Feijenoord ondanks 3-0 overwinning nog altijd in impasse Winst hoofdzaak voor matig spelend ADO totaal van slag af Fortuna grijpt volle winst: 2-1 NIEUWE LEIDSE COURANT 10 OI'NSlDiAG 13 APRIL 197 ROTTERDAM De eliminatie van Feijenoord door Ajax in de vaderlandse bekerstrijd galmt nog na in Feijenoords machtige burcht. Veldheer Ernst Happel die tegen DWS voor de zoveelste maal dit seizoen zijn keurtroepen hergroepeerde vond ook tegen de Amster dammers niet de juiste evenwichtige formatie die van Feijenoord weer het ware Feijenoord kon maken. De Rotterdammers wonnen weliswaar met 30, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Moppe rend verlieten de 40.000(1) getrouwen het strijdtoneel. De overtui gende zege kon de wrange bijsmaak die aan deze triomf kleefde niet wegnemen. EDO-doelman Rene Vos in een lijf-a Fortuna Vlaardingen. i-lijf-duel met Gerrie van der Leek vi Matthias Maiwald, door Ernst Happel ip plaats van Ove Kindvall bij Feijenoord in de spits gedirigeerd, wordt hier van de bal afgezet door de DWS'er Bianchi. Wim van Hanegem ziet alles van een afstand toe. Feijenoord met Moulijn weer in zijn gelederen en Maiwald op de plaats van Kindvall de Zweed die na het. echec tegen Ajax alom als de zondebok .voor het Rotterdamse falen werd aangewezen imponeerde geen moment. Het was soms ronduit ver bijsterend hoe traag, slordig en zon der een zweempje overtuiging Feije noord zijn tegenstander te lijf ging. Joop Brand, DWS' door zorgen ge kwelde trainer, sprak na afloop ware woorden: „Als er ooit een gelegenheid is geweest om in de Kuip een "oor DWS gunstig resultaat te behalen dan was het nu wel. Dick Schneider ver telde me het zojuist nog. Als DWS in de rust met 42 had voorgestaan, had Feijenoord niets te zeggen gehad. DEN HAAG Sparta heeft rich dit seizoen bij zijn verras sende rol in de „top-zes" van de eredivisie van twee kanten laten zien: een opmerkelijk sterke en een aanmerkelijk zwakkere. Het sterke Sparta openbaarde zich vooral in de strijd tegen „gere- nommeerden" van het Neder landse clubvoetbal, die alle veel punten aan de Rotterdammers hebben verloren. In de duels te gen de laaggeplaatsten had Spar ta, vooral de afgelopen weken, echter aanzienlijk meer moeite zich van die betere zijde te laten zien en de ploeg van Kessler raakte in die gevechten (onno dig) kostbare punten kwijt. Tegen Holland Sport, door een lan ge reeks faktoren afgezakt tot de on derste regionen, doorbrak Sparta gis teren echter die .gewoonte'. De Rot terdammers wonnen met 20, maar een afspiegeling van de krachtsver houdingen was die eindstand nier. Want op Houtrust is Holland Sport, nu de fusie-plannen met stadgenoot ADO van de baan lijken en de spe lers is verzekerd dat zij volgend jaar weer kunnen voetballen, op weer vanouds strijdende wijze dicht bij tenminste een gelijkspel geweest. Slechtw een te slordige afwerking van de Hagenaars stelde Sparta in staat de in de eerste helft verkregen voorsprong te verdedigen en twee mi nuten voor tijd zelfs te vergroten. Tevreden Toch was Georg Kessler uiterst te vreden met de winst in de per tradi tie moeizame en harde strijd tegen Holland Sport. .„Ik had verwacht dat we het hier moeilijk zouden krijgen, dat is het altijd op Houtrust. Het spel was niet daverend, maar dat was minder belangrijk. Ik heb een Sparta gez en dat per sé wilde winnen, voor wie het resultaat nummer één was. De spelkunst kwam op de tweede en wai de taktiek, niet best." Sparta trad opnieuw zonder Jan van der Veen en Nol Heijerman aan (Kessler: LZe zijn aan rust toe"), voor wie Bosveld en De Quant 'invielen'. Mét Jan Klijnjan en Stef Walbeek vormden rij .het bewegelijk 'brede' middenvele!, dat Kowalik en Kristen- sen moest voeden. Om die twee spit sen uit te schakelen had Cor van der Hart Verlangen bij Kowalik geplaatst en Rob van <jer Bol naar de