Streekvervoer scholieren en nodig voor bejaarden Openlucht-boekhouder kreeg naast zich onderwater-opzichter )r. Wielenga hoogleraar lathologisclie anatomie it Scholenbouw blijft nog urgent probleem FORSE VERLIEZEN KUNNEN FUNESTE GEVOLGEN HEBBEN vr: 3 Medische Faculteit Rotterdam 'llF Doelenrecital van Rudolf Firkusny De PSP heelt een minnaar Interfaculteit bedrijfskunde Delft naar Nog geen wijziging reglement van orde Tweede Kamer Polio-epidemie in Staphorst afgelopen Politiek in Ridderkerks marktkraam Minister Roolvink naar Almkerk Rode Kruisziekenhuis rotterdam wordt uitgebreid RT, WOENSDAG 31 MAART 1971 T DEN HAAG Het streek- rvoer verkeert in moeilijk- ;den. De ondernemers hebben Jet via hun Koninklijke Vereni- p ng van Transport Onderne mingen vorige week met harde jfers aangetoond: de 45 onder mingen zullen dit jaar waar- hijnlijk een verlies lijden van I 65 miljoen. I, Forse rode cijfers die zowel voor de ;;y drijven en hun personeel als voor passagiers funeste gevolgen kun- n hebben. Want vast staat wel, dat wanneer de ondernemingen niet ldoende financieel worden onder- S'Éfeund een groot aantal onren dabele lijnen zal moeten worden ||pekapt. Sa Gezien de belangrijke maatschap- lijke functie die vooral het streek- rvoer heeft, is dat een hachelijke ak. Want het gaat hier niet om kele lijnen, maar om vele tientallen, i eerder geslaakte noodkreten van I dernemingen bij gemeente- en pro- iciale besturen geven daar een dui- lijke indicatie voor. Het plan van Gelderse Tramwegen om 16 lijnen staken, waardoor 26 dorpen en 10 urtschappen niet meer zullen wor- n aangedaan, is er maar één triest orbeeld van. ga!De oorzaak van deze ontwikkeling? ijsj de eerste plaats het teruglopend rvoer. Door het snel gestegen eigen tobezit is het passagiersaanbod ha lert 1964 voortdurend gedaald. Be- gea oeg het aantal ritten (gemiddelde ïgte: 13 kilometer) in 1965 nog D.000.000, dit jaar zal dit teruglopen well onder de 300.000.000. Voor vrijwel ;-bie bedrijven een ontwikkeling, waar- edfor aan de rode cijfers niet meer te >rd tkomen valt. iet Een andere belangrijke oorzaak ieniarnaast is de aanzienlijke stijging ie In de loonkosten. Door de ook dit zicjar doorwerkende 400,golf en 1 or de gelijktrekking, vorig jaar, agi n de lonen van streekbuschauffeurs er iet verschil daartussen bedroeg ge- eni idde'id 60,-«- per maand) vergt het ïn rps van ruim 0000 chauffeurs zo el extra geld dat ook dit een be- ngrijke klap voor veel bedrijven is. nt< Geschat wordt dat hiermee alleen lm dit jaar een extra bedrag van ^raalf miljoen gulden is gemoeid. Als en weet dat bij de exploitatie van sondernemingen tweederde van de "sten bestaat uit loonkosten, is het ~l»n duidelijke zaak dat ook zo een 1 itwikkeling niet zonder effect kan e olijven. Wankelen •ndememers geven echter toe dat vooral het constante teruglopen het passagiersaanbod is, dat tal escjn bedrijven doel wankelen. En niet leen dit jaar. Veel ondernemingen ?n,Jmpen al jaren met moeilijkheden, .anvankeljjk kon men ze compen- en met tariefsverhogingen, maar gtze hebben de laatste jaren een neeidanige omvang aangenomen, dat :ch(^n zich nauwelijks kan permitteren «ar nog meer op te doen. ét gevolg daarvan was dat reser ves moesten worden aangesproken en die zijn nu bij de meeste ondernemin gen geslonken tot nul. Voor de bedrij ven alle reden om nu het stormsein te hijsen en de overheid te verzoeken om meer hulp. Overigens spijkert die overheid al sedert 1969 bij. In dat jaSr werd voor het eerst een steun van drie miljoen gulden verleend. Het jaar daarop werd dat vijftien miljoen. En voor dit jaar is 25 miljoen toegezegd. 