Middelen voor Egyptische pijpleiding zijn al bijeen Groot deel van Bangla Desj is al bevrijd' ADM behaalde fors hoger resultaat RECHTSE COUP IN LAOS VOORKOMEN Nixons Vietnam-rede vrij slecht ontvangen Londen gaat zeevervuilers el aanpakken Negerburgemeester in Berkeley voert veranderingen door Spaanse politieke gevangenen in straf cellen Londen bereidt grote Mapenexport voor Syrië roept Jordanië op tot samenwerking Geen vervolging oud-militairen in Son Mv-zaak Omzet Proost en Brandt steeg jlobaal gezien Belgrado sluit consulaten 9 VRIJDAG 9 APRIL 1971 Aanleg kan in september beginnen 0 il CAIRO/TOKIO/ATHENE )e internationale inschrijvingen oor de financiering van een 330 Jometer lange pijpleiding van uez naar Alexandië in Egypte, ebben het bedrag van 660 mil- oen. dat naar schatting nodig ruimschoots overschreden. Het èdrag dat teveel is ingeschreven al binnen enkele dagen vermoe- elijk 150 miljoen overschrij- Griekenland en West- luitsland hun voorlopige in- jhrijvingen van resp. 61,7 en 97,2 miljoen zullen hebben be vestigd. De inschrijving "staat pen tot 10 april. Volgens het Egyptisch blad ,.A1 Ah- jam" kan de overeenkomst, voor de anleg van de pijpleiding op 1 juni rorden ondertekend en kunnen de werkzaamheden drie maanden later eginnen. Het vervoer van olie van Perzicche Golf naar Europa zal er LONDEN (Reuter, UPI) Het ■itse Lagerhuis heeft gisteren een •tsontwerp aangenomen, waardoor regering buitenlandse schepen tot ken kan brengen wanneer deze het «water dreigen te vervuilen met iwe olie. Deze maatregel kan zelfs genomen rorden als deze schepen zich buiten ritse territoriale wateren bevinden, chepen kunnen bovendien in beslag rorden genomen en eigenaars zware oeten opgelegd. De maatregel komt terwijl olie van rie schepen, die eerder dit jaar in et Kanaal zijn gezonken, de kust an Kent dreigt te vervuilen. De vlek an 60 km. wordt tegen Pasen op de iritse zuidwestkust verwacht, tot on- enoegen van gemeenten, rijk, baders strandcommercie. -'Gevluchte Papoea s Horden uitgewezen °EN HAAG Papoea's die uil 'est-Irian naar de Australische zijde in hun eiland vluchten, zouden door Australische regering worden uit geleverd aan de Indonesische autori- iten. Het kamerlid Jongeling (GPV) •eft in vragen aan minister Luns op ;ze situatie gewezen. Hij vraagt of heer Luns bereid is zich tot de _5tralische regering te wenden met it dringende verzoek aan deze uit- ijzingen een einde te maken. De aanzienlijk goedkoper door worden en Egypte zal voor het gebruik van de pijpleiding flinke bedragen aande- viezen ontvangen. Egypte zal 105 miljoen in het pro ject bijdragen. Dit bedrag vertegen woordigt de kosten die plaatselijk moeten worden gemaakt. De landen die aan het project willen deelnemen zijn Frankrijk, Engeland, Italië, Span je, België en Koeweit. Ook een aantal westerse oliemaatschappijen heeft financiële steun toegezegd. De Japanse regering en de Japanse olieraffinaderijen zijn hel erover eens, dat het absoluut noodzakelijk is eigen bronnen voor olie te vinden. BERKELEY (Reuter) Warren Widener, deze week gekozen als eer ste negerburgemeester van de Cali- fornische universiteitsstad Berkelev. heeft te kennen gegeven dat de „City manager", die min of meer als adju dant van de burgemeester fungeert, en de hoofdcommissaris van politie maar moeten opkrassen. Hij zei gis teren tegen journalisten, dat hij niet gelukkig is met die twee functiona rissen. „Ik hoop van harte dat ze gaan uitkijken naar baantjes in an dere steden, die de bestuursstructuur hebben waar zij" van houden", aldus de 33-jarige Widener. BARCELONA, (AFP) Ongeveer zestig politieke gevangenen, voor het merendeel studenten jonge arbeiders, .zitten volgens hun familieleden sinds 