achterste vier gehaald om Kristensen af te stoppen. Deze omzetting in Holland Sport had succes, want de snelle Deen had tegen de technisch weinig begaafde Van der Bol geen kaps. Hoewel Van der Bol slechts twee overtredingen beging, toonde Kristen sen zich geïntimideerd en Kessler haalde hem dah ook in de tweede helft van het veld. Kessler: „Kristen sen had duidelijk angst voor Van der Bol en met de gedachte aan de vol gende wedstrijd heb ik hem vervan gen door Heijerman. Ik ben er overi gens geen voorstander van spelers als Kristensen in de watten te leggen. Op de training neem ik hem ook niet in bescherming en ook een scheidsrech ter hoeft dat niet te doen. Ik houd van hard voetbal; de scheidsrechter hoeft pas in te grijpen als de hard heid overgaat in ruwheid. Bovendien houdt Kristensen de bal vaak te lang bij zich en dzt brengt extra risico met zich mee". Van Maurik Holland Sport, voor het eerst sinds lange tijd met de van een meniscus operatie herstelde Joop van Maurik in de spits, trok zich in de beginfase weinig aan van het lichte overwicht dat Sparta opbouwde. Roggeveen, Van der Heide en nog eens Rogge veen lieten in het eerste half uur do gelegenheid Holland Sport naar een voorsprong te schieten, voorbijgaan. Kowalik sprong echter niet zo slordig met de schaarse kansen om en kort voor rust bracht hij na een combi natie Bosveld - Kristensen - Klijnjan via de binnenkant van de paal Sparta op 01. Holland Sport zette in de tweede helft een fel tegenoffensief in. Sjaak Roggeveen ging nadrukkelijker in de spits spelen en Sparta wankelde on der het agressieve Haagse enthousias me, dat de laatste weken totaal ver dwenen was. Het belangrijkste defen sieve wapen van de Rotterdammers was in die periode de buitenspelval. Kessler greep naar dit wapen uit tak- tische overwegingen: „De spitsen van Holland Sport, Van Malrik en Rog geveen, zijn zwaar en dat brengt moeilijkheden met zich mee in een lijf-aan-lijf-gevecht. Daarom moet je naar een taktisch wapen grijpen en dat is de buitenspelval". Deze taktiek bracht risico's met zich «nee; zo moest een inzet vein Van der Heide in pa niek uit het doel worden gewerkt en moest een (te zacht) schot van de doorgebroken Roodnat door Bosveld van de doellijn wol-den getrapt. Daar naast faalde Holland Sport zelf ook nog in de afwerking: Van Maurik kopte uit vrije positie te zacht in en Roodnat kopte de bal net over de lat. Risico's Georg Kessler over die risico's: „De buitenspelval brengt altijd risico met zich mee. Bovendien werd hij bij Sparta vroeger nooit aangewend. Nu echter gaat het al beter dan in hei begin van het seizoen. Ik besef dat ons spel voor verbetering vatbaar is". Holland Sport, voor het eerst sinds lange tijd weer gesteund door een groot aantal toeschouwers (lO.Qqp), verzuimde echter de risico's die Spar ta nam, af te straffen, uit een van de vele snelle uitvallen maakte Van de- Veen (ingevallen voor de Quant) vlak voor tijd zelfs Sparta's tweede tref fer. Teleurstellend voor Holland SPort, dat juist gisteren weer het oude fanatisme toonde. Geldschieters Kroesemeijer en Kattenburg beloon den die inzet echter met de medede ling dat hun spelers op een gelijk spel-premie kunnen rekenen. Monaco heeft zich geplaatst voor de kwart finales van het tornooi om de Franse beker. Monaco, dat de eer ste ontmoeting tegen Montpellier met 11 had gewonnen, speelde de twee de (wedstrijd gelijk, 11. Zuinig Happel die uiterst zuinig was met zijn commentaar, moet zo langzamer hand de wanhoop nabij zijn. Zijn bri gade maakte in de eerste helft vooral in verdedigend opzicht fout op fout. Bor'-amp. die in de bas'"sformatie de plaats innam van de gepasseerde Ro mein, wirsalde na een aantal onge lukkige misgrepen maar snel met Jansen en Laseroms had de grootste moe'te me1 de iivr'ge Karei Bon sink. De Feijenoorder liet. zich