'Veel te weinig', zeggen de onder nemers, 'een druppel op een gloeiende plaat'. Zij wijzen in hun kritiek op de houding van de overheid ten aanzien van de problemen bij de spoorwegen. Daar wordt 70 miljoen ingepompt om onrendabele lijnen in stand te houden plus nog eens 35 miljoen voor renteverlies. 'Is de maatschap pelijke functie van het streekvervoer minder dan die jvan het spoor'.", vraagt zich de KNVTO af. Is het een rechtvaardige zaak busondernemingen te verplich ten- verliesgevende lijnen te blij ven exploiteren zonder daarvoor een redelijke tegemoetkoming te geven en de bedrijven maar op eigen kracht te laten voort- ploeteren, terwijl de Spoorwegen jaarlijks een royale vergoeding ontvangen?" De organisatie vindt het niet meer dan reëel dat de overheid voor dit jaar met zeker 40 miljoen meer over de brug komt. 'Gebeurt dit niet, dan zullen diverse bedrijven wel genoodzaakt worden ingrijpende maat regelen te nemen; hetzij door de fre- kwenties te verminderen, hetzij door hele lijnen af te kappen. Dit zou betekenen dat vele gemeen- ech ROTTERDAM Bij Konink- Besluit is dr. G. Wielenga moemd tot gewoon hoogleraar de pathologische anatomie aan Pt0Medische Faculteit Rotter- 'rof. Wielenga werd in 1926 te Rot- dam geboren. Hij studeerde aan de Ijksuniversiteit te Leiden, waar hij :r 1954 het artsexamen aflegde. Na n jaar als assistent van de internist Wolvius werkzaam te zijn geweest het ziekenhuis „Eudokia" te Rot- rdam, vestigde hij zich als huisarts Wassenaar. ra< Na twee jaar keerde hij terug naar ken Rijksuniversiteit te Leiden. Hier is hij achtereenvolgens assistent op afdeling verloskunde en gynaeco- ;ie (hoofd: prof. Holmer), de afde- g anatomie en Embryologie (hoofd: ip\ Df. Dankmeijer) en de afdeling pa- adplogie (hoofden: prof. Van Rijssel prof. Schaberg). :n 1959 promoveerde prof. Wielenga doctor in de geneeskunde op het oefschrift: „De relatie tussen coarc- -on lo aortae en ligamentum arterio- ti". Zijn promotor was prof. dr. J. .7 nkmeijer. •JjSinds 1962 tot heden is dr. Wielen- lid van de vaste staf van de afde- lig pathologie te Leiden. Sedert die '5-^d is zijn belangstelling vooral ge- an in de richting van de gynaecolo gische pathologie en gynaecologische Jf» todiagnostiek. ^^an september 1963 tot september bracht hij een bezoek aan Ame- aan de Ohio State Universi- -"W ty, John Hopkins University in Balti more en het Walter Reed Hospital in Washington. Prof. Wielenga heeft tal van publi caties in binnen- en buitenlandse we tenschappelijke tijdschriften op zij» naam staan. Deze publicaties betref fen vooral onderzoekingen binnen het vakgebied van de gynaecologisch» pathologie en gynaecologische cyfo* diagnostiek. ten zonder openbaar vervoer zouden komen te zitten'. Wie het ernstigst door deze maatregelen zouden worden getroffen is duidelijk: de bejaarden, maar vooral ook de jonge scholieren in de provincie, waar het spoorverkeer geen enkel alternatief biedt. De statistieken mogen dan aan tonen dat steeds meer jongeren met de brommer naar school gaan, dit geldt alleen voor de 16-jarigen en ouderen. Degenen die jonger zijn en in de provincie wonen, zijn voor het vervoer naar school geheel aangewe zen op de bus. En wanneer deze zou uitvallen, staat hun geen andere mogelijkheid ter beschikking dan de fiets School- hoofden in deze streken spreken daar om over een bepaald zorgelijk perspec tief. Kan stroomlijning van de bedrijven nog enig soelaas bieden? De KNVTO daarover: 'Bij de