GEEN APART MINISTERIE MILIEUBEHEER Doek valt voor 400 man van Swarttouw MODE HVV samen met Parool-V olkskrant Baden in vuil zeewater vergroot kans op ziekte Voorstel: wetenschappelijke raad voor regeringsbeleid Nixon bevrijdt Callev Het Kwartet Aantal departementen niet meer uitbreiden (R'TA) HET WEER Droog weer 2-ZITS BANK BULTHUIS |TMv>#-v /skt, v^4^SSStSn&. S3 Militaire putsch in Ecuador mislukt Fusiegesprek toch mislukt KUNST - ANTIEK INBOEDEL VEILING Kwart ton voor speelgelegenheden de werkelijke specialist die voordeliger brengt DE MANTEL SPECIALIST Belgische consumentenbond: Nieuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Ts ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 2 april 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij de komende kabinetsformatie moet de door velen bepleitte instelling van een apart ministerie van milieubeheer worden afgewezen. Tot deze conclusie komt de commissie interde partementale taakverdeling en coördinatie in haar vandaag aan pre mier De Jong uitgebrachte rapport: „bestuursorganisatie by de ka binetsformatie 1971." De commissie heeft onder voorzit terschap van staatssecretaris Van Veen (bnnenlandse zaken) de knel punten in taakverdeling en coördinatie van de verschillende mi nisteries bestudeerd.Zij heeft op grond hiervan een aantal voorstellen gedaan waarvan de belangrijkste zijn: - handhaving van het huidige aantal ministeries i— integratie van de ontwikkelings hulp in het ministerie van buiten landse zaken; - verandering van de namen „mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening" en „ministe rie van CRM" in respectievelijk „ministerie van ruimtelijk beheer en volkshuisvesting" en „ministe rie voor cultureel en maatschappe lijk welzijn", dit wegens een rui mere taakstelling voor beide de partementen' - instelling van een wetenschappe lijke raad voor het regeringsbe leid, die ressorterend onder de mi nister-president, zich met het be leid op langere termijn moet be zighouden. - benoeming van een aparte minis ter voor grondwetszaken, in ver band met de algehele herziening van de grondwet die de komende vier jaar gerealiseerd moet wor den. Verantwoordelijk De commissie is tegen een apart milieu-ministerie omdat zij de zorg voor het milieu als de verantwoorde lijkheid van een groot aantal depar- Het wantrouwen is de moe der der veiligheid. LA FONTAINE Ja, Jaap Ja, natuurlijk ja nee, ik kan 't nu niet zeggen o, goed dan, ik houd ook van jou Van het zuiden uit geleidelijk opklaringen maar later weer wolkenvelden met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, meest matige wind, in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen van 8 graden in het Waddengebied tot onge veer 14 graden in het binnen land. Morgen en overmorgen: over wegend droog, plaatselijk zon en temperaturen omstreeks normaal. Barometerstand: heden 10 u. 748 cm (997 millibar). Dalend. Zon en maan Zon en maan 3 april; zon op 6.12. onder 19.16; maan*op 11.13. onder 3.44; 10 april V.M. Hoog water Hoog water, 3 april: Rotterdam le getij 10.35, 2e getij 22.59; Sche- veningen 8.43-21.29; Vlissingen 7.43-20.30; Haringvliet a.d. Zeezij de 9.17-21.58. tementen ziet. Zij vreest dat deze mi nisteries zich aan hun verantwoorde lijkheid zullen onttrekken als er een apart milieu-ministerie komt. De commissie-Van Veen meent wel dat de „nieuwe" minister voor ruim telijk beheer de coördinatie van hel gehele milieubeleid op zich moet ne men. Ook voor andere beleidsterrei nen, die niet door een ministerie wor den gedekt, met name voor maat schappelijk en cultureel welzijn, we tenschapsbeleid, buitenlands beleid binnenlands bestuur en economisch beleid noemde de commissie de be noeming van een coördinatieminister noodzakelijk. De commissie is tot de conclusie gekomen dat algehele herverdeling van taken of het aantal ministeries de huidige moeilijkheden alleen maar ernstiger zouden maken. Zij wijst daarom ook suggesties voor aparte ministeries voor technologie, weten schapsbeleid of de middenstand van de hand. Wel is zij ervoor de top van de ministeries te verzwaren om aldus de ministers in de gelegenheid te stellen zich meer met de algemene beleidslijnen bezig te houden. Onderminister Imponerende vormgeving bekleed met rundleder 2G75.