.Confessionelen niet 9r vrij verkiezingen in" SCHONER MILIEU MAG IETS KOSTEN Miljoenen nodig voor redding streekvervoer Kettingbotsingen vaak door voorwerp op weg SCHEEPV A ARTRERI CHTFjv Vooruitzichten export veel onzekerder Grieks en Latijn in de knel door Mammoetwet Kamerlid wil over streekvervoer interpelleren Sinatra houdt er mee op Werkende jeugd wil 38 miljoen Mislukte poging tot ontvoering oud-SS'er Ook zusje kreeg verkeerd medicijn Beursoverzicht Nieuw gebouw voor Ned. gemeenten VISSERIJ* EN MARKÏNEEUV NIEUWE LEIDSE COURANT 12 WOENSDAG 24 MAART DEN' HAAG De vooruitzichten voor het Nederlandse bedrijfsleven met betrekking tot de export zijn aanzienlijk onzekerder geworden doordat de bedrijfsonkosten sterk zijn gestegen en vooralsnog zullen blijven stijgen. In een aantal gevallen zijn die kosten duidelijk te hoog gewor den. Tezelfdertijd heeft in vele ex portmarkten, w.o. de voor ons land belangrijke Westduitse markt, de conjunctuur zich minder gunstig ont wikkeld. Ook doen zich hier en daar verzadigingsverschijnselen en een ze kere mate van overproduktie voor. Het Centraal Orgaan voor de eco nomische betrekkingen met het bui tenland dat dit opmerkt in een over zicht van het 4e kwartaal 1970, stelt vast, dat die faktoren in de komende tijd een belangrijke rol met betrek king tot de exportmogelijkheden zul len spelen. Tevens zullen zij van in vloed zijn op de invoer, maar deze zal mede in sterke mate beïnvloed wor den door de verdere nog weinig zekere ontwikkeling van de bin nenlandse vraag. Men behoeft, aldus het Centraal Orgaan, dan ook geen pessimist te zijn om te constateren dat 1971 een jaar van onzekerheid en verrassingen zal worden en dat het daarom hoogst noodzakelijk is ervoor te zorgen dat ons land niet ook zelf verdere aanlei ding geeft dat afzetmogelijkheden voor ons bedrijfsleven in de wereld verloren gaan. De wijzer van de han delsbalans op het dashbord van onze economie zal in 1971 geen ogenblik uit het oog mogen worden verloren. Waarschijnlijk mede onder invloed van de verwachting van nieuwe prijsstijgingen, heeft in de laatste maanden vooral de invoer van industriële eindprodukten een sterke toeneming ondergaan. Vergeleken bij de situatie in 1969 wordt gerekend met een volumestijging in die cate gorie van 25 pet. Een toeneming die de export van deze produkten wel ke met 15 pet. is gestegen geens zins heeft kunnen bijhouden. Geertsema ziet kleine doorbraak: Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Voor het eerst sinds de oorlog zullen de confessione le partijen niet meer volstrekt vrij blijvend de verkiezingen ingaan. Dit zei mr. W. J. Geertsema. lijsttrekker van de VVD gisteravond in Gronin gen. 'Er is een doorbraak, zij het een kleintje, maar dan toch een begin.' De VVD-lijsttrekker zei het jam mer te vinden, dat de confessionele partijen de laatste stap naar de VVD nog niet had willen zetten. Men heeft gezegd, wel na de verkiezingen met ons te willen praten, maar niet dat men niet met anderen wil spreken', aldus de heer Geertsema. Als moge lijke partner voor de confessionelen zag hij DS'70 of zelfs de PvdA. De gedachte aan de christelijk meerderheidskabinet vond hij on christelijke hoovaardij. Gezien de vertrouwensbasis, die is onderkend in de besprekingen is het waarschijnlijk, dat er weer een kabinet met de VVD komt, zo meende de heer Geertsema. Als dat zo is, dan is er volgens de VVD-lijsttrekker in ieder geval één ding dat vaststaat, namelijk dat de nieuwe regering niet direct alles zou willen doen. De heer Geertsema wist enkele ma len een beschaafd applaus