ATLETICO: TEAM VAN DOORBIJTERS Titelkansen van Atletico gedaald Aiax Ajax kraakt Excelsior de postgiro de postgiro kost niets en gééft 21% rente! Uitslagen dafc makkelijk! Utrechts publiek slaags 9 DINSDAG 13 APRIl 1971 &9, Eredivisie MADRID Het Spaanse voetbal is internationaal jarenlang als een perfecte show aangetreden. De successen van Real Madrid in de tornooien om de Europa Cup werden voor een niet gering deel toegeschreven aan de artisticiteit en het tomeloze temperament van de spelers. Steeds duidelijker manifesteert zich nu een kentering naar een krachtiger en directere speelwijze. Real ondanks een handvol stervoetballers huiverig voor ingrijpende wijzigingen heeft het toneel moeten ontruimen. Stadgenoot Atletico is erop geklom men. Of: de artiesten zijn verdrongen door de arbeiders. Atletico Madrid, morgenavond te genstander van Ajax in de halve fi nales van het tornooi om de Europa Cup voor landskampioenen, is twee jaar geleden bewust overstag gegaan Tot die tijd gaf het elftal niet meer dan een zwakke imitatie van het al- les-dicterende Real-voetbal. Een con cept. dat naast een gedegen defensie ve speelwijze steunt op de individuele klasse van de spelers en eindeloze, korte combinaties in de breedte. Het heeft de koninklijke Madrilenen een 1 imposante reputatie opgeleverd. Het MADRID Atletico Madrid heeft het afgelopen weekeinde zijn kans op prolongatie 'van de Spaanse voetbaltitel vrijwel verspeeld. De tegenstander van Ajax in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen kwam in en tegen Malaga niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Valencia met oud-Real Madrid- speler Alfredo di Stefano als trai ner. heeft met nog één competitie ronde te gaan, zondag tegen Espa- nol aan één punt voldoende voor het kampioenschap. Atletico speel de ondanks het teleurstellende resultaat in Malaga een redelijke goede wedstrijd. De thuisclub die zo wordt gefluisterd op een forse extra premie van zowel Va lencia als Barcelona bij een gelijk spel of een overwinning kon reke nen, bood opvallend heftig tégen- stand. Het voortdurende veldover- wicht van de Madrilenen leverde een reeks van goede kansen op. maar schutter José Garrate met name faalde op het beslissende ogenblik. De international zegt hie rover: „We hebben in Malaga erg veel pech gehad. Een 2—0 zege van Atletico was zeker de juiste uitslag geweest. Misschien liepen we alle maal wel te veel aan de wedstrijd tegen Ajax te denken". Het elftal van Atletico zag er als i volgt uit: doel: Zublarrain. achter: I melo, Overjero, en Calleja, midden: I lusebio en Jayo. voor: Ufarte, Luis, Garate, Adelardo en Alberto. Toen na de rust bleek dat de veelal door het centrum gerichte aanvallen van Atletico geen succes hadden, ver ving trainer Domingo verdediger Ovejero door de meer aanvallend spelende Iglesias en gaf hij aan Irureta de voorkeur boven Jejarano Vilaro, die bij Atletico uitsluitend bekend is onder zijn voornaam Eusebio. Het is niet geheel uitgeslo ten dat in de wedstrijd van woens dag tegen Ajax het doel van Atlè- tico zal worden verdedigd door Rodri, die in de comoetitiewedsfrijd tegen Malaga wegens een blessure niet werd opgesteld. De eerste kennismaking met At letico Madrid is Ajax gisteren ove rigens niet meegevallen. Het sta- dionveld. dat onmiddellijk na aan komst werd bezocht, lag er dermate slecht bij dat ieder zich afvroeg hoe op een dergelijke grasmat echt voetbal mogelijk is. Het veld in het stadion Manzana- res