— Bijpassende fauteuil 1595,— event. 3-zits bank 3050,— Een combinatie Van ware stijl en luxe 3 etages exclusieve meubelen a.d Botermarkt 23 Boutique: Nieuwe Rijn 25 Europese meubelshow Rhijngeesterstraatweg 56 Oegstgeest 'V gr-- Naast de functie van staatssecreta ris introduceert het rapport daarom dc functie van onderminister. Het verschil tussen beide functies is dat de staatssecretaris zich als specialist' met een bepaald deel van de taak van een ministerie bezig houdt ter wijl de onderminister zijn minister over de gehele lijn in het werk bij staat. De onderminister zal zijn baas ech ter niet als politieke figuur in dc mi nisterraad mogen vervangen, daar voor blijft de huidige regeling van ministers ad interim van kracht. Voor de ministeries van justitie, binnenlandse zaken, ruimtelijk be heer en volkshuisvesting en verkeer en waterstaat acht de commissie de benoeming van een onderminister eventueel naast een of meerdere staatssecretarissen, noodzakelijk. De commissie adviseert ook een aantal taken van verschillende minis teries te verschuiven. Zij stelt onder meer voor de bijstand van CRM naar sociale zaken over te hevelen, de dienst voor het loodswezen van de fensie naar verkeer en waterstaat, de luchtvaartindustrie van verkeèr en waterstaat naar economische zaken en het landbouwonderwijs van land bouw en visserij naar onderwijs en wetenschappen. QUITO (AP) Zonder dat er één* schot is gevallen heeft de regering van president José Maria Velasco Ibarra een woensdag ontketende op stand van hoge officieren bedwongen. De leider van de opstand, brigade-ge neraal Luis Jacome Chavez, heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven aan de commandant van het leger. De officieren van de militaire aca demie, die aan de staatsgreep hadden meegedaan, zijn volgens officiële me dedeling gedetineerd in een kazerne Generaal Chavez heeft alle verant woording voor de opstand op zich ge nomen, en verklaard, dat het belang rijkste doel ervan was, de minister van defensie tot aftreden te dwingen. Wat verlenen lachend poseren vier bloemenmeis- meiiseizoen '71 in Keukenhof. Nog niet in bot jes voor de fotograaf tijdens de opening van het bloe- pants, misschien omdat het nog te koud is Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/ROTTERDAM Naar verwacht wordt zal een dezer dagen, misschien reeds vandaag, de beslissing vallen over de toetreding van Het Vrije Volk tot de N.V. Perscombinatie (Het Parool, De Volkskrant). Dc al enige jaren durende bespre kingen tussen beide partijen zijn thans vrijwel afgerond. Vandaag komen de onderhandelaars van de N.V. De Arbeiderspers (Het Vrije Volk) en de Perscombina tie weer bijeen, naar gezegd wordt, voor de laatste onderhan- lelingsdag. Uit verscheidene aanwijzingen valt ip te maken dat Het Vrije Volk bij de Perscombinatie 'ingelijfd' zal wor den. Deze week stond m een extra bulletin van het personeelsorgaan in sen directie-communiqué aan het Dersoneel dat 'het voortbestaan van Het Vrije Volk menselijkeAvijze verzekerd is'. Volgens het communiqué is de raad van commis sarissen erin geslaagd 'wegen aan te duiden om tot aanvullende financie ring van Het Vrije Volk te komen'. Dit houd; in". aldus hel communiqué, „dat als