I Op Ceylon woedt zware strijd Russen leverden Egypte ultra-moderne vliegtuigen CHINA STEUNT JACHJA KHAN Engeland wil wapens aan Lybië verkopen Wapens van F5 en Engeland Bonn doet felle aanval op rechts-radicalen Weer gijzeling in Frankrijk Betoging bij Spaans- Franse grens „Zwarte opstand onvermij delij k' in Zuid-Afrika PPR-protest tegen „volkerenmoord Pakistan" Arrestant met traangas uit woning gehaald Rumoerig weekeinde in Ulster Russische tanker ramt sluisdeur te IJmuiden Moskou zou Bonn concessies doen DINSDAG 13 APRIL 1971 NEW DELHI, HONGKONG, [OSKOU (AP, AFP, Reuter, PI) China heeft India en de S beschuldigd van inmenging de binnenlandse aangelegen- eden van Pakistan en president jchja Khan beloofd steun te erlenen „wanneer de Indiase tpansionisten agressie tegen dit nd zouden durven plegen". De Russische premier Alelcsjej Ko- gin heeft de ambassadeurs van Pa- itan en India in Moskou voor een riendschappel ijk onderhoud" ont- É;n. Over het onderhoud zijn mededelingen gedaan, lerikaarfse functionarissen heb- bekendgemaakt dat de VS hun amma voor economische hulp n Pakistan opnieuw in overweging llen nemen. De Amerikaanse sena- ren Clifford Case en Walter Mon- le hebben verklaard een wetsont- irp te zullen indienen waarin een jpzetting wordt voorgesteld van alle nerikaanse militaire hulp aan Pa- itan zoalng er nog in Oost-Pakistan irdt gevochten. Het Indiase persbureau PTI heeft richt uit „zeer betrouwbare bron" hebben vernomen dat Sjeikh •edjiboer Rachman is benoemd tot esident van een uit zes leden be lande Bengaalse regering. Bengaalse regering De Pakistaanse regering heeft eeh- bekendgemaakt> dat Sjeikh Rach- op 26 maart is gearresteerd en r West-Pakistan is overgebracht, rer het lot van de andere vijf lei- rs van de Awami-Liga, die in de luwe Oostpakistaanse regering zijn kozen, is niets bekend. China heeft India er zondag van ticht zich met de strijd in Oost-Pa- itan te bemoeien. In ihet Chinese ilksdagblad werd gezegd dat India h voorbereidt op een direct gewa nd ingrijpen. Indiase troepen zou- langs de grens met Oost-Pakisten samengetrokken. Gewapende ïheden hebben uit New Delhi op- acht gekregen Pakistan binnen te ikken om sabotage te plegen, aldus Volksdagblad. Radio Pakistan heeft gemeld dat ee compagnieën Indiase grenssol- ten, die Oost-Pakistan waren bin- ngedrongen, weer over de grens n gejaagd. Het Indiase persbureau PTI heeft eegedeeld dat in de gebieden van lesjtia, Rajsjahi en Dinapoer zwaar ordt gevochten tussen Westpakis- taanse militairen en Oostpakistaanse verzetsstrijders. Het leger van president Jachja Khan zou door vliegtuigen worden gesteund. De belangrijke spoorweg- stad Lalmonirat zou in handen van de Oostpakistani's zijn. De grensstad Dinajpoer is door Westpakistaanse militairen met tanks en zware artille rie aangevallen, aldus PTI. In de Indiase stad Calcutta zijn hospitalen ingericht om gewon de Oostpakistani's van medische hulp te voorzien. De gewonden in dit hospitaal zijn verwikkeld geweest in de strijd om de stad Jhikarcha. Westpakistaanse autoriteiten hebben deze foto vrijgegeven van Sjeikh Moedjiboer Rach man, onder bewaking van twee Westpakistaanse politiemannen op het vliegveld van Karatsji. Wanneer de foto is gemaakt werd niet verteld. Nog steeds doen tegenstrijdige berichten de ronde of de Oostpakistaanse lei der inderdaad gevangen is. LONDEN, COLOMBO (AP, UPI, DPA, AFP, Reuter) Op het eiland Ceylon wordt nog steeds zwaar gevochten tussen het regeringsleger en de opstan dige „Guevaristen", die vorige week de aanval openden op het bewind van mevrouw Sirimavo Banderanaike. „De toestand is gevaarlijk", heeft een minister tegenover verslaggevers ver klaard. Engeland en India heb ben het verzoek van de regering om wapenhulp ingewilligd, de eveneens. De Britse regering heeft via Singa