CHJO kan morgen nog niet beslissen Deventer krijgt een ombudsman Koninklijke interesse voor Jogjase hofdans Zeewater Landarbeiders mogen f 90.000 verdelen Péchiney mag gaan draaien HERSTEL BREUK MET CHU Vrije Volk Hoofse kunst in veranderde wereld Meïr: we krijgen niet genoeg vliegtuigen Journalisten: in juni advies steunfonds Klompé vraagt spoed met fonds voor kranten VRIJDAG 2 APRIL 1971 door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Het- kan haast niet anders, of onder 'de ouderen die in het vroegere Nederlands-Indië zijn geboren en opgegroeid of die daar een groot deel van hun teven hebben doorgebracht, zullen mensen zjjn, die met gemengde gevoelens hebben moeten verwerken, hoe het Konink lijke Hofdansensemble van de sultan van Jogjakarta op tournee is gegaan. Hoezeer zij zullen hebben genoten van van die ook voor hen zo unieke [ebeurtenis: een optreden van dit en- lemble zomaar voor het publiek, gis teravond in het Haagse Congresge bouw. Want die Europese tournee van dit ensemble is een symptoom van een volstrekt veranderde wereld, ook in Indonesië. Er is daarginds veel meer ;ebeurd dan verwerving van onaf- lankelijkheid, wegtrekken van Ne- lerlanders en Nederlands bestuur en ie vorming van een Republik Indo nesia. Die tournee is een teken van om- verwerping van adat-waarden, van iantasting van een cultuurpatroon. Een teken van secularisering en voor jommigen zelfs bezoedeling van een literst teer en kostbaar sprookje. Een optreden van dit vrijwel uit- iluitend uit personen van adel en in 'ele gevallen zelfs van zeer hoge adel «staand gezelschap buiten de beslo- enheid van de Joggjase kraton een laleiscomplex was tot nu toe on- lenkbaar. De leiding van het en- emble berust bij twee broers van de ultan. Zijn dochter danst een prach- ige solo. Wij kunnen begrijpen dat er men- ien zijn, die deze Europese tournee •rvai;en als een concessie, zelfs als «n nederlaag tegenover een bar- >aarse wereld, die nu tegen een en- reeprijs een stukje Javaanse hoofs- ïeid mag zien, als een kijkspul. Zover was het donderdagavond in ie gala-voorstelling nog zeker niet. iaarvoor zorgde de aanwezigheid van oningin Juliana, prins Bernhard, irinses Margriet, mr. P. van Vollen- loven en de oud-gouverneur-gene- raal van Nederlands Indië, jhr. mr (Vervolg van pag. 1) Maatregelen De Verbruikersunie acht de vol gende maatregelen noodzakelijk: f T verontreinigde plaatsen aan de Belgische kust moeten worden aange- fluid en zwemmen moet daar worden ^erboden. - Er moet worden gestreefd naar ;t lozen van gezuiverd afvalwater. Het (Belgische) Ministerie van 'olksgezondheid mag de resultaten _/an de langs de kust uitgevoerde me- •Jjingen niet langer verbergen. „Voor het geheel van de Belgische :ust" aldus het rapport „kun- ïen wij statistisch verzekeren dat het |eit van te baden de risico's om een 'an de vermelde ziekten te krijgen, instens verdubbelt. Deze bewering lie steunt op voor specialisten welbe- :nde statistische verifikatietests, fldt in het bijzonder voor zes stran- Knokke-Zoute, Den Haan. Oos- 'nde-Mariakerke, Westende-Lom- irdije, De Panne en Koksijde". Baden 6| Zoals voor de Belgische kust waar de cijfers meer geconcen- erd zijn geldt ook voor de anse, Spaanse en Italiaanse kust, [at het ziektepercentage altijd hoger gt voor de groep 'met baden'. Dit percentage varieert tussen acht •ocent (voor de Franse westkust) en procent (voor Italië). De ziekten aan alle vier genoemde kusten ■r veel voorkomen zijn enteritis en lidontstekingen, gevolgd door een rp van veel voorkomende ziekten sinusitis, oorontsteking, conjuncti- ktis, vaginitis en een groep ernstiger bndoeningen, die gelukkig minder |f)treden: hepatitis, paratyfoïde en Tfoïde. I Onderzocht is of er verband bestaat fissen de graad van verontreiniging Wi het ziektecijfer. De