26 maart opgesloten in speciale straf- cellen van de gevangenis van Barce lona. Ze zijn in totale afzondering ge bracht, mogen geen bezoek ontvangen, worden niet gelucht en krijgen ook geen tabak meer. Deze straf is de ge detineerden opgelegd naar aanleiding van een hongerstaking die zij tot 1 april hielden als blijk van solidariteit met een slecht behandelde lotgenoot. Een groep ouders heeft de hulp inge roepen van de aartsbisschop van Bar celona, mgr. Gonzales. Japn moet 99 pet van zijn olie invoe ren en de ontwikkelingen in Tripoli en Teheran betekenen een behoor lijke slag voor de Japanners. Dit is temeer het geval, omdat de Japanse olieraffinageindustrie de prijsverho gingen niet mag doorberekenen. Sw Japanse pogingen om zelf olie te vinden, zijn tot nu toe mislukt. Een Japanse consortium gaat thans boren voor de kust van Zuid-Viet- nam. Voorts bestaan er plannen om samen met Formosa een Zuid-Korea olie te gaan zoeken in de Straat van Formosa. De Griekse scheepsmagnaat Aristo- teles Onasis heeft aroritage geëist in zijn geschil met de Griekse regering over de voorwaarden van zijn inves teringen tot een bedrag van ruim 2 miljard in Griekenland. Onassis wil een verhoging van de prijs van olie die wordt ingevoerd voor de derde olieraffinaderij die hij in Griekenland bouwt. Zijn eis houdt verband met de recente verhoging van de prijzen van olie uit het Midden-Oosten en de ver hoging van de vrachttarieven. Irak krijgt van de Sowjet-Unie een lening van f 775 miljoen tegen een rente van 2.5 procent. Irak zal in na- tura betalen en wel met ruwe olie. Het geld wordt gebruikt ovor de aan leg van een raffinaderij in Mosoul (Noord-Irak) en de aanleg van een pijpleiding tussen Bagdad en Basrah. NEW YORK (Reuter) Een groep Britse firma's is onder leiding van het vliegtuigconcern British Aircraft Corporation (BAC) bezig de verkoop voor te bereiden van een volledig systeem van geleide projectielen. Dit heeft Uddhav Deo Bhatt, de rappor teur van de speciale commissie van de VN inzake Zuidafrikaanse apart heid gisteren meegedeeld. Volgens Bhatt omvatten deze plan nen voor de versterking van de Zuidafrikaanse luchtmacht „een van de grootste wapenexporten, die 50 miljoen dollar .zal gaan bedragen". Bhatt gaf toe dat een Britse woord voerder heeft ontkend dat Engeland zich tot enige levering van wapens aan Zuid-Afrika heeft verplicht. Maar de plannen zijn volgens hem in voorbereiding en omvatten naast ge leide Rapier-luchtraketten ook de le vering van vliegtuigen van het type Thunderbird AMMAN. Reuter President As sad van Syrië heeft in een boodschap aan koning Hoessein van Jordanië samenwerking tussen de Syrische en Jordaanse legers bepleit, en tevens gewezen op de noodzaak van steun aan de Palestijnse verzetsbeweging. T~le boadschap werd gisteravond aan koning Hoessein overhandigd door de Syrische stafchef en plaatsvervan gend minister van defensie, die eer der op de dag aan het hoofd van een militaire delegatie in Amman was ge arriveerd. heer Jongeling vindt dat er onder meer aangedrongen moet worden op het verstrekken van permanente ver blijfsvergunningen door de Australi sche regering en op het erkennen van de vluchtelingen in de zin van het vluchtelingenverdrag. AMSTERDAM De Amsterdam- sche Droogdokmaatschappij heeft in 1970 fors hogere resultaten behaald ten opzichte van 1969 De omzet steeg van 55 min tot ƒ67,1 min., terwijl ondanks sterk gestegen loon en andere bedrijfskosten de bedrijfs winst uitkwam op ƒ3,4 min. tegen 1,3 min. in 1969. De nettowinst nam toe van ƒ0,8 min. tot ƒ1.9 min Zoals gemeld wordt voorgesteld het divi dend te verhogen van 7 tot 10 pet. Na een wat aarzelend begin van 1971, kwam de bedrijfsbezetting op een zelfde