s 'Vondeling: we onderhandelden bloedserieus Medisch-biologisch lab. R.V.O. kan rol spelen in bewapeningswedloop caballero. de sigaret. 2L PvdA akkoord met afbreken olk\ Ivan gesprek met confessionelen Uit de Haagse hof geplukt Residentie nog steeds Orkest kampt met akoestiek Lanser voorziet geen loonexplosie MAANDAG 22 MAART 1271 itei Van onze parlementsredactie 08 ROTTERDAM Het was de PvdA ernst met het bereiken van n akkoord tussen de „kleine drie" en de „grote drie". Dat onder- eepte partijvoorzitter Vondeling in zijn openingsrede op het e.itengewone congres van zijn partij. „Wij hebben die onderhande- roo 'gen bloedserieus genomen", zei de heer Vondeling, die nu ook w et meer zo gelooft in een akkoord tussen de confessionelen en de »t. VD „waarover deze partijen vandaag hun tweede gesprek heb- ,l- |n." Van Someren en Geertsema zullen het met een knipoog, een arme hand en een „tot koninginnedag" van de confessionelen tapeten doen", meende hij. °Aanstaand partijvoorzitter Van der uw liet over de consequenties van 'mislukte onderhandelingen met de ■^fessionele partijen geen misver- pind bestaan. „Een meerderheidska- 'fclet of een minderheidskabinet van imet die partijen is hierdoor uit- oten, ook na de verkiezingen", e vorming van een minderheids- inet door de PvdA, D'66 en PPR en moet volgens hem niet bij voor- t van de hand worden gewezen, s de confessionelen ook niet met VVD samengaan dan bestaat de hs dat geen enkele groep de meer heid haalt. Als wij dan de grootste iderheidspartij zijn, moeten we be- zijn regeringsverantwoordelijk- te dragen", aldus de heer Van Louw. Frustatie NW- en aankomend VARA- irzitter Kloos, die deel uitmaakt het team* dat lijsttrekker Den in de campagne gaat begeleiden, lerstreepte het vitale belang voor PvdA om, als het maar enigszins [gelijk is, de komende kabinetspe- in de regering te zitten. Hij 'S op de grote frustratie in de vak- 'eging over het beleid van de con- iionele partijen, innen de confessionele vakbe- :ing, vooral bij het NKV leeft er duidelijke angst dat een her- wde coalitie van confessionelen VVD tot een splitsing binnen de centrales zal leiden. Ik zou dat ir de werknemers funest vinden en >r de PvdA geen winst onze •tij moet niet het alibi verschaffen Jh een der confessionelen om met de fD in zee te gaan, omdat dat tevens n alibi is voor de aarzelaars om de ap naar ons toch weer uit-of af te ^Ilen", aldus de ex-NVV-voorzitter, lagfc de kansen om een deel .der con- Ssionele werknemers uit hun oude liticke verbanden tc halen gunsti- tvaT achtte dan ooit tevoren in de na- BlNogse periode. Hij wees er echter ook op dat bij fee werknemers een zekere vage af- U [erhouding leeft tegen het socialis- J. „die in enkele generaties van so- jlistenhaat zijn wortels vindt". „Voor is de vraag", aldus de heer Kloos, het beeld van de socialistische :man niet eerder verbleekt in een istructief regeringsbeleid dan in de ik onvermijdelijk recalcitrant aan- :nde oppositie". Hij meende overi- is dat regeren na 28 april bepaalt tn plezierig vooruitzicht is, gezien onduidelijke, maar in ieder geval linig rooskleurige financiële positie, lichte economische recessie van ogenblik en de slechte verhou- ig tussen de overheid en de vakbe- ïging. Bezorgdheid »e overgrote meerderheid waarmee ft congres het gezamenlijk program had aangenomen betekende ove- (jkens niet dat iedereen gelukkig was ^t het afstand nemen van het ei- i partijprogramma en het eigen so fistische gezicht. Vooral de ver- puding tussen het PvdA- en het ge- menlijk program en de rol die bei- programma's zullen spelen als de rtij in de oppositie blijft, kwamen lerbij naar voren plEnkele PvdA-leden zeiden dat de fractie zich in de oppositie alleen aan het eigen program zal moeten houden. Lijsttrekker Den Uyl ging echter met zoveel kracht tegen deze stelling in dat een voorstel in die richting bij het congres geen poot aan de grond kreeg. „Het program heeft ook bin dende kracht in de oppositie. Ons ei gen program geldt alleen voor zaken die niet in het gezamenlijk program zijn genoemd", aldus de heer Den Uyl. De kritiek richtte zich ook op on derdelen vari het nieuwe programma. Zo meende de Haagse