Kronkelredeneringen in program tegen racisme Ik wil dominee worden.. WAT DOET DE WERELDRAAD VAN KERKEN? Uw probleem is het onze.... NOG STEEDS MEER ZENDELINGEN Piiikstermeiisen praté verder met baptisteil COMMENTAAR Handen vrij Ulster MEER BIJBELS VERSPREID IN AFRIKA BEROEPINGSWERK Een ivoord voor vandaag Ds. W. Dekkfl, overleden UIT DE KERKBLADEN i' door B. Kisjes en H. Kohlbrugge Omdat de 200.000 dollar van de wereldraad van kerken voor organisaties van en voor verdrukte rassengroepen het start schot zijn voor het hele programma ter bestrijding van het ra cisme, is het goed om de motieven en middelen, waarover nog veel onduidelijkheid bestaat, nader te beschouwen. Herhaaldelijk is het steunen van humanitair werk van be vrijdingsbewegingen zo uitge legd, dat hier de vraag of de kerk al dan niet geweld mag ondersteunen, niet ter zake doet. Het is, dunkt ons, toch voor iedereen duidelijk dat wanneer de wereldraad met een belang rijk besluit humanitaire pro gramma's van de Amerikaanse regering in Vietnam of van de Zuidafrikaanse regering voor de Afrikanen zou ondersteunen, dit wordt opgevat als een rechtvaar diging van het geweld van die regeringen. Dat „humanitaire doeleinden" zijn gebruikt om de dlskussies over het geweld te vermijden en het program ma van de wereldraad veilig te stel len, Is erg jammer. Het welslagen van een programma, of te wei het pres tige van de wereldraad, mag niet tot kronkelingen in de argumentaties voeren. Dat vergroot het vertrouwen niet. RACISME? Een tweede vraag die bij ons naar boven komt is de volgende: ruim een derde deel van de eerste 200.000 dol lar werd bestemd voor diverse be vrijdingsbewegingen in de Portugese kolonies Angola en Güinee-Bissao. Deze bevrijdingsbewegingen zien hun strijd zelf als een onafhankelijkheids strijd tegen het kolonialistische Por tugal. Waarom geeft de wereldraad hier steunt in het kader van een pro gramma dat heet: ,,ter bestrijding van het racisme"? Is kolonialisme een vorm van racisme? Eveneens wordt de bestrijding van een immigratiéwet van Japan die dis criminerend is onder de naam „ter bestrijding van het racisme" ge bracht. Is de Japanse wetgeving in derdaad „racistisch"? In een van de belangrijke achter- grond-publikaties van het programma van de wereldraad, het boek van John Vincent „The race race", vinden we de zin: „Racisme als een univer seel kenteken van de Europese be schaving moet worden opgevat als het meest belangrijke aspekt van het wereldwijde rassenkonflikt". Mag je zo over „racisme" spreken en weten we dan bovendien nog waar we het over hebben, en wat we be strijden? VERSLUIERD In de definities zijn de geleerden het er over eens dat racisme een bij"- geloof is, een soort van pseudo-we- tenschappelijke leer dat het eigen ras superieur is aan een ander ras op godsdienstige (God wil het!) of biolo gische (de natuur wil het!) gronden. Racistische theorieën moeten bepaal de voorrechten en vormen van diskri- minatie rechtvaardigen. Wanneer een politiek gebaseerd wordt op dit bijge loof dan kan dat alleen maar heksen waan en heksenjagerij als gevolg hebben. Strijd tegen het bijgeloof is beslist een zaak die de kerk ter hand moet nemen, bestrijding van het ra cisme is daarom ook zeker niet ten onrechte door de wereldraad ter hand genomen. Maar wat doet nu de wereldraad in zijn programma ter bestrijding van het racisme? Hij brengt allerlei vor men van machtsuitoefening onder de noemer „racisme". De strijd tegen het kolonialisme, en voor de rechten van Maori's, Indianen, Eskimo's en alle mogelijke minderheden wordt samen gevat onder de titel „ter bestrijding van het racisme". Enerzijds ligt hier het gevaar dat het