Nieuwe Leidse Courant „ISRAËL KAN SOWJET- RAKETTEN TREFFEN" fesssr DSM moeten 1500 „dure" krachten weg PTT-tarieven straks sterk omhoog Hoogste prioriteit voor de inflatiebestrijding Belediging bevriend staatshoofd niet meer direct strafbaar s verstrekken van lersoonlijke lening taak van overheid? t Minder belasting voor bezitters van landgoederen Het Weer in Europa nekkramp in Delft Moskou bereid tot interventie De Jong verdedigt bestaansrecht christelijke partij Meningsverschil in Arabische top CmTA) Iets warmer VNO: Mes in collectieve voorzieningen Woensdag 14 april 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne- schermen en vouwdeuren. ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur A: raël's minister van defensie Dayar. rtelt een CBS-journalist dat hij et gelooft in de woorden van de yptische president Sadat dat april beslissende maand is voor het ndhaven van de vrede in het Na- e Oosten. AMSTERDAM „Wanneer de T op actieve wijze de verstrekking persoonlijke leningen gaat bevor- n, rijst toch wel de vraag of dit -K taak van een overheidsinstelling Persoonlijke leningen worden nl. loor vele particuliere financiële stótingen trekt". -pitheeft dr. J. R. M. van den ftjA^roorzitter van de Bankiersver- tëwg verklaard naar aanleiding i de aankondiging door directeur- teraal H. Reinoud van het geven 1 persoonlijke leningen door de r. )r. Van den Brink achtte de stap de PTT wel verklaarbaar. Bij het >ruiken van gegarandeerde betaal- Idelen, zoals girobetaalkaarten, ko- n rekeninghouders soms in een luldpositie ten opzichte van de gi- Deze positie wordt nu geformali- rd in de vorm van persoonlijke ingen. Van den Brink vindt het uit oogpunt van gezonde concurren- verhoudingen belangrijk als bij de soonlijke leningen voor de PTT telfde of vergelijkbare regels gel- als voor particuliere financilëe tellingen. 42 VRIENDELIJK VERZOEK Dm niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de ACCEPT-GIROKAART af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. DEN HAAG Minister Polak wil de belediging van bevriende staatslieden niet meer direct strafbaar stellen. Hij heeft giste ren een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend om het huidige artikel 117 van het wet boek van strafrecht te schrappen. Het openbaar ministerie heeft in HAL doet bod op Observator ROTTERDAM De Holland Ame rika Lijn heeft een bod gedaan op de aandelen van de Nieuwe Rotterdam- sche Instrumentenfabriek Observator, in Rotterdam. De HAL heeft al een belang van 30 pet. in Observator. Aan het bod, waarvan geen bedrag is bekendgemaakt, is de voorwaarde verbonden, dat voor 30 april een vol doende aantal aandelen moet zijn omgeruild. Zowel de betrokken vak organisaties als de ondernemingsra den van NV Observator en de HAL zijn van deze ontwikkeling op de hoogte gesteld. Observator concentreert zich op de afzet van een grote verscheidenheid van instrumenten aan industrie en scheepvaart. De in de handel ge brachte apparatuur wordt voor een deel in eigen bedrijf gefabriceerd. Er werken ruim 300 mensen. Het bedrijf beschikt naast het hoofdkantoor in Rotterdam over vestigingen in Am sterdam en Pernis. Observator zal on der eigen naam en onder de be staande leiding worden voortgezet. HEERLEN Dc top van DSM ,A aatsmijnen) zal de komende twee ar drastisch worden uitgedund. 1 Igens een gereed liggend reorga- S* atieschema zullen binnen twee 1500 arbeidsplaatsen moeten ver- Hen. voornamelijk van hogere pcr- leelsleden en beambten. Ook de directie van staatsmijnen tkomt niet aan reorganisatie. Van vijf hoofddirecteuren (drs. A. C. J. 