van tientallen nilj oenen bij branden Koolmonoxyde versnelt de vorming van „smog [T Auto rijdt door na veroorzaken ongeluk Werkgevers vertragen pzettelijk cao-gesprek" Baggerstaking met 450 man uitgebreid Felle wind deed vuur van Ongelukken pand naar pand overslaan UITSTAPJE IN EIVOL ADAM Ook in Engeland protest tegen volkstelling Moskou wil betere relatie met China Man valt door zoldering Bonn financiert ook Egyptische olieleiding Uitlaatgas grote boosdoener V) 5 Dl MS DAG 13 APRll 1971 n het paasweekeinde is voor ientallen miljoenen guldens ichade aangericht door een serie branden urlnj noedj Skan( 1 e w< rleke le ln x-fn Van een onzer verslaggevers) 50-6) >rtsd WOERDEN/TIEL In Woer- dfh' n wert*en v'jf winkels totaal ng rwoest, andere gebouwen kre- goe n zware schade; in Tiel gingen ie panden in vlammen op. Ver werd een conservenfabriek Dodewaard (vermoedelijk als van activiteiten van in- skers) vernield; in Delft brand- 1540- een voormalig belastingkan- j! or af en tenslotte gingen met c ee bos- en heidebranden tien- v« Ien hectaren natuurgrond ver- 050W 12 3060 pe grootste brand heeft gewoed in p oude binnenstad van Woerden, ir zondagochtend vroeg in enkele i. n vijf winkels met woonhuizen ring[as werden gelegd, elf andere win- inden liepen schade op. Vijf ge- .fèJnen. met in totaal 21 personen ■4.1 kten dakloos. inane brand ontstond, waarschijnlijk Jreir kortsluiting, in de kapsalon van ichai familie Capel aan de Voorstraat, met meer dan honderd kapplaat- een van de grootste van het land hand Gewekt door vlammen en rook e?iïkden de twee boven de zaak wo elde gezinnen van de familie Capel :i wi nog net met drie kleine kinderen aska lachtkleding redden. eg p dat moment branI Nl to fel, dat het vuur oversloeg naar iand( aangrenzende modezaak en even '°e r ook naar drie zaken een cafe- aim 3. een speelgoedwinkel en een te (demagazijn aan de andere kant de straat. [et duurde ruim anderhalf uur „_J honderd brandweer- 'I en van de zes korpsen uit Woer- 7 en omliggende gemeenten en de Cté rijfsbrandweer van de 637ste in- lance centrale werkplaats het 'pcn ir hadden bedwongen. Spuitbussen De jaarlijkse drukte met de paasdagen spitste zich in Amsterdam weer toe bij de rondvaartboten, waar men na vaak veel wachten een tochtje door de grachten kon maken. ;ens de Woerdense commandant heeft de brand zich in de behalve door de wind ook jebreid door de vele spuitbus- Deze veroorzaakten honderden üïsePjoffingen en vlogen als projectie- malidoor de brandende ruimten, brand werd ontdekt door ;i5stfdaSent H. van Noort. „Ik ging om tfib zes uur naar buiten voor de pa- ille en zag opeens grote vlammen 1— intzettend veel rook. Ik gaf groot m en rende naar de Voorstraat, ot, it bij het bureau, waar de heer |£OIJJel met vrouw en kinderen al bui- stond. Ik pakte het kleinste kind ie1l [af het aan de buurvrouw. Toen illemaal buiten waren, laaiden de Jnmen door de ramen en was het grote vuurzee. Daarna hebben we ieri omwonenden kunnen waarschu- 2 2 vijf dakloze gezinnen zijn voor- 2 g bij familie ondergebracht in af- hting van nieuwe huisvesting, i rover het gemeentebestuur zon- i chtend al vergaderde. De Ge- nte heeft de gedupeerden inmid- saan kleren geholpen. Tiel zware brand woedde, zoals we SJjrdag reeds meldden, ook in de tanstad van Tiel, Kvaar drie pan- aan de Weerstraat werden ver- üns t. De brand ontstond in een bar. Qggilussing door de korpsen van Tiel ïeldermalsen stagneerde aanvan- jk door onvoldoende druk op de .deKfr]eiding, maar na ruim een uur men de brand toch meester. De lak is nog onbekend. De schade t in de honderdduizenden gul- Dodewaard zijn in de nacht van ag op maandag kantoren en ma- nSb n van Vinks conservenfabriek 3— endeels uitgebrand, vvylgens de politie moet de brand ontstaan doordat inbrekers met st iranders aan het werk zijn ge- S t. Hoewel er nog geen enkel Yr van daders is, staat wel vast, is ingebroken. In het magazijn onder meer 3000 vaten met ord grondstoffen opgeslagen. De schade wordt op een