rabische federatie een :evaar voor de vrede GS Ml Roolvink deed Meppel aan - om te praten Brand in nieuw tehuis: 137 bejaarden dakloos federatie van Egypte, Libië en Syrië wil niet praten met Israël Het Kwartet erdachte Hnaanslag rijgelaten Af en toe zon freuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 19 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen cantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur RO (UPI, AP, Reuter) Een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten lijkt verder dan :nn Syrië, Libië en Egypte besloten hebben een nieuwe federale unie te gaan vormen. Deze ng is in de Arabische wereld met vreugde begroet, maar in Israël zorgelijk bezien. Het k lichtpuntje, dat men daar ziet is de hoop. dat de unie niet levensvatbaar kan blijken te zijn. lieuwe staat zal worden ge- nadat in de drie staten op 1 ber referenda zijn gehouden. leiders verklaarden dat de ie kern voor volledige Arabi- enheid zal zijn en open zal roor andere Arabische landen", •klaarden dat hun unie geen verdrag met Israël zal sluiten nmin directe onderhandelingen t land zal voeren. "De Unie van :he Republieken", zoals de federatie zal gaan heten, „zal lerkante meter grond afstaan, or Israël wordt bezet", aldus rklaring. jvereenkomst lijkt een draai gypte te betekenen naar een harde lijn jegens Israël. Sy- ■ft zich altijd uitgesproken te- middeling door de Verenigde en iedere vreedzame oplossing, leeft steeds op de bres gestaan ibisering" van een grote strijd lël. Een dergelijke toon was ste tijd niet meer te horen in terwijl het bezig was aan een atiek offensief. 'Eén president" ieuwe unie zal één president, rlement, één hoofdstad, één één volkslied hebben, maar de .oden wel hun eigen zetels in renigde Naties en bestaande ikomsten tussen de drie landen dere landen zullen worden ge- laf d. De federatie zal een ge- ijke defensie en buitenlandse t voeren en beslissingen kun- ^Jnen over oorlog en vrede. Een commando zal troepen en ma- van het ene land naar het an- pnnen verplaatsen. Deze mili- imenwerking is bedoeld „om issende wraak te nemen op voortdurende bezetting van land". igste autoriteit in de unie zal bij een presidentiële raad, le uit Sadat van Egypte, As- Syrië en Kadafi van Libië, hen zal worden gekozen als president. Beslissingen in de llen worden genomen met een 'leid van stemmen. Zo spoedig zal een begin worden ge- met het opstellen van een waarover op 1 september -ie landen bij referendum zal beslist. De drie presidenten )k een verenigd kabinet be- Iedere lidstaat zal hetzelfde ïtels hebben in het federale ent. In geval van interne moei en zal de raad kunnen ingrij- J> zij dat nodig acht, zelfs als B er niet om vraagt. Minder kans raëlische minister van defen- sje Dajan, verklaarde giste- er minder vooruitzichten zijn gedeeltelijke overeenkomst ypte. De nieuwe federatie be de hij niet als een radicale va ai in de Arabische wereld, dat Israël zelfs geen gedeelte- •ugtrekking van het Suez-ka- doen, als Egypte niet instemt permanente beëindiging van idelijkheden. Het blad Ma 'ariv dat de federatie „moet wor- chouwd als een eind aan het aanse vredesinitiatief, een tor- g van de vredesbesprekingen Ting en dat tevens een eind t is aan Sadats belofte om een erdrag met Israël te tekenen", iet echter nog niet of de fede- iing ratie serieus dient te worden geno men, aldus het blad. De vorming van een nieuwe fede ratie zal de Arabische houding te genover Israël zeker verharden, zo menen politieke analisten. De aankon diging van de federatie spitste zich toe op het