Steeds meer vrouwelijke pastores gemarteld in r.k. kerk Tegenstrijdige eeuwfeesten Studiebijbel met plaat voor aantekeningen Wel katechese, prek en, geen „ambtelijk werk" PRIESTER IN PARAGUAY COMMENTAAR Dagbladpers Schimmenspel Argentine Aartsbisschop zet minister uit kerk wegens martelingen Een woord voor vandaag BEROEPINGSWEf DE KER DE WERELD t/ J_ MONTEVIDEO Met behulp v; Van onze kerkredactie DRIEBERGEN In de Rooms-Katholieke Kerk wor den steeds meer vrouwen in geschakeld in het pastoraat. Er zijn vrouwelijke kateche- ten, godsdienstleraressen, pa rochie-assistenten, die soms praktisch het werk van een kapelaan doen. „Ambtelijk" werk, zoals het bedienen van de doop, het voorgaan bij het kerkelijk huwelijk of de eucharistieviering is hen echter (nog) niet toegestaan. Dat is het onderwerp van een spe ciaal nummer van „Kosmos en Oecu mene". Meestal betreft het vrouwe lijke religieuzen, die voor dit werk niet speciaal zijn opgeleid, maar het aantal vrouwen met een speciale theologische opleiding, in een hogere beroepsopleiding of op academisch niveau, groeit. Hoe wordt voor hen plaats gemaakt in het ambt? In Duitsland ziet men een moge lijke oplossing in het herstel van het diakenambt. In Nederland acht men dit minder wenselijk. In een nota van de Sint Willibrordvereniging wordt gesteld, dat er twee ontwikkelingen mogelijk zijn. De eerste (nu feitelijk al volop aan de gang) is, dat zich vormen van pas toraal werk door niet-priesters (man nen en vrouwen) ontwikkelen, maar dat de eigenlijke priesterlijke bedie ningen aan de priester gereserveerd blijven. Dit geldt in elk geval voor de eucharistie. Het geldt ook voor predi king en doop, maar hier kunnen in noodgevallen uitzonderingen worden gemaakt. iHet nadeel van deze ont wikkeling is, dat het zogenaamde strikte priesterschap binnen het ge heel van de pastorale bedieningen ge makkelijk geïsoleerd kan komen te staan en mede hierdoor sterk aan aantrekkingskracht kan inboeten. Daarom pleit deze nota voor de an dere mogelijkheid: een echte uiteen legging van het veelomvattende priesterlijke werk en daardoor ook van het ambt zelf vanuit de vragen en noden van de gemeenschap. Dan wordt het steeds moeilijker het on derscheid te handhaven tussen pries terlijk werk in strikte zin en niet- strikt priesterlijke werkzaamheden. Koffie en typewerk Vanuit de praktijk vertelt mej. M. Croon, katechiste in Groningen: „Vanuit de katechese kwamen in de loop 'Van de zes jaar werken >hler meerdere malen vragen naar voren om doop, huwelijk, biecht en eucha- ristiebediening. Tot nu toe bediende ik het sacrament niet; wel verzorgde ik de dienst met een priester samen, waarbij ik dan meestal preekte. Ik ben hier na zes jaar werk vanzelf sprekend geaccepteerd Door de plaatselijke pastores ook. alhoewel er nog heel wat irrationele momenten zijn, waarop je ineens niet meetelt, of degene bent die voor de koffie en het typewerk zorgt, terwijl ander belang rijk werk en pastorale kontakten moeten blijven liggen. Ook in de moeilijke financiële situatie is het vanzelfsprekend, dat wij het eerst de dupe zijn, ook al werken we langer in de 'zielzorg dan verschillende priesters." „Kosmos en oekumene" laat zien, dat in steeds meer parochies vrouwen ook funkties in de liturgie vervullen. Zij treden op als akoliet of als lektor in de eucharistieviering. 