afgevaardigde Drenth dat er met het begrip woning wetwoningen, die zestig procent uit maken van de 140.000 huizen die de PvdA per jaar gebouwd wil zien, vreemd gemanipuleerd was in het nieuwe program. PvdA-woningbouw- specialist Hans van den Doel zag geen reden tot kritiek. „Woningwetwonin gen zijn woningen die gebouwd wor den door de gemëente of door een woningbouwvereniging, ongeacht of daarvoor rijksleningen 'zijn verstrekt. De heer Drenth was ervan overtuigd dat die rijksleningen nu juist wel be langrijk zijn. „Onze eis van 60 procent woning wetwoningen krijgt zo in het geza menlijk program een veel ruimere interpretatie, het gaat ons om goed kope huurwoningen, ik vind dit een vreemd gegpochel", aldus de heer Drenth. Kretologie Polemoloog toont aan op studiedag: Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT ,.Als het zou vaststaan dat het bestaan van het Medisch-biologisch laboratorium van de Rijksverdedigingsorganisatie, de biologische bewapeningswedloop zou bevorderen ook al zaten we er bij wijze van spreken sokken te breien dan moeten we de structuur van dat laboratorium veranderen." Aan het woord is dr. H. C. Bartlema, hoofd van de afdeling bacteriologie van dat omstreden Medisch-biologisch laboratorium (MBL). Hij sprak zaterdag op een studiedag over biologische wapens, die de Nederlandse vereniging voor medische polemologie in Utrecht organiseerde voor een honderd belangstellenden, meest medische studenten. Een onderonsje op het PvdA-congres: Nieuw-Linkser Hans Kombrink en André van der Louw (rechts). Het hoofdstuk over de welvaarts verdeling in de wereld werd in to taal afgekraakt door het partijlid Pronk. „Dit hoofdstuk is bijzonder te leurstellend, het is een kretologie die minister Udink himself verzonnen zou kunnen hebben. Voor welke belangrij ke concessies hebben wij eigenlijk on ze eis van twee procent 'ontwikke lingshulp teruggedraaid tot 1,5 pro cent?", vroéghij zich af. De critici wisten zich echter niet van de steun van het congres te ver zekeren, integendeel, men werd er in de gezellig keuvelende zaal wat krie gelig van. Een meneer De Jong uit Grouw, die niet zonder emotieö uit riep „dat men niet door allerlei futu- liteiten het gezamenlijk program moet proberen te ontkrachten" en „dat men maar eens wat meer vertrouwen in de gekozen partijleiders moest hebben" kreeg een donderend applaus. Nu hadden de voorstellen tot wij ziging van het program ook al weinig directe zin. Lijsttrekker Den Uyl merkte in het begin al op dat wijzi ging van het gezamenlijk program ook weer door het congres van D'66 zou moeten' worden goedgekeurd, waardoor het einde zoek zou raken. Wel verklaarde hij zich bereid de punten van kritiek in het voortgaan de overleg tussen de drie partijen aan de orde te stellen. Pacifisten Op het congres schemerde iets door van de moeilijke positie waarin de pacifistische PvdA-leden zich moeten bevinden nu de PSP zich zo duidelijk heeft gedistancieerd van het program van de progressieve drie, getuige de vraag vanuit de zaal aan Den Uyl om te bevestigen dat het partijbestuur voor deze pacifistische leden even veel waardering zal blijven houden als voor de rest. Dit werd door de lijsttrekker uiteraard zonder meer be vestigd. Ook een ander punt in verband met de PSP behandelde het partijbestuur met wollen handschoenen. In de ont werpresolutie over de onderhandelin- gert met de confessionelen werd ge constateerd dat de PSP niet wil deel nemen aan een stembusakkoord. Een voorstel om deze zin te schrappen werd met grote meerderheid aan vaard, nadat het bestuur na een aan vankelijke verdediging van de oor spronkelijke tekst haar bezwaren in eens liet varen. De indieners van het voorstel voerden aan dat het niet noodzakelijk is de afwijzende houding van de PSP zo expliciet te noemen, temeer waar dit de goede verstand houding in de afdelingen met de PSP zou kunnen schaden. D'66 en PPR Zoals bij de progressieve drie ge bruikelijk schijnt te worden, waren op het PvdA-congres ook de lijsttrek kers Van Mierlo (D'66) en Aarden (PPR) aanwezig om de rode schare toe te spreken. Drs. Aarden, niet ge speend van enig rethorisch talent, wist de achthonderd socialisten tot een