1NDER ZEEHAVENBELEID 0LGA CHU en CHJO weer verzoend Kamerlid op de bres voor dagbladen Dode en gewonde bij drama in Vlaardingen Rotterdam mag niet grootste rol spelen foidmolukker vrijgesproken van doodslag LEIDSE SPAARBANK Extra volkstelling voor gehandicapten Algemene staking in Italië Aanklager Calley tegen ingrijpen van Nixon (RITA) Iets warmer 18 senatoren verlaten Eerste Kamer Vader schiet 24-jarige zoon neer Vordering tot ontzetting uit ambt tegen reehter R. Kalkbranderij ontslaat hele personeel ieiEwe lei'dse ComraiiU CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mifn bert in teghenspoet!" Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. Roethof, d- van de Tweede Kamer voor PvdA, heeft aan de ministers [lompé en Nelissen overbrug- ingskredieten gevraagd voor agbladen, die in een nood- ituatie zijn geraakt. Deze kredieten zouden gegeven unnen worden in afwachting van iet advies van de commissie, die de linister zal adviseren over een be- rijfsfonds voor de dagbladpers. De ommissie is 1 april met haar werk legonnen. Minister Nelissen antwoordde dr. toethof gisteren op eerder gestelde DEN HAAG Het gerechts lof in Den Haag heeft woensdag morgen de 34-jarige Zuidmoluk- mm eer Hendrik J. H. uit Capelle Hfcan den IJssel vrijgesproken van ie hem tenlastegelegde doodslag op de 28-jarige Wassenaarse hoofdagent J. Molenaar. Het hof veroordeelde hem alleen wegens geweldpleging en wedergerech- telijke vrijheidsberoving bij de Zuidmolukse overval op de In donesische residentie in Wasse naar tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voor- 'lopige hechtenis. De advocaat-fiscaal had tegen Hen- Irik H. wegens doodslag, geweldple- [ing en vrijheidsberoving samen een [evangenisstraf geëist van zeven jaar net aftrek van voorarrest. Hij had jewezen geacht dat H. bij de overval ip 31 augustus met een pistool hoofd igent Moolenaar door het hart had jeschoten. ondanks het feit dat de ko- ;el die de agent trof, niet overeen- :wam met het kaliber van het pistool flat Hendrik verklaarde gebruikt te lebben tijdens de overval. De advocaat-fiscaal had eenzelfde straf geëist als de officier bij de recht bank in Den Haag in december. De rechtbank veroordeelde Hendrik H. tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. H. ging als enige van de 35 Zuidmolukkers, die in verband met de overval op de Indonesische resi dentie terecht hebben gestaan, in be roep van het vonnis. Het hof acht echter de doodslag (subsidiair zware mishandeling de dood tengevolge hebbende) niet bewe zen. Wat de strafmaat voor de open lijke geweldpleging en de vrijheids beroving betreft, sloot het hof zich aan bij het vonnis van de rechtbank Deze veroordeelde de meeste medebe zetters van Hendrik H. tot een stral van een jaar met aftrek! De uitspraak van het hof werd bij gewoond door o.a. ds. Metiary en ir. J. A. Manusama, die zich verheugd toonden over het vonnis. vragen over de precaire situatie, waarin dagbladen verkeren, dat het tegenwoordige kabinet niet meer over de instelling van een dergelijk fonds zal kunnen beslissen, omdat het advies niet op tijd zal komen. Dr. Roethof vraagt nu in de reac tie op dit antwoord of de ministers dc moeilijke situatie van de dag bladpers willen signaleren als één van de belangrijkste kwesties, die bij de discussies over de komende kabinetsformatie een rol behoren te. spelen. De vraagstukken van vrij heid van meningsuiting en verschei denheid van informatie hangt hier mee direct samen, aldus dr. Roethof. Het Kamerlid wil ook van de mi nisters weten, waarom de commissie voor bestudering van een bedrijfs fonds voor de dasbladen pas op 25 maart is ingesteld en niet onmiddel lijk na het debat in de Tweede Ka mer over de persconferenties in seD- tember. De ministers stemmen met dr. Roethof in, dat maatregelen ter ver betering van de situatie van de dag bladen op korte termijn nodig zijn, hoewel deze maatregelen de concen tratietendens niet geheel kunnen om buigen. Het behoeven ook geen steun maatregelen te zijn, aldus de minis ters Klompé en Nelissen. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse export-importbank heeft gisteren meegedeeld dat aan de KLM een lening van 22.239.000 dollar (ruim 80 miljoen gulden) is verstrekt voor de aankoop van drie Boeing-74? jurnbo-straal-passagiersvliegtuigen De KLM heeft zeven van deze toestellen besteld. De lening moet tegen een jaar lijkse rente van zes procent met in gang van volgend jaar mei in tien jaar worden terugbetaald. Bij zijn protocollaire visite aan premier De Jong heeft minister Omar Al-Sakkaf van buitenland se zaken van Saoedi-Arabië gis teren een shabrieheen Ara bische dolk in gouden schede, voor de premier achtergelaten. Minister Al-Sakkaf is vandaag aan de derde dag van zijn officië le vierdaagse bezoek aan ons land begonnen. Vandaag werd de bezoeker, die vergezeld wordt door een aan tal hoge Saoedi-Arabische func tionarissen, ontvangen door de koningin. BUITENLANDS GELD reisverzekeringen BONDSSPAARBANK DEN HAAG De bestaande hiaten in de informatie over de gehandicap ten, die niet geheel door de volkstel ling konden worden opgevuld, zullen verzameld worden door een onderzoek op basis van een steekproef uit de ge hele bevolking. Op GOEDE VRIJDAG zijn onze kantoren tot 12.30 uur geopend EGMOND AAN ZEE Rot- terdam mag als havenstad niet de grootste rol spelen in het na tionaal zeehavenbeleid. Dit zei de voorzitter van de commissie zeehavenoverleg, ir. S. A. Post humus, dinsdagavond op een ka- derböeenkomst van de Bedrijfs groep Havens van de Nederland se Bond van Vervoerspersoneel in Egmond aan Zee. Rotterdam zal moeten accepteren, dat ook andere havenplaatsen delen in de zeehavenontwikkeling. Vanzelf sprekend heeft de Maasstad hier in een belangrijke rol, maar ze mag niet de hoogste toon voeren". De voorzitter waarschuwde Rotter dam ervoor, haar propaganda als grootste haven ter wereld niet te ver door te voeren. Een dergelijke pro paganda zou volgens hem. wel eens nadelig kunnen gaan werken voor de stad. Hij zei, bepaald niet geluk kig te zijn met de houding van de Maasstad, die op deze wijze probeert, alles op het gebied van de haven naar zich toe te trekken. „Het is te gek om los te lopen, de gehele nationale zeehavenontwikke- ROME. Reuter Het leven in Italië dreigt morgen geheel stil te komen liggen door een algemene sta king, waartoe de drie grote vakbon den hebben opgeroepen uit protest tegen een niet-afdoende woningbouw- wet en het uitblijven van radicale sociaal-economische maatregelen. De vakbondleidcrs hopen dat tussen de elf en vijftien miljoen werknemers in de industrie, de landbouw, de han del en de overheidsbedrijven morgen niet op hun werk zullen verschijnen. Bü het openbaar vervoer, de zie kenhuizen en de nutsbedrijven zal gedurende twee tot vier uur niet worden gewerkt. Vele duizenden buitenlandse toe risten zullen door de algemene sta king worden getroffen. Zij hébben toch al moeilijkheden als gevolg van een woensdag begonnen staking van •18 uur van het hotelpersoneel. WASHINGTON (AFP, AP) Ka pitein Aubrey Daniel, de openbare aanklager in het proces tegen lui tenant William Calley, heeft gepro testeerd bij president Nixon tegen diens ingrijpen. Deze inmenging heeft, aldus Daniel, schade aan de militaire rechtspraak toegebracht. In zijn brief, die ook aan zes sena toren is verzonden, zegt de kapitein „geschokt" te zijn door het optreden van de president, die van luitenant Calley een „nationale held" heeft ge maakt. „Ik ben bijzonder teleurgesteld door uw beslissing om te midden van protesten van het publiek tussenbeide te komen", aldus Daniel. Calley is veroordeeld wegens moord met voorbedachte rade op 22 Vietna mese burgers tijdens het incident in My Lai. Sinds 1965 moesten 115 Amerikaan se militairen op soortgelijke aan klachten voor krijgsraden verschij nen. 59 van hen werden schuldig be vonden aan moord op Zuid-Vietna- mese burgers, 21 bleken schuldig te zijn aan minder ernstige misdaden en 35 werden vrijgesproken. In geen enkel geval werd de doodstraf uit gesproken. Het 24ste partijcongres in Moskou wordt naast de Russische kopstuk ken ook door zich verdienstelijk ge- maakte partijleden bezocht. Zo ver toonde mevrouw L. S. Serbin zich zwaar gedecoreerd met medailles we- wens bijzondere prestaties op het ge bied van de landbouw. Zij is team- leidster van een collectieve boerderij in de Oekraine. heldin van de Sowjet- Unie en afgevaardigde bij de Opperste Sowjet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de CHU heeft de CHJO beloofd, dat de lijn van de