Jeugd nam voorzitter afscheid van ds. Velema Veel werkers buitenland zoeken eigenbelang Een bronzen dominee Geen stemadvies Raad van Kerken spree] met dubbele tong Kerken in VS vallen vietnamisering aan Shell-Pernis dempt deel le Petroleum haven Parachute weigert open te gaan Ds. Plantinga opvolger Minister Witteveen in Indonesië Jaarverslag Kerk Overzee: „Vuile" dienst Slachtoffertje van explosie begraven Protest tegen benoemin» hoogl eraren voor Verwijt van aktiegroep: Vernielingen aan huis mgr. Bekkers Halve ton buit bij inbraak in radiozaak Het weer in Europa Israëli's schieten schrii"Ak"eero"' op Egyptische vliegtuigen Ex-Boer steunt het GPV UIT DE KERKBLADEN BEROEPÏNGSWElf ROTTERDAM Wegens ruimte gebrek op haar fabrieksterrein in Perais gaat Shell een gedeelte van de eerste Petroleumhaven dempen. Op het terrein, dat door deze landwin ning ontstaat, zal een nieuw ketelhuis worden gebouwd. Een andere maatregel, die eerder werd genomen om ruimte vrij te ma ken voor nieitve bouwprojecten, was het slopen van opslagtanks. Deize week is op het Shell-terreln ln Pernis de eerste paal geslagen voor een uitbreiding van de smeeroliefa- hricage. Deze nieuwe fabriek wordt gebouwd op een terrein, dat door verhuizing van een tankpark was vrijgemaakt. SOESTERBERG Boven de Leus- der hei is zaterdagmiddag een man neergestort nadat zijn parachute wei gerde open te gaan. Het slachtoffer is de 43-jarige J. A. Merts uit Soester- berg. Men heeft de heer Merts nog zien trekken aan de lijn van rijn hulpparachute, maar deze heeft zich te laat ontplooid. Het slachtoffer is terechtgekomen op het voertuigenpark van de Du- moulin-kazerne. Hij is onmiddellijk vervoerd naar het ziekenhuis te Soes- terberg, maar onderweg bleek hij al te zijn overleden. De heer Merts was lid van de para chuteclub „Icarus" uit Hilversum. Hij sprong uit een vliegtuig dat was op gestegen van het vliegveld Hilver sum. De dienst luchtvaart van de rijks politie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zo'n 1.300 christelijke gereformeerde jon geren hebben gisteren afscheid genomen van hun bondsvoorzit ter ds. J. H. Velema uit Apel doorn. Vijfentwintig jaar zat hij Christelijke bouwbond: UTRECHT De heer J. H. Hazes, voorzitter van de Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, heett hedenmorgen op de bondsraadsvergadering gezegd dat zijn bond geen stemadvies zal ge ven, ook al is na het stemadvies van de katholieke bouwbond St. Joseph van diverse zijden gevraagd wat de christelijke bouwbond doet. Wel heeft de heer Hazes zijn leden opgeroepen in ieder geval te gaan stemmen. Hij deed dat in de volgende woorden: „28 april is voor ons staat kundig leven een belangrijke dag, re den waarom wij allen willen advise ren niet thuis te blijven maar te gaan stemmen. Op welke partij, zal ieder voor zichzelf biddend moeten uitma ken". in het bestuur van de christelijke gereformeerde jongerenbond. Sinds I960, het jaar van de fusie met de meisjesbond, was hij voor zitter. Hij heeft de voorzitters hamer overgedragen aan ds. J. Plantinga. „U was niet de man die zei hoe net moest, maar die met ons meedacht", zei jeugdwerkleider Bas Molenaar. Ds. Velema. die nuchter vaststelde dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is, herinnerde aan de grote verschuivingen die zich deze 25 jaar in het jeugdwerk hebben voorgedaan. Hij riep op om bij alle veranderende vormen vast te houden aan Gods woord. De verenigingen moeten sa menkomen rond de bijbel, anders heeft ons werk geen zin meer, zei hij. Hij wenste zijn opvolger trouw, ijver en geestdrift toe. Ds. Plantinga beloofde ds. Velema: ,.Wij zullen de weg