pore een onbekende hoeveelheid lich te wapens en munitie naar Ceylon gestuurd. Een verzoek om zes mili taire helikopters is in Londen nog in iONN (UPI) De mislukte poging n de 20-jarige huisbewaarder Cars- 1 Eggert om president Gustav Hei- nann te vermoorden is het gevolg n ophitsende taal van rechts-radi- e politieke tegenstanders tegen de stpolitiek van de regering Brandt. Dit lieeft de woordvoerder van de -'duitse regering, Rüdiger von tmar, verklaard in een reactie op poging van Eggert om gewapend it een mes de woning van Heine- inn binnen te dringen. Von Wech- ir citeerde uit pamfletten, die wa- i uitgedeeld door rechts-radicale jeperingen in de Bondsrepubliek en larop leuzen stonden als: „Dood n de verraders" en „sla Brandt er". Eggert heeft verklaard dat hij innen had om Heinemann, Brandt andere regeringsfunctionarissen te den, omdat hij hen beschouwde als erraders van het Duitse volk". (Vervolg van pagina 1) Maar het is duidelijk, dat de Ame rikaanse regering de Russische wa penleveranties ook gebruikt als een drukmiddel op Israël om de door Washington gewenste koers in de vredesbesprekingen in te slaan. Want Bray zei ook: „Het patroon is sinds 1967 duidelijk, dat als er geen voor uitgang wordt geboekt naar een poli tieke regeling, er herhaaldelijk terug komende bewijzen zijn, dat er wa pens naar het gebied worden ver scheept." Kringen in het State Department leggen de jongste Russische wapenle veranties vooral uit als een psycholo- BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map posipapier. .gische druk, om aan te tonen dat Moskou ongeduldig begint te worden, wat betreft het verloop van de poli tieke besprekingen inzake een rege ling in het midden-Oosten. Maar de Amerikaanse functionaris sen legden er tevens de nadruk op, dat de leveranties duidelijk ook be doeld waren voor militair gebruik, indien de onderhandelingen tussen Israël en de Arabische staten op niets zullen uitlopen. Dan zal er zeker op nieuw een militaire ronde komen. VERHARDING In Israëlische militaire kringen wilde men niet ingaan op een com mentaar van het blad Jerusalem Rost, dat had geschreven dat deze nieuwste wapens slechts tot een verharding van het Israëlische standpunt kunnen leiden, aangezien het voor de militai ren meer dan ooit van belang is om iedere centimeter grond te houden, teneinde zo snel mogelijk te waar schuwen tegen vliegtuigen met een dergelijke hoge snelheid. De Mig-23-toestellen, die Egypte in twee versies zou hebben ontvangen, ANGOULÊME (AFP/DPA) In een oude toerderij te Champniers, tien km van de Franse plaats Angou- lême, heeft een 28-jarige Algerijn Miloud Ben Miloud, zich met het tweejarige dochtertje van zijn voor malige vriendin opgesloten. Hij dreigt het kind te doden wanneer de moeder niet bij hem terugkeert. De boerderij is door de politie omsingeld. De Algerijn was onlangs uit Alge rije teruggekeerd omdat hij daar was uitgewezen Gistermiddag ging hij naar zijn voormalige vriendin in Angoulême. Deze weigerde weer met hem te gaan leven, waarop Miloud met de tweejarige Nora naar de boerderij ging, waar zijn vrienden wonen. Hij barricadeerde zich daar met een 45-jarige vrouw, haar zoon en dochter van 18 en 17 jaar. de kleine Nora en een ander vierjarig kind waarvan de naam onbekend is. PERPIGNAN (AP, Reuter, UPI) Ongeveer honderd jonge demonstran ten hebben aan de Spaans-Franse grens een zitstaking gehouden uit protest tegen het optreden van de Spaanse autoriteiten tegen principiële dienstweigeraars. Zes uur lang werd de brug door de jongelui, die uit Frankrijk waren ge komen, bezet gehouden. Gisteravond trad de politie zeer hardhandig tegen de betogers op. Minstens tien demonstranten raakten gewond, van wie twee ernstig. kunnen drie maal zo snel als het ge luid vliegen. Ze kunnen onder alle weersomstandigheden