ESTDIJK OVERLEDEN Polio-epidemie over hoogtepunt heen lederlands meest produktieve auteur [n memoriam S. Vestdijk Faulkner wordt premier Ulster Kamer aanvaardt echtscheidingswet Staatssecretaris wijst pensioen voor joodse oorlogsslachtoffers af Invalide gooit prothese de Kamer in REUMATISCHE- N SPIERPIJNEN Overste met erfstuk revolver beboet PvdA-senator ziet bedreiging van briefgeheim Ds. Abma: nieuws over polio werkt averechts Eerste volwassene opgenomen Uit de Haagse hof geplukt Vragen 7 WOENSDAG 54 MAART 1971 'RECHT Dinsdagmorgen ig is in het Stads- en Acade- :h ziekenhuis in Utrecht ion Vestdijk op 72-jarige leef- overleden. Zijn stoffelijk jrschot zal worden opgebaard het Mortuarium van de Alge- ne Begraafplaats in Doorn. De »rafenis zal geschieden in Den ag op vrijdag 26 maart om 15 uur op de begraafplaats euw Eykenduynen". orige week vrijdag werd aan Si- i Vestdijk voor zijn gehele letter- dige oeuvre de prijs der Neder- dse Letteren 1971 toegekend door Belgische minister van Neder- dse cultuur, prof. dr. F. van helen en de Nederlandse minister C.R.M. dr. M. A. M. Klompó. 13 mei zou hem deze prijs wor- uitgereikt door Koning Boude- in aanwezigheid van Koningin ana tijdens een academische htigheid. In verband met zijn ge- liheidstoestand de schrijver lag enkele maanden in een coma in St. Anthoniusziekenhuis in echt was het al vrij zeker dat de prijs niet zelf in ontvangst zou inen nemen. non Vestdijk, schrijver, arts music loog, werd op 17 oktober 8 geboren in Harlingen (Lahrin- zoals hij die plaatsnaam verbas- in de sterk autobiografische knton Wachterromans). nds 1926, toen hij in „De vrije len" debuteerde met het gedicht »m-zonder-einde" heeft hij aan de erlandse literatuur een ongekend zijdige en uitgebreide bijdrage verd. Hij schreef ruim zestig ro- is en novellen, enkele tientallen lys, meer dan twintig gedichten- dels en een-vijftiental vertalingen iloemlezingen. ekend is de uitroep van A. Roland st: „O, gij die sneller schrijft dan I kan lezen". Simon Vestdijk reef inderdaad snel: zijn be- onde roman „De ziener" ontstond nen een maand. Vestdijk is in Nederland vele ma len op veel manieren geëerd. In 1964 verleende de Rijksuniversiteit van Groningen hem een ere-doctoraat in de letteren, hij kreeg verscheidene li teraire prijzen, waaronder de Con- stantijn Huygensprijs voor zijn hele oeuvre (1955), de P.C. Hooftprijs voor de roman „De vuuraanbidders" (1950), en de Van Der Hoogtprijs voor de roman „Het vijfde zegel" (1938). Hij .werd in 1955 benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau en in 1963 tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hoewel hij ook in het buitenland bekend is zijn werk werd in ver schillende Europese talen vertaald heeft de herhaalde voordracht van Vestdijk als kandidaat voor de No belprijs (voor het eerst in 1957) niet geleid tot toekenning van die prijs. Tegenover Vestdijks hoge produktie de Friese criticus Anne Wadman schatte de hoeveelheid gedrukte blad zijden die Vestdijk tussen 1932 en 1967 voortbracht grofweg op 23.800 staat een tamelijk kleine hoeveelheid geschriften met de schrijver als on derwerp. "„Over Vestdijk verschenen in afzonderlijke Uitgaven ritvweg 1000 bladzijden, waarbij geen enkel academisch proefschrift en zeer wei nig speciale studies", aldus Anne Wadman in 1968. Zijn eerste gedichten schreef Vest dijk in 1915, het jaar dat hij van de 3-jarige HBS in Harlingen overging naar de 5-jarige HBS in Leeuwarden. Twee jaar later begon hij aan de ge meentelijke Universiteit te Amster dam met zijn medicijnenstudie waar hij in 1927 afstudeerde. Als arts heeft hij nog tot 1932 praktijken waargeno men in'verschillende steden. In die periode maakte hij reizen