te ontlok ken aan de WD-ers in de zaal. De eerste keer gebeurde dat toen hij zei. dat de WD niet akkoord kan gaan met de wens van de confessionelen om,belastingen te verhogen, „maar u moet er dan wel op rekenen, dat er dan ook niets extra's door de vol gende regering kan worden gedaan", aldus de heer Geertsema, die daar mee voor de tweede keer applaus oogstte. Ook werd er geklapt toen hij de confessionele wens voor meer geld voor de ontwikkelingshulp afwees en zei dat Nederland met zijn ene pro cent toch al aan de top van de we reldranglijst staat. Over het omroepbestel zei de heer Geertsema, dat het toch" wel verve lend is. dag in dag uit te moeten aan horen, wat er over je wordt verteld. Meerderheid van ons volk: Van een onzer redacteuren HILVERSUM Ter bestrijding van de luchtverontreiniging zou 56 procent van het Nederlandse volk be reid zijn een dubbeltje extra te beta len voor een liter benzine. 61 procent Is voor een extra-belasting op fos faat-houdende wasmiddelen om wa terverontreiniging tegen te gaan. 70 procent zou genoegen nemen met een minder witte was, wanneer ter' be scherming van het milieu wasmidde len zouden worden geproduceerd zon der, of met weinig fosfaten. De Brandpunt Special, die gister avond werd uitgezonden, had als spe ciaal onderwerp, naast het vaste poli tieke gedeelte, de milieuverontreini ging. Dit onderwerp staat al maanden als tweede in een urgentielijst, die door een steekproef van 1198 perso nen wordt gevormd. Alleen de wo ningbouw werd sinds november door méér mensen als probleem nummer één genoemd. De niet auto-bezitters waren stevig oververtegenwoordigd onder degenen die de benzine met een dubbeltje per liter zouden willen zien opgeslagen, 67 procent. Toch nog de helft (48 pro cent) van de auto-bezitters was be reid ter bestrijding van de luchtver- Van een verslaggever DEN HAAG De Mammoetwet begint volgens het Nederlands Klas siek Verbond ernstige gevolgen te krijgen voor het onderwijs in de oudr talen» zowel wat de docenten als dc leerlingen betreft. Voor de docenten dreigt overtollig heid, voor de leerlingen wordt de weg om oude talen te leren zo niet afge sneden dan toch aanmerkelijk ver zwaard, aldus het Verbond, dat in een brief aan de vaste commissie voor het onderwijs van de Tweede Kamer pleit voor betere mogelijkheden voor het onderwijs in Grieks en Latijn. Het verbond wijst onder meer op de intensivering van het denkvermo gen door het lerer. van Grieks en La tijn, dat "een onafgebroken geeste lijke arbeid'' is. Het verbond meent dat ten onrechte het aantal lesuren in de oude talen verminderd is en is er erg verontrust over dat „zelfs van ho gerhand" aanvallen gedaan worden op het gymnasium en in het alge meen op die opleidingen waarin de beide oude talen een belangrijke plaats innemen, zodat deze met on dergang of met "denaturering" be dreigd worder. „Het moet veeleer een nationale zaak zijn de bloei van deze scholen met de grootste kracht te bevorderen en de stichting of het voortbestaan ervan niet afhankelijk te maken van een zeer hoog gesteld minimum-aan tal leerlingen", aldus de brief. Hij vond dat niet eerlijk. De VVD zou ook eens een keer een kansje moeten hebben, zo klaagde de heer Geertsema. Hij zag daartoe een mo gelijkheid in een toekomstig derde tv-net. dat niet in handen zou mogen komen van de huidige omroepzuilen en de NOS. Het samengaan van de drie opposi tiepartijen vond hij fout, omdat deze zich zo nauw hebben verbonden, dat de stem op de ene partij automatisch ook een stem op de andere partij is. De keuzemogelijkheden zijn daardoor verloren gegaan, aldus de heer Geert sema. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. Ed van Thijn wil het volgende kabinet niet opsche pen met een streekvervoer, dat op het punt staat ten onder te gaan. Daarom heeft hij de Tweede Kamer gevraagd te mogen interpelleren over de zorge lijke toestand van de busondernemin gen. Als gevolg van de laatste loonsver hogingen staan de bedrijven voor on oplosbare problemen. De ondernemingen staan voor de noodzaak buslijnen op te heffen. Zo zullen volgens drs. Van Thijn straks in oost-Gelderland 16 dorpen worden geïsoleerd. De kamer zal vandaag over deze interpellatie-aanvraag beslissen. vuiling een dubbeltje per liter benzi ne meer te betalen. 44 procent van de aüto-bezitters was tegen. De vervuiling door huisbrand (olie en kolen) zou kunnen worden tegen gegaan door extra-belasting op deze produkten. 37 procent zou hiervoor zijn; 55 procent tegen. Het onderzoek vroeg ook naar een belasting op fos- faathoudende wasmiddelen. Vijftig procent was bereid een kwartje per kilo wasmiddel meer te betalen, 22 procent twee kwartjes per kilo: elf procent een gulden per kilo. Het onderzoek gaf geen verschillen tussen mannen en vrouwen bij de be antwoording van de vraag of men met een minder witte was genoegen zou willen menen. Negentig procent van de ondervraagden had geen goed woord over voor de reclame voor wasmiddelen. Men vond die reclame vervelend, dom, opdringerig en zelfs misleidend en bedriegelijk. Op de algemene vraag, wat men zou over hebben voor schone lucht en water, zei 26 procent dat door allerlei voorzieningen die daarvoor nodig zijn, het leven niet duurder mag wor den. 31 procent zei dat het leven daardoor twee procent duurder zou mogen worden, 19 procent zei vier procent duurder en zes procent zes procent duurder. LAGERE INKOMENS Het waren vooral personen uit de lagere inkomensklassen (tot 7500 gul den per jaar) die vonden dat de be strijding van de vervuiling niets mag kosten (35 procent). De groep tussen de 7500 en 15.000 gulden lag dicht bij het gemiddelde (27 procent) en de groep boven de 15.000 gulden was met 21 procent ondervertegenwoor digd. 57 procent zou ermee akkoord gaan wanneer de milieubescherming ten koste zou gaan van welvaartstoene ming, doordat de overheid bedrijven zou verbieden zich in het westen des lands te vestigen. 29 procent vond dat de overheid die vestigingen niet zou moeten verbieden. 31 procent van de ondervraagden zei altijd of soms last te hebben van luchtverontreiniging (grote steden: 49 procent): 29 procent zei last te hebben van geluidshinder (grote steden: 38 procent); 22 procent zei last te hebben van waterverontreiniging (grote ste den: 32 procent). Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT „Als de regering niet zeer snel ingrijpt en met enkele miljoenen méér hulp over de brug komt dan het begrote be drag voor dit jaar, zal een deel van het streekvervoer worden opgeheven." Dit voorspelt de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, KBV, in zijn officiële orgaan „Richting". Voor dit jaar is, zoals bekend, een bedrag van 25 miljoen gulden uitgetrokken, een bedrag dat de KBV vorig jaar reeds onvoldoende noemde om alle verlie zen op te vangen. Nu wat meer be kend is geworden over de werkelijke verliezen en kostenstijgingen vorig jaar in deze bedrijfstak, kan de KBV niet anders aannemen dan dat er faillissementen te verwachten zijn of ingrijpende verminderingen van het dienstbetoon. Concreet zal dit het uitsluiten van diverse dorpen van ieder openbaar vervoer betekenen of het verminde ren van