HANOI DRIJFT SAIGON UIT LAOS Borghese hulp van kreeg wellicht buitenlanders stelt Nixo tijdslimiet J Winst voor CDU HEFT8CA in Riinland-Palts Bhoetto neemt cleel aan overleg in Dacca Wanhopige aftocht van Zuidvietnamezen Willibrordus-orgel ingewijd in Haarlemse St. Bavo Muiterij van negersoldaten? Het weer in Europa 4 MAANDAG 22 MAART U SAIGON (AP. Reuter. UPI) Zuidvietnamese oprukkende Noordvietnamezen. Opnieuw hebben militairen vechten zich met de moed der wan- de Zuidvietnamezen twee vuurbases, de posten hoop een weg door de zuid-Laotiaanse jungle Brown en A Loei, opgegeven, om te ontkomen aan moordend artillerievuur van Oorlogscorrespondenten hebben een dieptepunt gesignaleerd in het moreel van de Zuidvietnamese troepen. Een groep Amerikaanse militairen van het Eerste cavalerieregiment weiger den gisteren opnieuw de strijd in te gaan, toen ze opdracht kregen naar door Noordvietnamezen bezet gebied te gaan bij hoofdweg 9 in het uiterste noordoostlijke puntje van Zuid-Viet- nam. De zwaarvermoeide militairen gaven als reden voor hun weigering dat ze pas terug waren van een harde strijd bij de Ho Tsji Minh-route, waar ze in een hinderlaag waren ge vallen en ter nauwernood het vege lijf hadden kunnen redden. BOMBARDEMENT De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren in Noord-Vietnam stellingen met luchtdoelraketten en luchtaf weergeschut van Hanoi gebombar deerd. De aanval was een vergelding voor het bestoken van een Ameri kaans verkenningsvliegtuig en op Amerikaanse vliegtuigen, die in Laos hadden geopereerd, aldus een mili taire woordvoerder van de VS. HAARLEM Vollendet is das grosse Werk. Nee, nog niet hele maal, maar nu we zover zijn, komt de rest ook wel. „We" is de Stichting Willibrordusorgel, die het orgel van de Amster damse Sint Willibrorduskerk aan de Ceintuurbaan door de orbelbouwer Adema Schreurs heeft laten herbouwen in de nieuwe ook al meer dan halve eeuw oude kathedraal Sint Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem. Het gedenkboekje dat bij deze gele genheid U uitgegeven, heet niet voor niets 'Gevect van een orgel'. 'Voor' zou wat beter geklonken hebben. Wie wilof kan zo'n groot instru ment nu gebruiken? Hij zal zelf met een aangepaste ruimte moeten ko men. En dan: Wie heeft er zoveel geld vrij dat hij 64 registers, met sleepladen. tractuur, windvoorzie- ning, speeltafel e.d. tutti quanti klaar heeft, c.q. klaar kan laten maken, zo dat het in zijn ruimte optimaal kan klinken. In dit geval is het na vijf jaar ge lukt een ruimte te vinden met zo'n voortreffelijke akoestiek, waaraan nog een ding ontbreekt, namelijk een rugpositief, bespeelbaar vanaf het reeds aangelegde klavier met alles wat erbij hoort, op de windladen en de pijpen na. Zondagmiddag is het na een dank woord van de plebaan, de wijding met de liturgische gebeden van de bisschop en de koor- en volkszang onder leiding van Jan Valwestijn en na de uitreiking van de orde bene merenti voor de volijverige secretaris de heer Chr. van Homeijer door de bisschop mgr. Swartkruis onder enorme belangstelling ingespeeld door Thijs Kramer, de organist die het de laatste tien jaar onder zijn handen had laten klinken, daar op de hoek van de Ceintuurbaan en de Amsteldijk. Zijn programma was aangepast aan de Frans-romantische school: Gigout. Dandrieu, Messiaen, Franck, Keger, Samuel de Lange, Abert de Klerk, Thijs Kramer xen Widor en maakte onder deze akoetisch zeer gunstig ge bouwde gewelven een zodanige in druk, dat we er nog wel eens ster kere prestantkleur bij hadden ge wenst, doch de vervulling van deze wens zal wel uitgestled moeten wor den tot het voortreffelijk