Berger op verkiezingspad modern liberaal als INTER TEST Versplintering van een teken van volk wanhoop Remia Samenleving is inflatiehard" ALLOCHTONEN IN ONVOLLEDIG EN NEDERLAND: VEROUDERD Scholen moeten jeugd opvoeden in politiek l erkiiyl c.s. adviseren traks PPR te steunen Oersterk! Ioskou wil boek au Solzjenitsin niet uitgeven Jlbricht sprak met Breznjew O, Friets Moedig steekspel met Geertsema Mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke: i tltCïUtfUlAJ llMH WOENSDAG 14 APRIl 1971 ARP-lijsttrekker Biesheuvel Van onze parlementsredactie MIDDELBURG De lijst ekker van de ARP, mr. B. W. iesheuvel, heeft gisteravond in iddelburg duidelijk gewaar- :huwd tegen de neo-marxisti- ideologie, die opgeld doet. |eze ideologie heeft het model t de klassenstrijd, waartegen christelijk-sociale beweging i ch altijd principieel heeft ver- i weerd, ingeruild voor de ideolo gie van het conflictmodel. Mr. Biesheuvel wilde de aanwezige tegenstellingen niet verdoezelen. Maar het conflict-model wees hij als ondeugdelijk middel voor de maat schappijvernieuwing van de hand. Fel verzette de ARP-lijsttrekker zich tegen de partijpolitieke polarisatie, die leidt tot een schimmenspel; tot het creëren van politieke tegenstel lingen, die niet in overeenstemming zijn met de werkelijkheid. MOSKOU (AP) De Russische irijver Aleksander Solzjenitsin heeft rgeefs geprobeerd zijn nieuwe ro- n „Augustus 1914" in de Sowjet- ie uitgegeven te krijgen. Dit heb- l vrienden van de schrijver giste- i in Moskou medegedeeld. [olgens hen heeft Solzjënitsin, die 1970 de Nobelprijs voor literatuur ing, begin dit jaar verschillende vers gevraagd zijn iaatste roman ibliceren. Hij heeft van geen van [uitgevers nog antwoord ontvangen. Russische autoriteiten zouden de zegslieden ook verhinde- dat Solzjenitsin het volledige be- van de Nobelprijs krijgt. IOSKOU (AP, DPA) De Oost- tse staats- en partijleider Walter jricht heeft na het bijwonen van 24ste Russische partijcongres be- ekingen gevoerd met zijn Russi- e collega Leonid Breznjew. Beide tijleiders hebben de nadruk ge- 1 op de „volledige gelijkheid van chten" tussen hun partijen, zo is egedeeld. Iet Russische partijdagblad, de iwda, heeft gemeld dat is gespro- i over „verdere uitbreiding van de ïenwerking tussen beide partijen politiek, economisch en ander ter- nbricht heeft in een in Moskou ge- iliceerd vraaggesprek gezegd dat levensstandaard in alle Oosteuro- socialistische landen zal worden iterd door de besluiten die op het tRussische partijcongres zijn ge- ïfl 4e besprekingen tussen Ulbrfcht ■Breznjew was Erich Honecker 7erig, die secretaris is van de luitse partij (SED), aldus het ische persbureau Tass. BRUGGEN Tegenover de polarisatie-ideologie, die, aldus mr. Biesheuvel, ook door de VVD wordt aangehangen, stellen wij de noodzaak van het slaan van brug gen over de tegenstellingen heen. De polarisatie-ideologie is een heil loze ideologie, die als zij werkelijk vat zou krijgen op de ziel van ons volk, ons niet zal helpen de politieke problemen op te lossen, aldus de ARP-lijsttrekker. Het is toch duide lijk. dat juist het slaan van bruggen tussen oost en west, tussen blank en zwart, tussen werkgevers en werkne mers, tussen al die andere op het eer ste gezicht tegengestelde belangen, één van de belangrijkste opgaven is. SPLINTERS De versplintering van het Neder landse volk is naar zijn mening, de bevestiging van een mentale capitula tie. De versplintering, aldus mr. Bies heuvel, is een teken van wanhoop, van het