Sparta nog niet helemaal een topploeg SC0R BORD FEIJENOORD-AJAX Feijenoord nog niet uit impasse I Bob Janse weg bij Excelsior Uitslagen Standen 5, Totocijfers Top scorers MAANDAG 22 MAARTfc ROTTERDAM Niet zozeer liet resultaat (00), maar zeker de wijze waarop Sparta te gen Ajax voetbalde moet Georg Kessler, de ambitieuze trainer, erg veel pijn hebben gedaan. Want hoe gemakkelijk kon deze opponent zijn doel bereiken en daarnaast de Spartanen op hun grootste tekortkoming wijzen. Sparta blijkt, simpelweg, niet echt in staat een wedstrijd te „maken". Dit kostbare gemis kan de Rotterdammers straks, in de beslissende fase van deze emo tionele competitie, weieens krachtig opbreken. AMSTERDAM Bob Janse, de trainer die Excelsior in twee jaar tijd van de tweede naar de eredivisie bracht, gaat de Rotterdamse club aan het eind van het seizoen verlaten. Zondagmiddag na afloop van het belangrijke treffen Excel siorHaarlem, dat door de thuisclub met 10 werd ge wonnen, deelde Janse zijn spelers het besluit mee. Het vertrek bij Excelsior gaat in goede harmonie. Janse: Ik zit bij Excelsior aan het plafond. Het is een prettige club en alles in goede verstandhouding gegaan. Ik heb bij Excelsior met een onderbreking tien jaar zeer prettig gewerkt. Ik vind echter dat mijn mogelijkheden te beperkt zijn. Ik ben ervan over tuigd dat wanneer Excelsior finan cieel wat meer armslag had, het een goede middenmotor in de ere divisie zou kunnen zijn." Janse had zijn besluit enkele we ken voor zich gehouden om de con centratie van zijn spelers niet te verstoren. „Voor zo'n belangrijk duel kun je die knapen toch niet gaan vertellen, dat je weggaat. Nu ze drie punten voor staan, ligt dat wat gemakkelijker. Ik ben met Ex celsior bewust van de tweede naar de eerste divisie gegaan. De over stap naar de eredivisie ging in feite onbewust." Toch deed Janse uitkomen dat zijn vertrek niet definitief behoeft te zijn. „Wanneer er de komende weken nog wat zou veranderen bijvoorbeeld wanneer er een sponsor komt wil ik er nog best over denken om te blijven als ma nager/coach. Ik heb hier nu een maal niet de mogelijkheden als Happel bij Feijenoord of Kessler bij Sparta. Het gaat mij niet om het geld. Ik heb enkele sportzaken en daarom behoef ik van mijn vak als trainer niet te leven. Ik hoop alleen voor Excelsior, dat er wat verandert. Wanneer ik met deze spelers in de eredivisie kan blijven, en daar blijf ik voor vechten, dan moet Excelsior, wanneer de financiële mogelijkheden groter worden, in de eredivisie redelijk meedraaien." Janse's toekomstplannen staan nog niet vast. „Ik heb enkele aan biedingen gehad, zelfs een uit België. Maar ik ga eerst alles nog eens rustig overdenken." Ajax strooide lachend zout in Sparta's grootste wond. En dat, terwijl de Rotterdamse ploeg zijn opmerkelijk hoge klassering op de ranglijst voornamelijk dankt aan de uitgelezen presta ties tegen de naaste concurren ten. In dergelijke, belangrijke ontmoetingen bereikte Sparta tot gisteren steeds weer een verrassend niveau. Vooral, om dat de tegenstanders evenveel risico's wilden nemen en daar door een interessante botsing op het middenveld ontstond. Een waarlijke KRACHTmeting, die Sparta dan steunend op een voortreffelijke mentaliteit