ontworpen rugpositief verwezenlijkt zal zijn. Vr. Argentijnse president ontsloeg chef-staf BUENOS AIRES (Reuter) Generaal Ezequiel Martinez zal zijn ontslag als hoofd van de gezamenlijke chefs van staven van de Argentijnse strijdkrachten aanvaarden. Volgens göedingelichte kringen heeft hij dit tegenover mede-officieren verklaard. Er gingen geruchten, dat Martinez het hem door president Roberto Le- vingston verleende ontslag zou weige ren. Levingston zond vrijdag Iucht- machtgeneraal Martinez op staande voet heen wegens een „daad van ver regaande ongehoorzaamheid". Hoewel in sommige kringen het ontslag wordt gezien als een persoon lijke aangelegenheid tussen de presi dent en generaal Martinez, menen politieke waarnemers, dat het een ge volg is van een groeiende tweespalt tussen Levingston en een aantal mili taire topfunctionarissen. Martinez werd enkele weken gele den benoemd tot secretaris van de drie-koppige junta, die Levingston negen maanden geleden aan de macht bracht. President Levingston zou in woede zijn ontstoken, nadat Martinez uit de school had geklapt over een gesprek tussen hen beiden, waarin de laatste had aangedrongen op het ont slag van de bevelhebber van de Uit militaire bronnen in Saigon is vernomen dat de Zuidvietnamese ac tie in zuidelijk Laos nu wordt be schouwd in de fase van terugtrekking te zijn. Volgens de zegslieden is de strijd, die de afgelopen dagen in Laos is gevoerd, het grootste en zwaarste gevecht sedert het Tet-offensief van 1968. Tien dagen geleden waren er in Laos nog 23.000 Zuidvietnamese mili tairen. Maar nu zouden er nog slechts 12.000 militairen van de regering in Saigon zijn. De Noordvietnamezen zouden nu bijna 30.000 militairen in zuidelijk Laos hebben geconcentreerd. Uit Khe Sanh in Zuid-Vietnam werd gisteren gemeld dat een Zuid vietnamese tankdivisie met 100 tanks en pantserwagens bezig was zich een weg te banen naar de grens onder Franse gaullisten boeken winst bij raadsverkiezingen PARIJS (AFP, Reuter) In de tweede en laatste ronde van de ge meenteraadsverkiezingen in Frank rijk hebben drie leden van de rege ring Pompidou gisteren een nederlaag geleden. Toch ging bijna vijftig pro cent van de uitgebrachte stemmen naar de gaullisten en hun bondgeno ten, zodat zij reeds aanspraak hebben geaakt op de verkiezingszege. In noordelijk Lille slaagde minister van wetenschappen Xavier Ortoli er niet in de zittende burgemeester Augusten Laurent te wippen. Een ne derlaag leed ook de staatssecretaris van arbeid Philippe Dechartre en Jo seph Comitti, de Franse staatssecreta ris voor jeugdzaken slaagde er niet in de burgemeester van Marseille, de so cialist Gaston Deferre tc wippen. In Toulouse overwon een kandidaat van de regeringsmeerderheid evenals in Narbonne in het zuiden en in Peri- geux in het westen van Frankrijk. De opkomst was iets hoger dan vo rige week: 64,6 procent van de stem gerechtigden tegen 62,5 pet de zondag daarvoor. Russisch verzet tegen Chinese beschuldiging MOSKOU (AFP) Het Russische persbureau TASS heeft gisteren een officiële verklaring gepubliceerd, waarin met kracht „de nieuwe anti communistische manifestatie" van de Chinese leiders wordt verworpen, die vervat was in een gemeenschappelijk hoofdartikel in de drie belangrijkste kranten in Peking. Dit hoofdartikel is op 18 maart, ter gelegenheid van de herdenking van de honderdste ver jaardag van de Parijse Commune verschenen. .Het hoofdartikel in het Volksdag blad Rode Vlag en Dagblad van het Bevrijdingsleger bevat tal van scher pe aanvallen en laster jegens de Sow- jetrussische communistische partij en andere marxistisch-leninistische par tijen en op de