half miljoen gulden ge schat. Delft Op Eerste Paasdag is in Delft het voormalige kantoor van de directe belastingen door brand verwoest. De politie acht het niet uitgesloten, dat de brand is ontstaan door onoordeelT' kundig stoken door woningkrakers De brandweer had de hele zondag nodig voor het blussen, dat voorna melijk bestond uit het nat houden van de omringende huizen. Een 94-jarige man, die in de nabijheid van het brandende kan:oor woonde, werd zo door emoties bevangen, dat hij onwel werd en naar het zieken huis moest worden overgebracht. In het natuurreservaat De Malp bij Valkenswaard brandde gistermiddag ongeveer dertig hectare bos en heide af. Pas na twee uur blussen waren de brandweerkorpsen van Valkens waard en Bergeyk de brand meester. In het reservaat De Strabachtse Heide tussen Someren, Heeze en G< 1- drop gingen zondagmiddag enkele hectare heide door brand verloren. De politie heeft de 15-jarige A. I. uit Eindhoven aangehouden op verden king de brand te hebben gesticht. Sleepboot-order voor „De Liesbosch" UTRECHT De NV scheepswerf en machinefabriek „De Liesbosch", een dochteronderneming van de Bal- last-Nedam groep NV, heeft van de havenautoriteiten van Freetown (Sierre Leone) opdracht gekregen voor de bouw van een zeewaardige sleepboot met een voortstuwingsver mogen van 2200 pk. Het is de grootste sleepboot die de werf ooit heeft gemaakt. Met de op dracht is ƒ4,3 miljoen gemoeid. De levertijd is 13 maanden. Aldus een mededeling van het bedrijf. Van een verslaggever HUIZEN Een lichte Ford Zephyr heeft zondagavond een verkeersonge luk veroorzaakt bij Huizen in Noord- Holland, waarbij twee personen ern stig gewond raakten. De bestuurder is doorgereden. oorzitter christelijke bouwbond: TRECHT De voorzitter de christelijke bond van knemers in de hout- en a wnijverheid, de heer J. H. ikr tes, heeft de indruk dat de t c kgevers bij de cao-onderhan- n ngen met opzet geen topzwa- edi lelegaties sturen om zo, door ns de delegatie geen marge voor erhandelen meekrijgt, de 'g c met opzet slepende te tai den. lat ng heer Hazes zei dit vanmorgen ?sp bondsraadsvergadering van zijn rk Hij toonde zich bijzonder ver- aardigd over recente uitlatingen de voorzitter van de raad van dei^ur bouwbedrijf, de heer Prins, zich heeft afgevraagd of er nog wel verantwoordelijkheidsgevoel be staat bij de vakbondsbesturen. Juist om de inflatie te bestrijden terwijl de belangen van de werkne mers niet terzijde worden geschoven, willen de bonden, aldus de heer Ha- zes, meerjarige contracten met in dexeringsclausules. Daarmee is de inkomensverbetering van de werknemers gewaarborgd ter wijl de loonkosten dan niet in één keer geweldig stijgen. „Dc werkge vers hebben echter deze beide uit gangspunten verworpen", aldus de heer Hazes. Hij concludeerde dat het er niet naar uitziet dat spoedig een akkoord zal worden bereikt. „Het is niet denkbeeldig dat de bondsraad nog voor de zomervakantie bij elkaar zal moeten komen om zich te beraden over het voeren van acties", aldus de heer Hazes. LONDEN In Engeland is "rebel lie" ontstaan tegen de volkstelling, die op 25 april zal worden gehouden. De leider van de liberale partij, Jere my Thorpe, heeft openlijk verklaard, dat hij zal weigeren te antwoorden op sommige vragen, die volgens hem de individuele vrijheid aantasten. „Ik ga nog liever de gevangenis in", zei hij op het congres van jonge liberalen in Plymouth. Verscheidene verenigingen van kleurlingen hebben ook te kennen ge geven, dat hun leden niet zullen ant- woorde op de vragen "Wat is uw land van herkomst"? en "Op welke datum bent u Groot-Brittannie bin nengekomen?" Een woordvoerder van deze vereni gingen zei, dat de verstrekte inlich tingen tegen de leden gebruikt zou den kunnen worden als een regering op zekere dag zou besluiten hen te repatriëren. Invulling van het formulier is ver plicht. Ieder die weigert mee te wer ken, kan worden gestraft met een boete van vierhonderd gulden. BONN (Reuter) Twee Westduitse kranten hebben dit weekeinde