LEDEN REP A T EN KEUZE Rusland zorgt in Genève voor doorbraak Vakcentrales: geen stemadvies Nog dit jaar schets Voorjaar 1971 voor gewestvorming Wasserette 5% (RITA) HIT WEER Minder zon Brand Zonnehoeve Bankrovers snel gearresteerd Wellicht polio in N.-Brabant Verbod B-wapens in zicht duurder VERHUISD 'S- GRAVEND IJ KWAL 93 ROTTERDAM Streekvervoer: dienstregeling onder voorbehoud ieiuwe Leidse Covuant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvactich is ghebleven mijn hert \m teghenspoet!" Woensdag 31 maart 1971 51ste jaargang Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vroag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ach. de deur van het geluk at niet naar binnen open, men ;n ze niet openduwen door er genaan te stormen; zij gaat iar buiten open daar helpt en moedertjelief aan. SÖREN KIERKEGAARD Is bijna net of ik mijn eigen pony mijn eigen stal zou willen hebben! Zon en maan Zon en maan 1 april: zon op onder 19.13; maan op 8.55, der 2.14; 2 april E.K. oog water Dog water, 1 april: Rotterdam getij 8.31, 2e getij 20.53; Sche lingen 6.43-19.14; Vlissingen 27-18.00; Haringvliet a d. Zeezij- 7.21-19.49. DE BILT Het weer was van- g aanmerkelijk somberder dan sdag. Wel toonde de weer- art nog dezelfde verdeling van ge en lage drukgebieden. een ot hogedrukgebied boven andinavië en depressies bij anje en Griekenland, maar in oostelijke stroming die door e weersystemen over onze om- ing in stand wordt gehouden, een gebied met veel bewol- en enige regen naar ons and. De temperaturen bleven door et ontbreken van de zon aan de jge kant. Alleen in het zuidwes- i bleef het nog tot in de mid- l zonnig. Zonnig was het ook Scandinavië, waar het hoge. •ukgebied het weer in gunstige i beïnvloedt. dalen daar 's nachts de nperaturen nog tot enkele gra- n onder het vriespunt. In het iddellandse zeegebied is het :er ten gevolge van de daar inwezige gebieden van lage druk ij wisselvallig. De verdere ont wikkelingen schijnen op een aan- louden van de oostelijke winden wijzen. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De drie vakcentrales hebben opnieuw nadrukkelijk geweigerd een stemadvies te geven. Zij achten hun leden zelf in staat een keuze te bepalen en bovendien menen de vakcen trales dat het geven van een stemadvies hun politiek onafhankelijke positie kan aantasten. Rieten daken blijken nog altijd grote aftrek te hebben bij vuur. Drie brandweerkorpsen moesten gisteren worden ingezet om een brand in de jeugdherberg Zon- nehoeve in het Gooise Blaricum I te bestrijden. Een beoordeling door de drie vak centrales van de beleidsdaden van het kabinet-De Jong over de afgelo pen vier jaar was gistermiddag voor CNV-voorzitter Lanser aanleiding voor de verklaring, dat hij geen re den ziet tegen de confessionele werk nemers te zeggen dat ze niet op een confessionele partij moeten stemmen. Ook de vergelijking van het actiepro gramma van de vakcentrales met de programma's van de politieke par tijen gaf hem daartoe geen aanlei ding. Ondanks de bewering van de heer Lanser dat deze conclusie niet mocht worden gezien als een verkapt stem advies wensten NW-voorziter ter Heide en NKV-voorzitter Mertens zich gisteren bij de presentatie van de programvergelijking meer op de vlakte te houden. VERKAPT NKV-voorzitter Mertens: „Dit standpunt is voor rekening van Lan ser. Ik geef geen verkapt stemadvies. Voor mij is het kabinet-De Jong zwart «noch wit". Hoewel NW-voor- zitter Ter Heide toegaf dat het kabi net De Jong er in de beleidsvergelij- (Van een correspondent) BUSSUM De politie heeft giste ren, dankzij de medewerking van drie personeelsleden van het schoon- hiaakbedrijf C. Ekeris Sn Bussum, vier Italianen die de Bondsspaarbank aan de Laarderweg te Bussum had den overvallen en met een buit van ƒ29.000 er vandoor gingen, vlot kun nen grijpen. De auto waarin zij zaten stond te wachten voor een stoplicht in Diemen toen de politie hen in de kraag greep. Het nummer van de auto had de politie even tevoren door gekregen van de schoonmakers, die direct na de overval het initiatief in handen namen omdat het bankpersoneel nog volkomen in apathische