algemene lijn van de internationale communistische bewe ging". aldus TASS. „De pers van sommige kapitalistische landen heeft met voldoening de nieu we anti-communistische manifestatie van de Chinese leiders begroet, omdat deze aanvallen worden gedaan op het ogenblik, dat het Amerikaanse impe rialisme zijn agressiedaden in Indo- China opvoert. Men verbergt niet het feit, dat. men rekent op nieuwe span ning in de verhouding tussen China en de Sowjetunie, die door het artikel in de Pekingse pers zou kunnen ont staan", aldus TASS. een hel van vijandelijk artillerievuur. De kolonne, die tien kilometer lang is, zou elke meter van haar aftocht moeten bevechten. De Laotiaanse guerrilla-beweging Pathet Lao, heeft meegedeeld dat meer dan honderd tanks en pantser wagens zijn vernietigd bij een drie daagse actie in Zuid-Laos. Een briga de Zuidvietnamese parachutisten zou in de pan zijn gehakt. Uit goed ingelichte bronnen in Sai gon is vernomen dat het grootste deel van de in Laos strijdende Zuidvietna mezen weigert door te vechten zonder onbeperkte Amerikaanse steun uit de lucht. Zonder Amerikaanse lucht steun is onze kans om aan de hel van voortdurende communistische raket en artillerie-aanvallen te ontkomen praktisch nihil. Het moreel is slecht en bevelsweigeringen nemen hand over hand toe, zo werd gezegd. PANIEK Helikopterpiloten, die zuidvietna mezen evacueren uit het frontgebied, vertelden dat de volkomen in paniek geraakte soldaten moesten worden verjaagd van het landingsgestel om nog weg te komen. Een van de pilo ten heeft gemeld dat verschillende Zuidvietnamezen van de landings-as- skies vielen terwijl de helikopter al in volle vlucht was. Een van hen viel van 1300 meter hoogte. Een andere piloot zei dat het „te veel" soms moest worden afgeschud om de helikopter voor neerstortep te behoeden. Heath: EEG moet ons dragelijke last opleggen BONN, LONDEN (Reuter) De Britse premier Edward Heath heeft gewaarschuwd dat het voor Engeland geen zin heeft lid van de EEG te worden als dit geen duidelijke voordelen biedt. Het is zaak een overeenstemming te bereiken die het Engelse volk en mijn partij op korte termijn een dra gelijke last oplegt en op lange ter mijn voordelen oplevert, aldus Heath in een interview dat op de Westduitse televisie is uitgezonden. Aanvankelijk zou Heath gisteren in de Bondsrepubliek zijn aangekomen voor een officieel bezoek. In verband met de crisis in Ulster is het bezoek echter uitgesteld tot 5 en 6 april. In het vraaggesprek dat vooraf moest komen aan zijn bezoek, zei de Britse premier dat de hoofdproble men van de Britse toetreding tot de EEG tegen juli opgelost moeten zijn. Als hoofdproblemen noemde Heath de Britse bijdrage aan de financie ring van de EEG, de voorkeursbehan deling, de regeling voor suiker uit het Caraïbisch gebied en enkele andere ontwikkelingslanden in het Geme nebest en voor de zuivelprodukten uit Niei fv-Zeeland. Harold Wilson, de leider van de Britse Labour partij, heeft zaterdag gewaarschuwd dat Engeland op weg is naar de ernstigste economische re cessie sedert de Tweede Wereldoor log. Op een bijeenkomst van zijn partij in Oakengates, in West-Engeland, deed Wilson een felle aanval op de Conservatieve regering, die volgens hem door doctrinaire maatregelen be zig is het vertrouwen van Engeland te vernietigen. Volgens Wilson dreigt de recessie in zijn land daardoor om te slaan in een ernstige economische crisis. Vuurbasis Delta I, is een van de weinige artilleriestellingen die nog operationeel zftn in zuidelqk Laos. Een Zuidvietnamese soldaat rust uit by z^jn 155-mm houwitzer tijdens een pauze in de beschie tingen en krijgt