Moedjib nodigt waarnemers uit mm WDI Egypte heeft een machtig af weersysteem Bankrover hoort twee jaar eisen Kritiek op jury-uitspraak BOUWBEURS GESLOTEN UTRECHT Prachttapijt! Jury-adviesgaskamer voor Maiison-bende VS bombarderen gedemilitariseerde zone van Vietnam VS vragen Egypte meer tijd Hogere straf bij geweld- pleging Om macht van vrijheidsstrijders te zien Woningproduktie steeg dit jaar Raadsman: Straf als afschrikmiddel n WQEN&DAG 31 MAART 1971 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT met show WOONEXPOO MARIJKEHAL - VERDIEPING GEOPEND VAN 9-17 UUR-VOORDELIGE TREIN/TOEGANG BILJETTEN OP DE STATIONS. VERKRIJGBAAR. NEW DELHI (UPI, Reuter, AP) De voorlopige regering van sjeik Moedjiboer Rachman heeft gisteren de wereld uitgenodigd Oost-Pakistan te bezoeken om zich ervan te overtuigen dat zijn troepen het grootste gedeelte van de provincie beheersen. De uitnodiging werd gedaan door het hoofd van deze regering, majoor Djia Khan. In de uitzending werd ge zegd dat de Westpakistaanse troepen zich overal uit de steden terugtrek ken. Ook gisteren weerspiegelde de bur geroorlog zich in de ether. De officiële Pakistaanse radio verklaarde dat alles rustig was en dat het leger de situatie volkomen meester was. De vrijheidszenders maakten echter weer gewag van overwinningen van het vrijheidsleger. Radio Vrij Bengalen maakte melding van een gecombi neerde aanval van leger, luchtmacht en marine op Tsjittagong, dat echter nog in handen zou zijn van opstan dige troepen. Volgens het Indiase persbureau Press Trust of India (PTI) brandt de stad en is de marinebasis vernietigd. Kapiteins van Japanse schepen zeiden, dat er grote branden woeden en dat in de haven vele li chamen dreven. Zelfs de verklaringen van ooggetui gen zijn tegenstrijdig. Joegoslavische evacuées vertelden, dat het in Dacca vrij rustig was, hoewel er veel mili tairen op de been waren. Het vlieg veld was in handen van militairen. De meeste winkels waren open. Over al wapperde de Pakistaanse vlag en de vlag van Bangla Desj hadden ze niet gezien. Eén van de groep zei ech ter, dat „de gehele oude stad drie da gen lang in brand heeft gestaan, toen het leger donderdagavond Dacca bin nenrukte". Hij had berichten ge hoord, volgens welke inwoners van Dacca de stad trachtten te ontvluch ten door de rivier over te steken, zou den zijn neergeschoten. Alle toe gangswegen tot de stad waren afge zet. „Genocide" I flptw pi Een Pakistaanse student, die giste ren in Londen aankwam, vertelde er getuige van te zijn geweest hoe Pa kistaanse soldaten in Dacca vrouwen en kinderen hebben doodgeschoten. „Het is genocide, het is een bloedbad. De mensen worden afgeslacht. Dit is erger dan Hitier die vermoordde zijn eigen volk tenminste niet", zo verklaarde Sjamsoel Alam, de vroe gere voorzitter van de Pakistaanse jeugdbeweging in Engeland. „De mi litairen staken de huizen in brand en als de mensen naar buiten kwamen, werden ze neergeschoten". „In de straten waren tanks en pantserwagens en ik kon stenguns, machinegeweren, karabijnen en ka nonnen horen vuren. Zij schoten in het wilde weg, of er nu vrovtven of kinderen voor hun loop verschenen. Op weg naar het vliegveld heb ik een berg van wel honderd lijken gezien, die door vogels werden aangevre ten", zo vertelde Alam. Volgens hem hadden de troepen het vliegveld bezet (Hoe hij dan had gereisd, vermeldde hij niet), Alam zei dat een derde van de wetenschappelijke staf van de universiteit van Dacca was gedood en dat studenten in hun bedden waren vermoord. Volgens hem waren onge veer 1000 Oostpakistaanse politieman nen „met stenguns