is kurk- en kurkdroog, het gras in ongelijk en polleris, het terrein maakt de indruk alsof een langdu rig concours hippique nel achter de rug is. Trainer Rinus Michels had geen enkele moeite met het formuleren van de mening over het veld. „Dit ia geen voetbalveld, het is een schapenwei. Als de mensen hier be zig zijn wat aan het stadion te doen (en Atletico is daarmee bezig, een grote overdekte tweede tribune langs een van de zijden vab het vekd is ib aanbouw) lateb ze dan beginnen met het veld in orde te maken, want dit lijkt op niet®". Atletico is overigens van. plan iets te gaan doen aan hét veld, sproeien waarschijnlijk, omdat in de komende dagen absoluut geen regen wordt verwacht. De menin gen van de spelers stemden volle dig overeen met die van hun trai ner. Sjaak Swart: „Dit houd je niet voor mogelijk: Wim Suurbier, die geen last meer heeft van zijn ge blesseerde enkel bij normale belas ting: „Het is een schande dat er halve finales van de Europa Cup op z'n veld moeten worden gespeeld. Een terrein als dit behoort voor dergelijke wedstrijden te worden afgekeurd. In Nederland zijn wij natuurlijk geweldig verwend met onze velden. Moet je opletten, ze laten je ook nog met een te lichte bal spelen, dan wordt voetbal helemaal onmo gelijk." Ruud Krol: „Onbegrijpelijk zoals dit veld in een paar jaar is gerui- neerd. Toen wij hier drie jaar gele den waren, was het terrein zoals we het in Nederland gewend zijn." Velibor Vasociv: „Het kan niet an ders dan dat je fouten maakt op zo'n veld. Je kunt met geen moge lijkheid bepalen hoe de bal zal wegspringen. De enige kans om nog iets van dit veld te maken is er een flinke hoeveelheid water op gooi en." De vraag blijft natuurlijk of Atletico Madrid bereid zal zijn de toestand van het veld volledig in overeenstemming te brengen met de verlangens van Ajax, verlan gens, die toch alleszins redelijk zijn. De uitslagen van de wedstrijen in de hoogste klasse van de Spaanse voetbalcompetitie Malaga - Atletico Madrid 00; Real Sociedad - Saragossa 20; Se- villa -Sabadell 10; Real Madrid - Espayol 10; Valencia - Elche 30; Granada -Celta 10: Barce lona - Las Palmas 20; Gijon - Atletico de Bilbao 31. STAND: 1. Valencia 43 punten: 2. Barcelona 42: 3. Atletico Madrid 41: 4. Real Madrid 40; 5. Celta 34. elftal, trainer Miguel Munoz met na me, blijkt nog steeds in dat „tiktak spelletje" vastgeroest. De Spaanse grootmeesters, verblind door het suc ces wellicht, vergaten aandacht te besteden aan ontwikkelingen in an dere delen van Europa. In Nederland bijvoorbeeld, waar hetvoetbal pijl snel naar internationaal niveau is ge schoten. Spanje is pas goed ontwaakt, toen zijn topclubs macht verloren er Het nationale elftal „onderweg" bleef steken. Trainers uit het buitenland moesten de verdwaalde club-coryfeeën weer de goede weg wijzen. Buitenlanders De Engelsman Vic Buckingham leidt Barcelona, de Westduitser Max Merkel knalt zijn vermaarde zweep nu 'bij Sevilla. Hellenio Herrera (on langs ontslagen bij AS Roma) staat hoog op de kandidatenlijst bij Espa- nol. Marcel Domingo, de Fransman, heeft als succesvolste buitenlander At letico Madrid twee seizoenen bij de laatste vier ploegen in het belang rijke Europa Cup-toernooi gebracht Domingo (47) leeft al bijna twintig jaar in Spanje. Hij heeft zelfs in het begin van de jaren-vijftig het doel van Barcelona en Atletico verdedigd Domingo volgde zijn trainer9opleidmc in zijn geboorteland Frankrijk er. bleef zich daarna gewetensvol