Autobiografie Shell verminderde de koolmonoxyde in de uitlaatgassen van 49.000auto's met meer dan 50%! TOCH PARIJSE AUTOSALON Per jaar 100 min omzet minderwaardig schoeisel Kinderen met gordels in de auto Shell wil samen met u de luchtverontreiniging beperken Grootste opkomst oudere kiezers Grens huursubsidie naar 17.000 gulden rrico door Sicco de Jong Eerste Neder landse old-timer- veiling Buitenspiegel verplicht LANGERE BUMPERS Jensen Healy komt in juni Ford-Cortina nog leverbaar Bent u al voor zo'n GRATIS uitlaatgastest bij één van de Shell-stations met het paarse spandoek geweest? Peiling NIPO: 30 KVP'ers in Amsterdam over naar de PvdA 13 VRIJDAG 2 APRIL 1971 Het Nationaal Automobielmu seum te Leidschendam organi seert zaterdag de eerste old- timer-veiling in Nederland. Het is de bedoeling deze veiling jaar lijks te gaan houden, zoals ook in Engeland gedaan wordt. Voor de eerste veiling heeft het mu seum 30 auto's, 6 motorfietsen en een 13-tal andere rijtuigen be schikbaar gesteld. Het zijn voor namelijk wagens, waarvan reeds soortgelijke exemplaren in de I collectie van het automuseum J aanwezig zijn. Het Nationaal Automuseum te Leidschendam is twee jaar geleden ontstaan uit een fusie van het in 1953 door de heer G. Riemer opgerichte ..Nationaal Museum voor de Automo biel" te Driebergen en de verzameling antieke auto's van de huidige Toyota- importeur Louwman. I De heer E. V N. Louwman is zowel De ter veiling aangeboden Rolls Royce Twenty, een vierdeurs limousine uit 1927 met carrosserie van Barker, Londen, rijklaar. Deze Rolls heeft een zes cilinder motor met 3127 cc inhoud. direkteur van het automuseum als van het importbedrijf Louwman cc Parqui. Het museum omvat ruim 80 antieke automobielen, zo'n 40 motor fietsen en een aantal curiositeiten, waaronder rijtuigen. Voor de autoveiling, een unieke ge beurtenis in een land waar de antieke auto's vrijwel uitsluitend geconcen treerd zijn in de Pionier Automobie len Club zonder veel belangstel ling van daarbuiten staan zeer fraaie exemplaren klaar om bij opbod verkocht te worden. Op de lijst ko men o.m. vier Rolls Royces voor- de oudste is van 1927 en ver der twee Delages, twee Hispano-Sui- za's en verscheidene bekende Ameri kaanse wagens van weleer, zoals een Durant, Essex, Hudson en Willys- Knight. Ook oude modellen van thans nog bekende merken zullen er staan, sommige nog in ongerestaureerde De ..crash-tests" van Audi-NSU hebben opnieuw uitgewezen dat het on verantwoord is. kinderen voorin een auto op schoot te vervoeren. Ook al heeft de volwassene zoals op de foto de grote dummy een gordel om. De Duitse autofabriek Audi- NSU heeft voor botsproeven in het testcentrum een kleine dum my in gebruik genomen, om na te gaan, hoe botsingen verdra gen worden door kinderen. De proeven, die genomen worden, dienen om het nut van kinder gordels of andere beschermin- igen vast te stellen. I De meeste van deze proeven zijn feenomen met de kleine dummy op de achterbank, omdat het „lichtzinnig" is kinderen op de voorste zitplaatsen op liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii j Met ingang van 1 oktober a.s. dient Hke Nederlandse auto op de weg doorzien te zijn van een buitenspie gel. Deze maatregel wordt in Bene- ux-verband genomen, vooruitlopend ip de verplichting buitenspiegels aan e brengen, die in EEG-verband op> ;omst is. In de Duitse bondsrepubliek gold en dergelijke verplichting reeds. Al- e Duitse auto's, die in Nederland morden afgeleverd, zijn dan ook al 'an een buitenspiegel voorzien. Ook indere merken leveren reeds een antal modellen met buitenspiegel af. Het gaat hier om een buitenspiegel an de linkerkant, die met name van •elang is bij inhalen, omdat de bin- irnspiegel onvoldoende uitzicht biedt ip verkeer, dat zich al gedeeltelijk laast de auto bevindt. Het is daarbij van belang, dat de luitenspiegel stevig is. Om die reden uilen in de toekomst buitenspiegels 'an een uniform Europees keurmerk