„Gevaarlijk om politiek christelijk te noemen" ELKE DAG KOMEN ER LIJKEN BIJ IN DACCA" Amerika verspilt bommen in Indo-China De gangmaker. BOUWBEURS GESLOTEN UTRECHT Toestand in Jordanië blijft chaotisch Gesprek op Cyprus afgebroken Gesprek met PPR-lijsttrekker De Gaay Fortman U atthieu Wiegman (84) overleden Gevechten weer opgelaaid VS tot VN: meer doen en minder praten Istizin Galbraith: VS zullen Concorde nooit toelaten i 7 DINSDAG 6 APR* 1971 ÜDERt 'APRlï^ %TERD^ ''APRIN MND/j fpFift "APRI^ JNSD£ 'APRllS WOENSDAG 7 april donderdag^ 8 april kon. ned. jaarbeurs utrecht met show WOONEXPOO (MARIJKEHAL- VERDIEPING) GEOPEND VAN 9-17 UUR VOORDELIGE TREIN/TOEGANG BILJETTEN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR. Door Harm Lamberts .OESAKA Dr. B. de Gaay tman werkt en leeft al vier r in Zambia. Niettemin is hij zes Nederlandse provincies echt, Gelderland, Overijssel de drie noordelijke ljjstaan- irder van de Politieke Partij likalen. faarom wil iemand, die met vrouw vijf kinderen een prachtige bun- iw bewoont even buiten de Zam- nse hoofdstad! Loesaka, die een >e bewondering heeft voor presi- Kaoenda van Zambia en die zegt e voldoening te vinden in het op- n van Zambiaanse academici terug naar Nederland om zich in de verkiezingsstrijd te stor- een tuinhuis achter zijn woning, Bidden van sinaasappelbomen en ire prachtige tropische gewassen, dat de eerste vraag die wij De y Fortman stelden. „Ik was erg okken bij de christen-radicale eging in 1967", antwoordt hij. „Na rerkiezingen was toen de hoop op vooruitstrevend kabinet de bo- ingeslagen. Dat was het startsein de chrisiten-radicale beweging. ie beweging had drie doelstellin de christelijke partijen moes radicaal vooruitstrevende partijen den; 2. zij moesten gaan samen- ken met andere vooruitstrevende tijen en in de derde plaats moes zij zo'n samenwerkingsverband r de verkiezingen aan de kiezers fleggen. Congres hoogtepunt van deze actie was ,et congres in Scheveningen in 1967. Dpat moment ging ik naar Zambia, ff bleef ik echter de gang van za- Ifvolgen en vooral de strijd binnen ARP. En die strijd verloren de rten-radikalen. De confessionele ijen formuleerden wel gematigd uitstrevende programma's, maar iet parlement bleek meestal niets die vooruitstrevendheid als het temmen aankwam. Ze willen ook samenwerking met vooruitstre- ie partijen. Daarom is nu de PPR noem de PPR een stuk omge- ide ARP, CHU en KVP. Ornge- ïd in de zin dat deze partij dui- k vooruitstrevend is, wat ook in jarlement tot uiting komt. Ze is er bescheiden met het gebruiken christelijke woorden en bereid en te werken met andere vooruit- rende partijen. Kortom de idealen de christen-radikalen werden ge- Dr. B. de Gaay Fortman met ztfn gezin. SRGEN De kunstschilder -.lieu Wiegman is op 84-jarige lijd in zijn atelier in Bergen rd-Holland) overleden. atthieu Wiegman werd op 31 mei in Zwolle geboren. Hij bezocht imbachtsschool in Alkmaar, waar voor huisschilder werd opgeleid, iet zich inschrijven als leerling le Rijksacademie voor Beeldende sten in Amsterdam. Nadat hij in 1909 in Bergen had gevestigd. ";te hij zijn eerste religieuze Iderij „De prediking van Wille- latere leeftijd toonde hij de !d te hebben de conventies van de lieuze kunst te doorbreken, ijn streven vond in Europa veel rklank en hij kreeg vele navol- Misschien wel zijn voornaamste ienste voor ons land is dan ook. hij een belangrijk aandeel heeft id in het verheffen van de kerke- kunst. Later richtte hij zich op het wereldse. 'iegman behoorde tot de „Ber- se school." Toen hij in 1956 zijn verjaardag vierde, werd hem eretentoonstelling in het Haagse leentemuseum aangeboden. Mat- a Wiegman die veel muurschilde- en maakte o.a. in opdracht van gemeente Amsterdam was Titter van de jury voor het Ko- Jijk subsidie voor de schilder- st. Hij was ridder in de orde van tje Nassau. realiseerd. Toen de PPR me dan ook vroeg lijsttrekker te worden, kon ik, gezien de verantwoordelijkheid die ik had voor het ontstaan van de chris ten-radicale beweging, geen nee zeg gen." „Daar komt bij dat ik hier vier jaar lang van dag tot dag geleerd heb met betrekking tot de problemen van eco nomische ontwikkeling en over zuide lijk Afrika. Ik heb ook geleerd, dat de