Verbruikers- ^ünie acht dit verband aangetoond. Op Je 100 personen die aan de Franse ■ust in zee gingen is 9.3 procent, die ;n van de genoemde ziekten kreeg p de vorig jaar door de Verbruikers- nie als 'gezond' of 'aanvaardbaar' eklassificeerde stranden. Op de 'ver- ichte', 'slechte' of 'zeer slechte' anden deed echter 14.9 procent een in de ziekten op. In het rapport wordt onderstreept t de antwoorden afkomstig zijn van leden van de Verbruikersunie, dus een publiek dat was gewaar- :huwd en merendeels een 'gezond' and uitkoos. „Wat voor cijfers zou onderzoek onder de miljoenen t gewaarschuwde vakantiegangers leveren?" kabinetsleden lenen tan Friesch Dagblad i LEEUW ARDEN Bijna alle leden *n het kabinet-De Jong hebben gedaan aan de renteloze lening Jim het Friesch Dagblad, die meer lan een miljoen heeft opgebracht, inister Roolvink verklaarde dit nderdag toen hij in Leeuwarden in :t gebouw van het dagblad met een ik aan een koord een wandbord met :t grote getal te voorschijn bracht. H tij sloot daarmee de actie van deze riese krant af. Directeur R. Boomgaardt verklaar- dat het Friesch Dagblad zal blij- f jen vechten voor het voortbestaan. Het Friesch Dagblad ontving iets leer dan 1 miljoen, aan giften ■am ruim 80.000 binnen. Dit be is ingecalculeerd in het eindto- il van 1.044.000. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en diens echtgenote. Hun aanwezigheid betekende niet alleen hoge belangstelling maar ook een ten volle voldoen aan de adat. Indonesië is een Mohammedaans land, maar voor de Javaanse vor stendommen betekent de Islam wei nig meer dan een dun laagje uiter lijkheid over een veel dipere Hindu- filosofie. In dat Hindu-patroon passen deze Javaanse hofdansen. Zij zijn vooral uitbeeldingen van het doen en laten van Ardjuno, Vishnu, Hanoman, De- wi Sinto. Voor de belangstellende buitenstaander een bont patroon van oosterse goden. Voor degene die aan dit levenspatroon deel heeft vormen zij een oneindig aantal gedaanten men spreekt ook wel van incarnaties van één enkele almachtige God heid, die nu eens optreedt als schep per, dan eer als onderhouder, ook als vernietiger, boodschapper en zelfs als bespotter. In dit patroon hebben de mense lijke waardigheid en de eer een an dere inhoud dan in West-Europa. Er ligt in die dansvorm een reli gieuze betekenis: in de vorm van dansbeelden wordt de Javaan de on geziene wereld getoond, die altijd om hem heen is, die zijn leven nadrukke lijk beïnvloedt. Er wordt vooral aan de kraton-ge meenschap, de hoge Javaanse adel dus, voorgehouden wat betamelijk is, wat de inhoud is van de idealen, die de edellieden in ere dienen te houden. Dat alles geschiedt zowel muzikaal als in de dans in een strak gestyleer- de en door traditie bepaalde vorm, die een hoge graad van techniek en vooral een zeer bepaalde geestelijke instelling vereist Dat laatste niet al leen van de danser maar ook van de toeschouwer, die immers van de dan ser een boodschap meekrijgt en voor die boodschap zich open moet stellen. Zonder die ontvankelijkheid kun nen wij ons voorstellen, dat veel van het hoge artistieke vermogen aan de toeschouwer voorbij gaat. De Javaan se dansvorm doet de wegterling die zich niet heeft verdiept in de achter gronden, statisch aan, te verstild, te ingetogen. Maar in die. verstilde ingetogenheid prachtige handbewegingen, sierlijk heid van leven beeldhouwwerk, uiterste lichaamsbeheersirvg en een hoog ontwikkeld kunstzinnig vermo gen. Zowel in dans als muziek. Waarbij het slechts jammer was, dat de game lan hoe kan het anders op zo'n tournee verre van volledig was en de klank in het Congresgebouw niet volledig tot zijn recht kon komen. Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven temidden van de vorstelijke gasten uit Jogjakarta, die met het Koninklijk Hofdansensemble van Jogjakarta naar Europa kwamen: prins Puger van Jogjakarta een broer van de regerende sultan en zijn echtgenote, een dochter van de sultan, en prins Surjobrongto hebben als dansmeester en muziekmeester de leiding van het gezelsclutp, de prinses is soliste. TEL AVIV De Israëlische pre mier, mevrouw Golda Meir, heeft vandaag op een bijeenkomst van haar socialistische partij gezegd zij het niet rechtstreeks dat de VS Israël niet genoeg vliegtuigen wil verkopen om opgewassen te kunnen zijn tegen de massale militaire hulp van de Sowjet-Unie aan Egypte. In Israël worden de laatste tijd meer klachten vernomen over het feit dat Amerika "niet genoeg doet". Israël, zo zei mevrouw Meir, heeft de hoogste defensiekosten van alle lan den ter wereld in vergelijking met het bruto nationale produkt. Als men die kosten vergelijks met die van de VS, dan zijn ze drie maal zo hoog als de Amerikaanse. In de Israëlische "be groting 971-1972 is 40 percent uitge trokken voor de landsverdediging. Uniek slot van slepende affaire Van onze soc.-econ. redactie HAARLEM Alle landarmci- ders, die door de onteigening en verkoop van boerenbedrijven in de Houtrakpolder moeten af vloeien, zullen een schadeloos stelling ontvangen van 1500 plus 60 per dienstjaar. De vakorganisaties van landarbei ders zijn dit gistermiddag overeen gekomen met het gemeentebestuur van Haarlemmerliede-Spaarnwoude en daarmee is een einde gekomen aan een reeds lang slepende affaire, die enkele jaren geleden heel wat beroe ring bracht. De nu gesloten overeen komst is een unicum, want het is voor het eerst, dat bij onteigening of verkoop van landbouwbedrijven ook We hebben over het algemeen zeer snel en zeer gemakkelijk kritiek. Logisch, want men bekijkt de za ken nu eenmaal uit eigen hoek. Maar deze week hoorde ik een verhaal, dat toch wel tot zelfkritiek leidde. Een heel eenvoudig verhaaltje, door minister Udink gedaan in de Eerste Kamer. Het ging over ont wikkelingshulp en de ironische op merkingen, die daar nog wel eens over worden gemaakt. Zo van: er worden toch maar gouden bedden van gekocht... Zo is er ook een tophit in het nieuws geweest van een betonsta- ketsel, dat in Djakarta stond. Het was en bleef een staketsel en werd maar niet afgebouwd. „Schande", riepen we allemaal, „Daar gaan onze ontwikkelingscen ten." „Dat is nu," zei de minister," een typisch voorbeeld van vooroor deel." En deed toen verder zijn verhaal Vlak na de oorlog, zo vertelde hij, liep hij geregeld over de Rotterdam se Coolsingel. Daar stond een groot, hoog beton- skelet, leeg... nooit afgebouwd. Het heeft er vijf jaar lang zo ge staan, ongebruikt in een stad waar men snakte naar een onderkomen voor mensen en zaken. Vijf jaar ergenis voor meneer Udink, die er nog kwaad om kan worden. Maar of het ooit een tophit in de publiciteit is geweest? In ieder geval zal niemand geroe pen hebben, dat er nou maar geen cent meer in de bouw gestoken moest worden, dat is zeker! Ik vond het wel een mooi verhaal. We zijn geneigd, dat wat we zelf doen bij een ander mal of dom of nog erger te vinden. Zo ben ik geen autorijder en zit Kritiek als passagier altijd in benauwenis wanneer ik terecht ben gekomen bij een bestuurder, die bij elk stoplicht het eerste weg moet schieten. En al tijd de wagen vóór hem moet inha len. „La'-maar," denk ik dan."