gaan van hetzelf de woord van God." Een daverend applaus onderstreepte deze woorden. Tevens werd afscheid genomen van Gerrit Petersen die ruim 15 jaar bondspenningmeester is geweest. Ds. Velema werd het ere-voorzitterschap aangeboden. De heer Petersen en me vrouw Velema werden benoemd tot erelid. Ook de cadeaus ontbraken niet: een radiomeubel voor de Velema's en een radio-cassetterecorder voor de schei dende penningmeester. De bondsdag in De Doelen te Rot terdam bevatte verder toespraken van ds. C. Langbroek en Sipke van der Land, zang van het IJE-koor en van de Freedom Singers en voor dracht van Otto Sterman. DJAKARTA Minister Witteveen van financiën is gisteren in Djakarta aangekomen voor besprekingen over economische- en handelsbetrekkingen met Indonesië. Tegelijk met hem ar riveerde zijn Nieuwzeelandsc ambt genoot Robert Muldoon. Een dezer dagen reizen de beide ministers naar Singapore, waar donderdag de confe rentie begint van de Aziatische Ont wikkelingsbank. Van een verslaggever ROERMOND Een paar hon derd kerkgangers zijn na de paasdienst in de Munsterkerk in Roermond vuil thuisgekomen. In de kerk zou een paasvuur worden ontstoken, bestaande uit watten, die in een schaal gedrenkt wer den in spiritus. Per abuis heeft men in plaats van spiritus echter wasbenzine gebruikt, waardoor de volle kerk binnen een minuut gevuld was met een grijze rook waarin een grote hoeveelheid fijn roet zweefde. ROTTERDAM Op de algemene begraafplaats in Pernis is zaterdag middag de elfjarige Wilfried Bos be graven die vorige week om het leven kwam bij de ontploffing in de oude school aan de Pastoriedijk. Naar aanleiding van Markus 1' en Romeinen 8 zei de hervormde predi kant ds. B. Baks in de aula dat toen Wilfried teraarde viel onder het puin God hem heeft gedragen. De knop lijkt gebroken, maar nu kan hij uit botten in het koninkrijk der hemelen. Morgen is het Pasen. God heeft tot Wilfried gezegd: Jij viert bij Mij het Paasfeest met de heilige engelen. Tot Wilfrieds ouders zei ds. Baks: „Uhv kind is u enige jaren voorgegaan, wandel samen om hem straks weer bij uw God te ontmoeten". Aan de groeve besloot de predikant de plechtigheid met het Onze Vader. Enkele kransen en bloemstukken dekten de kist. Onder de aanwezigen waren enkele bestuursleden van de Vereniging voor Christelijk Volkson derwijs en het hoofd en enkele perso neelsleden van de Ds. W. van den Bijtenschool. PARAMARIBO Tijdens de in stallatie van hoogleraren hebben za terdag zeven studenten in Paramari bo een demonstratie gehouden Zij kwamen de aula binnen terwijl presi dent-curator dr J. Einaar zijn af scheidsrede hield. Hij legt zijn func tie neer in verband met zijn vertrek naar Nederland. Een van de betogers hield een toe spraak waarin hij de bijeenkomst be titelde als „De grote club", teken van de verrotting waarin de universiteit van Paramaribo na vijf jaar reeds verkeert. Volgens de student heeft Suriname geen behoefte aan hoogle raren maar aan een autonome uni versiteit, die niet wordt beïnvloed door partijpolitieke intriges. De be noemde hoogleraren beschuldigde hij van ij delheid. In Suriname benoemt de minister van onderwij? en volksontwikkeling de docenten. Op voordracht van de faculteit kan het curatorium docenten benoemen tot hoogleraar met de titel van professor. e> Al in de dagen van Paulus hadden mensen moeite met de ding. De apostel is er een beetje ontstemd over. Wat bruusk sc hij de gemeente van Corinthe: "Indien Christus niet is opga dan is immers ook onze prediking zonder inhoud, en zonder ink is ook uw geloof. Let eens goed op die laatste woorden. Als Christus niet is opges is «iv geloof zinloos. Zo