Rusland wil betere relaties met YS Nieuwe botsing in Amman verijdeld VIA ERNSTIGE ONDERHANDELINGEN" Drees jr. wil Zijlstra terug als premier Callev SGP tegen anarchisme en zedenverwildering Spanning tussen India en Pakistan groeit Versvoet Chocola Viertal bekent 49 inbraken Bejaardenpartij hogere aow Fré Meis: actie tegen loonpauze Eng Van Mierlo: pas op voor Duitse wraak via de Rijn Rill MAANDAG 5 APRIL 197) »1" I KIEZEN EN DELEN foor P.L.vanEnk W. Drees jr. mag dan wel eens saai, wijdlopig en gortdroog het >rsvolk tegemoettreden, op plat- 1 igheden zal men hem niet licht tenappen. Toch ontkomt ook hij er aan dat hij in dit opzicht wordt '^a moromitteerd Zo heeft het zich ilistisch noemende D S. '70 de in- ationale als strijdlied vei\visseld een inderhaast in elkaar gefrut- sinterklaasrijm, dat van vandaag l^ij wijze van strijdlied per gram- ijl icinplaat de verkiezingstoernee lllDrees zal opvrolijken. Met name weede strofe van dit lied munt door helderheid: Wie wil zijn erstoiten geven/ voor een menswaar- vei leven/ voor jong en óud van da- belastingdruk verlagen/ zuinig met ónze schatkist, het geld van naner is weer een Drees die bewijzen dat het beter kan >t is niet Drees maar een zekere Korbijn die deze trouvaille op naam heeft, maar wel is het be at de lijsttrekker van D.S. '70 het baar heeft goedgevonden dat dit de ichtsel zijn campagne ondersteunt. iai jo gezien komt het wel voor zijn - ojning dat de simpelheid van het je de enige verdienste ervan is. zinnetje „belastingdruk verlagen" werkelijk nergens op. Hoewel taalkundig niet klopt je kunt niet verlagen, hoogstens verlich- gaat er de suggestie van uit wanneer Drees het voor het zeg- krijgt, het Nederlandse volk eer- minder koopkracht aan de fiscus Jyehoeven te offeren. Drees zelf gelooft helemaal dat dit heugelijke doel althans tomende kabinetsperiode bereik- zal zijn. Hij heeft dat zaterdag- .r' jhd tijdens een debat met Geert- i, Van der Stee en Vondeling in Groningse Haren ook toegegeven, lield een van zijn geduldige ver ing a om uit te leggen dat wanneer BeE elastingtarieven gelijk blijven, de desondanks toeneemt als gevolg de groei van het natipnaal inko- en dat er, wanneer de tarieven Bil c-d: stelT, Je° ingpt i bel ;er< "gen van Vondeling een fiscale verschuiving te wachten. indirecte belastingen leveren 0 miljoen óp, de loon- en' in den MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gro- miko, heeft gezegd dat de Sow- jetunie via „ernstige onderhan delingen" de betrekkingen met de Verenigde Staten wil verbe teren. Gromiko liet duidelijk horen dat hij de mogelijkheden om tot betere relaties met Ame rika te komen aanzienlijk groter acht dan om tot een redelijke verstandhouding 'tussen Rusland en China te komen. Gromiko sprak zaterdag op het 24ste congres van de communistische aaJ len verlaagd, nog geen sprake or( t te zijn van verlichting van de ist op dat moment zette Geert- zijn trompet op om het hierbo- geciteerde vers te declameren. !s was eerlijk genoeg om toe te n dat het woordje „druk" alleen r was gebruikt omdat anders de J voet niet goed meer zou lopen, r intussen was de grammofoon- al geperst en is het niet te ver stoten dat Drees die anders zelfs redevoeringen van voetnoten •ziet het zal klaarspelen, elk r Kiplaar te doen vergezellen van verklarende tekst, waarin wordt mupengezet dat het eigenlijk niet zo bedoeld. Zodat ieder die onnozel ver^eér is om dit liedje serieus te ne- en er is eigenlijk geen reden om aan te nemen dat het weini- zijn die dat zullen doen op- ;oolw met een potentiële desillusie wa lt opgescheept. rder mag uit Groningen niet on- teld blijven dat, op zijn beurt, •tsema zelf een linkse directe, op zijn neus mocht incasseren, :1 van P v.d.A.-voorzitter Vonde- Deze hield de V.V.D.