oorzien moeten zijn Binnenkort zul- en in ons land ook alvast uitvoe- ings- en montagevoorschriften voor ijspiegels verschijnen. schoot te nemen. In zo'n geval wordt een kind al bij een lichte botsing door de voorruit geslingerd. Het systeem, dat Audi-NSU ge bruikt, werkt volgens het principe van een katapult en is ontwikkeld door prof. dr. Fiala van de technische hogeschool in West-Berlijn, die in middels hoofd van de research-afde- ling van het Volkswagen-concern ge worden is. Er wordt een stootkracht mee ont wikkeld, evenredig met de botsing van een auto met een snelheid van 50 km. per uur bij een eigen gewicht van de wagen, dat. 1000 kg. bedraagt. Met varianten op dit gewicht kan ook een hogere snelheid nagebootst wor den Dergelijke onderzoekingen worden meer toegepast in de auto-industrie Het belang van autogordels voor kin deren is uit de proefnemingen ook bij TNO te Delft in ons land -- dui delijk komen vast te staan. Niettemin wordt nog schrikbarend weinig ge bruik gemaakt van kindergordels en nemen velen nog altijd kinderen voorin een autö op schoot. Met de wetgeving in de Europese landen wordt wel het aanbrengen van veiligheidsgordels algemeen ver plicht gesteld, maar voor kinderen in auto's bestaat nog geen enkele wet. Ondanks de vele testresultaten, die al bekend zijn, ook bij de overheden. staat. De bedoeling van de veiling is mede „de belangstelling voor het his torische voertuig bij een breed pu bliek aan te wakkeren". van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds een voorbezichtiging georganiseerd, evenals zaterdagoch tend na 8 uur. De veiling zelf begint om half twaalf 's morgens aan de Veursestraatweg 280 en er mag alleen kontant betaald worden. Bumpers, die ook bij het rijden flinke schokken kunnen opvangen, worden in de Verenigde Staten volop getest. Verwacht wordt, dat er met ingang van 1973 voorschriften komen, volgens welke de bumpers van auto's bestand moeten zijn tegen botsingen met een snelheid van 8 km. per uur Later zou dat opgevoerd worden tot 30 km. per uur. De bumpers, die tot nu toe alleen nut hebben bij het parkeren, zullen op den duur de auto's in elk geval 10 a 15 cm. langer maken en wellicht ook nog iets duurder. De nieuwe Amerikaanse bumpers, op basis van elastische of scnokbreker-achtige werking energie-absorberend ge maakt, behoeven geen speciaal onder houd. Volgens General Motors is bij proe ven gebleken, dat er nu al bumpers goed zijn om botsingen met snelheden tot 14 km. per uur op te vangen, wel ke botsingen anders al zo'n 1.000 gul den schade kunnen veroorzaken. Een kleine ..come-back" met een grote wagen bereidt de befaamde Britse ontwerper Donald Healy voor. De 72-jarige autoconstructeur is thans president-direkteur in de kleine autofabriek Jensen, die snel opkomt. Healy zal in juni een twee persoons sportwagen uitbrengen, die een snelheid van 200 km. per uur kan bereiken. De autofabriek Jensen heeft vooral bekendheid verworven met auto's, die vierwielaandrijving hebben. Vier van de vijf Jensens gaan thans naar de Verenigde Staten. De heer Healy hoopt volgend jaar een produktie van bijna 10.000 wagens te bereiken. Hij heeft in het verleden veel succes ge had met de Austin Healy- en MG- sportwagens. Volgens de Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek N.V. kunnen ip ons land nog steeds Cortina's gele verd worden, hoewel de assemblage in de fabriek te Amsterdam stilstaat. Sinds 1 maart geldt er een werk- tijdsverkorting, die vorige en deze week nog verscherpt is. De direktie van de fabriek over weegt nu in de toekomst de Cortina- assemblage geheel te beëindigen en op vrachtwagens over te schakelen. De Britse stakingen waarvan de jongste bij Ford begon op 1 februari jl. hebben meermalen leverings problemen veroorzaakt. Dat dit thans nog niet het geval is. komt mede doordat Ford ook in Nederland steeds meer Duitse dan Engelse auto's verkoopt De problemen, die zich op het ogenblik voordoen, is