geen-uitzicht-meer-zien. Het is het ons terugtrekken in een getui genis. Dit geldt zowel voor GPV, SGP als voor PPR en PSP. De mini-par tijen zijn vollgens de AR-lijsttrekker, van huis uit oppositiepartijen. De uiterst ingewikkelde politieke vraagstukken van de jaren zeventig kunnen alleen worden ontward door een krachtige regering. VISIE Een krachtige regering, aldus de ARP-lijsttrekker, is een regering met visie en vitaliteit, die de kracht heeft een eigen koers te varen, ook indien dit incidenteel onpopulair is. Zo'n re gering moet gedragen worden door een sterke meerderheid in het parle ment. Die regering moet volgens mr. Biesheuvel het volk uittillen boven de middelmatigheid. Ook moet zo'n rege ring het symbool worden van „onze betere gevoelens". Die regering moet de levende maatschappijkritiek in be leid vertalen. De inflatie noemde mr. Biesheuvel een onrechtvaardige wijze van inko mensverdeling. Het is geen verdeling naar recht, maar naar macht. EVANGELIE Het Evangelie, zei mr. Biesheuvel nog, is een vernieuwende kracht voor de gehele wereld. Het laat zich niet binnen de ARP opsluiten. De ARP wil deze vernieuwende kracht in de politieke praktijk van elke dag laten zien. wat heerlijk die koele romige saus op mijn hete lijfje. Is dat nou Remia? iJa, liefje, Remia frites-saus. De Onfeilbare Saus. Heb je tóch gelijk gehad Friets. Mmmmm, dat ik dót mee mag maken. Ik huil gewoon van blijdschap Friets. Stil maar. Nog even. Dan ga je over de tong. FRITES-SAUS tijdelijk 30 cent voordeel Veerman: teleurstellend Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr. J. Verkuyl heeft met negen mede ertekenaren de kiezers van confessionele partijen opgeroepen naai bij wijze van signaal van verontrusting op de PPR te mmen. Hij deed dat via de tv (Brandpunt) gisteravond. Dr. Veerman, onmiddellijk daarna om zijn reactie gevraagd, had als ïmentaar: teleurstellend, onbegrijpelijk. Z1J' c,. PSJm: ie punten zijn het drie prof. Ver en de negen anderen noopten openbare stemverklaring af te - -jn: het beleid inzake ontwikke- lig<*hulp, de positiekeuze ten aanzien rassengelijkheid en de kernwa- trategie van de Nato. Op al deze un bebben> aldus de verklaring, mfessionele partijen gefaald. yoo: ze verklaring is geboren uit ver- gjiheid, aldus prof. Verkuyl, die toevoegde AR te willen blijven, kernpunt achtte hij de kwestie A de kernwaDenstrategie, waarvoor medeverantwoordelijkheid hetgeen hij onevangelisoh ove e. Ons land zou moeten gaan on- andelen over een geclausuleerde aan de kernwapenstrate- va)>mdat hij deze heel duidelijk ziet gen de wil van God. "der wenste hij een duidelijker punt ten aanzien van rassendis- jna'ie en wat de ontwikkelings int betreft er minder op uit zijn n de belangen van het eigen be- deven te dienen en meer die van twbtkelinsslanden zelf. ben niet voor deconfessionalise- maar voor reconfessionalisering, prof. Verkuyl, die vond dat de lelijke partijen het er op deze punten bij hebben laten zitten, ms stemadvies de PPR is dui- in haar positiekeuze willen >nze eigen partijen terugroepen ehoorzaamheid aan Gods wil. Veerman achtte dat de ARP in restie van de rassendiscriminatie e ontwikkelingshulp volstrekt lijk is geweest. We hebben daar 'tste vier jaar de hoogste priori- an gegeven. Het accent zal voor Verkuyl voornamelijk liggen op waagstuk van oorlog en vrede, daad is daar geen eenstemmig- jn de ARP over: het merendeel |U ie partij heeft een ander stand- IllMdan dat van Verkuyl c.s. geko- ter is deze zaak no§ steeds in ?ie: het gesprek is nog niet af- d. Daarom acht ik het advies elefo 8r'<uyl zo onbegrijpelijk en te- ellend. Waarom moet zoiets nu via een stembusadvies tot gel- komen? Dr. Veerman hoopte IK1 effect van het advies gering jn. Het gonst van dit soort ad- Zee. 1 in ons land, zo zei hij. Ik ge- 1 dat de kiezer er blijk van zal 1 een mondige kiezer te zijn. ander ondertekenaren zijn Fol- kert Boersma, oud-voorzitter OHJO, A. Borstlap, oud-vice-voorzitter CNV, ds. H. A. .C Hildering, hervormd pre dikant, dr. O. Jager, gereformeerd vredesberaad. Ben van Kaam, jour nalist. dr. D. C. Mulder, hoogleraar VU, drs. H. Schut, gereformeerd pre dikant, ds. R. J. van der Veen, gere formeerd predikant en W. in 't Veld, mede-oprichter werkgroep christen radicalen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is hoog nodig, dat er iets wordt gedaan aan de poli tieke opvoeding van de Nederlandse jeugd. Toen ik indertijd van het gymnasium af kwam, wist ik van po litiek in het geheel niets. Datzelfde heb ik kunnen constateren bij mijn zoon, die nu het gymnasium heeft verlaten. En dan zijn we nog wel aan het reclame maken dat de leeftijd van de kiezers omlaag moet! Aldus mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloe ke, secretaris van de kiesraad, dins dag tijdens de maandelijkse lunchbij- eenkomst van het departement Rot terdam van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Scherp keerde de heer Van Ommen 'Kloeke zich tegen de idee, het aantal partijen te beperken door invoering van een districtenstelsel, zoals in En geland, hetgeen sommige politieke partijen voorstaan. Wij hebben dit voor 1917 gehad, al dus mr. Van Ommen KLoeke en dat leidde tot de wildste afspraken en een verschrikkelijk gekonkel binnen de kieskringen. Ten zuiden van de grote rivieren bijvoorbeeld bestonden de verkiezingen eenvoudig niet: een niet-katholiek had eenvoudig geen enkele kans. De tegenwoordige evenredige ver tegenwoordiging zag hij als veel zui verder. Nederland zag de heer Van Ommen Kloeke als een der weinige landen met twee soorten politieke partijen: de economisch-maatschappelijke naast de levensbeschouwelijke. De levensbeschouwelijke partijen hebben zowel socialistisch denkende als liberale leden en dat maakt de zaak moeilijk, vooral bij kabinetsfor maties. Maar als een kabinet er een maal is, zit het gewoonlijk zeer stevig te paard. Mr. Van Ommen Kloeke meende, dat, als die levensbeschouwelijke par tijen zouden wegvallen, vele kiezers niet zouden weten wat te doen. Het Engelse twee-partijensysteem met kiesdistricten leidt er toe, dat daar dertig procent van de kiezers naar de stembus gaat. In de Verenigde Staten gaat 48 procent. Afschaffing van de opkomstplicht zag hij als juist: dege ne die nu wil stemmen, doet tenmin ste iets! Een zuivere tegenstelling tussen con servatief en progressief bestaat, aldus de heer Van Ommen Kloeke, niet in Nederland, en degenen die naar kies districten in Nederland toe willen „om klaarheid" te krijgen, willen te rug naar een system, dat indertijd is afgeschaft, omdat het de zaken bleek te vertroebelen en de stem van vele kiezers smoorde! Negentig procent van de landen doen het, aldus mr. Van Ommen Kloeke, heel wat minder dan wij, maar in Nederland is slechts tien procent van de bevolking lid van een politieke partij. Aan de hand van praktijkvoorbeel den maakte de heer Van Ommen Kloeke duidelijk, dat dn sommige ge vallen één enkele stem de doorslag zou kunnen geven, en afschaffing van kleine partijen, als DS '70 