'Vrouwen (niet alleen religieuzen, ook leken) helpen kommunie uitreiken. Soms houden zij de preek. Dit was tot voor kort vooral het geval in studentenpa rochies en in experimentele vierin gen, maar nu ook steeds meer in „ge wone" parochies. Telkens blijkt daar bij, dat weerstanden wegvallen, wan neer men zelf kan zien hoe vrouwen optreden in liturgische functies. Tenslotte enkele citaten uit een ar tikel van mevrouw drs. Tine Go- Niet alleen journalisten, maar allen die het gees telijke, culturele en politieke belang onderkennen van een gevarieerde dagbladpers, moeten er de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) erkentelijk voor zijn, dat ze zowel het gaande als het komende kabinet met klem geattendeerd hee<t op de benarde situatie van de Nederlandse kran ten. Het zijn met name de landelijke opiniebladen die er, in economisch opzicht, miserabel voor staan. Men hoeft journalist noch pessimist te zijn, maar alleen het memorandum van de NVJ door te nemen, om te kunnen inzien, dat de vereiste verscheidenheid in deze sector van de dagblad wereld ernstig word bedreigd. Ongetwijfeld zal het de regering gemakkelijker vallen, de diagnose die de journalisten hebben ge steld, te onderschrijven, dan de door hen voorge stelde therapie waarmee immers overheidsgeld gemoeid is te accepteren. Toch is het, helaas, een illusie te menen, dat het vrije spel der maat schappelijke krachten er wel voor zal Zorgen, dat ons land blijft beschikken over een assortiment dagbladen hetwelk de geestelijke en politieke ver scheidenheid van Nederland redelijk weerspiegelt. Wanneer de daarvoor noodzakelijke variatie in de krantenwereld verdwijnt, is het in feite het is al eerder opgemerkt met de materiële persvrij heid gedaan. En in die ontwikkeling mag geen kabinet en geen parlement, hoe ook samengesteld, lijdelijk berusten. Het is daarom te hopen, dat de NVJ met haar memorandum in elk geval bereikt, dat ook dit punt bij de komende kabinetsformatie op de agenda wordt gezet. Vandaag stemt de Amerikaanse Senaat over de vierhonderd miljoen gulden die de regering-Nixon wil hebben om de ontwikkeling van de SST, het supersone passagiersvliegtuig, tot eind juni draaiende te houden. Voor- en tegenstanders hou den elkaar ongeveer in evenwicht, nadat het Huis van Afgevaardigden vorige week het SST-budget verwierp. Te hopen valt, dat de tegenstanders in de meerderheid blijken. Dat zou het einde kunnen inluiden van een ja renlang opgevoerd schimmenspel om een vliegtuig dat niemand wil, en dat werd ontworpen met een weefsel van schijnargumenten als rechtvaardiging. Dat geldt voor alle drie projecten op dit gebied waaraan wordt gewerkt: de SST, de Brits-Franse Concorde en de Russische Tu-144. En dat leidt tot de vreemdste verschijnselen. Zo kan men de Franse producent Aerospatiale ernstig horen uitleggen dat de bouw van de Con corde niet vijfmaal zo duur was als de oorspron kelijke plannen voorspelden, maar slechts twee maal zo duur, als je tenminste de inflatie aftrekt. En het Amerikaanse Congres heeft al geruime tijd de weifelende hand aan de kraan waaruit een on bepaald aantal miljarden in het SST-project loopt. Als de Russen zeggen dat de Tu-144 niet duurder vliegt dan subsone vliegtuigen, zien deskundigen dat alleen als een bereidverklaring van de Sow jet- regering, om de meerkosten te subsidiëren. Deze miljardendans dient natuurlijk niet om een beperkt aantal dure zakenlieden per reis een paar uur tijd-te besparen. Hij dient, in de twee gevallen die wij kunnen overzien, om de vliegtuig industrie in stand te houden. Als de SST sneuvelt, betekent dat 150.000 werklozen; bij de Concorde zijn nog meer arbeiders betrokken. Men kan zich in gemoede afvragen of voor hen geen maatschap pelijk nuttiger arbeid kan worden gevonden. Nuttiger dan het bouwen van een vliegtuig dat alleen boven zee zal mogen vliegen, en misschien