nieuwe instructies van een waarnemingspost. DACCA (Reuter. UPI) De West- pakistaanse politieke leider Bhoetto is gisteren in het Oostpakistaanse Dacca aangekomen, waar hij twee uur lang overleg pleegde met president Jachja Khan over de constitutionele krisis. De reden van het plotselinge besluit van Bhoetto om naar het oosten te reizen is niet bekend. Bhoetto had eerder deze week een uitnodiging van Jachja Khan naar Dacca te komen afgeslagen om het hoofd te bieden aan wat hij noemde „samenzweringen tegen de belangen van de volken van West-Pakistan". Volgens politieke waarnemers is de onverwachte plooi baarheid van Bhoetto mogelijk een gevolg van dreigementen van Jachja Khan om hem buiten een toekomstige regeringscoalitie te houden. Australische regering ingrijpend gewijzigd CANBERRA (Reuter) De nieuwe premier van Australië, William McMahon, heeft gisteren ingrijpende wijzigingen aangebracht in zijn kabi net. De afgetreden premier John Gor ton wordt minister van defensie, de post die hij overneemt van Malcolm Fraser, die het heengaan van de re- gering-Gorton bewerkstelligde. Fra ser krijgt geen nieuwe regeringsfunc tie. Minister van buitenlandse zaken wordt Leslie Bury, die als minister vap financiën herhaaldelijk kritiek heeft ontmoet. In de regering-Gorton was McMahon minister van buiten landse zaken. Twee aanhangers van Gorton, minister van justitie, Tom Hughes, en minister van marine, Jim Killen, zijn door McMahon ontslagen. Nieuwkomers in het kabinet zijn se nator Ivor Greenwood (volksgezond heid), Malcolm Mackav (marine) en Kevin Cairns (huisvesting). Zij heb ben in het verleden openlijk kritiek geleverd op Gortons optreden als partijleider. Gisteren had president Jachja Khan ook nog een gesprek van ze ventig minuten met de Oostpakis taanse Awami-leider Moedjiboer Rachman. Na het overleg verklaarde Moedjiboer, dat hij de president om opheldering over enkele punten had gevraagd. Radio-Dacca citeerde later de Awami-leider, die zei, dat de be weging van burgerlijke ongehoor zaamheid, die zijn Awami-Liga in Oost-Pakistan heeft afgekondigd, zal worden voortgezet. „Het volk van Bangla Desj (de Bengaalse Natie) strijdt eensgezind voor emancipatie. Wij zijn vastbesloten te leven als vrije burgers in een vrij land. Bangla Desj kan niet langer worden behan deld als een kolonie van anderen", zo zei Moedjiboer Rachman. Ook zaterdag pleegden Jachja Khan en Moedjiboer uitvoerig over leg. In het gezelschap van de presi dent bevond zich onder meer oud-mi nister van justitie Carnelius, die de grondregels voor terugkeer naar een burgerlijk bestuur in het land heeft opgesteld. De vrees bestond aanvankelijk, dat het overleg zou stokken na nieuwe botsingen tussen Oostpakistaanse burgers en Westpakistaanse militai ren. Volgens radio-Dacca zijn daarbij minstens dertig doden gevallen. De botsingen zouden zijn ontstaan toen een bevelhebber van het Pakistaanse leger bij Joydepoer, veertig kilome ter ten noordoosten van Dacca, een spoorwegovergang geblokkeerd vond door een trein. De plaatselijke bevol king zou hebben geweigerd de trein- barricade weg te halen. Toen daarna het leger werd ingeschakeld begon nen Oostpakistaanse burgers te schie ten. Het vuur werd beantwoord. CAIRO (UPI, AP, Reuter, AFP) Egypte bereidt zich voor op een mo gelijke hervatting van de strijd met Israël, maar heeft geen limiet gesteld aan de huidige Amerikaanse pogin gen Israël te bewegen tot terugtrek king uit alle bezette Arabische gebie den, zo is uit betrouwbare bronnen in Cairo vernomen. Ook werden persbe richten uit Beiroet ontkent, als zou de Egyptische president Sadat president Nixon schriftelijk