eigenlijke probleem, namelijk het racisme als bijgeloof versluierd wordt: door ons met alle mogelijke politieke, economische en/of culturele problemen bezig te houden. Ander zijds knnnen we door overal rassen tegenstellingen te zien gemakkelijk ra&senbewustzljn oproepen en rassen- bewustzijn schept de goede bodem voor racisme. In dat geval zou het programma „ter bestrijding van het racisme" wel eens een programma kunnen worden dat racisme „bevor dert". OVERTUIGING Een derde vraag: ds. J. van der Veen, gebruikt nogal eens het argu ment dat de wereldraad een plurifor me strategie moet hebben ter bestrij ding van het racisme. „Het complexe verschijnsel van het racisme vraagt veelvormige bestrijding, telkens ook afgestemd op de specifieke situaties en de mogelijkheden". Hiermee wordt o.a. bedoeld dat men in het ene geval geweldloze acties, in een ander geval gewelddadige akties moet ondersteu nen. Het lijkt aantrekkelijk, maar wij geloven niet in deze strategie. De kracht van een geweldloze houding zoals die van Helder Camara, M. L. King en het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika is gelegen in de overtui ging die er achter steekt: „Het ge weld dat er is bestrijden met geweld loze middelen". Wanneer nu één pro gramma om één bepaald probleem op te lossen bereid is naast Helder Ca- Vooral geloofszendingen groeien Van een onzer verslaggevers NEW YORK Hoewel in de Verenigde Staten al jarenlang be weerd wordt, dat de tijd van de zending voorbij is, blijkt in werke lijkheid het aantal zendelingen nog steeds te groeien. In totaal werken thans meer dan 33.000 protestantse zendelingen uit Noord-Amerika overzee. Dat is vijftien procent meer dan tien jaar geleden. Wel is opmerkelijk, dat de zendingsorganisaties, die geaffilieerd zijn aan de nationale raad van kerken, een achteruitgang laten zien van vijftien procent, terwijl het aantal zendelingen in dienst van „evangelische" organisaties is gestegen van 8.000 tot 11.800. De onlangs verschenen negende druk van „North American Protestant Mi nisteries Overseas" vermeldt meer dan zeshonderd zendingsorganisaties. De grootsten zijn die van de zuidelijke baptisten (2600 zendelingen) en de Wycltffe bUbeivetalers (1800). Het enige dat KVP, ARP en CHU gisteren heb ben uitgesproken is, dat zij na de verkiezingen wel weer met de VVD willen praten over de moge lijkheden van een regeringssamenwerking. Het verschil met vroeger is dat zij niet uitspreken dat er ook met de PvdA zal worden onderhandeld, maar dat ligt uitsluitend aan de PvdA, die met haar partners in de linkse combinatie immers heeft; laten weteh dat er met haar niet meer te praten valt nu 11 maart het gesprek met de christelijke partijen is uitgesprongen. De christelijke partijen houden in feite dus op nieuw de handen vrij en dat is, van hun positie ge redeneerd, verstandige politiek zeker in een tijd waarin de aanval, zowel van de kant van de linkse combinatie van die van de WD op het „confessio- nalisme" in de politiek krachtiger is dan ooit. Een regeerakkoord met PvdA c.s. en een intentiever klaring ten gunste van de WD zouden waarschijn lijk tot identiteitsverlies voor de christelijke par- Het vertrek van Chichester-Clark als Noordiers premier heeft een ernstig partijpolitiek dilemma toegevoegd aan het historisch-politieke en het so ciaal-economische dilemma waarvoor Ulster al ja renlang gesteld is. Binnen de protestantse Unio nistische Partij is een crisis ontstaan, die met de vervanging van Chichester-Clark door Faulkner niet zal worden opgelost. Sociaal-economisch staat Ulster aan de rand van een bankroet, als gevolg van extreem hoge werk loosheid. woningnood, armoede en de onwil