op de internationale markt oriënteren. Toen hij bij de start van het seizoen 1969-'70 bij de Madrileense club te rugkeerde. eiste en kreeg hij van het bestuur van Atletico carte-blanche Domingo reorganiseerde op verbluf fende manier. Het opmerkelijk snelle 'resultaat van zijn ingrepen wil hij dit seizoen met de Europa Cup bekronen. „Atletico' is," vertelt hij „een elftal zonder werkelijke sterren. maar vormt een geweldige eenheid. Het is een ploeg, die als eerste in heel Span je voor een goed resultaat wil vech ten. Ik heb een team van doorbijters geformeerd." Marcel Domingo is trots en ijdel. Hij verzuimt niet met opmerkelijke ijver zijn verdiensten voor Atletico te etaleren. „De club heeft deze succes sen voor een groot deel aan mij te danken. Daarom vind ik, dat ik best wat meer mag verdienen. Als je hoort, wat Merkel. Buckingham en Munoz verdienen, dan krijg ik als trainer van de landskampioen veel te weinig". ■fa Intensief De nieuwe formule van Atletico is tot dusverre een éclatant succes ge bleken. Domingo: „Ik heb de selectie, de opleiding en de training volledig opnieuw geprogrammeerd. Wij trai nen nu in plaats van twee keer, maar éénmaal per dag. maar dan wel zeer intensief. De spelers kunnen beter twee uur keihard werken dan vier uur lang ongeconcentreerd ronddolen. Opvoeren en bijhouden van de condi tie heeft dan ook verschrikkelijk veel aandacht gekregen. Het gaat er bij voetbal om, dat je eerder dan je te genstander bij de bal bent. En om dat negentig minuten vol te houden zijn kracht en snelheid vereist. Dat heb ben de Spanjaarden nooit willen zien. De buitenlandse trainers hebben deze simpele stelling over de Pyreneeën gebracht. Kracht is na talent nu een maal een noodzaak geworden". De „eerste man" van Atletico praat enthousiast over de „methode-Domin go". Een werkwijze, die ook van de spelers een geslepen mentaliteit vereist. „Iedereen werkt bij Atletico dagelijks met een volledige inzet. Daarna probeer i'k mijn ideeën over voetbal op de spelers over te brengen. Ze moeten beseffen, dat zij een paar jaar achter elkaar geheel voor het voetbal moeten leven. Ik wil persoon lijkheden kweken. Via een psycholo gische benadering, via gerichte trai ning ook. Ik ben verrast, dat het mij zo goed gelukt is". AZ '67—PSV 0—1 NAC—FC Twente 0—1 Holland SportSparta 0—2 AjaxExcelsior 7—0 HaarlemTelstar 0—1 FC UtrechtVolendam 2—2 FeijenoordDWS 3—0 Go AheadADO 3—0 NEC—MW 3—0 Ajax 26 18 S 3 41 69—13 Feijenoord 26 18 s 3 41 56—18 PSV 26 17 5 39 60—16 Sparta 26 14 11 1 39 40—19 FC Twente2« IS 8 3 38 39—14 ADO 26 16 5 S 37 FC Utrecht 26 12 10 28 39—50 NEC 26 10 7 9 27 34—29 Co Ahead28 9 7 10 25 31—34 Telstar 26 7 8 11 29—37 NAC 26 6 8 20 29—»3 DWS 26 12 10 20 21—41 MVV 26 6 7 13 19 24—36 Volendam "6 6 18 Holland Spoil 26 4 9 13 17 21—40 Excelsior 26 4 6 16 14 19—56 Haarlem 28 1 10 15 12 18-45 AZ '6726 2 7 17 11 17-63 Eerste divisie Blauw WitVitesse 0—1 FSC—DFC 2—0 HeerenveenSVV 5—1 VeendamHVC 1—0 FC Den BoschGVAV 0—0 HeraclesSC Cambuur 0—0 Helmond SportDe Graafschap 1—0 Willem IIWageningen 2—0 De GraafschapFSC 3—1 Den Bosch 26 17 8 1 42 44—15 GVAV 26 14 9 3 37 32— 7 Vitesse 26 13 5 8 31 39-27 Cambuur 26 11 8 7 30 36—30 Blauw Wit 26 11 7 8 29 40—31 Heracles 26 9 10 7 28 38—3! Wageningen 26 8 11 7 27 36—42 HVC 26 8 9 9 25 27—36 Helmond Sp26 5 13 8 23 22—26 Heerenveen 26 5 13 8 23 32—36 Willem II 26 8 6 12 22 25—32 FSC 26 7 8 11 22 21—29 DFC 26 7 7 12 21 26-35 SVV 26 5 10 U 20 32—40 Veendam 26 5 10 