-leider oude, maar juiste verhaal voor le liberalen in 1967, belastingver en inflatiebestrijding hebben ifd, en dat daar onder een libe- minister van financiën precies omgekeerde van is terechtgeko- Maar verder mocht het Vonde- gelukken met feiten aan te tonen die zelfde V.V.D. op het punt al dat treurigs te herhalen, het programma „liberalen op e w'egen" had hij namelijk op- :pt dat gelijktijdig verhogingen de indirecte en verlagingen van lirecte belastingen zouden moeten H len ingevoerd De loon- en in- oT' stenbelastingtarieven moeten vol- mm dit programma samenhangend len verlaagd met verhogingen de accijnzen en van de B T W ,een evenwichtspunt zou kun- toorden bereikt bij een gelijke aaripn?st van directe en indirecte de itingen". Wanneer het nu de be ng is dat het V.V D.-pcogramma tomende kabinetsperiode wordt voerd en waarom zou dat niet ii jn? - dan staat ons volgens bere- Van onze prolementsredactie HAREN (Gr.) Dr. W. Drees. lijst trekker van DS '70, meent, dat pro fessor dr. J. Zijlstra minister-presi dent van het nieuwe kabinet zou moeten worden. H(j zei dat zaterdag avond in Haren op een debatavond, die was georganiseerd door de JOVD, district noord. Het debat met Geertsema (VVD), Van der Stee (KVP) en Vondeling (PvdA) ging vooral over de be strijding van de inflatie. Geertsema viel de programma's van de linkse combinatie en van de drie christelijke partijen op dat punt aan, omdat hij vreèsde, dat de werknemers geen genoegen zullen nemen met de stij ging van het reëel beschikbare in komen met twee procent. Gaat de reële inkomensgroei boven die 2 pet. uit, dan blijft er van de groei van het rtationale inkomen zo weinig over, dat maar een zeer klein deel van de programma's kan wor den uitgevoerd. Vondeling antwoordde, dat het pro gramma van de vakcentrales het percentage van twee zelf noemt en dat, om het te kunnen handhaven, in de eerste plaats een sfeer van ver trouwen moet bestaan tussen de vak beweging en de overheid. „Het loon- beleid zal in elk geval anders moeten worden gevoerd dan onder het kabi net-De Jong. dat de vakbeweging herhaaldelijk voor de kop heeft ge stoten", zei Vondeling. Van der Stee noemde het percen tage van twee „helemaal niet zo, gek", omdat het nog steeds groei van het reëel besteelbare inkomen betekent, zij l\pt dat die groei wordt gematigd. BREDA De Bredase politie heeft vier Bredanaars gearrestpprd, die sa men 49 inbraken en diefstallen heb ben bekend. In totaal zouden ze aan geld en goederen een buit van circa 40 000 hebben vergaard. Ook brachten de vier bij hun in braken een schade toe van ongeveer 15.000. Hun grootste kraak zetten ze bij Autorama in Breda, waar ze voor 10 000 aan klokken wegnamen. Bij de Hema richtten ze tijdens hun in braak zo'n ravage aan, dat het perso neel een halve dag nodig had om alle winkelgoederen weer op hun plaats te zetten. partij van de Sowjet-Unie, dat dins dag met een zes uur durende rede geopend werd door partijleider Leo nid Breznjew. Het congres wordt zo sterk beheerst door de partijleider, dat tal van deelnemers zaterdag spra ken van „de week van Breznjew". De Russische minister van buiten landse zaken prees „de grote logische kracht" van de rede van Breznjew. Hij adviseerde Amerika om ernstige aandacht te schenken aan de voor stellen van de partijleider. KRITIEK Breznjew had gezegd dat de verbe tering van de betrekkingen tussen Amerika en Rusland in het belang van beide landen zou zijn, maar had het buitenlandse beleid van president Nixon tegelijk aan een scherpe kri tiek onderworpen. „De Sowjet-Unie streeft naar nor male betrekkingen met de Verenigde Staten", zei Gromiko. „Washington moet echter zijn verklaringen met concrete daden staven. Wij zijn niet voor onderhandelingen, welke op schermen lijken. Wij zijn voor ern stige