opereren, met een wijder bereik en op grotere hoog te dan de Mig-21-straaljagers. LONDEN (Reuter) Joël Carlson, een Zuidafrikaansc jurist, die Johan nesburg heeft verlaten om in Londen het Britse staatsburgerschap te ver werven heeft verklaard dat een op stand1 van zwarte Afrikanen in Zuid- Afrika volgens hem onvermijdelijk is, als gevolg van de racistische apart- Jicids-politiek. Carlson zei dit in een vraaggesprek voor de Britse omroep, de BBC. ..De haat en verD'ttering die in Zuid-- Afrika wordt opgebouwd zal zeker de belangrijkste kracht worden voor verandering in het land. En dat die verandering er zal ko men is net zo onontkoombaar als dat morgen de zon opgaat. Er zal zonder twijfel een zwarte opstand in Zuid- Afrika uitbreken, hoewel ik niet kan zeggen wanneer. Maar dat die komt is zeker." Carlson heeft destijds de Afrikaan se leider Nelson Mandela verdedigd, die nu levenslang uitzit op Robben Eiland. De jurist wil nu niet meer in Z.-Afrika leven. De voorzitter van de Zuidafrikaan- se commissie van kernenergie, dr. J. A. Roux, heeft meegedeeld dat zijn land theoretisch in slaat is zelf kern wapens te maken. Maar Zuid-Afrika geeft er om praktische redenen de voorkeur aan zich te beperken tot het vreedzaam gebruik van verrijkt ura nium, aldus Roux in een vraagge sprek voor de Zuidafrikaanse radio. Van een verslaggever ZEIST De commissie vredespoli tiek van de PPR heeft zaterdag een telegram gestuurd aan de Pakistaanse president Jahja Khan om te proteste ren tegen de „volkerenmoord, ge bruikt in de oorlog van Pakistan". Het telegram dringt aan op „onmid dellijke è«.i volledige beëindiging van deze misdabd op grond van de Uni versele Verklaring van de rechten van de mens". De commissie vredespolitiek ver klaarde dat het telegram wordt ge steund door een verklaring van het partijbestuur van de PPR, waarin de Nederlandse regering wordt gevraagd het Pakistaanse probleem bij de Ver enigde Naties aanhangig te maken. Ter ivaarde van 500 min gulden LONDON (UPI, Reuter) Enge land onderhandelt momenteel met Lybië over de verkoop van wapens ten bedrage van 500 miljoen gulden. Dit bericht de defensie-specialist van het Britse blad Sunday Times. David Krivine. Hij schrijft, dat „er delicate onderhandelingen aan de gang zijn om een nieuw Brits-Lybisch verdrag te sluiten, waardoor de weg geopend zou werden voor de verkoop van aan zienlijk grotere hoeveelheden wapens. Deze niet gepubliceerde stappen zijn afgelopen maand goed op gang geko men en hebben ongerustheid in Israël veroorzaakt". VERDEDIGING Volgens de Sunday Times zouden de onderhandelingen in een nieuwe fase zijn gekomen, toen de Engelse ambassadeur in Lybië twee weken geleden naar Londen terugkeerde, nadat een Lybische technische in koop-commissie met een boodschap penlijst voor wapens een bezoek aan Engeland had gebracht. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De 29-jarige Ted dy MacD. is zaterdagmiddag met traangas uit zijn woning verdreven. De man werd vervolgens aange houden wegens poging tot doodslag. Hij had gisteravond overigens nog steeds geen bekentenis afgelegd, maar de pollüie heeft enkele getuigen. Reeds in de nacht van woensdag op donderdag had MacD. bij een ruzie over een klein geldbedrag bij een vriend thuis met twee pistolen op de 27-jarige A.V.W. geschoten. Deze werd met drie kogels in buik en be nen naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Er werd echter geen aan gifte gedaan, ook niet door de behan delende geneesheer. Wel is het de po litie in het paasweekend gelukt de drie kogels te achterhalen. Het pistool heeft men nog niet kunnen vinden. Dat de politie toch achter de schiet partij kwam, kwam doordat zater dagmiddag de 27-jarige prostituée Joh. H. G. alsnog aangifte deed. De politie ging toen naar de woning van de verdachte MacD. in