van grote industrieën, zich in dit woelige gebied te vestigen. Engeland, dat Ulster van oudsher als een randgebied beschouwt, maakt zelf een economi sche recessie door, en weigert forse bedragen in Noord-Ierland te pompen. De Unionistische Partij, die in dit probleemge bied de leiding heeft, is min of meer onder Britse curatele gesteld, omdat ze sinds jaar en dag een politiek van discriminatie jegens de rooms-katho- lieke minderheid heeft gevoerd. Voorheen wist het door middelmatigheid en provincialisme gekenmerkte bestuur in Ulster zich staande te houden door steeds weer te hameren op de constante bedreiging die zou uitgaan van de staatsgevaarlijke rooms-katholieken die Ulster bij de Ierse Republiek willen voegen. Nadat dit argu ment door de Noordierse beweging voor burger rechten ongeloofwaardig was gemaakt, begon de Unionistische Partij dan ook in haar voegen te kraken. Interventie van Londen was nodig, om een complete burgeroorlog te voorkomen. Een groep mara een eventuele guerrilla in Brazilië, naast King de Black Pan-' thers, naast het christelijk Instituut be vrijdingsbewegingen van Zuid-Afrika te ondersteunen, dan is dit geen vol mondige maar een halve ondersteu ning. De wereldraad is geen dokter die nu eens het euvel dat racisme heet operatief weghaalt en dan weer met pilletjes probeert te genezen. Deze wijze de problemen van vandaag te beschouwen is niet nieuw. Het is de ideologie van de moderne „ingenieur" die zelf boven de problemen staande, deze wil' oplossen. Wanneer het racis me een belangrijk gevaar is en naar mijn mening is het dat dan is een inzet nodig en geen „pluriforme strategie". Het laatste vereist scheidsrechters, het eerste spelers. Aan spelers is meer behoefte. DUSSELDORF In 1970 zijn in Afrika ruim 8,5 miljoen bijbels en bijbelgedeelten verspreid, waaronder 7.00.000 complete bijbels. Dat is ruim tien procent meer dan in 1969. Dit deelde de Nederlander R. Kijl- stra, Afrika-secretaris van de wereld bond van bijbelgenootschappen, mee op een vergadering 'in Düsseldorf. Kijlstra coördineert sinds 1968 vanuit Nairobi het werk van de bijbelge nootschappen in Afrika. De grootste groei van de bijbelverspreiding con stateert hij in Tanzania, Oeganda en in Angola. In 150 van de achthonderd talen van het Afrikaanse continent is de Bijbel thans geheel of gedeeltelijk vertaald. NED. HERV. KERK Beroepen: te Zeist: W. Radstake te Rotterdam-Kralingen; te Hoofdplaat: mej. C. Rozemond, laatstelijk predi kante te Oosterend-Oudeschild. Aangenomen: naar Texel-Den Burg: kand. M. Mulder te Leermens. Bedankt: voor Urk: C. A. Helms te Delft. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Boskoop: Joh. Kruis te Zwaagwesteinde. GER. GEMEENTEN Beroepen: tè Zoetermeer: H. Rijk- sen te Gouda. teien hebben geleid en daarmee mogelijk het begin van de vorming van twee grote, maar vage machts blokken hebben betekend. De PvdA streeft deze tweedeling met wat groter ongeduld na dan de WD, al wordt ook bij de libe ralen de voorzichtigheid wel eens uit het oog ver loren. Zo heeft de heer Geertsema in oktober vorig jaar in de Tweede Kamer gezegd dat het voor het aanzien van de politiek „bijzonder slecht" zou zijn „als wederom de confessionele partijen tot na de verkiezing zouden wachten met het uitspreken van een voorkeur voor politieke samenwerking en als wij weer zo'n toch eigenlijk beschamende ver toning zouden krijgen Het is jammer voor de heer Geertsema dat het eigenlijk toch weer zo gaat lopen. Hij zelf zal trou wens wel niet thuis blijven als er na de verkiezin gen moet worden onderhandeld. Hij komt zij het misschien alleen met het schaamrood op de kaken. gematigde, maar van de rest van