niveau als in het begin van 1970 Gezien het grote aandeel van de scheepsreparatiesector in om zet en resultaat en de steeds wisse lende en onzekere toekomstige order positie in die sector, kan de directie onmogelijk op grond van de huidige gegevens reeds een Diogr.ose geven voor het gehele jaar 1971. De directie bèschouwt de thans nog stagnerende ontwikkeling van de ha vengebieden van Amsterdam en Noordzeekanaal als een nadeel voor de maatschappij. „Een everjïvicihtige uitbouw en aanpassing aan de toene- VIENTIANE (Reuter. UPI) In de aotiaansc hoofdstad Vientiane zijn •ker honderdvijftig mensen, onder ic voormalige hoge officieren, gear ceerd. omdat zij betrokken zouden jn geweest bij een poging tot een ichtse staatsgreep. Dit werd gisteren de hoofdstad Vientiane vernomen. Alle militaire verloven zijn inge- okken. De arrestaties werden de nf- •lopen dagen verricht, nadat de re ling was ingelicht over de aanwe- gheid van een onbekend aantal immando's, die aanstalten maakten rivier de Mekong over te steken n Vientiane binnen te trekken. De staatsgreep zou op het laatste ;enMik niet zijn doorgegaan, omdat deelnemers politieversterkingen igen in de straten van de stad en langs de weg naar de veerpont bij Nongkai. Een van de arrestanten is hoofdredacteur van het blad, dat door het ministerie van voorlichting wordt uitgegeven. De Laotiaanse persmedia hebben tot dusver van het gebeurde geen mel ding gemaakt en de meeste verant woordelijke politici en militairen zeg gen van niets te weten. Alleen de commandant van het militaire district Vientiane bevestigde, dat een rechtse staatsgreep was verijdeld. Een rege ringslid verklaarde, dat er „enkele personen zijn gearresteerd, die iets wilden ondernemen". Sommige zegslieden spreken over infiltratie in Vientiane van personen, die oud-premier Phoemi Nosavan. die thans in ballingschap in Bangkok verblijft, gezind zijn en politieke ge vangenen wilden bevrijden. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat het pogingen heeft laten varen, een vervolging in te stellen tegen militai ren, die betrokken zouden zijn ge weest bij de Son My-moorden, maar die de dienst verlaten hebben, voor dat tegen hen een aanklacht kon worden ingediend Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft verklaard, dat het ministerie het af gelopen anderhalf jaar met het mi nisterie van justitie besproken heeft, hoe de betrokkenen zouden kunnen worden Vervolgd. „Maar niemand was in staat, een mogelijkheid te vin den om dit vraagstuk op te lossen en niemand probeert het nu nog", aldus de woordvoerder. Maar. zo zei hij, dit sluit de mogelijkheid niet uit van vervolgingen in de toekomst, als er alsnog een manier gevonden kan worden om de mannen aan te klagen. De groep militairen, waar het hier om gaat, bedraagt minder dan twin tig. mende scheepsgrootte zullen mede bepalend zijn voor de voorspoed en groei van ons bedrijf in de toekomst." In de seltor industriële produktie en handel zal worden gestreefd naar vergroting van activiteiten. Op de werven „Noord" en „Westha ven" in Amsterdam waren aan het begin en het eind van 1970 enige kor te perioden van onderbezetting. Het werkaanbod was echter in het alge meen gunstiger dan in 1969. De repa ratie-omzet ram toe door de grotere bedrijfsdrukte. maar ondervond zijn begrenzing door een teruggang van de eigen personeelsbezetting en daar mee gepaard gaande vermindering van de voor produktie beschikbare uren. Aan de hogere resultaten werd bij- gedragen door gunstiger werkbezet- ting en de verbeterde marges in de scnee'psreparatiesector. De perso- neelssterkté nam af van 1791 tot 1733. AMSTERDAM Een aantal ten dele incidentele factoren heeft in en kele werkafdelingen van Proost