INVASIE IN OOST- PAKISTAN Cao-overleg vast bij Philips en zuivelindustrie Portugese deserteurs ongerust na diefstal van 200 dossiers Het Kwartet ndiaas persbureau meldt: Crita) 5£l hit weer Buien I Tito in Rome voor driedaags bezoek Geen Frans veto over Britse toetreding Veel Nederlanders willen bezuinigen op defensie penseel ieewe lei'dse Courant Vrijdag 26 maart 1971—51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" :antoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur )ACCA (Reuter. UPI, AFP) Westpakistaause troepen zijn st-Pakistan binnen gevallen om het verzet daar te breken. Dit ldt een Indiase correspondent in het grensgebied. s schepen hebben in Tsjittagong Tsjlana troepen aan land gezet, iu oprukken naar de drie belang- ite steden in het opstandige ge- Ook zijn troepen door de lucht jevoerd, waarschijnlijk over Bir- ;n China (Het Indiase luchtruim esloten voor Pakistaans luchtver- l. Er zijn veel doden gevallen, zo it het persbureau Press Trust of i. De toestand in het gebied is verward. Politie Et bericht van het persbureau is mstig van zeer betrouwbare inen uit de Indiase grensplaats rtaka. Het invasie-leger is er nog in geslaagd de plitie te ontwape- omdat de inspecteur-generaal de politiemacht, geweigerd- heeft evel door te geven, ie Bengali in het Oostbengaalse nent en andere Oostpakistaanse iaire en politie-eenheden hebben w gezworen aan sjeik Moedjiboer iman, de Oostpakistaanse leider de Awami-Liga, die naar onaf- celijkheid streeft. ,,Een studen- organisatie heeft de banier van 'evolutie verheven voor een soe- iin en onafhankelijk Bangla Desj Niemand is zozeer geneigd om 'n macht te misbruikenals de- _ne, die deze nauwelijks ver- mrven heeft. \ALPHONSE DE LAMARTINE ijn regenjas Is te grootik pro- :er 'm te laten krimpen! DE BILT Rond een depressie Vjfcven Scandinavië is met een ^oord westelijke stroming onsta- ele lucht over West-Europa tgestroomd. Hierin ontstaan idurende de nacht boven de oordzee gemakkelijk buien, [^J aar in het binnenland over- ag lersen dan opklaringen, waar- |Hij de temperatuur tot dicht bij st vriespunt daalt. Overdag ontwikkelen zich ten- ivolge van alweer vrij kracht i- e zonnestraling de buien vooral IUI oven land. Een front van de candinavische depressie ver- [1 I irzaakt veel bewolking en re- IU on in Zuid-Frankrijk en het Ipengebied. Een rug van hoge luchtdruk )mt via de Britse eilanden ingzaam naderbij. Het is daar- m waarschijnlijk, dat de buiig- Oeid langzaam zal afnemen, 'aarbij de zon zich dan wat meer al kunnen laten zien. rEN Kit BAROMETERSTAND: heden 0 uur 45.4 cm (1005 millibar) ILE1 tijgend. Zon en maan 27 maart: zon op 6.28, onder 1.04; maan op 6.20. onder 20.36; 2 pril E.K. loog water I Hoog water, 27 maart: Rotter dam le getij 4.39. 2e getij 17.19 i£eheveningen 3.19-15.35; Vlissin- feen 2.02-14.28; Haringvliet a.d. Teezijde 3.47-16.05. (Bengaalse Natie)", zo wordt in de berichten gezegd. Studenten hebben winkels be stormd, waar wapens worden ver kocht en gingen er met wapens en munitie vandoor. Dat gebeurde met name in Dacca "en Tsjittagong. Eén van de in Dacca verschijnende kran ten publiceerde een foto van een vrouwelijk vrijwilligerskorps, dat uitgerust was met geweren. Het on derschrift vermeldde, dat de wapens waren buitgemaakt. President Tito van Joegosla vië (links) met de Italiaanse president Giuseppe Saragat tijdens' de aankomst voor zijn eerste na-oorlogse bezoek aun Italië. Staking Voordat dit nieuws bekend werd, had Moejiboer Rachman al voor za terdag een algemene staking uitge roepen. Hij