Confessionelen binden zich nog niet aan VVD Heath zal terreur in Ulster neerslaan ^•gentijnse ^resident iafgezet WINST VOOR DS '70 en D '66 Het Kwartet In hot pants mee naar Glasgow te is gistermorgen naar Glasgow vertrokken voor de return van de kwartfinales in het toernooi om Europa Cup tegen Celtic. De Amsterdamse voetballers hebben voor een deel hun vrouwen mee naar wtland genomen. Op de foto lopen v.l.n.r. Wanda van Dijk, haar man Dick, Danny Cruijff en echtge noot Johan. De dames hebben de voetbalbroek al aan. Voortzetting van huidige kabinetsbeleid' Enquête in februari: 'estduitse boeren „harde lijn" HEY Willi Jongetje overleed aan verkeerde Nieuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mqo heit in teghenspoet!" Dinsdag 23 maart 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur JENOS AIRES (Reuter, AP) bevelhebbers der Argen- iv i strijdkrachten hebben van- kl |en president Roberto Le- >n afgezet. De staats- is zonder bloedvergieten Ue uren tevoren had de presi- Bie vorig jaar juni door diezelf- nitaire leiders aan de macht was tót. de opperbevelhebber van het lanusse ontslagen, omdat deze ^gelaten de veiligheidsmaatrege- ■j de provincie Cordoba te ver ten. dit ontslag verhaastte Leving- Ijn eigen val. De opperbevelheb- 0mn marine en luchtmacht beslis- president moet weg. Deze [n, Pedro Gnavi en Carlos Rey jen samen met Lanusse vorig militaire junta die president „wipte". Dt o'i mi,itaire leiders hebben nu te 6 gegeven dat zij er niets voor lUrs, weer een nieuw staatshoofd ig.D wijzen. Generaal Lanusse deel- 3tieteen persconferentie mee dat de 3DV1 ie^ ^anc^ za* blijven besturen tot deinden vai) de Argentijnse re- 'l6' zijn verwezenlijkt. Het besluit Ziclfcvingston aan de dijk te zetten •nomen om een scheuring in de rachten te voorkomen, aldus ekt ;e. L lieke waarnemers vragen zich af mvingston de solidariteit der mi- leiders en de positie van La- een tegenstander van zijn har- jctionalistische koers, zo heeft —in onderschatten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De drie christelijke partijen hebben gisteren de verkiezingen een kabinet met de VVD zal worden gevormd. geweigerd uit te spreken dat na leen Zij willen eerst de kiezers laten spreken: „Na 28 april achten wij die mate van duidelijkheid in het poli tieke krachtenveld aanwezig, die ge wenst is om conclusies te kunnen trekken over samenwerking," zo luidt een verklaring van KVP, ARP en CHU die gistermiddag na een laatste ondA-handeling met een WD-dele- gatie werd uitgegeven. Na 28 april staan zij open voor hernieuwd over leg met de VVD op basis van ver trouwen. De WD-delegatie met o.a. frac tieleider mr. W. J. Geertsema en de voorzitster, mevrouw G. V. van So- meren-Downer verklaarde van haar kant dat zij met enige teleur stelling kennis had genomen van het feit dat de drie christelijke par tijen de boot afhouden, en dat zij on danks de door hen erkende program matische overeenstemming op vele, deels zeer belangrijke punten van overeenkomst tussen hun gemeen schappelijk urgentieprogramma en het verkiezingsprogramma van de VVD en ondanks de door hen gecon stateerde vertrouwensbasis er niet toe zijn gekomen ook de laatste stap te zetten." In de verklaring van de delegaties van de christelijke partijen worden de punten van beleid opgesomd waarover overeenstemming bestaat of bij nader overleg een akkoord ver moedelijk kan worden bereikt. Dat zijn: inflatiebestrijding, een deel van de zedelijkheidswetgeving, werkgele genheid en regionaal beleid, midden stand en landbouw, milieubeheer, be- el.: jaardenbeleid, buitenlandse zaken en defensie. Verschillen van betekenis bestaan op de volgende beleidsonderdelen: huren, ontwikkelingshulp, omroep, onderdelen van het uitgaven- en be lastingbeleid en van de inkomens- en vermogensverhoudingen, en de on derwijsfinanciering. De lijsttrekkers van KVP, ARP en CHU zeiden „een redelijke kans" aanwezig te achten dat het na de verkiezingen toch tot een akkoord met de WD komt. Mr. Geertsema (WD) schatte die kans op meer dan vijftig procent. De WD-leider meen de dat de onderhandelingen na de verkiezingen niet „de beschamende vertoning" zullen opleveren waarvan hij het vorig najaar bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer had gewaagd. Die term sloeg, zo zei hij gistermiddag, op de volledige vrij blijvende opstelling die de confessio nele partijen