bericht dat de Russische minister van buiten landse zaken Andrej Gromyko Bonn formeel heeft verzekerd dat de stich ting van een Westeuropese politieke unie geen inbreuk zal maken op het niet-aanvalsverdrag tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie. Bovendien zou Moskou hebben ge garandeerd dat de Sowjet-Unie geen gebruik zal maken van de clausule in het Handvest van de VN, waardoor de vier bezettende mogendheden uit de Tweede Wereldoorlog Duitslaud kunnen binnenvallen als dit land op nieuw vijandig zou worden. De Westduitse regering heeft op deze berichten in de Frankfurter Rundschau en de Frankfurter Allga- meine Zeitung geen commentaar ge geven. De „vijandelijke staten"-clausule in het VN-handvest is door de drie wes telijke geallieerden officieel „verou derd" verklaard. Door de Westduitse oppositie is steeds gewezen op een mogelijk gevaar dat Moskou deze clausule zou gebruiken om West- Duitsland binnen te vallen of het als dreigement te hanteren. Vlak voor de afslag-Huizen pas seerde de Ford een bestelauto die in de richting Amersfoort reed. Direct daarop sloeg de wagen rechtsaf, zodat de bestelauto sterk moest remmen en naar links uitwijken. De bestelwagen kantelde en twee inzittenden, de 31-jarige zwangere mevrouw J. Walet-Rigter en haar achtjarige dochtertje Anja, werden naar buiten geslingerd. Zij raakten zwaar gewond. De heer Walet, be stuurder van de auto, bleef onge deerd, evenals de twee zoontjes van het echtpaar. Van de Ford ontbreekt nog elk spoor. Van een verslaggever HEERENVEEN De 66-jarige E. van der Meer uit Heerenveen is za terdag door een gat in de zoldering van een pakhuis gevallen. Hij was op slag dood. Het pakhuis diende als opslag van een meubelzaak waar de heer Van der Meer werkte. EDE De 42-jarige N.P.W.M. van Reisen uit Bennebroek en de 18rjari ge H. van Doorn uit Ede zijn zondag morgen op de provinciale weg Rens- woude-Planken Wambuis om het le ven gekomen. Hun auto's botsten frontaal op elkaar. Drie andere inzit tenden werden zwaar gewond. ROTTERDAM Op de Goudsesin- gel is de Rotterdamse instrumentma ker J. de Regt (18) zaterdagmorgen vroeg omgekomen bij een verkeers ongeluk. De bestuurder van de auto waarin hij zat, raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen een paal. Hij werd zelf zwaar gewond. Melkbussen LEEK De 64-jarige B. Vorenholt uit Zevenhuizen is zaterdagmorgen in Leek frontaal ingereden op een te genligger die moest uitwijken voor langs de weg staande melkbussen. De heer Vorenholt was op slag dood. ZEIST Een bestelwagen die bij het inhalen op de linker weghelft kwam, heeft zondagavond de 18-jari- ge M. Koster uit Zeist geschept. Deze reed op een onverlichte bromfiets. Zijn duo-passagiere werd met een ernstige hoofdwond naar een zieken huis gebracht. Onder trein BERKEL - EENSCHOT De zeven jarige Robby Mels uit Tilburg is gis termiddag omgekomen op een onbe waakte overweg in Berkel-Eenschot. Zijn moeder, bij wie hij achterop de bromfiets zat, zag .de trein uit 's-Her- togenbosch niet aankomen. Zij raakte zwaar gewond. Het treinverkeer had drie kwartier vertraging. NIJMEGEN De 65-jarige me vrouw W. J. Leenhouts-Romeijn uit Nijmegen is gisteren in een zieken huis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 4 april. Haar man reed toen met zijn auto door onopgehelderde oorzaak tegen een boom. Zelf kwam hij met de schrik vrij. BONN. ALGIERS (Reuter, AP) De Westduitse regering heeft be sloten om ten bedrage van 140 mil joen gulden deel te nemen aan de fianciering van de geplande oliepüp- pleiding door Egypte van Suez naar Alexandrië. Dit, ondanks het feit, dat West-Duitsland en Egypte geen di plomatieke betrekkingen met elkaar onderhouden. Aan de bouw van de 329 km lange pijpleiding wordt meegewerkt door bedrijven uit West-Duitsland, Frank rijk, Engeland, Italië, Spanje, België, Koeweit en Saoudi-Arabië. De totale kosten worden op ruim 650 miljoen gulden geraamd. Door de Westduitse toezegging is de financiering nu voor elkaar. De slot-overeenkomst