- Waarom zo'n haast?" Protesteert degene, die ingehaald wordt door op het kritieke ogenblik van passeren, eventjes lekker op te trekken om onze auto's zo wegbreed te situeren, dan scheld ik samen zweerderig mee met de chauffeur. Laat ik nu onlangs opeens ontdek- ken, dat ik als lopelaar precies het zelfde doe! Den Haag is de stad van de ver keerslichten. Bij elke hoek-rood- licht-wachten op het groene man netje. Tussen haakjes, typisch voorbeeld van onze mannenmaatschappij, dat oversteekfiguurtjes altijd mannetjes zijn. Ik stel me bij dat rode licht op aan de trottoirrand, staat er al iemand, dan er- naast. Groen man- netje-wegwezen en dan de diepe voldoening als ik vóór mijn mede overstekers de overkant bereikt heb. Weer gewonnen, denk ik dan en ga lekker mijn tijd verlummelen voor een etalage zonder enige gewe- tensvroeging... Negatiever is de stemming, wan neer het trottoir versperd wordt door een babbelend breedvullend paar. Met lange stappen haal ik ze in... ho... pas inhouden... en zij maar drentelen Van het trottoir stappen kan meestal niet wil ik het vege lijf be waren. Blijft alleen het ergeren. Schelden is er zelfs niet bij, wat dat doet men alleen in de auto-be slotenheid. Het is wel verwarrend om zo tot zelf-inzicht en -kritiek te komen! de betrokken werknemers die tot af vloeiing worden gedwongen, officieel schadevergoeding ontvangen. De Houtrakpolder omvat totaal 2300 ha. waarvan 1100 ha bestemd is voor de gemeente Amsterdam (tbv havenuitbreiding en industrievesti ging) en 1200 ha voor de Stichting Beheer Landbouwgronden (o.m. voor recreatieve doeleinden). Reeds in 1967 werd overeengeko men dat de eigenaars van de gronden ƒ2,90 per m2 totaal ƒ66.700.000) zul len ontvangen, de pachters 0,50 per m2 (ƒ1.150.000) en de vijf bemidde lende juristen samen ƒ0.03 per m2 (ƒ690.000). De gedupeerde arbeiders zouden aanvankelijk niets ontvangen omdat er (nog steeds) geen enkele wet is op grond waarvan zij een der gelijk recht kunnen doen gelden. De vakbonden namen deze zaak hoog op, waarbij zij de steun kregen van de burgemeester van Haarlem merliede-Spaarnwoude, de heer H. van Bruggen, die het initiatief nam om voor de tot afvloeiing gecfarongen landarbeiders een schadevergoedihgs- regeling te creëren op basis van 1 cent per m2. De gemeente Amsterdam (daartoe niet door de wet verplicht) weigerde, maar kocht haar morele verplichting af door een bedrag van ƒ25.000 be schikbaar te stellen. Bovendien ver leende Amsterdam een aantal reeds vertrokken landarbeiders een gedeel telijke verhuiskostenvergoeding, van de resterende 1200 ha is inmiddels 650 ha aangekocht of onteigend als gevolg waarvan aan het voor schadeloosstel ling beschikbare bedrag 65.000 is toegevoegd. Gistermiddag nu is over eenstemming bereikt over de ver deelsleutel. Elke werknemer, die op 1 augustus 1967 in de Houtrakpolder .werkzaam was, ontvangt bij zijn vertrek 1.500 voor verhuis- en inrichtingskosten alsmede ƒ60 per dienstjaar (ook de dienstjaren, die nog zullen volgen). Het gaat om ongeveer vijftig werk nemers. Twintig van" hen zijn reeds vertrokken en krijgen hun geld na gestuurd, de overige dertig ontvangen hun schadeloosstelling bij vertrek. Bij doorgaande verkoop van grond geldt dezelfde regeling, zodat de betrokken arbeiders (of hun erven) in principe nog het recht kunnen verkrijgen op hun aandeel in een totaal bedrag van ƒ55.000. Met de verkoop en de uitbe taling van de „resterende" schade loosstellingen kunnen evenwel nog vele jaren gemoeid zijn. In diverse delen van het land heeft men reeds belangstelling voor deze regeling getoond. De commissie rondgebruik van het Landbouw schap wil streven naar een rechts grond voor deze vorm van schade loosstelling. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wanneer de ontwerp-verordening die door de PvdA raadsfractie van De venter is opgesteld, door de ge meenteraad wordt aangenomen, zullen de inwoners van deze stad binnenkort een ombudsman, het recht op referendum, het recht op het houden van een enquête en het recht op antwoord van de gemeente op hun vragen en klachten krijgen. Tijdens een persconferentie in Den Haag gisteren hebben enkele leden van de Deventer PvdA-fractie het plan voor wijziging van de gemeente verordening ingediend, dat betere mogelijkheden voor contact tussen