frequenties en het inkrimpen van het bedrijf. Dit laatste komt neer op afvloeiing van tientallen werkne mers. Volgens de KBV gaat het be slist niet alleen om particuliere be drijven. Ook dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen kunnen in zo grote moeilijkheden komen (,.en dat komen ze dit jaar") dat zonder overheidsgarantie voor de exploitatie verliezen het bedrijf in de huidige vorm niet kan worden voortgezet. Dwars Wat de vervoersbond bijzonder dwars zit is het feit dat de huidige regeringspartijen zonder uitzondering in hun partijprogramma's aantVekke- PALM SPRINGS (Reuter) De zanger Frank Sinatra heeft zich op 55-jarige leeftijd teruggetrokken uit de show-business en het openbare leven. Hij maakte zijn besluit gister avond bekend vauit zijn luxueuze woning in het Californische Palm Springs. Hij verklaarde dat hij nu de ge legenheid krijgt „uit te blazen", meer tijd door te brengen met familie en vrienden, te schrijven en misschien zelfs wat les te geven. Sinatra's carrière strekt zich uit over ruim dertig jaar. Dit vruchtbare, gespannen, ongeregelde, soms onstui mige, af en toe droevige maar altijd opwindende leven heeft weinig ruim te gelaten voor overdenking, lezen en zelfonderzoek, zo verklaarde Sinatra, die ook als fimacteur succes boekte en zelfs een Oscar won. Sonnevéld naar US en Indonesië AMSTERDAM Wim Sonneveld gaat met zijn show juni a.s. naar Amerika om in Hollywood en omge ving een week lang voor de Neder landse clubs op te treden. Met hem reizen mee Wim Nijholt en Corrie van Gorp en het orkest, be staande uit Ruud Bos (leider, tevens pianist), Wim van der Stelt, bas, Jan Nypels. trombone. Lex Cohen, slag werk, Wynand Blok, gitaar en Pierre le Blanc (saxofoon). Vermoedelijk zal Wim Sonneveld en zijn gezelschap augustus dit jaar naar Indonesië gaan. Er zijn veel aan vragen voor zijn optreden daar, maar de zaak is organisatorisch nog niet rond. DELFT Kettingbotsingen worden veelal veroorzaakt doordat er plotse ling moet worden gestopt voor op de autoweg aanwezige voorwerpen. Per maand verwijdert de rijkspolitie zo'n 200 tot 300 voorwerpen van de weg, waaronder kratten en balen. Zelfs moest eenmaal een kangoeroe, die uit een circuswagen was gesprongen, van de autosnelweg worden gehaaid. Majoor A. C. Vogel, commandant van de algemene verkeersdienst der rijkspolitie, zei dit gisteren in Delft op het congres van de Electronische Vereeniging. Ir. B. de Hoop van de directie alge mene dienst, afdeling wegen er. ver keer van Rijkswaterstaat, verklaarde dat ingrijpen in het rijden van een auto buiten de bestuurder om te vergelijken met de automatische treinbeïnvloeding op dit ogenblik nog niet haalbaar is. Mer. heeft nog onvoldoende kennis van de eigen schappen van het verkeer, de snel heid en intensiteit. Majoor Vogel voegde hieraan toe dat de ontwikkeling van signalerings systemen een taak van de wegbe- heerder is, evenwel met voldoende inspraak van politiezijde. Bediening van dergelijke systemen moet een taak van de politie blijven, zei de heer Vogel. lijke hoofdstukken hebben over het (bevorderen van het) openbaar ver voer, terwijl dezelfde partijen onvol doende aandacht schenken aan de ac- tuele nood van het streekvervoer. „Zonder directe verhoging van de be schikbare bijdragen kunnen de par tijen hun programma's wel opbergen, zo meent de KBV, want er valt straks niet anders te doen dan wat puin te ruimen in het streekvervoer." Wat er precies nodig is, kan de KBV niet precies aangeven, maar het gaat wel om vele miljoenen. De bond stelt ten slotte dat de werknemers niet zullen