11 20 23—33 Graatschap 26 5 6 15 16 23—40 Tweede divisie Domingo,de eerzuchtige, kan zijn uitgelezen ideeën bij de Madrileense club niet volledig in de praktijk brengen. Daarvoor zijn vooral de financiële mogelijkheden te gering. Aan het begin van deze competitie heeft hij zijn werkgever al vergeefs gevraagd zijn selectie met een aantal klasse-spelers uit te breiden. De club- bonzen besloten echter aan de ver bouwing van het fraaie stadion Man- zanares voorrang te geven. Aan het einde van dit jaar zal Atletico de toeschouweisca- paciteit in zyn huis met twin tigduizend opgevoerd hebben. Domin go: „Daarom moet ik voorlopig biet dezelfde selectie doorgaan. Spelers als Calleja, Adelardo en Ufarte zijn zeer ervaren krachten, die nu echter ge bukt gaan onder het slopende seizoen. Toch zijn zij degenen, mét Luiz en Garate uiteraard, die Atletico naar de finale moeten brengen. Als dat niet lukt. ga ik desondanks vrijuit. Ik heb al veel eerder om nieuwe spelers gevraagd." fors, direct en leggen veel tempo in de combinaties. Precies het spel, dat ik bij Atletico propa geer. Het Spaanse voetbal zit midden in een evolutie, die bij mijn club is begonnen. Deze evo- Twee Spaanse vedetten Gento en Pirri. lutie moet een voorbode van de revolutie zijn." GERRIT DEN AMBTMAN Roda JCGooiland 2—0 SC Drente—ZFC 1—2 VVV—RCH 4—3 Fortuna VI.EDO 2—1 Hermes DVSVolewijckers 1—1 RBCLimburgia 1—1 EindhovenDe Baronie 5—1 PEC 24 13 9 3 35 53—28 VolewUckers 25 14 6 5 34 50—25 Hermes DVS 14 5 5 33 42—20 Eindhoven 24 12 9 3 33 31—10 Roda JC 25 8 13 29 24—23 Fort. VI 25 10 7 8 27 30—31 NOAD 24 8 10 6 26 34—28 VVV 2S 10 6 9 26 36-35 Limburgia 25 7 9 9 23 24—28 Gooiland 24 6 10 8 22 24—35 AGOVV 24 8 6 10 22 24—32 RCH 25 6 9 10 21 29—33 ZFC 6 11 8 21 31—33 Baronie 24 6 8 10 20 31—39 RBC 24 3 10 11 16 22—44 Drente 25 3 8 14 14 21—38 EDO 25 6 3 17 14 24—50 Marcel Domingo weigert over de wedstrijd tegen Ajax te praten. De robuuste trainer van de Madrilenen heeft zijn Nederlandse opponent vori ge week woensdag in Rotterdam te gen Feijenoord aan het werk gezien. Rinus Michels presenteerde hem ech ter een alternatief elftal. Zonder de namen van Keizer. Mühren en Nees- kens in de basisopstelling. Domingo: „Ik ben niet wan hopig van die stunt geworden. Integendeel: één ding heb ik daardoor duidelijk ontdekt: Cruijff miste Keizer en speelde daardoor beduidend minder sterk. Daarom zullen we straks juist Keizer uit moeten schakelen. Ik weet. dat ik een gehandicapt Ajax heb gezien. Toch heb ik een duidelijke indruk van het spel, dat de ploeg zal laten zien. De Nederlandse clubs spelen AMSTERDAM Voor veel ploegen is een 70 nederlaag in het Ajax-stadion geen schande meer te noemen. Teveel teams hebben in De'Meer al zo'n doel- puntenlawine over zich heen moeten laten gaan. Daarom was er zaterdagmiddag geen sprake van een begrafenisstemming in de Rotterdamse kleedkamer. AjaxExcelsior was een stukje „voetballogica", waarbij uitdruk kingen als „bij voetbal is alles mogelijk" en „een balletje kan raar rollen", niet van pas kwa men. Het Ajax van dit ogenblik is Excelsior ontgroeid en de Rot terdammers weten dat. Daarom ook het „Wat willen we hier eigenlijk? Het verschil tussen ons en Ajax is immers veel te groot" van Bob Janse. De trainer van de Rotterdamse formatie had al een paar weken ge leden zijn pessimisme naar voren gebracht. Janse wist dat hij met zijn dubbeltjesploeg nauwelijks voor één punt tegen de luxe van Rinus Mi chels kan vechten. Of