tongres in Amsterdam werd rote demonstratie voor ^afhankelijkheid van de West TV-commentaar Bisschop Mr. M. G. v. cl. Kaa hoofcl gesproken woord NCRV ■'rQ MAANDAG 22 MAART 1971 AMSTERDAM De manifes- Kolonialisme-Onafhanke- ïeid zaterdag in de Amster- se RAI is een grote demon- tie geworden voor onafhan- jkheid van Surinam#» en de illen. jten aan het eind van de manifes- de Surinaamse nationalistische alë jver Dobru (pseudoniem voor iCj n Ravales) iedereen vroeg op te i om de declamatie van het Suri- nse volkslied te horen, deed ieder- on dat, ook mensen die nooit voor jjPilhelmus zouden gaan staan. KVP-Kamerlid Mommersteeg, tort tevoren nog boos had uitge dat hij er niet over dacht er juw bij de regering op aan te gen de subsidies voor de manifes- alsnog aan het Nederlands Ko- voor Internationaal Jongeren- (NKJ) uit te betalen, riep: ..De is het comité uit de hand gelo- U heeft eenzijdige informatie egen. Bij het inhouden van de idies is geen sprake van politieke uur". Een Surinamer reageerde: nmersteeg. je bent getekend, voorzichtig als je in Suriname 0e aan het begin van de dag waren ïaamse en Antilliaanse groepe- 'ie 31, hun solidariteit betuigend met ez{ volken die zich van kolonialisme en eo-kolonialisme trachten te or.t- met een motie van orde geko- om op deze dag in Nederland Nederlandse kolonialisme in Su- tne en de Antillen" centraal te 'e en. De meerderheid var. de ruim deelnemers aan de manifestatie hiermee akkoord. Het resultaat dat de meeste aandacht ging de plenaire bijeenkomst, waar- Suriname en de Antillen op het r° jzigde programma kwamen te i, en dat de deelprogramma's ZV onder meer de Portugese fo ïiër., Zuid-Afrika en Indonesië minder belangstelling kregen. kwam ook doordat Godfried Benthem van den Bergh (mede ter .van het Institute of Social lies in Den Haag) zijn plaats als e spreker op de manifestatie af- J1 aan de Surinaamse schrijver u. die iedereen die zich nog nooit (het bestaan van nationalistische I 'ïgingen in Suriname en de Antil- ,®Jhad bekommerd, hier.met zi> op drukte. Van tijd tot tijd een ax in zijn betoog brengend, ont- Dobru de zaal applaus na ap- „Dat intrekken van de subsi dat is gedaan om de Neder- ^e.'se jeugd van het Nederlandse ko- 1 lisme af te houden. Men dacht dat de Portugese koloniën en lemen elders op de wereld be- Beid zouder. worden. Men wist dat het eigen Nederlandse kolo- isme.ook aan de orde zou >ko- riep hij uit. »bru stelde zich in zijn toespraak ;..Hier spreekt tot u één van de itoffers van het Nederlandse ko- lisme." Hij legde er de nadruk at er niet alleen een economisch lialisme is, maar ook een cultu- kolonialisme. „Men heeft van ons koloniale mens gemaakt! Op s pl moest ik honderd strafregels jven: Ik mag geen Surinaams Hoe minder kroeshaar je ien, hoe beter! Hoe blanker je bent is beter! In mijn schoolboeken ee]I: De Batavieren zijn onze Öjouders en de Rijn komt bij Lo ons land binnen! Men heeft onze enen bezet! U kunt ons 't beste a,en door uw systeem hier te ver- lir( ren. Door ervoor te zorgen dat regering ons eindelijk bevrijdt, vzijn uw kapitalisten en het is uw 2 ring, die ons onderdrukken." lhi'dfried van Benthem van den h wees er op, dat kolonialisme en is 'beëindigd met het verkrijgen st onafhankelijkheid. De .geoloog tv de Booy benadrukte dat 's mid- t<wanneer het kapitalistische sys- i buiten de onafhankelijk gewor- j&nden niet verandert, ontstaat