commissie-vervoers- vergunningen is men thans bezig met een ideeënschets, waarin wordt voor gesteld de 45 ondernemingen van nu te bundelen tot 17 samenwerkings verbanden. Maar daarvan moet men geen gou den bergen verwachten. De besparin gen die daardoor zullen worden ge maakt, zullen zeker niet in de tien tallen miljoenen lopen. De recente fusie van vier Friese bedrijven heeft dat wel geleerd. ROTTERDAM Het laatste concert in de Meesterserie 70-71 werd dinsdagavond in de Grote Doelenzaal verzorgd door de Tsjechisch-Amerikaanse pianist Rudolf Firkusny. Hij bracht een programma ten gehore met werken van Haydn, Schumann, zijn landgenoten Dvorak en Janacek, en Ravel. De avond werd ingezet met de Sonate in C (Hoboken XI:50), één van de laat ste. die Havdn voor het klavier compo neerde. Hetzelfde stuk werd al eerder in deze serie gespeeld en wel door de jonge Amerikaan Mischa Dichter. De vergelijking met deze voortreffelijke herschepping drong zich dinsdagavond aan de luisteraar op en het moet ge zegd, dat Firkusny's visie volledig hier van verschilde. Terwijl Dichter een heldere, stijlzu-'vere en SDirituele lezing gaf, toonde de Tsjech zich zoals vaken een uitstekende toegerust instrumenta list met gepolijst spel. maar zijn bena dering was, met tamelijk veel linker pedaal, romantisch gericht, en dus op het punt van stijlzuiverheid aanvecht baar. Het was een goede gedachte van de pianist om Schumann's weinig gehoorde „Davidsbündlertanze" op het program ma te zetten. Dit is merkwaardigerwij ze één van de stukken van de groot meester der Duitse romantiek, die niet een grote sympathie van de pianisten genieten, mede waarschijnlijk, omdat het niet tot de meest persoonlijke wer ken van de meester behoort. Firkcsny heeft met zijn expressieve lezing, technisch van voortref feiijk gehalte en fraai van klank, veel eer ingelegd. Kleine storingen, zoals het meestampen tijdens heftige passages en een soms wat rijkelijk gebruik van het rechterpedaal deden daaraan nauwelijks of geen afbreuk. Na de pauze vergastte de solist zijn auditorium op verzorgde en boeiende interpretaties van Dvoraks ècht-romantische Variaties in As, op. 36. het ballade-achtige stuk ,,1 oktober 1905" van Leos Janècek en twee stuk ken uit de Miroirs van Ravel: het prachtige „Vallée des cloches" en de ..Alborada del gracioso", het laatste in een wat persoonlijke interpretatie. Het succes was zodanig, dat er nog een tweetal toegiften volgde: een Mazur ka van Chopin en een uiterst virtuoos gebrachte Concertetude van Smetana. P. V. Van een actie om het reizen per streekbus aantrekkelijker te maken, verwacht men evenmin veel. 'De spoorwegen mogen dan succes hebben met hun speciale goedkope retours en abonnementen, bij het busvervoer is dat veel minder aantrekkelijk. Zelfs wanneer je speciale tarieven tegen de halve prijs zou brengen, zou dit maar een voordeel leveren van hooguit enkele dubbeltjes; bij de spoorwegen rekent men in guldens'. Een uitzichtloze situatie dus? Onder nemers reageren met een positief 'ja'. Op eigen kracht zal er weinig meer verbeterd kunnen worden, als men ervan uitgaat, dat het huidige lijnen stelsel gehandhaafd dient te worden. Royaler De KNVTO: „Alleen als de overheid royaler over de brug komt, zullen we kunnen blijven doorrijden. Dat is voor ons het grote punt. Het wordt hoog tijd, dat de overheid zich duidelijk uitspreekt over de waarde die zij aan het streekvervoer hecht. Tot nu toe hebben we daar weinig over gehoord." 