hebben gemeld, dat Egypte op 24 maart de strijd tegen Israël zal hervatten als de Ameri kaanse vredespogingen voor die da tum geen vrucht zullen afwerpen. President Sadat heeft de 24 gouver neurs in Egypte bevoegdheden ver leend om in hun gebieden alle even tualiteiten te kunnen afhandelen. Het semi-officiële Egyptische dagblad al Achram meldde gisteren, dat deze maatregel is genomen om „het hoofd te kunnen bieden aan alle eventuali teiten van de oorlog". De Wall Street Journal in New York schreef zaterdag, dat „de Ver enigde Staten rekening moeten hou den met hun eigen nationale belan gen bij het vaststellen van de mate, waarin hulp aan Israël moet worden voortgezet". „Wanneer premier Golda Meir spreekt over verdediging van Israël's grenzen „met eigen middelen" heeft zij het zeker over Israëlische militairen, maar ook over Ameri kaanse wapen?, die met Amerikaanse kredieten op lange termijn zijn ver kregen", aldus het blad. Steun aan Israël is ongetwijfeld een van de vi tale belangen van de Verenigde Sta ten, maar niet de enige Het is tevens van belang de Russische greep op de Arabische landen te beperken en dat wordt geenszins gediend door Egyp tisch gebiedsverlies... Wat de grens kwestie betreft staat ongetwijfeld de nationale overleving van Israël op het spel, maar ook is het waar dat er atoomraketten op New York en Washingtongericht staan. Staan er andere op Jeruzalem of Tel Aviv ge richt?... Wanneer Abba Eban in Israël terug is en tegenover de Israëlische havikken staat, hopen wij,, dat hij hen zal vragen: kan Israël werkelijk verwachten voortdurend en onbe perkt Amerikaanse steun te ontvan gen voor een politieke houding, die Washington kan beschouwen als na delig voor de belangen van de VS?", aldus de Wall Street Journal. De Israëlische premier Golda Meir PANAMA (AFP) Op een Ame rikaanse basis in het gebied van het Panamakanaal zouden negersoldaten, aangesloten bij de Black-Powerbe- weging aan het muiten zijn geslagen, zo heeft het blad „Panama America" gemeld. De soldaten zouden gepoogd heb ben de basis te overmeesteren. Als gevolg hiervan zou de alarmtoestand zijn uitgeroepen in alle Amerikaanse bases in het gebied. Er zouden zo'n 25 man gewond zijn geraakt. De Amerikaanse en Panamese autoriteiten hebben tot nu toe niets gezegd over het incident. heeft zaterdagavond tijdens een t spraak voor het wereldcongres conservatieve rabbijnen verklai dat internationale garanties in pla van nieuwe grenzen voor Israël weg naar een volgende oorlog zul t banen". „Wij willen grenzen, die niet alleen gemakkelijk kunnen dedigen, maar grenzen, waarvan i y toekomstige Egyptische leider zeggen: Ik zal maar niet nog eens aanval proberen", aldus Israëlische premier. De Egyptische minister van buitfcl landse zaken, Machmoed Riad, deze week besprekingen voeren i e' zijn Italiaanse en Franse colleg Volgens de Washington Post zal hoofdredacteur van het semi-offic n Egyptische dagblad al Achram. H kal, binnenkort aftreden, omdat infj Arabische Socialistische Unie vredenheid zou bestaan over „pro-westerse houding". RAniATFIIRFKM=^^^^^ «J IRADIATEUREN EN IINTERCOOLERS I ZEGWAARDSTRAAT /Os.1 12-14 (*jl I TELEFOON OIO- 1 281591-288304 I ROTTERDAM I PRIVÉ: 185410 BONN (AP, DPA) De Westduitse christen-democraten zijn er gisteren in geslaagd de absolute meerderheid te behalen van de ze tels in het parlement van de deelstaat Rijnland-Palts. ROME (AP, UPI) Socialis tische en communistische dag bladen hebben zaterdag bericht, dat de Romeinse prins en fas cistenleider prins Junio Valerio Borghese financiële hulp heeft ontvangen van Italiaanse in dustriëlen en van fascistische