niet in New York zal mogen landen. En daar liggen de belangrijkste luchthavens voor de route naar Europa, die voor lonende exploitatie het belang rijkst is. Het vliegtuig in kwestie, dat volgens de huidige stand van zaken meer lawaat zal maken dan is toegestaan, zal bovendien in het gunstigste geval anderhalf tot een driekwart maal zo duur vliegen als de net ingevoerde jumbo-toestellen, die de luchtvaartmaatschappijen al voor grote financie ringsproblemen stellen. Invoering zou de tendens tot verlaging van de „gewone"luchttarieven af breken. Want het verlies moet toch ergens worden goedgemaakt. Met de Concorde gaat het slecht. De Britten ver tonen een opmerkelijke aarzeling om, na de peper dure ontwikkeling, nu ook de ongewisse produktie samen met de Fransen ter hand te nemen. Moge het ook de SST slecht gaan. En dan kunnen de Russen best met hun lawaaituig van Moskou naar Siberië en terug vliegen, als ze daar de kosten en de ellende voor over hebben. De nieuwste staatsgreep in Argentinië, waarbij generaal Levingston werd afgezet en de drie lei ders van de strijdmachtonderdelen de macht in handen namen, heeft als zoveel ongeregelde machtswisselingen in Latijns Amerika voorna melijk een economische achtergrond. De Argentijn se economische problematiek heeft zeker authen tieke trekken, maar loopt voor een aanzienlijk deel ook parallel met de moeilijkheden van veel andere ontwikkelingslanden. Argentinië is in de Latijnsamerikaanse context een tamelijk ontwikkeld land. Het gemiddeld jaar inkomen per Argentijn bedraagt 800 dollar. Niet minder dan 34 procent van de arbeiders heeft al werk kunnen vinden in de industrie. Maar deze gunstige cijfers zijn het gevolg van een ontwik keling uit het verleden, die thans is doodgelopen. Veel deskundigen hebben naar de diepere achter gronden van deze malaise gespeurd. De overheer sende conclusie: Argentinië bezit weliswaar een consumptiegoederen-industrie, maar is er tot op heden niet in geslaagd een voor de economische ontwikkeling van het land noodzakelijke kapitaal goederen-industrie op te zetten. En voorzover pogingen in die richting werden ondernomen, deed zich het ongelukkige verschijn sel voor, dat de prijzen van deze kapitaalgoederen te hoog uitvielen, dat weer leidde tot verminde ring van besparingen en investeringen. Dit in te genstelling tot wat gebeurde tijdens het industria lisatieproces in de rijke kapitalistische en socialis- vaart-Halkes over de discussie over de vrouw in het ambt in oecumenisch verband: „Sinds kort moeten er meer theolo gische bewijzen geleverd worden door hen die „tegen" zijn, dan door hen die „voor" zijn. Omdat er steeds meer nadruk valt op het volk Gods als eenheid en gemeenschap waarbinnen ambten en diensten functioneren, wijzen niet meer alleen bijbel en tra ditie de weg. maar wordt de samenle ving zelf ook een geldige theologische vindplaats voor vormen die, nu het ambt zelf onder kritiek staat, door hun beweeglijkheid en diversiteit re levant zijn voor het heden en die het wezen van het ambt veilig kunnen stellen door de gestalte ervan te ver nieuwen." Geen ongenoegen „Als er dan bij vrouwen een roe pingsbesef blijkt te groeien, moet men zich afvragen of niet ook hier de Geest nieuwe wegen vindt. Of, zoals in een rapport wordt gezegd: „de United Church of Canada heeft 76 vrouwen gewijd voor woord- en sa cramentsbediening zonder enig blijk van ongenoegen van 'Gods heilige Geest' „Terwijl men in het verleden vaak gemeend heeft terwille van de oecu mene de ambtswijding van de vrouw te moeten tegenhouden om geen nieu we reden van verdeeldheid te schep