knelpunten op die terreinen in de politiek liggen. Daardoor heb ik er grote behoefte aan gekregen politiek bezig te zijn en mijn politieke basis is Nederland." In Zambia Maar heeft Zambia hier niets meer aan je? „Nee. En ik ben er van overtuigd, dat de Zambianen daar ook zo over denken. Ze kunnen zonder veel moei te een opvolger voor mij vinden aan de universiteit. (Dr. De Gaay Fort man doceert in Loesaka economie.) Het is voor Zambia belangrijk, dat er in het Westen mensen met politieke invloed zitten, die hun problemen begrijpen. En als je geen kamerlid zou wor den, zou je dam definitief in Zambia willen blijven? „Ik wil niet naar Nederland omdat mijn werk me hier niet bevredigt. In tegendeel. Vorming van integere aca demici hier is dankbaar werk. Daar wil ik graag mee doorgaan. We zijn hier erg gelukkig in leven en werk. Maar de PPR vroeg me lijsttrekker te worden en ik meende die uitdaging te moeten aanvaarden." Voelt hij zich nog steeds christen- radicaal? „Ja. Maar ik ben het eens met het standpunt van de PPR dat we erg voorzichtig moeten zijn met christe lijke woorden. Het christelijke geloof zie ik als de overtuiging die mij drijft. De visie op de concrete situatie speelt edhter ook een grote rol. Je kunt het verband tussen christendom en politiek nooit van achteren naar voren leggen. Alsof je aan een be paalde politiek achteraf zou kunnen zien, dat die christelijk geïnspireerd war. Het is gevaarlijk je politiek christelijk te noemen. Hoe gemakke lijk kunnen ze je levensovertuiging dan ook verwerpen als je politiek faalt." Gebleven Hoe beoordeel je het mislukken van het gesprek tussen de confessio nele partijen en de linkse concentra tie? „Erg jammer dat het mislukte. Het was de laatste kans voor de. christen- radicalen, die in hun oude partijen gebleven waren hun doelstellingen te realiseren. De christen-radicalen zijn gebleven, omdat ze nog geloofden in de omvorming van hun partijen. Als het hun gelukt was, had ik graag mijn ongelijk bekend en zou ver klaard hebben, dat ik de moed te vroeg had opgegeven, maar nu is wel overduidelijk, dat de christelijke par tijen koste wat het kost de macht die ze nu hebben willen behouden Maar als er een akkoord gekomen was met de confessionele partijefi en er waren afspraken gemaakt voor hc1 vormen van een regering, was dan niet een keuzemogelijkheid voor de kiezers verloren gegaan? ..Ik geloof het niet. De christelijke partijen willen de vooruitstrevenden èn de behoudenden in hun partij vasthouden. Als er een grote concen tratie was gekomen, hadden de chris telijke partijen ongetwijfeld hun be houdende kiezers verloren. Er was een duidelijke splitsing gekomen. Het gesprek tussen de confessionelen en links is ook mislukt, omdat de drie confessionele partijen zich voor die tijd al aan elkaar hadden gebonden. De CHU heeft nauwelijks nog voor uitstrevende kiezers. Als een of twee christelijke par tijen met de PvdA, D'66 en PPR In zee waren gegaan, hadden de behou dende christelijke kiezers op de al leen opererende confessionele par tijten) kunnen stemmen. Maar de christelijke partijen werken samen, omdat ze belust zijn op macht. Niet omdat ze ideologisch zo geweldig bij elkaar passen." Maar is het streven naar macht niet legitiem in een politieke strijd? „De meeste partijen streven inder daad naar macht. Maar van christe lijke partijen mag je toch verwachten dat ze in de eerste plaats een dienen de functie willen hebben." Waarom moet er binnen een linkse concentratie een PPR zijn. Konden de radicalen hun ideeën niet in de PvdA verwerkelijken? „De PPR is de partij die het pro gramma van de christen-radicalen bijna in zijn geheel heeft overgeno men. Dat programma was ontstaan onder invloed van ideeën, die nu in de oecumene leven en ook bij de voorhoede van de christelijke vakbe weging. Die ideeën moeten in een progressief regeerakkoord ingebracht worden. De PPR bezorgt de progres sieve concentratie niet alleen stem men, maar brengt ook ideeën in. Ze dringt aan op een mentaliteitsveran dering in de binnen- en buitenlandse politiek. Zij stelt de solidariteit voorop met mensen dde door de samenleving te kort worden gedaan en ze wü de structuren hervormen die de mens belemmeren. Maar het