staande ovatie te krijgen die hij, rood op de koonen en de armen als een bokser na de winnende match, bo ven het hoofd geheven glunderend in ontvangst nam. „Als Biesheuvel de komende ver kiezingsstrijd een strijd noemt tus sen christenen en niet-christenen, dan vindt hij christenen in het kamp van de progressieve concentratie tegenover zich", slingerde hij door de microfoon de Rivièrahal in. Van Mierlo deed het wat rustiger aan. Vlakjes de aanwezigen aansprekend met 'dames en heren', legde hij uit waarom zijn partij in het verleden niet en nu wel met de P.v.d.A. wil ra J Er lag een kaart in mijn bus. De duinwaterleiding sommeerde mij om B. binnen drie dagen te betalen. An- ders kraan dicht. Mijn eerste reactie was: maar dat heb ik betaald... Onmiddellijk daarop volgde het berouw en de lichte schaamte. Na tuurlijk had ik niet betaald, was het vergeten te doen. Ik kon het me im mers onmogelijk meer herinneren. Als ik het gegireerd had moest het vrij lang geleden zijn gebeurd en dan zou ik niet blanco in de ge meentelijke boeken hebben gestaan. Ik ondernam een poging om de accept-girokaart, die niet verzonden ergens moest ligeen, op te sporen. Niet in het vaste hokje der schul den. En nergens anders... Wel de enor me en hartelijke en gezellige stapel brieven, die ik de laatste weken ont ving. Na de terugkeer van de Haag se hof. Brieven, die ik zou willen beant woorden, maar ik weet niet wanneer en nauwelijks hoe. Daarom vandaag alvast maar zo. Hartelijk dank, u hebt me heel veel vreugde verschaft! De onbetaalde rekening echter bleef onvindbaar. Ik wilde er niet meer tijd aan be steden. Vooruit dan zelf maar een giro schrijven. Het schuldbedrag stond er op. Dat was geen probleem. Het gironummer van het Duinwa terleiding bedrijf echter niet. Ik zag wel een stamnummer. Nooit eerder XII ui ui er opgemerkt, dat ik zo iets had, maar enfin de techniek eist zijn tol. Nu moest ik in oude afrekeningen duiken om het gironummer op te zoeken. En daar had ik geen zin in. In een laatste ontsnappingspoging, las ik woord voor woord de aanma ning over. Geen cijfertje te bekennen behalve dan de drie van de drie da gen, die mij van de dreigende afslui ting restten en waarvan er nu al twee verstreken waren. Ik bestudeerde de adreszijde. Stamnummer, bedrag, adres... Alleen straat, nummer en woon plaats. Geen naam. Ik werd kriebelkwaad. Mijn naam is me lief. Kon dat nu niet meer lijden? Ik tuurde in opschroevende woe de naar het adres. Iets was er, wat ik vreemd vond, maar wat het Kvas kon ik niet con stateren. Iets ontbrak, was anders dan an ders- Opeens zag ik het. Mijn huisnummer heeft een etage aanduiding en die aanduiding klopte niet met mijn werkelijkheid. De kaart was voor de buren.al thans voor het perceel door de buren bewoond. Ik was van elke schuld ontheven, zat alleen met het manend papier... Wat nu? Aanbellen en het triomfan telijk overreiken? Een tikkeltje gênant. Ik heb de kaart in de goede bus gestopt. Als ze komen afsluiten hoop ik wel, dat ze zich niet in de meter vergissen zoals met de brievenbus is gebeurd! Daar staat ook alleen maar een nummer op... samen werken. Ook hij kreeg de handen op elkaar en de voeten van de grond. De PvdA heeft zaterdag de ver kiezingsleuzen overigens niet binnen de poorten van Blij dorp gehouden. Honderden leden, aangevoerd door kamerkandidaten, trokken in de mid dagpauze per bus verschillende Rot terdamse wijken in om met borden affiches en persoonlijke gsprekjes de campagne op grote schaal in te zet ten. Subsidie voor bouw 5 pet. verlaagd DEN HAAG Met ingang van vandaag wordt de subsidie voor te bouwen woningen en bejaardentehui zen verlaagd. De toe te kennen jaar lijkse bijdragen zullen 5 procent la ger worden dan de huidige tabellen aangeven en het toelaatbare bruto- rendement wordt van 10,5 op 10,2 ge bracht. De rente voor te verstrekken rijksleningen voor woningwetwonin gen wordt verlaagd van 8 tot 7,75 procent. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, heeft tot deze wijzigingen in de subsidieregelingen besloten op grond van de ontwikkeling van de rentestand. Geen veranderingen komen er in de subsidies die voor 22 maart 1971 bij beschikking zijn toegekend. Als ech ter niet binnen de gestelde termijn van vier maanden de bouw tot de bovenkant van de beganegrond-vloer is gevorderd, wordt de beschikking ingetrokken. Er kan dan alsnog sub sidie op grond van de gewijzigde re gelingen worden toegekend. De extra-bijdrage voor te bouwen bejaardenwoningen blijft onveran derd. Omdat de Groningse polemoloog dr. P. Boskma later aantoonde dat het bestaan van het MBL. hoe vredelie vend het daar verrichte werk ook mag zijn. inderdaad een rol kan spe len in de wapenwedloop, mogen we verwachten dat dokter Bartlema zijn werkzaamheden voortaan liever on der verantwoordelijkheid van het Rijksinstituut voor de volksgezond heid zal verrichten dan in dienst van de Rijksverdedigingsorganisatie. Een student in de zaal was daar minder van overtuigd: 'Drie jaar ge leden zeiden RVO-mensen dat ook al, maar er gebeurt niets in die richting.' Iemand anders meende te weten dat de reorganisatie van het MBL nu toch op kabinetsniveau wordt bespro ken. Maar. met de diplomatie die ambtenaren eigen is, kon dokter Bartlema dat 'noch bevestigen, noch ontkennen.' Wat hij wèl ontkende was dat er op zijn laboratorium in Rijswijk op een of andere manier met, aan of ten behoeve van biologische wapens werd gewerkt. 'Wij werken uitsluitend aan beschermingsmethoden tégen opzette lijke verspreiding van ziektekiemen. Er is géén enkel onderdeel van ons werk dat niet inderdaad door Volks gezondheid gedaan, zou kunnen wor den. Het werk van mijn afdeling is niet te onderscheiden van ander me disch onderzoek. Tegenstanders pro beren nog steeds onderdelen aan te wijzen die op agressieve bedoelingen wijzen of voor agresèie kunnen wor den uitgebuit. Maar ook 'zuiver' me disch onderzoek is op een dergelijke manier uit te vlooien. Deze vorm van moderne heksenjacht behoort ge staakt te worden.' IMMUNISATIE Het onderzoek van dokter Bartlema en zijn medewerkers richt zich op snelle methoden voor massale immu- nisatie tegen ziekten dobr vaccins in de vorm van een nevel via de lucht wegen toe te dienen. Daardoor wor den ter plaatse antilichamen ge vormd, en dat is belangrijk omdat ziektekiemen in een biologische oor log ook door verneveling over grote gebieden zouden worden verspreid. Maar snelle vaccinatiemethoden zijn natuurlijk ook belangrijk .voor de 'ge wone' gezondheidszorg. Misschien zelfs wel belangrijker, want een vijand die biologische wa pens inzet, zal daarvoor ziektekiemen nemen waartegen gewone vaccinatie niet helpt. De angstwekkende moge lijkheden van de moderne toegepaste erfelijkheidsleer om toch al nare din gen zoals de pestbacil zodanig te ver anderen dat vaccinatie en genéesmid- delen niet meer helpen, werden za terdag uitvoerig beschreven door de derde spreker, prof. dr. J. van der Veen. Met die methoden is het mogelijk om bacillen ongevoelig te maken voor antibiotica. En recente publikaties uit de Amerikaanse en Engelse militaire laboratoria bewijzen dat men deze technieken daar bestudeert. Prof. Van der Veen vond vaccinatie als bescher ming tegen een biologische aanval daarom zinloos: een vijand heeft zo veel variatiemogelijkheden ter be schikking, dat je je daar nooit van tevoren tegen kunt beschermen. „UITERST GESCHIKT" Dr. P. Boskma, medewerker van prof. Röling in Groningen, hield een meer algemeen betoog over de oorza ken van de bewapeningswedloop en de rol van de wetenschap daarbij, en liet zien dat de ontwikkeling van bio logische wapens daar 'uiterst ge schikt' in past. In de theorie van de atoomoorlog en in de praktijk van de guerrilla-oorlog (Vietnam!) zijn bur gers in toenemende mate bij de krijg betrokken, dus de vooral tegen burgers gerichte biologische wa pens zijn 'aanvaardbaar' in de mili taire gedachtengang. Ze passen goed in de totale bewapening, waar ze een leemte opvullen in gevallen waarin geen kernwapens gebruikt kunnen worden. En ze zijn bijzonder geschikt voor het voeden van de zichzelf instand houdende, wapenwedloop omdat ze zo veel variatiemogelijkheden bieden. In de bekende situatie van twee partijen die wantrouwend tegenover elkaar staan neemt er bijvoorbeeld een een klein stapje voor zijn eigen beveili ging, om het zekere voor het onzekere