wij niet op nieuw door onbekende tegenslagen worden getroffen het voortbestaan naar menselijke maatstaven gere kend. verzekerd is". De directie var de Arbeiderspers blijkt ook de hoor gevestigd te hebben op de regering na alle acties die de laatste dager met name door de journalisten zeil. zijn ondernomen. Als de voortekenen niet bedriegen heeft het problc-em ook de aandacht van de regering en dat opent de mogelijkheid om de kranten bij te springen", zo schrijft de AP-di- rectie. Ontkoppeling Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De ongeveer 400 personeelsleden van de Schiedamse constructiewerk plaats en machinefabriek Swart touw N.V. zijn gisteren met on- - middellijke ingang ontslagen. Be windvoerder mr. R. P. W. Frima vertelde het personeel gisteren dat het bedrijf, dat diep in de schulden zit, wordt gesloten. Het bedrijf, dat bijzonder goed in zijn orders zil is in feite aan wanbe heer ten gronde gegaan. Gistermor gen nog was het niet uitgesloten daf het bedrijf, één van de weinige Ne derlandse bedrijven, die gespeciali- 5 april Zie voor meer informatie de advertentie elders in dit blad DORDRECHT De oudercommis sie van de Parkschool in Dubbeldam heeft 750 bijeengebracht als bijdra ge in de kosten voor de aanleg var een speelgelegenheid, waarvan de to tale kosten op 4.500 zijn geraamd. B en W. stellen dit initiatief erg oj prijs en adviseren de raad voor di< 750 ter plaatse iets extra's te doen. Om de spoedige aanleg van eer aantal speelgelegenheden te bevorde ren vraagt het college voorts ƒ25.000 voor de speelgelegenheid bij de Park school en uitbreiding c.q. verbetering van het aantal speelgelegenheden in de binnenstad. seerd zijn in het bouwen van grote tanks, zou worden overgenomen door een Engels constructiebedrijf, waar van men de naam niet bekend wil maken. Tegen twaalf uur gistermiddag echter werd duidelijk dat de Engelse gegadigden toch van hun plannen zouden moeten afzien, omdat een overname van Swarttouw te hoog gegrepen zou zijn. Om het personeel niet nog langer in onzekerheid te la ten, heeft men de ondernemingsraad meegedeeld, dat er niets meer te red den was. ..Het is wel de slechtste me dedeling die ik u kan doen" aldus be windvoerder mr. Frima tegen de in. de kantine samengekomen werkne mers. De onderhandelingen zijn mislukt en ik kan u niet langer in onzeker heid laten. Op advies van de vakbon den hebben we daarom besloten, het bedrijf te beëindigen.' NVV metaalbestuurder P. Burger- jon deelde de verslagen toehorende werknemers daarop mee. dat ze van daag normaal hun weekloon en de kinderbijslag over het afgelopen kwartaal zouden krijgen. In de loop van de volgende week wordt dan nog een weekloon uitbetaald, met een compensatie van tweemaal negen procent over twee weken De bestuurder van de mclaalbonc' riep de mannen op. vandaag allemaal naar het bedrijf te komen, om daar voorgelicht te worden over hun toe komstige mogelijkheden. De vak bondsbestuurders en functionarissen van het Arbeidsbureau zijn dan aan wezig om de mensen met raad en daad terzijde te staan. Bijster somber ziet de toekomst er voor de meesten overigens niet uit: er blijkt bij verschillende bedrijven- in het Rijnmondgebied bijzonder veel belangstelling te zijn voor de vrijge komen arbeidskrachten. Met name het Havenbedrijf Vlaardingen Oost heeft al laten weten een groot deel van -het personeel in gelijkwaardige functies direct te willen overnemen. (voor vervolg zie pag. 2) Al eerder is bekend geworden dat ae Arbeiderspers-Uitgeverij samen ging met Querido. Daarmee werd de ontkoppeling van Het Vrije Volk en de uitgeverij een feit. Het wordt als een logische gang van zaken gezien dat na deze uitgeverij-fusie het sa mengaan van Het Vrije Volk met de Perscombinatie