protgsteerde hiermee te gen de „interventie van het leger in het noorden van Oost-Pakistan", waarbij volgens het Eastern Neuws Agency 110 mensen waren omgeko men. Sjeik Moejiboer Rachman, die de feitelijke machthebber is in de ooste lijke provincie yan Pakistan, zei dat het leger „een terreurbewind heeft gevestigd in Saidpoer, Rangpoer en Jodhpoer. Hij deed een beroep op president Jachja Khan, die zich nog in Dacca bevind, om als opperbevel hebber van de strijdkrachten onmid dellijk een eind te maken aan alle militaire operaties. In Tsjittagong waren 50.000 mensen naar de haven gegaan om barricaden op te werpen, die de militairen moés ten beletten, wapens en munitie te lossen uit een schip, dat drie weken lang niet gelost kon worden, omdat de havenarbeiders staakten. De mili tairen hadden het vuur op de menigte geopend. Er zouden 20 doden zijn ge vallen. In het gebied van Rangpoer zouden militairen met mitrailleurs op de be volking hebben geschoten. Er zouden 40 mensen zijn gedood en meer dan 100 gewond. Betogers vielen daarop militaire voertuigen aan en verwond den een tiental militairen. Ook uit Jodhpoer en andere Oostpakistaanse steden worden botsingen gemeld tus sen Bengali en militairen. ROME (UPI, Reuter, AP) Presi dent Tito van Joegoslavië is gisteren in Rome aangekomen voor zijn eerste naoorlogse bezoek aan Italië, dat drie dagen zal duren. Er waren uitgebrei de veiligheidsmaatregelen genomen in verband met verwachte demonstra ties van rechtse extremisten en Joe goslavische bannelingen. Het bezoek van Tito is bedoeld om de goede be trekkingen tussen de Adriatische buurlanden te onderstrepen. Tien jaar na de oorlog stonden zij dreigend tegenover elkaar als gevolg van terri toriale aanspraken, waarin de stad Triest en het schiereiland Istrië een rol speelden. Pas in 1954 werd een agkoord bereikt, waarbij Triëst Ita liaans bleef en Istrië aan Joegoslavië werd afgestaan. Sindsdien zijn de re laties sterk verbeterd. Het bezoek van Tito was eigenlijk al voor decembef afgesproken. Uit protest tegen een verklaring van Al- do Moro, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, waarin de grens kwestie opnieuw aan de orde gesteld leek te worden, werd de reis door Belgrado afgezegd. Het misverstand werd in de afgelopen maanden uit de weg geruimd. Tito zal ook een bezoek aan de paus brengen. VRIENDELIJK VERZOEK >m niet zelf het abonnementsgeld te gireren, maar de ACCEPT-GIROKAART af te wachten, en uitsluitend daarmee te betalen. ROTTERDAM Inbrekers hebben vanmorgen om half zes door on oordeelkundig gebruik van een snijbrander een felle uitslaande brand veroorzaakt, die de volledige kantoorruimte van de machinefabriek Spronk aan de Gordelweg verwoestte. De schade wordt geraamd op ruim twee honderdduizend gulden. De inbrekers hadden uit de fabriek een gasfles en een snijbrander gestolen, waarmee ze de in het kantoor staande brandkast te lijf gingen. Er was al een vuistgroot gat in de deur gebrand, toen plotse- hng de gasleiding explodeerde waardoor binnen de kortste keren het hele kantoor in lichter laaie stond. In paniek vluchtten de inbrekers weg, met achterlating van hun materiaal, en zonder buit. Zie elders in dit blad. Van onze soc.