'Pas als de regering een standpunt inneemt, zullen we verder kunnen praten. Maar dan moet dat wel snel gebeuren, want de meeste bedrijven staat het water nu wel tot aan de lippen'. WADDINXVEEN Op alle tien de plaatsen in Waddinxveen waar de politieke partijen hun affiches voor de komende ver kiezingen hebben opgeplakt is vannacht de affiche van de PSP verdwenen. Op de vrijgekomen plaatsen hing een biljet met het opschrift "Hier hing de PSP- plaat, een minnaar nam hem mee" (De affiche van de PSP laat een ontklede jongedame zien die met gespreide armen voor een koe staat-red.) ROTTERDAM De interfaculteit bedrijfskunde van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam en de Technische Hogeschool te Delft, die nu in Rotterdam is onder gebracht, wordt begin volgend jaar overgebracht naar Delft. Dit is noodzakelijk door de grote expansie van J deze interfaculteit die in october 1970 tot stand kwam Zij telt nu dertig studenten maar men rekent er op, dat in 1973 er zevenhon derd zullen zijn. In Rotterdam is geen ruimte rneer om de voor deze expansie noodzake lijke nieuwbouwplannen door te voe ren, in Delft is dit wel mogelijk. Zoals bekend is prof. dr. J. H. Christiaanse, prot.chr.lid van de Rot terdamse gemeenteraad, scherp ge kant tegen deze gang van zaken. Hij is voornemens stappen te doen om te bevorderen dat deze interfaculteit toch in Rotterdam zal kunnen blij ven. GOUDA De uitbouw van Gouda naar een levendig centrum met tach tig- a honderdduizend inwoners in de Randstad Holland blijkt reeds in de beginfase grote problemen op te leve ren. Zo moet het in aanbouw zijnde stadsdeel Bloemendaal. de grootste stadsuitbreiding in de bijna 700-jari- ge geschiedenis van Gouda, het nog steeds zonder belangrijke voorzienin gen als scholen en winkels stellen. De Goudse gemeenteraad ging dinsdagavond vooral op het probleem van de scholenbouw in. Bij de aan vang van het nieuwe schooljaar is al leen de gemeentelijke school voor ba sisonderwijs „De Schakel" gereed, waarvan in eerste instantie ook het protestants-christelijk en rooms-kat- holiek onderwijs in afwachting van het realiseren van eigen scholen gebruik zullen maken. Een kleuterschool in Bloemendaal, waar zich al vele jonge gezinnen heb ben gevestigd, ontbreekt echter nog steeds. Het bouwplan is gereed en het geld (een burgerzinlening is beschik baar, maar de vergunning is nog steeds niet afgekomen. Wethouder J. Kruijsheer (onderwijs) sprak de ver wachting uit dat deze vergunning na zeer lang aandringen waar schijnlijk op korte termijn zal afko men. De kleuters in Bloemendaal, die nu op scholen in het Boerhaave-kwartier en Gouda-Noord zijn aangewezen, hebben daarmee in augustus echter nog geen „eigen" school. Wethouder Kruijsheer zegde toe de mogelijkhe den van een tijdelijke kleuterschool bij voorbeeld in een houten keetje zullen onderzoeken. De KVP-fraktie had in een „open brief" aan de gemeentraad voordien al op de situering van kleuterscholen gewezen. Deze zijn tot nu toe over het algemeen zo ongelukkig gesi tueerd, dat de kleuters drukke ver keerswegen moeten oversteken. Vol- SCHARENDIJKE Men hoeft niet meteen op de knieën te ..De ,man. werd 's morgens naar liggen voor de techniek om toch bewondering te hebben voor f^11 eilandje gebracht, noteerde van j -j ii* i* kwartier tot kwartier de water- de mamer waarop m deze weken het zoveelste zeegat wordt stand en .s avonds werd de open_ dichtgesnoerd. Niet door de bouw van een dijk moeizaam luchtboekhouder met zijn moei- rechttoe rechtaan, maar op een gevarieerde, welhaast speelse wijze met behulp van caissons en door het storten per kabelbaan van zo'n 140.000 blokken