dat bepaalde uitvoeringen en kleuren schaars worden. Duurt de staking nog langer voort, dan zullen de voorraden van Fords Cortina in Nederland wel langzamerhand uitgeput raken. Het besluit van de Franse autofa brikanten, om de in oktober te hou den Parijse autosalon af te gelasten, is herroepen. Op aandrang van de Franse regering zal de tentoonstelling gewoon doorgaan, waarbij de rege ring zich bereid verklaard heeft bij te dragen in de kosten van het expose ren. Deze kosten waren voor de auto fabrikanten reden om af te zien van een salon, zo werd althans gezegd. De belangen Iran de consumenten, andere exposanten bijv. met auto- onderdelen en niet het minst van de Parijse horeca-sector tol en met de nachtclubs toe, zijn groter dan de be langen van de Franse auto-industrie, die weinig direkt baat bij liet expose ren vindt. Dit temeer, omdat zij in eigen land toch al een indimkwekkend marktaandeel van circa 80pct. heeft. Een aantal importeurs is echter nog niet tevreden met de hoge ten toon - stellingskosten en hun „bevroren" winstmarges, reden waarom zij heb ben aangekondigd de salon te zullen boycotten. Uit de steekproef bleek dat slechts 1/3 van de auto's voldoet aan de eis. dat de uitlaatgassen maximaal 4^2% koolmonoxyde mogen bevatten. Een eis die binnenkort wettelijk ingevoerd wordt. Na de test gemiddeld slechts 2,8% koolmonoxyde De niet goed afgestelde auto's pro duceerden gemiddeld 6,8% kool monoxyde. Na het bijstellen van de carburateur zakte het gemiddelde tot 2,8%. Dus ver onder de straks gel dende wettelijke norm. Als u ook meehelpt kan de luchtverontreiniging drastisch beperkt worden Shell helpt de luchtverontreiniging beperken met zijn benzine nieuwe formule. Maar ook als automobilist kunt meehelpen, als u gebruik maakt van de gratis uitlaatgastest bij Shell. Het duurt maar een paar minuten U wordt snel en gratis geholpen op één van de ruim 250 Shell-stations met het paarse spandoek. En u rijdt er niet alleen „schoner" door, maar ook zuiniger. Klant overgeleverd aan grillen van fabrikant Wettelijk ..keurmerk" zou heilzaam zijjn Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Van de 800 mil joen gulden, die per jaar in Ne derland aan schoenen wordt uit gegeven. wordt ruim 100 mil joen gulden weggegooid aan veel al dure, maar minderwaardige produkten. Met deze opmerking heeft de Utrechtse schoenmaker A. Stöckschen als voorzitter van het 200 leden tellende Schoen- makersgilde onlangs de consu ment hard geconfronteerd met een, wat hij noemde, onhoudbare toestand in de schoenenbranche. ..Er wordt tegenwoordig maar wat aangerommeld. Het publiek wordt door fabrikanten misleid. Voor prij zen. die veel te hoog liggen, worden produkten op de markt gebracht van ronduit minderwaardige kwaliteit. RAD VOOR OGEN De klant wordt gewoon een rad voor de ogen gedraaid met schoenen, die van leer lijken te zijn gemaakt, maar in. werkelijkheid van goedkope kunststof zijn. Als dat nu voor een zacht prijsje werd gedaan, zou dat misschien nog te rechtvaardigen zijn. Alle waar naar zijn geld. Maar in heel veel ge vallen moet de klant net zo veel of meer betalen dar. voor eenzelfde paar echt leren schoenen". Vandaar d-e wens van zijn gilde: invoering van een wettelijk verplich te kwaliteitsaanduiding. „Net zoiets als bij de gouden juwelen: een soort keurmerk. Dan weet de klant tenmin ste wat hij koopt. Op het ogenblik weet hij dat niet, want de techniek is wel tot zoveel in staat, dal kunstleer voor de leek niet van echt leer is te onderscheiden". Een voorbeeld daarvan noemt hij de schoenen van het zgn. krokolak. ..Die naam suggereert krokodillen- huid, maar in feite is het niets meer dan een ordinair soort plastic, waarin de prent van krokodillenschub'oen is gedrukt". WETSWIJZIGING Om invoering van een kwaliteits merk te bewerkstelligen, heeft het gilde al contact opgenomen met het ministerie van economische zaken en het Consumenten Contact Orgaan. Stöckschen: „beide