vaak hoor je mensen zeggen die de kei lang de rug toe hebben gekeerd: Maar wij geloven ook! Het gaat er niet om of wij geloven, maar wie wij geloven. Gel is niet iets wat wij doen, maar een verbindingsschakel tussen on iemand. Daarom is het niet voldoende als de mensen zeggen: geloofDie twee woorden mogen nooit op zichzelf staan. Ze i ten altijd door iets gevolgd worden, eigenlijk door "iemand" get worden. Want geloven schept een band tussen twee persoonlij den. We lezen vandaag: Johannes 3:1-15. AMSTERDAM „Met stijgende verbazing vernamen wij uit de dag bladen uw bezwaren tegen de gang van zaken rondom het stemadvies van de Werkgroep Kerk en Ontwik kelingssamenwerking van uw Raad" DEN HAAG De interkerke lijke commissie „Kerk Overzee", uitgaande van de Nederlandse Zendingsraad, NZR, en gesteund door een aantal kerkgenootschap pen in ons land, is ervan over tuigd, dat een bureau als dat van Kerk Overzee voor Nederlanders in de ontwikkelingslanden in een behoefte voorziet. Voor de ker kelijke gemeenten in Nederland wordt plaatsvervangend nuttig werk verzet in het onderhouden van stimulerende contacten met landgenoten,, die tijdelijk naar andere landen gaan en daar werkzaam zijn. Overigens meent Kerk Overzee dat veel Neder landers overzee nog te zeer zoe kers van eigenbelang zijn. Bij het bureau van Kerk Overzee staan ruim zeshonderd leden overzee en ongeveer vierhonderd belangstel lenden in Nederlanden geregistreerd: de laatste groep bestaat voor een groot deel uit hen die geïnteresseerd zijn eo soms zelf de wens hebben te KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. zijner tijd naar de ontwikkelings landen te vertrekken: ze omvat ook mensen die na terugkeer in het eigen land het contact met het bu reau willen aanhouden. Het aantal ingeschrevenen is de laatste jaren constant gebleven. Hier bij dient te worden opgemerkt dat „Kerk Overzee" alleen mensen in de kring voor het onderhouden van con tacten opneemt, die zelf zich uitdruk kelijk hebben aangemeld en die, na te zijn vertrokken, ook eens per jaar melden dat zij opgenomen willen blijven. Verder constateert „Kerk Overzee" dat het aantal landgenoten overzee over het hoogtepunt heen is, dankzij de toenemende inbreng van plaatse lijke mensen in allerlei arbeid. Ne derlandse bedrijven en ondernemin gen benoemen, in het algemeen ga- sproken, in toenemende mate lokale krachten op posten bij hun buiten landse vestigingen. MISSIONAIR Deze gegevens zijn vermeld in het pas verschenen verslag van „Kerk Overzee" over de jaren 1969 en 1970, waarin onder meer wordt gezegd: „Kerk Overzeeërs werken in gebieden ln snelle sociale ontwikkeling, bete,r misschien: in revolutionaire situaties. Het zijn de terreinen waar men welvaart zoekt, waar de nationale op bouw zich gaat realiseren, waar eco nomische ontwikkeling staatsbelang no. 1 wordt geacht, waar men kramp achtig probeert tot een modernise ring te komen. Het zijn de landen waarin de kerken in vele regionen in een minoriteitspositie verkeren. Een missionaire bijdrage mag van de bui tenlandse christen daar worden ver wacht. INTROSPECTIEF Helaas, wij moeten konstateren dat deze visie bij de overgrote meerder heid der Nederlanders nog weinig is doorgedrongen. Slechts enkelingen Misbruik van macht moet ophouden WASHINGTON (Reuter) Meer dan vijftig vooraanstaande Ameri kaanse kerkelijke leiders onder wie 25 bisschoppen hebben za terdag een aanval gedaan op het Vietnamiseringsprogramma van president Nlxon en hem beschul digd van escalatie van dc oorlog in Indo-China. „Zij die de politiek voor ons maken, worden meegesleept door de stuwkracht van de technologi sche