D'66 DANSEND DE STRIJD IN Drinkt u vrije koffie? SUPRA Oud-invaliden krijgen er drie gulden bij Kruisinga: ernstige situatie in Arntszhoeve Druggebruik onder kinderen nam toe Verdachten krijgen nog onvoldoende bijstand Concentratie in Hieris'npak van de bovenste plank. Supra, de bekende vacuumgemalen kwaliteitskoffie, is er ook in calfeïnevrije vorm.Koffie, die het volle pond geeft aan smaakengeur. Geniet er maar rustig van! caMnevrij f2,69perpak. Amendement AR aanvaard Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Personeel heeft drugs gebruikt Prof. Tenhaeff vindt Zweed ongeschikt Kruidenierswinkel moet een mini- warenhuis worden WOENSDAG 31 MAART 1971 Van een onzef verslaggevers ARNHEM/CULEMBORG De besturen van het Koninklijk Techni- eum PBNA in Arnhem en van het STudiecentrum Culemborg hebben lot een volledige integratie besloten. Dit is de eerste grote fusie op onder wijsgebied in Nederland. De twee instellingen zullen geza- tnenlijk optrekken onder de naam Koninklijke PBNA. Zij hebben samen Irond 40 000 cursisten terwijl met eni- |ge tienduizenden oud-leerlingen ser- fvice-contacten bestaan. Voor de fusie bestaat geen econo- Imische noodzaak; wel zijn beide in-' Istituten ervan overtuigd dat de ze- Iventiger jaren een zodanige explosie Ivan kennis te zien zullen geven, dat Bundeling gewenst is De fusie zal, zo is door de directie meegedeeld, voor de 310 vaste mede werkers (250 bij PBNA, 60 bij Culem borg) niet tot ontslagen behoeven te leiden. Ongeveer 15 gezinnen komen in 1971 en 1972 in aanmerking voor overplaatsing naar Arnhem. In Cu lemborg blijft tot 1973 in elk geval gelegenheid bestaan tot mondelinge jegeleiding bij de studie. Nadat het fusie-besluit genomen Iwas, zijn de de ondernemingsraad én I de personeelscommissie van PBNA en ■Culemborg deze week in het overleg ■betrokken. (Van een onzer verslaggevers) EDE „De burgers bij het bestuur". Ook in het katholiek militair tehuis in de garnizoensplaats Ede ontbreekt deze verkiezingsleus van D'66 niet, al moeten militairen er wat vreemd tegenaan kijken: alsof zij er niet „bij" mogen. Toch is D'66 ook op hun gunsten uit. Dicht bij „huis" worden ze door de afdeling Ede van de partij vergast op een verkiezingsshow, die in het teken staat van een onderwerp dat al even dicht bij huis ligt: de defensie. Om acht uur. het tijdstip waarop de show zich zou ontrollen, is de de primerende, zwakverlichte toneelzaal in het militair tehuis nog angstwek kend leeg. De maats lijken zich zelfs niet lekker te hebben laten maken dóór het aangekondigde optreden van twee meisjesdansgroepjes, die een nieuw element in de althans Neder landse politiek moeten brengen. Ruim een kwartier later ziet het er wat minder somber uit. De zaal is weliswaar niet vol, maar afdelings voorzitter P. A. var. Gent kan dan toch zo'n twee handen vol belangstel lenden welkom heten. De militairen hebben hun kloffies in de kazerne la ten hangen, op twee aankomende of ficieren na, die best willen weten dat ze meer dan burgers zijn. Leuker Van een verslaggever DEN HAAG Mensen die het gebruik van drugs in de aten houden menen over be paalde verontrustende aanwijzin- Voorzitter Van Gent zegt een show leuker te vinden dan eer. debat ..tus sen twee mensen die allebei gelijk hebben" en introduceert de spil waarom die show zal draaien: luite nant-kolonel K. P. Bloema, defensie specialist en - Kamerkar.didaat van D'66, die tussen het showwerk door zal vertellen welke kijk de democra ten op onze defensie hebben. Karei Bloema, zoals Van Gent de overste joviaal aankondigt, krijgt per spreekbeurt niet meer dan een mi nuut of zes. zever, toegemeten. De zaal wordt opgeroepen hem met een variant op een schlager van het to neel te