confrontatie-aspect en beloof de een politiek van „geen erkenning en geen onderhandelingen" met Isra el. De bevrijding van bezet gebied was één van de voornaamste doelein den en zelfs president Sadat sprak: „We moeten geen centimeter land weggeven". Deze slogan is de laatste maanden in Egypte niet gehoord. Buiten gevaar „Egypte schijnt te voelen dat het weg glijdt van onderhandelingen naar een militaire confrontatie en heeft daarom Arabische steun nodig", meende één,van de waarnemers. In derdaad heeft de nieuwe unie belang rijke militaire voordelen. Egypte kan reserve-vliegtuigen stationeren op Li bische vliegvelden, waar ze buiten het bereik van de Israëlische lucht macht zijn. Als Soedan ook tot de fe deratie toetreedt kan het eveneens dergelijke bescherming bieden. Van uit Syrië kunnen Egyptische vlieg tuigen gemakkelijk Tel Aviv bereiken. De vraag is wat Frankrijk nu gaat doen met zijn belofte aan Libië 110 Mirages te leveren. Parijs had gezegd dat deze vliegtuigen bedoeld waren voor de veiligheid van Libië en niet voor het gebruik tegen Israël. Maar de Libische leiders hebben reeds ge zegd dat zij geen beperkingen op het gebruik van de Mirages wensen te aanvaarden. De levering moet plaats vinden vanaf nu tot 1974 en als Frankrijk ze gewoon levert, zal de Arabische luchtmacht een aanzienlij ke versterking ondergaan. Hoewel er geen federaal leger is ge creëerd, hebben de drie staatshoofden een militair hoog commando opgezet voor troepenbewegingen. In geval van oorlog kunnen de drie legers in wer kelijkheid een eenheid worden, zonder dat bet beperkt wordt door onderlin ge grenzen. Politiek gezien, staat de Egyptische president nu zeer waar schijnlijk onder druk van de radicale Kadafi van Libië en de „geen onder handelingsbelofte" van het oprich- tingscommunique. Er heerst pessimisme over de le vensvatbaarheid van een Arabische federatie, gezien de resultaten in het verleden. Er zijn echter belangrijke verschillen tussen de nieuwe federatie en de mislukte vereniging van Egypte en Syrië van 1958. Toen wilden de twee landen één worden en de ineen storting voltrok zich, toen Egypte on vermijdelijk Syrië begon te domine ren. In de huidige constellatie zal ie dere staat zijn eigen souvereiniteit behouden, alsmede zijn zetel in de Verenigde Naties. Over het algemeen zijn de waarnemers het er echter over eens, dat als in één van de drie lan den een staatsgreep plaatsvindt dat het einde zal betekenen van de fede ratie. Het Russische partijblad Prawda heeft gisteren de confederatie toege juicht als een „nieuwe stap op de weg naar Arabische eenheid". Ook in de Arabische wereld zelf is men op getogen. De Jordaanse premier Wasfi Tel meende dat de federatie het „be slissende antwoord" was op de Isra ëlische agressie. In Damascus zei het blad Al Fatach, dat spreekt voor de Palestijnse commando's: „Deze be langrijke revolutionaire stap bewijst dat de Arabische naties vastbesloten zijn te vechten voor de bevrijding". Saoedi-Arabië en Egypte's rivaal Irak hebben niet gereageerd op de unie. Aangezien de federatie slechts openstaat voor alle „liberale" Arabi sche staten, zijn monarchieën als Jor danië, Saoedi-Arabië, Koeweit en Ma rokko niet welkom. Drie Arabische leiders slaan de handen ineen, nadat ze de „Unie van Arabische Republieken" ondertekend heb ben. Van l.n.r.: president Sadat van Egypte, kolonel Kadafi van Libië en president Assad van Syrië. De minister op bezoek bij de familie Emmink in Mepp'el. Van links naar rechts mevrouw en de heer Emmink, minister Roolvink en een zwager van de