kracht van Amerika, maar zij vragen zich niet af hoeveel hulpe loze mensen, menselijke gemeen schappen en land worden ver woest", aldus zeggen de kerkelijke leiders in een gezamenlijk uitgege ven verklaring. De ondertekenaren vinden ook de „massale intensivering van de bom bardementen op Zuid-Vietnam. Noord-Vietnam, Cambodja en Laos van de afgelopen maanden, niet te verdragen". „VERGISSING" De door rooms-katholieke, pro testante en joodse leiders onderte kende verklaring zegt, dat de oor log wordt uitgebreid op een tijdstip, waarop een grote meerderheid van de Amerikanen deze oorlog als een „tragische vergissing" gaat be schouwen. Het Vietnamiseringspro gramma, aldus de verklaring, bete kent dat de oorlog door Saigon met Amerikaanse steun wordt voortge zet. „Wij zijn dankbaar als de Amerikaanse verliezen minder zijn, maar wij zullen nog dankbaarden zijn als er helemaal geen verliezen meer zijn". „BEDROG" „Degenen die diep verontwaar digd zijn door de wreedheid en de dwaasheid van deze oorlog moeten zich niet laten misleiden door be loften over het terugtrekken van grondstrijdkrachten, maar moeten aandringen op het beëindigen van het Amerikaanse bedrog en het misbruiken van de macht van Amerika", aldus de verklaring. zijn werkelijk geëngageerd, open, toegerust. De meesten zijn te opper vlakkig, te introspectief, te gauw te- vredea, te weinig doordrongen van het Evangelie, te veel zoekers van het eigenbelang en wandelaars op eigen wegen. Deze situatie houdt ons onrus tig. Maar mismoedig zijn wij niet. Er blijken telkens weer levende christenen onder hen te zijn e*i het blijkt ook mogelijk iets op te bouwen, al moet het soms van de grond af en nog maar heel schuchter. Wij zien dit als zendingswerk." Het verslag meldt dat de collecte voor Kerk Overzee in de gerefor meerde kerken vrijwel overal plaats vindt, de synode schrijft deze collecte ook voor. Wat de hervormde gemeen ten aangaat is „Kerk Overzee" er ze ker van dat vijftig procent van de gemeenten vrijwillige collecte houdt. Van een verslaggever ST OEDENRODE In de nacht van zaterdag op zondag zijn aan het huis van wijlen mgr. Bekkers vernie lingen aangebracht. De voorgevel, het Paus-Paulusmonumentje en een witte fontein werden met carboleum be klad, een smeedijzeren lantaarn werd geheel vernield. De schade wordt ge raamd op enkele duizenden guldens. Het is al de derde keer dat er vernie lingen worden aangericht ROTTERDAM Van het radio- en tv-bedrijf Electorama aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam hebben in brekers voor 55.000 gulden aan elek trische apparaten meegenomen en 2.000 gulden kasgeld. Zij kwamen de winkel binnen door aan de achterkant van het pand een ruit in te gooien. Uit de etalage van een juwelier in de Spekstraat in Haarlem roofden twee jongemannen in de nacht van vrijdag op zaterdag voor ongeveer 50.000 uit de etalage. Een voorbijgan ger die ze zag wegvluchten, kon de politie een vaag signalement geven. Bij een juwelier in Eindhoven ver dwenen in de nacht van vrijdag op zaterdag 30.000 gulden aan sieraden. Waarschijnlijk hebben de daders zich met een valse sleutel toegang ver schaft tot de winkel; ze lieten alleen een paar voetsporen achter. PSP: politiek VS in Vietnam bestrijden AMSTERDAM Het partijbestuur van de PSP heeft ,zich zaterdag uitge sproken tegen een invasie in Noord- Vietnam, tegen een hernieuwde inval in Laos en voor onmiddellijke terug trekking van alle Zuidvietnamese troepen uit Cambodja en van alle Amerikaanse troepen en instructeurs uit Indo-China. Als er toch een uitbreiding van de oorlog ln Indo-China zou plaatsheb ben, moet de Nederlandse regering deze