zal op 1 juni worden ondertekend. Drie maan den later zal met de aanleg begonnen worden, die vooral door Franse maat schappijen ter harid wordt genomen. Binnen twee jaar zal de eerste fase van de leiding gereed zijn, waarna jaarlijks ruim veertig miljoen ton ru we olie door de leiding kan worden gestuwd. Algiers Het officiële Algerijnse persagent schap heeft gehield, dat de Frans-Al gerijnse onderhandelingen over de olie en andere zaken van gemeen schappelijk belang opgeschort zijn. Er is tot dusver geen enkel resultaat ge boekt. Herve Alphand, de Franse hoofdonderhandelaar is eind vorige week naar Parijs teruggekeerd, nadat de Algerijnen de Franse tegenvoor stellen van de hand hadden gewezen. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen. We gaan nu de laatste veertien dagen in voor we naar de grote toe- komstbepaler, de stembus mogen. „Het „moeten" is er niet meer bij, tenminste als dat moeten af te me ten is aan de kans een boete bij wegblijven te krijgen. Natuurlijk is het wel „moeten" wanneer we onze burgerplicht beseffen. Dit keer wordt het vuurwerk van de verkiezingsstrijd niet alleen onze kamer ingebliksemd via het blauwig televisieoog, maar het slingert zich ook door de straten met geluidswa gens of handjesgevende, bolletjes- strijkende en meelevend luisterende lijstaanvoerders, omstuwd door pers chefs, vazallen en straks-is-ie-mi- nister-en-dan-kun-je-nooit-weten mensen. De verkiezingscampagnes worden nu al dan niet deskundig door ex perts uitgedokterd. Met een blote juffrouw, een koe of een gezagsge trouw-man-met-langharige pruik. Allemaal doordenkertjes. Niet meer zo dat recht toe recht aan van de tomaten, die toch niks kostten, die vroeger mee werden genomen naar verkiezingsvergaderingen om toch iets bij de hand te hebben, wanneer de spreker geen argumen ten naar het hoofd geslingerd kon den worden. De verkiezingsstrijd is ook hoogst intellectueel geworden. Alle pro gramma's hebben cijferlijstjes van miljoenen, die geen mens kan nare kenen. En.nergens hoor je van het potje „onvoorzien", dat in elk huishoud budget, ook dat van de staat, zo'n overheersende rol speelt. De propaganda-avonden hebben ook een ander karakter gekregen. Vroeger waren er twee soorten. De rustigen, waar alleen de aanhangers kwamen en die niet anders waren dan een elkaar bevestigen van eigen gelijk. En de rümoerigen, waar de oppo sitie binnenstroomde. Een militante oppositie, die goed voorbereid op de strijd was. Met tomaten.als het geen bier flesjes konden zijn. Lege dan, want de inhoud was verdwenen om vecht- moed te geven. De projectielen vlogen dan naar het toneel waar de spreker zich ver schanste achter de katheder en dook als er gedoken moest worden. Ik kan me niet herinneren, dat er ooit echt iemand knock-out gesme ten is. Ik geloof achteraf, dat zo iets ook helemaal niet de bedoeling was. Van de redenaar werd verwacht, dat hij ondanks de handicap voort schreeuwde. Was het werpmateriaa! verbruikt dan keerde de rust vanzelf terug en ging het kiezersvolk hoogst tevreden naar huis. Ieder had zijn portie aan het vermaak gehad. Even spannend waren de nachte lijke kalktochten. Welke partij had er geld voor dure affiches? Een kwast en een pot witsel gaf boven- Stemstrijd dien een veel effectiever beeld op straten en muren. Soms een naam, die net de laatste letter niet gehaald had, omdat de wijkagent juist was komen aanped- delen op zijn dienstrijwiel. En dan tot slot de verkiezingsdag. Tot de drempel van het stemlokaal de tip op welke lijst te stemmen. Trou we partijleden, die er stonden met het vermanende bord: Kiest lijst zo veel. Soms de felste concurrenten op een broederlijke rij, elkaar bijstaand niet alleen letterlijk maar ook fi guurlijk door een saffie te delen of een boterham te ruilen. En dan de avond de straat op. het feest van overwinning, waarin het verlies dapper verkropt werd. We zien het nu wel van uit onze stoel, allemaal cijfertjes.net als de miljoenen die nu rollen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De