is best moge lijk dat er op de duur een nog grotere strukturele samenwerking komt tus sen de socialisten en de radikalen, omdat er in de praktische politiek een grote mate van overeenstemming is." Verwacht Wat Is je verwachting voor 28 april? „Ik verwacht winst voor de par tijen van het progressief regeerak koord. In 1967 leefde bij mij en de anderen, die later spijtstemmer wer den, nog de verwachting dat de ARP zou zoeken naar samenwerking met de progressieve partijen. Na deze verkiezingen kunnen er geen spijt stemmers meer zijn. De mensen die een vooruitstrevende politiek willen en die dat destijds van de christelijke partijen verwachtten, kunnen nu al leen nog maar op de PPR stemmen. Op die manier kunnen ze de christe lijke partijen laten weten dat ze het links praten en rechts doen niet meer nemen." AMMAN (UPI, Reuter, AP) De toestand in Jordanië blijft even explosief als onoverzichte lijk. Deelde een officiële woord voerder van het centrale comité van het Palestijnse verzet mee, dat met de Jordaanse regering overeenstemming was bereikt over terugtrekking van guer rilla's uit Amman en over stop zetting van de schermutselingen, later liet Al Fatachleider Arafat in een telegram weten; „Strijd tot het uiterste tegen Hoes sein Geen bestand meer Geen akkoord." Arafat, die vermoedelijk in Syrië verblijft, ondertekende zijn telegram met: „De opperbevelhebber van de Palestijnse revolutie". Maar een woordvoerder van het Palestijnse verzet in Amman verze kerde de correspondent van het pers bureau UPI. dat de commando's een begin hebben gemaakt met de terug trekking uit Amman en dat men de evacuatie in vijf dagen hoopt te vol tooien. Hij voegde daar aan toe, dat dit geheel in de lijn ligt van de zon dagavond door het centrale comité van het Palestijnse verzet genomen beslissing. Hij legde er echter de na druk op. dat er geen formele over eenkomst bestaat met het regime- Hoessein. Diplomatieke bronnen in Amman neigen tot de gedachte dat al deze NEW YORK (AP) De Ver enigde Staten hebben voorgesteld de jaarlijkse zitting van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties te beperken van drie tot twee maanden. Verder willen zij het grote politiek debat om het jaar in plaats van elk jaar hou den. „De Algemene Vergadering kan produktiever zijn, indien wij minder praten, meer ter zake blijven en meer doen", zo wordt gezegeld in een Amerikaans me morandum. Het is voorgelegd aan een buitengewone commissie, die studeert op methoden ter verbe tering van de werkwijze van de Algemene Vergadering. Deze commissie van 31 leden zal ver slag uitbrengen aan de volgende zitting van de Algemene Verga dering, die op 21 september zal worden geopend en die vermoe delijk tot circa 21 december zal duren. WASHINGTON (AP, Reuter) Twee Amerikaanse senatoren hebben gisteren ongezouten kri tiek geleverd op de manier waar op de regering-Nixon belasting gelden besteed aan de oorlog in Indo-China. De Democratische senator William Proxmire heeft voorgesteld een com missie te benoemen die de „ware kos ten en doeltreffendheid" moet bestu deren van de Amerikaanse luchtbom bardementen in Zuiidoost-Azië. Vol gens Proxmire zou uit deze studie wel eens kunnen blijken dat het aan tal aanvalsvluchten kan- worden ge halveerd zonder dat het effect van de bombardementen minder wordt dan thans het geval is. „Het wordt hoog tijd' dat het Ame rikaanse volk een juist beeld wordt gegeven wat er met onze bombarde menten wordt bereikt of niet be reikt", aldus Proxmire. Volgens Proxmire moet een onpar tijdige en deskundige commissie na gaan hoe afdoende de bombardemen ten in Indo-China zijn. MONDALE De Democratische senator Walter Mondale heeft er gisteren op gewezen dat volgens hem dé meerderheid vai» de Amerikanen „diepgaande, niet te verontschuldigen verwarringen heeft ontdekt van nationale prioriteiten". Volgens Mondale bedraagt de be groting van de regering in Washing ton voor onderwijs aan kinderen uit achtergestelde gezinnen nog niet de helft van de 3,5 miljard dollar, die jaarlijks aan het ruimtevaartpro gramma wordt uitgegeven. Bij de Zuidvietnamese inval in Laos is voor 50 miljoen dollar aan helikopters verloren gegaan. Dit ver lies werd „matig" genoemd, aldus