onderhandelingen." CHINA Gromiko liet horen dat het geheel aan de leiders van de Chinese Volks republiek ligt of de betrekkingen met de Sowjet-Unie zullen verbeteren. „De verbetering van de betrekkingen tussen'de Sowjet-Unie en China zou den van grote betekenis zijn voor de strijd tegen het imperialisme en agressie", zo merkte hij op. (Vervolg van pag. 1) Opinie Een opiniepeiling, uitgevoerd door het Gallup-instituut wijst uit, dat 79 procent van de ondervraagde Ameri kanen afwijzend staat tegenover de gerechtelijke uitspraak, dat Luite nant Calley schuldig is aan moord op Zuidvietnamese burgers. Verder is 32 procent van mening, dat Amerika schuldig is aan oorlogsmisdaden in Vietnam, waarvoor hoge regerings- en militaire functionarissen berecht dienen te worden. 47 procent is het hier niet mee eens en 21 procent heeft geen mening. Generaal West- moreland, de opperbevelhebber van. het Amerikaanse leger in Vietnam ten tijde van de moordpartij in Son My, waarbij meer dan honderd bur gers werden afgeslacht, verklaarde zaterdag, dat hij zich helemaal niet schuldig voelt aan deze kwestie. Hij vond het absurd, dat men hem mede plichtigheid verweet, In de Verenigde Staten zijn in en kele dagen meer dan 200.000 grammo foon platen verkocht met het lied .The batlle hymn of William Calley". Het begin luidt als volgt: „Mijn naam is William Calley. Ik ben soldaat van dit land. Ik heb geprobeerd mijn plicht te doen en te winnen. Maar ze heb ben een schurk van me gemaakt. Ze hebben me gebrandmerkt Bekentenis Geïnspireerd door de affaire-Cal- ley heeft een voormalig kapitein van de Groene Baretten in Vietnam, Ro bert Marasco zaterdagavond bekend, dat hij twee jaar geleden op last van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) en met stilzwijgende instemming van zijn superieuren een Zuidvietna mese dubbelagent heeft vermoord. „Ik heb besloten te spreken wegens alle affaires-Calley, die nog kunnen ko men", aldus Marasco. Hij schatte het aantal executies van deze soort in Zuid-Vietnam op verscheidene hon derden. „Het hangt van de Chinese leiders I en van de Chinese kant af in welke richting de betrekkingen tussen de USSR en de Chinese Volksrepubliek zich zullen ontwikkelen." Met deze woorden heeft hij de schuld voor de toestand van koude oorlog, die er tussen Rusland en Chi na bestaat, geheel geschoven op Mao Tsetoeng. De Sowjet-Unie is, zo blijkt uit de rede van Gromiko, niet tot eni ge tegemoetkoming bereid, zodat een verbetering van de betrekkingen moet worden uitgesloten. BERLIJN Gromiko noemde de ondertekening van de verdragen tussen West-Duits- land en de Sowjet-Unie en Polen „een belangrijke factor voor de nor malisering van de toestand in Euro pa". Als volgende stappen voor de verbetering van de situatie in Europa noemde hij het bijeenroepen van een Europese veiligheidsconferentie en de afsluiting van de besprekingen over Berlijn. Van een verslaggever DEN HAAG Verhoging op zeer korte termijn van de A.O.W. is als hoofdpunt opgenomen in het partij program van de algemene behaarden- partij, die zaterdag in Scheveningen een congres hield. Naast de A.O.W.-verhoging wordt een afdoende regeling voor de inva lide bejaarden bepleit; verder zal de bouw van bejaardenwoningen in sneld tempo moeten gebeuren. Ande re punten uit het program: het stich ten van bejaardencentra, radicale op lossing van het woningbouwvraag- stuk (waarvoor met name 'een aan passing van onze economie' noodzake lijk geacht wordt), één pensioenrege ling voor het hele volk en vervroegde pensionering van de ongehuwde wer kende vrouw (gedacht wordt aan zes tig jaar). De partij gaat als lijstnummer twintig de verkiezingen in, met twin tig kandidaten. Landelijk wordt de lijst aangevoerd door mevrouw M. Pijlman-Pijpers uit Den Haag. Voor zitter G. E. Bergen meent dat zijn partij enkele zetels zal kunnen halen. 