pen, ontwaakt nu het inzicht dat het wel eens andersom zou kunnen zijn." „Kosmos en oecumene" is een uit gave van de Sint Willibrordvereniging en het Oekumenisch Aktiecentrum, De Horst 1, Driebergen. ASUNCION (KNP) De aartsbis schop van Asuncion, mgr. Ismael Ro- lon heeft de Paraguese minister van binnenlandse zaken. Sabir.o Montana- 'ro. en het hoofd van de politie, gene raal Francisco Brito, geëxcommu niceerd. De aartsbisschop stelt hen verant woordelijk voor het lot van de Uru- guese priester Uberfll Monzon, die na in de gevangenis gemarteld te zijr. en na toediening van drugs door de poli tie bekend heeft lid te zijn van een „opruiende organisatie". Ook acht de aartsbisschop hen schuldig aan de aanslag op de Uruguese hulpbisschop, van Montevideo, Andres Rubio, bij diens aankomst op het vliegveld van Asuncion. Het Paraguese ministerie van binnenlandse zaken heeft de ex communicatie bevestigd noch ont kend. drugs en martelingen heeft de politie van Paraguay de Urguese priester Uberfil Monzon „bekentenissen" af geperst. Dit zegt de Uruguese hulp bisschop Andres Rubio in een verkla ring, die medeondertekend is door aartsbisschop Partelli van Montevi deo. Monzon werd eind vorige week bij aankomst in Paraguay op het vlieg veld van Asuncion gearresteerd. Hij was op weg naar eer. vergadering van de lekenraad van de Latijnsame rikaanse bisschoppenconferentie (CE- LAM), waarvan hij lid is. Drie dagen was hij onvindbaar, totdat de Para- guayse politie zijn arrestatie bekend maakte. Hij had bekend lid te zijn van een „opruiende organisatie" en medeondertekenaar van een docu ment, waarin de bisschoppen zouden zijn opgeroepen het gébruik van wa pens in een strijd om een betere we reld niet na te laten. Deze week ging Rubio naar Para guay om te onderhandelen over vrij lating van Monzo. Op het vliegveld van Asuncion werd de hulpbisschop door een groep vrouwelijke agenten afgeranseld. Volgens Rubio was dit een pöging van de Paraguayse politie, de kerk in discrediet te brengen. Na de vechtpartij moest hij zich samen met de ambassadeur van Uruguay, die ook gewond werd, onder dokters behandeling stellen in een ziekenhuis. De minister van binnenlandse zaken weigerde zijn verontschuldigingen aan te bieden voor de gebeurtenissen op het vliegveld en wilde ook Monzon niet vrijlaten. Er zijn merkwaardige tegenstellingen tussen Johannes 13 en hoofdstuk 13 zegt Christus: „Waar ik heen ga kunt gij ni men". Acht verzen verder in hoofdstuk 14 voegt Hij er aan to waar Ik heen ga, daarheen weet gij de weg". Maar er is vi Het eerste sprak de Heer tot de Joden, die Hem niet als wilden erkennen, het tweede tot de discipelen die Hem gevolg Tot hen zegt Hij: „Ik ga heen om u plaats te bereiden en Ik heengegaan ben en u plaats bereid heb, kom Ik weder en tot Mij nemen, opdat ook gij'zijn moogt, waar Ik ben". En woorden, zien we ineens dat beide uitspraken van Christus wat Wij kunnen niet komen, waar Hij heen gaat, het huis van Zi der. We staan onszelf in de weg. Hoe we ook ons best doen, is: „Gij zult volmaakt zijn, gelijk Mijn Vader dri de henjel vo is". Wie kan aan die eis voldoen? Wie durft te zeggen Gode te zijn? Maar juist omdat er voor ons geen plaats is, gaat 7 om ons een plaats te bereiden. Maar hoe? Hij gaat heen oi plaats voor Gods troon in te nemen. Om daar voor ons te t Hij gaat om onze schuld te delgen. En Hij komt terug om gen: „Kom, nu mag u in Mijn plaats staan, in Mijn volmaakt De plaats die Hij voor ons bereidt is Zijn plaats. Weiezen vandaag: Jesaja 50 vers 4 tot 10. Nieuwe uitgaven bijbelgenootschap KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J van Hofwegen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. rolgordijn, 5. makker, 7. tekening, 9. wijze leidsman, 10. volks naam van de kauw, 12. weke niet vloei bare stof, 13. oude munt, 14. tijdreke ning, 15. speelgoed, 16. voorzetsel, 17. chin, lengtemaat, 18. vordering. 