de protestantse kiezers geïsoleerde Unionisten kreeg de kans de achterlopende klok zo niet gelijk, dan toch voor uit te zetten. Het onbehagen, hierover bij de rech tervleugel ontstaan, werd versterkt, doordat de leiding van de Beweging voor burgerrechten in handen kwam van voorstanders van een verenigd Ierland en de recente golf van terreur kon worden toegeschreven aan het verboden Ierse Republikein se Leger. Geen wonder, dat Chichester-Clark zich ten slotte alleen nog staande meende te kunnen hou den, als hij de rechtervleugel een krachtiger op treden tegen extremisten in het vooruitzicht stel de. Maar dat werd door een Londens veto ver ijdeld. Voor Chichester-Clarks opvolger blijven de pro blemen ongewijzigd bestaan. Alleen als Londen hem een drastische actie toestaat, zal de nieuwe Noordierse premier kunnen rekenen op ruime steun van zijn naar rechts opgeschoven partijgenoten. Tenzij Londen de rechtervleugel van de Unionis tische Partij tot matiging weet te pressen. Tegen deze achtergrond moet het voorzichtige En gelse dreigement, de Noordierse zelfstandigheid op te heffen, worden gezien. Hiermee speelt Lon den echter een gevaarlijk spel, want op deze ma nier versterkt het de positie van hen die Ulster eenzijdig onafhankelijk willen verklaren. En het behoeft geen betoog, dat dit onmiddellijk een bloedige burgeroorlog zou kunnen veroorzaken, waarin zich ongetwijfeld ook de Ierse Republiek zou mengen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. gelijktijdig. 10. toile tartikel. 11. bergplaats, 12. voorvoegsel, 14. zwarte kleverige stof, 16. wig, 17. boom, 19. bloei wijze, 21. muzieknoot, 22. zichtbare ader van een blad, 24. vlies, vel, 26. opgegeven werk, 28. doorweekt, 31. vervoermiddel, 33. doortochtgeld, 35. landbouwwerktuig, 37. makker, 39. voorzetsel, 40. plechtige gelofte, 42. tooi, 44. muziekinstrument, 45. niet gespan nen. Verticaal. 2. pers. voornaamw., 3. omslag, 4. plaats in Zweden. 5. scheik. element. 6. vaartuig, 7. bloedhuis, 8. tel woord, 9. wortel, 13. oevergewas. 15. hoofddeksel, 18. latwerk, 20. kippenloop, 23. boerderij, 25. smal stuk hout, 27. zui- velprodukt, 29. houten vat, 30. streek op de grens van N.Br. en Limburg. 32. Turkse tarwe, 34. stuk stof, 36,scheep stouw, 38. achting, 41. lidwoord, 43. rondhout OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. mode, 5. abbé, 9. portaal, 11. akela, 13. Osaka, 15. mare, 17. Sara, 1& ana, 19. lanital, 21. Aaron, 22. graniet, 24. sek, 26. eind, 27. stee, 28. Medea, 30. stele, 31. ervaren, 32. Use. 33. ikon: Vert. 2. opera, 3. dole, 4. era, 5. a.a.0.6. basiin, 7. blaat, 8. lama, 10. kaal, 12. ka narie, 14. krakeel, 16. karet, 19. lai, 20. not. 21. anders. 22. gems, 2i Andel, 24. steno. 25. keet, 27. stek, 29 avé, 3a Sri. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.,rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinlanan, J. van Hofwegen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Kan u ook zeggen, wie Prinses Elsa was? Stamde zij uit eeci vorstenhuis? Zij heeft verschillende boeken geschreven o.a. „Purper", „Bloedtranen". „Een omfloerst dia deem", „Het hoogste geluk", „Een vorstelijke balling", uitgegeven door uitgeverij G. J. Slothouwer, Amers foort. Helaas zijn deze boeken ner gens meer te krijgen. Antwoord: De uitgeverij Slothou wer te Amersfoort is reeds lang ver dwenen. U heeft een kans de boeken te krijgen bij een bekende handel in tweede-hands-boeken. De naam prinses Elsa is een pseudoniem en we kunnen de werkelijke naam van de schrijfster niet vinden. Misschien kan een lezer ons inlichten. Vraag: Mijn familie bezit een ets van het interieur van de St. Lau- renskerk te