ïetoging in Brussel: 2 doden VEROLME MOET OPGAAN IN NIEUWE MAMMOET EEG-boeren leveren slag met Belgische politie Autonomie O-Pakistan op handen Macht in Sierra Leone wisselt snel imsterdamse raad achter B. en W. - nzake prozaprijs Vernietigend rapport commissie- Winsemius Ruzie om Jiond: drie gewonden bij schietpartij LEIDSE SPAARBANK (RITA) HET WfiEH Nieuwe Leidse Comraiiit Woensdag 24 maart 1971 —51ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Aluminium jaloezfeën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ÏRUSSEL (UPI, Reuter, ANP) Woedende boeren hebben gis- en in Brussel een gendarme doodgeslagen, die een betogende had doodgeschoten tijdens heftige demonstraties tegen het idbouwbeleid van de EEG. Tijdens de betoging, die 's avonds in ware veldslag tussen de 80.000 boeren en gendarme ontaardde, ikten 140 mensen gewond. In de Brusselse binnenstad is een ware vage aangericht. e gendarme was in een moeilijke tie geraakt en had het vuur ge ld op de boeren, die door de stra- stormden. Toen één van de boeren en Italiaan dood neerviel in de at, vielen zijn collega's de gendar- aan. [ij overleed later aan ernstige fdwonden. De boeren waren naar ssel gestroomd om hogere prijzen isen voor hun producten en een er aandeel in de welvaart van de eenschap. De gendarme maakte uik van traangas en waterka- ïen om de betogers op een af- d te houden. boeren waren afkomstig uit t-Duitsland, Frankrijk, Italië, Bei- Nederland en Luxemburg en len een vreedzame betoging in houden, maar het liep anders, eravond laat, toen de rust was .•gekeerd, boden verschillende i een verwoeste aanblik. Er voor vele miljoenen Belgische ks schade aangericht. Vooral toen MSTERDAM De Amsterdamse eenteraad heeft gisteravond met I egen zeven stemmen een motie ivorpen, waarin het college van "W werd uitgenodigd te besluiten rozaprijs 1970 alsnog toe te ken- aan drs. F. Weinreb. De motie, werd Ingediend door drie leden de PvdA-fractie en een lid van kreeg alleen steun van twee :re leden van de fractie van D'66 Ie kabouter Joop Peters, ethouder Han Lammers (kunst- ;n) had tevoren in een toelich- opgemerkt dat 'een conflict kan taan tussen de artistieke verant- irdelijkheid van een jury en de tieke verantwoordelijkheid van college als er feiten van uitzon- ijk karakter in het geding zijn. ar zijn mening kan het B en W onverschillig laten of een voor roning met een Amsterdamse prijs rgedragen persoon zich al dan niet laakbare handelingen tijdens de invervolging heeft schuldig ge kt. 'at het stelsel van overheidsprij- betreft kwam de vraag naar en of het niet verouderd is en de 'heid nog wel prijzen moet uitrei- Wethouder Lammers kondigde over deze kwestie met een nota illen komen. de betoging op zijn eind liep, beheer sten de boeren zich niet meer. Van praktisch alle auto's, die langs de route van de demonstraties ge parkeerd stonden, heeft men de ban den laiten leeglopen of lekgestoken. Op de roufe van de Brusselse beurs naar het Rogierplein is bijna geen enkele winkelruit heel gebleven. Naderhand had de Brusselse politie de handen vol aan het opnemen van de schade, omdat de stad, die toestem ming voor de betoging had gegeven, aansprakelijk is voor de vergoeding van de schade. Talrijke krantenkiosken, wacht huisjes voor de tram en telefooncel len werden vernield. Hiér en daar werden brandjes gesticht. In een hot-dogrtentje kwam een stuk vuur werk in een mosterdpot terecht, zo dat de nijvere middenstander geheel door de pittige substantie werd be dekt. Bij het Zuidstation werden stra ten opengebroken en met stenen ge gooid. De politie antwoordde met water kanonnen en traangas. Aan de poort van Ninove werden een tram en een vrachtwagen in brand gestoken. Ver keerslichten werden uit de grond ge trokken. Agenten en toeschouwers kregen aardappelen, eieren, kippen en stenen naar het hoofd gegooid. (voor vervolg zie pag. 9) Een boer tuigt met een stok een gendarme at tijdens de demonstraties in Brussel tegen het landbouwbeleid van de EEG. De betoging liep uit in feiic gevechten met de politie, waabjj één gendarme en één boer het leven verloren. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Omaand. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De goedgevulde orderportefeuille van het Ver- olme-concern biedt geen enkele garantie voor het voortbestaan van het bedrijf. Dit is het unanieme, vernietigende oordeel van de com missie-Winsemius op de actie van scheepsbouwer Verolme om het bedrijf zelfstandig te houden en die actie is juist gebaseerd op die goedgevulde orderportefeuille. Het oordeel staat in een gister avond laat gepubliceerd voorontwerp dat alle betrokken partijen ter dis cussie is toegezonden. De commis sie komt tot de conclusie dat alleen .een fusie met het Rijn-Schelde-con- cern de juiste perspectieven biedt voor het voortbestaan van het bedrijf en daarmee de werkgelegenheid. De fusie zélf moet binnen een jaar, uiterlijk op 1 januari 1972 beklonken zijn. De naam voor het nieuwe mam moetconcern: „Rijn-Schelde-Verolme machinefabrieken en scheepswerven N.V. (RSV). Volgens de commisie zullen beide ondernemingen apart te grote diepte investeringen doen. Een integratie zal geringere investeringen vergen. T wee-een De fusie met Rijn-Schelde zal naar de mening van de commissie dienen te geschieden op basis van de ver houding twee (Rijn-Schelde) en één Verolme). Uit de standpunten van de leden van de commissie, die vertrou wenslieden van het Rijn-Schelde- concern respectievelijk het Verolme- concern geacht kunnen worden te zijn, bleek deze verhouding een aan vaardbaar evenwicht te vormen. Een eventuele uitvoering van de fusie heefi naar het oordeel van de commissie niet zonder meer tot ge volg dat voordien verworven rech ten van de werknemers konien te vervallen; er zal daarom geen ont slag moeten plaatsvinden zonder ge lijktijdige aanbieding van alternatie ve werkgelegenheid. Voor de herstructurering onder scheidt de commissie vier gebieden waarin de bouwplaatsen de kleinst mogelijke optimale omvang moeten krijgen. In de eerste plaats het Wa terweggebied met RDM, Piet Smit. Waalhaven, Wilton-Fijenoord. Nieu we Waterweg en Verolme Botlek. De NDSM in Amsterdam als tweede ge volgd door de Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Tot slot een bouwplaats rond de Verolme werven in Alblasserdam en Heusden en Van der Giessen-De Noord. De bouw van een reparatiedok op de Maasvlakte is volgens de commis sie voorshands geen bruikbaar alter natief. Mijn naam is: Met betrekking tot de NDSM zal RSV een studie maken van de moge lijkheden van dit bedrijf voor het geval dat de NDSM de schaalvergro ting in de tankerbouw (Hembrug) niet zal kunnen bijhouden. Met uit zondering van onderzeeboten (RDM) zullen gespecialiseerde marinesche pen bij De Schelde worden gebouwd. Een commisie zal worden ingesteld om de vraagstukken rond Verolme Alblasserdam/Heusden en Van der Giessen-De Noord op te lossen. Het nieuwbouwvolume van Verolme Al blasserdam/Heusden mag, in afwach ting van de conclusie van deze com missie de 115 miljoen gulden niet te boven gaan, voor Van der Giessen ligt dit op 100 miljoen. Het maximale produktievermogen waarover rente-overbrugging kan worden verleend zal 850 miljoen gul den bedragen. Boven dit bedrag zal voor civiele opdrachten .van De Schelde rente-overbrugging worden verleend. De commissie stelt verder voor de raad van commissarissen van de RSV te laten bestaan uit negen of tien personen. Zes hier van moeten geleverd worden door Rijn-Schelde: drie door Verolme waarvan twee door Verolme Beheer. De tiende man zou van een van beide partners moeten komen. SALARIS EN PENSIOEf via de BONDSSPAARBANI DACCA (AFP, Reuter) Pre sident Jachja Khan van Pakistan zou waarschijnlijk al vandaag de feitelijke autonomie van Oost- Pakistan binnen een nieuwe Pa kistaanse statenbond uitroepen. Dit is van betrouwbare zijde in Dacca vernomen, de hoofdstad van Oost-Pakistan. De ontwerp-tekst van de procla matie is aan de leiders van de Oost- pakistaanse Awami-Liga toegezonden. Deze zouden de tekst, waarin zij slechts enkele wijzigingen van tech nische aard hebben aangebracht, al hebben teruggestuurd. Men meent in Dacca dat alleen een vijandige reactie van de „haviken" binnen het Pakistaanse leger de nieu we toestand ongedaan zou kunnen maken. De leiders van de Awami-Li ga zien in de proclamatie de eerste stap naar de volledige onafhankelijk heid van Oost-Pakistan en het einde van de koloniale overheersing door West-Pakistan. President Jachja Khan zou tijdens de overgangsperiode defensie en bui- •Tenlandse zaken beheren. Het han delsverkeer zou direct onder toezicht van de Oostpakistaanse autoriteiten komen. Sjeik Moedjiboer Rachman, de leider van de Awami-Liga, zou premier van geheel Pakistan worden en een minister aanwijzen, die ver antwoordelijk zal zijn voor de gang van zaken in Oost-Pakistan. West- Pakistan zou zijn eigen regerings vorm moeten kiezen. AMSTERDAM Bij een schiet partij op de Nieuwendammerdijk in Amsterdam zijn gisteravond een echt paar en een jongeman door kogels gewond geraakt. De 50-jarige bank werker A. A. de F. en zijn vrouw, de 30-jarige J. A. K. werden respectieve lijk door kogels in de rug en het hoofd getroffen. Ze zijn opgenomen in een ziekenhuis. De derde gewonde, Willy de P. werd licht gewond aan zijn