-enon. redactie EINDHOVEN/UTRECHT Zowel bij Philips (93.000 werk nemers) als in de zuivelindustrie (26.000 werknemers) dreigen de onderhandelingen over de nieu we cao's per 1 april a.s. te mis lukken door ernstig verschil van mening over de eis der vakbon den van een half procent van de loonsom voor de financiering van vakbondsactiviteiten. Giste ren zijn de besprekingen over beide cao's opgeschort tot 31 maart (zuivelindustie) en 1 april (Philips). Met name de onderhandelingen tus sen de metaalvakbonden en de Philips-directie, die tot gisteravond laat voortduurden, hadden een moei zaam verloop. Reeds bij de eerste bespreking, eni ge maanden geleden, hadden deze vakbonden duidelijk gemaakt dat een algeheel akkoord over de nieuwe cao afhankelijk zou zijn van overeenstem ming over de medefinanciering door het bedrijf van vakbondsaktiviteiten en over de mogelijkheden om binnen hel concern zogenaamd bedrijven- werk te verrichten. Gisteren deelde de directie mee voor de vakbondsaktiviteiten geduren de'de komende driejarige looptijd van de nieuwe cao een bedrag van 500.000 per jaar. totaal dus ander half miljoen gulden, beschikbaar te willen stellen. Dat is volgens de vak bonden echter bij lange na niet vol doende omdat dat bedrag neerkomt op 500ste procent van de cao-loonsom van Philips (ca. 5.50 per werknemer per jaar) en op een nog kleiner per centage van de totale Philips-loon- som. De vakbonden: als Philips niet veel dichter bij het gevraagde half pro cent gaat zitten, zullen de onderhan delingen mislukken. Het tweede mogelijke breekpunt is het zogenaamde bedrijvenwerk. Phi lips is bereid dat werk van de vak bonden toe te staan buiten de werk tijd (bijv. in de werkpauzes), maar ook daarmee nemen de metaalbonden geen genoegen. Lonen Als gevolg van deze geschilpunten is er over de andere punten niet of nauwelijks gesproken. Wel werd van directiezijda een aantal tegenvoorstel len ingediend, waarbij zo werd ver klaard ervan wordt uitgegaan dat de werknemers een reële inkomsten verbetering ontvangen van 21/2 pro cent per jaar, waarvan een half pro cent in de vorm van een jaarlijkse verhoging van de vakantietoeslag. Voorts wil de directie o.m. streven naar een waardevast pensioen van 70 procent der laatste pensioengrondslag. Volgens de vakbonden wijken ook de loonvoorstellen van Philips „aan zienlijk" af van de eisen die neerko men op een reële inkomensverbete ring van drie procent per jaar. Een belangrijk geschilpunt daarbij is o.m. dat de werknemers onmiddellijk na afloop van de algemene loonmaatre gel (voor de Philips-cao op 1 oktober) een loonsverhoging willen (namelijk van 3 procent ƒ200 contant), ter wijl Philips de lonen eerst per 1 ja nuari 1972 wil verhogen (met 2 pro cent een zogenaamd opstapje van 2 procent). Over een bedrag in con tanten wordt niet gesproken. Werk van geheime politie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder een aantal Portugese deserteurs in Nederland is grote onrust ontstaan, nadat uit het adviesbureau voor Portugezen in Amsterdam ongeveer 200 dossiers van dienst, weigeraars zijn ontvreemd. Volgens het Angola Comité wekte de inbraak sterk de indruk dat de Portugese geheime politie (PIDE) aan het werk is geweest. loonsverhoging. De werkgevers wil len niet verder gaan dan 5 procent per 1 oktober, in december gevolgd door een verhoging van de jaaruitke ring van 2 tot 3 procent. De werkne mers echter verlangen' 6 procent per 1 oktober plus een aanvulling ter compensatie van de prijsverhogingen die uitgaan boven 4 procent. Voor de financiering van vakbonds aktiviteiten wilïen de werkgevers een vast bedrag Aer werknemer geven, dat eveneens atpzienlijk lager is dan de gevraagde half procent van de loon som. Ook over de verlangde vakantie uitbreiding en de verhoging van de vakantietioeslag bestaat verschil van mening. Zuivel Ook tussen de werkgevers en de vakbonden in de zuivelindustrie be staan