de Willems straat, die echter niet naar buiten wilde komen. Tenslotte werden traangasgranaten geworpen, waarna hij binnen drie minuten buiten stond en na enig po ver verzet werd aangehouden door enkele van de zestien aanwezige poli tiemensen. Noordierse republikeinse beto- gers gooien met stenen naar Britse militairen in de rooms- katholieke sloppenwijk Bogside van Londonderry, nadat eerst een mars was gehouden om de republikeinse eis tot hereniging van Ulster met de Ierse Repu bliek kracht bij te zetten. Bovenaan de Lybische lijst zou een verdedigingssysteem tegen laagvlie- gende vliegtuigen staan, ter vervan ging van het afweersysteem, dat de British Aircraft Corporation oor spronkelijk aan de Lybiërs had ver kocht. Maar dat contract ter waarde van meer dan een miljard gulden werd na de Lybische revolutie door de nieuwe junta geannuleerd. Bovendien zouden de Lybiërs al dus nog steeds de Sunday Times de zeer moderne Chieftaintanks wil len kopen en kanonnen, die automa tisch hun doel zoeken. Deze tanks met hun 120 mm-geschut zijn ideaal voor een woestijnoorlog. Maar de Chieftaintanks met hun geschut wer den door de Britse regering aan Israël, dat ze eveneens had willen ko pen, geweigerd. Vandaar, dat een eventuele verkoop aan Lybië poli tieke gevolgen zou hebben. ONTKENNING Regeringskringen in Londen heb- L«?n het bericht van de Sunday Times ten dele ontkend. Zij zeiden dat de minister van buitenlandse zdken Douglas-Home duidelijk had gesteld, dat er voor het ogenblik geen Chief tains aan Lybië zouden worden gele verd. Ze gaven wèl toe, dat de Engel se regering onderhandelingen voert over de verkoop van wapens aan Lybië. Maar het bedrag, waar het om zou gaan, bedraagt volgens de woordvoer ders slechts 85 miljoen gulden, nl. de som geld, die de Lybische regering voor de revolutie als deposito voor de aankoop van de wapens in Londen had gestort. De Britse regering zou voor dit bedrag gaarne niet-offensie- ve goederen leveren, zoals legerauto's en dergelijke. BELFAST (AP. Reuter, UPI) Het paasweekeinde, dat doo.r Brit se en Noordierse autoriteiten met zorg was tegemoetgezien, heeft niet de gevreesde grote rellen gebracht, maar heeft Ulster niet onberoerd ge laten. In Londonderry zijn 12 Britse mili tairen gewond geraakt, tijdens hevige onlusten in de rooms-katholieke slop penwijk Bogside. De gevechten be gonnen na een mars van voorstanders van een verenigd Ierland (Republi keinen). De rooms-katholieken be laagden de Britse soldaten met ste nen. De militairen moesten ongeveer 2000 deelnemers aan een rooms-kat holieke mars op veilige afstand hou den van een protestantse mars. Ruim 17.1)00 militairen en politie mannen waren in staat van paraat heid gebracht om te voorkomen dat de talrijke marsen van beide reli gieuze groeperingen in Ulster zouden ontaarden in bloedige gevechten. Pa sen is in geheel Iecland de dag waar op de Paasopstand van 1916 wordt herdacht en (waarmee de Ierse vrij heidsstrijd tegen de Britten destijds tot een bloedige uitbarsting kwam. overweging. De Amerikaanse rege ring heeft de onderdelen geleverd voor de vier Amerikaanse helikop ters, die de Ceylonese luchtmacht in gebruik heeft. Evenals de Engelsen, houden zij een verzoek tot levering van nieuwe helikopters in beraad. In dia heeft de gevraagde helikopters en vliegtuigen al gestuurd. De regering van Ceylon heeft op nieuw een uitgaansverbod uitgevaar^ digd van 24 uur voor de acht admini stratieve districten, waar de stijd te gen de jonge opstandelingen het he vigst is, nl. in de zuidelijke en de midden-noordelijke districten. Ceylon telt in totaal 22 administratieve dis tricten. Oerwoud Zondag werd gemeld dat de op standelingen een groot deel van het oerwoudgebied in handen hebben gekregen. Ook beheersen zij veel thee- en rubberplantages. Ze opere ren veelal