„Overheid deed goede kees met Beslissing misschien over vóór Yerolme 28 april e|i\ir jwel\| Officier: Geen vervolging Staphorster predikant Officier van justitie opent felle jacht op illegale koppelbazen alles goed Binnenkort eerste veroordelingen Jeugd Staphorst krijgt vaccin Vaccin tegen rode hond beschikbaar Gezondheidsraad adviseert over polio-vaccinatie Jaarlijks 1230 hartoperaties te gering Thuis bevallen even veilig als in ziekenhuis r jZATERDAG 20 MAART 1271 Prof. Drogendijk: Onze strijd tegen polio is effectief Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Wanneer oningeënten een gevaar zijn voor anderen en derhalve ook mij in levensgevaar kunnen brengen, dan is het alleszins wenselijk dat de staat tussen tweeën treedt om deze roekeloze burger desnoods met dwang tót rede te brengen'1. Met dit citaat van Abraham Kuyper, de „klokkenist der kleine luyden", in de band begeeft prof. dr. A. C. Drogendijk, hoogleraar sociale geneeskunde aan de VU, zich in de discussie over de vaccinatie. Aanleiding is de ernstige po lio-epidemie, die in Staphorst nu al ruim dertig slachtoffers heeft gemaakt. De harde wetten der statistiek leren dat ongeveer 10 procent van alle polio-patiën ten sterft, ongeveer de helft heeft kans op een volledig her stel, maar de resterende slacht offers zullen gehandicapt, door het leven moeten. Behalve veel leed heeft de polio ramp ook twijfel t# weeg gebracht over de efficiency «Fan de poliobe- strijding in 'Nederland. Polio-epidemieën zodïs in Staphorst zouden elke plaats in Nederland kunnen treffen en wanneer dat ten gevolge van het vaccinatieprogram ma onwaarschijnlijk is, dan is er nog altijd een aantal gemeenten in ons land met een lage inentings graad. GEEN TWIJFEI, De twijfel over de efficiency van de polio-bestrijding we zouden niet de beste vaccinatiemethode ge bruiken heeft het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in middels met verontwaardiging van de hand gewezen. Professor Drogendijk kan evenmin als het ministerie de twijfel over de effectiviteit van de polio-bestrijding delen. „Onze polio-bestrijding is zeer effectief, maar er zijn helaas nog al tijd bepaalde gebieden met een lage inentingsgraad. De inwoners Godsdienstige bestvuren tegen inenten stammen uit de 10e eeuw vooral de kinderen in deze gebie den lopen een vertioogd risico", zegt professor Drogendijk. Hij voegt eraan toe dat de gewe tensbezwaarde zioh bij de weigering zich te laten vaccineren ten onrechte op Gods voorzienig besteld beroept. „Er bestaat een preventief middel tegen polio en het getuigt van on dankbaarheid jegens Gods voorzie nigheid als je daar geen gebruik van wenst te maken". Polio de afkorting van polio- Prof. dr. A. C. Drogendijk myelitis is een ontsteking van de grijze stof in het ruggemerg. Deze ontsteking veroorzaakt door een vi rus, leidt tot een verlamming, later tot verval, van bepaalde spieren. De naam kinderverlamming voor polio is misleidend, omdat ook volwasse nen door deze ziekte kunnen worden getroffen. Het is wel zo, dat polio het meest voorkomt bij kinderen tussen de twee en vijf jaar, de vatbaarheid voor deze ziekte neemt na het tiende jaar sterk af. Polio is een zeer ern stige ziekte: het streftecijfer is hoog, terwijl de verlammingen vaak on herstelbaar zijn. Voor de bestrijding van polio wor den twee vaccinatiemethoden ge bruikt; inspuiting met een dood vi rus (methode Salk) en orale toedie ning van een verzwakt levend virus (methode Sabin). Volgens de Am sterdamse kinderarts dr. O. M. de Vaal verdient het Sabin-vaccin ver reweg de voorkeur. Alleen met het Sabin-vaccin zou de polio naar zijn mening definitief te beteugelen zijn, omdat dit i vaccin de gémeer.schap een