'Wij zullen niet aarzelen in een kabinet zitting te nemen', zei hij ook. Op langere termijn denkt hij ook aan stemmen uit andere groepen dan de bejaarden. Met succes deed hij een beroep op de kandidaten om elk dui zend gulden voor de verkiezingscam pagne op tafel te leggen. Daaraan werd wel de afspraak verbonden dat de kandidaat die een kamerzetel ver- de kandidaat die een Kamerzetel ver overt niet 'niet-geslaagde' medekan didaten hun duizend gulden uit zijn schadeloosstelling als Kamerlid zal te rugbetalen. gd\6ten-, vermogens- en vennoot- psbelasting in totaal 18.189 mil- Het gemiddelde van die twee ege engsten het „evenwichtspunt" iele bedraagt 15 885 miljoen Het D.-programma houdt wanneer we serieus nemen in dat de directe Btingen met 2 °05 miljoen omlaag :en en de B T W. en accijnzen 1 J2.305 miljoen omhoog. Daarenbo- wil de V.V.D de progressie in de le en inkomstenbelasting met 750 .pa )en afzwakken, een bedrag dat op de indirecte belastingen wordt aald. Dat maakt bij elkaar zeker mibard drie ^uizend milioen □ëflaarmee de belastingen die wor- geheven op het verbruik van eren, moeten worden verhoogd Ds. Abma: niet sex, maar Rex en lex iet aangezien verhogingen van dit belast'ng°n de bed^'mg hehben zi i in de prijzen wor^n dnorbe- nri zou rr»n wel kn^-cn conr'u- met de V.V.D. aan het >vet de consumenten er goed ain in doen. te gaan hamsferen dat en aard heeft Nu zei Ge°rtcema iez^dag wel dat directe belast'ngen worden doorberekend volgens ad< und'gen is dat waar. al is het ook E at indirecte belastingen terstond Ka irecte met grote vertraging in de o c|en terechtkomen maar het is s ook maar al te waar dat vroe- doorb°rekenin<?en slechts zelden den teruggeschroefd wanneer aanleiding toe is Als. om een bee'd te noemen, verhoging van :te belastineen tot looneisen leidt w°rden ineewJ11igd on kosten van rcnsumenten. dan hoef je er niet e rekenen dat men zich zoiets na Jaar nog herinnert En dat dan. Verlaging van de dirpete belastin- èn de loonsverhoging én de (stijging worden teruggedraaid. Van een onzer redacteuren UTRECHT Het gaat er de SGP bij de komende verkiezin gen primair om, de strijd aan te binden tegen het anarchisme en de zedelijke ontaarding. Het gaat daarin om het behoud van het re formatorisch karakter van ons volksleven. Dit zei SGP-voorzitter ds. H. G. Abma zaterdag op de jaarvergadering van het landelijk verband van staat kundig gereformeerde studievereni gingen. Nederland is bezig, via de zogenaamde neutrale staal al te glij den naar een staat, waar de anti christ kan optreden, zei hij. Men heeft God dood verklaard en nu zien we de afgoderij springlevend worden. Druggebruik, het leven in communes, de verering van het naakte, krijgen een religieuze gloed. Ds. Abma benadrukte, dat het de SGP daartegenover gaat om de ware zedelijke vrijheid. Immers, alleen Het is bijna overbodig, maar voor de zekerheid toch wel goed te zeggen dat de prijsstijgingen die uit het on zalige belastingplan van de V.V.D. zullen voortvloeien, zonder twijfel tot even forse loonsverhogingen zullen leiden, dus ook weer tot nieuwe prijsstijgir.gin, vervolgens tot nieuwe looneisen, enzovoort, enzovoort totdat de gulden in onze hand smelt of hij van chocola is. Trots laat Willeke Alberti de Gouden Televizier-ring zien aan de weduwe van Jan Mens en aan regisseur Willy van Hemert. Zij kreeg deze onderscheiding voor haar rol in de Kleine waarheid, een NCRV-produktie geregisseerd door Van Hemert, die zelf de Zil veren Schaal kreeg. Van Hemert schoof de ring aan Willeke's vin ger en noemde haar ..een kleurig stuk onkruid tussen de kweekro zen". Hij doelde daarmee op het feit, dat Willeke zich temidden van een schare geschoolde ac teurs en actrices naar het voorste