verschillen van mening over de PARIJS (UPI, Reuter, AP) Mau rice Schumann, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren gezegd dat er geen Frans veto zal komen over de Britse toetreding tol de EEG, maar hij meende wel dat Engeland' zich aan de regels van de Gemeenschap zal moeten onderwer pen. Schumann meende dat Engeland het pond sterling niet als interna tionaal reservemiddel zal kunnen handhaven na toetreding tot de EEG. De Fransman zag een tegenspraak in het Britse verlangen lid te worden van de EEG met haar eigen mone taire reserves cn de plicht van de valuta van de lidstaten te bescher men, en het verlangen de rol te blij ven spelen van een land met interna tionale reserve. Als Engeland tot de Gemeenschap- wil toetreden, dan moet het, volgens Schumann, de volgende punten in acht nemen: Engeland moet een keuze maken, en als het toe wil tre den moet het- de regels van de Ge meenschap accepteren, toetreding betekent dat de goederen van de ge meenschap een voorkeurspositie krij gen. Engeland moet het principe van financiële solidariteit accepteren en heeft dat reeds gedaan). Het Britse voorstel drie procent bij te dragen tot het EEG-budget is niet reëel. Engeland dient het landbouw beleid van de Gemeenschap te aan vaarden. Schumann meende dat de dynamiek van de EEG zich ook in Engeland zou doen voelen. De Portugese geheime politie was reeds lang actief onder Portugese dienstweigeraars in Parijs. De laatste maanden is gebleken dat de PIDE ook onder Kaapverdiar.en in Rotter dam intimideert. In Amsterdam heb ben tot ndg toe enkele Portugezen zijdelings met de wijd vertakte ge heime politie kennis gemaakt. Stilgehouden De inbraak, die in de nacht van zondag op maandag gepleegd is. is door het bestuur van het adviesbu reau stilgehouden, om de Portugezen in Nederland, van wie het dossier gestolen is. te kunnen waarschuwen. In een brief, die zij thuis hebben gekregen, staat dat het beter is van adres te veranderen. Het adviesbureau voor Portugezer. !s negen maanden geleden begonnen met de opvang van Portugese deser teurs in Nederland. Het bureau advi seert niet alleen bij het verkrijgen van een verblijfsvergunning, het as sisteert ook. bij het zoeken naar werk en woonruimte. Er zijn tot dusver 250 Portugezen bij het bureau op bezoek geweest. Het grootste aantal besloot hier te blijven, maar er kwamen ook Portugese jongeren hier op een toe ristisch bezoek, die niet besloten hier te'blijven.-Zij keerden'terug naar Portugal; hun namen werden wél in de dossiers opgenomen en het Angola Comité zegt zich vooral zorgen te ma ken over hen. Het is bekend dat de Portugese ambassade in Nederland, knarsetan dend heeft moeten toezien dat het adviesbureau voor Portugezen in ons land werd gevestigd. Het bestuur van het adviesbureau verkeert intussen in grote zorg door de diefstal maar het hoopt in de komende weken het ver- Saneringswet voor Spoorwegen laai op zich wachten (Van een verslaggever) UTRECHT De Katholieke bond van vervoerspersoneel (KBU) is er ongerust over. dat de regering tot nu toe noch de saneringswet, noch een verlenging van de garantiewet-NS bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De garantiewet is op 31 december 1970 afgelopen. Ze diende ter voorko ming van liquiditeitsmoeilijkheden en ter financiering van investeringen. In de saneringswet. die de garantiewet zou opvolgen, moet een oplossing worden gevonden voor de geleden verliezen. Bovendien moet ln deze wet een financieel gezonde basis voor de toekomst Worden gelegd. Per 1 ja nuari 1972 treedt dan de