Simonis: verder gaan met vernieuwing van de kerk Apostolaat denkt over mei en wereld te optimistisch Wijdingsplechtigheid rustig verlopen Vragen aan CRM over financiële situatie kranten Een woord voor vandaag av Br. Graafland op jaarvergadering IZEi BEROEPINGSWtis Betuwe eers„( gereformeerd streekgemeeii; Anti-rubberreclame (2) Het ingezonden stuk van de heer Van Vliet tegen de aangekondigde reclame voor voorbehoedmiddelen heeft mijn volledige instemming. Vaak is het walgelijk wat er onge vraagd de huiskamer komt binnen rollen. Ik doe van harte mee met een eventuele actie, maar of het hel pen zal? Ik betwijfel het! ROTTERDAM Mevr E. den Ouden Anti-rubberreclame (3) Volle instemming. Kunnen we er iets tegen doen? De knop omdraaien, zegt men wel eens. Heb ik daarvoor mijn toestel en betaal ik daarvoor luister- en kijkgeld? En durft on^e christelijke pers er geen commentaar op te geven? We moeten onze Ka merleden inschakelen. ROTTERDAM A. Schuring V an een onzer verslaggevers ROTTERDAM De nieuwe bisschop van Rotterdam, dr. A. j. Simonis (39 jaar), vindt het vanzelfsprekend dat wordt voortgegaan met. de vernieuwing der kerk. Daartoe zijn naar zijn overtuiging nodig: een voortdurende bezinning in onder linge liefde, een wederzijdse bereidheid tot luisteren en samen werken. en vooral een gezamenlijk luisteren naar het Woord van God. Mgr. Simonis zegt dit in een verklaring die gisteren in de kerken van het bisdom Rotterdam is voorgelezen: de dag na dat hij gewijd was tot bisschop tijdens een plechtigheid, die rus tig verliep en waarin de psalmen in een voortvarender tempo werden gezongen dan in menige protestantse kerk. Anti-rubberreclame (4) Gaarne betuig ik mijn instemming. Voorlichting is hard nodig, maar niet op die manier en niet via de beeld buis die op elk moment in onze huis kamer een woordje meespreekt. On ze partijmensen, onze kerken moeien hier veel meer tegenin gaan. Ook u als christelijke krant. MAASSLUIS Een bezorgde moeder Anti-rubberreclame (5) Van harte onze instemming. Vele Ster-reclames staan toch al niet op een hoog peil, maar als dit doorgaat, is het weer een schande voor ons zogenaamde christelijke Nederland. CAPELLE A. D. IJSSEL. A. Blanken. Anti-rubberreclame (6) Van harte instemming met actie te gen rubberreclame. KATWIJK-ZEE Mevrouw N. Houwe- ling Boe.rsma Anti-rubberreclame (7) Aan de heer Van Vliet en ongetwij feld aan zeer veel andere verontrusten de verblijdende mededeling, dat sinds kort is opgericht de Alg Bond van ouders en opvoeders (postbus 1730, Den Haag). Ook deze bond wil iets doen tegen de destructieve krachten die de toekomst en het geluk van onze kinderen bedreigen. De bond is een actie van ouders die niet langer wen sen te zwijgen. Vraagt inlichtingen en doet mee. DEN HAAG Mevrouw E. H. Eicher-Vink Kardinaal Alfrink in de wijdings- dienst noch dr. Simonis in zijn ver klaring ging voorbij aan de voorge schiedenis. Mgr. Alfrink kwam er rond voor uit. dat de benoeming van mgr. Simonis niet die blijde en fees telijke gebeurtenis geworden is als gewoonlijk een bisschopsbenoeming. Merkwaaridgorwijs heeft de liefde voor de kerk daarin een grote rol gespeeld. Droevig vond de kardinaal dat veel latente tweespalt, agressie, achterdocht en verdachtmaking aan het licht gekomen zijn; erg isda t het kerkelijk gezag aan vertrouwen ver loren heeft Mgr. Alfrink zei ook dat de ont wikkeling der gebeurtenissen het voor de andere bisschoppen niet een voudiger heeft gemaakt als herder voor hun volk op te treden. De kardi naal zette verder uiteen, dat een bis schop bij alle verscheidenhied in zijn kudde geen partijganger kan zijn, maar bruggenbouwer dient te wezen. Ten eerste is hij de middelaar tussen God en het