en Brandt (papier) geleid tot een minder of aanzienlijk minder resultaat Dit had een nadelige invloed op de totale baten van de onderneming, ondanks de gunstige gang van zaken in andere sectoren en met name in de. papier handel. De bruto winst daalde van bijna 6,6 min tot 5,4 min. De netto winst nam met ruim ƒ70.000 af tot ruim 999.000. Zoals gemeld wordt een di vidend van 19 (21) pet. voorgesteld. De bclansriikste sector van het be drijf. de papierhandel is erin ge slaagd de kostenstijgingen door om- zetverhoging od te vangen. De omzet van het gehe'e concern stees van '156 min. tot ƒ183 min. De binnen- ïaTice papierhandel bereikte ook in 1970 een aanzienlijke omzetstijging, die echter voor een deel ontstond door verhogingen van de papierprij- zen. Het marktaandeel werd opnieuw groter. Benoeming: met ingang van 1 mei ls benoenul tol buraemeester van Bergen fN.H.) de heer J. Ritsema te Haarlem. De heer Ritsema (40) is waarnemend chef van het kabinet van de Commissaris der Ko- ninsrin in Noord-Holland. Hil is lid van de P v.d.A. Benoeming: Ir. H C van Meerten uit Hilversum, technisch directeur van de Fokkerfabrieken, is bij koninklijk besluit beroemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. door Mort Rosenblum TSOEADANGA (Oost-Pakistan) De leider van de onafhanke lijkheidsbeweging in Oost-Pakistan, Sjeik Moedjiboer Rachman zit ergens gevangen, waarschijnlijk in West-Pakistan. Maar zijn aan hangers zetten de strijd voor de onafhankelijke staat Bangla Desj (Bengaalse Natie) verbeten voort. Een groot deel van het grond gebied is al „bevrijd". Even buiten de Amerikaanse stad Bridgeport staat een groot bord waarop de vrijlating van luitenant William Calley wordt gepropageerd. Calley is tot levenslang veroordeeld wegens moorden in het Zuidviet- namese gehucht Son My. Ambonezen vormen .vliegende brigade" tegen eigen jeugd (Van een onzer verslaggevers) Het is de laatste tijd in deze omge ving onder meer voorgekomen dat Zuidmolukse knapen de passagiers in autobussen lastig vielen, de bus ver traging bezorgden en zonder betaling van de bus gebruik maakten. Commissaris J. P Wepster van de Apeldoornse politie heeft gezegd de „vliegende brigade" van de Zuiclmo- lukkers wel op prijs te stellen. Maar met enige reserves. Zij mag de taak van de politie niet overnemen. Er mag bij voorbeeld niet als „Dam-ma- riniers" worden opgetreden, vindt de commissaris. DRUNEN Tegen de aanleg van een airstrip bij de gemeente Drunen zijn tot dusverre meer dan 500 be zwaarschriften ingediend. Men is vooral verontrust over de geluids stoornis voor de stillegebieden Loon- se- en Drunense duinen, alsmede voor de bestemmingsplannen Venne- oost en 't Sempke. waar de vliegtui- gén overheen zullen komen. De in West-Pakistan zetelende pre sident Jachja Khan, die na het mis lukken van constitutionele onder handelingen in Dacca, de staat van beleg had afgekondigd, heeft militai ren uit de Poendjaab en Pathaan de grote steden laten bezetten. Het grootste deel van het platteland is nog in handen van de Bengali. fn afgelegen dorpen roepen kinde ren naar voorbij trekkende voertui gen de leuze van Moedjiboer Rach man: 'Joi Bangla' (Overwinning aan Bengalen). Overal ziet men loopgra ven, die een eventuele opmars van de Westpakistaanse troepen moeten stui ten. Tussen sommige plaatsen bestaat een primitieve telefoonverbinding, maar grote delen zijn van elkaar af gesneden. Tsjoeadanga. op 15 km van de grens met India, is benoemd tot hoofdstad voor ongeveer eenderde van de 75 miljoen inwoners. Het on der Tsjoeadanga ressorterende gebied is grotendeels in handen van de troe pen van Bangla Desj, die onder com mando van majoor M. A. Osman staan. De politieke leiders en de