plan heeft gespeeld. Israël verwerpt voorstellen Cairo Van onze correspondent HOOGEVEEN Fré Meis, de noor delijke lijsttrekker van de CPN, heeft op een verkiezingsbijeenkomst in de Tamboer te Hoogeveen de arbeiders, zowel georganiseerden alsi de ongeor ganiseerden, opgeroepen om met een massale actie de door de regering op gelegde loonpauze te doorbreken. Desnoods moet het middel van sta kingen worden aangegrepen, zei hij. Hij deed.deze oproep naar aanlei ding van vragen over het verschil in beloning van fabrieksarbeiders in het westen met de rest van het land. Alle noordelijke arbeiders bond hij op het hart om samen met de vakbonden mee te doen aan een grote protestbij eenkomst op 17 april in Groningen tegen de regeringspolitiek ten aanzien van het noorden (Vervolg van pagina 1) Schending Het Indiase persbureau United News meldde gisteren uit de grens plaats Krisjnagar, dat Pakistaanse straaljagers het Indiase luchtruim hebben geschonden bij een bombar dement op het Oostpakistaanse be vrijdingsleger. De straaljagers zouden zaterdag overdag en 'stlachts gevlo gen hebben boven de Indiase grens plaats Gede en andere dorpen. Vol gens het persbureau hadden de vlieg tuigen de Oostpakistaanse plaats Tsjaudanage, 30 km van de grens .ge bombardeerd. In dit gebied zouden verscheidene eenheden van het Pa kistaanse leger omsingeld zijn door aanhangers van Sjeik Moedjiboer Rachman. De berichten over de strijd in Oost- Pakistan blijven vaag, maar wel is zeker dat het Pakistaanse leger het gebied nog lang niet onder controle heeft. Vluchtelingen, die in India zijn aangekomen, maken melding van af schuwelijke wreedheden, begaan door het Pakistaanse regeringsleger Een commandant van het Oostpa kistaanse bevrijdingsleger heeft tegen een Indiase journalist gezegd, dat zijn land onafhankelijk zal worden, ook al zou dit 25 miljoen slachtoffers kosten. „Onze mensen zijn vastbesloten voor hun onafhankelijkheid te sterven", zo zei majoor Khad Ed Mousjarraf. „On ze natie zal misschien een derde van AMMAN (Reuter, AP, UPI, AFP) De Palestijnse verzets beweging heeft gisteren haar commando's opdracht gegeven Amman te verlaten. Zij wil daar mee „een vreselijke massa moord" voorkomen en een eind maken aan de verspreide scher mutselingen tussen de guerrilla's en de Jordaanse regeringstroe pen, die tien dagen geleden in het Noordjordaanse Irbid begon nen. In ruil voor deze maatregel wordt verwacht, dat het bewind van ko ning Hoessein amnestie zal verlenen aan allen, die wegens overtredingen van de bepalingen inzake de vei ligheid en het bezit van wapens ver oordeeld zijn. Zaterdagavond verklaarden Pales tijnse guerrilla's in Beiroet nog, dat het in Amman elk ogenblik tot een uibarsting kon komen als gevolg van „schietpartijen en provocaties van de kant van de Jordaanse auto riteiten". Vrijwel tegelijkertijd ver klaarde Hoessein op een bijeenkomst in het koninklijk paleis op tamelijk verzoenende toon: „Als er maar de geringste kans is om de crisis zonder geweld op te lossen, zullen wij deze niet laten schieten". Afwijsing De Israëlische premier, Golda Meir, heeft gisteren het jongste Egyptische voorstel, voor heropening van het Suezkanaal van de hand gewezen als een poging om Israël een „Egyptisch- Russische regeling" voor de cflsis in het Midden-Oosten op te dringen. Zij verklaarde een en ander tijdens de openingszitting van haar Arbeiders Partij. Mevrouw Meir voegde daar echter aan toe. dat haar regering bereid blijft besprekingen te beginnen over de de-escalatie van het conflict met Egypte en om zo tot een normalise ring van het burgerlijke leven langs de oevers van het kanaal te komen. Zij herhaalde, dat Israël niet van plan is om de Hoogten van Golan, de Gaza-strip, Jeruzalem of Sharm el Sheikh terug te geven. Volgens de Is