godsvolk in het opdragen van offers en gaven, en ten tweede moet de bisschop bruggenbouwer zijn tussen groeperingen onderling en tus sen hemzelf en de groeperingen, trouw aan de kerk. Het is eenvoudiger om één bepaal de partij te kiezen, maar dein komt de kudde in haar verscheidenheid tekort, aldus mgr. Alfrink. die oordeeide dat door de aanwezigheid van dr. Simonis" in het Nederlandse bisschoppencolle ge nieuwe bruggen zouden kunnen worden geslagen. Men verwacht van hem graag een eigen inbreng. De plechtigheid van zaterdag kon onverstoord verlopen. Zij die niet hoorden tot de schare in de kathe draal aan de mathenesserlaan in Rot terdam (ook de afgetreden bisschop mgr. M. A. Jansen van het in 1956 opgerichte bisdom Rotterdam was ab sent: wegens ziekte) hebben eerder thuis televisie gelkeken dan dat zij in de omgeving van de kerk van hun pro of contra de omstreden bisschop blijk kwamen geven. Alleen moest men drie mensen die buiten bij de kerkdeur hrdop gingen bidden, via de politie laten vragen zachter te bidden. Bij het uitgaan van de kerken werden pamfletten uitgedeeld van een godsdienstige, uit Korea stammende, groepering die zich „Unified family" (verenigd gezin) noemt. Ook kon men een boekwerkje, getiteld ,3rief aan de bisschop", in de hand gedrukt krijgen: een brochu re van een uitgetreden priester. Deze actiesi droegen geen demonstratief ka rakter. Tegen het einde van de dienst viel wel dr. Simonis een luid1 applaus ten deel, toen iemand opstond en riep: leve bisschop Simonis! Cheque Na zijn wijding ging mgr. Simonis voor in de eucharistieviering. In zijn dankwoord sprak hij waarderend over het pionierswerk van zijn voor ganger mgr. Jansen, de eerste bis schop van Botterdam Daarna bood de voorzitter van de siocesane pasto rale raad drs. P. G J. van de Geest een chèque aan namens het bisdom: ruim 87.000 gulden. Van dit bedrag De nieuwe bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, laat zijn moeder en zijn broer de ring zien, die kardinaal Alfrink hem zojuist aan de vin ger geschoven heeft als blijk van zijn bisschoppelijke waardigheid. I KIEZEN EN DELEN door P.L.vanEnk Conflict Folkert Boersma, ex-voorzitter van de C.H.J.O., die eind vorige week met enige anderen de C.H.U. gedag heeft gezegd, is niet zo iemand die C.H.- lijsttrekker Udink tot het inzicht heeft gebracht dat een nieuwe bezin ning nodig is over het vraagstuk van gezag en vrijheid. Boersma is natuur lijk Jris en progressief" zoals we de laatste jaren van de C.H.J.O. gewend zijn zij het ook op het humorloze af bloedernstig zoals alle confessione le jongerenorganisaties onvermijde lijk schijnen te moeten wezen maar hij onderscheidt zich in haar- en klederdracht nief ran een V.V.D.- er van middelbare leeftijd. Ook waart hij niet verwilderd en hasjiesj-ro- rond om waar mogelijk de gevestigde orde gewelddadig te ondermijnen. Toch is het zo dat tiij zijn beslis sing rechtstreeks in Verband heeft Gebracht met het feit dat zijn poli tieke leider blijft spreken over wat onderdanen wel en niet kan worden toegestaan en minder aandacht be steedt aan wat de overheid zou kun nen doen om de burger oeen aanlei ding te geven, de grenzen van het toelaatbare te genaken of zelfs te overschrijden. HU gelooft domweg niet meer dat Udink en de nieuwe fractie het programma zullen uitvoe ren, dat hij overigens redelijk goed vindt. Boersma heeft aangekondigd, zijn stem op de linkse combinatie te zul len uitbrengen, maar dat doet hij dus niet in de eerste plaats omdat die combinatie hem zo aantrekkelijk voorkomt. Hij breekt door omdat zijn partij en partijleider hem niet meer bevallen. Het conflict in de Unie laat niet zozeer zien dat de nieuwe linkse combinatie tot een andere keuze noopt, maar wel hoe een confesionele partijleider het in zijn ijver. S.G.P.