zal worden aangekon digd. Een derde indicatie van de samen stelling is een grote algemene redac tievergadering die voor zaterdag is uitgeschreven voor Het Vrije Volk. Op deze vergadering die in Bun-nik zal worden gehouden zal hoofdredac teur H Wigbold mededelingen doen over de fusie. (voor vervolg zie pag. 9) Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnementsgeld le gireren maar de ACCEPT-GIROKAART Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Het baden in vuil zeewater maakt de kans op ziek ten twee tot drie keer zo groot. De Belgische Verbruiksunie leidt dit statistisch af uit een enquête onder 8.789 van haar leden, die in 1970 aan zeer verbleven. Md' het resultaat van de enquête, ge publiceerd in het gisteren uitge komen april-nummer van haar blad, wil de Verbruikersunie President Nixon heeft gisteren bevolen, dat luitenant William Calley niet in de cel hoeft te zitten, zolang zijn zaak nog in behandeling is. Dit betekent dal Calley zal verblijven in dc officiersverblijven. totdat de kwestie het bureau van de president bereikt heeft hetgeen nog wel enkele jaren kan duren. De stap van dc president was niet genomen op wettelijke gronden, maar op •motionele, zo werd door het Witte Huis meegedeeld. Het bevel was een pre cedent in de Amerikaanse militaire rechtspraak. Calley zat gevangen in de gevangenis van Fort Benning en zou binnenkort overgebracht worden naar een andere militaire gevangenis. Het Witte Huis gaf toe, dat het een ongekende hoeveelheid reacties had ge kregen over het vonnis. Ook Calley, die op de foto met zijn advocaat zijn post doorneemt heeft stapels telegrammen gekregen. Calley's veroordeling heeft meer reacties opgeroepen, dan de onthullingen van het bloedbad in Son My zelf. Zie ook pag. 7. aantonen dat zq vorig jaar niet ten onrechte opschudding ver wekte met publicatie van de bac teriologische verontreiniging van bet kustwater. Het belangrijkste feit dal uit at enquête naar voren komt is dat van de baders aan de Belgische strandcr 12.3 procent, maar van de niet-baders slechts 5.4 procent werd getroffen door ziekten die in verband kunnen staan met baden in zee. De vragen werden gesteld in het kader van de algemene jaarlijkse enquête van de Verbruikersunie en maakten deel uit van een geheel var. vragen, die geen betrekking hadden op vuil badwater „Dit onderstrepen wij" aldus de Verbruikersunie ..om duidelijk te stellen dat dc antwoorden niet uitsluitend door de 'ragen werden gemotiveerd". ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Meer dan 9000 personen, die in twintig landen over de hele wereld hun vakantie aan zee doorbrachten, vulden de vragenlijst in. Slechts de antwoorden van de 8.789 personen, die de vier landen bezochten met eik minstens 500 geënquêteerden, werden verwerkt. De Nederlandse kust werd liet bij het onderzoek betrokken, om dat daar niet voldoende leden hun akantie doorbrachten. Gevraagd werd: „Bent u in 1970 aan zee geweest? Zo ja, waar? Met hoeveel personen? Hebben deze per sonen tijdens of na afloop van dit verblijf gevallen van de negen vol gende ziekten vertoond: conjunctivi tis, oorontsteking, sinusitis, vaginitis, huidontstekingen, enteritis, tyfoide. paratyfoïde. besmettelijke hepatitis? Bent u in het water geweest?" Voor de Belgische kust namen 3.925 personen deel aan de enquête, voor de Franse kust (het westen) 1.431. voor de Spaanse 1.497 en voor de Ita liaanse kust 677 personen. In België verbleef een aanzienlijke groep (2.363) aan zee 'mét baden' en een andere groep (1.337) 'zonder baden'. In de eerste groep kreeg 12,3 procent een van de negen ziekten. In de andere zonder baden is dit percentage slechts 5.4 procen». Ivoor vervolg zie pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1