naar de Harz, Tirol en Beieren, en studeerde een korte tijd filosofie en psychologie in Leiden. Hij hield zich ook bezig met astrologie. Lessen in harmonie en contrapunt had hij nog in zijn stu dententijd genomen, met het plan in de muziek door te gaan. In 1929 en 1930 voer hij als scheepsarts op de „Kota Inten" tussen de havens van Batavia en Mekka. De voorloper van de Anton Wach terromans, getiteld „Kind tussen vier vrouwen" werd geschreven in 1933. De uitgever wilde toen het 1121 blad zijden tellende manuscript niet in de oorspronkelijke vorm accepteren. Eerste roman Een jaar later publiceerde Vestdijk zijn eerste roman „Terug tot Ina Damman". Inmiddels was hij toege treden tot de' redactie van het tijd schrift Forum. Vestdijk heeft in de redacties gezeten van diverse literaire tijdschriften en was van 1938 tot 1939 redacteur kunst en letteren van de Nieuwe Rotterdamsche Courant en van 1949 tot 1953 vast medewerker van het thans met de NRC samen gesmolten Algemeen Handelsblad. Verder was hij criticus bij het Parool, had een poëzierubriek in De Gids en was muziekmedewerker bij Het Va derland en De Groene Amsterdam mer. Sinds 1939 woonde Simon Vestdijk in Doorn. In de Tweede Wereldoorlog is hij een klein jaar door de Duitse bezetters als gijzelaar gevangen ge houden, in Sint Michelsgestel en in het „Oranje hotel" in Scheveningen- In 1965 trad hij in het huwelijk met de 40-jaar jongere Adriana Catharina Maria van der Hoeven bij wie hij twee kinderen heeft gekregen. len schrijver schrijft niet meer. ,t schrijver zijn, en schrijven, behalve het lezen natuur- Vestdijks voornaamste, ja jwel enige levensbezigheid ge- Iest. Hij was geen reiziger, ;n spreker, geen publieke fi- tr in het wereldje van de let- in. Hij heeft in zijn jonge ja nimmer, zoals Nijhoff, ge- _jmd van pooltochten, of, zo- Marsman, van kruistochten kathedralen. In zijn terugge- Ikkenheid had hij iets monnik- itigs, maar dan als een seculie- monnik, een anticlerikale [rk, aan niets hangend dan aan iratuur als bedrevenheid en irijf. Vestdijk was een brein met schrij- 'i handen. Natuurlijk had hij een want zonder hart produceert i geen literatuur. Maar het cere- sprak bij hem sterk mee. reen schrijft nu na zijn dood over l enorme romanproductie, zijn es- V met hun «vat kille schittering, en gedichten. Er zal een dik boek 'l zijn om zijn plaats in onze lite- lur te bepalen. Daarbij zal men |r ding niet over hét hoofd mogen Vestdijks relatie tot de muziek, lis er heel sterk geweest, hoe dan En ik voor mij zie hem het dui- it als ik hem vergelijk met de misten van zijn generatie. Iïet (isch hoogtepunt, van zijn Alpen- herinnert aan de componist de Alpensimfonie, Richard Bij beiden valt op de geraffi- techniek, het op Richard Wag- i«. teruggaande liefdespathos. Maar ^■tdijk, als de zoveel jongere, is een van het interbellum, de periode in de beide wereldoorlogen in. was verwant aan de nieuwe za- (kheid, evenals zijn confraters Braak en Du Perron. In de mu- denkt men dan onmiddellijk aan Hindemith, vrijwel zijn genera- (enoot. Men zette zich af tegen de verking van de romantiek, die in eerste wereldoorlog onder trom- Ivuur en bij gifgas onhoudbaar ge- fden was. Cultuurhistorisch hoort Vestdijk is in die overgangstijd en zo zal ook zijn latere werk moeten be delen. Want na de tweede wereld- log heeft hij zich niet meer ver- Uwd. Zich rustig bezinnen, afstand nen, een vruchtbaar zwijgen was va niet meer bij. Er moest geschreven rden. Het lezen en recenseren van zijn romans werd een onprettige be zigheid. Voor mij waren o.a. hoogte punten De filosoof en De sluipmoor denaar en Het genadeschot. Zijn hou ding tegenover de christelijke religie is bekend: die had afgedaan en