onperbe- velhebber van de onafhankelijkheids- strijdkrachten, majoor Zia Rachman, bevinden zich in de buurt van de ha venstad Tiittagong, waar zij op het platteland heer en meester zijn. Het noorden van Oost-Pakistan is nog be twist gebied. Van betrouwbare zijde wordt gezegd, dat daar zwaar wordt gevochten Verwant WASHINGTON President Nixon is er duidelijk niet in ge slaagd met zijn „Vietnamese" toespraak de oppositie van het Congres tegen de oorlog in Indo- China in te tomen. Senator Edmund Muskie. die word; beschouwd als de belangrijkste de mocratische kandidaat voor de presi dentsverkiezingen van 1972, zei „erg teleurgesteld" te zijn. Hij meende dat er alle reden is om te protesteren te gen het oorlogsbeleid. Hij wees met name op de invasie in Laos, de toege nomen bombardementen, „de ver waarlozing van de besprekingen in Parijs" en „de verwarrende kronke lende gedachtengang achter de ont wikkelingen in Indo-China Het resultaat daarvan is een frus tratie. die loopt door traditionele scheidslijnen als leeftiid en status, regio en partij. De emoties zijn hoog on^elopen en zij ontladen zich op een wijze, die verontrustend en gevaar lijk is". Senator Edward Kennedy toonde zich „geschokt", dat de president met geen woord heeft gerept over de prijs, die de burgers van Zuidoost-Azië voor de oorlog moeten betalen. „Wat wij van deze president willen", aldus Kennedy, „is een da tum waarop er een einde aan wordt gemaakt". Tevreden Verscheidene, voornamelijk repu blikeinse congresleden verklaarden i Oorlogsspel l De Noordierse kleuters piepen gezang van de ouderen. De jd van Belfast speelt steni- en bommetje en bouwt mi- iur-barricades. „We peren poppenwagens en sieëen. r ze maken er barricades in plaats van er mee te êlen zoals andere kinderen'', vertelde een sociaal werkster de Noordierse hoofdstad. De situatie is verschrikkelijk, verbitterdheid van de oude- i zit al in die hele kleine kin- ten. Ze voeren scènes op die op straat gezien hebben of f ze thuis hebben gehoord'. das een huismoeder. ..Ze ge- hiikei? alles wat ze te pakken innen krijgèn om barricaden te richten. Dan gaan ze bom men gooien, soms gewoon pop pen en soms houten blokken. Het erosie is dat ze zelfs op drie tot vijfjarige leeftijd al onder scheid maken tussen verschil lende godsdiensten". „Je kunt het vergelijken met het spel van kinderen tijdens de oorlog. Ze spelen dan bommen- icerpertje. Ze zijn zelf vernieti gende wapens", aldus een amb tenaar van de kinderbescher ming in Ulster. De Noordierse kinderpsychia ters kunnen het werk. dat de onrust in Ulster hen biedt, dan ook nauwelijks aan. Er zijn al wachtlijsten van twee jaar. Dr. Fraser, direkteur van een kin- derkliniek in Belfast, zegt: „Elk kind houd' er wnt van over. Het verschrikkelijkste is dat hun angst niet irrationeel is: maandag gebrinken ze tomaten ketchup voor bloed en dinsdag zien ze echt bloed. Fantasie en iverkelijkheid bestaan naast elkaar. Sommige kinderen kun nen geen verschil meer zien". Doebtsek Alexander Doebtsek. het sym bool van het. socialisme met een menselijk gezicht, werkt tegen woordig in een bos in de buurt van Bratislawa. de hoofdstad van Slowakije. Hij is belast met het onderhoud van elektrische zagen. Heel veel mensen komen Doebtsek opzoeken. Zij willen tonen dat zij hem nog lang niet vergeten zijn. Uil een brief, die naar Zwit serland is gesmokkeld en door hel Schweizerisches Ost-Institut in Bern openbaar is gemaakt blijkt dat Doebtsek die opval lende belangstelling niet zo prettig vindt. Het is voor hem namelijk uitermate riskant het rereerc/e symbool te blijven van een variant van het socialisme, die ook door de huidige leiders van Tsjechoslowakije met kracht wordt bestreden. onvermijdelijk