afgeslacht" Hij beweerde een verzoek van sheik Moedjib te hebben gekregen om „de gehele wereld duidelijk te maken met welk een afschuwelijke situatie de Oostpakistani worden geconfron teerd". Wreedheden Ook de Oostpakistaanse vrijheids zenders maken melding van wreedhe den door het Pakistaanse leger, waar door vele slachtoffers zijn gevallen. Radio Vrij Bengalen zei dat ongewa pende burgers neergemaaid werden en dat kinderen gedood werden, ter wijl hun ouders moesten toekijken. Pakistaanse vliegtuigen zouden de steden Comilla en Jesoore hebben ge bombardeerd en met raketten be stookt hébben om het bevrijdingsle ger te verdrijven. Dit was niet gelukt Parachutisten waren neergelaten bij Sylhet, waar vrijheidsstrijders twee bruggen opbliezen. Zondag zouden ongeveer 2000 mensen omgekomen zijn bij bombardementen op de stad Dinajpoer. die in een vuurzee her schapen is. Om het vliegveld en het militaire district van Dacca werd nog gestreden, aldus de vrijheidszenders. De officiële Pakistaanse radio ontkent dit alles. Het zwijgen van radio-Dac ca weet de zender aan technische moeilijkheden, onder andere met de stroomvoorziening. Fijn om over de vloer te hebben, jaar slijtage garantie (Wyers staat er achter) LOS ANGELES (UPI, Reuter, AP) De jury in de moordzaak Tate heeft aanbevolen, Charles Manson en zijn drie vrouwelijke medeverdachten ter dood te veroordelen door vergassing. De rech ter, die de aanbeveling van de jury niet hoeft te volgen, zal op 19 april uitspraak doen. De jury kwam tot haar oordeel in weerwil van het verzoek van de ver dedigers, voor elk van de vier ver dachten levenslang te adviseren. Al leen de rechter kan nu nog in plaats van de doodstraf levenslange gevan genisstraf opleggen. Vlak voor de uitspraak van de jury moest Manson uit de zaal worden verwijderd, omdat hij de juryleden toeriep: „'Jullie hebben geen recht om over mij te oordelen. De helft van jullie is niet zo goed als ik". De vrou welijke beklaagden, die zich eerst rustig hielden, riepen na de uit spraak: De dood: „Jullie veroordelen jezelf. Jullie zijn allemaal blind". Ook zij werden verwijderd. Het viertal was door dezelfde jury SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) Amerikaanse gevechts bommenwerpers hebben aanvallen ondernomen op Noordvietnamese artillerie in het noordelijke deel van de gedemilitariseerde zone tussen de beide delen van Vietnam. De bombardementen houden verband met de toegenomen artillerie-aanvallen op militaire en burgerlijke doelen in het noorden van Zuid-Vietnam. in januari al schuldig verklaard. Veertien dagen geleden eiste de open bare aanklager tegen alle vier de doodstraf. Hij noemde hen „monsters in mensengedaante". Na de slotplei- dooien gingen de juryleden (zeven mannen en vijf vrouwen) vorige week maandag in afzondering om zich over de straf te beraden. De jury beval de doodstraf aan op alle punten van de tenlastelegging. Die waren voor Manson en de meisjes Patricia Krenwinkel (23) en Susan Atkins (22) de gruwelijke moorden in augustus 1969 in Hollywood op de zwangere filmactrice Sharon Tate en vier anderen. Leslie van Houten (21) was alleen schuldig verklaard aan de moord op de supermarkteigenaar Le- no la Bianca en diens vrouw. iHet proces heeft langer dan negen maanden geduurd. In hoger beroep kan de zaak nog wel drie tot vier jaar duren. Manson en Atkins moeten nog terecht staan voor een andere moord. CAIRO (UPI, Reuter, AP) Amerika heeft Egypte laten we ten, dat het achter de schermen voortgaat, Israël te winnen voor een vredesregeling in het Mid den-Oosten, maar dat het vol doende