Meppeler familie. Van onze correspondent MEPPEL „Schikt het u dat ik zaterdag om ongeveer tien uur voor de deur sta?" schreef minister Roolvink. Dat schikte. Zaterdagmorgen stapte de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid de huiskamer van de familie Emmink in Meppel bin nen. In januari had de heer G. Emmink, kantoorbediende, 49 jaar, een brief geschreven aan de bewindsman, om dat bij hem veel ongenoegen heerste over de problemen in deze welvaarts maatschappij. Na afloop van de de batten over de loonmaatregel zei ik tegen mijn vrouw: „Dat is nou eens een minister waar je echt eens eerlijk en oprecht mee kunt praten." Hij schreef de minister: „Ik hoop dat u eens een zaterdag vrij kunt maken- om eens rustig met een gewone ar beider van gedachten te wisselen." Toen Emmink de brief postte dacht hij „Daar hoor je toch niets meer van", maar tot zijn grote verbazing ontving hij enkele weken geleden antwoord. Bij de koffie werd gepraat over de volgens de heer Emmink onrecht vaardige verdeling van vakantie toeslagen. „Hogere en lagere inko mensklassen krijgen allemaal 6 pro cent vakantiegeld." De minister kon RAAMSDONK Een felle brand heeft zondagmorgen de woning, de bloemenhal en een schuur van de heer Meulblok te Raamsdaik-dorp in de as gelgd. De oorzaak is vermoede lijk een lekkende oliekachel geweest. Over de schade is nog niets bekend. Er loopt een verzekering. Het gezin, dat uit elf personen bestaat, is voor lopig bij buren ondergebracht. frERDAM De politie heeft ï5-jarige Amerikaans-joodse thilder F. R. W., die ervan herdacht betrokken te zijn ge- bij de bomaanslag op de Ihe handelsdelegatie aan het mplein in Amsterdam, vrijge- iructic zondagavond bij het gebouw wees uit, dat de tuigen, die de verdachte zou- •ben herkend, toch een andere oeten hebben gezien, ituigen, die volgens de politie lelijk zeer positieve verkla- hadden afgelegd, kwamen terug. Zij meenden nu, dat •reide schapenwoilen jack van stschilder anders van kleur dat de verdachte een dikker en een vollere baard had. Apothekersbediende in zijn woning in Amsterdam gewurgd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 58-jarige al leenwonende apothekersbediende Jo sef Anthon Stöhrmann is gistermid dag om half een vermoord aangetrof fen in zijn woning in de Tweede Oos terparkstraat in Amsterdam. De poli tie. die hem vond na de deur gefor- H ceerd te hebben, was gewaarschuwd brand verwoestte de eerste "verdië- Emmink enigszins geruststellen door te vertellen dat de vakantietoeslag op langere termijn zal groeien naar procent. Die 2 procent verhoging zou je kunhen gebruiken voor een her verdeling, dat wil zeggen door voor de lagere inkomensklassen een mini mum (vloer) vast te steilen en hogere inkomensklassen op hetzelfde peil te houden, waardoor je bereikt dat de vakantieuitkeringen naar elkaar toe groeien, aldus de heer Roolvink. Naast dit probleem passeerden veel andere onderwerpen ae revue In de Meppeler huiskamer, zoals het mis bruiken van de sociale voorzieningen. Roolvink: „Wie zegt dat er in ons land op grote schaal misbruik wordt gemaakt van sociale voorzieningen, overdrijft." Ook kwam de actuele politiek aan de orde. De minister moest eerst het artikel in Trouw van zaterdag lezen over het vrijdag gepresenteerde scha duwkabinet, omdat hij de samenstel ling ervan nog niet kende. Daarna gaf hij zijn mening: „Ik ben het met- de strekking van liet commentaar In Trouw eens. Eerst moeten de kiezers spreken. Het is merkwaardig dat de zetels nu al verdeeld zijn en dat is niet juist tegenover de hiezers. Het