- en G.P.V.-stemmen te trekken, zo bruin kan bakken dat volgelingen die hij al had en later nog nodig zou hebben, hard van hem weglopen. Alibi Dit uittochtje uit de CHU en dus ook uit het confessionele kamp kan overigens best alleen maar een incident zijn. De linkse combinatie hoopt dat het voorbeeld Vooral door CNV- en NKV-leden zo massaal zal worden gevolgd, dat de regerings meerderheid straks tenminste wordt gedeukt. Daartoe heeft zij tn haar ge meenschappelijk programma de wen sen ran de vakbeweging pijnlijk nauwkeurig overgeschreven zo nauwkeurig dat oud-NVV-voorzitter Kloos zaterdag op het congres van de P.v.d.A. bij zijn introductie als lid ran het verkiezingsteam- bedektelijk waarschuwde voor al te opzettelijke zieltjeswinnerij. Opmerkelijk was verder dat Kloos een beduidende overloop van confes sioneel georganiseerde werknemers naar de linkse combinatie niet zo ge- makkelijk zag gebeuren. Al te ge spannen Verwachtingen binnen het linkse kamp moeten Kloos" toespraak wel als een domper hebben ervaren. Hij liet o.a. weten er niet van over tuigd te zijn dat een P.v.d.A. in de oppositie tegenover een coalitie van confessionelen met V.V.D. het proces van politieke onthechting van de con fessionele arbeiders" zou versnellen. En dat de P.v.d.A. weer de kern van de oppositie wordt, is zo langzamer hand nagenoeg zeker geworden, het is zelfs min of meer onderdeel van de partij-strategie, die erop is gericht eerst de regeringsmeerderheid zo te verkleinen dat een volgend kabinet het niet lang meer zal uithouden om dan vertvolgens door te stoten naar een meerderheid voor het linkse al ternatief. krijgt de aartsbisschop van Tabora mrg. Mihayo, die de plechtigheid meemaakte, de helft; de andere helft is bestemd voor een doel, aan te wij zen door dr. Simonis en zijn voorgan ger bisschop Jansen. Voor de AVRO-televisie heeft bis schop Simonis zaterdagavond in een interview verteld, dat hij nooit bij de paus om intrekking van zijn benoe ming heeft gevraagd. Ook verklaarde hij niet te hebben vermoed* dat er zoveel tegenstand tegen zijn benoe ming zou bestaan. Nederland gaat in handelsvloot Marokko investeren Van een verslaggever RABAT De regeringen van Ma rokko en Nederland hebben vrijdag in Rabat een overeenkomst gesloten, waarin onder meer wordt voorzien in Nederlandse kivesteringen voor de ontwikkeling van de Marokkaanse koopvaardijvloot. Ook bevat de overeenkomst een schema voor uitbreiding van de han del tussen beide landen en een Ne derlands krediet van 1 miljoen dollar ter financiering van een technisch sa menwerkingsproject. Over de aard van dit project zal nog moeten wor den beslist. Protestactie tegen plastic Kloos vindt die strategie blijkbaar maar zo zo: „Oppositie werkt zelden inspirerend. Er bestaat tegen het socialisme een vage afweerhouding, die in enkele generaties van socialis tenhaat haar wortels vindt. Voor mij is het de vraag of het beeld van de socialistische boeman dat bij zove- len nog leeft, niet eerder verbleekt in constructief regeringsbeleid dan in de vaak onvermijdelijk recalcitrqnt aan doende oppositie zei hij zater dag. Ook signaleerde hij de vrees die bij N.K.V. en C.N.V. zou leven dat een hernieuwde coalitie van confessione len met V.V.D. tot een splitsing bin nen de Vakcentrales zal leiden, een angst die hem nief ongegrond leek. Kloos: „Ik zou dat voor de werkne mers funest vinden en voor de P.v.d.A. geen winst. Elke afsplit sing binnen de vakbeweging, die on- herroepeljik tot polarisatie en tot een hecht bondgenootschap van een deel van de vakbeweoing met de confes sionele partijen leidt, acht ik funest (zie België), ook