toestand was door de overval. De rovers hadden hen met wapens bedreigd. Eén van de employé s had nog wel de tegen woordigheid van geest het autonum mer op te schrijven maar waar schuwde de politie niet. Dat deden de schoonmakers die toevallig in de buurt van de bank waren toen zij de gemaskerde rovers in de auto zagen stappen. king van de vakcentrales er nog niet zo slecht afkomt wenste hij zich toch een regering die difhter bij de vak beweging staat. De opmerking van de heer Lanser was volgens hem een in terpretatie, waaraan hij zich niet wil de wagen. Nadrukkelijk stelde de heer Ter Heide bij de presentatie van de pro gramvergelijking, dat dit werkstuk niet kan leiden tot een samenvatting en nauwelijks tot een interpretatie. ..De cijfers spreken voor zich zelf. Iedereen kan zijn eigen conclusie trekken", aldus de heer Ter Heide. Op de vraag in hoeverre de werkne mer met dit werkstuk uit de voeten zal kunnen komen, antwoordde de NW-voorzitter, dat hij er van uit gaat dat elke werknemer zelf zijn conclusies kan trekken en dat hem daarbij steun kan worden verleend door de politieke partijen en de nu- bliciteitsmedia. MINDER Uit de programvergelijking blijkt in ieder geval dat in het urgentiepro gram van ARP. CHU en KVP het peil van de collectieve voorzieningen aanzienlijk minder ver wordt opge voerd dan fel het urgentieprogram van PvdA, PPR en D'66. In hun ac tieprogram wagen de drie vakcentra les een extra ruimte voor collectieve voorzieningen van 3500 miljoen gul den in 1975. Volgens de confessionele partijen is de beschikbare ruimte 2400 miljoen, terwijl de oppositie partijen 4800 mil joen extra willen uittrekken. De vak centrales merken over dit verschil op, dat waar ARP, CHU en KVP duide lijk bij de wensen van de vakbewe ging achter blijven, D'66, PvdA en PPR verder gaan dan het actiepro gram van de bonden. „De uitslag van de enquête, die de vakcentrales onder de vakbondsleden hebben gehouden wijst echter in de richting, dat het beslag van het urgentieprogramma van D'66, PvdA en PPR op de groei van het reëel beschikbare inkomen vermoedelijk op grote weerstanden zal stuiten", aldus de vakcentrales. AFGEZWAKT Deze uitspraak werd gisteren door de -heer Ter Heide afgezwakt, toen bleek dat de 4800 miljoen, die de op positiepartijen aan de collectieve voorzie.iingen zouden willen besteden waarschijnlijk met een miljard gul den te hoog is geschat. „In dat geval. zegt Ter Heide, komen de oppositie partijen het dichtst bij de wensen van de vakbeweging. Volgens de programmavergelijking komt het versohil tussen het actiepro gram van de vakcentrales en het ur gentieprogram van de confessionele partijen vooral tot uiting op de pun ten woningbouw, verbeteringen in de onderwijssfeer, voorzieningen voor sport, recreatie en cultuur en verho ging van de wedde van de dienst plichtigen. Het programma van de PvdA. PPR en D'66 gaat op drie pun ten aan de wensen van de vakbewe- gfeig voorbij, namelijk wat betreft de voorzieningen voor sport, recreatie en cultuur, de versnelling van de regio nale ontwikkeling en de verhoging van de wedde van dienstplichtigen. Aan de andere kant bestemmen de ze partijen soms aanzienlijk grotere bedragen voor bepaalde doeleinden dan de vakcentrales. Dit geldt bij voorbeeld voor de woningbouw, de verbetering in de onderwijssfeer en de milieuhygiëne. De punten staan ook het hoogst genoteerd op het ver langlijstje van de vakcentrales. Nadere bestudering leert dat vol gens de programvergelijking de PvdA, D'66 en PPR dicht bij de vak centrales staan wanneer het gaat om het loonbeleid, het minimumloon, de medezeggenschap, de ondernemings raad, de raad van commissarissen en de volksverzekering tegen alle ge neeskundige risico s. POSITIEF De confessionele partijen stellen •zich volgens de vakcentrales positief op ten aanzien va« het bezitvor- mingsbeleid, de publicatieplicht, het 'oeroeprecht, en het individuele klachtenrecht. Overeenstemming tussen de vakcentrales in de beide combinaties bestaat er over de pen sioenen en de volksverzekering' te gen arbeidsongeschiktheid. De vakcentrales wijzen erop dat bijvoorbeeld de opvattingen over de grondslagen van een politieke partij, de staatkundige vernieuwing, de ze delijkheidswetgeving, het vraagstuk van oorlog en vrede en het buiten lands beleid van essentieel belang kunnen zijn bij het uitbrengen van een stem, maar dat deze onderdelen niet direct tot het werkterrein van de vakbeweging behoren. De vakcentra les kondigen tenslotte ook voor na de verkiezingen een programvergelijking asm. l'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij 1 Vandaag verschijnt ons f§ extra nummer: Voorjaar E j| 1971. Met vele artikelen op 1 I het gebied van woningbouw, E reizen, de tuin. mode en E E sport. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllhp Van e«n onzer verslaggevers WASPIK De inspectie voor de volksgezondheid in Noord-Brabant heeft een sterk vermoeden dat een 11-jarig jongetje uit Waspik, dat gis teren met verlammingsverschijnselen in het ziekenhuis van Tilburg werd opgenomen, door polio getroffen is. De jongen was niet tegen polio ingeënt. Morgen zal pas vaststaan of het inderdaad een nieuw geval van polio is. De jongen is door verlam mingen in beide benen getroffen. In Waspik is 97 procent van de bevol king tegen polio ingeënt. GENÈVE (Reuter, UPI. AP, AFP) De Sowjet-Unie en haar so cialistische bondgenoten hebben gisteren de impasse op de ontwape ningsconferentie te Genève, waaraan 25 landen deelnemen, doorbro ken. Zij hebben in feite een westers voorstel tot het verbieden van biologische wapens aanvaard. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen (binnenlandse zaken) verwacht dat het ontwerp-plan voor de ge west vorming in ons land rond de komende jaarwisseling klaar kan zijn. Op deze schets staan globaal de gewesten aangegeven waarin Nederland moet worden ver deeld. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Gewestvorming is noodzakelijk om in de toekomst een verantwoorde planning en een redelijk aantal voor zieningen voor de inwoners, mogelijk te maken. De verschillende gemeen ten die samen een 'gewest vormen zullen 'bijvoorbeeld samen wel in staat zijn een zwembad te bouwer. terwijl dit voor iedere gemeente af zonderlijk te duur kan zijn. Om de structuurschets te kunnen maken heeft het ministerie van bin nenlandse zaken een groot aantal ge gevens nodig over bijvoorbeeld toe komstige taak en omvang van het ge west. de thans bestaande samenwer kingsverbanden, de maatschappelijke samenhang van een bepaald gebied en de toekomstige ontwikkelingen. De provincies zullen deze gegevens moe ien verzamelen aan de hand van scherpe richtlijnen die mr. Van Veen vandaag bekend heeft gemaakt. Hij heeft deze richtlijnen samen met dc vier noordelijke provincies opgesteld. Bij de situering en de omvang van de toekomstige gewesten staan de taak en het aantal inwoners centraal. Mr. Van Veen denkt aan gewesten met gemiddeld 75.000 tot 100.000 in woners. dit met uitzondering van de stedelijke gebieden. Normgevend voor het bepalen van de maatschappelijke samenhang van een gebied zijn het voortgezet onderwijs, de ziekenhui zen, het forensisme, de migratie en het openbaar vervoer. De provincies zullen ook moeten vaststellen welke steden nu al een bepaalde centrum functie hebben om later het centrum van een gewest te kunnen worden. Bij de vorming van gewesten zijn de gemeente- en -provinciegrenzen niet normgevend. De gemeenten zul len ook mogen -afwijken van de structuurschets, -als -zij een gewest gaan vormen. Mr. Van Veen wil het in eerste instantie aan de gemeenten zelf overlaten. Wel wil hij de moge lijkheid - in de wet openhouden om gemeenten die niet willen meewerken tot gewestvorming te dwingen. Van een verslaggever DEN' HAAG Minister Nelissen is akkoord gegaan met een prijsverho ging van vijf procent voor zelfbedie ningswasserijen. Het percentage van vijf heeft betrekking op de prijzen die sinds 3 november golden. Nederlands Centrum voor Contactlenzen van de HEEMRAADSSINGEL naar de hoek Mathenesserlaan. NIEUW TEL.NR. 0 1 0-2 3.5 8.1 5 b.g.g. 25.03.14 In een gisteren ingediend ontwerp verdrag wordt voorgesteld, de ont wikkeling, productie en het in voor raad nemen van bacteriologische (biologische) wapens