zingen als hij het bonter maakt. De zaal zal aan deze oproep slechts eenmaal, uiterst schoorvoe tend. gevolg geven. Terwijl entertainer Bloema zich zorgelijk staat af te vragen of we nog wel kunnen spreken van de Russische dreiging, marcheren twee Russische soldaten, vreemd genoeg uitgemon sterd met een D'66-speldje, wat te denken geeft, het toneel op. Bloema, zelf ook zichtbaar blij met deze afleiding, wil de beide Russen jenever aanbieden, maar de heren believen slechts wodka. De overste, toch niet meer rekenend op Russisch bezoek, heeft dat niet zo gauw in huis en doet een compromisvoorstel: hij kan wel. en daar is hij D'66 voor, bier aanbieden. Dat blijkt er bij de bui tenlandse collega's in te gaan als wodka, zodat de drie een heildronk kunnen uitbrengen, op de Russische dreiging of zoiets. Daarna is het voorlopig weer uit met de pret. Bloema, komt, na de pauze, nog eenmaal aan bod en geeft de aanwe zigen daarna gelegenheid vragen te stellen. Een beroepsmilitair, ook -in burger overigens, maakt daarvan ge bruik door zijn strijdmakker Bloema voor de voeten te werpen de soldaten naar de slachtbank te willen leiden, zoals in de donkere dagen van '40. Andere lastige vragen volgen. Bloe ma slaat zich manmoedig door de beantwoording heen. De Ymka's ma ken zich inmiddels op voor hun laat ste dans, een Cubaanse. Na alles kan dat er ten slotte nog wel bij. Voordat Bloema zich meester maakt van de microfoon, dansen zes hupse en frisse meiskes het toneel op. in aangepaste dracht gestoken, voeren ze een boerendans op, een laatste eer betoon, zoals Van Gent schalks heeft gezegd, aan de politicus Koekoek. Ze ruimen het veld voor een lange en militair enigszins broos uitgevallen figuur. Hij is sterk vergrijsd in het militaire vak. Onder het spreken trekt hij van tijd tot tijd wat met nek en schouders, daarmee de indruk wekkend dat hij zich toch niet hele maal senang voelt in zijn burgergrijs. Bloema spreekt van een „gek experi ment", dat misschien de aanzet is „tot wat er in de komende tijd zou kun nen gebeuren". Wat hij daarmee be doelt. zal voor altijd een raadsel blij ven. Duiderlijker is zijn uitspraak dat hij in dat experiment de rol van con ferencier speelt, al waarschuwt hij zijn gehoor onmiddellijk dat hij het niet tot zijn taak rekent „grapjes te vertellen". Saskia en Serge zijn gisteren van Schiphol vertrokken naar Dublin, waar ze 3 april zullen deelnemen aan het Eurovisie Songfestival met het liedje De Tijd. In hun midden dirigent Dolf van der Linden. gen te beschikken. Het gebruik van hallucinogenen door jonge kinderen (11 - 12 jaar) wordt steeds vaker geconstateerd. Ver der neemt ook het gebruik van heroïne toe. Dit vertelde de Amerikaanse we tenschapsjournalist A. L. Blakeslee, die gisteren het woord voerde op een symposium van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevorde ring van de Pharmacie. De heer Blakeslee zei dat de aan tallen barbituraten- en amfetamine tabletten die op de zwarte markt worden verhandeld astronomisch zijn. Daarentegen schijnt de populariteit van LSD af te nemen, mogelijk als gevolg van de afschrikwekkende werking van de z.g. „bad trips" die dikwijls worden gezien. OFFICIËLE LEUGEN De Amerikaan vertelde dat de officiële leugen één van de oorzaken is dat verdovende middelen zoveel ingang bij jongeren hebben gekregen. Ongeveer 35 jaar geleden hebben de officiële instanties namelijk de on- 0.. herstelbare fout gemaakt marihuana v.elllc.,..l1n? P'ï" J*an Algesal-b: voor te stellen als eer. zeer gevaar- doordringend, lijke stof, die aanzette tot misdaad en Huiselijk Dringt direct door tot aan de baard van de pijn Koffitbranderijtn »lnd« 1782 IJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer I-balsem. ld, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige die het slachtoffer van kwaad tot er- warmtesensatie of irritatie van de huid te ger en tenslotte tot de ondergang veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend bracht. weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken Toen de jeugd echter doorkreeg dat spoedig plaats voor een durend gevoel van dit onjuiste voorlichting was, had dit verlichting en welbehagen, de averechtse uitwerking dat ook aan Y^ht "iet tot de pijn uitbreektZorgt andere waarschuwingen geer. geloof h*?'™ fï meer werd gehecht. Daardoor nam verlichte,\LGESAL bij alle apoth. eh drog het gebruik van LSD en amfetamine toe. aldus de heer Blakeslee. GEVAAR Een andere spreker op dit congres onderstreepte echter nogmaals het grote gevaar van de hennepproduk- ten. Dat was prof. dr. E. L. Noach, die zei dat er voldoende krachtige farma cologische argumenten bestaan om hennepprodukten op de opiumlijst te houden. De kennis van dosis en effect daar van is onvoldoende en over de sprei ding in. individuele gevoeligheid is weinig bekend. Volgens prof. Noach bestaat nog weinig zekerheid over de werkzame bestanddelen van met na me de hennepprodukten. waarvan dus wordt gezegd dat ze niet gevaar lijk zijn voor mens en maatschappij. Marihuanasigaretten onder de wa renwet brengen is nog niet mogelijk in verband met de onzekerheid over de werkzame bestanddelen. Voorts geloofde prof. Noach niet dat de ma- rihuanagebruiker zelf weet tot hoever hij kar. gaan. Dit zou uit proeven zijn gebleken. HALLUCINOGENEN Weinig reëel achtte hij de discussie over het afvoeren van hallucinogenen van de opiumlijst. De Opiumwet be rust namelijk op internationale af spraken. Voor een binnenlands gele galiseerd gebruik zou de stof het land binnengesmokkeld moeten worden. In zijn openingswoord voor het symposium zei de voorzitter van de KNMP, dr. J. H. M. Winters, dat de apothekersorgar.isatie bezorgd is over de grote doses verdovende middelen die buiten medische of farmaceuti sche controle om worden ingenomen of ingespoten. Juist de apotheker weet dat prak tisch alle stoffen (met uitzondering van de hennepprodukten), die bij het gebruik van drugs een rol spelen, de zelfde verbindingen zijn die de apo theker in de vorm van een genees middel met grote voorzichtigheid ten behoeve van zieken aflevert. Hij moet dan ook constateren dat er van deze stoffen grote hoeveelheden buiten de normale wettelijke bewaking om in de zwarte handel terechtkomen. AFHANKELIJKHEID De directeur-generaal van de ge neeskundige dienst in Noorwegen, dr. K. Evang. zei dat uit een overweldi gende hoeveelheid gegevens met ze kerheid kan worden geconcludeerd dat cannabis een afhankelijkheid veroorzakende stof is. Die afhanke lijkheid ontstaat dikwijls bijzonder snel zo meende deze deskundige van de World Health Organization. Veel sneller dan bij alcohol. Een erva ringsfeit is dat overschakelen op een ander middel doorgaans regel is. zo verklaarde hij. In elk geval begint hij zijn verhaal uiterst huiselijk. Hij heeft het over „mijn vriend de brandweerman", die pathologische trekjes vertoont, omdat hij overal vuur ziet en de halve we reld bij zijn brandweerkorps wil in lijven. Gelukkig blijkt al gauw dat Bloe ma er niet werkelijk zulke hoogst- merkwaardige vrienden op nahoudt, maar zich slechts van een parabel heeft bediend om duidelijk te maken, dat hij, en daarme D'66, afstand neemt van de koude-oorloghitserij waaraan sommige militairen zich nog steeds overgeven. In ook voor veertien jarigen bevat telijke taal ontvouwt hij de genuan ceerde visie die D'66 op de krijgs macht heeft. De Russen, legt Bloema uit, liggen echt nog niet voor de deur, wat anderzijds