voor de P.v.d.A., om dat ze ertoe bijdraagt het confessio- nalisme in politiek en vakbeweging te vestigen in plaats van af te zwak ken". Ook Kloos zou graag de confessio nelen zien verdwijnen, maar hij meent dat dat doel kwalijk kan wor den bereikt door zich van hen af te sluiten. „Onze partij moet niet het alibi Verschaffen aan een der confes sionelen om met de V.V.D. in zee te gaan, omdat dat tevens een alibi is voor aarzelaars om de stap naar ons toch weer uit- of af te stellen". Het is duidelijk dat het althans op de korte termijn anders gaat lopen dan Kloos graag zou willen. Nu dat zo is, riep hij op, voortdurend aan te tonen hoe sterk de krachten binnen de confessionele partijen zijn die met de V.V.D. in zee willen. Als dat be wijs wordt geleverd, „dan hebben wij 28 april een redelijke kans". Een rede lijke kans het klinkt niet erg over tuigd, het is alsof een handelsreiziger aan het woord is die zijn waar hoofd schuddend aanprijst Kruiswoord-puzzel Horizontaal 1. manier van kleder dracht. 5. geestelijke. 9. ingang. 11. wel penleidster. 13. plaats in Japan, 15. tij ding, 17. meisjesnaam, 18. van elk even- Veel (op recepten). 19. melkwol, 21. bijb. figuur, 22 bontgekleurd kemgesteente. 24. zware zoete wijn, 26. slot. 27. boerde rij. 28. Myth, figuur, 30. zuil met graf- schrift. 31. door ondervinding leren. 32 bijrivier van de Oker,•33. heiligenbeeld. Verticaal. 2. zangspel, 3. torenkraai (gew.). 4. tijdrekening, 5. ter aangehaal- .der plaatse (afk. Duits). 6. waterbekken, 7. vervoeging van het werkw. blaten, 8. schaapkameel, 10. niet begroeid, 12. zangvogel, 14. twist, 16. schildpad, 19. bretonse zang, 20. afk. van notering, 21. niet op dezelfde wijze, 22. berggeit, 23. plaats in N.Br.. 24. kortschrift, 25. zout ziederij, 27. loot, 29. wees gegroet (Lat.), 30. geest van de rijstcultuur. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. kolom, 5. elger, 10. Adam, 12. oele, 13. r j.. 14. Amoer. 17. ad. 18. eni, 20. ink, 21. ene, 22. A.P., 24. as, 25. faam, 26. maté. 28. R.D.. 30. me. 32. rot, 34. oer, 36. ree. 38. kl„ 39. aster. 41. N.G„ 42. Eger. 44 Eede. 46 ramen. 47. rebel. Vert. 1. Karei, 2. Odin, 3. la, 4. oma. 6. lor, 7. ge. 8. elan. 9 reden, 11. rtbna, 15. :mi, 16. e.k., 19. taart, 21. ester, 23 pad, 24. aam, 27. erker. 29. tets. 31. tegel. 33. Ol- ga. 34. os, 35. re, 37. ende. 99. are, 40. ree. -43. Em., 45. eb. kwartet i trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. DEN HAAG De conjuncturele en structurele situatie in de dagbladwe reld zou opnieuw ernstig verslechterd zijn. De voortdurend groter wordende kloof tussen de aanzienlijke kosten stijging ënerzijds en een daling van de hoeveelheid advertenties ander zijds zouden daarvan de oorzaak zijn. Het Tweede Kamerlid dr. H. J. Roet hof (P.v.d.A) heeft vrijdag de minis ter van CRM schriftelijk gevraagd of deze constatering juist is. Roethof wil van minister Klompé vernemen, als de situatie in de dag bladwereld inderdaad verslechterd is, of uitblijven van steunmaatregelen van de overheid op korte termijn op nieuw zal leiden tot het verdwijnen van kranten en daarmee de in een democratie zo noodzakelijke, ver scheidenheid van informatie. De volgende vraag van de heer Roethof luidt: „In welk stadium ver keert de besti lering van de door de Tweede Kamer aangenomen motie- Engels waarin er bij de regering op werd aangedrongen op zeer korte ter mijn de mogelijkheden van een re constructiefonds te onderzoeken ter ondersteuning van samenwerkings vormen, die rekening houden met de differentiatie ii de dagbladpers." Hij dringt ei bij de regering op aan om instelling van een dergelijk fonds zo snel mogelijk in positieve oveiVve- ging te nemen. Johannes schrijft