zou op den duur vanzelf verdwijnen. De vraag naar een eventuele blij vende waarde is delicaat, ook als vraag. Niemand \yeet wat er morgen gebeuren zal en waarheen de bescha ving zich ontwikkelt. Een politiek en gagement moet men bij Vestdijk niet zoeken. Zijn werk beantwoordde niet aan de oorspronkelijke humanitaire eisen van de Nobelprijs. Is zijn repu tatie als romanschrijver groter ge weest dan zijn betekenis? Schreef hij meer voor schrijvers dan voor echt warm bewonderende lezers? Speelt er in zijn roem snobisme mee? Allemaal vragen die in de nabije toekomst beantwoord zullen moeten worden. Nu het schrijvende brein is stilgezet. Dr C. Rijnsdorp Craig krijgt slechts vier stemmen (Advertentie) bmlddellijke verlichting van Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten 'niatische pijnen, spit, zenuwpijnen, Verstuikingen, stijve nek en ledematen werkt sneller, niets werkt aangenamer 'd verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. 'iddellijk in de huid doordringend, werkt $al diep op de weefsels in tot aan de ul van de pijn (zonder oppervlakkige ntesensatie of irritatie van de huid te arzaken) en "doorstraalt" verlichtend 'els en spieren tot in de gewrichten. Jiatische pijnen en stijfheid makch aig plaats voor een durend gevoel van Ichting'cn welbehagen. 'cht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt U thuis altijd een tube Algcsai bij de hebt om zodra het nodig is dc pijn te toten. ALGESAL bij alle apoth. cn d'.og. BELFAST (AP, Reuter, UP1) De parlementsfractie van de Noordierse Unionistische Partij heeft de Britse regering voor lopig uit de brand geholpen door de 50-jarige minister van ont wikkeling Brian Faulkner tot premier van Ulster te kiezen. De belangrijkste rivaal van Faulk ner, de rechtse ex-minister van binnenlandse zaken William Craig kreeg slechts vier van de 30 uitgebrachte stemmen. De rest ging naar Faulkner. Officieel werd gisteren gekozen voor het leiderschap van de Unionis tische Partij. Maar omdat de partij leider automatisch premier wordt is hiermee voorzien in een opvolger van de zaterdag afgetreden James Chi- chester-Clark. Aangenomen wordt dat de zware nederlaag, die Graig in feite heeft geleden, in verband staat met steeds krachtiger dreigementen uit Londen dat Ulster direct onder Brits bestuur Van een onzer verslaggevers ARN'HEM De krijgsraad heeft gisteren de 51-jar.ige luitenant-kolo nel D.M.E. uit Voorburg wegens ver boden wapenbezit veroordeeld tot eer. boete van ƒ70. De auditeur-militair had tegen wiens cilinderrevolver een erfstuk was. een boete van ƒ250 geëist. De overste vertelde dat de revolver van zijn vader, een verzetsman, was geweest. Nadat deze in 1944 was ge fusilleerd. kreeg zijn zoon er de be schikking over. 'Jarenlang lag het dir.g met vele andere zaken op zolder. Bij een verhuizing kwam de revolver in een vuilnisemmer terecht, die ver volgens aan de straat werd gezet. De jongen die de krant bezorgde vond het wapen. Hij nam het mee naar huis. Zijn vader waarschuwde toen de politie en zo kwam de zaak aan het rollen. „Ik wist niet dat de ieugd zo slecht opgevoed is dat ze asbakken leeghaalt", aldus de overste, die als hoofdofficier al die toestanden met politiebezoek, verhoren, proces sen-verbaal waarin gesproken wordt van een misdrijf en verschijning voor de krijgsraad maar hoogst onver kwikkelijk zei te vinden. zal worden geplaatst als de regeerders in Belfast zich niet naar de wensen van de regering Heath willen schik ken. Maar het probleem voor de nieuwe Noordierse premier is, dat hij wel door een meerderheid in de Unionis tische parlementsfractie wordt ge steund, doch het vermoedelijk zou moeten afleggen als er in Ulster ver kiezingen zouden worden gehouden. De 50-jarige politicus, die zijn poli tieke loopbaan als succesvol zakenman en industrieel begon, staat bekend als een naar recht overhellend, ge matigd politicus. Faulkner is de eerste Noordierse premier die niet afkomstig is uit de boerenaristocratie van Ulster. In Belfast is gisteren de zevende Britse militair gedood. Hij kwam om het leven doordat het geweer van een collega per ongeluk afging. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. E. Brongersma (PvdA) betoogde gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de wet tot bescherming van de per soonlijke levenssfeer, dat de uitzon dering in de wet voor het afluisteren van telefoongesprekken het gevaar inhoudt, dat in de toekomst uitzonde ringen komen ten aanzien van het briefgeheim. Dit ontlokte minister Polak de in terruptie „Dat is heksenjagerij". dat slimmerikken met slechte bedoe lingen als ze weten dat hun telefoon wordt afgeluisterd, brieven zullen gaan schrijven. En daaruit volgt het risico van een uitzondering op het briefgeheim, als de staatsveiligheid daartoe noopt. Minister Polak noemde dit betoog „even heftig als eenzijdig", maar hield toch ook een slag om de arm ten aanzien van het briefgeheim in de toekomst. Wel zei hij dat de over heid zal uitkijken, verder te gaan dan de burgers wensen. De overheid kan bovendien ter verantwoording wor den geroepen. Overigens beschermt het wetsont-, werp nu reeds de privacy, want de verkoop van afluisterapparaten is niet erg toegenomen sinds de indie ning. Minister Beernink verzekerde de Kamer nog, dat ambtenaren niet luisterzuchtig zijn en dat de ministers aanvragen van ambtelijke zijde om een bepaald nummer te mogen afluis teren, zeker niet altijd toestaan. Op 5 april zal de stemming over het wets ontwerp gehouden worden. In de Voorste Stroom in Oister- wijk is gisteren het tweejarige jon getje J. Rokven verdronken. Het kind was spelenderwijs te water geraakt. Hij was al dood, toen hij enkele mi nuten later door zijn vader uit het water werd gehaald. DEN HAAG Ds. H. G. Abma 1 (SGP) heeft aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of hij niet van oordeel is. „dat de overweldigende en soms op dringerige interesse van de zijde van de pers voor de droeve polio-explosip in Staphorst een averechtse invloed heeft op de door de publikatiemidde- len vurig gepropageerde en beleden mentaliteitsverandering, nog afgezien van het leedvèrzwarend effect". Vallen beschuldigingen, door de pers geuit, zodoende niet voor een deel op haarzelf terug en. deelt de staatssecretaris de mening, dat voor vrijheid van pers en nieuwsgaring een „noblesse oblige" geldt? aldus ds. Abma. Intussen heeft de kinderarts dr. A. C. van Swol in het NOS-radiopro- gramma „Komt u maar" gezegd dat naar zijn mening polio-vaccinatie door de overheid verplicht moet wor den gesteld. Hij meende dat daarover zelfs geen discussie mogelijk is. Dr. Van Swol typeerde Staphorst als een kleine minderheid die een be dreiging vormt voor de gemeenschap. Volgens hem is er ook geen sprake van dat er sterfgevallen zouden zijn als gevolg van de vaccinaties, zoals de fractieleider van de SGP, ir. Van Dis onlangs heeft opgemerkt. ARP en GPV stemmen tegen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid een wetsvoorstel van minister Polak (justitie) tot herziening van het echt scheidingsrecht aangenomen. AR, GPV, en enkele leden van de BP stemden tegen het voorstel. Voor de AR was de afschaffing van dc termijn van zes maanden voordat een huwelijk op verzoek van beide partners kan worden ontbonden, on overkomelijk. De KVP-er Van Schaik had een amendement ingediend om deze ter mijn af te schaffen. Dit amendement dat behalve bij de AR ook op grote