dulden dat het streekvervoer wordt afgebroken door gebrek aan tijdige hulp en dan in een periode dat zo ongeveer ieder een vindt dat de toekomst aam het openbaar vervoer is en de gemeen schap verantwoordelijk is voor de voorzieningen en dus ook voor de eventuele tekorten. UTRECHT Het werkende jon- gerenoverleg (het samenwerkings orgaan van de jongerengroepen in de drie vakcentrales) beschuldigt de regering van vertragingstactiek naar aanleiding van de beleidsnota en de memorie van toelichting inzake de onderwijs-, en vormingsmaatregelen voor werkende jongeren, die van daag in de Tweede Kamer aan de orde komen. Aan de vooravond van het kamer debat publiceerde het jongeren- overleg een uitvoerig eindcommen- taar. Daarin wordt het uitgangspunt van de regering goed genoemd. Maai de beleidsnota als geheel wordt als stuntelig van de hand gewezen, om dat een duidelijk beleid en een hoop vol uitzicht voor werkende jonge ren ontbreken. Gepleit wordt onder meer voor een extra dag vormingsplicht voor 16 ja rigen. In het wetsontwerp van de re gering is één dag voor 15-jarigen genoemd, maar de werkende jonge ren vinden dat onovoldoende. Het werkende jongerenoverleg acht enkele eisen uitvoerbaar, te weten invoering van de partiële onderwijs- plicht per 1 augustus a.s. voor 15- en 16-jarigen (één dag extra dus voor 16-jarigen) en garanties, dat de par tiële onderwijsplicht van 1972 lot en met 1974 wordt geëfectueerd voor 15- tot en met 17-jarigen, variërend van één tot drie dagen per week. De financiële consequenties van de ze maatregelen vergen volgens het werkende jongerenoverleg dit jaar een bedrag van 38 miljoen gulden extra, waarvan 32,5 miljoen gulden voor rekening komt van de extra dag vormingsplicht voor 16-jarigen. KEULEN (Reuter, DPA) Drie mannen hebben bij klaarlichte dag getracht, een voormalige hoge SS-of- ficier te ontvoeren. Hun poging mis lukte door tussenkomst van voorbij gangers en een politieagent. De ont voering was op touw gezet door Beate Klarsfeld, de vrouw die in 1968 de toenmalige Westduitse bondskan selier Kiesinger óp een partijcongres in West-Berlijn een klap in'het ge zicht gaf. Het „ontvoeringscommando" had het gemunt op de 61-jarige gewezen luitenant-kolonel dr. Kurt-Paul Lischka, procuratiehouder van een firma in Keulen. Lischka zou tijdens het nazi-bewind enige tijd de leiding hebben gehad over de afdeling „Jood se zaken" van de veiligheidsdienst in Berlijn, en was in de jaren 1942—'43 plaatsvervangend hoofd van de Ge stapo in-Parijs. Van een verslaggever AMSTERDAM Behalve de vijf jarige Wouter Eijsvogel heeft ook zijn vierjarige zusje Monique door een berekeningsfout van een apothekers assistent een verkeerd medicijn ge kregen. Het jongetje is hieraan maan dagmorgen in het Wilhelmina-Ga»t- huis overleden. Het meisje werd op- gneomen in het Oonze Lieve Vrouwe gasthuis en is buiten levensgevaar. Haar behoud is geweest dat zij na het innemen van de poeders ging braken. Door een berekeningsfout van de 30-jarige apothekersassistent, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, be vatten de poeders tienmaal zoveel fosfas codeïne als door de artg was voorgeschreven. AMSTERDAM 23 maart Op het Damrak deden de Internationals het .dinsdag iets beter dan maandag. Al leen Akzo moest genoegen nemen met een lagere openingskoers. Het fonds opende 0,70 lager op 85.60. Unilever opende ƒ0,40 hoger op ƒ91.20, Hoogovens ƒ0,70 op 76, Philips ƒ0,90 op ƒ45 en Olies een dubbeltje op 144. De ondertoon wr.s voorshands niet pessimistisch, direkt na opening trokken de koersen met uitzondering van