betere en een langdurige be scherming zou geven. „Het is voor mij nog maar de vraag of de Sabin-vaccinatle boven de Salk-vaccinatie is te verkiezen", zegt professor Drogendijk. „Nog af gezien van het feit, dat het allebei effectief werkende vaccins zijn, geeft het Salk-vaccin bescherming tegen de drie voorkomende typen polio, terwijl het Sabin-vaccin tel kens tegen één type werkzaam is. Een voordeel van het Sabin-vaccin is dat het zowel een humorale (via het bloed) als een cellulaire bescher ming biedt (polio-virus kan zich in de cellen van het darmweefsel nes telen). Salk-vaccin beschermt alleen via het bloed, maar het heeft aan de andere kant een bredere werking. Wanneer het gaat om een snelle in damming van een polio-epidemie, gebruiken we het snel werkende Sa bin-vaccin, op de langere duur ge ven we de voorkeur aan het Salk- vaccin omdat het een breder spec trum heeft. Met het Salk-vaccin heeft de overheid een goede keuze gedaan". RISICO Volgens het jaarverslag over 1969 van de geneeskundige hoofdinspectie van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid hebben de ge meenten Rijssen, Staphorst, Goud zwaard, 's-Gravendeel, Nieuwland, Oudewater, Borssele. Poortvliet, Scherpenisse en St. Philipsland een inentingsgraad, die beneden de zes tig procent ligt. In hoeverre vormen deze gemeenten een potentieel ge vaar voor nieuwe epidemieën? „In deze gemeenten is inderdaad sprake van een vergroot risico. De inentingsgraad in ons land is 90 95 procent. Dat is vanuit het oogpunt van de preventieve geneeskunde voldoende. Wanneer de inentings graad over het hele land 95 procent zou bedragen, dan hadden we nu de polio-epidemie in Staphorst waar schijnlijk niet. In tegenstelling tot de pokken- inenting is de polio-inenting niet verplicht. Iedereen kan zijn kind daaraan onttrekken. Bij pokken ligt dat anders. Op grond van de inen- tingswet van 1939 zijn ouders ver plicht hun kind in het eerste levens jaar tegen pokken te laten inenten. Laten zij dit na dan kan de burge meester deze ouders om een verkla ring vragen. Zij zijn verplicht voor hem te verschijnen In een gesprek wordt de ouders nog eens op hun verantwoordelijkheid voor het kind en voor de maatschappij gewezen Blijven zij bij hun weigering dan wordt daarvan een akte gemaakt, maar zij kunnen niet worden ge dwongen de inenting alsnog toe te laten. Over het algemeen wordt ruim tachtig procent van de kinde ren tegen pokken ingeënt. Na het gesprek komt daar nog eens tien procent bij. BEZWAREN De geloofsovertuiging blijkt voor sommigen een barrière te vormen tegen de inenting, meer in het alge meen ook tegen de preventieve ge neeskunde. (Bezwaren tegen pok- ken- en polio-inenting, doorlichting, bloedtransfusie en ook tegen verze- 'keringen). „De godsdienstige bezwaren tegen de vaccinatie stammen uit het mid den van de negentiende eeuw, toen de kinderpokinenting actueel was. De weerstand tegen deze inenting was te begrijpen. Er werd met men selijke pokstof gewerkt en het ge volg daarvan was dat het sterftecij fer één op de 300 inentingen be droeg. In de strijd, die toen ont brandde kwamen ook nu nog wel gehoorde argumenten naar voren als: Gij zult de Heer uw God niet verzoeken. Hoe kan je God meer verzoeken dan een gezond mens ziek te maken met pokstof? Christus heeft gezegd, dat niet een gezond mens de heelmeester van node heeft, maar de zieke. Inenting baat niet, omdat nie mand de slaande hand Gods kan ontgaan. Inenting is een wantrouwen je- gehs God, een miskenning van zijn voorzienigheid. Als uitgangspunt gold ook zondag tien van de Heidelbergse Catechis mus, die handelt over de voorzienig heid. De kinderpokinenting is aan het eind van de achttiende eeuw ver vangen