tegenstand bij minister Polak zelf stuitte, nam de Kamer desondanks aan met alleen de AR, SGP, GPV, Boeren en drie CHU-leden tegen. De anti-revolutionair Diepenhorst vond dit een zeer betreurenswaardige gang van zaken. „De AR zou unaniem voor het wetsontwerp hebben ge stemd als de termijn was gehand haafd", zei hij. Hij vreesde dat de nu ontstane regeling de indruk zal wek ken dat het huwelijk slechts een makkelijk te ontbinden rechtsbetrek king is. De K«mer wees wel een voorstel van mej. Goudsmit (D'66) af dat scheiding op eenzijdig verzoek zonder meer na een half iaar mogelijk maakt. Volgens het wetsontwerp van mi nister Polak kan eenzijdige scheiding alleen worden verkregen als de ver zoeker kan bewijzen niet zeli de oor" zaak van de duurzame ontwrichting van het huwelijk, de nieuwe en enige echtscheidingsgrond, te zijn geweest. Kan hij (of zij) dat niet bewijzen dan is een scheiding op eenzijdig verzoek altijd nog mogelijk na drie jaar scheiding van tafel en bed. De Kamer besloot voorts een Üwee- de huwelijk en een concubinaat ten aanzien van het niet doorbetalen van de alimentatie gelijk te stellen. De socialiste mej. Barendregt hield haar motie waarin financiële bijstand voor onvolledige gezinnen wordt bepleit, aan omdat deze zaak niet alleen mi nister Polak maar ook de ministers van sociale zaken en erm aangaat. Van een onzer verslaggeefsters STAPHORST Een 34-jarige inwoner van Staphorst is gis termiddag met polio opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. De man, die tot nu toe geen verlam mingsverschijnselen vertoont, is het eerste volwassen slachtoffer van de polio. De heer H. Bijkerk, hoofd van de afdeling besmettelijke ziekten van de geneeskundige hoofdinspectie zegt over dit ziektegeval: „De kans op po lio bij volwassenen is klein. De mees te mensen zijn op oudere leeftijd op natuurlijke wijze immuun geworden voor polio, doordat zij vroeger voor 1956, toen er nog niet tegen polio gevaccineerd' werd in aanraking zijn geweest met allerlei soorten po- lid-virussen. Natuurlijk kan er altijd een vol wassene tussendoor lopen, die niet immuun geworden is. Daarom reken den wij er ook wel op, dat er zich een incidenteel geval van polio bij een volwassene zou voordoen tijdens deze epidemie. Maar volgens ons zal het bij een enkel geval blijven". Verder heeft de heer Bijkerk de indruk dat de polio-epidemie nu over haar hoogtepunt heen is. „Het is een gunstig teken, dat er steeds meer tijd verstrijkt tussen de verschillende ge vallen. Een ander gunstig teken is, dat de polio-epidemie zich niet buiten Stap horst heeft uitgebreid. De twee geval len, die zich in Meppel hebben voor gedaan, behoorden ook tot oud-Stap- Newsweek: Bourguiba zal aftreden NEW YORK (AP) Het Ameri kaanse weekblad Newsweek heeft maandag bericht in diplomatieke kringen te hebben vernomen, dat de Tunesische president Habid Bourgui ba wegens ziekte zal aftreden. De president zal waarschijnlijk binnen kort uit Zwitserland, waar hij in een ziekenhuis was opgenomen, naar huis zal terugkeren. Volgens berichten die onder diplo maten de ronde doen, is zijn ziekte echter zo ernstig dat het 67-jarige staatshoofd zijn functie niet opnieuw zal opvatten, aldus Newsweek. horst", aldus de heer Bijkerk. De inspectie van de volksgezond heid heeft nagegaan hoe de inen tingspercentages in de verschillende delen van Staphorst liggen bij de kinderen in de jaarklassen 1968 en 1969. Alleen in het oude Staphorst blijkt l.et inentingspercentage nog beneden de „magische" grens van 75 procent te liggen, namelijk 51,9 pro cent. Inentingsacties Voor Rouveen en Eihorst, nieuwe delen van Staphorst, zijn die percen tages 85,7 en 100 procent. De inspectie heeft hieruit de