te nemen. Dat lokt een reactie van de tegenstander uit, waardoor de mensen die het eerste stapje namen, hun wantrouwen achteraf bevestigd zien: „Zie je wel, ze waren inderdaad iets van plan,- nu moeten we onze maatre gelen flink uitbreiden." Enzovoort Door de variatiemogelijkheden die biologische wapens bieden (er zijn veel kleine stapjes denkbaar, de on zekerheid over wat de tegenstander bedoelt is groot) lenen zij zich goed voor dit escalatiesysteem. In die vaak vervormde waarneming van eikaars bedoelingen kunnen ui terlijkheden een grote rol spelen. In die situatie kan het ook verschil ma ken of medisch onderzoekgeld op de militaire begroting staat (in ons geval die van de Rijksverdedigingsorgani satieof op de begroting van volks gezondheid. En dat was dan het door dokter Bartlema gevraagde argument om zijn laboratorium van structuur te veranderen. Het werd nog gesteund door de in de zaal aanwezige chef van de Militaire geneeskundige dienst, die uitlegde dat het MBL wat hem betreft zijn vooral informe rende taak had uitgevoerd. Het leek de militaire oppergeneesheer nu helemaal niet meer nodig dat Defen sie dit betaalt. Van een correspondent DRACHTEN CNV-voorzitter J. Lanser heeft de hoop uitgesproken dat de prijsstijging dit jaar beneden de 6,5 procent zal blijven, die het Na tionaal Planbureau verwacht. De heer Lanser zei niet de indruk te hebben dat de lonen zich zullen ontwikkelen in de richting van een explosie, hoe wel de situatie rond 1 juli volgens hem wel kritiek kan worden. De heer Lanser zei dit in Drachten op een vergadering, waar hij vrij veel kritiek kreeg te horen naar aan leiding van het uur werkonderbre king op 17 december vorig jaar. anders dan andere. Toneelspeler en TV-actio. ojroen Krabbé. DEN HAAG Ht voortdurend gestoei met het akoestische mo gelijkheden en onmogelijkheden van het Haagse Congresgebouw is voor de bezoekers van de concerten van het Residentie Orkest een vermoeiende zaak. Gordijnen, houten wanden, micro- foons ter ondersteuning van de klank, hogere of lagere platforms wisselen elkaar met vaste regelmaat af. Het is ondoenlijk daarvan steeds weer ver slag te doen; de akoestiek zou zo doende meer in de belangstelling ge plaatst worden dan de muziek. Dit allee is uiteraard ook van in vloed bij de te beoordelen prestaties. Zo kan het voorkomen, dat bij het ene concert de blazers nauwelijks te horen zijn, terwijl zij een volgend maal in de totale orkestklank over heersen. Dat is dan ook de reden, dat men zich gaat afvragen of het zo langzamerhand geen tijd wordt, dat het Residentie Orkest kiest voor de op stelling die tot op dit moment het gunstigste resultaat gaf. Het experimenteren lijkt ook niet gunstig voor de kwaliteit van het ge- bodene De klassieke symfonie van Prokofjef, waarmee Willem van Ot- terloo het zaterdagavondconcert open de klonk meer plichtmatig dan geïn spireerd. De leiding van het orkest dient er wel voor te waken, dat niet alle moeilijkheden en tekortkomingen worden afgewenteld op de akoestiek van deze zaal. De soliste van deze avond, de cel liste Sarah Zaranelsova kreeg kort voor optreden een galaanval. Zij werd vervangen door concertmeester Willem Noske, die het vioolconcert van Mendelsohn vertolkte. Een goede generale repetitie voor het optreden van vanavond in Hilversum, waar Mendelsohn ook op het programma staat. Noske legde met nadruk het accent op het romantische element van deze compositie en zo ontstond een gevoe lige en tedere weergave van de hand van een vakman Over de begeleiding zou men in beoordelingstermen kun nen spreken van: nagenoeg vol doende. Indien men zou kiezen voor 3e bes te akoetische oplossing, dan is dat be paald niet die van zaterdagavond. De Brahmssymfonie nr. drie klonk hard en brutaal. De elegische Brahms kwam hierdoor in te geringe mate tot bloei, met name in de hoekdelen. Overigens gaf deze interpretatie de indruk, dat men zich serieus voorbe reidde voor een zo gaaf mogelijke weergave. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonnements geld te gireren maar de ac cept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daarmee te be talen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5