van elk 2Vq ton. Het moet gelijktijdig gebeuren en dat is ingebouwd in het afdam- dat betekende het lang tevoren ma- mingsschema; de verfijningen in de ken van voorspellingen. Berekend techniek die konden worden be moeit worden wanneer de caissons reikt. De manier waarop men zo'n dienden te worden afgezonken; of twintig jaar geleden na de wa- wel bij de laag- dan wel bij de tersnood te werk ging heeft nu hoogwaterkering. Toen dat vast- veel van de methode-van-de-natte- stond moest worden voorspeld vinger. wanneer die kenteringen zich zou- Ook toen was er respect voor de den voordoen. wetenschap, was er modelonder- zaam vergaarde gegevens afge haald. Hoe lang lijkt het al weer geleden hoe onwezenlijk die Schouwse Robinson Crusoë. Nu smoort men zeegaten af met een kabelbaan waarvan de gonde liers zijn gezeten in behaaglijke, feestelijk gekleurde kabines, maar bij alle vervolmaking van de tech niek is er toch wat handwerk ge bleven: de controle of het aanne- merswerk onder water wel volgens het bestek is verricht. Of de drem pel die is opgeworpen in de stroom- zoek. maar toch, wanneer er een fle" we! ,wensu hou- Daarna begon het moeizaam te- dijkgat dichtging en het berekende ^en zmkstukken het, de taluds, rugrëkenen, wanneer de caissons ogenblik was aangebroken, dan ga- ,e,?eve,sj uj u 1S ge~ van de bouwplaats moesten worden ven de hooggeleerde heren niet het steld met de bodembescherming, getransporteerd; wanneer zij ge- bevel alvorens veiligheidshal- Qp die vragen kunnen alleen dui- reed moesten zijn; wanneer de bouw ve eerst baggerbazen. dijkwer- kers hct antw0ord geven door kers v«n de oude_, «tempel, te vra- zich voortbewegend in de duis- gen wat zij ervan dachten. tere diepte met behu, va„ een Dan spoog zon oudgediende eens kompas met de hand registre- ïn het vlietende water, keek zijn ren hoe de bezinkingen erbij liggen, wegdrijvende speekselylokje een Hu„ stemn,en. via microfoons op- paar seconden na en als zijn oor- klinkcnd ult de dieptc worden deel was nog even wachten dan vastgelegd op cassetterecorders en tijdig correcties aan te brengen in "erd er gewacht. later worden de aldus verzamelde Toch maakte men al gebruik van gegevens uitgewerkt, gecompliceerde berekeningen waar- het dan gebeuren, voor de gegevens soms op curieuze In ons land zijn er nu zo'n 500 precies zoals jaren geleden bere- wijze moesten worden verzameld, duikers (civiele en militaire) en kend. De kabelbaan draait en vast Zo was er eens een vaartocht over twee daarvan zijn ambtenaren: de moest beginnen, de aanbesteding. Natuurlijk stond vast dat zo'n voorspelling over een periode van meer dan drie jaar nooit helemaal juist zou blijken en vandaar de no dige elektronische apparatuur om het werkelijke proces te volgen en tijdig correci de prognoses. En nu gaat staat dat de laatste caisson zaterdag het ondergelopen eiland Schouwen, 1 mei zal worden afgezonken. dat was veranderd in een bin- Het publiek kan nu komen, nenzee. Spoorwegen en busbedrijven arran- Zo ver het oog reikte: water, met geren uitstapjes; rederijen vaar- hier en daar een verdronken boer- tochtjes. Het is alsof er een soort derij, en midden in die water- natte kermis" is. Fascinerend hoe plas een droge plaat van amper men van wat eens uit doodsnood een paar meter in het vierkant werd geboren nu iets maakt dat waarop een ijzeren cafétafeltje en derne waterbouwl ^Imieken" bij"al- veel heeft van een blijspel, een spel een stoel waarop een dijkwerker. Ie hulpmiddelen als modellen en dat intussen liefst 280 miljoen Gewapend met een potloodje en computers, er nog steeds plaats is kost een bloknote zat hij daar terzijde voor een oud beroep als dat van Boeiend is het aantal zekerheden van een peilschaal. duiker. 