natuurlijk weer niet. betekent dat je zomaar, „als onnozele halzen", dat leger zou kunnen af schaffen of uit de NAVO zou kunnen treden. TEL AVIV (UPI, Reuter, AFP) Gisteren is in Israël een vliegtuig vol Joodse immigranten uit de Sowjet- Unie aangekomen Het zijn meren deels jongeren. De groep behoort tot de ongeveer 100 Joden, die op 10 maart het parle mentsgebouw in Moskou „bezetten". Onder hen bevindt zich de 23-jarige Israël Resjel. componist en tekst schrijver van het lied .Dlauw-Wit". dat het strijdlied werd van de Joden, die Rusland willen verlaten. DEN HAAG De oud-invali- den zullen met ingang van 1 juli niet 4,maar 7,bruto per dag verhoging krijgen. In de Tweede Kamer werd gisteravond een amendement door mejuf frouw J. van Leeuwen van de ARP, ondersteund door KVP en CHU, ingediend, waarin deze extra verhoging wordt geregeld. Minister Roolvink die aanvankelijk niet verder dan 4,wilde gaan, heeft dit amendement niet afgewezen. De andere partijen in de Tweede Ka mer hadden evenmin bezwaren. Van daag zal over het amendement worden gestemd. De kosten van deze extra ver hoging worden volgens het amende ment verkregen door de WAO-premie met ingang van 1 januari met 0,1% extra te verhogen. De premie was al met 0,15 verhoogd, waardoor de aanvankelijk voorgestelde hogere uit kering van ƒ4.— per dag kon wor den behaald. Mejuffrouw Van Leeu wen wilde haar voorstel zien als een begin om de uitkeringen aan de oud invaliden gelijk te trekken. In zijn reactie op het amendement- Van Leeuwen zei minister Roolvink dat deze extra verbetering wel .pijn lijker zal zijp voor de groep waarvoor nog niets kan worden gedaan. D"e heer Roolvink wees met klem op de pre mieverhogingen die per 1 januari nu nodig zijn. Maar, zei hij, we zijn nu zover dat over de kinderbijslag kan worden gepraat om ruimte te krijgen voor de sociale verzekering. Minister Roolvink vond gisteren in eerste instantie behalve de oppositie ook de ARP tegenover zich met de wens om meer te doen voor de zoge naamde oud-invaliden. Mejuffrouw J. van Leeuwen wenste dat de minister zich duidelijker zou uitspreken over Je suggestie van de ARP om voor de oud-invaliden een accijns te heffen op Van onze parlementsredactie DEAi HAAG Een speciale en deskundige comissie zal een onderzoek instellen naar de gang van zaken in de psychiatrische inrichting Willem Arntszhoeve in Den Dolder. Staatssecretaris van Volksgezondheid dr. R. J. Kruisinga heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Op grond van rapporten was hem gebleken dat er in de inrichting spra ke is van een ernstige situatie in be stuurlijk opzioht. Maar ook wat het personeelbeleid betreft en de sfeer van de inrichting moet gesproken worden van een ernstige toestand. De Tweede Kamerleden dr. J. H. Lamberts (PvdA) en mevrouw mr, E. Veder-Smit (WD) hadden staatsse cretaris Kruisinga mondeling vragen gesteld over de Willem Arntszhoeve. Het onderzoek in de inrichting zal worden ingesteld naar de kwaliteit van de behandeling, de verpleging, de verzorging, het personeelsbeleid en dc inrichting. Aan de hand van de resul taten van het onderzoek zal de staatssecretaris maatregelen nemen ter verbetering. In afwachting van de resultaten van het werk van de com missie kon staatssecretaris Kruisinga een aantal vragen var. de kamerleden nog niet beantwoorden. De commissie van onderzoek heeft inmiddels haar eerste hoorzittingen gehouden. Naast dit onderzoek wordt door de procureur-generaal te Am sterdam nagegaan in hoeverre dief stal van medicijnen als verdovende middelen is gepleegd. Een politioneel onderzoek is nodig om deze diefstal len aan het licht te brengen. Volgens een vraag van mevrouw Veder-Smit zou het verplegend per soneel. speciaal