dan ook wijselijk Vervangen door Ro- meijn. de competitie met DWS gebeuren? Daarom ben ik een en al bewonde ring voor de ploeg. Ze kan ook net als Holland Sport het hoofd buigen. De jongens van Feijenoord zouden eigen lijk 100 van hun premie aan ons moeten geven, omdat we zo correct hebben gespeeld." Die overwinningspremie kwam dus bij Feijenoord terecht omdat Maiwald nog in de eerste helft heel beheerst Bianchi en doelman Jongbloed om speelde en omdat Wery in een later stadium het verzet van DWS defini tief brak: 30. Niemand bij Feije noord was eigenlijk intens gelukkig met dit resultaat. Happel mompelde wel iets over twee punten die binnen waren en dat hij tevreden was over Maiwald („Hij toonde veel inzet"), maar daarmee was niet weggewist dat Feijenoord hopeloos met zichzelf in de war ligt. 0 Niets Hasil: „Niets, het is helemaal niets met ons". Alleen Moulijn kon flauwtjes glimlachen. Flin- kevleugel had hem alle vrijheid geschonken om enkele van zijn befaamde acties te etaleren. Ze leverden overigens niets op. RICHARD MATTIJSSE VLAARDINGEN „Eindelijk hebben we weer een wedstrijd speeld, die voor het publiek spectaculair was om te zien." Met de ze woorden typeerde de Vlaardingse trainer Piet de Wolf de we strijd FortunaEDO. Misschien was de wedstrijd voor hem z< spectaculair, aangezien hij er directer bij betrokken is dan de tc schouwers op de tribune, maar voor de laatsten was het zeker ni< meer dan een bijzonder slaapverwekkende partij voetbal. Slaaf verwekkend vooral van de kant van Fortuna zelf, dat tegen ED( slechts sporadisch tot aanvaardbaar spel kwam. 531 Te verwachten was, dat Fortuna en EDO, nu er voor beiden geen belan gen meer op het spel staan, er een aantrekkelijke wedstrijd van zouden maken. De kleine duizend toeschou wers die naar het Fortuna terrein aan de Vlaardingse Marathonweg ge komen waren, zijn echter bedrogen uitgekomen. De meeste opwinding veroorzaakte nog het Haarlemse EDO, niet Fortuna. EDO speelde een voudig, maar zeker niet ongevaarlijk voetbal. EDO's trainer Henk Snoeks: Het was overigens verrassend te zien hoe een bij vlagen verdienstelijk combinerend DWS via Bonsink, Dey- kers en Seemann menig venijnig an- geltje stak in Feijenoords kwetsbare afweerlinie. Toch waren het de Rot terdammers die via een buitenspel staande Van Hanegem, na een vrucht bare combinatie tussen Israel en Ha sil, de score naar 10 tilde. Een dra matische ontwikkeling voor DWS die nog extra werd geaccentueerd door het uitvallen van Jos Dijkstra (ern- ,*>0 stige liesblessure die hem vermoede- lijk weken uitschakelt). Traditioneel Brand: „Zo'n buitenspeldoelpunt be hoeft natuurlijk niet fnuikend te zijn. We kregen kansen (Kamminga, Dey- kers en Bonsink) ten over om een tegendoelpunt te scoren. Het elftal was voortdurend in beweging. Men stelde zich in dienst van elkaar. Na de rust verviel DWS in zijn welhaast traditionele fout. De jongens gingen voor zichzelf voetballen. Mensen die opli:vamen liepen voor niets. Toch blijf ik diep respect koesteren voor 1 de wijze waarop zij blijven vechten En waarvoor eigenlijk, kun je je af vragen. Wat gaat er aan het eind van ROTTERDAM DYNAMOSTR.16 TEL 176700 Spectaculair standje van Go Ahead-doelman Colin Withers. Wietse Couperus (op de rug zichtbaar) kan het allemaal niet zo erg waarderen. Henk Wery springt over DWS-doelman Jan Jongbloed heen. Wery zou even later ^wel^scorem^DaMietekend^Fei^enoord^ierd^reffer^eger^Je^Amsterdamm^rs^^^^ „wij graven ons principieel niet ii als wij aan kunnen vallen, dan doe we dat. We hebben het vanmidda ook gedaan; het was dan wel pee aanvallen op eredivisie-niveau, ma niemand kan zeggen dat wij niet gi vaarlijk geweest zijn. Met een beet meer geluk...." Fortuna daarentegen kwam aanva lend geheel niet uit de verf. Tevei werd de bal door het centrum gediri geerd, waar de