'ttier, president-directeur, en drs. Bogers, ir A. Hellemans, ir. L. etzers en J. Schepers) zullen er na reorganisatie nog slechts drie in college van hoofddirecteuren zit- g hebben. foals uit welingelichte bron wordt lomen ligt het schema van de ra- nalisatie en reoganisatie van DSM reed om door de raad van commis- rissen te worden gefiatteerd. Het de ondernemingsraad is het 'erna doorgepraat. Vernomen wordt men in de ondernemingsraad al- meen „gelukkig" is met deze vorm n reorganisatie. j* Niemand „op straat' Van de 1500 personeelsleden die bij reorganisatie betrokken zullen |n. zal er geen enkele „op straat" m )rden gezet. Het merendeel van de trokken werknemers gaat met pen- •en, worden naar een pensioen "Tbrugd of zal aan een andere pas- ^pide arbeidstaak worden geholpen. I g1 UZo; J J na Hoofddoel van de reorganisatie is een decentralisatie van de verschei dene takken van de DSM-onderne- ming. De drie hoofddirecteuren die over blijven zijn van de sector che mie, de dochterondernemingen en re search. computertoepassingen en per soneelszaken. Aan het hoofd van deze divisies komt een manager die verantwoorde lijk zal zijn voor marketing en ver koop. Verder zal elke divisie haar eigen administratie en personeelsza ken behartigen. Een van de bedrijven waar vermoedelijk het stevigst het mes wordt ingezet is de dochteron derneming Stamicarbon N.V. (perso neelsbezetting 100 man). DEN HAAG Bij de Tweede Ka mer is op voorstel van de staatssecre taris van financiën, dr F. H. M. Grapperhaus, een wetsontwerp inge diend dat tot doel heeft aan bezitters van landgoederen in de zin van de natuurschoonwet een verdere verlich ting te bieden van de vermogensbe lasting. Deze verlichting houdt in dat voor de vermogensbelasting de waarde van voor het publiek opengestelde land goederen op. de helft van de bestem- mingswaarde wordt gebracht. Vol gens de nu geldende regeling wordt respectievelijk een kwart en twee derde van de bestemmingswaarde in aanmerking genomen. Onder bestemmingswaarde wordt verstaan de waarde die een landgoed heeft, als daarop de verplichting rust om het gedurende 25 jaar ongewijzigd in stand te houden. Twee gevallen van weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam geh, bew. 10 4 0 Frankfort onbew. 18 5 0 Genève onbew. 19 3 0 Innsbruck onbew. 18 1 O Kopenhagen mist 11 2 0 Locarno 20 4 0 Londen geh.bew. 11 5 0 Luxemburg onbew. 18 5 0 Madrid mist 15 10 4 Majorca zw bew. 18 11 0 Münchcn onbew. 10 0 0 Nice licht bew. 18 10 0 Parijs onbew. 19 5 0 Rome onbew. 20 7 O Wenen onbew. 13 6 0 Zürlch onbew. 18 0 het verleden veel „Johnson moorde naar demonstranten" op grond van dit artikel vervolgd. Belediging van vreemde staats lieden wordt, volgens het voorstel in beginsel gelijk gesteld met belediging van een privé persoon. Het openbaar ministerie kan alleen tot vervolging overgaan als er door de betrokken persoon een klacht wordt ingediend of als de betrokken regering een ver zoek daartoe richt via de diplo matieke weg aan de Nederlandse re gering. Officieel bezoek Anders ligt de zaak als een be vriend staatshoofd op officieel bezoek in Nederland wordt beledigd. In dit geval kan de justitie wel zelfstandig tot strafvervolging overgaan. De maximumstraf hierop, thans vier jaar, wil minister Polak tot twee jaar terugbrengen. Minister Polak heeft in zijn wets ontwerp tevens een wijziging opgeno men om de straffeloosheid van poli tieke kritiek binnen redelijke grenzen te verzekeren. Een oordeel over de behartiging van openbare belangen loopt hierdoor niet de kans strafbaar wegens belediging te zijn. De minister