of stichting Door LEO KLEYN VOORSCHOTEN Moe dige politici dwingen bewon dering af. Als er één partij is die dat goed heeft begrepen, is het DS 70Op de kandi datenlijst prijken minstens twee politici die voor moedig doorgaan, omdat ze een mooie positie in de waag schaal stelden voor een onze kere politieke loopbaan Willem Drees jr. en Jan J. A. Berger, oud-burgemeester. Berger, ooit lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA, heeft zich zes jaar afzijdig gehouden van de landelijke politiek. Boze tongen beweren dat zijn terugkeer in die politiek meer een kwestie van ambitie is dan van moed. Dat het echter boze tongen zijn, bleek gisteren wel uit het eerste openbare optreden van Berger in de lands- politieke arena in het Voorschotense etablissement De Gouden Leeuw. De democratisch-socialistische Ka merkandidaat staat daar ookg in oog met mr. Geertsema, lijstaanvoerder van de WD. Je moet maar durven tegeen zo'n doorgewinterdwe liberaad, ook al mag je dan nog zo'n ondemo- cratlsch-socialistisch verleden héb ben. Rood en blauw verdragen elkaar nu eenmaal niet. tenzij er veel wit tussen zit, natuurlijk. Als scheidsrechter bij het „steek spel" fungeert de oud-burgemeester van Voorschoten, de heer L. de Kool. De „edelachtbaarheid" wordt ten top gevoerd door de aanwezigheid van de oud-burgemeester van Lei den, mr. G. C. van der Willigen, de anti-revolutionaire staatsraad J. Smallenbroek, eens de baas van al die burgemeesters. Mede ten overstaan van dit hoge, maar ook- al niet socialistisch ge zinde gehoor, moet Berger zijn de- mocratisch-socialistisch debuut ma ken. Zijn moed krijgt een extra demensie. Het op een steekspel be luste publiek moet echter al gauw een gevoel van teleurstelling onder drukken. Berger blijkt zijn socialis tische angel in Groningen te hebben achtergelaten. Hij heeft iets anders meegebracht, een boek, waarmee hy begint te zwaaien. Een enkeling vermoedt dat het zoiets als het beginselprogramma van DS '70 is, maar hij moet de hoop laten varen. Berger is druk aan het citeren uit het .Jaz^er' «1958 verschenen boekwerkje har moderne liberalisme, met wat de liberale senator mr. Harm van Riel aan het Daardje van DS '70, dc bezuiniging van geheel nieuwe partijen als D '66 zag hij zeker niet als een onjuistheid of onduidelijkheid. Ook de mogelijkheid van langdu rige debatten door vele kleine par tijen zag hij niet: de gewone mense lijke vermoeidheid maakt wel, dat als er veel sprekers zijn, iedere spreker minder woorden gebruikt. De procedure om te komen tot be sluitvorming zag hij er niet langer door worden. De heer Van Ommen kruide zijn betoog met een groot aantal anecdo- tische ervaringen. Op zijn referaat volgde een levendig debat. papier van dat boekje toevertrouw de, bewijst Hy zijn gelijk. Berger heeft zo juist het stok- op subsidies voor kunstuitingen, be reden. De op dat punt minder hip pisch ingestelden onder de aanwe zigen, slaat hij nu om de oren met hun eigen Van Riel, die meer dan tien jaar geleden al schreef dat je bij stijgende welvaart de mensen zoveel mogelijk van de kostprijs moet laten betalen. Wie moedig is, hoeft nog niet over moedig te zijn. Daarom zegt Berger aan het begin van zijn speech dat niet elke politieke tegenstander een vijand hoeft te zijn. Daarom ook belijdt hij nadrukkelijk zijn afkeer van de anar chie of de moderne toepassing daar van, de leer van Marcuse. Daarom Berger zegt hij eigenlijk nauwelijks iets dat zijn gehoor onwelgevallig kan zijn. Maar wacht even. Berger blijft