Rotterdam, vermoedelijk uit 1754. Er op staat Van Buuren en er is ook nog een getekend mono gram, dat op dezelfde naam wijst. Zou deze prachtige ets met orgel- front en preekstoel, kroonlampen met kaarsverlichting, koorhek en pi laren en met doorkijken nog veel waarde hebben? Antwoord: Ongezien is dit moei lijk te beoordelen. Als het werkelijk een oude ets is, zeker wel. Het is vrij gemakkelijk de ets te laten be zien In een museum van een der nabije grote steden. Vraag: Er is tussen mij en de voorzitter van de raad van arbeid een verschil over een verjaarde kin derbijslaguitkering betreffende de jaren 1966/67. Deze zijn niet aange vraagd, dus verjaard. Wel werden het derde en vierde kwartaal van 1970 in oktober met een royaal ge baar nog uitkekeerd, Dit is een vreemde zaak voor mij. Antwoord: Volgens de wet ver jaart de kinderbijslag na verloop van meer dan drie jaren na het ka lenderkwartaal, waarop de aanvraag betrekking heeft. Naar uit uw brief valt op te maken was er na het tweede kwartaal van 1967 meer dan drie jaar verlopen, voordat er een aanvraag werd-ingediend. De moge lijkheid is er een voor beroep vatba re beslissing aan te vragen. Daarop staat aangeduid, waar en hoe u in beroep kan gaan. Ons inziens echter heeft dit generlei zin. Bisschoppen bidden niet voor patriarch ATHEINE Vijf Griekse orthodoxe bisschoppen riskeren afzetting, omdat zij in de eredienst niet langer bidden voor patriarch Athena goras van Kon- stantinopel. Zij misprijzen in de pa triarch diens streven naar toenade ring tot de Rooms-Katholieke Kerk. Soms is het jammer dat er hoofdstukken in de bijbel1 staan. Neem bijvoorbeeld het einde van Johannes 13 begin van Johannes 14. In het laatste vers van hoofd: wordt Petrus geióaarschuwd dat hij zijn Heer zal ver1 nen. In het eerste vers van hoofdstuk 14 wordt tot die: Petrus gezegd: „Uw hart worde niet ontroerdin hi mijns Vaders zijn vele woningenIk ga heen om u te bereiden". Door de hoofdstukverdeling dreigen we geten dat de „u" van die belofte, tevens „gij" van de schuwing is, Petrus. Maar zo samengetrokken ligt hii prachtige troost. De Heiland confronteert Petrus mt falen. Maar dan wordt Hij niet boos, dan gaat Hij niet di dan horen we niet van „Wee u, wee u", maar dan komi belofte dat de Heer Petrus niet zal verloochenen. Pet- de Heer drie maal verloochenen en toch zal Christus ooi hem een plaats bereiden iri het Vaderhuis. De Heer gaj mers niet Zijn Via Dolorosa voor goede mensen. De he niet de plaats voor de besten van deze wereld. Hij ster falende mensen en in de hemel is er plaats voor de slee van deze wereld.. Want Christus is gekomen om zondcA redden en zalig, gelukkig te maken. We lezen vandaag: Jesaja 49 vers 8 tot 13 Ook op plaatselijk niveau lei Van een onzer verslaggevers EDE De algemene vergadering van de broederschap K, pinkstergemeenten heeft de uitvoerende raad gemachtigd, im gesprek met de unie van baptistengemeenten voort te zef,e Getracht zal worden dit gesprek baptisten-pinkstermensen if^ komende twee jaar ook op plaatselijk niveau te realiseren Op deze algeme'ne vergadering, die twee dagen duurde, waren 73 afge vaardigden en buitengewone leden en enkele gasten uit Duitsland en de Verenigde Staten. Tijdens de verga dering werd bekend gemaakt, dat rev. R. L. Leach, directeur van de centrale pinksterbijbelschool in Den Haag, in de loop van dit jaar wordt overgeplaatst naar een bijbelschool in Californië als directeur van het zen dingsprogram. Rev. Leach wordt opgevolgd door rev. D. Richards, die al twee jaar als leraar in de centrale pinksterbijbel school werkzaam is. De officiële taak- overdracht zal 12 juli zijn, wanneer de zeven studenten van de derde