raëlische premier is het wel mogelijk zijn 75 miljoen mensen in deze strijd verliezen, maar het zal het Pakis taanse leger niet lukken onze geest te overwinnen. De overwinning zal aan ons zijn". De commandant verklaarde <lit in zijn hoofdkwartier in het noordwestelijke deel van Oost-Pakis- tan. binnen de perken van Gods geboden is zedelijke vrijheid mogelijk. De vrijheid, waar nu allerwege voor ge pleit wordt, voert ons volk in werke lijkheid in het diensthuis der zonde, aldus de SGP-voorzitter, die zijn be toog kort samenvatte: het gaat de SGP niet om de sex, maar om de Rex en de lex. In een daaropvolgende forumdis cussie werd ds. Abma gevraagd of de SGP bereid is eventueel regerings verantwoordelijkheid te aanvaarden, gezien recente uitlatingen van Udink en Walburg. De praktijk op gemeen telijk niveau wijst uit, dat de SGP hier in principe toe bereid Is, maar wij zijn gebonden aan ons verkie zingsprogram, aldus ds. Abma Deel neming aan een regeringscombinatie zou betekenen, dat de SGP zich voor stelt. althans iets van dat program te realiseren. Overigens leek hem de kwestie thans niet zo reëel. De heer C. N van Dis jr., gemeen teraadslid te Rotterdam en nummer 3 op de lijst voor de kamerverkiezin gen, toonde zich niet gelukkig met een suggestie uit de zaal, dat het tijd werd om te komen tot een rechtse concentratie tegen de gezagsdevalua- tie. waarbij de namen van ridder Van Rappard en Max Lewin genoemd werden. „Rechts is niet svnoniem met schriftuurlijk", zei de heer Van Dis. Hij toonde zich daarentegen wel bij zonder getroffen door de actie van een groep pinkster jongeren („Gij zult de meerderheid in het kwaad niet volgen") tegen de pornografie. „Dat is een zaak, die wij ook als SGP met woord en daad moeten volgen". Om de reis te bekorten had ik een heerlijke detectiveroman gekocht. Zo'n ding waar de auteur zoveel on waarschijnlijkheden bij elkaar haalt, dat je niet eens meer behoeft te pro beren het je voor te stellen. Je laat het gewoon gebeuren ei\ griezelt met op de achtergrond toch het heerlijke weten, dat de boeven gepakt en de held gered zal worden, al was het maar om de schrijver de gelegenheid te geven zijn serie en broodwinning voort te zetten. De geheimzinnige kracht achter de misdaad was een Chinees, weliswaar bijgestaan door een stelletje wes terse schurken, maar toch het mees terbrein dat alles in een waas van engheid hulde. Na het wat trage aanloopje raakte ik er helemaal in. Aanvankelijk had ik nog wat rondgekeken, vaag een paar lammeren in een wei zien dar telen en de glans van een verlaat croCusveld. Ergens een spits kerktorentje ach ter bossages die de wijdte aan de horizon omzoomden. Maar toen het eerste lijk uit de kast rolde en het tweede er duide lijk aan zat te komen las ik alleen nog maar. Zo nu en dan stopte de trein, dat voelde ik meer dan ik het zag, maar ach het traject is zo ver trouwd. dat men ook zonder zien wel weet waar men is. Er gingen reizigers uit en in, maar ze interes seerden me niet. Ik las, meer nog, ik verslond de pagina's. Wanneer ik er niet snel doorvloog zou ik het eind niet halen. Het eind van het boek dan. Zo halverwege voel ik altijd de kriebel opkomen om de laatste blad zij op te slaan. Dat is als ik vermoe dens ga krijgen, wie de opperboef is. Kijken of het gelijk aan eigen kant is. Maar omdat ik zoiets toch wel kinderachtig vind is de enige reme die alle verwikkelingen door te vlie gen en op legitieme wijze de laatste bladzij in recordtempo te halen. Snel lezen en de details toch feilloos op nemen vergt alles van de hersentjes. Even kwam de conducteur storen. Ik schrok onwijs toen zijn schaduw over me viel. Nam er een paar seconden af om bij te komen. Keek eens om mij heen. Er zat een slaperige meneer en er was een mevrouw die in haar tas rommelde. Ook al heel gewoon. Nog dertig bladzijden-Ik dook erin.... Eindelijk de ontknop'ihg, heel anders en veel ingewikkelder dan ik had kunnen dromen.... Met een zucht klapte ik het boek dicht, voelde hoe de trein uit stilstand weer aantrok.... Welk station? Het gebeurde in een flits.... het station-van-uitstappen-te-laat..