na tuurlijk Socialist en DS'70 is geen VVD. Verschillen moeten er zijn. Ber ger zi^t ze heus wel, en niet alleen met betrekking tot de subsidies. In zake ontwikkelingshulp lopen zijn ideëen niet helemaal parallel met die van de VVD. Hij wijst op het gevaar van ontwikkelingshulp voor onze zieke economie. „De ontwikkelingshulp Is natuurlijk van de grootste betekenis, maar we kunnen niet andermans huis redden als ons eigen huis in brand staat." Brandweerman Berger is ook socia list genoeg om erop te wijzen dat van die subsidies, die ontwikkelingshulp, Kikkers en muizen losgelaten in Russische kantoren NEW YORK Een groepje stu denten heeft gisteren grote chaos ver oorzaakt in het kantoor van de Rus sische luchtvaartmaatschappij Aero- flot in New York door een aantal kikvorsen los te laten. Een organisatie die zich „studenten activisten voor de joden in de Sovjet unie" noemt heeft de verantwoorde lijkheid voor het incident op zich ge nomen. De "overval" met de kikvorsen werd door. een woordvoerder van de organisatie de eerste genoemd van tien "plagen" voor Russische bureaus en kantoren beraamd. Het werk in het kantoor van Aeroflat moest voor ongeveer anderhalfuur worden on derbroken. ESL®' die alsmaar stijgende overheidsuitga ven niet zijn goed doorvoede publiek, maar „de kleine man" de dupe wordt. Keihard legt hij daarom ook zijn eis op tafel dat de Nederlandse overheid vier procent op haar uitgaven moet bezuinigen. Na dat betoog lijkt er voor Geertse ma nauwelijks meer een taak wegge legd. Eigenlijk zou hij alleen nog maar een vriend in de armen kunnen slui ten. Maar zo gemakkelijk laat hij zich niet strikken in de democratisch- socialistische netten. Geertsema wil, om de schijn van het steekspel op te houden, nog wel wat speldeprikjes kwijt, al is het niet over ontwikke lingshulp en overheidsuitgaven. Maar ondanks Van Riel wil hij er toch zijn verbazing over uitspreken dat een socialist zijn „kleine man" het uitje naar schouwburg of concertzaal wil onthouden. Berger krijgt van Geertsema het lesje in socialisme waarom hij vraagt: de liberale voorman vindt het maar slecht passen in „de hele socialisti sche gedachtenwereld" mensen die zich cultureel willen verrijken de mo gelijkheid daartoe te ontnemen. Geertsema vindt DS'70 een ver blijdend verschijnsel in de Nederland se politiek", want in de Kamer zal hij nu „eindelijk socialisten die kun nen rekenen" ontmoeten. Onmiddel lijk daarna pakt hij Berger nog wel even op de uitspraak van diens voor man, Drees jr., dat DS'70 na de ver kiezingen eventueel ook met de PvdA in een regering zou willen zit ten. Verongelijkt roept Geertsema uit: „Wat is dat nou voor duidelijkheid?" Berger is, na enig in- en uitgepraat, wel bereid zijn „politieke tegenstan der" ook op dat punt tegemoet te ko men. Het was maar ccn frase, sust hij, en wat hem betreft zal er van sa menwerking met de PvdA geen spra ke zijn, dat beetje water kan ook nog wel in de wijn. Berger, steeds heviger transpire rend onder de hitte van de tv-lampen in de vrij kleine, met een 175 man gevulde ruimte, hoeft verder geen concessies meer te doen. Hij mag, samen met Geertsema, nog wat schriftelijk en mondelinge vraagjes beantwoorden, waarbij opnieuw een grote eensgezindheid manifest is. Boek over opvangen van „vreemde" groepen V) (Vervolg van pag. 1) EIGEN RISICO Het werkgeversverbond pleit voor een zuiniger en doelmatiger gebruik van de sociale zékerheid, onder meer door het tot reële pro porties terugbrengen van het ziek teverzuim