klas worden uitgezonden, die hun opleir ding hebben voltooid. De uitvoerende raad werd gemach tigd bewijzen van toelating resp. vol ledige erkenning te verstrekken aan 46 predikant voorgangers, evangelisten en pastorale medewerkers. Verder werd besloten het districtswerk in de vier districten uit te breiden door aanstelling van een gekozen dij secretaris. n y De uitvoerende raad, die wen"p kozen, bestaat uit J. J. Frinsch, meen voorzitter, ds j\. H. An tweede voorzitter. A. van Poleii meen secretaris, J. VerwoertL^' ningmeester en W. van Beek. secretaris-penningmeester. gi gir NOORDWIJK Vannacht ij leden ds. W. Dekker, gerefoii^ predikant te Noordwijk-Binnfl- bereikte de leeftijd van 43 ja; Dekker heeft een langdurig zj gehad. In 1967 ging hij mei vroegd emeritaat. Hij verrichte dien hulpdiensten. Voor ds. I predikant in Noordwijk werd_v hij tot september 1959 in IJlsti In Nieuw Ruimzicht, het maandblad van de vereniging Hervormd Opleidingscentrum te Doorn, schrijft ds. D. J. Karres over problemen rondom voorlichting over en werving voor het domineeschap. Hier is het begin van zijn verhaal: „Een jongen, die tegenwoordig-.te gen zijn vader zegt: „Pa, ik zou wel voor dominee willen studeren", is er bijna zeker van met uitbundig ge lach begroet te worden". Dit citaat is niet zo maar weggelopen uit het een of ander zeer kritisch artikel in een scholieren- of studentenblad van nu. Het is te vinden in „De Hervor ming", orgaan van de Nederlandse Protestantenbond, en wel in de jaar gang 1877! Het dient hier enkel om u een glimlach om de lippen te leggen en tot de conclusie te brengen dat de eerste lachers het niet het beste doen, dat „nieuwe ideeën" in deze tijd meestal geen echte vondsten zijn en dat blijkbaar de kerk heel wat stootjes kan verdragen, zonder ten onder te gaan. Toch blijkt ook nu de voorlichting over en de werving voor het predi kantsambt geen eenvoudige zaak te zijn. Dat merken we het best in de interkerkelijke voorlichtingscommis sie, waarin rooms-katholieken, gere formeerden en hervormden samen werken. Daar ontdekken we tevens dat het hier niet gaat om een eigen kerkelijk probleem, maar dat het in de verschillende kerken wezenlijk gelijk ligt. Een verzoek bv. om samen een brochure te schrijven over „De theo loog" moesten we eenvoudig uitstel len vanwege de onduidelijkheid van dit moment en toen ik dat de redacteur van de serie beroepen-monografieën meldde ver baasde hem dat niet Want net tevo ren had hij een instituut voor psy chologie opgebeld en ten antwoord gekregen: „U spreekt met de bezet ter". Ook de voorlichting over het pre dikantschap én het priesterschap van morgen, die vooral tot de doel stelling van deze commissie behoort, blijft een zaak van afwegen en zoe ken". Maar... deze moet 9.45 uur geëindigd zijn, omdat ik 10.00 uur in Y moet zijn. De gangbare, zeer uitvoerige, liturgie kan dus niet gevolgd wor den. Het wordt dus zo laagkerkelijk mogelijk. De liederen die gezongen worden, zijn: (volgen vier liederen)". Commentaar: dit moet wel een heel slechte dominee geweest zijn! Want van "de ene gemeente racen naar de andere, dat is nog tot daar aan toe, dat kan een noodsituatie zijn, die overigens ook niet te vaak moet voorkomen: dan kan een ouderling echt beter een preek lézen. Maar, om ongenuanceerd met dezelfde preek twéé huizen binnen te vallen, zonder in te gaan op het zo-gewend-zijn van de gemeente, dat is zonder meer lui, dus onver geeflijk! Men kan over een pericoop 30 mi nuten preken, maar' men kan uit gaande van diezelfde pericoop ook in 5 minuten het wezenlijke zeggen, daarvan zijn zo langzamer- hand voorbeelden te over! Wel is het zo, dat de 5 minutenpreek