groeperingen in Griekenland en Argentinië. Uit een buitenlandse hoofdstad zou de prins ruim een half miljoen gul den hebben ontvangen De politie heeft de speurtocht naar de voort vluchtige Boghese. tegen wie vrijdag avond een arrestatiebevel is uitge vaardigd, geïntensiveerd. De 64-jarige „zwarte prins", ook wel aangeduid als de „aristocratische parel in het Mus- solinibewind" zou volgens geruchten naar Spanje of Griekenland zijn ont komen. Anderen menen, dat hij zich in de omgeving van Triëst ophoudt. De politie heeft gisteren een vierde leider van Borghese's Nationale Front gearresteerd. Tegen vijfentwintig an dere leden van deze fascistische orga nisatie zijn, volgens betrouwbare Ro meinse bronnen arrestatiebevelen uit gevaardigd. De Italiaanse president Saragat veroordeelde zaterdag tijdens een toespraak in zijn Quirinale-paleis „de verachtelijke manoeuvres van dege nen. die dromen van de mogelijke te rugkeer van een verfoeilijk reac tionair verleden, dat ons land in de hel van een dodelijke oorlog wierp". De president veroordeelde vervolgens alle vormen van links en rechts extre misme, zoals die de afgelopen maan den in Italië de kop op hebben gesto ken en waarschuwde' de Italiaanse arbeiders, dat zij slechts gerechtig heid en macht kunnen verwerven on der een democratisch republikeins re gime. Alle grote Italiaanse partijen heb ben de acties van Borghese en zijn Nationale Front heftig bekritiseerd. De parlementariërs van deze partijen zouden voorkomen op een zwarte lijst van Borghese. Deze personen zouden bij een rechtse staatsgreep moeten worden gearresteerd. Borghese ont ving tijdens de tweede wereldoorlog onderscheidingen wegens gedurfde aanvallen op Britse schepen. De fas cistische prins heeft het zelfs eens bij zijn grote voorbeeld Mussolini ver korven. De diktator zette hem in fe bruari 1944 enkele dagen gevangen, omdat hij vreesde, dat Borghese de leiding wilde overnemen van het kleine leger, dat hem in Noord-Italië nog restte Na de oorlog verbleef Borghese drie jaar in de gevangenis wegens samenwerking met nazi- Duitsland. Zaterdag heeft de Romeinse politie opnieuw zijn huis doorzocht. Daarbij werd een brief gevonden van de be ruchte SS-er Otto Skorzeny, die mo menteel in Madrid woont. De politie, wilde niet zeggen of de inhoud van de brief verband hield met de ge plande staatsgreep. In het huis van een naaste medewerker van de prins werd een manuscript van tweehon derd pagina's gevonden met infor matie over de Italiaanse strijdkrach ten. Als Borghese schuldig wordt be vonden aan samenzwering tegen de staat, dan wacht hem maximaal le venslange gevangenisstraf. Volgens berichten in dc Italiaanse pers heeft Borghese op 7 december vorig jaar zijn gewapende volgelingen samenge roepen in drie sportscholen in Rome. Het plan was toen met drie groepen het ministerie van binnenlandse za ken, en de radio- en televisiestudio's te overvallen en een „oproep tot de natie" uit te zenden. Alle ministers en parlementsleden zouden moeten worden gearresteerd. Dat Borghese in de vroege ochtend van 8 december de staatsgreep uit stelde. wordt aan verschillende oorza ken toegeschreven. Volgens sommige berichten werd de coup afgelast, om- ,dat een hoge politiefunctionaris Bor ghese zou hebben meegedeeld, dat tanks op weg waren naar Rome om de staatsgreep te verijdelen. Volgens de tweede theorie zou Borghese zijn kansen geringer hebben geacht door het feit, dat in Rome een grote poli tiemacht op de been was in verband met het aanstaande bezoek van de Joegoslavische president Tito, die op 10 december in Rome zou arriveren. Dit bezoek werd op het laatste mo ment afgelast