vernieu wing, vastgelegd in het program in dc koers van de Unie wordt voortge zet. Na vier uur onderhandelen gaven de dagelijkse besturen van de CHU en de CHJO gisteren een gemeen schappelijke verklaring uit, waaruit bleek dat de vrede is hersteld. Dank zij de bemiddelaars drs. A. D. W. Ti- lanus en staatssecretaris dr R. ,T. H. Kruisinga. De vernieuwing zal blijken uit de uitvoering van het programma door de fracties van de Tweede en Eer ste Kamer, aldus de verdere belofte van het CHU-bestuur, en uit de sa menstelling van de bestuursorganen Afspraken zijn gemaakt om een goe- ling in Rotterdam te concentreren. Als Rotterdam zich beperkingen weet op te leggen met betrekking tot de uitbreiding van het havengebied en zich meer gaat toeleggen op de ver betering van" de faciliteiten, zie ik de toekomst voor Rotterdam en Amster dam minder somber in." Ir. Posthumus sprak zich uit voor decentralisatie. Hij pleitte voor een federatief zeehavenbeleid in Neder land. Zijn inziens behoort niet alles door de regering geregeld te worden. Een klein stukje mededinging tussen de Nederlandse havens achtte hij een gezonde aangelegenheid. Bij de bepa ling van het nationaal zeehavenbeleid zal dit volgens hem de belangrijkste vraag zijn. Wel zal er regionale sa menwerking moeten komen. Een ernstige waarschuwing liet dc voorzitter horen met betrekking tot de hoge investeringen, die in Rotter dam en andere zeehavens in West- Europa worden gedaan. „Er worden momenteel overinvesteringen gedaan. Als alle plannen, zoals die nu ter ta fel liggen, doorgaan, dan gaan al deze havens naar de bliksem." In dit verband vroeg hij zich af of het containervervoer een economische verbetering betekent. De investerin gen zijn te hoog, dit gaat ten koste van het stukgoederenvervoer. De diensten, die niet be taald worden, komen het duurst te staan. ROYU lk heb je speldekussen geleend, mam. onze heg leek zo eenzaam Zon en maan Zon en maan 8 april; zon op 6.01, onder 19.24; rpaan op 17.14, onder 5.03; 10 april V M Hoog water Hoog water, 8 april: Rotterdam le getij 3.26, 2e getij 16.02; Sche- veningen 2.05-14.20; Vlissingen 0.43-13.06; Haringvliet a.d. Zeezij de 2.32-14.46. «ja*** - wWmm9S^. DE BILT de luchtdrukver deling in Europa wordt geheel bepaald door een krachtig gebied van hoge barometerstanden, dat zich van Rusland over de Noord zee naar de Azoren uitstrekt en een depressie boven Portugal. In dit circulatiepatroon wordt voor het komende etmaal vrij wel geen verandering verwacht. In onze omgeving blijven de luchtdrukverschillen gering, zo dat het rustige weertype aan houdt. In gebieden, waar uitge strekte wolkenvelden voorkomen, blijven de temperaturen aan de lage kant, maar in Frankrijk, het Alpengebied en Italië, waar het dinsdag zonnig weer was steeg het kwik tot 14 a 18 graden. In Noord-Italië werden zelfs middagtemperaturen van 23 gra den gemeten. Daarentegen blijft het in Scandinavië koud. Op de grens van beide luchtsoorten komt boven Denemarken, Zwe den en Noorwegen een uitge strekt regengebied voor, dat vrij wel niet van plaats verandert. Aangezien de opklaringen zich langzaam naar het noorden uit breiden worden voor morgen in het algemeen iets hogere tempe raturen verwacht. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm. (1008 millibar). Stij gend. PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust DEN HAAG Vandaag is de kan didaatstelling voor de Eerste Kamer verkiezingen op donderdag 29 april (de dag na de Tweede Kamer-verkie zingen). Achttien senatoren hebben te kennen gegeven, dat zij niet meer op de kandidatenlijst van hun partij geplaatst willen worden. De Eerste Kamer verkiezingen zijn noodzakelijk geworden, omdat er grondwetwijzi- gingen aanhangig zijn gemaakt. Tot de senatoren, die niet meer kandidaat gesteld worden horen W. Thomassen, burgemeester van Rotter dam en mr. G. van Hall, oud-burge meester van Amsterdam. Beiden zijn PvdA-leden. Enkele WD-ers, die zul len verdwijnen zijn: de heer Sidney van den Berg en mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen. Scheidende AR-leden zijn: drs. J. de Koning uit Voorschoten en drs. S. van Tuinen uit Dokkum. Op een niet-ver- kiesbare plaats bij de CHU staat S. R. Knottnerus uit Stadskanaal. VLAARDINGEN De 53-ja- rige W. A. K. heeft