dat wij'^Christus gelijk zullen zijn. Hoe vi n datHij leidt dat af uit de'wetenschap dat we Hem zullen zie jj* lijkt naar onze westerse begrippen een eigenaardig bewijs. Jo lde spreekt nog uit een andere achtergrond. God heeft eens tot jes gezegd: „Geen mens zal Mij zien en leven." Daarom vrees h joden altijd als ze een engel zagen. De mens kon immers het ts je niet zien. Dat hemelse zou in hem komen en hem totaal vim gen, omdat hij zo volkomen aards is. Dat woord van God\ door Johannes ten volle in zijn waarde gelaten. Maar hij dI~ dat de mens, die door Christus is gegrepen, wordt verander God ziet zal sterven. Hóe kunnen we God dan ooit zien? D taal vernieuwd te worden. Daarom zegt hij, we zullen Christ en daarom zullen we dan moeten zijn gelijk Hij is. Dat is d mogelijkheid om deze ontmoeting te overleven. Daarom zegt bel ook steeds weer dat we nu reeds op Christus moeten ziei dat zien verandert ons tot we Hem uiteindelijk helemaal glorie zullen zien. Dan zullen we deel hebben aan Zijn heerlij A'.u 'JEN We lezen vandaag: Jesaja49 vers 1 tot 7. Van een correspondent EDE Enkele werkgroepen uit Wageningen, Ede en Bennekom heb ben zaterdagmiddag in Ede een pro testoptocht gehouden tegen wegwerp verpakking, vooral tegen plastic. Vol gens de werkgroepen vormt plastic een verwerpelijk weggooi produkt, dat op lange termijn het leefklimaat ernstig kan bedreigen. Zweefvliegtuig valt: 2 gewonden Van een correspondent HOOGEVEEN Op de vliegstrip in Hoogeveen is zaterdag een twee persoons zweefvliegtuig van 50 meter hoogte neergestort. De twee inzitten den, de 18-jarige scholier A. Bakker uit Emmen en de instructeur N. J. de Vin uit Slagharen, zijn zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het zweefvliegtuig maakte een nor male start. Vermoedelijk heeft de be stuurder een te scherpe bocht naar rechts genomen waardoor het toestel in een spiraalduik terchtkwam en neerstortte. De scholier, die uit het wrak moest worden losgezaagd, had beide benen gebroken. De heer De Vin liep een gebroken pols en snij- wonden aan het hoofd op. Alle verde re vluchten voor zaterdag werden af gelast. Van onze kerkredactie UTRECHT Achter de nieuwere ontwikkelingen in het apostolaat gaat een ideologie schuil, die wezensvreemd is aan het evangelie. Maar aan de andere kant mogerf wij ook niet vast blijven houden aan verouderde patronen. Het evangelie vraagt om uitgedragen te worden op de meest efficiënte wijze. Aldus de hervormde predikant dr. C. Graafland uit Amsterdam in zijn referaat op de jaarvergadering van de hervomrde bond voor inwendige zending op- gereformeerde grondslag (IZB). Zijn betoog was een pleidooi, om de nieuwe vormen, ontdaan van hun ideologische kaders en overge bracht in reformatorische kaders, dienstbaar te maken aan de roeping van de kerk. Secularisatie De nieuwe bezinning op het kerk- zijn in de wereld is op gang gekomen door het secularisatieproces, dat vol gens dr. Graafland als een stortvloed de kerk overvallen heeft. De hoogge stemde kersteningsidealen van vlak na de oorlog zijn niet in vervulling ge gaan. Hoe verschillend met toen overi gens over die „kerstening" van het volk dacht (het kon zo"n beetje alles betekenen van verkerkelij king tot se cularisering toe), men was het er al lemaal over eens, dat het evangelie als boodschap van Gods heil aan het volk moest worden verkondigd. Dat het voor ieder mens noodzakelijk en heilzaam was, in het evangelie te ge loven en zo in een juiste verhouding tot God te komen. Het heil werd ge zien als een werkelijkheid van bui- 'ten- af, die aan de wereld vreemd is. Thans wordt gezegd, dat we het heil in het binnenwereldlijke leven zelf moeten zoeken. Er wordt niet meer gesproken van een