werkzaam in de afde ling Dennendal herhaaldelijk onder invloed van drugs verkeren, waar door het zijn taak niet goed kon ver vullen. Drie (loden Staatssecretaris Kruisinga beves tigde als antwoord op een vraag van dr. Lamberts dat een patiënte tijdens het baden is overleden. Aangenomen wordt dat de patiënte een natuurlijke dood is gestorven. Maar zekerheid bestaat er niet. Verder is een tweede patiënt een zeer bewegelijk kind zei dr. Kruisinga in het zwembad verdronken. Een derde patiënt stikte in eer. stuk appel. Toegepaste eerste hulp mocht niet meer baten. Naar de laatste sterfgevallen wordt een apart onderzoek ingesteld. Het resultaat van dit onderzoek was. dat aan de directie van de in richting is gevraagd nauwkeurige in structies op te steller, voor het toe zicht op de patiënten in de zwemba den. Na de dood van de patiënt die ln een stuk appel stikte, verzuimde men aangifte te doen bij de geneeskundige inspectie voor de geestelijke volksge zondheid. Ook var. de kant van de justitie wordt deze dood onderzocht. De .Willem Arntszhoeve te Den Dolder en het Willem Arntsz Huis te Utrecht zijn verenigd in een stichting die als semi-overheidsinstelling moet worden beschouwd. Het bestuur is een reger.tencollege van 9 personen. De Willem Arntszhoeve is in drie afdelingen gesplitst: 1. Dennendal, deze afdeling heeft 13 tot 14 paviljoens voor ongeveer 300 patiënten. Ze is bestemd voor perma nente verpleging van zwakzinnigen 2. De afdeling psychiatrie met 350 patiënten. 3. 'De afdeling geriatrie (180 patiënten). Drugs Verdovende middelen zijn gebruikt in de afdeling Denner.dal. Men is tot de conclusie gekomen dat een syste matisch onderzoek moet worden inge steld naar de voorraadbewaking van de verdovende middelen. Er zou vol gens bevindingen van de inspectie voor de geneesmiddelen sprake zijn van de overtreding van de wet op de geneesmiddelen, van de opiumwet en de wet op de uitoefening van de ge neeskunst. Staatssecretaris Kruisinga onthulde verder in de Tweede Kamer dat de functie v«n de regionale inspecteur van de geestelijke volksgezondheid teveel is verstrengeld met de gegroei de omstandigheden in de inrichting. Een deel van zijn taa k is daarom overgenomen door de hoofdinspectie Om het onderzoek van de speciale commissie zo onafhankelijk mogelijk te laten verlopen is de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid niet in de speciale commissie vertegenwoor digd. Leden van deze commissie zijn prof. dr. M. Speijer, mr J. van Andel te Oosterbeek en prof dr. J. G. Prik te Nijmegen. frisdranken. Het voorstel van de ARP werd ondersteund door de PvdA en de groep-Aarden. Minister Roolvink gaf in zijn ant woord aanvankelijk geen mogelijkhe den tot de verdere verhoging aan. Een extra bijdrage uit de algemene mid delen is voor de regering niet aan vaardbaar. Een verdere premieverho ging stuitte cok op bezwaren. Ook de frisdranken-suggestie wees de minis ter af met het oog op de gelijktrekking van de accijnzen in de Benelux. De fracties in de Tweede Kamer zijn overstroomd met brieven van deze groep invaliden, die niet onder de wet op d' arbeidsongeschikt heid vallen, omdat zij vóór 1 juli 1967 (toen de wet van kracht werd) reeds invalide waren. In hun uitkeringen kunnen zij, vergeleken bij de overige invaliden zelfs ƒ57,14 per dag minder ontvangen. Bijna honderdduizend in validen zouden zo benadeeld zijn. De meerderheid van de SER is er voor de uitkeringen van de oud-invaliden te koppelen aan li t loon dat zij op 1 juli 1967 zouden hebben verdiend, wanneer zij toen niet invalide waren geweest. Maar zo ver wilde minister Roolvink niet gaan. Het argument was dat de programmering van de sociale verzekering in gevaar zou ko men en