Philips iets aan. KLM deed het onder invloed van Wall Street ƒ2,50 beter op ƒ179. Ook Heineken wist ƒ1,50 aan de koers toe te voegen op 241,50. Nationale Neder landen moest daarentegen 0,60 verder terug op ƒ72.90. Bij de cultures bleef het bij zeer kleine verschuivingen naar onderen en boven. De banken openden onveranderd. In de scheepvaarthoek bleven HAL en KNSM onveranderd, doch Van Ommeren en Scheepvaart Unie moesten beide iets prijsgeven. De staatsfondsen waren overwegend vaster. Op de lokale markt was Gist-Bro- cades de duidelijke favoriet met een stijging van f 3,20 of 32 pnt. In dezelfde sector deed ook Naarden het goed met een winst van f 1,50 (15 pnt). Homburg was fl.10 in herstel. Van der Grinten fl en Kluwer f3,80. Voor de BAM waren er op een 5 pnt hogere koers nog liefhebbers te over. Mijnbouwkundige werken zette de stijging voort met opnieuw 5 pnt. Ook Hagemeyer wist weer winst te boeken, nu f 1.10. Op de incourante markt werd het hogere dividend van VIBA beloond met een koersstijging van 25 cent. EN-Nillmij moest f2.50 prijsgeven. Ook in de bouwsector vielen enige klappen. Van Hattum en Cindu daal den beide f 1,50 en IGB 8 pnt. Park hotel moest 10 pnt terug en hotel l'Europe 5 pnt. ACF en Elsevier ver loren ieder f 2. Econosto moest f 1 verder terug, Wessanen daalde f2 en Rommenhoeller 10 pnt. Gero kwam met een verlies van 3 pnt onder de parikoers (79). De hervatting van het dividend bij Stokvis werd „beloond' met een daling van 4 pnt. De opwaartse tendens, hoewel niet erg sterk, hield bij de internationals gedurende beurstijd aan. De overige hoofdfondsen hadden tegen één uur een verdeeld aanzien, waarbij een neiging tot lichte afbrokkeling merk baar was. D" 'fon ban k na pier AMSTERDAM. 23 maart De advies- koersen voor buitenlands bankpapier gel dend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden heden onveranderd. Contante wisselkoersen AMSTERDAM. 23 maart Londen 8.69J/i8.70'.New York 3.59' 'r—3.59'/i, Montreal 3.56'/i—3.57. Parijs 65.18'/:— 8522' Brussel 7.24'/.—7.249b. Frankfort 99.04—99.09. Stockholm 69.65%—69.70' Zti- rich 83.67' .—83.72'Milaan 57.81%—57.86' Kopenhagen 43.06—48.11, Oslo 50.33—50.38, Wenen 13.901/.—13,91'/., Lissabon 12.63'/. 12.65. Madrid 5.05—5.30. WATERSTANDEN DEN HAAG. 24 maart Waterhoog ten van hedenmorgen: KonStanz 273 +2, Rhelnfelden 195 —10, Straatsburg 228 +10, Plittersdorf 365 +20, Maxau 419 +29. Pio- chingen 190 —8, Mannheim 233 +27. Stein- bach 153 +10, Mainz 235 +10. Blngen 146 +3. Kaub 155 +2. Trier 286 onv., Ko blenz 180 —1. Keulen 138 —6. Ruhrort 305 —5. Lobith 926 —3, Pannerdense kop 897 —3. IJsselkop 826 —2. Eefde IJssel 360 +2, Deventer 248 —2, Monsln 5456 +8. Borgharen 3953 +5. Belfeld 1134 —9. Grave beneden de sluis 500 —11. De minste waterdiepten in de vaar geul. heden vermeld op de waarschu wingsborden. zijn ln centimeters: Spijk— St. Andries 320, Driel—Amerongen 260, IJsselkopDoesburg 265, Doesburg—Zut- phen 265. Zutphen—Deventer 270. Visserij SCHEVENINGEN. 24 maart Visserij- berichten. Besommingen trawlers in gul dens: SCH 121—8340. SCH 246—2480. SCH 3038960. besommingen kustvlssers SCH 31—615. SCH 67—380. SCH 68—1635, OD 4— 2470, OD 7—2730, SL 1—2580, SL 16—1600, SL 22—3600, TH 36—3020, ARM 7—1600, ARM 27—760, IJM 55—1710, WR 136—2400, KG 1—1075, BH 1—550, YE 52—700. YE 138— 2440. Noteringen per 40 kg: grm schol 38—50, middel 54—65, klein 5460, grm schelvis 42—65, kim 40—57, schelvis I 26— 40, II 22—40, wijting gestript 40—54. schar 45—51, m kabeljauw 7082, kabeljauw I 65—75, II 47—56. III 40—45.50; per 100 kg: gr kabeljauw 160—190; per 50 kg: verse makreel 48—58: aanvoer garnalen 800. kg: orijs per kg: handelgarnalen ,9.29—9.85 Verwachte aanvoer voor morgen: uit de Nord: SCH 250 en ca. 20 kustvlssers. SCHEVENINGEN. 