zijn, smelten als sneeuw Principes Doebtsek is echter nietin staat, aan die verering een einde te maken. Zelfs de autoriteiten in Slowakije doen er aan mee. Wanneer de arbeidsploeg van Doebtsek nieuw materiaal nodig heeft en het verzoek om toele vering wordt gericht aan de be voegde instanties, is het vol doende om er. bij te zeggen ..Kameraad Doebtsek zou graag..." om alle bureaucrati sche hindernissen, die anders De Britse PTT-beambte Man- sell Stride is een man met nrin- cipes. Stride heeft besloien niet naar het huwelijk van zijn 18-jarioe dochter Jeanette te gaan. Reden: Jeanette is een onderkruipster. Zij heeft het stakingsparool' van de Britse Bond van PTT-ambtenaren niet opgevolgd en is als telefoniste gewoon bliiven "■'erken tiidpns de overigens mislukte poststa king. „Ik ben een man van vrinci- pes. Zij heeft de vakbondsregels gebroken en wot mit betreft slaat dat alles", aldus Stride. Vader en dochter praten daarom niet meer met elkaar en Jeanette'..die ni°t in stakingen gelooft" zal zonder pa hef hu welijksbootje ins'avpen. Brandwacht René Chomal. achtenswaardia inwoner van het Franse dorp Annonay en onder-commandant van de plaatselijke brandweer, is dezer dagen gearresteerd. De beschuldigina luidt, dat hij de ongeveer vijftig bosbranden heeft aangesticht, die in de af gelopen drie jaar rond het nlaatsje hebben gewoed. Klacht De Franse filmregisseur Ro ger Vadim heeft zorgen in zijn huiselijk leven. Hij wilde dat wel kwiit. aan het Franse blad France Soir. Oorzaak is de oor log in Vietnam, die zijn vierde echtgenote de beroemde Amerikaanse actrice Jane Fon da tot slachtoffer heeft ge maakt. ..Omdat Jane altijd de dingen helemaal moet iwltooien, wilde zij nu ook de zonden van haar land helemaal alleen op zich nemen, door één van de mili- tantste mensen ran de bewe ging Vrede in Vietnam" te u-orden. Zo is zij enorm geluk kig geworden. Ze gebruikt 99 procent van de energie van een marxist uit 1905. Maar helaas heeft ze ook haar gevoel voor humor verloren. .Ik noemde haar eens Jeanne d'Arc en ze moest nmt eens lachen". ooroordeel Slechts 25 procent van de Israëlische Joden meent, dat er in Israël vooroordelen tegen Arabieren bestaan. Tot deze conclusie is hel Amerikaanse bureau voor opinie-onderzoek Louis Harris gekomen. Maar toen men dieper over deze materie doorvroeg, bleek dat 23 procent van de onder vraagden het onprettig zou vin den om naast een Arabier in een restaurant te eten: 26 pro cent zou niet eraag. nauw met een Arabier willen samenwer ken: 49 procent he-eft er iets op legen om naast een Arabische familie te wonen; 54 procent wil niet. dat zijn of haar kinderen een Arabier als onderwijzer heeft; 74 procent heeft er be zwaar tegen als de kinderen goed bevriend met Arabieren zouden raken en 84 nrocent zou het hooest onwenselijk vinden, als een familielid of een vriend met een Arabier in het huwe lijk zou treden. Toch verwacht 69 nrocent van de ondervraagden, dat er eens vreedzame betrekkin eren nvet de Arabieren zullen zijn. maar slechts twintig nrocent gelooft, dat dit binnen de vijf jaar zal irebeuren. Drie van de vier on dervraagden verklaart zich be reid om in ruil voor vred" een aantal door Israël veroverde ge bieden pri's te geven. Maar praktisch iedereen is het eens met de regerinesb"slis- sing om de oude stad van Jeru zalem te annexeren, terwiil 86 nrocent de Syrische Golan- hoogten wil houden en 72 pro cent Sjarm el-Sjeikh. dat d.c toegang naar de havenstad Eilat beheerst. Slechts zeven nrocent meent, dat de regering niet soe pel genoeg in haar houding te genover de Arabieren is: 85 procent is hel daarentegen hele maal met de gevolgde politiek van de regering eens. Kinderloos Meer dan een-derde van d.e