19. bij rivier van de Weichsel, 20. oudste bij belvertaling. 21. spet. 22. scheik. ele ment, 23. getal. 25. gevaar. 27. smart, 28. open ruimte. Verticaal. 1. welaan. 2. zangspel, 3. stand, 4. Europeaan, 5. vogel. 6. tel woord, 8. schuivende ijsheuvel, 9. ver dienste, 10. gegraven waterweg, 11. plant met geneeskrachtige wortel, 12. witte suiker, 15. driekroon. 18. soort hert, 19. graafwerktuig, 21. plaats voor dieren. 24. houten bakje. 25. Oriënt Ex press (afk.), 26. voegwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. simultaan, 10. kam, 11. lade, 12. er. 14. pek. 16. keg. 17. eik. 19. aar, 21. re, 22. nerf. 24. pel. 26. taak, 28. nat. 31. tram. 33. tol. 35. eg, 37. maat, 39. na, 40, eed, 42. sier, 44. lier, 45. slap. Vert. 2. ik, 3. map, 4. Umea, 5. Tl. 6. aak, 7. ader, 8. negen, 9. peen. 13. riet, 15. kap, 18. krat, 20. ren, 23farm, 25. lat, 27. kaas, 29. ton, 30. Peel, 32. mais, 34. lap, 36. gei, 3& tel, 41.de, 43. ra. AMSTERDAM Het Nederlands Bijbelgenootschap gaat opnieuw een studiébijbel uitgeven, waarin aante keningen gemaakt kunnen worden. Qok vroeger werden dergelijke bij bels uitgegeven, maar toen doorscho ten met blanco pagina's, waardoor de bijbel geweldig dik en onhandelbaar werd. De nieuwe studiebijbel heeft een brede marge voor aantekeningen en is niet dikker dan een gewone huisbijbel. De in de meeste bijbels gebruike lijke twee kolommen tekst zijn ver dwenen. Deze studiebijbel is gedrukt als een gewoon boek met regels over de volle breedte. Maar op de linker pagina is links en op de rechterpagi na is rechts een marge van 5,5 centi meter overgelaten voor aantekenin gen en ook onder de pagina is een evC'.n grote marge. Voor deze bijzon dere bijbel werd een papiersoort ge kozen die veel gebruikt wordt voor zakagenda's. Het is goed beschrijf baar en toch niet te dik. De stevige band is van blauw kunstlinnen met een in wit gestempelde boekrol erop. De band is speciaal ontworpen voor regelmatig gebruik. Het bladzijdeformaat van de nieu we bijbel, die wordt uitgegeven in de NBG-vertaling van 1951 - de zoge naamde Nieuwe Vertaling is 14,5 bij 21,5 centimeter, de daarop ge drukte tekst beslaat slechts 9 bij 16 centimeter. Deze studiebijbel is tot 10 april tegen de „inteken" - prijs van dertig gulden verkrijgbaar. De officiële prijs wordt veertig gulden (Uitg. Ned. Bijbelgenootschap, post bus 620, Haarlem). Bij het bijbelgenootschap zijn ook weer drie boekjes verschenen, waarin radiovoordrachten in de serie „Ver ken de bijbel" gebundeld zijn, nl. „De liefde tot zijn land is Israël aangebo ren" door prof. dr. M. Boertien; \,Israëls jabroer/profeten" (over span ningen tussen ware en valse profeten in het oude testament) door dr. C. J. Labuschagne; en „Christuswaa ïr en wordende schepping" door ai dr. A. Szekeres. Prijs per stuk k; NED. HERV. KERK Beroepen: te Hillegersberg: 1 van Slooten te Nijkerk; te Haar' W. Dorresteyn te Maarssen; te IJ muiden: J. H. Vlijm te Krimpen n IJssel; te Oosterend - Oudes^1 kand. J. de Geer te Nijkerk. Aangenomen: naar Weert: J. Heine, kand. te Utrecht; naar V >P dingen: J. J. van Thiel te Henfe naar Nieuw-Beijerland: kand. Sluis te Utrecht, die bedankte Meeuwen. Aangenomen naar Vlaardingen K. Blei): J. J. van Thiel te Hei li (Geld.) >i< Bedankt: voor Rouveen: A)st Brummelen te Hïerd»n. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam - ïU noord (schipperspred.): G. Burg Tienhoven. Aangenomen: naar Nieuwendij v. d. Haagen te Heerjar.sdam; Uithoorn: Iz. Meijer te Winsch die bedankte voor Maassluis IÜmuiden. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Velp: P. Dedde in Roozenburg; voor Burlington rio. Can.): M. Brandes te Hengelo] Beroepen: te Amsterdam-Z. verb.): G. Mul te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Paper.drecht: Otter te Dokkum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Bodegraven: Chr. „j Poel te Yerseke. e Bedankt: voor Hoofddorp: Afc., den Boer te Ridderkerk; voor C. de Ridder te Nunspeet; voor selmonde: E. Venema te Zwijndi e; tische landen, waar de kapitaalgoederen-industrie in beslissende mate bijdroeg aan de kapitaalvor ming en de economische ontwikkeling. Wat zijn nu de oorzaken van deze paradoxale situatie, die behalve in Argentinië in grote delen van de zogenaamde Derde Wereld valt te bespeu ren? Allereerst leiden slechte uitrusting en orga nisatorische onvolkomenheden in de Argentijnse fabrieken tot onnodig hoge prijzen. Maar de fun damentele achtergrond van de malaise is het ge brek aan afzetmogelijkheden. En op dit essentiële punt komen rijke landen om de hoek kijken. Wat is namelijk het geval? Bij grote hulpprojec ten, gefinancierd door internationale financiële organisaties als de Wereldbank, wordt de levering van kapitaalgoederen vrijwel steeds voorbehouden aan bedrijven uit de rijke landen. Hetzelfde is waarneembaar bij bilaterale overeenkomsten. Deze rem op de ontwikkeling van eën Argentijnse kapitaalgoederenindustrie leidt er mede toe, dat andere sectoren van de Argentijnse industrie, aan gelokt door gunstige financiële voorwaarden, hun kapitaalgoederen in het buitenland gaan kopen. De enige profiteurs van deze ontwikkeling zijn de buitenlandse bedrijven, die bovendien hun ver tegenwoordigingen in de ontwikkelingslanden steeds verder uitbreiden. Daarmee is weer een vicieuze cirkel gesloten en de economische stagnatie van Argentinië en veel ontwikkelingslanden een feit. en de verdere eco nomische welvaart van de rijke wereld verzekerd. door H. Biersteker Zelden zijn er in West-Europa zulke tegen strijdige eeuwfeesten „gevierd" als in het begin van dit jaar. In Frankrijk: de Commune van Parijs de kort maar uitbundig bloei ende eerste papaver van het democratisch socialisme. In Duitsland: de uitroeping van het Duitse keizer rijk een gebeurtenis overigens ook vlakbij Parijs plaatsgreep, namelijk in de Spiegelzaal van Versail les na dc overwinning in de Frans-Duitse oorlog. In één jaar. op vijftig kilometer afstand van elkaar: een stukje geschiedenis (dat nu nog velen inspireert) en een stukje oude geschiedenis, hoe nieuw het ook was dat de gescheiden Duitse staten nu tot één keizerrijk versmolten werden. Maar ver der dezelfde ouwe geschiedenis van nationale roe ping en uitverkiezing tot agressie en overheersing. Het interessante is, dat de ene gebeurtenis ook op de andere heeft gereageerd. In „Evangelische Kom- mentare", het nieuwe voortreffelijke maandblad over het gebeuren in kerk en samenleving, dat in Stuttgart wordt uitgegeven, verzamelde Gtinter Brakelman nog eens wat preekstof en kerkbodestof uit die dagen in 1871. Zo schreef de Hengstenberg- sqhen Kirchenzeitung: „Als wij ons de machten voor ogen stellen, die in deze oorlog op elkaar bots ten dan kunnen we pas goed beoordelen wat deze overwinning inhoudt: de zege van de onderdanen trouw tegenover de revolutie, van de goddelijke ordeningen over de anarchie, van de zedelijke krachten over