24 maart Visserij- berichten. Totaal aan de markt: 20 kis ten makreel. 415 kisten kabeljauw. 600 kisten schelvis. 30 kiften wijting. 40 kis ten schol. 25 kisten diversen. 800 kg gar nalen. IJMUIDEN Dinsdaemorgen werd npimevoerd: 525 kisten schelvis en 1155 kl, k. schelvis. 200 k. eful en 242 kl. k. "tilïfisn k. kool vis. 60 k. heek. ion k hcai. 331 kl. k. harine. 50 k. makreel. 240 lc. schol. 2 k. tarbot. 57 k. en 29 kl. k. varia. 414 stuks stiive kabeltouw. 2000 ke tong. IJMUIDEN Besommingen dinsdag 23 maart in guldens: KW 74—13.600. KW 81— 63.000. KW 121—33 700. KW 159—10.900. KW 212—9700. KW 221—10.900. SCH 46—20.100. VL 16—18.900. IJMUIDEN, 23 maart Prijzen per 1 kg in guldens: heilbot 8.50. tarbot 10.34— 10.09. gr tong 5.43—5.39. grm 7.19—7.10. kim 9.20—8.60, tong I 11.03—10.51, II 9.47— 8.99; per 50 kg: tarbot II. Ill en IV 432— 240. griet 190—154. ?chartong 62—56, gul I 78—61. II 64—53, III 51—42, kool I 37—32. II 29—25, w kool I 55, kl leng 52—50, lom men 38, gr schelvis 45—38, grm 45—41, kim 4641, schelvis I 50—23, wijting ge stript 50—32, schar 46—36, gr schol 45—40, grm 52—48, schol II 56—50, III 55—48, poontjes 75—61, saring 25.60—16.40, makreel 68—16.80, hammen 194—186, heek I 192—166, II 142—130. III 73-66, haai 63—46, gr kuit 75—32: per 125 kg: gr heek 564—506, mid del 604—548, gr kabeljauw 138—126, middel 142—130, gr koolvls 84—69. middel 82—70. gr leng 128—120: per 10 stuks: gr kabel jauw 78—73, middel 72—50; per hoop: rog 100—96, vleet 152—78; per 40 kg: kreeftjes 52—75. Markten KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 maart Groenteveiling: waspeen A extra 930, AI 810—920, All 260—950, B extra 1230, BI 930—1220, Cl 420—480, CII 80—350, ra dijs 37, spruiten 90, schorseneren A 73, B 25, C 7. Aanvoer waspeen 275.000 kg. LEIDEN, 24 maart Groente- en Fruit veiling: appelen 55—62, peren 16. andijvie I 75—98, n 51—62, snijbonen 430—590. kro ten gekookt 55. prei 35—63. rabarber 106 142. spinazie A 5274, B 4449. spruiten A 122—132. B 133—135, champignons 290 300. tomaten A 2210, C 2090, CC 1650, uien middelgrof 6—13, witlof 95—135, komkom mers AA 86. A 68—72, B 60—52. C 44—47, E 4042. sla A 16—19, raapstelen 10—12, radiis 31—38, uien 6—13. RÓELOFARENDSVEEN. 23 maart Bloemenveiling: Am. Anjers 2845. Ro zen Garnette 22—27, Carol 27—32, Zorina 23—30, Spanish Sun 21—25, Nordia 26—47, Faberge 23—30, Carina 25—32, Motrea 37— Adulis 23 Massawa Algorab 23 Bremen nr Rot terdam Alkes 23 vn Santos Ameland 23 Acapulco Amstelland 23 W Lissabon Balong 23 NO Durban Banggal 23 Bahrein nr Dam man Bovenkerk 23 Hamburg Capisteria 26 verw Kharg Chevron Eindhoven 23 W Brest Chevron Nederland 24 Dumai Chevron Delfzijl 23 Rotter dam nr Norresundby Chevron Madrid 24 Ras Ta- nura Chevron Naples 24 Rotterdam Daphne 24 Taranto Dosina 23 NO Belra Esso Nederland 23 NO Socot- ra Esso Den Haag 23 Terschel ling Gravcland 23 pass Teneriffe Gaasterdyk Pt St Joe nr New Orleans Hercules 73 Paramaribo Kntelysia !4 Teesport Kennemerland 23 Teneriffe nr Rlo de Janeiro Khaslella 26 verw New Or leans Karlmun 23 Genua Macoma 24 Jebel Dhanna Medon 24 Paramaribo Memnon 24 Curacao Mercurlus 24 Paramaribo Naescourier 23 pass Mada car Parthenon 23 Port of Sj 5 Philine 23 O Ceylon Patro 23 Lissabon Poolster 23 Santa Cruz Radja 23 Rouaan Slmonskerk 24 Bremen Stad Delft 23 Glasgow Slad Den Haag 23 St John Straat Holland 23 Bui 5 Aires