er tolonialisme. Onafhankelijkheid niets aan de oorzaak van i's klacht: „Uw kapitalisten, on- li svesteerders, zeggen dat ze ons en helpen. Het leeuwendeel van 0( inst komt echter hier terug." Middags was Dobru weer de eer- preker. Hij beschuldigde Neder land ervan in Suriname marionetten te steunen en aan hen te vragen of ze onafhankelijkheid willen. „Dan zég gen zij nee en dan zegt de Neder landse regering: zie je wel, jullie eigen mannen willen niet." De discussies over de Surinaamse en Antilliaanse zaak 's middags in de zaal was emotioneel. Pater Van Kils- donk die namens de kritische pries ters en dominees van Septuagint een aan de Nederlandse regering ge stuurde verklaring voorlas waarin geëist wordt dat Nederland met in gang van 1 juli 1972 eenzijdig het Statuut van het Koninkrijk der Ne derlanden moet verbreken, kreeg te horen dat de kerk tot nu toe altijd met het kapitalisme heeft samenge spannen. „Septuagint heeft mooi pra ten in verklaringen, maar er gebeurt geen flikker. De derde wereld heeft niets aan kritische priesters in Ne derland. De Antillen zijn een soort opruimkastje voor mislukte priesters en missionarissen", riep de Antilliaan Francisco Sprott uit. „Als u de chris tenen niet meekrijgt, slaagt u nooit in de revolutie", vond pater Van Kils- donk. Tijdens een pauze van de manifes tatie na de middagzitting trokken on geveer tweehonderd jongeren naar het Van Heutamonument, om daar te demonstreren tegen kolonialisme en neo-kolonialisme. Voor de spontane demonstratie was geen vergunning gevraagd, maar niettemin bleven de enkele toegeschoten politiemannen rustig terzijde staan en hoorden het „De Jong, moordenaar" geeuwend van verdraagzaamheid aan. Een pre mier is tenslotte geen staatshoofd. De discussie 's avonds in de zaal met politici liep nc gal uit de hand. De deelnemers aan de manifestatie wil den directe antwoorden op hun vra gen, die zij al de hele dag hadden opgekropt. Die antwoorden kwamen vaak niet. „Meneer, ik word zo moe, ik word zo bekaf van u", verzuchtte eer. deelneemster aan de manifestatie tegen het KVP-Kamerlid Mommer steeg. Mommersteeg, het CHU-Kamerlid Bos en de. vertegenwoordiger van de ARP Von Meyenfeld wilden slechts steun aan bevrijdingsbewegingen ge ven wanneer dit geld niet gebruikt wordt voor de aankoop van wapens. De Kamerleden Dankert (PvdA) en Visser (D'66) wilden onder bepaalde voorwaarden wel verder gaan dan al leen maar humanitaire steun, 't Ka merlid Van der Spek (PSP) vond de vraag te theoretisch: „De beste steun aan bevrijdingsbewegingen geven wij door de machtsverhoudingen ir. dit land te veranderen." Mommersteeg zei desgevraagd te vinden dat Portu gese politieke vluchtelingen in ons land dezelfde status moeten krijgen, als .vluchtelingen uit Oost-Europa. Iemand in de zaal vond dit een nogal „goedkoop" antwoord. „Hoe zou dat verschil er gekomen zijn?" vroeg hij. „Dat weet ik niet", antwoordde Mom mersteeg. Bos (CHU) vond dat eenzijdige 'op zegging van het Koninkrijksstatuut paternalisme zou zijn. „Wanneer Su riname en de Antillen om onafhanke lijkheid komen vragen, krijgen zij die natuurlijk", zei hij. „Wanneer morgen onafhankelijkheid wordt ge vraagd, zijn Suriname en de Antillen morgen onafhankelijk. Maar ik wei ger onafhankelijkheid op te dringen", zei Mommersteeg (KVP). De zaal maakte zich over deze ant woorden nogal boos. omdat Dobru juist had