méér voorbereiding kost.... maar ja, no blesse oblige...! Twee huizen betekent gewoon: twee preken., de juiste volgorde is n.l. nog altijd: de „gangbaarheid" van de plaatselijke .gemeente, en dan de gasterende dominee! Hij komt letterlijk „te gast" en heeft zich te houden aan de regels van het huis. Een kerkeraad. die deze grondregel niet zorgvuldig aanhoudt, moet zich schamen, want zij levert haar ge meente uit aan de grillen en grollen van een komende en gaande man! Zo kan een gemeente niet gebouwd, gesticht worden' Als u de kerk in de kortste keren wilt afbreken, moet u van het bovenstaande een systeem maken! Zo wordt iedere ontwikke ling teniet gedaan. Wie dit commentaar niet gelooft, moet stéllig het boek van Van Ruler (over de kerkgang) lezen!" „Ik ben blij met de voorge: wijziging. Toch niet helemaal, formulering blijf ik ongelukkig den. Het gaat om een veren igini van die vereniging wordt gezegd,! 1 ze staat op de grondslag van,n evangelie van Jezus Christus. I di In de statuten van alle moge! verenigingen vindt men iets sooi lijks: de vereniging staat op del dem of op de grondslag van de lige Schrift! Ik ben altijd geneigd te vraj hoe doet zo'n vereniging dat? In de bijbel wordt over het ment van de gemeente (geen vei ging) gesproken. De gemeente v, gebouwd op het fundament vai apostelen en de profeten en Christus Zelf is de hoeksteen, wordt ook wel gezegd, dat J! 7 Christus het fundament is. De meente staat niet op dit fundanij-j maar wordt er op gebouwd, lx "kan en mag wel zeggen, zoals Pathj doet, dat wij op dit fundament wen, maar er op staan? Dit wfW( klinkt voor mijn besef te eiLn machtig en te statisch. Dat is &Q het geval als het om het evanL. van Jezus Christus gaat. U Het evangelie is een boodsd c die verkondigd wordt. Die boodsU mogen wij horen. Wij mogen erLn gehoor aan geven. Luisteren enk hoorzamen r\ Maar staan op de grondslag L de goede boodschap? j j Met een schijn van recht kan tegen mij zeggen, dat ik spijkeii laag water zoek en best begrijpf" het' bestuur bedoelt. Tegen deze beschuldiging vert ik mij: als het om ons geloof gaal het nauw en moeten we duldl zeggen wat we bedoelen. De r.ie formulering is mij te „fundamen listisch. Ze wordt in feite nogi paald door een verleden, waai! men toch in de nieuwe formulé wil afrekenen. Ze is mij ook tel tisch. Let op het woord staan! 0 geen beweging in en daar is h< juist om te doen. Het evangelie van Jezus ChrK', is geen grondslag, maar een schap. 1( 1' Op een boodschap kan ik ]g van een vereniging maar te zwi|e° niet staan. 97 Een boodschap kan ik alleen n Liturgie De kerkmusicus Frits Mehrtens, eindredacteur van „Musica pro Deo", uitgave van de hervormde com missie voor kerkmuziek, plaatste dit „gruwelbericht": „Onderstaande briefkaart kreeg één onzer collega's van de rondpre- kende, dienstdoende dominee: a s. zondag zal ik de dienst van 9.00 uur m de X-kerk leiden. Grondslag tk De vereniging, waarvan de Vrije Universiteit te Amsterdam uitgaat, heeft haar basis nieuw geformu leerd: men zegt niet meer dat de vereniging staat op de grondslag van de gereformeerde beginselen, maaT op de grondslag van het evangelie van Jezus Christus. In het maand blad Voorlopig schrijft dr. J. J. Bus- kes hierover: horen en er gehoor aan geven. Maar misschien komt er na loop van tijd nog weer een wLcI ging, die in de wijziging van toch eigenlijk al ligt opgesloten. De geschiedenis van de VU a om de waarheid van deze, mijn ste, opmerking te illustreren. De VU ls op weg. De VU ls onderweg. De voorgestelde nieuwe ring 1s, gelijk elke menselijke mulering „voorlopig". fori Ar p ïlijke Jet

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2