door de veel minder gevaar lijke koepokinenting. Ook toen kwa men dezelfde argumenten naar vo ren: „Het getal der levenden is door God bepaald." Na 1872 bestond er in Nederland vaccinatiedwang. Ieder kind dat de lagere school bezocht moest een pok kenbriefje hebben, en tegelijkertijd bestond er een leerplicht. Deze si tuatie duurde tot 1924 toen er zich ten gevolge van de koepokinenting een aantal gevallen van hersenont steking voordeed. Naar aanleiding van deze gebeurtenis werd de wet in 1928 opgeschort met als gevolg dat de immuniteit van de bevolking snel daalde. GEEN DWANG Uit angst voor een pokken-epide mie kwam toen de inentingswet van 1939 tot stand. Niet de indirecte vac cinatiedwang, maar de directe vacci- natiedrang stond voorop. Vooral de vaccinatiedwang was fel door Abraham Kuyper bestreden. Hij was niet overtuigd van het nut van de vaccinatie, maar in ieder ge val moest de overheid het individue le geweten van de burger eerbiedi gen. Veel feller stelde het SGP Twee de-Kamerlid ds. Kersten zich op. Vaccinatie stond volgens hem gelijk aan overtreding van het zesde gebod (Gij zult niet doden), omdat er bij vaccinatie gif in het menselijk li chaam werd gebraoht. Met de kreet: „Ouders, wordt geen moordenaar van uw eigen kind", heeft hij toen velen in verwarring gebracht. Ten onrechte! Er bestaat niet al leen een goddelijke voorzienigheid, maar ook een menselijke verant woordelijkheid. Wanneer het alge meen welzijn wordt bedreigd, wan neer de preventieve maatregelen doeltreffend zijn en wanneer het ef fect niet met andere middelen is te bereiken, is inenting niet alleen ge oorloofd, maar is het de plicht van elke burger mee te werken". Tegenstanders van de apartheidspo- itiek reageren vaak in bewogen, ver- Wii draagzame en evangelische termen, soms worden ze heftig en schieten ze neens uit hun humane slof. Dan lees e dit vernietigende zinnetje: „Die danken daar zitten in hun kerken de "eer te danken dat ze niet zwart Hiëmit'"bimrn.CdareventueefraFge Iari7PParc andere woorden- allemaal mjijoenen aan schade aan het wegdek s' uitzonderlijk zwaarder wegen dan de Mijn conclusie is dat je met derge- schade die hiermede absoluut wordt ijke liefdeloze uitspraken niet alleen uitgespaard aan menselijk leed. ïondigt tegen het negende gebod, maar Iedere gebruiker van spijkerbanden ook nog valt in 't eigen humane kan vertellen dat het verschil in greep zwaard. Bovendien geldt nog: haal op het wegdek optimaal is (uiteraard eerst de balk uit het eigen nationale bij gladheid). Ik betreur de negatieve °og voordat u de splinter verwijdert reactie van de minister op de positieve uit de ogen van uw broedervolk Zuid- houding van de automobilist die er Beslissing oefenterrein valt volgende week Van onze parlemenstredactie DEN HAAG Na de afwijzende uitspraken van de gemeenteraad van Vlagtwedde en van de provinciale staten var. Groningen inzake de ves tiging van een oefenterrein voor de landmacht in Groningen, zal de rege ring volgende week, of zeer kort daarna, haar standpunt bepalen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Niet alleen de Metaalbond van het NVV is van plan krachtig te gaan optre den tegen illegale praktijken van koppelbazen. Ook de Rotterdam se economische officier van justi tie, mr. P. A. H. Bos, is met alle hem ten dienste staande midde len ten strijde getrokken. Hij heeft inmiddels al een stuk of tien koppelbazen gegrepen, die door hun frauduleuze handelin gen voor enkele honderdduizen den guldens belastingen en so ciale lasten hebben ontdoken. In samenwerking met de loontech- nische dienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft mr. Bos al enige tijd geleden de jacht op de illegalen