instanties staan positief tegenover ons voorstel. Bin nenkort gaan we naar Den (Haag om het CCO een demonstratie te geven van de misstanden in de branche. En daarna gaan we opnieuw naar het ministerie. Ons doel is een wetswijzi ging te bewerkstelligen, waardoor zo'n keurmerk verplicht kan worden gesteld. Als we het CC-O achter ons krijgen, geloof ik, dat ons dat wel lukt, al zal het wel een tijdje duren voor onze wensen geëffectueerd zullen worden". MISLEIDING De gildevoorzitter al ruim 40 jaar in het schoenmakersvak geeft vlot toe, dat de huidige situatie in de branche hem ergert. „Je kan rustig stellen, d.at vele duizenden gewoon worden belazerd. Ik kan er geen an der woord voor vinden. 't Is toch pure misleiding wanneer kopers een paar schoenen wordt aan geboden voor eer. dikke zestig gulden, terwijl er aan materiaal slechts voor een fractie daarvan aan goedkoop plastic is verwerkt? Fabriek en win kelier maken er dikke winsten aan. want ze zijn het geld gewoon niet waard. Ik heb meegemaakt, dat kopers met voor zes tientjes gekochte schoenen al na drie dagen bij me kwamen om ze te laten repareren. Die waren er ge woon ingetrapt. Uitwendig zagen de schoenen er aardig uit, maar in wer kelijkheid bestonden ze uit niet meer dan wat grof jute met daarover een plastic laagje. Natuurlijk gaat zo iets snel kapot. Het plastic laat los en gaat krullen. Zelfs als vakman kan je daar niets meer aan doen. Ik adviseer dan altijd terug naar de winkel te gaan en ver goeding te vragen. Maar in dc meeste gevallen is die er niet bij. Ze zeggen gewoon: sorry, maar dit zijn mode schoenen en daar geven we geen ga rantie op". Kwalijk noemt Stöckschen het. dat de klant naujvelijks zelf de kwaliteit kan beoordelen. „De techniek is zo geraffineerd, dat het slechtste plastic als echt leer kan worden verkocht. Alleen de vakman ziet het verschil. Ruw geschat bestaat zeker dertig procent van alle op de markt ge brachte produkten uit dit materiaal. Voor de fabrikant is dat natuurlijk een aantrekkelijke zaak. Die werkt op snelle produktie en snelle slijtage. Hij verdient er dik aan. Maar beseft waarschijnlijk niet, dat de klant er mee wordt gedupeerd. Ook waar het om zijn gezondheid gaat. Want het is een uitgemaakte zaak, dat kunststofschoenen slecht zijn Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het NIPO vroeg begin maart aan 1064 Nederlanders boven de 21 jaar of zij van plan wa ren om te gaan stemmen. 68 pet. van hen zou zeker gaan stemmen, 8 pet. antwoordde belist niet te gaan. 14 pet. van de ondervraagden dacht dat er tussen de 60 en 85 pet. kans bestond dat zij zouden gaan stemmen. Voor 6 pet. was die kans veel kleiner: tussen de 2 en 40 pet. Opvallend was bij dit onderzoek dat de groep die zeker zou gaan stemmen vooral groot was bij de ouderen: 52 procent in de leeftijds groep van 21 tot en met 24 jaar. 65 procent van 25 tot 34 jaar. 68 procent van 35 tot 44 jaar. 71 procent van 45 tot 54 jaar, 74 procent van 55 tot G4 jaar en 76 procent van 65 jaar en ouder was zeker van plan om op 28 april te gaan stemmen. De ARP-stemmers zullen volgens de peiling van begin maart wel eens eerder kunnen gaan kiezen dan bij voorbeeld potentiële D'66-stemmers: 91 pet. van de AR-stemmers, 79 pet. van de CHU-stemmers, 73 pet. van de VVD-, de KVP- en de DS'70-stem- mers, 72 pet. van de PvdA-stemmers en 68 pet van de D'66-stemmers was vast van plan om naar de stembus te gaan. voor de voeten. Kunststoffen ademen slecht uit en dat kan op den duur allerlei kwalijke gevolg-cn hebben". Eén mogelijkheid is er slechts, vol gens het gilde, om dat kwaad te ke ren: de fabrikant te verplichten op de schoen aar. te geven van welk mate riaal hij is gemaakt. „Dan kan de klant zelf bepalen hoeveel geld hij er voor over heeft Zoals de situatie nu is, kan dat niet. Hij is gewoon overgeleverd aan de grillen van de fabrikant, die rekent wat hij wil rekenen, of het nu een kwaliteitsschoen is of een goedkope kunststoffen na bootsing. Onder dit motto: het publiek ziet het verschil tóch niet en: alles wat verkocht wordt, is meegenomen." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Meer dan 30 le den van de KVP in Amsterdam zijn overgestapt naar de PvdA. nadat hun vice-voorzitter van de afd. Amster dam-Oost. de heer J. ten Berge, zijn lidmaatschap had opgezegd cn zich als lid van de PvdA had aangemeld. De heer Ten Berge gaf als motief voor zijn bedanken op. dat de KVP stelselmatig verraad pleegt aan de laagst betaalde groeperingen en dat hij zich niet meer kon verenigen met het woningbouwbeleid van de rege ring De Jong. Hij noemde dit beleid verraad aan de arbeidersklasse. De heer Ten Berge was van 19G7 af lid van de KVP en eveneens van die tijd af vice-voorzitter van de afd. Am sterdam-Oost. Bij het federatiekantoor van de PvdA Amsterdam deelde men gister avond mee, dat het ln totaal om 80 KVP-leden gaat, die svmpatiseren met de PvdA. Van hen hebben zich al 32 als lid aangemeld. De rest heeft nog om bedenktijd gevraagd. Verder werd gezegd, dat de lande lijke ledenwerfactie, waarmee giste ren op de televisie een begin is ge maakt tot resultaat heeft gehad, dat 800 nieuwe leden zich opgaven. Voor het eerst sinds een half jaar is er bij de PvdA nu sprake van een kleine netto-winst. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De inkomens grens om in aanmerking te kun nen komen voor een aanvullen de huursubsidie is opgetrokken van 15.000 tot 17.000 gulden, de grootte van de bijdrage blijft on veranderd. n.l. ten minste 120 gulden en ten hoogste 900 gulden per jaar, afhankelijk van de ver houding inkomen en huur. Minister Schut heeft dit meege deeld, bij het vaststellen van de nieu we huursubsidieregeling voor 1971. Ook in de nieuwe regeling wordt de norm gehanteerd dat de huur meer dan een zesde of een zevende van het inkomen moet bedragen wil men voor subsidie in aanmerking kunnen komen. De regeling geldt voorlopig alleen voor huurders van na 1960 met rijkssubsidie gebouwde woningen. Bij de behandeling van de huur- harmonisatievoorstellen in de Tweede Kamer heeft de minister echter toe gezegd, dat de huursubsidieregeling ook betrekking zal hebben op com plexen woningen in het gehele land die voor 1960 door gemeenten en corporaties zijn gebouwd en particu liere huurwoningen in de nog niet ge liberaliseerde gebieden. Steun Deze toezegging zal" van kracht worden als ook de Eerste Kamer haar fiat geeft aan de huurharmonisatie- plannen. Voorts is een regeling in voorbereiding voor geldelijke steun voor collectieve verbetering van wo ningen in oude stadsbuurten. Als deze maatregel van kracht wordt zal voor groepen goedkope woningen, die door het aanbrengen van verbeteringen aanmerkelijk in huur stijgen, ook aanvullende huursubsidie mogelijk zijn. Inmiddels staat nog niet vast of de Eerste Kamer met de huurharmoni- satieplannen akkoord zal gaan. De nationale woningraad heeft een brief aan de Kamer geschreven waarin hij eraan herinnert, dat aan de huurhar- monisatieplannen" dezelfde onbillijk heden kleven als het wetsontwerp huurbelasting, dat door de Eerste Ka mer werd verworpen. Met spijt constateert de raad dat het dwingend voorschrijvende karak ter van het wetsontwerp waarbij uit sluitend de woningcorporaties en de gemeenten worden verplicht om pe riodiek voorstellen voor huurverho ging te doen, door de Tweede Kamer niet is gewijzigd." over kaas gelezen niet vergeten.. Frico eten STOCKHOLM Een Zweeds blad heeft vandaag geschreven dat de 27-jarige prinses Christina van Zwe den aanstaande ZQmer met een niet- adellijke Zweed zal trouwen. Het hof had geen commentaar. De a.s. bruidegom is de 30-jarige zakenman Tord Magnusson. Hij is 12 jaar met de prinses bevriend ge weest, volgens het blad. Twee van Christina's zussen zijn ook met niet adellijke burgers getrouwd, alleen prinses Birgitta is met een prins ge trouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13