lijkt er op dat de kleine drie nu al voor de kiezers hebben uitgemaakt hoeveel van hen op de PvdA, op de PPR en op D'66 gaan stemmen". Roolvink vond het overigens opval lend mr. J. Burger in het schaduwka binet aan te treffen: „Dat zou er op kunnen wijzen dat men onder de jon geren geen geschikte figuur heeft kunnen vinden." De minister zei dat hij geen post in het nieuwe kabinet zou ambiëren. Wanneer er echter een dringend be roep op hem zou worden gedaan zou hij wel terugkeren maar dan wel op dezelfde post: sociale zaken. Tegen half een maakte de minister een einde aan het bezoek. Hij zei dat hij wel meer tijd zou willen hebben voor dit soort gesprekken. „Daar leer je veel van en het is dringend nood zakelijk", gaf hij zijn gastheer te kennen. Foam de Luxe gezond, verkwikkend slapen Lid van Volksfront bevrijding Palestina bekent aanslag Gulf ROTTERDAM Eén van de vijf leden van het Volksfront voor de be vrijding van Palestina, die vorige week in Israël zijn gearresteerd, heeft bekend in de nacht van 14 op 15 maart de bomaanslag op de Gulf- raffinaderij in Europoort te hebben gepleegd. Het is een vrouw, die deze bekentenis in Israël heeft afgelegd, de recherche in Nederland is inmiddels op de hoogte gesteld. De gearresteerden zijn een Frans echtpaar van 60 en 69 jaar, twee in Parijs wonende zusters van 21 en 26 jaar en een uit West-Duitsland af komstige vrouw van 26 jaar. Wie van de vier vrouwen de aanslag heeft ge pleegd is niet bekend. De recherche wacht op nadere gegevens uit Israël, deelde mr. S. .J van der Hoeven, de officier van justitie in Rotterdam mee. Kort na de brand op de raffinaderij rees al het vermoeden, dat hier sabo tage in het spel was. Aangenomen werd. dat er een kneedbom aan de leiding naar een opslagtank voor stookolie was bevestigd. Na deze aan slag brandden er drie tanks uit. In totaal werd voor een miljoen gulden schade aangericht. Er zijn verder aanwijzingen, dat de vrouw, die de aanslag heeft bekend, ook betrokken is geweest bij de vliegtuigkapingen op 6 september vo rig jaar. Op die dag dwongen Pale stijnse actiegroepen drie vliegtuigen van koers te veranderen. door de bovenburen, die al een paar dagen geen geluid meer in de geho rige woning van het slachtoffer had den gehoord. De politie neemt aan dat de moord vrijdagmorgen vroeg is gepleegd. De apothekersbediende, die in een Amsterdams Ziekenhuis werkte, was gewurgd met de ceintuur van de och tendjas waarin hij was gekleed. Het (Van onze correspondent) EMMELOORD De 137 bewoners van het bejaardentehuis „De Golf slag" in Emmeloord zijn gisteren tij delijk dakloos geworden. Een felle ping van het zes verdiepingen hoge tehuis, dat eind vorig jaar in gebruik werd genomen. De bewoners ,zijn tij delijk ondergebracht bij familieleden en bij enkele gezinnen in de Noord- Oostpolder; acht zieke bewoners wor den nu tijdelijk verzorgd in het dr. Janseziekenhuis in Emmeloord. De op de eerste verdieping onder gebrachte dienstruimten zoals de keu ken, de recreatiezalen en da admini stratie gingen verloren. Ook de me dische gegevens behoren daarbij De woonruimten van de bejaarden zjin vrijwel onaangetast, zodat een aantal van hen op korte termijn weer terug kan. Bejaardencentra in Zwolle, Kampen en Lemmer hebben aange boden zolang de huisvesting te ver zorgen. De brand die omstreeks half zes werd ontdekt is vermoedelijk veroor zaakt door kortsluiting. Toen na an derhalf uur het vuur nog riiet geloka liseerd was, werden de bewoners li* I iiseera was, werden de bewoners stoffelijk overschot vertoonde volgens AClie