staking in het baggerbedrijf is vandaag met nog eens negen objecten uitgebreid. In overleg met het personeel van deze baggerwer- ken hebben de drie bonden dit gisteren besloten. Met de uitbrei ding van de staking zijn 450 men sen gemoeid. De Bouwbond NW, de Katho lieke Bouwbond en de Christelij ke Bedrijfsgroepencentrale heb ben de volgende objecten stilge legd: Baggerwerk voor Dow Chemical en onderhoud kanaal Terneuzen; Schelde-Rijnverbindingen bij Tho- len; baggerwerk voor dc dam in het Haringvliet; dijkaanleg Mar kerwaard bij Enkhuizen; bagger- bverkzaamheden voor de marineha ven in Den Helder; baggerwerk voor de aanleg van wegen bij Schiphol en de rijksweg Amster dam-Utrecht; baggerwerk in Din- teloord en Stellendam (onderhoud havens); baggerwerk aardgasleiding Medemblik-Workum; grondverbe tering Nieuwe Maas-Rotterdam. Basis te smal Het besluit de staking uit te brei den werd door de drie bonden geno men nadat gebleken was dat de basis voor verdere loononderhandelingen te smal was. De werkgevers zouden al leen bereid zijn geweest te praten over het garantieloon, zij stelden voor dat op 1 oktober met vijf en op 1 april 1972 met drie procent te verho gen. De werknemers blijven echter vasthouden aan een loonsverhoging van resp. acht en vier procent, wat neerkomt op een reële inkomstenver betering van twee drie procent per jaar. Over alle andere geschilpunten, zoals de weekeindwacht en de func- (Van onze redacteur wetenschappen) AMSTERDAM Koolmo noxyde uit de uitlaatgassen van auto's is een nog grotere boos doener dan men tot nu toe heeft aangenomen. Behalve dat het een directe invloed op mensen heeft, is het ook betrokken bij de vorming van smog, de bruingrij ze prikkelende nevel die zich op zonnige windstille dagen kan vormen als verschillende be standdelen van luchtverontreini ging onderling gaan reageren en nog schadelijker stoffen vormen. Tot deze voor deskundigen verras sende ontdekking kwamen de schei kundigen Karl Westberg en Norman Cohen van de Aerospace Corporation in Californië in samenwerking met K.W. Wilson van de naburige Stan ford universiteit. Hun artikel hiero ver in „Science" zet de kritiek op losse schroeven die onlangs in het Chemisch Weekblad werd geleverd op de actie van Shell om „samen de luchtvervuiling te bestrijden" door het gehalte aan koolmonoxyde (CO) in het uitlaatgas te verminderen. Dat doen de Shell-mensen door de carburateur van de auto zo te ver stellen dat er meer lucht wordt aan gezogen. Het Chemisch Weekblad schreef terecht dat daardoor tegelijk de vorming van stikstofoxiden wordt bevorderd. En die stikstofoxiden spe len een sleutelrol bij de vorming van smog, waarover we trouwens nog lang niet het naadje van de kous we ten. ZONLICHT Maar heel algemeen gesteld gaan de stikstofoxyden onder invloed van zonlicht reageren met de halfver brande benzinedampen (koolwater stoffen) die een automotor ook in rui me hoeveelheden de lucht in blaast. Daaruit ontstaan prikkelende stoffen zoals peroxy-acetylnitraat, de bruine component van smog. Verder kunnen de stikstofoxyden, alweer onder in vloed van zonlicht, met zuurstof uit de lucht het schadelijke ozon vormen. Daarom schreef het Chemisch Weekblad, dat je door de uitstoot van CO te beperken en die van stikstof- oxpden op te voeren, nauwelijks weet of je de luchtverontreiniging er ger of minder erg maakt. Nu hebben Westberg en zijn colle ga's gevonden dat de aanwezigheid van CO versnellend werkt op het on overzichtelijke samenstelsel van reac ties dat wij als smogvorming aandui den. Dat deden ze heel eenvoudig, door kleine beetjes van twee soorten stikstofoxyde in een bijna acht ku bieke meter groot proefvat samen te brengen met een damp die de rol van halfverbrande benzine kan spelen (isobuteen), daar een lamp op te .zet ten die hetzelfde soort licht geeft als de zon, en te kijken, hoe snel de smog-reacties verliepen als' er al of niet CO aan werd toegevoegd. Dat CO de smogvorming versnelt wil natuurlijk niet