stelt tenslotte aan de Tweede Kamer voor de maximum straf op laster, iemand van iets be schuldigen terwijl men weet dat de beschuldiging onjuist is, te verlagen van drie tot twee jaar JERUZALEM, LONDEN (Reu ter, UPI, AP) Eén van de be langrijkste redenen, waarom de Russen hun modernste vliegtui gen en afweerraketten naar Egypte hebben gestuurd, is hun angst dat de Israëli's in staat zijn de geïnstalleerde SAM-2- en SAM-3-luchtafweerraketten uit te schakelen. Dit is van diploma tieke zijde in Londen vernomen. Maar afgezien daarvan zijn er ook zeer alarmerende politieke motieven Van onze parlementsredactie EMMEN Je mag tegenwoordig om allerlei redenen een politieke par tij oprichten behalve echter om gods dienstige, zei gisteravond premier Dc Jong op een verkiezingsbijeenkomst van de KVP in Emmen. De minister-president betoogde na melijk dat in deze verkiezingsstrijd de godsdienstige basis van de poli tieke partijen wordt aangevochten. Hieraan mogen wij niet toegeven, zei hij. Juist in de confessionele partijen, aldus de heer De Jong, kan men be ter zijn opdracht tegenover de mede mens vervullen. De minister-president sprak verder over de wenslijstjes voor Sinterklaas in deze verkiezingsstrijd. Maar, waarschuwde hij, er is niet veel ruimte. De wensen kunnen worden uitgevoerd of door belastingverhoging of door bezuinig'-vi-cn. Over de KVP zei de heer De Jong dat deze partij praktisch alle beloften van vier jaar geleden waar heeft ge maakt. De heer De Jong vond dat belas tingverhogingen niet abrupt moeten worden doorgevoerd. Zij die de ver hogingen vooral kunnen betalen, zien toch wel weer kans de lasten af te wentelen. De middengroepen en de groepen van de lagere inkomens moe ten echter de grote sommen op tafel leggen. De premier sprak zich uit tegen het opdringerig uitstallen van pornogra fie. Dit moet voorkomen worden. Het opleggen van beperkingen is echter gevaarlijk. De vrijheid is zeer be langrijk. Een volwassene moet de vrijheid hebben pornografie te lezen, aldus de premier. CAIRO. AMMAN (REUTER, UPI, AP) Tussen de vier partners van de voorgestelde Arabische federatie Egypte, Syrië, Soedan en Lybië is enig meningsverschil ontstaan. De staatshoofden van de vier landen zijn in Cairo bijeen voor een topconfe rentie van acht Arabische staten over Jordanië. Maar op het laatste ogenblik zegde de Lybische leider, kolonel Khaddaffi zijn steun toe aan een Marokkaans voorstel om in Algiers een topconfe rentie over de crisis in Jordanië te beleggen, terwijl de drie andere lan den daar juist niet voor zijn. Daarmee heeft Khaddaffi het poli tieke eenheidsfront van de vier Ara bische staten verbroken. Doordat Jordanië de hevigste over stromingen sinds mensenheugenis meemaakt, waarbij al vier mensen zijn verdronken, kan het Jordaanse leger zijn huiszoekingen in de hoofd stad niet verder uitvoeren. Volgens radio-Amman hebben de Palestijnen ingevolge het laatste akkoord met de regering gisteren hun operatie beëindigd, waarbij al hun zware wa pens uit Amman zijn weggehaald. achter deze jongste Russische stap, nl. om indien nodig tot directe interventie over te gaan. Volgens militaire kringen hebben de Israëli's een gedeeltelijk antwoord gevonden op de SAM-raketten en zouden zij hoewel met aanzienlijke verliezen in staat zijn deze uit te schakelen. Ze hebben nieuwe vlieg technieken en tevens nieuwe midde len ontworpen om de SAM-raketten te lijf te gaan. De Russen, die niet weten, in hoe verre deze berichten uit Israël juist zijn, zouden onder geen enkele voor waarde willen toestaan, dat hun beste wapens (die zó top-geheim