uitgelegd dat de zich afhan kelijk voelende Surinamers onder een „marionettenregering" nu geen onaf hankelijkheid durven vragen. Visser (D'66) en Dankert (PvdA) zouden wil len dat Nederland zei dat het een eind wil maken aan het statuut, om daarna overleg te beginnen hoe dit moet verlopen. „Anders kan ik de chaos niet overzien", zei Visser. Daarna was er geen sprake meer van een discussie, maar van deelne mers aan de manifestatie die de poli tici vertelden wat, ze van de zaak vonden. Een Surinamer, die 's middags nog door landgenoten ervan beschuldigd was bij de „marionetten" te horen, schreeuwde het uit: „Je mag best je systeem ophouden, maar hou ons niet voor de gek met je geleuter! Wat doe je hier! U leutert! Stel een daad!" Een andere Surinamer merkte in de doodstil geworden zaal op: „Ik geloof dat hier een gekoloniseerde heeft ge sproken, die bezig is te dekolonise ren." De schrijver Dobru zei als laat ste spreker: „Wat ik zie aankomen als deze houding wordt gehandhaafd, als onze bevolking onvrij wordt ge houden via marionetten, is dat er mensen bloed op hun handen krij gen." Ongetwijfeld hebben ook veel niet katholieke kijkers zaterdagochtend de wijding van bisschop Simonis ge volgd. Het feit, dat in de gehele plechtigheid het kerklatijn achter wege bleef, zal dit kijken hebben vergemakkelijkt. De camerauitvoe ring was uitstekend. 's Avonds zorgde de AVRO, in een programma dat zij de KRO voor de neus had weggekaapt, fcoor een per soonlijke kennismaking met de nieu we bisschop. Hij noemde zichzelf „een gedrevene" tot het parochiale priesterambt en geen man voor de missie. De hem, door het episcopaat opgelegde, bijbelstudie in Rome was hem niet welkom, al was hij er later dankbaar voor, mede omdat hij daardoor kon deelnemen aan het con cilie. Hij erkende te weinig tijd te heb ben gehad om de moderne maat schappij en kerkontwikkeling vol doende te volgen. Zijn benoeming be schouwt hij als uitverkiezing en niet als promotie. „De negatieve reacties hebben mij pijn gedaan. Ik had ze niet verwacht. Bij een aantal mensen geniet ik veel vertrouwen, maar om iedereen welgevallig te wezen zou je een heilige moeten zijn. Misschien ben ik te spontaan in mijn uitingen". Brandpunt bood tussen het zater dagse amusement ondermeer een ge sprek uit Londen met de Braziliaanse Anna de Camilho, advocate voor poli tieke gevangenen. Felix Huizinga las in slecht Frans de vragen Ivoor en zij antwoordde rap, dat zij naar Europa is gegaan omdat zij zichzelf bedreigd voelde en voor de gevangenen ntets kan doen. Nu wil zij proberen de West-Europese regeringen te bewe gen pressie uit te oefenen op de Bra ziliaanse regering en haar politieke activiteit. Naar aanleiding van het bezoek van P.v.d.A.-Congresgangers aan en kele Rotterdamse wijken nam Brand punt een kritisch standpunt in. De heer F.Boersma kreeg gelegenheid te verklaren, waarom hij heeft bedankt als voorzitter van de CHU-jongeren- organisatie en als partijlid. Er was geen tegenwoord. Teleurstellend De ontspanningssector is beide avonden in feite teleurstellend ge weest. De acteurs Wim Sonneveld en Kees Brusse gaven een brok 6how iveg, waarin Wim wel eens aardig fi losofeerde, maar dat voor de huiska mer te lang was uitgesponnen. Erg goed camera- en regiewerk tvormden het sterkste deel van de vertoning. De Frans Halsema-show bood geen nieuwe aspecten. Zondagavond was de Duitse Rudi