tot dusverre voor de verkiezingen plachten te kiezen. Ook al is er geen intentie-verklaring ver strekt, is er nu volgens hem geen sprake van vrijblijvendheid, omdat KVP, ARP en CHU immers hebben uitgesproken dat na de verkiezingen overleg met de WD op basis van vertrouwen mogelijk is en beide par tijen de programma's hebben vergele ken. „Dat is niet niks," vond mr. Geertsema. Geertsema benadrukte ook dat tij dens de drie gesprekken die beide de legaties de laatste weken hebben ge had geen onderhandelingen zijn ge voerd: het was slechts overleg en vergelijking van programma's. KVP- voorzitter mr. A. van der Stee meen de dat dit overleg de onderlinge ver schillen zodanig heeft verduidelijkt dat de verkiezingscampagne zake lijker kan worden gevoerd dan an ders het geval zou zijn geweest. DEN HAAG „De confessionele partijen hebben zich in een positie gebracht, waarin zij, hoe dan ook, met de WD het beleid van het kabi net-De Jong wensen voort te zetten als zij daarvoor van de kiezers de kans krijgen. Zij lijken zich daarvoor te schamen, maar het feit ligt er". Dit heeft drs. J. M. den Uyl, fractievoor zitter en lijsttrekker van de PvdA, maandag in een commentaar gezegd naar aanleiding van de besprekingen tussen de confessionele en liberale partijen. „Tenzij de kiezers dit verhinderen door de progressieve combinatie in de regering te brengen", aldus drs. Den Uyl, „betekent deze uitslag van het gesprek voortzetting van de rege ringssamenwerking van confessione len en WD". (Van onze parlementsredactie) EN HAAG Wanneer tussen 15 !7 februari verkiezingen voor de ede Kamer zouden zijn gehouden, len de partijen DS'70 en D'66 de e winnaars zijn geworden. Een (DPA, AFP) In West hebben gisteren 30.000 boe- Sleeswijk-Holstein gedemon- voor verhoging van de land- in de EEG. In telegram- de regering te Bonn hebben dat de Bondsrepubliek een zal innemen bij de in Brussel, die gis- :ijn hervat, boeren, die met tractors naar verzamelpunten waren blokkeerden wegen en waardoor grote verkeersop- ingen ontstonden. onderzoek van het Rotterdamse bu reau Interact, verricht in opdracht van het Algemeen Dagblad, onthulde, dat DS'70 14 zetels zou veroveren en het aantal zetels van D'66 eveneens 14 zou bedragen (nu 7). Volgens de verkiezingsenquête krij gen de gevestigde partijen de zware klappen. De KVP verliest 7 zetels, de PvdA 5, de WD 1, de ARP 3 de CHU 1 en Koekoeks Boerenpartij 6. Bij deze enquête is het keuzeproces van de verkiezingen zoveel mogelijk nagebootst. Opvallend was dat zoveel kiezers al hun keuze hadden bepaald. Uit andere vragen in dit onderzoek bleek, dat 72 procent van de kiezers voor het koningshuis is en dat twee derde partijvorming op confessionele grondslag afwijst. Ook volgens deze enquête vindt men premier De Jong het meest ge- - schikt voor het toekomstige premier schap, 21 procent. Hij wordt op grote afstand gevolgd door Luns (12), Bies heuvel (11), Kloos (10) en Den Uyl (7 procent). Wanneer men „brand" hoort roepen, moet men beginnen zijn verstand kwijt te raken. GUSTAVE FLAUBERT We leenden uw portret ter opvrolij king van de totempaal. Zon en maan 24 maart: zon op 6.35, onder 18.59; maan op 5.36, onder 15.59; 26 maart N.M. Hoog water Hoog water. 24 maart: Rotter dam le getij 2.22. 2e getij 15.04; Scheveningen 1.03-13.25; Vlissin- gen 12.18Haringvliet ad." Zeezijde 1.26-13.48. Iets zachter De straffe noordoostelijke wind, die gisteren boven onze ojngeving heerste, werd door twee druk- systemen in stand gehouden: een riepressiegehied, dat zich van de Alpen naar de Oostzee uitstrekte en een rug van hoge druk boven de Britse eilanden. In de loop van de dag begon vanuit het noorwesten de bewolking te bre- ken. terwijl later de wind af nam. In de daaropvolgende hel dere nacht daalde de tempera tuur in het binnenland op vele plaatsten dan ook tot 2 a 9 gra den onder nul. Genoemde rug van hoge druk verplaatst zich intus sen over onze omgeving naar het oosten terwijl een nieuwe de pressie zich van IJsland naar Noorwegen uitbreidt. Dit betekent, dat de wind naar westelijke rich tingen zal krimpen. Met deze stroming zal het komende etmaal zachtere en vochtiger lucht tot ons land doordringen, wat tijde lijk gepaard zal gaan met veel bewolking en wat regen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm. (1013 millibar). Stij gend. De KVP-fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, vierde