Vlaardingse spits Ja Bouman een zeer zwakke part speelde. Piet de Wolf: „Na rust he ik Aad Reijgersberg uit het elftal ge haald, want ook hij trok teveel na; het midden van de aanval. Het aai valsfront werd te smal. Bovendien Aad een speler die ruimte nodig hee en dat kreeg hij daar helemaal ni Zijn vervanger, Anton Huyer, hie meer zijn lijn, zodat we de aanval} breder konden opzetten". EDO speelde onbevangen. Op middenveld combineerden Frits vi Amerongen, Herman Kamoen en Rolf a van Haalem eenvoudig, docf u efficiënt. Helaas voor Haarlep mers echter bleek spits Willem vï Polanen niet wendbaar genoeg o het Vlaardingse centraal verded gingsduo Ger Robbemond-Ron Vette in grote moeilijkheden te brer w gen. Mede omdat de afwerking b Hi EDO sterk tekort schoot, kon For tun Ej gedurende bijna de gehele wedstrijg, het initiatief tot zich trekken. te' Halverwege de eerste helft kwaï Fortuna wat gelukkig op 10. Na ee pass van Jan Bouman liep Frits va^_ Amerongen de vrijstaande Piet Vries binnen het strafschopgebie omver. Scheidsrechter Barmentlo bi strafte de niet zo zware overtredin met een strafschop. Piet de Vri knalde zelf raak. Piet de Wolf: „I ene scheidsrechter wimpelt zo'n gev weg, de andere legt de bal op stip". Kort na rust bracht Van Polane de stand met een schitterende kopb uit een voorzet van Thijs de Ruiter evenwicht. Hierna ging Fortuna aai vallend met meer inhoud spelen, combinaties kregen meer raffinemei en werden daardoor gevaarlijke EDO moest soms aan de noodrei trekken. Dit werd de Haarlemmei kort voor'tijd noodlottig. Ton Bref wer sprong Anton Huyer in de rug e Jan Baksteen mocht een vrije tra nemen. Van zeker veertig metf knalde Baksteen ineens raak: 2—L_ DEVENTER Binnen een week verloor ADO twee trofee- en: de beker en het landskam pioenschap. Twee oostelijke ploegen, NEC en Go Ahead, hebben in die week de Haagse feilen genadeloos blootgelegd. De Nijmegenaren voltrokken af gelopen woensdag het eerste deel van het vonnis. In een ma tige wedstrijd werden Jezeks volgelingen beroofd van hun be kerillusies. NEC legde de basis voor de definitieve executie, die gistermiddag in Deventer werd voltrokken. De angst, de psy chische druk, die de Haagse top- ploeg in Nijmegen reeds -ver lamde, was in Deventer nog dui delijk voelbaar. Het naar suc cessen hunkerende Go Ahead buitte die angst volledig uit. Drie treffers markeerden het einde van de Haagse titelaspi- raties. De Tsjech Vaclav Jezek stelde na afloop dan ook terecht: „De afgelopen week hebben wij alles verloren: de beker en de kans op één van de eerste twee plaatsen op de competitielijst." Ado's afgang was al eerder aan gekondigd. Ruim twee maanden ge leden na het gedenkwaardige duel tegen Ajax, waarin Mansveld c.s. eveneens van het veld werden ge veegd. ADO herstelde zich na die klap echter even onverwacht als verrassend. De onvermoede veer kracht van de topploeg bracht op nieuw hoop in de IHaagse harten. Die hoop is na gisteren echter definitief vervlogen, al had een gedeelte van de ploeg al langer met een grote dosis scepsis de optimisten aange hoord. Rechterverdediger Theo van der Burch: irAl voor deze wedstrijd wisten wij dat onze titelkansen praktisch nihil waren. Je moet in dergelijke zaken reëel blijven. Deze competitie is er maar één ploeg, die kampioen kan worden: Ajax. Een club. die het z(ch kan permitteren tegen Feijenoord met wisselspelers in het veld te komen en dan boven dien nog wint, heeft absoluut de meeste klasse. Waar het ons aan heeft ontbroken is zelfvertrouwen. Een teveel is niet goed, maar een te weinig kan even fnuikend werken." 