tijd riodig heeft om dat te kunnen doen. Dit is de voornaamste inhoud van het rapport, dat de belangrijkste Egyptische vertegenwoordiger in Washington (de volledige diplomatie ke betrekkingen zijn in 1967 verbro ken) naar Cairo heeft gezonden. Het verslag werd geschreven na een week buitenlandse zaken William Rogers en enige van diens medewerkers. Er lijkt reden om aan te nemen, dat de inhoud van de boodschap vooruitloopt op de brief, die president Nixon naar verwacht nog deze week aan de Egyptische president. Anwar Sadat, zal zenden, in antwoord op diens boodschap van 5 maart. Sadat heeft gezegd, dat Nixons brief van beslissende betekenis kan zijn. Riad Intussen is in Parijs de Egyptische ambassadeursconferentie begonnen, die bedoeld is om Europese steun te winnen voor Cairo's Midden-Oosten- politiek en Israël verder in het isole ment te drijven. Ambassadeurs uit 18 Europese landen zijn bijeengekomen onder leiding van de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Riad. Ter conferentie zal ook zorgvuldig worden overwogen, welke reacties in de Europese landen verwacht kunnen worden op nieuwe beslissingen van Egypte, met name als het de vijande lijkheden zou hervatten als gevolg van het uitblijven van Israëlische concessies. Na afloop van de conferentie zal minister Riad morgen nog een onder houd hebben met minister Luns. Amman De Jordaanse regering heeft woe dend gereageerd op de beschuldiging van Al Fatach-leider Jasser Arafat, als zouden legereenheden naar Am man zijn opgerukt om in de hoofd stad een bloedbad aan te richten on der de'Palestijnse commando's. In een nota aan de andere Ara bische landen werd Arafat ervan be schuldigd, de Jordaanse nationale eenheid te ondermijnen met het ver spreiden van berichten, die aan zijn verbeelding zijn ontsproten. Egypte heeft alle leden van het be standsteam uit Jordanië teruggetrok ken. Het deed dit uit protest tegen de nieuwe aanvallen op Palestijnse com mando's. Radio Cairo haalde een officiële verklaring aan, waarin een beroep wordt gedaan op alle Arabie ren, „standvastig aan de zijde van de verzetsbeweging te blijven staan". Op koning Hoessein wordt een beroep gedaan, verder bloedvergieten te voorkomen. Tijdens een lezing in Koeweit heeft Leila Khalad, de „heldin" van de Pa lestijnse commando's, gezegd dat nieuwe vliegtuigkapingen worden voorbereid, waarover men binnenkort meer zou horen. Onderscheiding: de directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse zaken mr. F. R. MIJnlicff, die om gezondheidsredenen zjn ambtelijke werkzaamheden heeft neer gelegd. is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Benoeming: Generaal-majoor (b.d.) C. A. Robertus, voorheen onder meer adjunct-di recteur materieel luchtmacht, is benoemd tot directeur van het brandstofpijplijnstel- scl van de NAVO dat van Parijs uit wordt beheerd. Instituut Strategische studies: LONDEN (UPI) De Russen hebben Egypte uitgerust met „het machtigste luchtverdedi gingssysteem buiten de NAVO en het Warschau-Pact en heb ben de Verenigde Staten in het Midden-Oosten politiek over vleugeld", aldus het Londense Instituut voor Strategische Stu dies. In zijn nieuwe rapport over de po litieke en militaire machtsverhoudin gen in de wereld zegt het instituut, dat de Russen alleen al in het afgelo pen jaar voor ruim negen miljard gulden moderne wapens naar Egypte hebben verscheept. Zo bereikten vo rig jaar ongeveer 600 Sam-2 en Sam-3 luchtafweerraketten. 