34-jarige T. Timmermans uit Hoo- rerheide en de 29-jarige T. Sprakel. Zij zijn in dienst bij rijkswater waar zij de rang hebben van onderwater-opzichter. Zi.i hebben de gang van zaken in het Brou- wershavense Gat gevolgd, van dag tot dag, bewijzend dat bij al'e mo- gens de KVP-fraktie is het gewoon niet verantwoord kleuters alleen naar school te laten gaan. Hetzelfde geldt voor de leerlingen uit de laagste klas sen van de basisscholen. In de brief sprak de KVP-fraktie de vrees uit, dat met de situering van kleuterscholen rond de toekomstige Burgemeester van Reenensingel, de hoofverkeersader van Bloemendaal, hetzelfde dreigt te gebeuren. Zij gaf als haar mening te kennen, dat de accommodatie voor kleuteronderwijs zodanig optimaal in de nieuwe woon wijken moet worden gesitueerd, dat zo min mogelijk kinderen voor hen te drukke wegen moeten oversteken. Wethouder Kruijsheer ging in zijn betoog echter niet erg diep op het standpunt van de KVP-fraktie in. Het woord school was op deze weer bijzonder langdurige raadsvergade ring niet van de lucht. Zo stemde de raad na enige discussie in met het voorstel de gemeentelijke handelsa vondschool om te zetten in een avondschool voor mavo. De gemeenteraad ging akkoord met een aangepast voorstel de aanvanke lijk gemeentelijke school voor lager economisch en administratief onder wijs (leao op te zetten in samenwer king met het protestants-christelijk en rooms-Jsatholiek onderwijs. Vele raadsleden toonden zich aller minst ingenomen met het feit, dat de uiteindelijke kosten van de sporthal De Springers bijna drie ton hoger zijn dan de uit 1967 daterende raming van 1,1 miljoen aangaf. Met name de heren H. Brand (lib. en drs. J. Borgman (soc. beschouw den deze overschrijding, waarvoor de raad een aanvullend krediet moest voteren, als een misser DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren nog niet tot een beslissing kunnen komen over het voorstel tot wijziging van het eigen reglement van orde, voorzover het betreft de regeling van tegemoetko mingen aan de fracties en van de spreektijd bij splitsingen van fracties. De voorgestelde wijziging van het reglement van orde kwam vanuit de Kamer zelf en was gebaseerd op de gedachte dat „het ontstaan van ver deeldheid in een fractie een aangele genheid is, die noch het werk van de Kamer nog van de schatkist mag schaden." Het initiatief kwam van zes Ka merleden, te weten freule Wttewaall van Stoetwegen (CHU) en van de he ren Aantjes (ARP), Wiebenga '(PSP), Van Lier (PvdA), Geertsema j[VVD) en Bakker (CPN). Het risico, dat de leden van een fractie het onderling in die mate oneens worden, dat er een splitsing ontstaat, moet uitsluitend door die fractie zelf gedragen worden, zo betoogden zij. Zij vinden voorts dat alle rechten en faciliteiten, die aan de oorspronke lijke fractie waren toegekend, moeten worden verdeeld over de groepen, waarin een fractie uiteenvalt. De bil- lijkste wijze van verdeling is, naar hun mening, die naar evenredigheid van de aantallen hierbij betrokken leden. Vandaag zal de Kamer een defini tieve beslissing nemen over het wijzi gingsvoorstel. Staphorst (7) DEN HAAG De polio-epidemie in Staphorst is thans geëindigd. Het zal nog wel mogelijk zijn dat zich nog een geval van deze gevreesde ziekte in Staphorst voordoet, maar dat zal dan de nawerking zijn van de explosie die in dc afgelopen weken 37 