te zijn. Het dag blad Time? vond het aantal werkloze leidinggevende mensen in het be drijfsleven thans alarmerend hoog Het bedraagt naar schatting 70.000. Eén tweede vakbondsleider voorspel de, dat tegen het einde van het jaar de werkloosheid gestegen zal zijn tot 1,3 miljoen. De huidige werkloosheid bedraagt thans 3.4 procent van het aantal werknemers het ministerie van ar beid, zei dat in Engeland, Schotland en Wales het aantal werklozen 774.533 bedraagt en in Noord-Ierland 39 656 oftewel 7,7 procent van het aantal werknemers. Van de 814.189 Britten die deze maand zonder werk zitten, zijn er 723.259 totaal werkloos. Volgens een woordvoerder van het ministerie werd dit getal pas in mei 1940 overtroffen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Fokker-VWF heeft een nieuw type militair trans porttoestel ontwikkeld, dat op de luchtvaarttentoonstelling <-an 27 mei tot 6 juni op Le Bourget bij Parijs 7,al worden gepresenteerd. Dit staat te lezen in het lentenummer van de ko ninklijke vereniging Onze Lucht macht, dat deze week uitkomt. Het type. P 301-M geheten, is dc militaire uitvoering van een civiel projekt naar het ontwerp P301. Het ontwerp is het resultaat van een ver zoek van de burgerluchtvaartrr.aal- schappij American Airlines aan ver schillende vliegtuigfabrieken een mi litair toestel te ontwerpen, aangedre ven met turbo-props, dat bijzonder korte landings- en starteigenschappen heeft. Gebleken is, dat vooral het Amerikaanse leger aan een dergeli jk toestel grote behoefte heeft. Het 4-motorigc toestel heeft van achteren een laadbak, waarvan een gedeelte naar boven en een gedeelte naar beneden kan. Dit is voor het inladen van goederen en lichte voer tuigen. I)e mogelijkheid zit er in, dat de P 301-M.dc militaire versie van de Friendship, dé zogenaamde Troop ship. waarvan het leger er ongeveer 15 heeft, gaat vervangen. Met deze toestellen wordt te weinig gevlogen. KOM NAAK HET J POL FIROPAM VOOR 'N DOLFUNS SHalN.' In het enige drijvende Dolfijnen- .stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1