200 Rus sische piloten en 4000 Russische tech nici Egypte. In ruil ontvingen de Russen, aldus het rapport, „een gedeeltelijke hypo theek op de Egyptische vrijheid van militair en zelfs politiek handelen." Het instituut voor Strategische Stu dies. in 1958 opgericht als een inter nationaal defensie studie centrum, heeft een staf van militaire experts, economen, politiocologen, geografen, en andere specialisten uit vijftien landen. De rapporten van het insti tuut fungeren als handboeken op militaire hoofdkwartieren in de he le wereld. Volgens het rapport worden twee super-machten, dc Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, met elkaar gecon fronteerd „in de onbehaagelijke si tuatie van een nucleair evenwicht." De Russen hebt»?n meer interconti nentale raketten (ICBM's), maar het aantal operationele Russische onderzeeërs met kernraketten be draagt „nog maar een kwart van het aantal Amerikaanse duikbotep met atoomraketten." Volgens hét instituut in Londen heeft de Sowjet-Unie haar militaire kracht opgevoerd en was dat land er soms op voorbereid „politieke risico's te nemen om de Amerikaanse weer stand te testen". Maar ook wordt op gemerkt, dat de Russen zich relatief voorzichtig hebben gedragen in ge bieden als Europa, Afrika en Azië. Op het terrein van de nucleaire be wapening doet zich het feit voor, dat de op vaste plaatsen op het land ge stationeerde ICBM-raketten verou derd raken en dat er een verschui ving optreedt in de richting van af weer gebaseerd op strategische raket ten, die vanaf duikboten worden ge lanceerd. En op dat laatste terrein, zo herhaalt het rapport, hebben de Ver enigde Staten een voorsprong op de Sowjet-Unie. „Tot op heden is er geen reden te verwachten, dat de huidige middelen ter bestrijding van duikboten de ge loofwaardigheid kunnen aantasten van de afweer, die is gebaseerd op de duikl*-)ten met atoomraketten", zo vervolgt het rapport. CHINA Verder zijn er geen aanwijzingen, dat China over operationele lange-af- standsrakettten beschikt, die de ver enigde Staten of Europees Rusland kunnen bedreigen. Maar het rapport voegt daaraan toe, dat de Verenigde Staten binnen niet al te lange tijd hun waardering van China als strate gische macht zullen moeten herzien. Van een verslaggever DEN HAAG In de eerste twee maanden van dit jaar zijn er zo'n 3000 woningen meer gereed gekomen dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Ook werden er begin dit jaar aanzienlijk meer woningen in aan bouw genomen dan in januari en fe bruari 1970. In januari werden 10.350 woningen in aanbouw genomen, in januari 1970 7682, in februari 1971 9080 tegen 8359 een jaar daarvoor. Het aantal voltooide woningen in januari van dit jaar was 7205 (6025 een jaar eerder en in februari 8400 (vorig jaar 6571), zo meldt het Cen traal Bureau voor Statistiek. ROTTERDAM In een „op welling" heeft de 22-jarige chauffeur Edwin F. op 27 no vember een overval gepleegd op het bijkantoor van De Spaar bank aan de Groene Hilledijk waar hij een buit veroverde van ruim achtduizend gulden. De 22- jarige bankbediende R. de Wit bedreigde hij daarbij met een flobert-b'uks. „Er kan hier nauwelijks gesproken worden van een „opwelling", merkt de officier van justitie, mr. J. G. F. A. Hage. dinsdag op. „Verdachte heeft het keurig uitgewerkt. Een nylonkous over zijn hoofd, een ijsmuts en bo vendien gewapend met een geladen flobertbuks, die hij nog gebruikt heeft ook. Ik eis een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van hel voorarrest." Bij deze eis 'houdt de officier reke ning met het psychiatrisch rapport, dat stelt dat Edwin verminderd toe rekeningsvatbaar is. „Anders had ik niet geaarzeld het dubbele te eisen". En met deze opmerking pareert de officier