gisteren zijn vijftigste verjaardag. Vandaar dat hij de deelnemers aan het gesprek tussen de confessionele partijen en de VVD op gebakjes trakteerde. Zittend aan de tafel van links naar rechts de liberalen Van Riel, mevrouw Van Someren-Downer en Geertsema. LONDEN (Reuter, UPI) Premier Edward Heath heeft gisteren in een tot de laatste plaats bezet Lagerhuis toegezegd, dat hij Britse troepen het terrorisme in Noord-Ierland zal laten neer slaan en dat men zowel rooms-katholieke als protestantse gebieden zal betreden om het terro risme te bestrijden. Zijn regering zal elk bestuur in Noord-Ierland steunen, dat voortgaat met het uitvoeren van hervormingen voor rooms-katholieken' op het gebied van huisvesting, stemrecht en werk gelegenheid. „Noord-Ierland is 'eer. deel van het Verenigd Koninkrijk en het is ons vaste voornemen om daar dezelfde levensomstandigheden moge lijk te maken als elders in het Britse rijk, of het nu economische of sociale vooruitgang betreft, of de handhaving van recht en orde", aldus Heath. „De belangrijkste taak van de Brit se troepen in Noord-Ierland (nu toe genomen tot ongeveer 10.000 man) is recht en orde te handhaven en terro risme uit te roeien. Het leger zal bij het uitvoeren van "zijn taak met uiterste kracht optreden. De re gering zal voortgaan het leger alle autoriteit te geven om militaire maat regelen 'te 'nemen, die noodzakelijk zijn". Kritiek De premier haakte in op kritiek ln zijn eigen 'Conservatieve partij, als zouden de troepen opdracht hebben gekregen, rooms-katholieke 'bastions in de hoofdstad Belfast te vermijden: „Er is geen gebied in Belfast of Noord-Ierland, waar de troepen niet heen mogen gaan. Het leger patrouil leert waar het wil en wanneer het dat nodig vindt". Heath vermeed een uitspraak te doen, waarin zijn voorkeur zou blij ken voor één van de twee kandidaten voor 'het Noordierse premierschap: William Craig, leider van de rechter vleugel van de Unionistische Partij en Brian Faulkner, die als een gema tigd politicus wordt beschouwd. Chicliester-Clark Premier Heath ontkende, dat er fundamentele verschillen hebben be staan over veiligheids- en andere problemen tussen de regering te Lon den en James Chichester-Clark, die zaterdag onder zware druk van de rechtervleugel van zijn Unionistische Partij is afgetreden. „Gedurende de 22 maanden van zijn "premierschap is aanzienlijke vooruitgang geboekt bij het uitstippe len ivan hervormingen, die gericht zijn op het verzekeren van gelijk waardigheid i tussen rooms-katholie ken en protestanten. De verbetering in de betrekkingen tussen beide ge meenschappen werden echter bewust ondermijnd door extremisten, die zich bedienden van stadsguerrilla-metho- den of uitgesproken terrorisme", al dus de premier. Heath legde er in dit verband de nadruk op, dat zijn regering gekant blijft tegen het opnieuw bewapenen van de Noordierse politie of het toe laten van activiteiten van de protes tantse reservisten (B-specials). Wapens In antwoord op opmerkingen van Harold Wilson, de socialistische oppo sitieleider, zei Heath dat zijn rege ring zal nagaan hoe het verstrekken van licenties voor het bezit van wa pens kan worden tegengegaan. Aan genomen wordt, dat er 70.000 van de ze vergunningen bestaan. Wilson had de steun van de La- bour-partij toegezegd als Heath het door twee regeringen gevoerde beleid ten aanzien van Noord-Ierland zou voortzetten. Ook hij sprak waarde rende woorden over het beleid van Chichester Clark. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Wilhelmi- na-gasthuis in Amsterdam is gister morgen een 5-jarig jongetje overle den, nadat hem zaterdagavond ver keerde medicijnen waren toegediend. De jongen, W. M. J. Ysvogel uit Amsterdam, slikte een poeder dat in de apotheek verkeerd was samehge- steld. Als gevolg van een bereken ings- fout bevatte het tienmaal zoveel fos- fas codeïne als door de arts was voorgeschreven. Het jongetje werd dezelfde avond ln het ziekenhuis op genomen. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, «telt een onder zoek in. Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op'ais nieuwe abonnee: Naam: I Adres: Plaats: betaling per Icwartaol Omoand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig els u op de envelop schrijft: Nieuws Leidie Courent - antwoordnummer 267, Loidon

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1