de tuchteloosheid van het vlees, van het regiment Gods over de volkssoevereiniteit, van het christendom over het moderne heldendom". Tuchtroede Het maandblad van de evangelisch lutherse kerk van Pruisen: „God heeft Frankrijk getuchtigd en Duitsland is de tuchtroede geweest". En, naar aan leiding van de Commune en haar einde: „De revo lutie in de Franse hoofdstad met haar verschrikkin gen en haar burgeroorlog zijn misschien maar een schakel in de keten van bezoekingen, waarmee de levende God Frankrijks overtredingen aan de ga leien van haar ellende vastsmeedt". De voornaamste overtreding van Frankrijk, die met de Duitse over winning door God is afgestraft, wordt genoemd: „de grond- en oerleugen van het democratisch prin cipe". Daartegenover straalt de heerlijkheid van het door God uitverkoren fonkelnieuwe Duitse keizer rijk. De ideologie achter dit bolwerk wordt ver schaft door het Duitse lutheranisme. Daarmee heeft het Duitse protestantisme, zo schrijft Günter Bra kelman thans in „Evangelische Kommentare", zich tot in lengte van jaren ongeschikt gemaakt voor iedere maatschappelijke verandering. theorieën en praktijken. Toch zien wij achter n deze uitleg teveel aap de oppervlakte van he e schijnsel bleef hangen. Allerlei van wat mer wezenlijk hield, verdween; en wat doorwerkf|ii vaak eer christelijk dan onchristelijk te n< ei Toch duurde het zeer lang eer de christenhftf een her-duiding bereid was" Kulturkampf Overigens krijgt men wel eens de indruk van de hedendaagse terugblikkers bij het eeuwfeest dat zij zo overmand kvorden door wanhoop over wat het protestantisme voor Duitsland heeft betekend, dat zij niet zien dat het protestantisme in de omrin gende landen nu ook geen model bood van tijdsbe- wust reageren. Wat prof. Berkhof zegt over dë Franse revolutie (in „Christus de zin der geschie denis") geldt zeker ook voor de Parijse Commune: zij zijn door de christenheid in grote meerderheid als antichristelijk geduid. „Daartoe was ook reden genoeg", vervolgt hij, „gezien allerlei in het oog springende leuzen. Ook ongeveer honderd jaar geleden bars w Duitsland de Kulturkampf los, van de protei u staat tegen de r.k. hiërarchie. In deze maan toevallig opnieuw in de Duitse pers dat woo vallen, maar om iets heel anders aan te ,r namelijk het innig samengaan van de hoogs», ding van de Evangelische Kirche en de r.l schoppen. Die hebben omstreeks de jaarwi n een memorandum de wereld ingestuurd oi beoogde hervormingen van de huwelijks- en lijkheidswetgeving. Sommigen spreken spottend van een oecum kartel tegen de regering-Brand. Aanhangers i SPD voelen zich nogal gekwetst omdat het i randum de indruk wekt alsof de regering met haar wetsontwerpen, die nog in de Boi moeten komen, de morele grondslagen van de schappij in gevaar brengt. Maken hier kerl leidslieden weer de fout om wat prof. B noemde „teveel aan de oppervlakte te l li hangen" van de verschijnselen die zij in de schappij waarnemen? In elk geval vormen huwelijk en zeden ni een terrein waarover protestanten en rooms lieken wel zeer uiteenlopende denktradities h Denk alleen aan de Romeinse natuurwet-thf 'c en moraalleer) Velen vragen zich af of de leiders van de ei 11 lische kerk zich hierdoor niet op sleeptouw 1 al laten nemen. En dat terwijl er binnen de roc n tholieke kerk steeds groter weerzin tegen da 'i meinse theologie groeit. Vooral waar zij gedekt wordt met een gez#ei toevallig ook een eeuw oud is: we vieren na el ook nog het eeuwfeest van de pauselijke on fel v heid. Drie uiterst verwarrende eeuwfeesten ip* jaar!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2