en een evenredige inzet won, al thans niet verloor. FC Twente heeft het effect van dat sterke Spartaanse wapen zelfs tot drie keer toe hard ondervonden. Ook ADO, Feijenoord en PSV zijn nauwelijks in staat gebleken deze ongebreidelde „spirit" af doende te beantwoorden. Alleen Ajax heeft juist tegen dit Sparta de zaken wat anders aange pakt. Werd het in de thuiswedstrijd in Amsterdam een boeiende schaakpar tij, die naar een bevredigende remise (22) werd gevoerd, dit keer volgden de Amsterdammers dat „voorzichtige" concept nog verder door. Ajax werd hiertoe door de situatie gedwongen. Woensdag immers staat de équipe van Rinus Michels voor de niet geringe taak het bij voorbaat overdonderende aanvalsgeweld van Celtic in het toernooi om de Europa Cup op te vangen. Ajax wilde zich sparen, bewust ieder risico (zowel fy siek als mentaal) vermijden. Michels koos daarom zeer terecht voor de eenvoudigste en meest effectieve taktiek voor deze topper: Sparta la ten komen en mikken op een gelijk spel. Zijn formatie slaagde grandioos in die opzet, al zullen de 31.000 toe schouwers (eindelijk, voor de eerste keer dit seizoen was Spangen uit verkocht) heel wat meer vuurwerk van met name Ajax verwacht heb ben. -fo Arsenaal De landskampioen spaarde zich meesterlijk. Het was een ander facet uit het rijke arsenaal van talent, waar het elftal met zoveel inhoud en klasse uit kan putten. Michels: „We hebben ons bewust niet voor de volle hon derd procent gegeven. Daarom ben ik in deze omstandigheden tevreden met het gelijke spel." ■fr Lauw Wellicht was Ajax finaal de boot in gegaan, als de brigade wèl met op timale kracht had gevoetbald. Als Suurbier, Krol, Hulshoff en Vasovic wèl, zoals de traditie wil, de aanval len met opkomende acties gesteund hadden. Als Neeskens wèl over de middellijn was gekomen en als Cruijff wèl met zijn solo's rond de cirkel was gestart. Niets echter van dit alles. Dit „lauwe" Ajax verbaasde en verraste Sparta volkomen. Kesslers elftal wist geen raad met deze eenvoudige tegen stand. De Spartanen profiteerden niet van de ruimte, en van het tempo, dat zij mochten bepalen. Klijnjan, Kris- tensen, Heijerman en Kowaiik lieten zich in de aanval via een fanatieke mandekking rustig uitschakelen. Van de Veen, Walbeek en Visser (die Swart, later Van Dijk zelfverzekerd uitschakelde) weigerden steeds weer de tweede lijn stérker te bemannen. Aanvoerder Eijkenbroek, de realist: „We hebben nog te weinig klasse en ervaring om het spel zélf te kunnen maken. Vorig seizoen nog speelden we volledig uit een verdedigende stel ling, lieten we een tegenstander ko men. Nu, onder Kessler, moeten wij juist gaan. Zo'n omschakeling kan niet in één seizoen volledig slagen. Van de Veen en Walbeek moeten nu plot seling aanvallen, één-twee combina ties opzetten en dan uit de tweede lijn verrassen. We kunnen een tegen stander niet voortdurend onder druk zetten. Dat gebeurde nu alleen in de laatste fase. Het risico van „alles-of- niets" durven we nog niet te nemen. Zoiets moet groeien." •fo Verrassing De „afwachtende" houding van Ajax heeft ook Georg Kessler verrast. Daarom sorteerde zijn zorgvuldig uit gedokterde taktische ingreep ook niet het effect, dat hij tegen een „nor maal" Ajax voor mogelijk