het voorstel van de raadsman, mr. M. P. M. Strengers. tot een voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. Beiden schijnen een beetje met het psychiatrisch rapport in hun maag te zitten dat de mogelijkheid tot herha ling niet uitsluit. Het advies in dit rapport plaatst zowel de officier a's de raadsman voor raadselen: ver dachte opvangen in een beschermd milieu Reactie „Er is hier geen sprake geweest van handelen in een impuls, zelfs geen paniekreactie, getuige de kous en het wapen. Bovendien was ver dachte bijzonder goed op de hoogte van de gevaren omdat hij al ruim een jaar lid is van de Kralingse schiet vereniging. Dit soort overvallen neemt hand over hand toe. Er moet een duidelijke reactie van de zijde van de justitie komen op deze in breuk op de rechtsorde," aldus de of ficier. Het verslag dat getuige De Wit geeft van de gebeurtenis komt niet Eenheden van de Viet Cong en het Noordvietnamese leger deden aanval len op een Zuidvietnamees hoofd kwartier te velde in het oosten van Cambodja. Zij werden met zware verliezen teruggeslagen. In de vijf uur durende gevechten werden 225 aanvallers gedood. Meer dan 50 Zuid- vietnamese militairen kwamen om en 130 werden gewond. Noordvietnamese troepen vielen ook een Amerikaanse ondersteunings basis aan in de buurt van de Cam bodjaanse grens Vliegtuigen, heli kopters en artillerie werden inge schakeld om de aanvallers te verdrij ven. Verliezen aan merikaanse kant: een dode en acht gewonden. Vijf Noordvietnamezen kwamen om; een zesde werd gevangen genomen. Cambodjaanse troepen, die pro beerden de weg tussen de hoofdstad Phnom Penh en de kust te „herope nen" leden zware verliezen. Zij wer den meer dan vier km. teruggeslagen bij een Noordvietnamese tegenaanval. Ongeveer vijftig Cambodjanen wer den gedood in gevechten van man te gen man. Naar aanleiding van een incident in een Chinese bioscoop hebben Cam bodjaanse studenten in Battambang Chinese winkels vernield en geplun derd. Zij gooiden hun buit op straat om die te verbranden. Het anti-Chine- se sentiment is de laatste maanden in Cambodja toegenomen. Laos Er zijn berichten, die melding ma ken van onenigheid tussen Noordviet namezen en de Pathet Lao, welke laatste met desertie te kampen heeft. In het zuiden van Laos zouden zelfs gevechten zijn uitgebroken tussen de troepen van Hanoi en de Pathet Lao. De onenigheid zou zijn ontstaan door de wijze, waarop de Noordvietname zen Laotiaanse burgers behandelen. Verdeeldheid bestaat ook tussen Zuidvietnamezen en Amerikanen over de oorzaak van de snelle terug tocht uit Laos. Aan Amerikaanse zijde wordt beweerd, dat president Thieu van Zuid-Vietnam tegen het advies van het Amerikaanse commando de troepen wilde terugtrekken, omdat er zoveel slachtoffers vielen. Hij zou zijn positie bij de komende verkiezin gen niet willen benadelen. De Zuidvietnamezen beweren, dat hun offensief in Laos zijn doel niet heeft bereikt, omdat de Amerikaanse steun met vliegtuigen en helikopters niet voldoende is geweest Australië zal ongeveer 1000 van zijn 7000 militairen uit Zuid-Vietnam terugtrekken. FORT BENNING (AP, Reuter, UPI) Het schuldig, dat een militaire jury heeft uitgesproken over luitenant William Calley, heeft veel kritiek te verduren gekregen in de Verenigde Staten. Vooral onder Vietnam- veteranen zijn de reacties fel. „Veteranen zullen dit niet nemen", zei een oud-strijder uit Korea. „Hij is onschuldig. Iedereen vecht in een oorlog om in leven te blijven." Vlak voor het schuldig had luitenant Calley zelf gezegd: 'Ik hoop dat Son My geen tragedie is^ maar iets dat de ogen van de mensen