openlijk veroordelen. Bovendien moet de Nederlandse regering de Amerikaanse politiek bestrijden in alle internationale organen die daar voor in aanmerking komen. Deze strijd hoort samen te gaan met de strijd tegen de NAVO en het kapita lisme. NEW YORK (AP) Een Israëlische vertegenwoordiger heeft functionariseen van de VN-organisa- tie van toezicht op het bestand doen weten, dat Israëlische strijdkrachten hebben gevuurd op twee vliegtuigen van Russische makelij van de Egyp- tisohe luchtmacht, die zaterdag over het door Israël bezette gebied van de Suezkanaalzone waren gevlogen- Dit is gisteren verklaard in een rapport van generaa-majoor Silasvuo, stafchef van de VN-organisatie van toezicht. Het was het eerste geval, dat in New York is gemeld van Israëlisch vuur op Egvptische vliegtuigen. Vluchten over Israëlisch gebied wa ren reeds eerder gerapporteerd, het is onbekend of de beide vliegtuigen wa ren geraakt. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid J. van de Brake, die deel uit maakt van de van de Boerenpartij af gescheiden groep-Harmsen, heeft zit ting genomen in een comité van het Nationaal Evangelisch Verbond. Dat beveelt aan bij de komende Tweede- Kamerverkiezingen te stemmen op het Gereformeerd Politiek Verbond. De heer Van de Brake steunt vol gens een woordvoerder van het NEV het GPV omdat hij daarin een betere oplossing ziet voor de toekomst van Nederland dan in de niet-christelijke partijen van de rechtervleugel. Lid van het NEV zijn aanhangers van het GPV die geen lid van die partij kun nen worden omdat zij niet behoren tot de gereformeerde kerken (vrijge maakt). weer max. min. neer temp. temp. slag' gist gist Amsterdam geh. bew. 12 5 0.1 Brussel zw. bew 16 6 0 Frankfort onbew. 16 2 0 Genève oribew. 17 2 0 Innsbruck onbew 10 1 0 Kopenhagen onbew. 13 4 0 Locarno zw. bew. 22 9 0 Londen motregen 15 6 0 Luxemburg onbew. 16 4 0 Madrid half bew 9 0 Majorca geh. bew. 20 12 0 München onbew. 13 -1 0 Nice onbew. 20 12 0 Parijs onbew. 18 4 0 Rome onbew. 20 10 2 Wenen zw bew. 13 6 0 Ztlrlcb onbew. 15 S 0 In Hervormd VelpRozendaal pertclt ds. A. de Leeuw uit Velp, dat hij het bericht over het (aanstaand) standbeeld voor wijlen ds. H. van Lunzen in Odoorn met verbazing ge lezen heeft: hij kon het nauwelijks geloven. Ds. De Leeuw: „Deze „ijzervreter" met eerbied gezegd van de (vrijzinnige) Zwingli-groep zal in brons twee me ter hoog vereeuwigd worden. Voor de „eeuwigheid" is twee meter ech ter niet al te hoog, het is eerder laag-bij-de-grond. Terwijl overal in Drente kleine gemeenten financieel langzaam ver kommeren en geen predikant van vlees en bloed meer kunnen bekosti gen, gaat Odoorn een bronzen domi nee de grond uitstampen. Zo bouwen we onze eigen kerkjes en beeldjes en de „broeders in nood" dichtbij of veraf moeten zichzelf maar zien te redden. „Het is toch ons eigen geld, nietwaar?" zeggen we en de een maakt de anders wijs, dat dit een eerlijk argument is. Ge meten aan het evangelie is het ech ter een leugen te denken, dat je met je geld maar kunt doen wat je wilt. In de „tien geboden" wordt ge zegd, dat wij ons van God geen beeld zullen maken. In Odoorn heeft men blijkbaar gedacht: „gelukkig wordt hier over Van Lunzen niets gezegd". Op 30 oktober zal „de bronzen do minee" onthuld worden. Na de der tigste werd blijkbaar te riskant. 