zeggen dat Shell nu toch gelijk heeft met zijn tech nisch wat eenzijdige actie, alleen dat de gevolgen nog minder goed zijn te overzien dan we al dachten. Het betekent wel dat verschillende onderzoekers hun studie van smog vorming in proefkamers zullen moe ten overdoen, want bij dat soort proeven heeft men vaak voetstoots aangenomen dat CO niet aan de reac tie meedeed. De conclusies die men op grond daarvan getrokken heeft blijken nu ongeldig te zijn. tielijst waarop taak, rang en salaris staan vermeld zouden de werkgevers niet willen praten. Volgens De Bou wer, het officieel orgaan van de Al gemene Nederlandse Bond voor de Bouw- en Houtnijverheid, van deze week willen de bonden er als com promis mee akkoord gaan dat het wachthouden bij de kostbare schepen eenmaal per acht weken zal zijn. De werkgevers daarentegen houden evenals vrijdagmiddag tijdens het be raad met de heer De Vreeze vast aan eenmaal in de vier weken. „In ieder geval hebben wij getoond niet onwil lig te zijn. De werkgevers zaïllen met een hoger bod moeten komen", aldus stakingsleider Piet de Vreeze op een bijeenkomst van stakers zaterdag in Sliedrecht. Volgens stakingsleider De Vreeze hebben de bonden sterk de indruk dat de werkgevers erop uit zijn ver warring onder de stakende bagge raars te stichten. Zo wordt aan het adres van de werkgevers het verwijt gemaakt dat zij zich schuldig maken aan omkoperij en intimidatie. De sta kingsleiding is ervan overtuigd dat de bemanning van enkele hopperzuigers die aan het werk zijn gebleven, wor den gepaaid met extra betalingen die de CAO ver te buiten gaan. Ook zou een bepaalde baggerfirma ongeveer honderd stakers telefonisch hebben ontboden om te proberen hen te instrueren de staking te breken. Werknemers die te kennen gaven niet te komen, zouden met ontslag zijn bedreigd. De heer De Vreeze veraf schuwde deze methoden en vond dat die niet meer past in de tegenwoor dige tijd. Ook was hij van mening dat de werkgevers hard op weg zijn hun tot voor kort goede naam te grabbel te gooien. Op de stakingsbijeenkomst zouden volgens de heer De Vreeze ook een aantal stortwerkers uit Ro zenburg aanwezig zijn om stemming te maken. De woordvoerder van de werkge vers, de heer J. Kraaijeveld van Hc- mert, ontkende de geuite beschuldi gingen ten stelligste. Hij begreep niet hoe de stakingsleider daarbij kwam. Voor de televisie nodigde hij de heer De Vreeze dan ook uit zijn beschuldi gingen te komen bewijzen. Kas Het zit de stakingsleiding ook niet lekker dat de werkgevers zouden hebben gewaarschuwd dat de sta kingskas niet voldoende gevuld zou zijn. Luid'applaus klonk dan ook van de ongeveer 800 stakers die met bus sen van heinde en verre waren geko men, toen de heer De Vreeze bekend maakte dat de bonden hadden tvs'o- ten de stakers ook voor paasmaandag stakingsuitkering te verstrekken. Dit ondanks het feit dat voor de feestda gen vakantiebonnen kunnen worden verzilverd. Ten overvloede verkondigde de vakbondsbestuurder dat de bonden ervoor zullen zorgen dat er, hoe lang de staking ook moge duren, „brood op de plank zal zijn". Voor de ongeorga niseerden die in de afgelopen week vakbondslid zijn geworden, had hij de mededeling dat ook zij met ingang van volgende week stakingsuitkering krijgen. Gastspreker Leo Brouwer van de Katholieke Bouwbond kwam terug op de de vorige week geuite beschuldi ging van de heer Kraaijeveld van Hemert die zei dat de stakende bag geraars in het Brouwcrshavense Gat een levensgevaarlijke situatie zouden scheppen als gevolg van de overbe lasting van de bestaande düken. Hij meende dat de werkgevers zich hier voor moeten verontschuldigen. Tot slot van ziin toespraak haakte hij in op het vastlopen van de onder handelingen met de werkgevers over een nieuwe bouw-CAO. Deze kwestie ging hem, zoals hij zei, „de keel uit hangen". Hij zag deze hele affaire als een duidelijke vertragingsmanoeuvre van de werkgevers. Woensdag wor den de stakers opnieuw toegesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5