de optrekking van de AOW en AWW tot het minimum-loon in dc toekomst zou worden vertraagd. Mr. T. van Lier van de PvdA, van wie in het verleden al drie moties over deze zaak werden verworpen, zag geen argumenten om de rechtsongeldigheid van de oud-invaliden niet op te heffen. Er is geen sprake van dat een tegemoetkoming aan de oud-invaliden de verwezenlijking van een volksver zekering tegen arbeidsongeschiktheid in de weg zou staan. De oud-invali den, zei hij, moeten op 1 juli volledig aan hun trekken komen en de optrek king van de AOW behoeft dan niet vertraagd te worden. Er zou enige besparing mogelijk kunnen zijn in de sfeer van de kinderbijslag om voor deze zaak ruimte te scheppen. De heer Van Lier rekende de minis ter voor dat een geleidelijk toenemen de premielast nodig is. De regering wijst echter een overheidsbijdrage om budgettaire redenen af. De suggestie van een extra heffing op de frisdranken sprak de heer Van Lier wel aan. Daarom vond hij het kwalijk dat de minister had laten weten dat zo'n extra dekking tot de mogelijkheden behoort. Mejuffrouw Van Leeuwen vroeg de minister of de regering de kwestie van accijns in Benelux-verband zwaar der laat wegen dan een premieverho ging. Het gaat ons er om, zei hij, dat de oud-invaliden royaal worden gehol pen. zonder dat andere groepen in de knel komen. Een integrale oplossing van het probleem van de oud-invali den was volgens haar in deze kabi netsperiode niet neer mogelijk. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het dagelijks bestuur van de universiteit te Utrecht wil de Zweed dr. NL Johnson uitnodigen als gasthoogleraar een jaar lang de vaca ture van de parapsycholoog prof. dr. W. H. C. Tenhaeff te vervullen. De heer Tenhaeff. bijzonder hoogleraar vanwege de vereniging voor psychical research, acht dr. Johnson volmaakt ongeschikt voor deze functie. Tegenover de aantijgingen van prof. Tenhaeff en de vereniging VPS stelt het universiteitsbestuur dat dr. Johnson een licentiaat in de psycho logie heeft en bovendien de nodige publikaties op zijn naam heeft. Een commissie van drie hoogleraren zal worden benoemd om zijn verdere we tenschappelijke werk te beoordelen. Na een jaar zal dan een definitieve beslissing over de opvolging van prof. Tenhaeff genomen kunnen worden. De reactie van prof. Tenhaeff en de vereniging VPS op de voorgenomen benoeming zijn bijzonder scherp- Prof. Tenhaeff: „Johnson is een le- gerpsycholoog die zich ook wel eens een keer in parapsychologie verdiept heeft". Hij geeft zelf de voorkeur aan de Chileen O. Bechler, die als psycho loog en als parapsycholoog wereldbe kend is. Het geschil over de opvolging van prof. Tenhaeff gaat ook over de onaf hankelijkheid van het instituut voor parapsychologie binnen de universi teit. De vereniging vreest dat dit in stituut zal worden ingekapseld bin nen de subfaculteit der psychologie. Van onze sociaal-economische redactie LUNTEREN „De zelfstandige kruideniers hebben de wetswijziging, die het straks (vermoedelijk per 1 ja nuari 1972) mogelijk maakt dat de detailhandelaren alle artikelen kun nen verkopen die zij willen, drin gend nodig, want velen van hen zijn gedwongen, hun assortiment aanzien lijk te verbreden om nog een rede lijke winst te kunnen behalen". Aldus de voorzitter van de Christe lijke Kruideniers Bond, de heer P. Renkema, gistermiddag in de alge mene vergadering van deze organisa tie. En hij gaf de leden meteen een advies mee: „Bereidt u er op voor. dat u straks van uw winkel een aan trekkelijk miniatuur warenhuis maakt, door het assortiment uit te breiden met diverse artikelen van buiten de levensmiddelenbranche". Met het oog op die nieuwe ontwik kelingen wees de heer Renkema met grote nadruk op de