te verbieden en de vernietiging van deze wapens voor te schrijven De Sowjet-Unie had zich steeds voorstander verklaard van het gelijk tijdig verbied»! van biologische en chemische wapens. Engeland en Amerika voelden daar niets voor, om dat controle op een verbod van che mische wapens te moeilijk zou zijn. Beide landen willen later over een afzonderlijke regeling voor chemische wapens onderhandelen. Het opgeven van het Russische verzet tegen het Westerse voorstel viel samen met de opening van het 24ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie in Moskou, waar partijleider Brezjnew opriep tot hernieuwd streven naar ontwapening. De Russische delegatieleider, Alexei Rosjtsjin, zei, dat zijn voorstel was bedoeld om de impasse te doorbreken. „Koppeling" In Westerse kringen te Genève ge looft men, dat Moskou lang aan het gelijktijdig verbieden van biologische en chemische wapens heeft vastge houden, omdat het zelf over chemi sche wapens wilde blijven beschikken en het wist, dat Amerika en Enge land zich tegen de „koppeling" zou den blijven verzetten. Met de gisteren aangeboden tus senoplossing blijft de kwestie van de ohemisohe wapens onopgelost. In ge noemde kringen meent men, dat de Suwjet-Unie dit soort wapens ter be schikking wil hebben langs de grens met China, voor het geval troepen van Peking tot de aanval zouden overgaan. Kernwapens kunnen dan niet gebruikt worden, omdat ook het eigen grondgebied zou worden getrof fen. Verschil Het voornaamste verschil tussen het Russische ontwerp en het Britse van juli 1969 is,-dat'de Sowjet-Unie niet spreekt over een verbod tot het gebruik van biologische wapens. De Russen menen, dat het Geneefse pro tocol van 1925 voldoende waarborgen geeft tegen dit gebruik. De westelijk-» landen willen een nadrukkelijk ver bod. gezien het voorbehoud, dat de Sowjet-Unie en andere landen bij het ratificeren van genoemde Geneefse protocol hebben gepiaakt. Het Britse voorstel geeft een land ook het recht, het verdrag op te zeg gen, drie maanden nadat het heeft aangetoond, dat uitzonderlijke natio nale belangen het noodzakelijk ma ken. Het Russische voorstel werd door Westerse woordvoerders verwelkomd als een belangrijke stap om de we reld te bevrijden van verschrikke lijke biologische wapens. Van onze parlementredactie DEN HAAG De meeste streek- vervoersbedrijven zullen zich niet meer garant stellen voor uitvoering van de diensten, die zijn opgenomen in de nieuwe dienstregelingen, die binnenkort ingaan. De oorlogsjaren niet meergere- kend. is het de eerstekeer dat de bedrijven een dergelijke ga rantie niet kunnen geven, maar de financiële situatie is dan ook nog nooit zo slecht geweest. De vervoersbedrijven zullen dit voorbehoud maken, nu bekend is ge worden dat staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) eerst uiterlijk 13 april bekend zal maken wat de regering kan doen om tot een dek king te komen van de verliezen van het streekvervoer. Hij deelde dit gis teren mee in een brief aan de Tweede Kamer. Op het ogenblik vindt inter departementaal overleg plaats over de situatie. De brief van de staatssecretaris was er de oorzaak van dat een door de Kamer goedgekeurde interpellatie van drs. Ed van Thijn (PvdA) over de streekvervoersbedrijven niet meer gehouden zal worden. De Kamer ver gadert volgende week niet meer en een voorstel van de PvdA om de in terpellatie deze week nog op de agen da te zetten werd door de regerings partijen verworpen. De heer Van Thijn kondigde aan dat hij de Kamer voor de verkiezingen ophieuw bijeen zal laten roepen wanneer de medede lingen van de staatssecretaris tegen vallen. Over de vraag of wel of geen inter pellatie moest worden gehouden ont stond een scherpe discussie tussen ir. Comelissen (KVP) en drs. Van Thijn. De eerste merkte op dat er geen en kele reden is om aan te nemen dat het streekvervoer op instorten staat, omdat de regering binnen twee we ken maatregelen zou aankondigen. De heer van Thijn hierop: deze argu mentatie is ongehoord. Hier wordt blindelings vertrouwen uitgesproken in nog onbekende maatregelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1