conclusie getrokken dat met de inentingsacties, zelfs op korte afstand, een dam wordt opge worpen tegen de uitbreiding van een polio-epidemie. In de gemeente Doornspijk zal in de dorpen Doornspijk en Oosterwolde volgende week een inentingsactie worden gehouden tegen polio. Het be treft hier twee dorpen, waar het aan tal ingeënte kinderen beneden het toelaatbare minimum ligt. Ongeveer 850 kinderen en jonge mensen van 1 tot en met 18 jaar komen hier in aanmerking voor vaccinatie. Het is een goed ding, dat men zich bij de landmacht zorgen maakt over het druggebruik. Ndg beter, dat men wil trachten de dienstplichtigen te doordringen van de gevaren, die aan verslaving kleven. Niet alleen lichamelijk en geeste lijk, maar vooral ook waar de be hoefte aan het dure spul geldnood oplevert en dat geld nu eenmaal niet voor het opscheppen ligt Die op een oneerlijke manier zich geld verschaft is al op het pad van de misdaad. Iedere twee maanden komen er zesduizend dienstplichtigen op. Kersvers uit de burgermaatschappij, dikwijls kersvers van school. Uit on derzoekingen is gebleken, dat het druggebruik op de middelbare scho len bijzonder hoog is. Met andere woorden onder, de dienstplichtigen zijn velen die de drugs al kennen. Een deel van de druggebruikers zal bij keuring wel afvallen, maar het percentage dat in dienst komt is kennelijk nog groot. Anders immers zou de onrust niet ontstaan zijn. En nu komen bij een simpele ziel als ik ben, toch vragen op. Waarom is het lerarencorps niet evenzeer verontrust als de militaire autoriteiten het zijn? Waarom wordt op de scholen niet bij voorbaat gewaarschuwd .tegen het gebruik van verdovende midde len? Nu moeten tien onderofficieren van de marechaussee in acht weken leren hoe anti-drugcampagnes te voeren. Zou per school niet een leraar in acht weken voor di$ zelfde taak klaargestoomd kunnen worden? Vandaag hebben deskundigen zich gebogen over het initiatief wetsont werp van dr. Schuring (CHU), dat bepleit op alle scholen voor voortge zet onderwijs maatschappijleer ver plicht te stellen. Terecht redeneert de lnitiatiefne- mer. dat de burger de elementaire begrippen en samenstelling van onze maatschappij moet kennen en dus leren. Daar zijn de scholen in eerste in stantie voor. Maar als er nu zo'n levensgroot probleem is als druggebruik, kan daar dan aan worden voorbijge gaan? Als er al lessen in sexuele opvoe ding op de lagere scholen moeten worden gegëven, zou dan drugbe strijding niet op de scholen voor voortgezet onderwijs thuisbehoren.? Zo ia, dan zou een tachtig procent van onze Nederlandse jeugd bereiki worden, terwijl nu alleen een toch al geselecteerde groep, die der dienst plichtigen, die bovendien al een paar jaar in de „gevaarlijke" leeftijd zijn, deskundig voorgelicht worden. Nog altijd staat in artikel 42 van de mammoetwet, dat hét schoolon derwijs dienstbaar wordt gemaakt aan alle christelijke en maatschap pelijke deugden. En dat doet men door de ondeugden te bestrijden! Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer blijft aandringen op een pensioenre geling voor de joodse oorlogs slachtoffers. Drs. J. J. Voogd van de PvdA diende gisteren een mo tie in, waarin staatssecretaris Van de Poel wordt verzocht om een dergelijke regeling. Alle op positiepartijen hadden deze mo tie ondertekend, maar ook de VVD vroeg dringend om een pensioenvoorziening voor deze oorlogsslachtoffers. De staatssecretaris maakte echter ernstige bewaren tegen de motie, om dat hij geen onderscheid wilde maken tussen de joodse oorlogsslachtoffers en de slachtoffers in de Indische kampen. Op dé kampen in Java zijn elfduizend personen om het leven ge komen. De overheid, aldus de staats secretaris, mag geen onderscheid