31 oktober is immers Hervor mingsdag! En denk je eens in, dat men in Odoorn plotseling hervormd zou worden. SYNODE Drs. N. Scheps heeft voor zijn Kerknieuws een gesprek gehad met dr. P. G. Kunst, de praeses van Sne- ker synode der gereformeerde ker ken. Daaruit dit fragment: Kunt u zich voorstellen dat de sy node van Sneek een teleurstelling is geworden voor de verontrusten? hebben we dr. Kunst gevraagd. Ik kan mij dat inderdaad voor stellen. Mede op grond van een in terview dat Trouw in 1969 met mij heeft gehad, had men verwacht dat prof. Kuitert veroordeeld zou wor den en dat men dan de vroeger gangbare weg met hem zou gaan. Was er voor de verontrusten aan leiding om dat te denken? Dat heb ik nooit bedoeld. In de loop van de jaren is er in mij vooral na wat er met Schilder en Greijda- nus is gebeurd de overtuiging ge groeid dat een confessioneel gebon den kerk de binding aan de belijde nis kan en moet bewaren, maar dat men iemand die bezwaar tegen een oepaald deel van de confessie heeft, niet onmiddellijk moet veroordelen ïn dat men niet direct kerkelijke tucht op hem moet toepassen. In dat Interieur heb ik gezegd dat ons ker kelijk leven confessioneel moet blij- 7e n. Dr. J. J. Buskes heeft daarop ge reageerd met de opmerking dat dit toch weer ging lijken op Assen-1926. Dat heb ik nooit bedoeld. De Gereformeerde Kerken hebben ïog wel andere middelen om de be lijdenis te handhaven dan de tucht. Daarvan heeft de synode van Sneek in november een voorbeeld gegeven. Zij heeft verklaard dat de opvat- :ingen van prof. Kuitert niet in ivere^enstemming waren met de be- ijdenis. Ik kan mij voorstellen dat ;en latere synode op grond daarvan ;en openbare afkeuring uitspreekt." Ds. M. Groenenberg vangt bij jon- ;e dominees geluiden op als deze: wanneer de gemeenteleden me nodig hebben, sta ik voor ze klaar, maar ik ga niet ongeroepen naar iemand toe.Ds. Groenenberg wil daarover in Hervormd Nederland wel een paar opmerkingen over kwijt „Wezenlijk hebben de predikanten de methode van het maatschappelijk werk overgenomen. De maatschap pelijk werker komt alleen, wanneer de „cliënt" zich tot hem wendt. Dat kan rechtstreeks zijn via een ander, dié het bezoek voorbereidt. Maar er moet een „vraag" zijn! Dat lijkt me voor het maatschappelijk werk juist, maar ook voor het pastoraat? In de eerste plaats worstelt ook het maatschappelijk werk met het probleem dat mensen die juist hulp nodig hebben, de drempelvrees niet kunnen overwinneh. Ze blijven tob ben met de problemen, die ze zelf niet de baas kunnen. Bovendien is er veel eenzaamheid van mensen, die het zo maar nodig hebben dat iemand naar hen omziet. Nu heeft de dominee nog de mo gelijkheid in tal van gemeenten dwars door de gedragsregels waar aan ander werk is geboden heen te stappen. Hij gaat de huizen van de mensen binnen, zit aan tafel, drinkt thee (volgens sommige predikanten het meest afgrijselijke, als je het doet met een „oude juffrouw"), schept een sfeer van: hé, die man kijkt naar me (ons) om. Later knoopt iemand bij dat moment aan en zoekt de dominee op, omdat hij die man 'kent. Daar gaat hij heen. Nu staan vele deuren nog open, als hij Jtomt. Maar als we onze werkmethode van andere disciplines overnemen, ontwent men het, dat de dominee een mens is, die zo maar binnenloopt, ook al is het soms on aangekondigd. Dan sluit men ook voor hem de deur. Misschien gaan we dan treuren, dat veel mogelijkheden om contact te maken er niet meer zijn. Maar nu zijn ze er nog. We hebben geen cliënten, maar medeleden van de ge meente." INFORMATIE „Goedgelovig kiezen" is net thema van het aprilnummer van Voorlopig (maandblad met „evangelisch com mentaar bij de tijd"). Waar het over gaat maakt de redactionele inleiding duidelijk; we nemen die inleiding over omdat die aardige informatie biedt: „Binnenkort stappen we weer naar de stembus. Christenen uit alle kerken gaan dan uiteen naar links en rechts. En vooral naar het mid den. Waarom ze dat als