EEG-veror- dening in werking die de financiële betrekkingen regelt tussen staat en Spoorwegen. Volgens de KBV wordt het hoog tijd dat de Spoorwegen weten waar ze aan toe zijn. Er zijn de afgelopen jaren lovende woorden gesproken over de betekenis van het openbaar vervoer, aldus de bond, maar met woorden alleen kan het niet. De KBV stelt dat er middelen moeten komen om het openbaar vervoer op een be hoorlijk niveau te verzorgen. Ook moet er zekerheid zijn met betrek king tot de continuïteit, niet alleen uit een oogpunt van ondernemen, maar ook ten behoeve van het spoor wegpersoneel. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het merendeel van de Nederlanders (65 pro cent) is van mening, dat de re gering, als zij zou willen bezui nigen op de overheidsuitgaven, minder geld aan de defensie zou moeten besteden. Dit is gebleken uit een NIPO-on- derzoek, dat is gedaan in opdracht van de Partij van de Arbeid. Verder vindt men dat er bezuinigd zou kunnen worden op de hulp aan ontwikkelingslanden (28 procent), cultuur (25 procent), universiteiten (15 procent), steun bij vestiging van industrieën (10 procent), inpoldering van het IJsselmeer (8 procent), ruil verkaveling (7 procent), sport (6 pro cent), deltawerken en wegenbouw (4 procent) en steun aan boeren en jeugdwerk (3 procent). trouwen var. de deserteurs terug t« winnen. Het bureau zal tot 5 april gesloten blijven. Mensen die hulp van het bureau nodig hebben, kunnen schrij ven naar Postbus 775. Het Angola Comité vreest dat de achterdocht van Portugese deserteurs teger. de gelega liseerde opvangmogelijkheden zal toenemen en dat illegaal verblijf in de hand gewerkt zal worden. Volgens het adviesbureau is het uniek in het Nederlandse hulpverleningswerk. dat dossiers van (politieke) vluchtelingen worden ontvreemd. De inbrekers hebben 'vakwerk* verricht. Zonder een spoor achter te laten drongen zij door tot de kantoor ruimte; 'Zij gebruikten daarbij een valse sleutel. Uit de kas van het bu reau, die zij terloops van de -ƒ960 ontdeden, haalden zij de sleutels van de dossierkast. KLM overweegt nu aanschaf Concorde Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM blyft iets in de ontwikkeling van het supersonische passagiers vervoer zien en zal dan ook, als de Amerikaanse Boeing-SST de finitief het leven laat, de even tuele aanschaf van de Concorde overwegen. In een commentaar gisteravond zei de KLM te blijven geloven in het supersonisch passagiersvliegtuig, mit« dit „economisch en vooral ecologisch verantwoord kan vliegen". De KLM zegt het afstemmen in de Amerikaan se senaat van de (Boeing-SST te be treuren „omdat op onnatuurlijke wijze een ontwikkelingsproces is afgebro ken." Volgens de KLM betekent de beslissing van de senaat nog niet het definitieve einde van de Boeing-SST. omdat op dit ogenblik hard gezocht wordt naar particuliere fondsen om het project voort te kunnen zetten Als het einde evenwel definitief is zal de KLM zich over de gewijzigde situatie gaan beraden. De KLM heeft twee opties op de Boeing-SST. Die opties zullen weliswaar niet automa» tisch overgaan op de Concorde, maar wel zal de KLM intensief studie gaan verrichten en is aanschaf van de Concorde niet uitgesloten Dat zit wel goed Wilson Gleony-kostuums zijn er in 62 malen. Met keuze uit briljante country-kleuren en interessante ruitdessins. Twee- en driedelig gesneden uit de veerkrachtige kamgarens van de Cheviot Hills. Correct maar soepel. Dat zit wel goed. suits that suit your personality cn hoger >ÜS70®

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1