had ge houden. Dagenlang heeft Sparta ge studeerd op één pion: Hans Venneker, de middenvelder/aanvaller, die 'in de loop van dit seizoen door Kessler tot een schitterende vleugel-verdediger is omgevormd. Meer dan dertig wedstrij den speelde Venneker met succes op die plaats. Opvallend vaak ver zilverde hij zijn opkomende acties met een doelpunt. Hans Venneker de allrounder kreeg plotseling een nieuwe taak: achter de aanval en met Klijnjan wisselend in de spits. Venneker slaagde, hoewel hij van Met een lage schuiver passeert Johan Cruyff Sparta'» doelman Pim Doesburg. De bal verdwijnt echter naast het doel. Hans Eijkenbroek (rechts) slaat het verschrikt gade. zijn ploeggenoten te weinig steun kreeg om volledig in zijn nieuwe rol te kunnen groeien. Kessler: „Als vleugelverdediger is Venneker door gaans vrij weinig aan de bal. Vooral tegen Ajax zou hij vanaf die plaats weinig gelegenheid krijgen om mee naar voren te gaan. Hij zou dan steeds weer minstens vier obstakels tegen komen: Keizer, Mühren, Rijnders en tenslotte Krol. Opbouwend zouden zijn acties dus geen enkel effect sor teren. Op het middenveld zou zijn aanvalswaarde aanmerkelijk groter zijn. Ik had erop gerekend, dat Cruijff zoals hij de laatste tijd altijd doet ver terug zou komen. En dan zou Venneker verantwoordelijk voor de dekking zijn." •fe Surprise Sparta heeft uitvoerig voor de pre sentatie van deze surprise geoefend. Dinsdag, na de training, heeft Kessler zijn plannen ontvouwd. Venneker: „Natuurlijk was het een complete ver rassing voor me. Kessler en ik heb ben daarna samen de mogelijkheden verder onderzocht. Ik heb een soort inspraak gehad. Het was een experi ment, dat in de eerste helft beter luk te dan na rust. Ik heb toen veel last gehad van de wind, die we schuin tegen hadden. Je kon geen goede com binatie maken en de bal was moeilijk onder controle te krijgen. Ik heb te gen deze taak opgezien. Omdat deze nieuw was en vooral, omdat ik juist tegen Ajax zo moest spelen. Conditio neel heb ik het in ieder geval zonder mee- oo kunnen brengen." Werkelijk profijt heeft Sparta van deze „operatie" niet kunnen trekken. De ploeg kreeg nauwelijks kansen, al kwam Klijnjan na een klein half uur dicht bij een doelpunt, toen de defen sie van Ajax zijn vrije trap verkeerd beoordeelde en Vasovic achter de al verslagen doelman Stuy de situatie laconiek corrigeerde. De beste moge lijkheid voor een doelpunt forceerde ongetwijfeld Johan Cruijff, die uit Kwartfinale K.N.V.B. Beker - 7 april a.s. In verband met de K.N.V.B. bepaling dat Donatiekaarthouders geen recht van vrije toegang hebben, stellen wij deze Donatie kaarthouders in de gelegenheid op zaterdag 27 rhaart a.s. op ver toon van hun kaart aan de kassa's van het Stadion een kaartje voor deze wedstrijd te kopen. Na deze datum kan niet meer over de plaatskaart worden beschikt. Kassa's geopend van 10 tot 16 uur. De voorverkoop voor niet kaarthouders begint eveneens 27 maart a.s., uitsluitend bij de bekende voorverkoopadressen. vrije positie tegen doelman Doesburg opknalde. Het was een kans, die Michels geprogrammeerd had. Hij zegt: „De opzet was om zonder dat iemand zich overdreven forceerde rustig een kans af te wachten. Want die krijg je altijd, in iedere