opent, zelfs in de ogen van hen, die zeggen dat de oorlog een hel is. Een Son My komt in elke oorlog voor. Het is geen op zichzelf staand iets, zelfs niet in Vietnam'. In een interview met het persbureau AP, zei de luitenant verder: 'Ik kan niet zeggen dat ik er trots op ben in Son My te zijn geweest of mee te hebben gedaan aan welke oorlog dan ook. Maar ik ben er geweldig trots op als Son My de wereld kan laten zien, wat oorlog betekent, opdat er een eind komt aan oorlogen. Veel men sen zeggen dat de oorlog een hel is, maar zij hebben die hel nooit meegemaakt. Maar het is voor hen, die in oorlogen zitten, veel erger dan een hel. Ik heb goede hoop dat Son My de ware betekenis van de oorlog naar voren zal brengen, niet alleen in ons land, maar in de hele wereld'. Schande De verontwaardiging over de jury-uitspraak komt zowel uit progressieve als conservatieve hoek Conservatieven als gouverneur George Wal lace hebben al gezegd dat het een schande is het leven van een Amerikaanse soldaat op het spel te zetten en bij zijn terugkeer hem te ver volgen. De vooruitstrevende senator George McGovem verklaarde: 'Ik geloof dat het een ver gissing is één man de zondebok te maken voor een vergissing van onze nationale politiek. De politiek is verkeerd'. Senator Philip Hart vroeg: 'En wat dan met de man, die op last van een meerdere, een bom uit een vliegtuig laat vallen op een dorp en dezelfde schade veroorzaakt? Wat Mevrouw Isiah Mitchell, de moeder van sergeant David Mitchell, die door eén krijgsraad werd vrij gesproken van moorden in Son My, verklaarde: 'Zij stuurden onze jongens daar naar toe en nu krijgen we dit. Ik ben zo dankbaar, dat ik nog mag beleven, dat mijn zoon hier doorheen kwam. Ik weet, dat als Calley's moeder nog leefde, zei hetzelfde zou voelen. Ik ben alleen woedend dat het voor Calley zo gelopen is'. Schokkend Een advocaat, die betrokken was bij het proces, zei dat hij 'het ongelooflijk en absoluut schok kend' vond. 'Het is niet te geloven dat een jury bijna twee weken lang kan beraden en na zo'n lange periode er van overtuigd is dat er zonder twijfel sprake is van schuld'. De commandant van de veteranen-organisatie, Herbert Rainwater, zei dat zijn groep aan Nixon om gratie zal vragen, als Calley in hoger beroep geen strafverminde ring krijgt. 'Ik geloof niet dat we de enigen zul len zijn'. 'God helpe luitenant Calley', verklaarde een Republikeinse staatssenator. 'God- helpe de Ver enigde Staten. Je kunt een lid van de strijd krachten niet verwijten dat hij vrouwen en kin deren heeft neergeschoten, omdat de vijand voor namelijk uit vrouwen en kinderen bestaat'. Pentagon Luitenant William Calley verlaat het gerechts gebouw in Fort Benning, nadat hij vernomen heeft dat de militaire jury hem schuldig vond aan 23 moorden in het Zuidvietnamese Son Mv. Dc jury zal nu moeten beslissen of hij de doodstraf of levenslang krijgt, is het verschil?' Officieel had het Pentagon weinig te zeggen over de uitspraak, maar in het gebouw gonsde het van de gesprekken, die allen over Calley gin gen. Het officiële commentaar is dat de uitspraak 'voor zichzelf spreekt', maar uit de gesprekken bleek wel dat vooral in het leger de meningen verdeeld zijn. Een groep meent dat Calley niet veroordeeld kan worden voor wat onder druk van het slagveld gebeurde, de anderen menen dat het leger verplicht is zelf schoon schip te maken, wil het het vertrouwen hebben van de Ameri kaanse burgers. Calley zelfs is, een half uur na de uitspraak, overgebracht naar de militaire ge vangenis van Fort Benning. Hij is daar onder gebracht. alleen, in een