vanuit schoolgebouwen en tempels. De regering heeft luchtaan vallen aangekondigd op de opstande lingen in Kosgama en Waga, rubber- districten in de buurt van de hoofd stad Colombo. De opstandelingen zouden uit alle dorpen jongelui kidnappen vanaf veertien jaar, waaronder ook meisjes, om hun gelederen te versterken. Het aantal doden loopt in de hon derden. Hetleger.dat te weinig men sen telt om de opstand tc bedwingen, moet nu versterkt worden door vrij willigers. Alle mannen tussen de 33 en 55 jaar zijn opgeroepen om zich als vrijwilligers te melden. De rege ring heeft aangekondigd, dat ieder, die de opstandelingen steunt, met de doodstraf of 20 jaar gevangenisstraf bestraft kan worden. Volksbevrijdingsfront De regering van mevrouw Ban deranaike een coalitie waarin drie marxisten en een communist verte genwoordigd zijn wordt er door de opstandelingen van het nu buiten de wet gestelde Volksbevrijdingsfront van beschuldigd te weinig progressief te zijn en haar beloften inzake dras tische sociale maatregelen niet te zijn nagekomen. Het Front, dat onder leiding staat van intellectuelen en studenten, heeft vooral op het platteland volgelingen, terwijl de 700.000 werkelozen, die Ceylon telt, een vanzelfsprekend bol werk voor de jonge Guevaristen zijn. De laatste tijd zijn de prijzen op het eiland zeer sterk gestegen, er zijn voedseltekorten en in sommige gebie den is er zelfs geen rijst. Suiker en vis, eveneens volksvoedsel, zijn haast niet te krijgen. De posterijen werken niet meer, bus- en treindiensten zijn er nauwe lijks. Alleen in Colombo is de strijd nog niet in alle hevigheid losgebar sten, hoewel de autoriteiten bevreesd zijn, dat er morgen ter gelegenheid van het nieuwjaarsfeest van de Ta mils ook daar onlusten zullen uit breken. Van een verslaggever AMSTERDAM De Russische tanker 'Nikolai Podjovski' (ruim 15.000 ton) heelt zaterdagavond ko mende uit het Noordzeekanaai, de westelijke sluisdeur van de Noorder- sluis in IJmuiden geramd. De deur raakte zo ontzet, dat doorvaart door de sluis onmogelijk werd. De strem ming is zondag echlcr (voorlopig) op geheven, na een noodreparatic. Morgen zal een reservedeur ge plaatst worden. Dan kan ook pas worden vastgesteld hoe groot de schade is. De aanvaring ontstond vermoede lijk als gevolg van een communica tiestoring. Vermoed wordt dat het commando van de brug om de machi ne achteruit te schakelen niet juist, of te laat begrepen is. Het schip, dat zelf schade aan de voorsteven opliep, is zaterdagavond nog naar Amsterdam terug geloodst, weer naar de ligplaats aan de Petro leumhaven. MOSKOU, PEKING (AP, Reuter, UPI) Op het 24ste Russische par- tijcongres is in een slotresolutie opge roepen de goede betrekkingen met China te herstellen. Op het congres is tevens de bereidheid onderstreept de betrekkingen met de VS verder te ontwikkelen. Dit heeft het Russische persbureau TASS meegedeeld. In de slotresolutie van het partij congres wordt verklaard dat „onze partij voor normalisering is van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Volksrepubliek China en voor herstel van het goede nabuurschap en vriendschap tussen het Russische en Chinese volk". In de resolutie werd echter in scherpe bewoordingen kritiek gele verd op wat werd genoemd „de schandelijke vondsten van de Chinese propaganda met betrekking tot de politiek van onze partij en de staat". In Peking heeft het Amerikaanse tafeltennis-team dat op uitnodiging van Chkia een rondreis maakt, een ontvangst gekregen, die vergeleken wordt met die van bezoekende staats hoofden. Een Westerse waarnemer, die in China woont, heeft verklaard dat het bezoek vrijer en openhartiger is geweest dan dat van de voormalige Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, vorig jaar oktober.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7