heil, dat meer is dan een humanisering van het leven. De slagwoorden zijn sja- loom, vrede, leefbaarheid, medemen selijkheid. Men sluit zich liever aan bij het Oude Testament, waar het heil nog een voluit aard6 karakter zou hebben, dan bij het Nieuwe, waarin het heil reeds zou zijn „ver geestelijkt". In deze visie krijgt de kerk een heel andere plaats. Het heil voltrekt zich niet meer in de kerk, maar in de wereld. De kerk is er alleen nog, om de mensen zich bewust te maken van het messiaanse perspectief van de ge schiedenis, die op weg is naar de sja- loom. Primair is dan niet meer de ver kondiging. maar de bereidheid tot luisteren naar de wereld; vandaar de vraag naar de dialoog. Uit het groepsgesprek wordt de boodschap geboren en daarin is de inbreng van de theoloog niet belangrijker dan die van welke andere (al of niet gelovige) specialist. Wat de laatste aanreikt vanuit zijn vakterrein is immers ook een stuk heilsopenbaring, i met God worden verzoend. Daarom wees dr. Graafland de dia loog in de zin van partnerschap tus sen de kerk, als draagster van het heil, en de wereld af. Maar wel moet de kerk de wereld leren kennen. Te genover de dialoog stelde hij daarom niet de monoloog, maar een kerugma- tische prediking. Sociologie en psy chologie zijn nodig, om eraan mee te werken, dat de prediking niet in het luchtledige blijft, maar afgestemd wordt op de mens van vandaag in zijn specifieke situatie. Maar van de geadresseerde mag men geen heils- inbreng, geen ontvankelijkheid ver wachten. Verdergaande specialisatie in het kerkewerk vond in dr. Graafland geen tegenstander, maar dan moet dat wel gebeuren in een bijbels ka der. Nu is het hier en daar zo, dat jeugdwerk of diakonaat geheel ver zelfstandigt onder eigen deskundigen en aan de kerk hoogstens nog de rol van „kritische begeleiding" toestaat. Dan gaat de seculiere deskundigheid de plaats van het heil Gods innemen Seculiere specialisten kunnen de kerk wel maken tot een voortreffelijk wel- zijnsinstituut, maar zij missen de feeling voor het kerkzijn als gestalte van het heil, dat een eigen wereld vreemde structuur vraagt. Tijdens deze vergadering werd ds. Jac. Vermaas te Huizen tot voorzitter van de IZB gekozen. Hij volgt ds. H. G. Abma op, die in december zijn voorzitterschap neerlegde. Jubileumactie Aan het jaarverslag van dr. Graaf land als secretaris ontlenen wij, dat et de jubileumactie vorig jaar 'Sn nieuwe leden en ruim 140.000 g sm heeft opgebracht. Dat heeft helw gelijk gemaakt, om in Zoete u voor minstens drie jaar een ev|400 list aan te stellen. Het evangelisatieblad Echo I door steeds meer gemeenten vaF verse modaliteiten aangevraag verspreid. Het Kerstnummer haf\ oplaag van ruim tachtigduizend. DR. C. GRAAFLAND "k Onbijbels Volgens dr. Graafland ligt aan deze apostolaatsgedachte een onbijbelse visie op de mens en de wereld ten grondslag. De bijbel leert, dat de we reld in het boze ligt en dat de mens goddeloos is. Daarom is van die kant niets te verwachten, geen heil en zelfs niet de ontvankelijkheid voor het heil. Er is alleen vijandschap, die slechts opgeheven kan worden door God Zelf, door het verzoenende werk van Christus en het werk van de Heilige Geest, die het ongelooflijke en onmo gelijke volbrengt: dat goddelozen ge rechtvaardigd worden en vijanden Buit vau gewapende overval 5700 Van een verslaggever MEERLD Het echtpaar' Jansen in Blitterswijck in de Limburgse ge meente Meerlo is zaterdagnacht over vallen door twee jongemannen. Zij dreigden met een vuurwapen en na men de inhoud van een geldkist, on geveer 5.700 gulden, mee. Via een deur die niet op slot was kwamen de mannen, die nylonkousen over hun hoofd hadden getrokken, binnen. Nadat zij de vrouw