hand. De oorzaak van de schietpartij was een hond, die het echtpaar de F. aan Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map posrpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden SCHIPHOL Zesendertig gehan dicapten hebben gisteren in gezel schap van prinses Margriet een vlieg tocht gemaakt naar de Zuidengelse badplaats Bournemouth. Zij maakten de reis in een Fokker-28, de nieuwste aanwinst van Martinair, de vliegtuig maatschappij die de gehandicapten de tocht heeft aangeboden in het ka der van de actie voor de Henry Du- nant. Zestien helpers en helpsters van het Rode Kruis begeleidden de ge handicapten, afkomstig uit Den Haag, Amstelveen, Haarlem en Zandvoort. In Bournemouth gebruikten zij de lunch waarna een rondrit door de omgeving werd gemaakt, 's Avonds waren ze weer op Schiphol terug. De gewichtigste gebeurtenissen in het leven geven de mensen meer stof tot spreken dan tot na denken. OTTO WEISS Hebt u een aardig plaatje dat een zieke hamster op kan vrolijken? Opklaringen Dinsdag zorgde een rug van hoge druk, die over de Noordzee naar het vasteland van Europa trok, in ons land voor zonnige perioden. De middagtemperaturen werden ongeveer 8 graden. Der gelijke waarden kwamen ook in onze buurlanden voor. Koud was het in de Baltische staten, waar regen en sneeuw viel bij tempe raturen rond het vriespunt. Oor zaak hiervan was een depressie boven West-Rusland. Tegen mid dernacht drong vanuit het westen zachtere en vochtiger lucht ons land binnen vergezeld van regen en motregen. Het warmtefront, dat deze luchtmassa begrenst, hoort bij een depressie, die van IJsland naar Noorwegen koerst. Het ziet ernaar uit, dat we niet lang in de zachte lucht zullen vertoeven, omdat het koufront van laatstgenoemde depressie over de Britse eilanden in onze richting trekt en ons morgen zal passeren. Na de frontpassage zullen opklaringen afgewisseld worden door enkele lokale buien. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stabiel. Zon en maan 25 maart: zon op 6.33, ondei 19.01; maan op 5.52, onder 17.31: 26 maart N.M. Hoog water Hoog water, 25 maart: Rotter dam le getij 3.13, 2e getij 15.55: Scheveningen 1.50-14.11; Vlissin gen 0.43-13.08; Haringvliet a.d. Zeezijde 2.20-14.40. de familie De P. had gegeven. Het echtpaar wilde de hond terughebben, maar de nieuwe eigenaars weigerden het dier terug te geven. Maandagavond hadden zich al moei lijkheden voorgedaan, maar dinsdag kwam het tot een uitbarsting, toen het echtpaar De F. in gezelschap van twee „stevige jongens" verhaal kwam halen. FREETOWN (Reuter, AP, AFP) De opperbevelhebber van het leger in de Westafrikaanse staat Sierra Leone beweert de macht te hebben overgenomen in het land, na een moordaanslag op de pre mier. Een andere legerofficier bestrijdt dit echter, zodat de situatie zeer verward is. Volgens luitenant-kolonel Sam King heeft een groot gedeelte van het koninklijke leger zich gedistantieerd van de verklaring, die generaal John Bangoerah had afgelegd. Bangoerah had in een eerdere radio-uitzending gezegd dat het leger de toestand in de hand had genomen, na een poging tot moord op premier Siaka Stevens en andere ministers. Overste King, de derde man van het leger, zei in zijn korte boodschap over de radio dat het leger de huidige regering van Stevens beschouwt als de wettelijke. Bangoerah zou door het leger gearresteerd zijn. „Een groot deel van de leden vaii de koninklijke strijdkrachten verzekert dat het zich distantieert van de eerdere activitei ten van de opperbevelhebber van het leger". De verklaring van King werd enige malen herhaald door de radio, die verder popmuziek uitzond. In zijn radioboodschap zei Bangoe rah de goedkeuring te hebben van alle leden van de strijdkrachten. „El ke inmenging van buiten zal met minachting worden opgevat", aldus de 42-jarige Bangoerah, die in okto ber 1968 aan het hoofd van de strijd krachten werd geplaatst. Het leger telt ongeveer 1350 man en heeft en kele pantservoertuigeh. Voorts zijn er 200 mariniers. De politie ls 2.000 man sterk. Waar de 65-jarige afgezette pre mier Stevens is, is niet bekendge maakt. Hij was in 1968 aan de macht gekomen door met steun van een aantal sergeants de militaire junta af te zetten. Deze was een jaar eerder aan de macht gekomen, nadat Ste vens tot premier was gekozen. De po litieke crisis verergferde in september van vorig jaar, nadat Stevens de staat van beleg had afgekondigd en ongeveer 100 tegenstanders gevangen liet zetten. Stevens werd er de laatste tijd van beschuldigd, dat hij van Sierra Leone een republiek wilde maken, waarvan hij zelf president zou worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1