noodzaak de ken nis te vergroten, vooral van het on dernemerschap. „De aanvullende cur sussen liggen al klaar. Voor zelfstan dige ondernemers, die zich tijdig we ten aan te passen, zijn er nog steeds volop kansen om de strijd tegen welk grootwinkelbedrijf ook met succes te voeren". De CKB-voorzitter waarschuwde voor bepaalde vormen van zelfbe dieningsgroothandelsbedrijven, zoals MAKRO van de Steenkolenhandels vereniging (tevens eigenaresse van het De Gruyter-concern). „Iedere zelfstandige kruidenier die naar de MAKRO sjouwt, legt de bijl aan de wortel van zijn eigen boom", aldus de heer Renkema. Kritisch stelde hij zich ook op tengeover het beleid van veel gemeenten, die de grondprijs in de winkelcentra hoog opvoeren en te gelijkertijd voor een fractie van die prijs elders bouwgrond uitgeven voor de stichting van zelfbedieningswaren huizen en dergelijke. „Dat is zonder meer onrechtvaardig, onbehoorlijk en onbillijk", zo zei de heer Renkema. De onlangs tot wethouder gekozen secretaris van de CKB H.A. de Boer uit IJmuiden noemde het noodzake lijk dat in het overheidsbeleid meer rekening wordt gehouden met de ge volgen van beleidsbeslissingen op al gemeen sociaal-economisch gebied voor het midden- en kleinbedrijf Bij de komende kabinetsformatie moet er zijns inziens een staatssecretaris ko men met een zeer specifieke opdracht ten aanzien van deze sector en met vodloende mogelijkheden om zijn be leid in het geheel te integreren. DEN HAAG Binnen de advocateur groeit het onbehagen over onvoldoende mogelijkheden om daadwerkelijke rechtshulp aan ver dachten te bieden. In een telegram aan minister Polak (justitie) pleiten de besturen van alle jonge balies in Nederland en een lande lijke werkgroep van 22 jonge advocaten voor een aantal veranderin gen die de „impasse moet doorbreken die bestaat bij het streven naar verbeteringen in de behandeling van strafzaken." De jonge advocaten willen op korte termijn: drastische verhoging van de ver goeding voor rechtsbijstand aan niet-draagkrachtige verdachten; doeltreffende voorlichting aan iedereen.die als verdachte met de justitie in aanraking komt over de mogelijkheden van rechtsbij stand; elke verdachte rijk of arm moet, zodra te verwachten valt dat tot inverzekeringstelling wordt overgegaan, de gelegenheid krij gen tot overleg met de advocaat. De toevoeging van een advocaat aan verdachten, die zich in voorlopige hechtenis bevinden, gebeurt in een te laat stadium. Namelijk wanneer de belangrijke beslissing tot het in be waring nemen al is gevallen. Soms krijgt de verdachte pas een raads man wanneer al is overgegaan tot gevangenhouding voor een termijn van dertig dagen. Maar wie zelf een advocaat kan betalen kan al meteen na het politieverhoor over een zelf gekozen raadsman beschikken. „Dit leidt tot een ook voor de advocatuur onverteerbare discriminatie tussen vermogende en onvermogende ver dachten". aldus de jonge advocaten in het telegram aan minister Polak. Om de advocaten „in de gelegen heid te stellen hun verplichtingen ook jegens niet-draagkrachtige verdach ten ten volle na te komen", zal de rechtsbijstand aan die verdachten een zakelijke basis moeten krijgen. Het huidige stelsel van een vaste vergoe ding per strafzaak moet worden ver vangen door vergoeding voor afzon derlijke verrichtingen van een advo caat op basis van een puntenstelseL Bovendien zal in strafzaken deze overheidsbijdrage per verrichting op gelijk niveau moeten komen met de bijdrage in burgerlijke zaken, aldus de telegramschrijvers. Minister Polak wordt verzocht te bevorderen dat er bij de komende kabinetsformatie aandacht wordt be steed aan het verzoek van de jonge advocaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9