hadden gedwongen om het geld te geven, sneden zij de telefoonkabel door en vertrokken per auto. De politie is de overvallers nog niet op het spoor. Chr. reisvereniging wil jeugd terug Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT „Het verschijnen van een grote reisorganisatie op de Ne derlandse relsmarkt, zoals het Duitse Neckermann-concern, heeft min of meer automatisch een verdergaande samenbundeling van Nederlandse reisorganisaties totgevolg. Hoewel dit niet een paniekerig handelen met zich mee mag brengen, dient de NCR(eis)V als reisorganisatie er voor te zorgen dat ze niet tussen de wal en het schip raakt. De NCRV dient bijvoorbeeld aan bepaalde omzetnormen te voldoen wil zij een volwaardig lid van de operator-afdeling van de Algemene Vereniging voor Reisbureaus kunnen blijven. Daarom hebben wij al con tact gezocht met andere reisvereni- gingen." Aldus prof. dr. B. Meulenbeld, voorzitter van de Nederlands Christe lijke Reis Vereniging zaterdag op de jaarvergadering van deze vereniging. Professor Meulenbeld deelde verder mee, dat er binnen de NCRV een commissie is ingesteld, die vooral tot taak zal hebben te onderzoeken hoe een vereniging als de NCRV aantrek kelijk kan zijn en blijven voor de jeugd. Men heeft namelijk geconsta teerd, dat de jeugd van protestantse huize liever met andera dan christe lijke reisverenigingeo op stap gaat. De vraag is gerezen wat de jeugd weerhoudt om met christelijke reis- verenigingen mee te gaan. In verband hiermee zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid tot verbreding van de doelstelling. Oud-voorzitter van Zionistenbond overleden Van een verslaggever JERUZALEM Peretz Bernstein, oud-voorzitter van de Nederlandse zionistenbond en ex-minister van handel cn industrie van Israël, is zondag In Jeruzalem op 81-jarige leeftijd overleden. De in Duitsland geboren Bernstein was voorzitter van de zionistenbond van 1930 tot 1936. Daarna emigreerde hij naar Israël. NED. HERVORMDE KER&ar Beroepen: te Hoevelaken (to< i I den Besten te Huizen (N.H.). 5ee IWI GEREFORMEERDE KERKR P Beroepen: te Amsterdam (stud, pred.), S. de Lange te Dev Benoemd: tot legerpred. langkFTV band. H. H. Wind te Nederhor: Berg, die deze benoeming heeft genomen. n' GEREF. GEMEENTEN c Bedankt: voor "s-Gravenzan< tfP voor Groningen, J. van Vliet te 1 0 tekerke. SF st O (Van een onzer verslaggever te ARNHEM De Gerefornj*" Kerken krijgen hun eerste strt meente. De kerken Heteren, wijk en Zetten zullen zich per tember opheffen om plaats te voor de streekgemeente Midde1 1 tuwe. Deze gemeente, waaraan predikantsplaatsen verbonden zijn,"zal zich uitstrekken van H bij Arnhem tot dicht bij Tiel. Aanleiding is het feit, dat de kant van Heteren en Randwijllf!. J. van der Horst, binnenkor emeritaat gaat. Deze gemeentel len samen 230 leden en komei gens de synodale regeling niet in aanmerking voor steun bij h roepen van een nieuwe predika grens is 300 leden). Er wonen in de Midden-B weinig gereformeerden. Er zijn le kernen, maar voor een groo verkeren de gemeenteleden ii soort versfrooiden-situatie. Na )E] samenwerking met de hervoi leek de planning-commissie v classis Arnhem minder gewens w zien de ligging van de herv i d kerk ter plaatse. Men acht vofem gebied juist een stevig werk de Gereformeerde Kerken li| maar dat was tot nu toe niet mo ra: door de versnippering. Een dee de de verstrooiden placht zelfs bull an Midden-Betuwe te kerken. Daarom heeft de planning missie geadviseerd de bearb ndf van dit gebied op groter schaal i wit pakken door de vorming val streekgemeente, die circa zal tellen. Naast ds. G. Dijkst Zetten zal een tweede predikant den beroepen. tus

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2