zoals hij het zelf uitdrukte: „Het is eigenlijk zon de van het treingeld om de reis naar Amsterdam aan te vangen." Een ten opzichte van de spelers onverkoop baar standpunt, hijs Libregts: „Na tuurlijk, in de kleedkamer gaat hij heel anders te keer. Daar zegt hij echt wel dat er nog een kans voor ons is tegen Ajax. Anders moet je er helemaal niet aan beginnen." Veel uitwerking hadden de woor den van Janse tegen zijn spelers toch niet. Excelsior zoekt al weken lang naar het zo broodnodige zelf vertrouwen. Zelfs tegen gelijkwaar dige ploegen struikelt de elf daaro ver. Daarom stond er zaterdagmid dag ook geen van strijdlust blakende ploeg tegenover Ajax. De Amster damse formatie mag dan de meeste tijd al de gedachten bij de ontmoe ting tegen Atletico Madrid hebben, er bleef genoeg energie over om Ex celsior gedecideerd ver terug te wij zen. De Rotterdammers probeerden alleen maar de executie zo lang mo gelijk uit te stellen en slaagden daar nog aardig in ook. Twintig minuten duurde het voor de Ajax-wals op toeren was gekomen. Vertelde Rinus Michels: „Makkelijk was het zeker niet in die eerste periode. Ik vond dat Excelsior knap verdedigend stond te spelen." Maar na de eerste treffer ge scoord door Sjaak Swart was het ook meteen helemaal gedaan met de Rotterdammers. Ajax mocht de doelpuntenmachine voor de Europa Cup op het gemak testen. Een test overigens waarvan Atletico's trainer Marcel Domingo wel vreemd op zal hebben gekeken. Want hoe is het mogelijk dat een Ajax mét Johan Cruijff en mét Piet Keizer, zonder dat een van de twee ook maar een beslissende tik gaf. toch tot zeven treffers kwam? (Johan Cruijff had alleen in het eerste doelpunt een do minerende roL Na zich op zijn be kende wijze vrij gespeeld te hebben gaf hij de voorzet waaruit Swart 10 liet aantekenen.) Dat Rinus Michels heel ver is ge vorderd met zijn plan om tot vijf tien spelers te komen, een Europa Cupduel waardig, bleek zaterdag op nieuw. Met Horst Blankenburg, Arie en Wim Suurbier (Michels: „De blessure die hij tegen Feijenoord op liep valt mee. Hij had mee kunnen spelen, maar ik liet hem toch maar liever aan de kant") en het elftal dat tegen Excelsior begon, heeft Michels een zeer variabele eenheid opge bouwd. Arie Haan en Dick van Dijk zijn daarin nog lichte dissonanten. Arie Haan omdat hij van de kansen die hij krijgt heel slecht gebruik maakt (precies als in het duel tegen Feijenoord verscheen Haan nu ook tweemaal alleen voor de keeper, maar faalde). Dick van Dijk omdat hem het zelfvertrouwen ontbreekt. Na de beslissende treffer tegen Fei jenoord in het bekerduel sprak Mi chels de hoop uit dat Van Dijk dankzij dat doelpiiht er in Amster dam weer even tegen zou kunnen. Maar tegen Excelsior bleek dat maar zeer ten dele waar Tekenend voor het gebrek aan zelfvertrouwen van Van Dijk was wel de vierde treffer van Ajax. Hij verscheen toen alleen voor Van der Roer. Van Dijk aarzelde, wilde hard schieten, raakte de bal echter maar half, maar tussen de benen van Van der Roer (hem trof wat de zeven doelpunten betreft geen enkele blaam) verdween het leer toch in het net. Excelsior was toen al lang een verslagen ploeg die stug ploeterend in de zwaar onderbezette voorhoede nauwelijks verder kwam dan het middenveld. Er zijn heel wat ver klaringen voor. maar Bob Janse zocht er na afloop niet naar. Hij wees niet op het verschil in luxe tussen hem en Michels. Op het feit dat zijn Amsterdamse collega dage lijks zijn elftal kan oproepen, terwijl