burgers en overheid moet scheppen. Deventer zou hiermee de proeftuin worden voor een in Nederland onge kende uitbouw van de democratische gemeentelijke structuur. De PvdA-fractie vindt de instelling van de ombudsman het belangrijkst. Deze moet onafhankelijk van het ge meentebestuur zijn en geen ambte naar in de zin van de wet. Hij moet door de gemeenteraad worden be noemd en aftreden als de gemeente raad wordt ontbonden. Hij zou be voegd zijn alle klachten van de bur gerij over het beleid van het gemeen tebestuur op hun juistheid of onjuist heid te toetsen. Adviserende stem Voor het geval een klacht een aan gelegenheid betreft, die gedeeltelijk tot de bestuursverantwoordelijkheid van een hoger orgaan dan de ge meente behoort, zou de ombudsman de gemeente kunnen adviseren zich met dat hogere orgaan in verbinding te stellen. De ombudsman zou alleen een adviserende stem krijgen. De ombudsman heeft toestemming van B. W. nodig voor het instellen van een onderzoek. Zijn B W en de ombudsman het hierover oneens, dan beslist de gemeenteraad in laatste in stantie. De ombudsman zou ieder jaar van zijn werkzaamheden verslag uit moe ten brengen aan de gemeenteraad. Het recht op hoorzitting zou vol gens de ontwerp-verordening moeten worden toegekend aan B. W„ de gemeenteraad, één van de raadscom missies en aan „een representatieve groep burgers." Of een groep repre sentatief is wordt door B. W. vast gesteld. Tegen deze beslissing kan bij de ombudsman beroep aangetekend worden. De kosten van de hoorzitting komen ten laste van de gemeente. Referendum In het ontwerp wordt voor het hou den van een referendum geëist dat 500 kiesgerechtigde burgers daarom bij B. W. verzoeken. Daarna krijgen MIDDELBURG Het aluminium- bedrijf Péchiney in het Sloegebied heeft vergunning gekregen om in produktie te komen. Bij de gemeente Vhssingen waren tegen het afgeven van de hinderwetvergunning 1450 be zwaarschriften ingediend In een lijst van 85 voorwaarden waaraan Péchiney zich moet onder werpen, is zoveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet gekomen. De ver eniging milieuhygiëne Zeeland buigt zich nu over de hinderwetvergun ning; wanneer zij meent dat de ge meente Vlissingen met de voorwaar den van de vergunning toch niet ver genoeg gaat en er onverantwoorde schade zal worden toegebracht aan het milieu zal ze bij de Kroon in beroep gaan. Péchiney zal vooral een grote hoe veelheid fluor uitstoten, daarnaast onder meer aanzienlijke hoeveelhe den zwaveldioxyde en koolmonoxyde. Nu de vergunning binnen is zal over enkele weken de eerste groep van tweehonderdzesenvijftig smeltovens in bedrijf moeten zijn. Het is de be doeling dat Péchiney per jaar 85.000 ton aluminium gaat produceren alle inwoners van 18 jaar en ouder gelegenheid zich over het verzoek uit te spreken. Wanneer tenminste tien procent van de inwoners het er mee eens is, moet het referendum binnen twee maanden worden gehouden, op kosten van de gemeente. Voor het recht van enquête moeten één of meer groepen burgers aanne melijk maken dat het gemeentelijk beleid gebaseerd is op onvoldoende informatie over hun belange-n. B. W. beslissen of de enquête wordt ge houden, tegen een afwijzende be schikking is beroep mogelijk bij de ombudsman. De kosten va nde enquête kunnen voor ten hoogste tachtig pro cent op de verzoekers worden ver haald. Wanneer de gemeente niet binnen een redelijke tijd op een vraag of klacht antwoord, is ook beroep op de ombudsman mogelijk. De gemeente raad blijft het hoogste uitvoerende orgaan van de gemeente en beslist in alle gevallen van twijfel over de in terpretatie van de verordening. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De algemene vergadering van de CHJO, die morgen in het conferentiecen trum „Hydepark" in Driebergen wordt gehouden, kan niet be slissen over het herstel van de breuk van de CHU. Want dins dag wordt het gesprek tussen de besturen van de jongerenorgani satie voortgezet. Wordt overeen stemming bereikt dan kan pas een volgende algemene vergade ring, die na de verkiezingen van 28 april wordt gehouden, zich weer solidair verklaren met de CHU. In afwachting van deze overeen stemming heeft de CHJO de betrek kingen met de CHU opgeschort. Dat wil zeggen dat de jongerenorganisatie niet meewerkt aan de verkiezings campagne. Kandidaat Jac. Huysen, die de CHJO naar voren heeft geschoven, treft men dan ook niet aan op de lijst van spreekbeurten van de CHU. Intussen wil de breuk niet zeggen, dat de CHU nu geen jeugd meer heeft. Plaatselijk verleent de jonge renorganisatie hier en daar medewer king. Het landelijk bestuur van de CHJO kan dit respecteren. Bovendien, niet elke jeugdige CHU-aanhanger, is lid van de CHJO. Wel betekent het conflict, waarovèr overigens in het laatste ledencontact blad van de Nederlander geen woord wordt geschreven, dat het aanzien van de CHU is geschaad. VOORWAARDEN Wat de CHJO vraagt klinkt immers niet zo vleiend 1. garanties over de uitvoering naar letter en geest van het urgentiepro gram van de drie christelijke par tijen. 2. voortzetting van de koers van 16, december 1967 (de richtlijnen voor de CHU werden toen vastge steld), waarbij geen toenaderings pogingen tot SGP en GPV passen. 3. afkeuring door het dagelijks bestuur van de CHU van de kwa lijke praktijken van rechtse groepen en personen bij de kandidaatstel ling (Jac. Huysen heeft nogal wat persoonlijke kritiek moeten verdu ren). 4. erkenning van een zichzelf respecterende jongerenorganisatie, die kritisch de gang van zaken wil volgen. 5. herstèl van het vertrouwen SUPPORTERS Het conflict wordt vooral buiten de CHU met grote belangstelling ge volgd. Het Dïricht van het uittreden van de CHJO-voorzitter Folkert Boersma en algemeen adjunct Ben Holtrop en het heengaan van een •groot deel van het Friese bestuur wekte verwachting en sensatie in an dere partijen. Op de PPR-vergade- ring juichte Jurgens, dat Boersma het goede had gekozen. Maar Coen Winters, de voorzitter van de jongerenorganisatie van de KVP, de invloed van de CHJO be langrijk vindend, sprak zich niet uit voor een definitieve breuk. Wel ver klaarde hij zich helemaal solidair met de CHJO zoals Gerrit van Dongen als voorzitter van de ARJOS in een rede voor zijn organisatie alle begrip had getoond. Coen Winters zei: Kan men zich met recht de vraag stellen of deze fractie (van de CHU) de beide ande re, van ARP en met name van KVP, zal kunnen en willen volgen in een progressieve christen-democratisch politiek. De teleurstelling van de CH- jongeren is dan ook tegelijkertijd de onze. ANGSTPSYCHOSE De CHJO heeft haar vijf voorwaar den. Maar de pijn wordt de laatste tijd vooral veroorzaakt door uitlatin gen van lijsttrekker Udink. In het CHJO-blad Stakkato van deze maand staat: De heer Udink kweekt een angstpsychose bij het Nederlandse volk. De gezagstoespraken van de heer Udink zijn te vergelijken met een hond, die achter zijn eigen staart aan zit. Zo kan dat toegaan in de CHU. En langs de kant staan de supporters. Het grootste gejuich is voor de CHJO. De zwakste partij heeft veel aanhang buiten de lijnen. In deze sfeer moeten de bemidde laars, staatssecretaris R. J. Kruisinga en Tweede Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus hun werk doen. In deze sfeer ook, terwijl de wedstrijd (de onder handelingen) nog gaande is, moeten de leden van de CHJO morgen een wijze beslsising nemen onder leiding van een deels waarnemend bestuur, dat het „moe" is. „KANKERUURTJE" Morgenmiddag wordt in „Hyde park" de discussie gehouden. Na de maaltijd om zes uur is er nog ruimte op de agenda voor een „kankeruur tje". Maar dan moet het afgelopen