Vail T.K. bejaarden geëvacueerd. Zieken werden per am- de politie geen noemenswaardige ver wondingen. Het slachtoffer is donderdag voor het laatst door buren gezien. De laat ste dagen van zijn leven was hij in gezelschap van een ongeveer 25-jari- ge vrij kleine man met een gezet pos tuur en glad sluik haar tot in de nek, die met het linkerbeen sleepte. Vrijdagmorgen hadden de buren nog geluid in de woning van het slachtoffer gehoord. De aard daarvan kon op een vechtpartij wijzen. In de woning was er niets dat op een vechtpartij wees. De politie heeft nog niet kunnen nagaan of er iets uit de woning is verdwenen. bulance naar het ziekenhuis ver voerd. De overige bewoners werden tijdelijk in een restaurant onderge bracht. Vandaar werden ze in de loop van de ochtend opgehaald door fami lieleden en vrijwilligers, die de be jaarden tijdelijk onderdak verlenen. Door de brand kwam een deel van Emmeloord geruime tijd zonder stroom. Alle brandweerposten in de Noordoostpolder waren ingeschakeld bij het blussen. De schade werd gis teren begroot op ruim anderhalf mil joen gulden. Een vrijwilliger, die bij de ontruiming assisteerde, viel door een raam en werd gewond. Na be handeling in het ziekenhuis kon hij naar huis. De tafel is de enige platüs waar een man zich het eerste uur nooit verveelt. SAVAR/V voor socialist C. Egas MAASTRICHT De ongeveer 3000 leden tellende r.k. bond voor gepen sioneerden en bejaarden in Maas tricht gaat samen met de gemccnh- raadsfractie van de partij 65+ een ac tie voeren, om stemmen te winnen voor het socialistische Tweede-Ka - merlid C. Egas. De heer Egas heeft volgens de woordvoerder van de actie, de 76-ja-1 rige Sjef Krans, in het parlement de belangen van de bejaarden het best behartigd. De heer Egas is tevens voorzitter van de Nederlandse fede ratie voor bejaardenzorg. Waarom CHU stemmen? Er zijn luxe paarden en werkpaarden. De CHU is ty pisch een partij van werkpaarden. Klinkt niet aantrek kelijk. We maken geen show. Steken geen vuurwerk at. We zijn een partij van nuchtere, werkende Neder landers. Als u met beide benen op de grond staat, als u daden wilt zien in plaats van woorden, stem dan op de CHU. Dan kiest u de wijste partij. Ik wil me niet verslapen voor het schoolreisje. mmmm DE BILT Over West-Euro pa heeft zich geleidelijk een westelijke circulatie ingesteld, die in stand gehouden wordt door een groot lagedrukgebied voor de Noorse kust enerzijds en een. gebied van hoge luchtdruk dat zich over Midden-Europa handhaaft, anderzijds. Tussen beide druksystemen be vindt zich een zwak front, dat zich maandag over Engeland via de Noordzee tot voorbij Scandi navië uitstrekte. Het front veroorzaakt in onze omgeving bewolking, maar regen is uit deze bewolking nauwelijks te verwachten. Met de zuidwes telijke wind wordt lucht aange voerd, waarin de temperaturen in West-Europa waarden van 15 a 18 graden bereiken. Dezelfde of iets hogere temperaturen wor den ook uit het Middellandse zeegebied gemeld, maar in die streken is het wel zonniger dan bij ons. Het laat zich aanzien, dat in deze weersituatie nog geen grote veranderingen zullen optreden. Wel zal de wind iets naar zuide lijke richtingen krimpen, zodat de temperaturen, enige stijging kun nen ondergaan. Zon en maan Zon en maan 20 april; zon op 5.34. onder 19.45; maan op 3.40, onder 13.32; 25 april N.M. Hoog water Hoog water, 20 april: Rotterdam le getij 12.11, 2e getij Sche- veningen 10.32-23.19; Vlissingen 9.28-22.07; Haringvliet a.d. Zeezij de 10.51-23.41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1