slachtoffers maakte. Dit was gisteren de reactie van de directeur-generaal van de volksge zondheid, dr. P. Siderius op het feit dat in de laatste vier dagen (sinds 26 maart) geen enkel poliogeval in Stap horst meer is geconstateerd. Dr. Siderius meent ook dat de vac cinatie door middel van suikerklont jes een gunstige uitwerking heeft gehad. De laatste drie gevallen van polio werden waargenomen bij niet- gevaccineerden, zo voerde hij aan. ■mei 11) (Van een onzer verslaggevers) RIDDERKERK De onlangs opge richte Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Ridderkerk gaat dc Rid derkerkers nauw bij dc politiek be trekken door verschillende politici al lerlei goederen te laten verkopen in een marktkraam, die op vrijdag 2 en 16 april a.s. op de weekmarkt wordt ingericht. De werkgroep heeft alle in de-hui dige Tweede Kamer vertegenwoor digde politieke partijen uitgenodigd om te helpen bij de verkoop van deze artikelen, die zijn verpakt in infor matiemateriaal betreffende de ont wikkelingsproblematiek. Op 2 april staat van 's middags twee tot vijf uur de heer Engwerda. Kamer-kandidaat van D'66, in de kraam, op 16 april gevolgd door PSP- lijsttrekker Wiebenga van twee tot vijf, terwijl van vijf tot 's avonds ne gen de PPR-lijsttrekker Aarden en de KVP-afgevaardigde van Ridder kerk Van Doorn de kraam zullen be volken. ALMKERK Op woensdag 7 april houdt de ARP een grote openbare verkiezingsbijeenkomst tc Almkerk in het Wapen van Emmickhoven. On langs bezocht de AR-lijsttrekker oud- mjnisfcer Biesheuvel in gezelschap van leden van dc Eerste en Tweede Kamer der Statcn-Gencraal reeds het Land van Heusden en Altena. Thans komt minister Roolvink naar dit gebied om zich van diverse pro blemen op de hoogte te stellen en een rede te houden. Op dezelfde vergadering zal het Tweede-Kamerlid uit het Land van Heusden en Altena Mr. J. N. Scholten eveneens het woord voeren. De ver gadering begint op3 8 uur en is voor iedereen toegankelijk. ZIERIKZEE De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft vergunning verleend tot uit breiding van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee met 24 bedden. Dit aigeveer 80 bedden tellende streekziekenhuis werd in 1956 met steun uit de Zweedse rampgelden ge bouwd en is vooral "s zomers, als het toerisme de ongevallencurve omhoog doet gaan, voor meer dan 100 procent bezet. Het verbaast me telkens weer, dat men in bepaalde streng-orthodoxe kringen Lucas 5 vers 31 aanhaalt als reden waarom men zich niet laat inen ten. Daat staat: „Zij die gezond zijn hebben geen geneesheer nodig, maar zij die ziek zijn". Vers 32 luidt dan: „Ik ben niet gekomen om rechtvaardi gen te roepen, maar zondaars, tot be kering". Je hoeft er toch geen theologie voor te hebben gestudeerd om in te zien dat het hier gaat om mensen die zich zon daars weten, i.p.v. om mensen die ge woon letterlijk, ziek zijn. Dat wil ook niet zeggen „geestelijk ziek", zoals ds. Muilwijk uit Opheusden in het overi gens toe te juichen artikel in de krant van 25 maart zegt. Ik hoop van harte, dat een blij, aan stekelijk geloof (de bijbel staat er vol van) de plaats- gaat innemen van de helaas nog zo talrijke hoofdbrekens over wat niet mag. Jezus heeft ons vrij gemaakt. We mogen zoveel wél. Wordt het geen tijd, dat de leidinggevende figuren in de kerken helpend en zelf zoekend de weg wijzen naar de zege ningen van deze tijd en afwijzen dat wat men als christen links moet laten liggen? Men laat nu veel mensen in de kou staan. Mevr. R. Roelofse

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5