officierscel. die twee ver trekjes telt en zeer sober is ingericht. helemaal overeen met de verklaring van de verdachte. De officier is ge neigd de feiten zoals Edwin die naar voren brengt eerder te geloven. „De getuige is zich een beroerte geschrok ken, zo vreemd is het dus niet dat hij •niet meer precies weet wanneer de schoten vielen." Edwin was de bank binnen geko men en heeft meteen de buks door een loket geduwd en geschoten. Na zijn eis om geld is een tweede schot gevallen dat rakelings langs het hoofd van de bankbediende ging. „Dit is de reinste afpersing geweest, een afgedwongen medewerking van de bankbediende, die verdachte toen in staat heeft gesteld het geld mee te nemen." Bedoeling De raadsman vraagt zich af wat de bedoeling is van straf: „Zien we dit als leed, als vergelding of als repa ratie van de man in kwestie. Gebrui- keri we straf als afschrikmiddel, dan Iwordt het domweg leed. We kunnen ook zoeken naar een middel om ver stoorders van de rechtsorde in het gareel te krijgen, en dan ga je kijken naar de mens zelf." „We hebben hier te maken met een sterk gehandicapt mens, erg labiel en weinig intellectueel begaafd. De ma nier waarop hij deze pverval heeft gepleegd, was nog amateuristisch ook. Hij heeft het erg moeilijk gehad en op het moment dat hij zonder werk was, werd het hem te erg. In dit ge val pleit ik voor een lagere straf dan uit generaal preventief oogpunt mis schien gerechtvaardigd is. Het gaat er echter om dat er niet meer bankover vallen komen." Verdachte zelf breekt bij het ho ren van de eis van de officier in snik ken uit. „Ik begrijp best dat ik straf verdiend heb, maar dat schijnen de heren hier niet te snappen. Ik heb er spijt van, en het zal echt niet weer gebeuren, maar het is toch gekken werk dat ik zomaar twee jaar uit de maatschappij kan worden gehaald." ROTTERDAM De president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles, heeft naar aanleiding van het stijgend aan tal geweldplegingen in Rotterdam te kennen gegeven, dat de Rotterdamse rechtbank de meervoudige kamer hogere straffen zal gaan geven dan tot nu toe het geval was. „Bij geweldplegingen zullen de ge volgen niet uitblijven, zelfs hier in Rotterdam niet, omdat geweld sche ring en inslag wordt." Reden voor dn officier van justitie, mr. J. D. de Jong, om hier op in te haken: „In een straf zit nog altijd een element van vergelding. De gewone man voelt dat heeï goed aan." Bekijkt men de levensloop van een recidivist, die reeds zeven maal werd veroordeeld, maar na verloop van tijd toch weer fout ging, dan zou men de gevolgtrekking kunnen maken dat van gevangenisstraf toch een heilza me werking uitgaat. Anderzijds gaan de laatste jaren de gedachten meer en meer uit naar mo gelijkheden de verdachten als patiënten te beschouwen en hen als zodanig te behandelen. Een „vergel- dingsstraf" zal in dergelijke gevallen lager zijn dan anders, omdat behan deling pas na het uitzitten van de straf aan de orde komt. Weliswaar zijn de aangekondigde maatregelen van de rechtbank begrij pelijk omdat een groeiende inbreuk op de rechtsorde reacties van de jus titie eist. maar men kan zich afvra gen of straf alleen en daarna een moeilijke terugkeer in de maat schappij een oplossing voor deze problematiek is. Zoals de zaken nu liggen, lijkt het meer op een machtsstrijd tussen psy chiaters die snelle behandeling voorstellen en rechters, die kost wat kost de orde wensen te handha ven, zelfs als de mens zelf hier min der mee gebaat is en ontworteld na lange celstraf in herhaling vervalt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11