zijn. Want om kwart over acht begint een caberet. Zondagmorgen om tien uur is men in de kapel en vervolgens bespreekt de conferentie het ook ac tuele probleem van de „gastarbei ders." Het zal de gedachten van de interne moeilijkheden afleiden. UTRECHT De Utrechtse Journa listenvereniging, een van de veertien afdelingen van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten vindt het niet voldoende dat minister Klompé heeft aangedrongen op spoed bij de donderdag geïnstalleerde commissie- Rooij, die moet adviseren over de wenselijkheid en uitvoerbaarheid van een bedrijfsfonds voor de dagblad pers. De Utrechtse journalisten willen dat het eind- of interimadvies uiter lijk in juni wordt uitgebracht. Deze wens heeft de provinciale NVJ-afde- ling kenbaar gemaakt in een aan de regering gezonden motie, die tijdens een drukbezochte buitengewone ver gadering donderdagmiddag met alge mene stemmen werd aanvaard. De vergadering stond in het teken van het NVJ-memorandum over de ern stige situatie in de dagblad wereld. Bij de regering eo Tweede Kamer wordt er op aangedrongen, desnoods voorlopige voorzieningen te treffen. In de motie wordt kenbaar gemaakt, dat de verscheidenheid in de pers een fundamentele voorwaarde is voor een levende democratie en dat de toch al niet rooskleurige situatie van de dag bladen de laatste tijd door vele facto ren extra is verslechterd. RIJSWIJK Met de allergrootste spoed moet gestudeerd worden op de mogelijkheid van een bedrijfsfonds voor steun aan kranten, (zelfs kran ten die in abonnee-aantal groeien) welke in hun bestaan bedreigd wor den door stijgende kosten en dalende inkomsten. Dit zei minister Klompé gisteren bij de installatie van de commissie die voor deze zaak is inge steld. Minister Klompé zei dat de rege ring het op prijs zal stellen als de commissie, gezien de ernst van de si tuatie met name bij een aantal lande lijke dagbladen, vooruitlopend op het definitief advies interim-adviezen zal uitbrengen. De regering heeft met be zorgdheid de bestaansdreiging van de kranten geconstateerd. „De regering hecht uit een oogpunt- van het algemeen belang grote waar de aan een geschakeerde en onafhan kelijke pers", aldus de minister. De commissie zal zelf door studie en overleg de mogelijkheden die er voor een bedrijfsfonds zijn gegeven, kun nen aftasten. Minister Klompé zei dat het voort bestaan van een zo belangrijke sector van de informatieverschaffing en me ningsvorming als de dagbladpers niet uitsluitend afhankelijk mag zijn van conjunctuurverloop en reclamebeleid. (Vervolg van pag. 1) Miljoenenverlies De afrondende besprekingen tussen De Arbeiderspers en de Perscombina tie zouden zijn versneld na het alar merende memorandum dat de Neder landse Vereniging van Journalisten heeft laten verschijnen. Daarin is naast de al bekende noodlijdende si tuatie van Het Vrije Volk ook het miljoenenverlies aangegeven van Het Parool. Verwacht wordt dat in de nieuwe samenstelling van de N.V. Perscombinatie, Het Parool een meer derheidsbelang zal blijven houden. Het Vrije Volk en De Volkskrant zouden samen een 40 pet. belang krij gen, zodat de verhouding 60-20-20 wordt. Op 9 maart was het een jaar gele den dat Het Vrije Volk werd overge plaatst naar Rotterdam Naar verluidt zou de Perscombinatie steeds als voorwaarde hebben gesteld dat dit zou gebeuren. Pas dan zou het over leg tussen beide partijen meer resul taat kunnen gaan opleveren Het is nog onzeker of met de toetreding van Het Vriie Volk zijn verschijning in Amsterdam zal staken Daarmee sa menhangend zou Het Parool in Rot terdam worden opgeheven en zou een abonnee-ruil tuisen beide bladen tot stand komen De laatste berichten zijn dat beide kranten een zo sterk mogelijk landelijk karakter willen blijven houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9