Volgens de derde, minst waarschijnlijk geachte, theorie zouden de fascisten op het laatste ogenblik van gedachten zijn veran derd, omdat een aantal hoge militai ren eerder toegezegde steun introk. De kiezers hebben echter tevens de eerste verkiezingsoverwinning be zorgd van de sociaal-democraten, se dert zij 18 maanden geleden in Bonn aan de macht kwamen Volgens de voorlopige officiële uit slagen behaalden de christen-democ raten 50 procent van de stemmen te gen 64,7 pet in 1967. De SPD ging vooruit van 36,8 pet naar 40,5 pet De grootste verliezen werden gele den door de liberale FDP, die samen met de SPD van Brandt in Bonn in de regering zitten. Zij behaalden nu 5.9 pet tegen 8,3 pet in 1967. De rechts-radicale NPD ging achteruit van 6.9 pet naar 2,7 pet, waardoor deze partij ook uit het parlement van Rijnland-Palts is verdwenen. Om in de Landdag te komen zijn minstens vijf procent van de stemmen nodig. De zetelverdeling in de honderd ze tels tellende Landdag va nRijnlands- Palts zal nu worden: CDU 53 (tegen 49 in 1967); SPD 44 (39); FDP 3 (8); NPD 0 (4). Van de 2,6 miljoen kiesgerechtigden heeft 79,3 pet aan de verkiezingen deelgenomen. In Rijnland-Palts re- geerde een coalitie van CDU met was onmiddellijk dood. De chauffi 1< Natuurlijke bescherming: O tegen roken Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Tegenove de veelvuldige waarschuwinge a over roken en longkanker staai ,a sinds jaar een dag de krasse lie den van in de negentig die dez bedreiging onbekommerd roken hebben overleefd. Hoe dat kom is de Amerikaanse professor Ja mes Miller van de universitei tuan Wisconsin op het spoor. Er bestaan enzymen die de ge vaarlijkste kankerverwekkers ui sigaretterook polycyclisclu koolwaterstoffen onschadelijk maken. Die vormen dus natuurlijkebescherming tege het overigens onnatuurlijke ro )L ken. Bij onderzoek is geblekex^ dat de hoeveelheid iian die enzy men in het lichaam van mens to ,jj mens aanzienlijk kan verschillen Sommige mensen zijn dus vat baarder voor longkanker dan an dere. Het moet niet al te moeilxjI *e zijn. aldus prof. Miller in een in terview met Gerald Leach van d Observer, om een test te ontwikt- kelen die dit verschil vaststeliia Dan zou het dus mogelijk worde om de Vatbare mensen dringen te waarschuwen dat zij met ro ken moeten ophouden, en de an deren op dit punt gerust te stel len. Alleen op dit punt natuur lijk, want de schade die rokei aanricht in de vorm van bronchi 'i tis en verhoogde kans op hartin farct lijkt voorlopig nog VOO L. iedereen ongeveer gelijk ie zijn. Slachtoffers van het verkeer in het weekeinc OOST-STELLINGWERF De (tl stuurder van een personenauto, 22-jarige B. Portinga uit Bijl, is terdagavond omstreeks acht uur het leven gekomen in de Friese *c meente Oost-Stellingwerf. Hij n*c met hoge snelheid tegen een s staande trekker met oplegger. l'v DALFSEN De 42-jar Ee caféhouder E. G. Siero uit Ommen 1 zaterdagavond in een ziekenhuis!bl Zwolle overleden na een verkee ongeluk op de rijksweg Zwolle - O 011 men Bij Dalfsen botste de heer Si frontaal tegen een personenauto tegenovergestelde richting. Zijn aij"1 sloeg over de kop. De bestuurre werd ernstig gewond, zijn vro kreeg een shock. De heer Siero v*jj op weg naar Zwolle, waar hij zhr meespelen in het Overijssels Philhi'di monisch Orkest. h ERMELO Mevrouw E. Venen is Kooijmans uit Ermelo (72 jaar) st met haar fiets de Harderwijkers in haar woonplaats over en werd to aangereden door een vrachtauto, t FDP onder de christen-democratische premier Michael Kohl. Schrijfster Mary Dorna in A'dam overleden Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Op 79-jarige