wedstrijd." Celtic heeft zijn stempel op deze ontmoeting gedrukt, al vormde het te- genspel van de (in het Celtic-groen gestoken) Rotterdammers slechts een slap aftreksel van het. geweld, dat Ajax straks in Glasgow moet verdrij ven. Michels: „Celtic zal zeker een stuk fanatieker zijn, veel duidelijker alles-of-niets gaan spelen. Juist dat is me van Sparta tegengevallen. Er gens is het begrijpelijk ook: alle ploe gen, die het spel moeten maken, heb ben het moeilijk." •fe Feijenoord En Kessler, laten „Het was net boksen. Eén kandidaat, die het verloop van de partij be paalde: Sparta. En dan vind ik, dat wij op punten hebben ge wonnen. Deze competitie hebben we tegen Ajax twee keer gelijk gespeeld. Dat is knapper van onze kant dan van Ajax. Dit is overigens een zéér gunstig punt je voor Feijenoord. Die ploeg zal uit dit resultaat zijn voordeel halen. Michels zal dat aan het einde van het seizoen wel mer ken. Sparta probeert voorlopig gewoon nog wat mee te huppe len." GERRIT DEN AMBTMAN Johan Cruyff wordt afgestopt door Viaaor. VOLENDAM Nog niet zo lang geleden behoorden wed strijden als die tussen kam pioenskandidaat Feijenoord en het laaggeplaatste Volendam tot de minst interessante in de ere divisie. Zo groot was het krachts verschil, dat de kans op een ver rassing volkomen uitgesloten werd geacht en dat de zwakste slechts poogde de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Maar hóe anders liggen de verhou dingen in de eredivisie op het ogenblik, met nog tien wedstrij den te gaan. Typerend was de opmerking van Wim van Hanegem, die na de 10 zege van Feijenoord op het nietige Volendam zei: „Ik ben er gelukkig mee, want ik was vreselijk bang voor deze wedstrijd". Typerend was ook het bord dat trainer Hans Croon in de Volendamse kleedkamer had op gehangen: „Dit Feijenoord is te pak ken". Bedenkelijk De tijd dat Feijenoord vol zelfver trouwen en bijna hautain aan derge lijke duels begon lijkt nauwelijks voorbij. Maar de laatste maanden zakte het team steeds verder weg naar een bedenkelijk niveau. Spran kelende overwinningen bleven uit, maar Happel's excuus „wij draaien goed, alleen het benutten van de kan sen wil even niet" werd gretig ge accepteerd. In Volendam bewees Feijenoord nog altijd niet uit zijn impasse te zijn. Erger zelfs, ditmaal faaldenietal leen de aanval, ook het overige deel van de ploeg functio neerde slechts matig. En ditmaal gaf Happel grif toe: „Wij zijn uit vorm. Laten wij daarom blij zijn dat wij hier die punten pakten. Psycholo gisch is deze overwinning erg belang rijk. Nog twee, drie keer zo en het vertrouwen is weer terug". En juist dat vertrouwen leek Feijenoord volkomen te missen. Het miste natuurlijk Ove Kindvall, die ondanks ook al een vormcrisis in dit soort wedstrijden zeer bruikbaar is. En het miste ook Coen Moulijn, die in uitwedstrijden nog slechts zel den door Happel wordt gebruikt. Van Hanegem: „Toen Volendam in de tweede helft ging komen, hadden wij moeten counteren, maar het ging ge woon niet. De kansen speelden wij wel uit, maar je weet van te voren haast, dat het toch geen doelpunt wordt". Die wetenschap maakte van Feijen oord een angstig geheel. Feijenoord maakte duidelijk de indruk bang te zijn voor het nieuwe Volendam, dat