ma ken in groepen. De joodse oorlogsslachtoffers zijn nu aangewezen op een 'rijksgroeps regeling op basis van de bijstands wet. Het rechtskarakter van de uit gebouwde regeling wordt onvoldoen de onderkend, aldus de heer Van de Poel. De wijze van uitvoering door ze ven gemeenten wijkt volgens de be windsman weinig af van een centra le uitvoering van een pensioenrege ling. Mr. Van de Poel zei dat de rege ring ook de tweede motie van de heer Voogd, wanneer deze wordt aan vaard, niet zou uitvoeren. Motie Ongeveer een jaar geleden diende drs. Voogd een motie in, waarin om de pensioenregeling werd gevraagd. Maar de aanduiding van de groep in deze motie was minder nauwkeurig. Hierop beriep de staatssecretaris zich, die de door de Kamer aanvaarde motie niet uitvoerde. Het gevolg was een felle schrifte lijke reactie uit de Tweede Kamer, en een nieuw debat, dat gisteren werd gevoerd. Drs. Voogd trok de oude motie in om een pieuwe in te dienen, waarin de -groep van oor logsslachtoffers nauwkeurig wordt omschreven. Het ziet er naar uit, dat ook deze motie met de stemmen van de confes sionele partijen tegen wordt aange nomen. Drs. Voogd (soc.), mr. M. N. W. DettmeijerLabberton (V.V.D.) en de heren J. F. Wolff en F. J. Goed hart (groep-Goedhart) bleven aan dringen op de pensioenregeling. Juist omdat deze groep van oorlogsslacht offers met een totale uitroeiing werd bedreigd. Maar mejuffrouw T. Kok van de KVP, die ook namens de ARP en CHU sprak, achtte de uitgebouwde rijksgroepsregeling wel voldoende. De regeling heeft het voordeel boven een pensioenregeling, dat ze soepel kan worden toegepast. Drs Voogd was het hiermee wel De oorlogsinvalide G. Gritter uit Den Haag (40 jaar) heeft gis teravond zijn beenprothese afge- gespt en in de vergaderzaal van de Tweede Kamer ingesmeten. Hij ging tot deze demonstratie over, nadat staatssecretaris Van de Poel juist zijn betoog had geëindigd, waarin hij een pen sioenregeling voor de joodse oor logsslachtoffers afwees. „Dit is het antwoord namens alle oorlogsslachtoffers", riep de verontwaardigde heer Gritter uit, terwijl zijn prothese vlak voor de fractie van de PvdA neerviel. Hij had de orde in de strikte zin van het woord niet verstoord, omdat voorzitter mr. Van Thiel juist de vergadering had ge schorst. eens. Men kan zelfs gelukkig zijn met de verbeterde regeling. Maar hij bleef aandringen op een pensioen. „Dat is geen koppigheid. Het gaat hier om een groep, die ha de oorlog steeds eenzamer cn op een niet te verantwoorde wijze kwetsbaar is geworden. Een pensioen is het enige vaste punt, dat voor hen is wegge legd. Laten we een uiterste poging doen met het in het leven roepen van een pensioenregeling hen wel te be grijpen," zei drs. Voogd. Morele plicht In zijn verweer had staatssecreta ris Van de Poel onderscheid gemaakt tussen actieve en passieve oorlogs slachtoffers. Actieve slachtoffers zijn bijvoorbeeld leden van het verzet, die zo hun recht op pensioen hebben ver worven. Voor de passieve slachtof fers zou alleen een morele plicht of solidariteitsplicht bestaan. Mevrouw Dettmeijer bestreed fel deze opvat ting. Voorop moei staan het rechts gevoel. Dit gevoel vraagt om een voorziening. die ook psychologisch voldoet. Daarom is een pensioen voorziening gewenst. De nieuwe regeling op grond van de bijstandswet heeft het nadeel dat de weduwen en de ouderen er in de komende jaren in verhouding op ach teruit gaan. Ook degenen, die recht hebben op kleine uitkeringen krijgen minder. Drs. Voogd wees op deze ge breken. Een belangrijke grief was vooral het langzame tempo, waars de aanvra'gen worden afgehandeld Juist weer voor deze groep is dit erg pijnlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7