leeftijd is vrijdagavond in Amster dam overleden de schrijfster Mary Dorna. Mary Dorna, pseudoniem van Mary Stoppelman, was al enige tijd bedlegerig. Zij begon omstreeks 1930 te schrij ven. Haar eerste boek „Wanordelijk heden rondom een lastig kind" ver scheen In 1932. Voor de oorlog ver schenen verder nog „Onmaatschappe lijke voorkeur", „Vingeroefeningen" en „Mijn oom Ricardo". Na de oorlog verschenen „Laten we vader eruit gooien", „Een heer om port mee te drinken" en „Tramme lant met de familie", ln welke boeken ook verhalen uit haar vroegere bun dels stonden. Mary Dorna was ge huwd met mr. H. E. Tenkink, die en kele jaren geleden is overleden. „Lord Byron" betoogde tegen Griekse regime LONDEN (Reuter) Een jonge man, in een zwarte mantel gehuld, heeft gisteren een herdenkingsplech tigheid in Hyde Park in Londen ver stoord en een aanval gedaan op het Griekse militaire bewind. Toen de Griekse ambassadeur, John Sirikos, en andere leden van de officiële Griekse gemeenschap in Engeland kransen plaatsten bij een standbeeld van de Britse dichter Lord Byron, sprong de jongeman naar voren. „Ik ben Byron en ben hier om bij God te verklaren, dat deze krans mij niet eert"| zei hij. De plechtigheid werd gehouden uit dankbaarheid voor de bijdrage van Byron voor het verkrijgen van onaf hankelijkheid in Griekenland 150 jaar geleden. De protestdemonstratie was georga niseerd door „de Liga voor Democra tie in Griekenland". deed nog een vergeefse poging om ko wieirijdster te ontwijken. Zijn com id natie kwam in de berm van de v u' terecht en kantelde. De chauffeur I :v geen verwondingen op. BRUMMEN De 23-jarige L. 0< in jes uit Zutphen reed zaterdagmorj Mi om half vier op rijksweg 48 oniipi Brummen met zijn auto frontaal gen een trekker met oplegger op. was op slag dood. Boze Belgische boeren vielen kazerne aan HASSELT (AP) Boze Belg._, boeren hebben zaterdag een kazei j}11 van de gendarmerie aangevallen Hasselt. Zij wilden drie boeren 1 vrijden, die waren gearresteerd tg. dens demonstraties, die in de lo g. van zaterdag in Hasselt en andf pc steden zijn gehouden om te protesl I ren tegen het EEG-landbouwbele t< Amsterdam geh. bew. 11 0 Brussel motregen U 5 2 Frankfort geh. bew. 14 4 8 Genève geh. bew. 16 4 Innsbruck zw. bew. ia 5 Kopenhagen geh. bew. 6 3 3 Locarno regen 4 15 Londen regen 8 5 0.1 0 Luxemburg geh. bew. 11 5 Madrid 1. bew. 9 0 Majorca 1. bew. 13 7 14 München 7.w. bew. 21 4 0 Nice zw. bew. 8 5 31 Parijs geh. bew. 10 5 0.4 regen 21 2 Wenen zw. bew. 21 7 0 Zurich geh. bew. 12 3 0 In Hasselt betoogden zaterdag (#er geveer 3000 boeren uit de proving Limburg tegen de lage prijzen, die voor hun produkten ontvangen en te gering geachte prijsverhoging Pu" die de EEG-commissie wil invoer !k« Bij deze demonstratie waar ge00 tractoren bij te pas kwamen z geen incidenten voorgevallen. La op de dag verzamelden zich ech een 150 boeren op tractoren op 5,U1 ringweg rond Hasselt, waardoor 1 t verkeer volledig werd geblokkeerd. *n Auto's van particulieren werd s! beschadigd door de boeren, zij go< v i den de wegen vol met uitgerukte v( keersborden, mest en zand. Ook liet *h. zij een melktankwagen leeglopen, n k dat de chauffeur dit had geweige: Toen de boeren zaterdagavond im Hasselt wegtrokken, heeft de poli <|el na korte schermutselingen een aan van hen opgebracht. Daarop keerd de anderen terug naar de stad en b legerden de kazerne van de genda merie. De poort van de kazerne wc versperd met een twintig tractore "ar Zowel boeren als gendarmes hebb T\c verwondingen opgelopen bij de g irti vechten. Er werd een aantal boe#* gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6