geopend. „We willen nu voor eens en altijd een eind aan die praktijken proberen te ma ken," aldus de officier van justitie, „praktijken die de direkte aanleiding waren tot de grote havenstaking van augustus vorig jaar." Zwarte lonen In het Rijnmondgebied opereren naar schatting rond vijfhonderd kop pelbazen, met ieder gemiddeld een twintig man in dienst. Volgens mr. Bos betaalt het merendeel van hen zwarte lonen uit, waardoor ze ge noodzaakt zijn belastingen te ontdui ken, geen sociale lasten te betalen en valsheid in geschrifte te plegen. „Ik heb me voorgenomen zo snel mogelijk zoveel mogelijk van deze mensen hier voor me te krijgen, en ze kurcnen er vast op rekenen dat ik beslist niet zachtzinnig zal zijn," al dus een vastberaden mr. P. Bos, die door een woordvoerder van de loon- technische dienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt gekenschetst als de felste jager die Nederland maar kent waar het om koppelbazen gaat. De officier van justitie heeft zich voorgenomen in de tweede of derde week van april de eerste zaken tegen de koppelbazen te laten voorkomen. „Het is jammer," vindt hij, „maar er zijn er al een stel met vrouw, kinde ren en huisraad met de noorderzon vertrokken omdat de grond hen hier toch kennelijk te heet onder de voe ten werd." Opgedoekt De akties die de loontechnische dienst samen met de officier van jus titie,-de Rotterdamse recherche en de fiscale recherche heeft uitgevoerd, hebben er tot op heden toe geleid dat een aantal uitleenbedrijven in het Rijnmondgebied is opgedoekt. De daarbij betrokken werknemers, bij elkaar enkele honderden, hebben in middels alweer werk gevonden, deels ook door bemiddeling van de onlangs opgerichte Stichting Rijnmetaal. De akties van de Rotterdamse offi cier van justitie zijn gebaseerd op de wet die sinds 10 september 1970 van kracht is, en volgens welke het ver boden is arbeidskrachten uit te lenen zonder vergunning van de minister. De koppelbazen die tot op heden zijn gegrepen, hadden geen vergunning aangevraagd, of als ze hem wel had den aangevraagd Iwas zij hun gewei gerd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De kans be staat dat minister Nelissen nog voor de verkiezingen van 28 april een definitieve beslissing zal nemen over bet samengaan van de scheepsbouwconcerns Verolme en de Rtfn-Scheldegroep. Zoals gemeld zal in deze (eventuele) combinatie de Rijn-Scheldegroep een meerderheidsbelang vormen van 66 procent. Scheepsbouwer C. Verolme doet intussen een hardnekkige poging deze toekomstige verhouding aan te vechten. Hij vindt dat de orderpositie van het Verolmeconcern sinds het in stellen van de commissie-Winsemius drastisch is verbeterd. Om zijn pogingen kracht bij te zet ten dreigt de heer Verolme zoals gemeld met een kort geding tegen de staat. Hij wil zo weer zeggenschap krijgen over de aandelen, dié bij de Nationale Investeringsbank zijn gede poneerd. Volgens de rechtskundige adviseur Zuid-Afrika Zuid-Afrika (8) Graag wil ik ingaan op het ingezon den stuk van de heer B. v. d. Kruk te Monster over racisme. Het betreft de passage: „Maar hebben we zelf ook niet de wapens ter hand genomen in de tachtigjarige oorlog om onze princi pes te verdedigen? Hebben de onder drukten dan geen principes? Ik zou de heer V. d. Kruk willen vragen: Wat waren de principes die onze voorouders er toe brachten de wapens ter hand te nemen en: Wat zijn de principes van de onderdrukten van Afrika in onze dagen. REEUWIJK A. A. C. Rijnhout Spijkerbanden Merkwaardig, dat minister Bakker overweegt het gebruik van spijkerban den te verbieden of sterk te beperken. van Verolme, mr. J. van Andel, wil de scheepsbouwer aanvoeren dat hij tij dens het ondertekenen van de over