niets meer heeft van het „lieve, aar dige ploegje" van vroeger. Alleen in de eerste helft bouwde de Rotterdam se formatie aan een aantal goede aanvallen, maar toen al bleek dat het briljante uit de combinaties was ver dwenen. Feijenoord werkte gewoon hard, iriaar het had niet de klasse om Volendam snel op de knieën te dwin gen. Happel: „Wij hadden het nadeel dat Volendam er in de eerste helft niet uit wilde komen. Daarom was het moeilijk om openingen te cre- eren". Maar het Feijenoord-van-niet- zo-lang-terug wist zelfs die proble men op te lossen. Het hield de bal (Van Hanegem) geruime tijd in de ploeg en tikte een tenslotte dolge draaide tegenstander daarna uit. Tegen Volendam lukte dat niet. Volendam verzamelde in de eerste helft een groot aantal spelers op het middenveld en liet alleen de profes sioneel werkende Johan Pelk in de spits. Hans Croon: „Dan pas merk je hoe goed het elftal de bal in de ploeg kan houden. Ik geloof dat alleen Ajax ons op dat gebied klopt". Met de veel opkomende Wim Kras (pas hersteld van een liesblessure) en Klaas Zwart- hoed zorgde het voorzichtige Volen dam toch voor enig gevaar in de Feijenoord-defensie, waar Theo Lase- roms zijn normale niveau niet eens benaderde. Croon: „Als Laseroms geen vaste spits heeft om te schadu wen, dan wordt-ie onzeker, dan gaat- ie zwemmen". Vuist Feijenoord wist nauwelijks raad met het opportunistische spel van Vo lendam. De Rotterdammers konden nimmer een vuist maken, ondanks het harde werken van Wim Jansen, dit maal bij gebrek aan beter in de spits opgesteld. Feijenoord verschilde wei nig van minder geroutineerde elftal len in de eredivisie: het zocht in laag tempo naar openingen, het speelde de bal obligaat van man tot man. Zelfs Van Hanegem, die de achterste man van het middenveld met Jansen en Boskamp was, kwam weinig verder dan wat afbrekend werk. Het gaf Volendam geloof in eigen kunnen. Het elftal, voornamelijk draaiend op de enorme actie-radius van de technisch volmaakte Arnold Mühren, gokte op een counter die de statische Feijenoord-ploeg zou ver rassen. Het lukte bijna, maar Plat zag zijn schot door de paal gekeerd. Croon: „Je kan wel stellen dat wij Billie Bond misten (geschorst) maar dat is niet zo. Ook Billy is geen echte killer. Volendam heeft geen afmaker. Ik ben ervan overtuigd dat wij met een man als Almqvist erbij nu al zo'n zes punten meer hadden gehad". Maar Volendam had geduld, het speelde knap op balbezit en wachtte wel op zijn kans. Toch brak het surplus aan zelfver trouwen Volendam op. Kort voor rust wilde de defensie ten overvloede be wijzen hóe strak zij de touwtjes in'1- handen hadden. Vier, vijf passes in de breedte moesten Feijenoord vernede ren, moesten aantonen hoe eenvoudig de Rotterdamse aanvallers van het kastje naar de muur te sturen wa ren. Het liep mis. Dick de Boer in het nauw gebracht schoof de bal uit, Wery nam razendsnel de inworp, Jansen bediende Hasil (Jac Jonk miste het passje volledig), die be heerst doelpuntte (01). Croon: „Zo iets bewijst in ieder geval hoe erva ren en geroutineerd die ploeg toch altijd is. Eén kansje en onmiddellijk afstraffen". En Happel: „Ik dacht dat wij toen een stuk eenvoudiger kon den gaan spelen. Volendam moest toen immers komen?" Volendam