0 Toespraak Het is juist dat gebrek aan zelf vertrouwen geweest dat Vaclav Je zek de .afgelopen dagen krampachtig heeft proberen weg te werken. Don derdag. de dag na het 10 debacle in het Nijmeegse Goffertstadion, had Jezek zijn mannen toegesproken. Hij heeft ze proberen te inspireren; het ^wankele geloof in eigen kunnen trachten te stutten. Jezeks moeizame arbeid was tevergeefs. „Er is uitvoe rig gesproken over de taktische dis cipline. Ik heb geprobeerd het elftal moreel weer op te bouwen, maar de tijd ontbrak mij om het werk af te maken. Een handvol dagen is niet genoeg om de spelers van de angst af te helpen." Go Ahead-trainer Barry Hughes heeft dankbaar geprofiteerd van de Haagse ellende. Voor één moment kan hij zijn eigen zorgen, die hem kwellen vergeten. De te hooggespan nen verwachtingen ten aanzien van de prestaties van de Deventer eredi visieclub in deze competitie zijn inet bewaarheid. Lambert Ve.dor.k, één van Hughes' steunpilaren, trok er zijn corc'usie uit. Hij liet Hughes weten geen prijs te stellen op ver lenging van ziin contract. Sedert vo rige week heeft iHughes er een twee de probleem bij. Dick Beek heeft te kennen gegeven volgend seizoen eveneens een andere werkgever te prefereren. Hughes had een succes dringend nodig, ook al omdat het aankoopbeleid van de ploeg vandaag onder de loep worde genomen. Voorzitter Ed Brands had zich er oersoonlijk mee bemoeid en „zijn" elftal voor de wedstrijd toegespro ken. Oplossing Barry Hughes heeft voor zijn mid- deiweld-probleem een oplossing ge- venden. Jan Veenstra, voor het eerst sedert zijn blessure in het duel te gen Feijenoord, Weer in een compe titiewedstrijd, werd op de linksach terplaats geposteerd. Arnzt, De Win kel en Jelinek, alle min of meer vas te keuzen in de afgelopen comoeti- tie-duels, waren buiten het elftal ge laten. Smid Oude Wesse'ink en Koenders werden op het middenveld geposteerd, dat daardoor aanzienlijk aan kracht won. Henk Koenders: „Het grootste probleem was dat er weinig of geen spelers zijn, die zich voor de anderen willen onofferen. Daarom werd ik in de middenlinie geplaatst. Mii maakt het met zoveel. Ik wil best gaten in de defensie van de tegenpartij maken, zonder dat ik er direkt de bal voor terug hoef te hebben." Het recept van Hughes werkte uitmuntend. De Go Agead-midden- linie bleef maar pompen, terwijl de ADO-giftangels: Schoenmaker, Bérg, Couperus en Hestad, vakkundig on schadelijk werden gemaakt. In de eerste helft sorteerde dat nog weinif merkbaar effect, al werd het ADO- bastion toen al danig gesloopt. De ontknoping kwam in de tweede helft. Nauwelijks drie minuten na de hervattmg stormde de <*eheel vritee- laten Koenders op links door naar de hoes'-choovlag. Ziin afgemeten voorzet kwam bij de schietgrage Geels: 10. Dat doelpunt was in fei te beslissend. Jezek: „Ik had de spe lers Tp-^aarschiv'd. Wie het eer: een doelpunt maakt, wint deze wed strijd. Het Deventer doe'nunt knakte ons moreel." Twee minuten later maakte de Haagse defensie weer een kapitale blunder. Hoekema kreeg al le gedegenheid om opnieuw Geels te lanceren. In eerste instantie kon Thie de bal nog half onderscheppen, maar Geels strafte die fout vooi beeldig af: 20. ADO's rechtervel dedigingsblok ging bij deze treffers niet vrij-uit. Vooral Theo van der Bruch had het moeilijk tegen de ra zendsnelle Bert van Marwi'k en df oprukkende Koenders. Van dei Burch: „Het liep gewoon niet van daag. Er waren er te veel op rechts en tenslotte kan ik er maar één hou den." Go Ahead had het snecifiek oi de zwakke-p'ek Van der Burch ge munt. Henk Koenders: „In de twee de he'ft za'-t hii a'tiid wat weg. de eerste helft hebben wij Van der Burch 'rijp' gemaakt. DaaHaor kon den wij in de tweede helft zo ge makkelijk toeslaan Vooral Bert var Marwijk had er niets mee te doen.' De pas achttienjarige Van Mar wijk beleefde d:ep in de tweede helft zijn grootste triomf. Na ee magmf-'eke solo. waarin hij Van du Burch. Mansveld en Thie omspeelde, zorgde hij voor Go Ahpadc derde treffer. Zei Jezek:

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10