ü Verdwaasd, de misdaad nog in het brein, keek ik op... recht in het ge zicht van een mysterieus glimla chende.... chinees.... Tien minuten heb ik er verstijfd van ellende gezeten, toen was er het volgend station. Nog nooit heb ik zo snel een trein verlaten! besprekingen te voeren over de toe komst van de westelijke Jordaan- over en de Sinai-woestijn. Plan-Dajan Volgens Israëlische zegslieden, die in nauw contact staan met het kabi net. zal Israël waarschijnlijk op het jongste Egyptische voorstel reageren door opnieuw het zogenaamde plan- Dajan voor te stellen. Dit plan, toe geschreven aan de Israëlische minis ter van defensie, Mosje Dajan, voor ziet in een geleidelijke uitdunning van de strijdkrachten langs het Suez kanaal, een de-escalatie van de ge spannen toestand aldaar en het weer in gebruik nemen van het kanaal voor de scheepvaart. t Volgens het Egyptische plan dienen de Israëlische troepen zich van de oostelijke oever van het kanaal terug te trekken en moeten de Egyptische troepen in de gelegenheid worden ge steld om het vrijgekomen gebied over te nemen, als eerste stap naar een totale ontruiming van het bezette Egyptische gebied. Het plan-Dajan, aldus de zegslieden, zal waarschijn lijk aan Egypte worden voorgelegd met inbegrip van een clausule, waarin Egyptische technici wordt toegestaan over te steken naar de door Israël bezette oever om het opruimingswerk in het kanaal goed te kunnen uitvoe- Waarschutcing Egypte heeft zaterdag kort en bon dig gewaarschuwd, dat de strijd langs het Suezkanaal tegen het einde van deze maand zal worden hervat, ten zij zijn jongste vredesinitiatief vrucht afwerpt. Volgens het semi-officiële dagblad al Achram heeft de Egypti sche president Sadat verklaard, dat - april de maand is, waarin moet wor den beslist of er een regeling of een oorlog zal komen. „Pogingen om zich te verschuilen achter elastische di plomatieke frasen zullen geen succes hebben", aldus Sadat. Generaal Abdel Rahman Khleyfawi heeft zaterdag een nieuwe Syrische regering gevormd. Khleyfawi volgt als premier generaal Hafed al Assad op, die tot president is gekozen. In de nieuwe regering hebben alle be langrijke ministers uit het vorige ka binet zitting. Van een onzer verslaggevers STADSKANAAL Op een verga dering in Stadskanaal noemde D'66 fractievoorzitter mr. Hans van Mierlo de mogelijkheid niet uitgesloten dat als ons land doorgaat te veel vuil wa ter in het Eems-Dollardgebied te spuien, de Duitsers wraak gaan ne men via de Rijn. Zuivering aan de bron zag hij als noodzaak en veel eenvoudiger. Hij meende teveel geheimzinnigheid te bespeuren inzakp de ombnuwDlannen 11.000.000,-) bij de aardappelmeelfa briek Oostermoer te Gasselternijveen. Ir. E. Roelofs wees dat van de hand. Uit eigen middelen is de AVEBE al een aantal jaren bezig met de re search hierover. Eind 1972, aldus de heer Roelofs, weten we waar we met de huidige plannen aan toe zijn. De totale ombouw van alle aardappel meelfabrieken vergt een bedrag tus sen de 150 en 200 miljoen. Als de regering dit bedrag wil vo teren, is het vuilwaterprobleem van deze bedrijfstak de grootste ver vuilende industrie in Oost-Groningen opgelost. Drs. J. A. C. van Burg, burgemees ter van Oude-Pekela, noemde de persleiding niet alleen een economi sche noodzaak doch vooral een sociaal object. Met klem drong hij erop aan niet meer aan de reeds toegezegde persleiding van de Pekela's te tornen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5