Thuredrecht 23 Vlaardi Viana 24 verw Curacao Vlvipara 23 W Ouessant IVonosarl 24 Paita Zafra 3 verw Sriracha DEN HAAG Be.ym 19-4 kan op het terrein vin de oude Alexanderkazeme can de Burg. Patijnlaan te Den Hang dit nieuwe gebouw van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gereed zijn. De maquette is gemuakt naar het definitieve schetspian, een ontwerp van het architecten bureau Lucas en Wemeyer uit Rijswijk Een begin met de bouw van' dit kantoor kan waarschijn lijk gemaakt worden in het derde kwartaal van dit jaar na de sloop van de oude kazerne. In de hoog bouw. die zeven standaardverdie- pingen telt. is kantoorruim'e voor vierhonderd personen In de dub bele laagbouw krijgen de verga derzalen, de reprografische afde ling en een aantal endere afde lingen van de vereniging onder dak. Onder het gebouw komt een dubbele parkeergarage. RIJNSBURG Het echtpaar Zwaan in de Burchtstraat vü 2; vrijdag zijn gouden huwelijksfeest. Het bracht veertien kinder groot. Nu is de familie uitgebreid met 43 kleinkinderen en 3 achU kleinkinderen. De bruid heeft altijd een huis vol gezelligheid om zich heen gehi Niet alleen door de kinderen, maar velen uit haar omgeving kwam er graag letterlijk dan) op de koffie. Jan Zwaan is bij iedere Rijnsburger bekend als een vriendelijk hardwerkend man. Op 9-jarige leeftijd ging hij al voor 30 cent p dag werken. Later stichtte hij een eigen bedrijf. Hij deed handel Den Haag, Rotterdam en Amsterdam en exporteerde zijn bloem ie naar België. De jongste dochter werd géboren bij het uitbreken van de oorijNI en werd dan ook met kanonschoten „begroet". 38. Sonora 23—29. Carla 40—53. Baa Jf 5369. Coral Princess 37. Roswitha 24. Alstroemeria 110 per stuk; Anemo 85—110. Chrysanten Jaarrnod 225—420, 1 4.E sen 205—295, Freesia's 85—345. Narci 4e (glas) 100—170, idem natuur 60—85, 1 pen Br. Star 1?5, Lustige Wltwe, Oxfi 1 Roland, Aureola, Karei Doorman 170- Apeldoom, Prominence 190—245, Chai Rose Copland, Marlëtte, Reforma, i 175215, Van der Eerden, Couleure dinal, Casslni, Robinea, Beauty of Vol 6 dam, Preludium. Golden Eddy, P, Bing Crosby. Blenda, Crater, Dan Topscore 165—205, Alladin 255—300, li' ternatonal. Eddy, Atom. Alberio 160- Dubbele tulpen 115—200 per bos. Mr. Klaasesz bezoe maandag Hazerswou HAZERSWOUDE Aanstaar 4 maandag brengt mr. J. Klaas< commissaris der Koningin, met vrouw een werkbezoek aan gemeente. Ter gelegenheid hien wordt van 3 tot 4 uur een raa vergadering gehouden; intussen zoekt mevrouw Klaasesz de nieu nertsenfok'kerij van de heèr J. Kan Verder vermeldt het program +3 onder meer een bezoek aan de vle 08 warenfabriek Hazerswoude 1 "8 officiële opening van de Burgemees 1 Smitweg, een bezoek aan de Fass 1 fabriek en een concert in de ge kerk ter gelegenheid van de in bruikneming van het gerestauree 1 oude orgel. 4< LISSERBROEK B. en W. Haarlemmermeer vragen de raad aanvullend subsidie te verlenen f 3.097,81 in de kosten van sticht en eerste inrichting van het doi huis „De Meerkoet". KALF SPRONG V ;j RIJDENDE AUT( f LEIDSCHENDAM De politie gistel-morgen met 'n kalf opgeschei 4 Het jonge dier lag op het trottoir de Voorburgseweg alsof het een land was. Aanvankelijk wist de pol niet van wie het diertje was en da 6+ om werd het kalf overgebracht een stal. 's Avonds kwam een vervoerder bij het politiebureau v J gen of er een kalf gevonden Tijdens een veetransport was de la l klep van zijn vrachtauto opengespr gen, waarna het kalf blijkbaar aan zwier was gegaan. Het uitstapje h( echter geen nadelige gevolgen geh

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12