en het invoeren van een eigen risico in de ziekengeldverze- kering en in de geneeskundige ver zorging, om zodoende de weg vrij te maken voor nieuwe dringende voorzieningen vooral op het gebied van het milieubeheer en de infra structuur. „Van een post-industriële maatschappij is nog geen sprake. De werkelijkheid is dat alleen al het behouden van het reeds ver worvene een voortdurend grotere inspanning vergt". BESCHEIDEN Het VNO constateert dat iedereen wel doordrongen is van de noodzaak dat uitbreiding van collectieve voor zieningen tot een terugdringen van particuliere bestedingsmogelijkheden moet leiden, maar dat men er de voorkeur aan geeft de lasten op an deren af te wentelen. „Als men het programma van de vakbeweging op de keper beschouwt dan blijkt het van de werknemers gevraagde offer slechts zeer beschei den te zijn, zodat dus vooral andere inkomensgroepen voor de financie ring opdraaien. Bovendien verzuimen de vakcentrales aan te geven hoe de bijdrage van de werknemers in de praktijk geëffectueerd zou moeten worden." INFLATIE Het werkgeversverbond vindt dat de intentie alleen niet voldoende is maar dat het de hoogste tijd is voor daden, omdat het beslag van de col lectieve bestedingen op het nationale inkomen reeds de 50 pet gaat nade ren. De hoogste prioriteit wil het VNO geven aan de inflatiebestrijding, vooral ook omdat inflatore processen een belemmering zijn voor redelijk sociaal-economisch beleid. „De moeilijkheid hierbij is echter dat allerlei ingebouwde indexerings- en afwentelingsmechanismen vele groepen in de samenleving „inflatie- hard" hebben gemaakt, waardoor de inflatie hen niet of nauwelijks meer lijkt te deren." GEVAAR Het VNO noemt dit een gevaarlijke situatie omdat de rekening tenslotte toch betaald moet worden, hetzij in de vorm Van een lager reëel inkomen, hetzij in dc vorm van afnemende winsten in het bedrijfsleven, waar door op den duur de werkgelegenheid in gevaar komt. Door BEN VAN DER VELDEN DEN HAAG Met het van daag verschenen boek Allochto nen in Nederland, dat is samen gesteld onder redactie van dr. H. Verwey-Jonker, is een eerste po ging gedaan een inventarisatie te maken van de wijze waarop bui ten ons land geboren groepen mensen na 1945 in Nederland zijn opgevangen. De inventarisatie in dit door het ministerie van CRM en de Staatsuitgeverij gepubli ceerde boek is echter verre van volledig, enkele van de beschou wingen over minderheden in Ne derland zijn bovendien al danig verouderd. Over het opnemen van groepen ge- repatrieerden. Ambonezen, Surina- mers, Antillianen, buitenlandse werk nemers, Chinezen, vluchtelingen en buitenlandse studenten in Nederland valt moeilijk te schrijven zonder het beleid van de Nederlandse regering kritisch te bekijken. In dit boek is hiervan echter dik wijls geen sprake, het is meer eey beschouwing over wat er wél gebeurd is, dan over wat er niet is gebeurd voor de minderheden. Bovendien ont breken concrete aanwijzingen voor noodzakelijke beleidsmaatregelen in de toekomst. Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie Ambonezen (Wyers staat er achterJ Over de Ambonezen wordt bijvoor beeld geschreven: „Deze collectieve agressiviteit, directe uiting van de onzekere situatie waarin de Ambone zen en vooral de jongeren onder hen verkeren, culmineerde 31 aug. 1970 in de bezetting van de woning van de Indonesische ambassadeur, waarbij een Nederlandse politie-agent werd doodgeschoten. Een continuering van deze lijn zal vrijwel zeker tot repercussies van Nederlandse zijde leiden, daar men deze agressiviteit op den duur zeker niet zal kunnen dulden. Dit zou de toch al precaire positie van de Ambo nezen nog verder verslechteren." Een constatering, waarbij geen poging wordt gedaan aan te geven wat er zou moeten gebeuren om die Ambo nezen van' die agressieve lijn af te krijgen. Verouderd Sommige hoofdstukken in het boek zijn duidelijk verouderd. Drs. J. M. M. van Amersfoort schrijft in zijn bijdrage over Ambonezen dat de geo grafisch juistere aanduiding Zuid- molukkers niet ih het dagelijks spraakgebruik is doorgedrongen. Maar juist sinds de ook in het boek genoemde bezetting van de woning van de Indonesische ambassadeur wordt algemeen over Zuidmolukkers gesproken. Ernstiger wordt de kwestie van veroudering en/of onvolledigheid bij de beschrijving van de Surina- mers en de Antillianen in ons land. Het steeds actueler wordende na tionalisme onder vele Surinamers, het streven naar onafhankelijkheid voor hun land, en de moeilijkheden die hierdoor in Nederland ontstaan, komen bijvoorbeeld helemaal niet ter sprake. Vluchtelingen In het hoofstuk over de vluchtelin gen schrijft dr. H. Verwey-Jonker dat de Nederlandse regering nogal eens verweten wordt dat zij ten aanzien van vluchtelingen een te strikt toela tingsbeleid voert. Maar zij vermeldt niet dat deze kritiek zich vooral richt op het toelatingsbeleid voor Portugese politieke vluchtelingen. Dr. Verwey-Jonker somt uitgebreid het vele op dat is gedaan voor vluch telingen uit Oosteuropese landen, en noemt de Portugezen in één alinea samen met andere vluchtelingen uit landen met een rechts bewind, als een klein aantal dat zich in Portugal heeft onttrokken aan de militaire dienst vindt dat er over de huisvestingssitu atie soms overdreven wordt. "Evenmin als voor Nederlandse vergelijkbare beroepsgroepen, is de huisvestingssituatie afdoende om schrijfbaar met exclamaties als men senpakhuis of kippenhok," Het in het boek genoemde subsidiepercentage van zeventig voor de stich tingen voor buitenlandse werkne mers is verouderd. Sinds vorig jaar krijgen de stichtingen 95 procent van de personeels- en apparaatskosten gesubsidieerd. Het welzijnsbeleid zal intensief ge richt moeten worden op verwezenlij king van de gelijkwaardigheid van de buitenlandse arbeider, vergeleken met de Nederlander. Drs. Van der Staay schuwt in zijn beschouwing conclusies niét, hoewel deze nog niet erg concreet zijn. Chine zen Inspraak Drs. A. J. van der Staay gaat in zijn bijdrage over buitenlandse werk nemers in Nederland wel op het re geringsbeleid in. Hij pleit voor meer inspraak van de buitenlandse werk nemers zelf en beveelt een speciaal huisvestingsbeleid aan, hoewel hij De Chinese minderheid in ons land is volgens het boek met de meeste geheimzinnigheid omgeven. De schrijvers van het hoofdstuk over de Chinezen, drs. M. L. Vellinga en drs. W.G. Wolters, heffen die geheimzin nigheid niet erg op met mededelingen als: „Naar het schijnt is de Amster damse politie de laatste tijd bezorgd over een toenemende onrust onder de Hongkong- en Singapore-Chinezen die minder gemakkelijk geïntegreerd raken in de oude Chinezengemeen- schap." Wellicht had de Amsterdamse poli tie de schrijvers zekerheid kunnen verschaffen over haar wel of niet be zorgd zijn. Wie zich afvraagt of er ten behoeve van de Chinezen als minderheids groep in ons land misschien speciale maatregelen nodig zijn, komt na le zing van dit hoofdstuk niet veel ver der.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7