Janse met een ploeg zit die na af loop van een (dikwijls vermoeiende) dagtaak nauwelijks in staat is een eredivisie-waardige training te vol gen. Janse: „We zijn door Ajax op alle fronten verslagen. Ga de tech nische kwaliteiten maar eens speler voor speler na. Kijk eens naar het tempo dat Ajax kan ontwikkelen. Ook als de wedstrijd er voor het grootste deel al opzit. Wij zijn op alle punten overklast, ik kan niet naar excuses zoeken." Het kan Janse ook niet verweten worden, dat hij zijn elftal een nega tieve taktiek had opgedrongen. Op het middenveld probeerden Klein geld en Libregts wel degelijk con structieve aanvallen op te zetten. Maar zij stuitten steeds weer op het onverzettelijke Ajax-middenveld, dat geen meter ruimte gaf. Dat Ex celsior gewoon in de elf-mansverde diging dwong. Daarom ook was er zo'n opvallende taak weggelegd voor Gerrie Mühren. De Volendamse Am sterdammer scoorde drie doelpunten omdat hij wel gedwongen was steeds voor Van der Roers veste present te zijn. Door het spelen van Excelsior of beter nog: door het onvermogen van de Rotterdammers om het spel te maken. Mühren zorgde voor 2—0. 60 en 70 Tussen de tweede en de zesde treffer had Swart ook nog eenmaal gescoord. Het was tevens de mooiste treffer van de wedstrijd Prachtig gelanceerd door Vasovic schoot hij van de rand van het strafschopgebied de bal achter Van der Roer: 3—0. Het vierde en vijfde Ajax-doelpunt kwarn van de voet van Dick van Dijk. Waarbij hij br zijn tweede doelpunt het geluk had dat hijs Libregts hem in kansrijke positie de bal zo maar voor de voe ten schoof. Bob Janse tenslotte: „Laten we er verder maar niet meer over praten. Zeven doelpunten geven de grote klasse van Ajax juist weer. We moeten ons concentreren op andere wedstrijden, als onze plaats in de eredivisie werkelijk in het geding is Exselsiors doelman Eddy v loto spottend aantoont i der Roer zal geen best Paae-weekeinde gehad heb ben. Maar liefat zeven maal werd hij door de Ajax-voorhoede gepasseerd. Zoala de UTRECHT Het publiek van FC Utrecht staat erom bekend dat het zijn favorieten zeer luid ruchtig steunt, maar datzelfde bleek zich gisteren, toen de strijd tegen Volendam in de tweede helft maar weinig opwindend was, ook onderling uitstekend te kunnen amuseren. Gedurende ruim twintig minuten in de twee de helft gingen toeschouwers el kaar steeds opnieuw te lijf, ter wijl het spel van FC Utrecht en Volendam daar volledig onderge schikt aan werd gemaakt. De po litie, in groten getale aanwezig rondom het veld, moest enkele keren zeer hardhandig ingrijpen. De gevolgen bleven dan -ook .niet uit. Minstens drie toeschouwers moesten met verwondingen wor den afgevoerd. De Utrechtse poli tie nam twee al te heet gebaker de voetbalfans mee naar het bu reau. Contracten FC Utrecht is ook op een wat vrolijker manier in het nieuws. Tot nu toe zijn elf spelers op nieuw gecontracteerd. Vertelde trainer Bert Jacobs: „Adriaanse, Coté, Hendriksen, Hildebrand, Van Ledden, Olsen, Pronk en Van Veen hebben voor een jaar bijgetekend. Van Oudenallen, Van der Merkt en Groenendijk hebben hun verblijf voor twee jaar verlengd. Daarmee hebben we onze kerngroep al voor een aardig stuk voor volgend seizoen bij elkaar. Met een aantal andere spelers zijn we nog aan het on derhandelen over verlenging van het contract. Ik ben blij dat het zo snel en goed verloopt. Het komt de rust in het elftal alleen maar ten goede."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9