Mondale. Maar het is toch altijd nog vier keer zoveel als het bedrag dat de regering-Nixon uittrekt voor bestrij ding en voorkoming van jeugdmisda- den, zei hij. Ooggetuigen «ver Oost-Pakistan tegenstrijdigheden voortvloeien uit het feit, dat de greep van de guerrilla leiding op haar troepen ernstig is verzwakt. Een diplomaat zei: „Ik krijg de in druk. dat er chaos heerst in de guer rilla-beweging en dat de meest radi cale mensen de politiek bepalen. De guerrilla's weten niet wie er de leiding heeft en het is zeer twijfelachtig of het centrale comité de guerrilla's in Amman kan disciplineren". Gevechten Het militante Volksfront voor de Bevrijding van Palestina noemde de situatie in Jordanië gisteren zeer ge spannen. De gevechten breiden zich, volgens deze organisatie, uit in ver spreide gebieden en doen zich nu voor in Jerasj, Ajloen, het Bakaa- kamp en Sweilah. Vooral in Noord-Jordanië zou hevig slag wor den geleverd. De conferentie over Jordanië, die een aantal Arabische staatshoofden op voorstel van Egypte vorige Week zaterdag in Cairo zouden houdèn. is nog steeds niet begonnen. Uit niets valt op te maken, wanneer de bespre kingen over de crisis tussen de Jor daanse regering en het Palestijnse verzet van start zullen gaan. Israëlische patrouilles zijn gisteren twee Libanese dorpen binnen geval len. zo maakte een militaire woord voerder in de Libanese hoofdstad Bei roet bekend. In Zoel en in Meiss el Jabal werden verscheidene huizen opgeblazen. Er vielen geen «lacht- offer*. SINGAPORE/NEW DELHI/ JESSORE (UPI) „Er wordt geschoten in Dacca en lijken lig gen in de straten. Maar berich ten over 300.000 doden bij de Westpakistaanse troepen en Oost- pakistaanse verzetsgroepen zijn onjuist, te oordelen naar wat ik in Dacca gezien heb". Aldus een Brit, die eind vorige week met meer dan 100 anderen van Dacca naar Singapore is uitgeweken om daar het verloop van de strijd af te wachten. De Brit was in dienst van de Oost- pakistaanse provinciale regering. Zijn inlichtingen kreeg hij voor een deel in zijn hoedanigheid van regeringsemployé. Maar hij heeft zelf ook veel van de slachting gezien, die een week geleden het ergst was. „El ke dag zag ik nieuwe stapels lijken op de straten. Er waren mannen, vrouwen en zelfs baby's met bajo netsteken of schotwonden. Sommigen bleken doodgetrapt te zijn". „Er werd iedere nacht geschoten", zei de Brit, die de resultaten .van de slachtingen zag, als hij zich van zijn werk in het centrum van Dacca naar zijn huis in een van de buitenwijken begaf. „Een doodslucht hing overal en elke nacht was de lucht rood ge kleurd van de vele branden. Op het hoogtepunt van de gevechten, waarin de Westpakistaanse troepen de over hand hadden, werd op iedereen ge schoten." Eind vorige week gingen de banken weer open. Burgers, die aanvankelijk maar enkele uren op straat konden, mogen nu weer van 's ochtends 6 tot 's avonds 6 uur. Wie buiten die uren buiten komt, loopt gevaar te worden neergeschoten. BLOEDBAD Een andere Brit uit Dacca (die evenals de andere onbekend wilde blijven uit vrees voor represailles) vertelde bij aankomst in New Delhi over artillerie- en infanterie-aanval- len op verschillende delen van de stad. Ook hij mocht door Dacca rij den. zonder aangehouden te worden. „Het begon in de nacht van don derdag 25 maart. Militairen betraden ook het terrein van British Council Library, vlak bij de universiteit van de stad. Alle zeven leden van de East Pakistan Rifles-gewapende Bengali- militia, waarvan de meeste leden zijn overgelopen -naar de Vrijheidsstrij ders van Bangla Desj (Bengaalse Na tie) die het gebouw moesten bewaken werden gedood. Zes van hen werden in hun slaapkwartier neergeschoten. De lijken werden weggehaald". „De gndere morgen zag ik met bloed doordrenkte bedden. De vloer lag vo) met patroonhulzen. Ook in de rest van het gebouw waren bloedsporen". „De aanval was een onderdeel van slachtingen, die in de hele stad door Westpakistaanse militairen werden aangericht. Op de universiteit van Dacca werden negen professoren met hun gezinnen en 21 studenten in de Iqbal Hall neergemaaid. Drie dagen later lagen op het dak van een der gebouwen nog de lijken van een man, een jongen en een meisje. Soortge lijke