kwam ook in de tweede helft. Het durfde va banque te spe len en het kon dat ook. Want Feijen- EREDIVISIE FC Twente Holland Sport Sparta Ajax Excelsior Haarlem Telstar FC Utrecht 9 Volendam Feijenoord DWS Go Ahead ADO NEC MVV AZ '67 EERSTE DIVISIE Vitesse FSC DFC Heerenveen SVV Veendam HVC FC Den Bosch GVAV Heracles SC Cambuur Helmond Sp. De GraafschapWillem II Wageningen Blauw Wit TWEEDE DIVISIE AGOVV Roda JC Gooiland SC Drente ZFC VVV RCH Fortuna VI EDO Hermes DVS De Volewückers RBC NOAD Limburgia De met een gemerkte wedst zijn opgenomen in sporttoto 36. Ajax 24 16 5 3 37 Feijenoord 24 16 5 3 37 FC Twente 24 14 8 2 36 Sparta 24 13 10 1 36 1 PSV 24 15 5 4 35 ADO 24 15 5 4 35 FC Utrecht 24 11 3 10 25 :u NEC 24 8 7 9 23 la Go Ahead 24 8 6 10 22 ri Telstar 6 8 10 20 NAC 24 6 8 10 20 DWS 4 12 8 20 ne MVV 24 6 7 11 19 Holland Sport 24 4 9 11 17 Volendam 24 6 4 14 16 Excelsior 24 4 6 14 14 6! Haarlem 24 1 9 14 11 AZ '67 24 1 7 16 9 Eerste divisie FC Den Bosch 24 17 6 1 40 GVAV 24 14 7 3 35 iel Vitesse 24 12 4 8 2» j3 Blauw Wit 24 10 7 7 27 Be Heracles 24 9 9 6 27 Cambuur 23 10 6 7 26 ve Wageningen 23 7 10 6 24 ge HVC 23 6 9 8 21 rt; DFC 23 7 6 10 20 Heerenveen 23 4 12 7 20 Helmond Sport 24 4 12 8 20 FSC 22 6 7 9 19 SVV 23 S 9 9 19 Willem n 23 6 6 11 18 Veendam 23 3 10 10 16 Grraafschap 22 3 6 13 12 Tweede divisie j PEC 22 12 8 2 32 Volewljckers 23 13 5 5 31 Eindhoven 21 11 8 2 30 ïïermes DVS 22 13 4 5 30 NOAD 23 8 10 5 26 Roda JC 23 7 12 4 26 Fortuna VI. 23 9 6 8 24 VVV 23 9 5 9 23 Tf Limburgia 23 7 8 8 22 RCH 22 6 9 7 21 Gooiland 21 5 9 7 19 ZFC 22 4 10 8 18 Baronie 22 5 8 9 18 AGOVV 22 6 6 10 18 RBC 22 3 8 11 14 SC Drente 22 3 7 12 13 EDO 22 6 l 15 13 Een juist ingevulde kolom van Sp rc 36 ziet er als volgt uit: l - 1 - 2 - Öe 1- 3-2-1-2-2-3-1. oord (Happel: „Je moet niet vergeten dat wij niet gewend zijn onder druk te voetballen") weerstond de" Volen damse pressie nauwelijks en kwam helemaal niet meer toe aan een tegenstoot van importantie. Feijen oord liet zich insluiten, raakte ge makkelijk in paniek en dankte het handhaven van de 'nul' voornamelijk aan het gebrek van een schutter bij Volendam. Van Hanegem: „Misschien hebben wij dan slecht gespeeld, maar dit is wel een overwin ning die het moreel goed doet. Wij krijgen nu drie minder ster ke tegenstanders en wie zegt dat wij geen kampioen worden gokt alleen maar. Want als wij die laatste tien wedstrijden net zo als nu met 10 winnen zijn wij toch kampioen". RUUD VERDONCK De viérentwintigste competil in de eredivisie heeft geen wij gen gebracht op de topscorer 5., Jan Groenendijk (FC Utrecht) e han Cruijff (Ajax) scoorden ni omdat hun concurrenten ook ni treffers kwamen, behield het duty elk vijftien treffers de leid-ing. 1 en 2 Groenendijk (FC Utrecl£e Cruijff (Ajax) 15 doelpunten. Schoenmaker (ADO) en Jeurinj ei Twente) 13 doelpunten, 5 en 6Ed Dijk (Ajax) en Van der Kuylen 12 doelpunten, 7-11 Couperus (1 Geels (Go Ahead), Roggeveen land Sport), Devrindt (PSV) en v. d. Kerkhof (FC Twente) all:o doelpunten, 12 en 13 Kindvall flra noord) en Kowaiik (Sparta) 10 Het enige doelpunt van Feijef>< Verdediger Jonk is te laat bij HasfH doelman Ruiter passeert. ei:-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10