dinsdagavond in zijn woning in de Vlaardingse wijk Holy zijn 24-jarige zoon G. K. onverhoeds met een pistool in de nek geschoten. Daarna richtte de man het wapen op zichzelf en pleegde zelfmoord. De zoon werd zwaar gewond. Zijn toestand, die zorgwek kend was, is in de loop van de nacht verbeterd. De artsen me nen dat zijn leven kan worden gered. De oorzaak van het drama moet, naar de politic le Vlaardingen aan neemt, worden gezocht in familie omstandigheden. Hoewel dc zoon zwaar gewond was, kon hij nog naar de ttelefoon kruipen. Hij belde naar zijn woning, elders in Vlaardingen, en zijn vrouw nam de telefoon aan. De gewonde man moet gezegd hebben, wat er was gebeurd. Daarna trachtte de jonge vrouw de dokter te bellen, maar zij kreeg het automatische antwoordapparaat. Daarom waarschuwde zij een buur man, die zowel de politie als een arts alarmeerde. De uitgerukte agenten konden de woning aan de Luxemburgerweg niet de communicatie tussen CHU en CHJO te waarborgen. Op zijn beurt verklaart het CHJO- bestuur vertrouwen te hebben in de bedoelingen van het dagelijks bestuur van de CHU. Dit houdt in, aldus een toelichting van drs. Tilanus, dat ook vertrouwen wordt uitgesproken in lijsttrekker Udink. Van de kant van de CHJO wees men erop dat het optreden van de lijsttrekker ook door de landelijke bestuursraad beoordeeld zal moeten worden. Het is de bedoeling, aldus Unie voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst, dat het adviserend lid van het dage lijks bestuur de heer Jac. Huijsen als vertegenwoordiger van de CHJO stemhebbend lid zal worden Verder zal het dagelijks bestuur adviseren een jongerenkandiaaat in het hoofd bestuur op te nemen. Op deze wijze hoopt men het contact tussen CHU en CHJO steviger te maken. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: j Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden onmiddellijk betreden, omdat zij de deur gesloten vonden. Zij sloegen een ruit in en hoorden de jonge man roepen dat zij naar binnen moesten komen omdat hij gewond was. Onmiddellijk werd het slachtoffer naar lyet Holyziekenhuis vervoerd, waar artsen voor zijn leven vechten. De ouders van de zwaargewonde waren van plan te gaan scheiden. De vader, eigenaar/sleepbootkapitein, woonde nog in de echtelijke woning. Zijn vrouw ging op een adres buiten Vlaardingen wonen. De 24-jarige zoon heeft herhaalde malen pogingen gedaan om bemid delend op te treden tussen zijn vader en moeder. Hij stond met zijn vader op goede voet, want geregeld kwam hij naar diens flat om dc boekhou ding voor hem bij ie houden. Ook dinsdagavond, kort na negen uur, was hij hiermee bezig. Zonder dat hij iets vermoedde, sloop zijn vader de kamer binnen <en hij schoot op zijn zoon. Deze hield zich dood en wachtte af, wat er verder zou gebeuren. De vader ging na de aan slag naar de slaapkamer en schoot zichzelf daar door dc slaap. DEN HAAG De procureur-gene raal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Lan- gemeljer heeft gevorderd dat de 61-jarige rechter mr. H. G. Rambon- net uit Haarlem uit zijn ambt xal worden ontzet. Op 21 februari 1968 reed de rechter met een slippende auto een 18-jarige bromfietser aan, die aan de gevolgen van de aanrijding overleed. Mr. Ram- bonnet heeft voor dit verkeersdelict reeds in vele instanties terecht ge staan. De procureur-generaal grondt zijn vordering tot ontzetting uit het ambt op de wet op de rechtelijke organisa tie. De raadkamer zal de zaak onder zoeken en in het openbaar uitspraak doen. Over drie maanden zal de n.v. Stoomschelpzuigerij en schelpkalk- branderij te Brielle het bedrijf slui ten. Aanleiding daartoe vormen liquiditeitsmoeilijkheden. Voor de 22 werknemers is in overleg met de vakbonden een afvloeiingsregeling gemaakt. Volgens directeur L. E. Mijnlieff zijn de acute moeilijkheden te wijten aan de 400.- uitkering van vorig jaar en de recente stijging der olie prijzen. De bank bleek niet bereid bij te springen ter continuering van het bedrijf. Op korte termijn zal de kalkfabriek namelijk een halve ton moeten investeren in maatregelen legen stofverspreiding. Bovendien dreigt de afsluiting van de Oosterschelde. waardoor de aan voer van grondstofen uit de naaste omgeving onmogelijk wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1