aanvallen werden gedaan op het Medische College van Dacca. Nie mand slaagde erin, aan de slachting te ontkomen", aldus de gevluchte Brit. Een Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordiger in Dacca wist op het nippertje te voorkomen, dat drie Britten zonder vorm van proces wer den gedood. Dit blijkt uit het dag boek van een andere Brit, die even eens naar New Delhi uitweek. Een van de aan executie ontsnapte Brit ten was Charles Howie van de Bri tish Council. De andere waren vrij willigers van het Britse „vredes- korps". De drie werden gearresteerd omdat zij foto's hadden gemaakt van de St. Thomaskerk in de oude stad van Dacca aan de Nawaburweg, toen het leger op 25 maart op alle strategische punten van de stad aanviel. Andere Britten waren getuige van het inci dent en waarschuwden het Ameri kaanse consulaat-generaal. Een vertegenwoordiger van het consulaat ging onmiddellijk naar de plaats des onheils. Hij arriveerde toen de Britten al tegen de muur stonden en de geweren van het exe cutie-peloton al op hen waren ge richt. Na een felle „discussie" stemden de militairen toe, twee van de gevange nen te laten gaan. Alleen de derde zou worden geëxecuteerd. Dat was waarschijnlijk Howie. Na veel bezwe rende gebaren over en weer besloot de officier, die de leiding had ook de derde te laten gaan. Aangenomen wordt dat hij opdracht kreeg, het land direct te verlaten. Afscheidsconcert Gré Brouwenstijn AMSTERDAM Tijdens het con cert door het Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink op 25 juni in het RAI-gebouw te Amsterdam, zal Gré Brouwenstijn voor het laatst als concertzangeres optreden. Op het programma van dit afscheidsconcert staan onder meer de aria La mamma morta uit Andrea Chenier en aria's uit Aida, Ballo in maschera en La forza del destino. NICOSIA (AFP, Reuter) De on derhandelingen op Cyprus tussen de vertegenwoordigers van de Turkse en de Griekse gemeenschappen, die vo rig jaar september werden hervat, zijn afgebroken, zonder dat resultaat is geboekt. De kranten op Cyprus vrezen, dat een nieuwe crisis op het punt staat uit te barsten. De onderhandelingen werden al meer dan twee jaar gevoerd om te trachten tot een permanente vreed zame coëxistentie tussen de beide be volkingsgroepen te komen De nieuwe Turkse regeringsleider Erim heeft bij zijn installatie al ge zegd, dat Cyprus door zijn rege ring als een zeer belangrijke kwestie wordt beschouwd, die onderdeel uit maakt van de belangrijkste wereld problemen Generaal George Grivas, de voor malige commandant van de onder grondse Grieks-Cypriotische verzets organisatie EOKA (die de strijd te gen de Engelsen aanbond) heeft op Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, doet hij zijn voortreffelijk werk. De gangmaker van Istizin. Laxerende tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten in doordrukstrip. Gewoon de beste oplossing. een bijeenkomst in Athene ter gele genheid van de zestiende verjaardag van de EOKA gepleit voor een dras tische regeringswijziging op Cyprus. Hij beschuldigde president Makarios van Cyprus ervan, dat deze „al onze pogingen om tot Enosis (aansluiting van Cyprug bij Griekenland) te ko men. heeft ondergraven". Grivas, die nu 72 jaar is, zei dat hij zijn strijd ter bereiking van de Enosis tot het uiterste zou voortzetten. De huidige situatie in Cyprus vroeg vol gens hem om' „dappere, kundige en oprechte figuren, die de regering kunnen overnemen". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een ingezon den brief in de Engelse Times heeft de bekende econoom John Kenneth Galbraith (schrijver van „Affluent Society") gezegd dat er geen schijn van kans bestaat dat de Brits-Franse Concorde ooit op Amerikaanse vlieg velden zal mogen landen. Volgens Galbraith die hoogleraar is aan de universiteit in Cambridge, is het evident dat terwijl de Amerika nen hun eigen SST-projekt afbreken wegens geluidsoverlast en ecologische bezwaren, ze nooit zullen toestaan dat de Concorde diezelfde ellende wel gaat brengen. Zodra Amerika een verbod voor de Concorde gaat instellen zal. zo meld den wij onlangs, elke levenskans voor het Europese supersonische ver- keerstoestel verkeken zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7