Hongaarse eehtDaren b'ijft kin derloos, zo blijkt uit de officiële statistieken. Het aantal kinder loze echtparen is de afgelopen tien jaar met tien procent toe genomen en bedraagt thans 34 procent. In vele socialistische landen maakt men zich er zorgen over dat zovele echtparen zonder kinderen bliiven. Dit verschijn sel wordt toegeschreven aan de overbelasting van de vrouw. Zij neemt niet alleen aktief deel aan het produktienroees. maar heeft ook m'eer tiid nodig dan d.e vrouw in het Westen om de huishouding te doen. Bovendien is zij vaak zeer slecht behuisd. A us wonder uiig Toen Nazi-Duitsland in 1939 Polen hinnenviel. woonden daar drie mi'joen Joden. De meesten van hen zijn vermoord. De meerderheid der overlevenden trok na de oorlog naar Israël om een nieuw leven te begin nen. Begin 1968 woonden er nog maar 30.000 Joden in Polen, maar dat vonden d.e antisemie- ten daar nog altijd veel te veel. De betogingen van studenten tegen de toenemende onder drukking ón geestelük gebied, die in maart 1968 heel Polen in rep en roer brachten, werden toegeschreven aan de machina ties van „het internationale zio- nisiwe". Er begon een antisemitische campagne met het doel zoveel mogelijk Joden uit Po'en te verjagen. De nazi's noemdpn dat foreierte Auswanderung. Een Joodse acteur, die juist uit Pe len in Israël is gearriveerd, ver telde dat er nu nog maar vier duizend Joden in Polen leven, de meestcn vSm hen zijn oude mensen. Ie Westpakistani moeten er uit. Zo niet, .dan zullen we ze allemaal af slachten. Ze gaan er aan tot de laat ste man", aldus Osman. Verslaggevers in het omstreden ge bied hebben wreedheden van beide partijen geconstateerd. Westpakis taanse troepen houden soms op het platteland bliksemacties, waarbij zij weerloze mensen neermaaien en vrouwen verkrachten. Af en toe doen vliegtuigen aanvallen op steden en dorpen, die in handen van de opstan dige Bengali zijn. Deze maken soms korte metten met Westpakistaanse kooplieden, maar ook met militairen als zij dicht genoeg kunnen naderen. In Tsoea- danga wordt maar één Westpakis taanse soldaat gevangen gehouden Op de meeste plaatsen staan de twee partijen tegenover elkaar, zonder strijd 1e leveren. De Bengali liggen in hinderlagen en benutten de rust aan het front' om meer strijders te trai nen. „We hebben het heft in handen", zei Gazi Akramoeddin, een ambte naar van de suikerrietcoöperatie van Darsana. „We ontvingen allemaal ons salaris van de regering van Bangla Desj. De banken zijn weer open 24 uur per dag". Verlamd De bevolking bestaat praktisch al leen uit Bengali. Zij zijn ethnisch verwant aan de Westbengali in India, hoewel zij moslims en de Indiërs hin- di zijn. De ideologie van de Bengali is even gedesorganiseerd als hun rege ring, maar hun doel is duidelijk: „Al- tevreden te'zijn, omdat Nixon de in druk heeft gewekt dat hij tóch een datum voor een algehele terugtrek king van de VS-militairen in het hoofd heeft Plaatsvervangend republikeins lei der in de Senaat, Robert Griffin, zei: ..Praktisch gesproken heeft hij een datum vastgesteld voor het beëindigen van de Amerikaanse aanwezigheid: verkiezingsdag 1972". Toch wijst de overvloedige kritiek er op, dat zowel in het Huis van Afge vaardigden als in het Congres druk zal bliiven worden uitgeoefend om op korte termin tot een soort wetgeving te komen, die de oorlog beëindigt. Bedrog Noord-Vietnam heeft inmiddels via de onderhandelingsdelegatie in Parijs laten weten, dat het niet gelooit in Nixons plannen tot algehele terug trekking. In een speciale verklaring werd meegedeeld, dat Nixon „niet ophoudt het Amerikaanse volk te bedriegen". De Zuid Vietnamese leiders toonden zich weinig enthousiast over Nixons voornemen voor 1 december 