eenkomst onder zware psychologische druk zou hebben gestaan. Overleg vakbonden De werknemersorganisaties in de metaalindustrie z(jn van oordeel dat de commissie-Winsemius uiterlijk maandag 22 maart een discussiestuk gereed moeten hebben dat zou kun nen dienen als basis voor het overleg van de vakbonden met hun leden, werkzaam bjj het Verolmeconcern. Het is de werknemers opgevallen dat het kantoor van de advocaten en procureurs mr. J. van Andel, G. van Nierkerken, H. G. A. Ebbink en jhr. C. H. M. van Nispen tot Sevenaer. eerder deze week aan partijen bij het zogenaamde convenant van 29 januari van het vorig jaar een brief hebben gezonden, maar die brief niet hebberi gestuurd aan groeperingen, die toch ook partij bij het convenant kunnen worden geacht: het personeel van het Verolmeconcern zelf en de vakbonden. Van de kant van de werknemersor ganisaties die desondanks over een afschrift van de brief van het voor de heer Verolme optredende advocaten kantoor beschikken heeft men nu een afschrift van die brief aan de bonden gestuurd. Afrika. ANDEL T. van Vugt enige honderden guldens voor over heeft om een veiliger weggebruiker te zijn. GORINCHEM C. Koning Verzoeningsleer In II Cor. 5: 19 lees ik: „dat God in Christus de wereld met Zichzelf ver zoenende was". Onder een predjking die het hierbij laat, kan ieder rustig u - zichzelf blijven en... verloren gaan. noe het precies zit met het verbod ook al is de verzoening geschied. No- 'geen Bantoes in de Nederduits her- dig is een bijbelse prediking die op vormde kerk" weet ik niet, maar in bekering aandringt. Dan werkt de ver- 1 „:rc, keriten is .Het niet absoluut zoening zich uit in het persoonlijke Ie- VI i« aantijging dat al de vro- gen en in de onderlinge verhoudingen x TO blanken daar God danken dat ze Zo ziet dr. H. Wiersinga het ook, als ik n'et zwart zijn, noem ik een lasterlijke hem goed.heb begrepen. Zuid-Afrika (7) Ik daag de heer Schooneveld uit te 'ewijzen dat de regering van Zuid-Af rika met de bijbel in de hand zwarte dndertjes de hongerdood laat sterven 'n de zgn. thuislanden. aanklacht. Wat het verbod van gemengde hu welijken betreft, dat de heer Schoone- Ve'd smalend „een christelijke wet" Jj°emt. wil ik opmerken dat wij dit Nederland wel een beetje vreemd vin den. Ik wil en kan dit ook niet verde digen. Maar dat het de bedoeling is van deze wet alleen de blanken te be- Maar waarom dan een andere ver zoenlngsleer? Waarom niet erkend da< het Kruis in Gods plan begrepen was en lang tevoren voorzegd en vooraf uitgebeeld? Noodzakelijk voor ons, orr onze zonden te verzoenen? Dat leer ons toch heel de Schrift? En ook onze reactie op de predtkinr van het Kruis komt van God. Niet dc ^hermen is m.i. niet waar. Ook de orediking, maar Hijzelf, de Heilige öantoe wordt in deze wet beschermd. Geest, door het Woord, past de verzoe- 'üllh, Kinderen toch, die uit deze huwe- ning toe en maakt doden levend. Dil I* "Jken worden geboren, worden noch alles is uit God (II'Cor. 5:18). Hem l'i de blanken noch bij de Bantoes alleen de eer. voor vol aangezien. VILVOORDE (België) •vERKWERVE D. van de Wekken C. S. Hollander ZWOLLE De officier van justitie in Zwolle, mr. D. Bins, ziet geen mogelijkheid om aan het verzoek om een strafvervol ging tegen de Staphorster predi kant ds. P. J. Dorsman gevolg te geven. Dit heeft mr. Bins bericht aan de indiener van de klacht tegen ds. Dorsman, de journalist A. K. Hulst in Zuidlaren. De officier beroept zich op het feit, dat ep geen wettelijke plicht bestaat voor ouders hun kinderen te laten vaccineren, zelfs niet op grond van de inentingswet van 1939 betreffende in enting tegen pokken. Mr. Bins zegt, dat in het geval- Staphorst hoe betreurenswaardig