zijn, dat. ze zelfs niet aan de Oosteuropese bondgenoten geleverd worden) inder daad niet effektief zouden blijken te zijn, als er een nieuwe Israëlisch-Arabische oorlog uitbreekt. Noch de SAM-3 raketten, noch de nieuwste versie van de MIG- 21-straaljagers die nu in Egypte zijn, zijn door de Russen ter beschikking van het Pact van Warschau gesteld. Bases Afgezien van deze militaire over wegingen tegen Israël hebben de Russen nog andere bedoelingen. Zij zijn al in het volledige en exclusieve bezit van ten minste vier luchtmacht- bases in Egypte, die ook voor de Egyptische militairen verboden ter rein zijn. De Russen kunnen op die bases nu hun meest geheime wapens opslaan, zonder ze de Egyptenaren ter hand te stellen, terwijl ze tegelijker- Van een verslaggever AMSTERDAM Het Nederlandse publick zal in dc nabije toekomst moeten rekenen met drastische ver hogingen van dc verschillende PTT- tarieven, wil de PTT kunnen blijven voldoen aan bepaalde service-diens ten, zoals het blijven bestellen van de post en bijhouden van de aanvraag om nieuwe telefoonaansluitingen. Dit zei de heer H. Reinoud, direc teur-generaal van de PTT gistermid dag op een bijeenkomst in Amster dam. Volgens hem moet nog worden afgewacht of het publiek begrip zal kunnen opbrengen voor een derge lijke tariefsverhoging. De PTT zal, volgens hem ook dan rekening moe ten houden met verschillende groepe ringen van de bevolking, zoals be jaarden, invaliden en uitgevers van kranten. tijd het Egyptische moreel helpen versterken. De MIG-21-vliegtuigen worden uit sluitend door Russische piloten be stuurd, terwijl aparte exclusief Rus sische radar-installaties deze toestel len dirigeren. In Egypte had de Sow- jet-Unie al meer dan tweehonderd piloten gestationeerd, terwijl er naar verluidt nog meer naar toe gezonden worden. Consolideren Al deze stappen duiden volgens de diplomaten in Londen erop, dat het Kremlin vastbesloten is om bij een nieuwe Israëlisch-Arabische oorlog direct te interveniëren, waarbij het zeer moeilijk is om in een dergelijk stadium met dit soort moderne wa pens een onderscheid te maken tus sen offensieve en defensieve acties. Uit het voorgaande maken de di plomaten eveneens op, dat Moskou zijn machtsbasis in het Midden-Oos ten niet alleen tracht vast te houden, maar deze ook te consolideren en uit te breiden. De Israëlische pers maakt zich intussen grote zorgen, dat de nieuwste Sowjet-wapenzendi'ngen Washington in de kaart spelen bij zijn pressie op Israël om volgens de ideeën van minister William Rogers te handelen. Israëlische diplomaten zouden de Amerikaanse regering reeds gevraagd hebben om de Sowjet-Unie duidelijk mede te delen, dat een nieuwe esca latie in de bewapeningswedloop in het Midden-Oosten van Russische zij de door de Amerikanen beantwoord zal worden. Maar volgens de Israëlische pers vertragen oe Ameri kanen welbewust hun actleS" om de verstoorde machtsbalans weer in evenwicht te brengen. Tegenvoorstel Israël zal komende weck zijn nieu we voorstellen inzake dc heropening van het Suezkanaal aan dc Ameri kaanse regering voorleggen. Het Israëlische tegenvoorstel zou inhou den, dat de Israëlische troepen zich „op een beperkte afstand", die niet nader gedefinieerd is, van het Suez kanaal terugtrekken. Het plan zou voorts allerlei voor zorgsmaatregelen bevatten, opdat het militaire evenwicht niet geschaad wordt. Zo zou Israël een vaste toezeg ging verlangen inzake een permanent staakt-het vuren langs het kanaal en garanties, dat de Egyptische en Rus sische militairen het kanaal niet oversteken. Deze laatste voorwaarde is vorige week al