100.000 "man terug 1c trekken. H"t Zuidviet- namese ministerie van buitenlandse zaken liet slechts weten, dat Zuid- Vietnam de Verenigde Staten dank is vr-*ehuldittd voor de huln in de strijd tc-gen de „gemeenschappelijke, vijand". Toch is het leven in de meeste plaatsen vrijwel geheel verlamd Vrouwen en kinderen zijn naar klei ne gehuchten of naar India gevlucht. De mannen hebben het werk in de steek gelaten om een militaire oplei ding te volgen of over de politiek te praten. Van Europese vluchtelingen is ver nomen, dat de belangrijkste haven stad, Tsjittagong, die normaal zo'n 400.000 inwoners heeft, thans nog maar luttele duizenden burgers her bergt. De haven ligt volledig stil. Van diplomatieke zijde is vernomen, dat ook in de hoofdstad Dacca maar wei nig activiteit valt waar te nemen. Doordat veel boeren hun akkers verwaarlozen, ziet het er slecht uit voor de Pakistaanse economie, die voor een groot deel afhankelijk is van de jute- en suikerproduktie in het oosten. Op het ogenblik is er nog overvloedig voedsel, zodat zelfs als de oorlog nog lang duurt, het leven voorlopig draaglijk zal zijn. Binnenkort moet de natte moesson beginnen, die maar al te vaak wer velwinden en overstromingen mee brengt. Voor de opstandelingen is de regentijd gunstig, omdat grote mili taire operaties in het drassige land onmogelijk zijn. Maar als een natuur ramp uitbreekt, kan deze verschrik kelijke proporties aannemen, omdat nu helemaal geen hulpactie kan wor den georganiseerd. De bevolking geeft blijk van een groot gevoel van saamhorigheid. Hoe diep men ook in het achterland doordringt, overal ziet men de nieuwe vlag wapperen op huizen, hutten en ossewagens van oude boeren, die zich misschien nog nooit met politiek had den ingelaten. Doden Er worden grote getallen genoemd als de vraag aan de orde komt, hoe veel slachtoffers totdusver zijn geval len. Iemand beweerde met een door emotie verstikte stem, dat enkele mil joenen zijn omgekomen. Aangenomen mag worden, dat duizenden zijn om gekomen bij terreurmaatregelen van Westpakistaanse troepen of van de 'geregelde strijd' tussen deze militai ren en het 'bevrijdingsleger'. Het uitvallen van verbindingen en de volledige isolatie van de hoofdstad Dacca maken een betrouwbare schat ting over het aantal slachtoffers on mogelijk. Ook de mededelingen van vluchtelingen zijn soms tegenstrijdig. Maar Akramoeddin. de ambtenaar uit Darsana zegt: „Wat doet het er toe? Zelfs al verliezen wij er tien miljoen, dan zullen de overige 65 mil joen in vrede leven". STOCKHOLM (AP. Reuter. UPI. DPA) Joeeoslav'ë heeft zijn consu laten in de Zweedse steden Gothen- brug en Malmö gesloten, nadat is cebleken dat ook de beide consuls daar op de dodenlijst van de kroati- sche extremistische organisatie Oes- tasji stonden. Twee Oestasji hebben woensdag de Joegoslavische ambassadeur en een secretaresse zeer ernstig gewond, na een schietpartij in de ambassade in Stockholm. De ambassadeur is er zeer ernstig aan toe. Tussen Zweden en Joegoslavië wordt druk onderhandeld over maatregelen om een herhaling van de aanslagen te voorkomen. IvOn'!"n «loet beroep on T noamaros LONDEN 'AFP) De Britse rege ring heeft een beroep gedaan on de Uruguese Tupamaros-guerrilla-bewe- cing onmicldplli-ik de ontvoerde am bassadeur Geoffrev Jackson vrij te laten als het waar is dat hij een hartaanval heeft gehad. De geruchten hierover ziin onts'aan nadat onbe^ndpn. vermoedelnk Tu- oamaros. diverse radiostations in Montevideo hebben gebeld met het **?rzoek via de radio het medisch dos sier van Jackson bekend te maken. Zij legden er wel de nadruk op geen beroep te doen op het medisch perso neel van de ambassadeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9