Carrell-show een dieptepunt. De verschijning van Pe- tula Clark noch van Conny Froboess kon de pret in het warenhuis redden-. Rudi had enkele oudbakken grappen van zolder gehaald en Bueno de Mes- quita kreeg een beschamend rolletje toegedeeld. De serie „Werken op zon dag" beleefde een zwakke aflevering op het vlak van „was het maar waar", al bleef het ook nu een goed- gespeeld en best aan te kijken brokje toneel. Video had ditmaal kennelijk moeite om vol te komen. Cijfermateriaal was er over het kijken naar de nachte lijke boksuitzending. Men schat dat 29 pet. van het kijkpubliek is opge staan en dat is heel veel. Slechts 9 pet. van de 400 onder*,vraagden uitten nog bezwaren tegen professioneel boksen op de t.v. Ph. W. werk en celesta. II. Zoltan Kodly 1. Variaties over een Hongaars volkslied „De Pauw" 2. Concert voor orkes:. ilvcrsum I 402 m: NCRV Nieuws E.O 19.00 Veelge- agde geestelijke muziek. Reformatie en reveil, le- t g 19.35 Muzikaal intermez- 19.40 Geloven vandaag, le- J. NCRV: 20.00 Uitgelicht: ldf Pen uit de nieuwe muziek radio en concertzaal ln de "'mende maand. 20 20 Compo- »n ln het Interbellum: her- Tingen van een muziek- lebber. 21.40 Nederland de ontwikkel lngssamenwer- ig, lezing. 22.00 (S) Koorzang orkestbegeleiding. 22 20 ondoverdenklng 22.30 TELEVISIE VANAVOND 18.35 Vergadertechniek en groepsgesprek. 19.05 Sport 9.33 Keurig Frans en Zoek licht. 19.39 Mededelingen en weerbericht. 19.45 Nieuws. 20.10 De zijsprong, tv-spel 21 30 Bouwen in België sinds 1945. 22.00 Nieuws van de boeken markt 22.35 Nieuws. I P in d! n8suws. 22.40 Literama: over er< eken. schrijvers en toneel. rreiOO Muziek en dienst. 23,30 Nederlands Saxofoonkwar- muzlek. 23.55-24.00 Nieuws. ^al Illversum II 298 m: 18 00 euws. 18.11 Radiojournaal .10 (S) Promenade orkest 1 t zangsollsten. 19.00 (S) Lie- enprogramma (gr.). 19.20 hte grammofoonmuziek. ra 'S: 19.30 Nieuws. 19.35 The Pilgrim Fathers. 20.05 Komt u maar...: ac- ;1 programma met telefo- he reacties en lichte mu- 22.10 Uitzending van de oep Kronenburg. 22.20 Uit-. fcl nding van de Bond zonder i 1 »m. 22.30 Nieuws. 22.40 Me- )1J delingen. 22 55 (S) Boy Ed 's Big Band. 23.55-24.00 !Uwi rd - 20 uur. I Béla Rhapsodle voor pla- orkest op. 1 2. Twee Iretten op. 5 3. Muziek snaarinstrumenten, slag- Nederland I: NOS: 18.45 (K) Fabeltjeskrant. STER: 18 50 (K. Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 <K) Reclame. NCRV: 19.05 (K) Dier en vriend. TV-serle. 19.25 (K) Zo Moeder, zo dochter, spelpro- gramma. STER: 19.55 (K) Re clame. NOS: 20.00 (K) Jour naal STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20.21 Hier en Nu ac tualiteitenrubriek. 20.45 (K) De kleine waarheid. TV-feullle- ton. 21.40 (K) Ik en de ander, psycholoigsche documentaire. 22 30 In het voorbijgaan. NOS: 22.40 <K) Journaal. TELEAC: 22.45-23.15 Sterrekunde - les 5 (herh.). Nederland II: NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS 18.55 (K) Journaal. STER: 19 00 (K) Re clame. NOS: 19.05 Kijken naar kinderen, wetenschappelijke TV-serie. VARA: 19.30 (K) Co ronation Street, TV-feuilleton. STER: 19 55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 <K) Reclame. VARA: 20.20 (K) Klatergoud '69: cabaretpro gramma. 20.45 (K) Baas boven baas, TV-fllm 21.40 Fllmportret van de Nederlandse enige vrouwelijke autocoureur Liane Engeman 22.15 Achter het nieuws. NOS: 22.40 (K) Jour naal. TELEAC: 22.45-23.15 E.H.