christen mens of gereformeerde doen was de vraag die de redactie aan een aantal van hen voorlegde. Het werd een boeiend palet met als uitersten de communistische theologant Bakker enerzijds en Mr. Dr. A. Zeegers die ons christenen voorhoudt rechts te houden, anderzijds. We kunnen dus te kies en te keur goed gelovig stemmen. Mochten de credo's in dit nummer nog te weinig hulp bieden, dan kan de volgende informatie wellicht nog van dienst zijn: Veringa (KVP) is katholiek, Aarden (PPR) ook, maar De Gaay Fortman (PPR) is gerefor meerd, evenals Biesheuvel (ARP). Geertsema (VVD) en Udink (CHU) zijn beiden remonstrant. Drees jr. (DS'70) is luthers, Jonge ling (GVP) vrijgemaakt-gerefor- meerd, Abma (SGP) is hervormd en Koekoek (Boerenpartij) ook. Den Uyl (PvdA) was heel lang geleden gere formeerd en Van Mierlo (D'66) was ooit katholiek. Wiebenga (PSP) is vegetariër en Boetes (Kabouter) quaker (evenals Nixon). Van Rappard (Nederlands Appèl) is weer hervormd. En wie u zelf bent en wat u zelf wilt daar kunt u zelf wel achter komen." Nederland aan prof. dr. H. A. M ls Iet. de secretaris van de Raad Kerken in Nederland. Een dergel houding van de Nederlandse R van Kerken acht de aktiegroep komen in strijd met hetgeen de semblee van de Wereldraad van I ken in Uppsala zegt in haar rap over sektie IH, pt 43 f: „de indivii le christen moet het punt van wikkeling het zwaarst laten bij zijn stembepaling en bij politiek bezig zijn." l De brief van Uppsala-Neder e vervolgt: „In feite spreekt u door e ze stellingname met een dub tong: In het boekje „Aan de Wei e van hetelfde uur", dat o:iie auspiciën van uw eigen modera r verscheen, staat op blz. 39 duidi^ te lezen: „Dit betekent ook dat dn tenen in verkiezingen hun stem n ten uitbrengen op die partijen en kandidaten die dienovereenkom t handelen." n „Hier dus wel een algemeen st a advies, maar wanneer de W ii groep Kerk en Ontwikkelingssan ti werking dit aan de hand van een i tenschappelijk onderzoek gaat in t len, tekent u plotseling bezwaren Voor ons een onbegrijpelijke Wij betreuren het dat de Raad Kerken in Nederland de beslu van Uppsala zo weinig serieus ne en haar werkgroep Kerk en Onb kelingssamenwerking niet kracht ondersteunt. Integendeel zelfs, sy matisch is de Werkgroep vanaf 1 begin door de kerken in een bui spelpositie geplaatst. Dit bleek onlangs nog in de nov a bervergadering 1970 van de Gene Synode der Nederlandse Hervon Kerk bij de behandeling van het i port van de kommissie ODZ en voorstel om 2 procent van het kei lijk budget te besteden aan Ontvc kelingssamenwerking. Voor deze i gadering werd de werkgroep b.v. uitgenodigd." Aldus de brief van aktiegroep. NED. HERVORMDE KERK Aangenomen: naar IJsselmuidei H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel. dankt: voor Hoevelaken, J. den r ten te Huizen (N.H GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt: voor Dronten (bu verb.), F. van Deursen te Haarlem. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Deventer, A. Schaaf te Dordrecht. Aangenon j naar Papendrecht, A. J. Otter te E kum. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen: te Stadskanaal pred.pl.), Jac. Schouten te Eindho Dambord-puzzel 1. zeden. 2. lasten, 3. stad ln Estland, 4. muze v.h. minnedicht, 5. ontvang kamer. 6 opgeschoten jonge mens die zijn onwil tot aanpassing demonstreert, 7. griekse letter, 8. groot visnet, 9. Noors 1 christen prediker, 10. lange nekharen van dieren. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Nero, 2. eden, 3. rede. 4. onereus. 5. en- de, 6. Uden, 7. senator, 8. tree, 9. oele, 10. reet

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2