door de Egyptena ren verworpen. VAN BERKELS MELK Principes zijn altijd dingen, die men gebruikt om iets on aangenaams na te laten. MULTATUL1 Wel, Je zei me dat ik niet mocht eten voordat ik schone handen had... Zon en maan Zon en maan 15 april; zon op 5.45, onder 19.36; maan op 0.29, onder 7.16; 18 april L.K. Een groot gebied van hoge barometerstanden, dat zich van de Britse eilanden over Scandi navië naar Noord-Duitsland uitstrekt, brengt vandaag in ons land rustig weer. Geleidelijk komt het zwaartepunt van dit hoge- drukgebied boven Duitsland en Polen te liggen. Hierdoor ruimt de wind naar het zuidoosten en zal warmere lucht worden aan gevoerd. Donderdag zal het vrij zonnig zijn. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,6 cm (1021miIIibar) stij gend. Hoog water Hoog water, 15 april: Rotterdam le getij 6.59, 2e getij 19.25; Sche- veningen 5.29-17.51; Vlissingen 4.17-16.40; Haringvliet a.d. Zeezip de 5.59-18.14. O Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse ondernemingen vindt het noodzakelijk dat de nieuwe regering in overleg met de sociale partners op korte ter mijn een sociaal-economisch be leidsplan opstelt, waarin duide lijke prioriteiten worden vastge steld, waaraan ook de hand wordt gehouden/ Regering en parlement zullen dan aan ver dergaande verlangens weerstand moeten bieden. Het VNO zegt dit in zijn vandaag verscheden jaarverslag-1970. „Bij het opstellen van zo'n beleidsplan zal men er niet aan kunnen ontkomen het mes te zetten in een aantal col- Van een verslaggever DELFT Een werknemer van de Nederlandse Kabelfabrieken is in het St. Hypolitusziekenhuis opgenomen met nekkramp. De man is thuis ziêk geworden. Aan zijn collega's zijn pre ventieve geneesmiddelen toegediend. Eerst nu Is bekend geworden dat ook op 17 maart een geval van nek kramp in Delft is geweest. Het was een 17 jarig meisje, maar volgens de GGD bestaat tussen beide gevallen geen relatie. De periode tussen beide gevallen is namelijk te lang. i <b M« ^Mfop«bi*wr Ifèp&'fV?) QZ. I|H- i Stuur mij als t*g«npr*stati« dt| ntop postpapier. moet u óók doen \ul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft:' Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden lectieve voorzieningen, die in het ver leden wellicht noodzakelijk waren, maar die door de toenemende wel vaart nu minder nodig zijn gewor den" aldus het verbond. WELZIJN „De ontwikkeling gaat van het voorkomen van de ergste sociale nood in de richting van het bevorderen van het algemeen welzijn. Dit stimu leert op zichzelf reeds de verzekerden om een ruim gebruik van de voorzie ningen te maken, aangewakkerd bo vendien door de nadruk die weten schap en publiciteit leggen op een maatschappelijke ontwikkeling die in werkelijkheid nog maar nauwelijks begonnen is, namelijk de komst van het „post-industriële" tijdperk met als kenmerken een sterke inperking van de arbeidstijd, een „ludieke" maatschappij, een economie van de overvloed en als grootste probleem de vrijetijdsbesteding. „ZEKERHEID" Het publiek krijgt hierdoor de in druk dat dit post-industriële tijdperk reeds begonnen is. Dit leidt tot een verminderde maatschappelijke waar dering voor arbeid en velen gaan hierdoor het huidige welvaartsniveau en de huidige sociale zekerheid als iets vanzelfsprekends beschouwen. In deze gedachtengang kan van so ciale voorzieningen naar believen ge bruik worden gemaakt, zoals bijvoor beeld van de werkloosheidsvoorzie ningen door topartiesten en uitleen bureaus", schrijft het verbond in het jaarverslag. Zie verder pagina 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1