- B.O. - les 8. België: 18.05 Kleur: Fabel tjeskrant. 18.05 Kleur: De Club van de Dubbeldekkers, Jeugd- feullleton (12). 18.25 Fimpje. RADIO MORGEN HILVERSUM 1 402 m: NCRV: 7.00 Nieuws 7 11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke mu ziek (gr). (7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws: 7 32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamus (gr». 8.30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw). 9 40 Schoolradio 10.00 Bijbelse ver kenningen. 10.15 (S) Beroemde opera-aria's (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 (S) Opera-koren (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten: 13.00-13 05 Raden maar...). 14 05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlo kaal: muzikaal middag-maga zine (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 Overheidsvoorlichting. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Kinderzangfestival 1971. 17.45 Hail. Jeugdprogramma. Poli tieke Partijen: 18.19 Uitzending van de PvdA, HILVERSUM 2 298 m: AV RO: 7.00 Nieuws en ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr). 8.00 Nieuws 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De Groenteman.) 8 50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uit gebreide reportage of herha ling NOS-programma. 9 35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (11.00 Nieuws) 11.30 Voor de vrouw (om 1155 Beursbe richten). 12 30 Voor de land bouw. 12.40 Knipperlicht: ver- keersmagaznle. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Den Haag vandaag 13.35 Spie gel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14 05 Jazz uit het historisch ar chief 14.33 (s) Radlophllharmo- nisch orkest met zangsollst. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: het leven in de taal. AVRO: 15.10 Muzlekmlddag. waarin om: 15.10 (S) De wereld van de opera: beschouwingen over opera's aan de h and van nieuwverschencn grammofoon platen: om 16.00 Nieuws: om 16.03 Toonaangevende figuren uit onze muziekwereld: ge sprek. 16.34 (S) Internationale orpelweek Neurenberg. om 17 11 (S) Meisjeskoor met plr- nobegeleldlng. 17.30 Toppers van toen (gr). 17.55 Mededelin gen. HILVERSUM 3 240 m: VA RA: 9 00 Nieuws. 9.33 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.0" Ekspres: platenprogramma. 11 00 Nieuws. 11.03 Een opval lend vrolijke gevarieerde visi te. (12 00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13 03 De Eddy Becker Show <14 00 Nieuws» 15 00 Nieuws. 15.03 Drie-draal 16.00 Nieuws 16.03-18.00 Mix: rijp en groe« op alle toeren (17.00-17.03 Nieuws TELEVISIE. MORGEN Mr. M. G. van de Kaa Mr. G. van Muiden Mutaties bij Chr. Ondememersverbond (Van onze soc.-econ. redactie) HILVERSUM/RIJSWIJK Mr. M. G. van dé Kaa (46), al gemeen secretaris van het Ne derlands Christelijk Onderne mers Verbond, is benoemd tot hoofd van de afdeling gesproken woord van de NCRV, waaronder behalve het radiobedrijf ook de schooltelevisie ressorteert. Hij zal zijn functie medio dit jaar aan vaarden. Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 7.00 uur EO: geestelijke muziek, Reformatie en reveil, Bij belstudie 8.00 uur Uitgelicht: grepen uit nieu we muziek 8.20 uur Componisten in het inter bellum, herinneringen van een muziekliefhebber 9.40 uur Nederland en de ontwikke lingssamenwerking, lezing 10.00 uur Koor „Pro Musica", daar na avondoverdenking 10.40 uur Literama, Muziek en dienst 11.30 uur Nederlands Saxofoon kwartet HILVERSUM II NOS 7.35 uur (RVU) The Pelgrim Fathers 8.05 uur Komt u maar, luisteraars kunnen telëfonisch discus siëren 10.55 uur Jazz in aktie, Boy Edgar's Big Band. De heer Van de Kaa werd in 1954 benoemd tot secretaris van de Chris telijke Middenstandsbond (nu Neder lands Christelijk Ondernemers Ver bond), speciaal belast met sociale pro blematiek. In 1956 volgde zijn benoe ming tot algemeen secretaris, waarbij hij in 1968 ook nog het algemeen se cretariaat op zich nam van de fede ratie van prot. christelijke en r.k. on dernemers in het midden- en klein bedrijf. Daarnaast bekleedt hij nog veel andere functies en hij maakt on der meer deel uit van het college van advies van de ARP en van de werk groep midden en kleinbedrijf van de ze partij. Verwacht wordt dat de heer Van de Kaa als algemeen secretaris van het NCOV zal worden opgevolgd door mr. G. van Muiden (40), nu secretaris, speciaal belast met het loon- en prijsbeleid, het fiscaal beleid en de bedrijfsvoorlichting. De heer Van Muiden kwam in 1955 in dienst bij de toenmalige Chr. Mid denstandsbond. Ook hij heeft naast zijn werkzaamheden bij het NCOV talrijke functies, en hij maakt deel uit van adviescommissies van de CHU. id te zien NEDERLAND 1 NCRV 19.05 Dier en vriend 19.25 Zo moeder, zo dochter 20.21 Hier en Nu '20.45 De Kleine Waarheid 21.40 Ik en de ander, documentaire NEDERLAND 2 VARA 19.05 Kijken naar kinderen 19.30 Coronation Street 20.20 Klatergoud 20.45 Baas boven baas, tiv-film 22.15 Achter het Nieuws 105 Ze gingen zitten terwijl de dokter - zoals meestal in tegenwoordig heid van deze raadselachtige man - een eigenaardig gevoel van on werkelijkheid bekroop. Hoe was dit allemaal eigenlijk mogelijk? Midden in de burgeroor log. In een verlaten, half vernield landhuis. Na hun lange mars door de winterse steppen. Na een voorjaar, dat in zijn herinnering vooral door een voortdurend, kwellend gevoel van honger was gekenmerkt. Na de lange treinreis van de Oeral naar de Wolga, samengeperst in stinkende veewagens. Na het overzetten over de grote rivier,, hun voortdurende gevechten met eenheden van het Rode Leger, na de aanvallen en het op een vlucht lijkende terugtrekken, aan de voor avond van de slag om een van de belangrijkste steden aan de midden loop van de Wolga. De kapitein zag de verwarring van de dokter met dat geroutineerde gemak over het hoofd, dat de vroegere society leek aangeboren. Met zijn monotone, vriendelijke stem begon hij te praten. Over onbelang rijke dingen en alledaagsheden, herinneringen en vage, vluchtige beel den uit het verleden. Een volmaakte conversatie, terwijl zijn blanke, verzorgde handen naast zijn bord lagen om af en toe een zin met een sprekend gebaar kracht bij te zetten. Was dat werkelijk de man die hem indertijd bij de spoorbaan zon der met zijn ogen te knipperen ter dood had veroordeeld - zoals zo velen voor en na hem? De man die buiten met dezelfde volmaakte zekerheid over leven en dood van zijn mensen besliste, zoals hij nu over het verleden in een Petersburg praatte, dat allang niet meer bestond? Zeker, hij was het, hoe ongeloofwaardig dat ook leek. EnDr.Bcrck- heim twijfelde er niet in het minst over dat deze man hem net zo ongeïnteresseerd de dood in zou jagen als toen, als hij dat voor nodig mocht houden. De ordonnans diende op: met witte handschoenen verplaatste hij zich nauwelijks hoorbaar door de kamer als een schaduw. Wodka. Kip in wijnsaus, met hard kommiesbrood. Toen weer wodka. Wijn is helaas niet te krijgen, waarde dokter. Daar zullen wij wel overheen komen. Wat ik wilde vragenKunt u zich dat verhaal van die oude veerman over de rover Misja Sipjagin nog herinneren?'* "Die - nieuwe Stenka Rasin?" "Wat vindt u daarvan?" "Elk volk maakt de helden, die het nodig heeft." "Juist." De kapitein knikte bevestigend. "Heb ik u niet verteld dat al onze verhalen een tragisch einde hebben? Onze helden komen uit het volk voort, komen in opstand tegen het geweld, strijden voor recht en vrijheid - en gaan ten gronde. Waarom? Waarom heeft geen van hen succes?" "Het volk ziet in haar helden zichzelf. Met een klein verschil... De helden doen datgene, waarvoor de anderen de moed niet kunnen opbrengen. Of waar zij de gelegenheid niet voor vinden. Het ver langen van de helden is het verlangen van het volk. De strijd is haat hoop. Hun nederlaag haar wetenschap dat alles toch tevergeefs zal zijn Heeft u de ogén van de soldaten tijdens het verhaal van de oude veerman gezien?" "In elk van hen steekt een kleine Misja Sipjagin, niet waar?" De kapitein glimlachte. "Zeker. En elk van hen wenst zich een knappe vreemdelinge -" Waar hij de droefenis en weemoed wel uit zou slaan", maakte de kapitein zijn zin af. "Mijn soldaten houden van steviger kost. Wie zou die vreemde vrouw met het gouden haar eigenlijk zijn. '28 rw f A y\l ft 1 Cl MA&TDE <SO€D. Smidje Verholen en de veedieven van Texas Smidje Verholen en dr. ir Blikslager waren intussen in de genoemde hut bezig en de uitvinder zei: „Kijk. Verholen. Ik leg de kist met een dikke ket ting aan mijn bed vast. Dan kunnen ze dat slimme dingetje zomaar niet weg halen." „Een goed idee zei de smid. „De poot van het bed zit namelijk stevig aan de grond geschroefd. Maar wat zit er nu eigen lijk in, in die kist?" „Dat zeg ik je niet," anwoordde de uitvinder. „Jouw taak bestaat er uitsluitend in de kist te bewaken en voor de rest gaan mijn zaken je niks aan. Hier heb je een sleutel van mijn hut. Daarmee kun je elk ogenblik van de dag of de nacht naar binnen om te kijken of de kist er nog staat. En ik eis van je, dat je dat vaak doet. Als je erin slaagt de kist en zijn inhoud ongedeerd in Amerika te krijgen, dan krijg je duizend dollar beloning van me en bovendien een mooi getuigschrift. Ben je toevallig in bezit van een vuurwapen?" „Inderdaad," antwoordde de smid. „Ik heb een revolver." „Mooi, dat is een hele geruststelling," vond de geleerde. „Kom laten we dan nu maar eens gaan kijken naar de gezellige drukte vlak voor de afvaart. Dat is altijd een opwekkend en opwindend schouwspel. Of nee ga jij maar. Ik blijf liever bij mijn slimme dingetje." Even later stond de smid al aan de reling vlak naast een joviale Amerikaan, die een grote verrekijker om zijn hals had hangen en een dikke sigaar rookte. „Hello, broer!" zei de Amerikaan luidruchtig. „Altaaid een fain gezicht, hè, zo'n havenstadje? Maar ik can you verzekeren, broertje, dat de havens bai ons in Amerika veel en veel groter zijn! En de steamboats zijn bij ons ook veel groter. Maar eh o jee, kaik toch eens wat een rare cakebacker daar aankomt in zyn rollstoel! Zeker een oude, rijke, Europese Lord met zijn verpleegster FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7