Thans 33 slachtoffers Van een onzer verslaggevers STAPHORST Zodra de polio- pidemie in Staphorst voorbij is, wordt in deze gemeente een begin -emaakt met het inenten van dc kin deren van 2 maanden tot 18 jaar mei 'iet Salk-vaccin. Het toedienen van dit vaccin ge beurt door middel van de prik en verleent een langdurige immuniteit legen de drie typen van polio. Het -net Sabin-druppels besprenkelde -•uikerklontje, dat de afgelopen 2 we ken op grote schaal is uitgereikt, werkt ongeveer een jaar en is slechts op 1 van de types polio gericht. Ge hoopt wordt dat de integrale inenting van de Staphorster jeugd over enkele weken kan beginnen. Intussen is het aantal patiënten tot 33 gestegen. en triest op grond van de huidige strafbepalingen niet tot strafvervol ging kan worden overgegaan. De ouders, meent hij, hebben nim mer gewild, dat hun kinderen met polio zouden worden besmet, ondanks het feit dat ze geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid van immunisering. Hun kan niet de dood of zwaar lichamelijk letsel van hun DEN HAAG Inenting tegen rode hond zal binnenkort op grote schaal mogelijk worden nu staatssecretaris Kruisinga een beschikking heeft ge publiceerd die kwaliteitseisen voor het vaccin vastlegt. Binnenkort zullen zeker twee fabrikanten hun vaccin bij het Rijksinstituut voor de volks gezondheid ter goedkeuring aanbi - den. Rode hond is een goedaardig verto nende virusziekte, die alleen bij vrouwen gedurende de eerste maand van een zwangerschap ernstige afwij kingen aan de vrucht kan veroorza ken. Met het oog op dit gevaar komen in eerste instantie vrouwen en meis jes in de vruchtbare leeftijd die nog --een rode hond hebber, gehad, voor :n enting ln aanmerking. Tijdens een zwangerschap mag hel ■accin niet worden gebruikt, omdat het daarin voorkomende verzwakte virus eveneens ln staat is de vrucht te beschadigen. Fabricagemethoden voor een betrouwbaar rode-hondvac- cin zijn nog maar kort geleden ont wikkeld. kinderen worden verweten, zodat er evenmin sprake van medeplichtigheid kan zijn. De officier van justitit vermeldt ook, dat ook met betrekking tot ds. Dorsman niet het „doen plegen" kan worden aangevoerd, waarbij de dader straffeloos blijft, omdat in dit geval niets strafbaars is gepleegd. De heer Hulst stelt zich op het standpunt, dat een wel of niet vacci natieverplichting tegen polio hier niet ter zake do t; hij heeft geen verzoek tot vervolging gedaan op grond van een vermeende overtreding van een mogelijk bestaande inentingsverplich ting maar hij heeft gevraagd ds Dorsman te vervolgen wegens mede plichtigheid aan het gestelde in „de artiekelen 307 en 308 van het wet boek van strafrecht, waarvan het eerste luidt: „Hij aan wiens schuld de dood van een ander te wijten is Het gaat hier om het feit dat ouders schuldig zijn aan de dood. resp. zwaar lichamelijk letsel van hun kinderen, door grote nalatigheid deze kinderen daartegen niet te be schermen. Ér is dus wel degelijk sprake van schuld en van medeplich tigheid van ds. Dorsman, aldus de beer Hulst. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering vraagl de Gezondheidsraad om te adviseren over de mogelijkheid om de hele Ne derlandse jeugd tegen polio in te en ten. Het bij, de wet verplioht stellen van inenting 'stuit nog op bezwaren. Ook in andere landen zijn hiermee geen Niet bindend In die brief vraagt het advocaten kantoor partijen bij het convenant uiterlijk dinsdag 23 maart haar me ning te geven over de zienswijze van de heer Verolme en van zijn rechts kundige adviseurs ten aanzien van het bepaalde in het convenant. De passage in de brief van het ad- HILVERSUM Jaarlijks komen in Nederland naar schatting 1300 patiënten in aanmerking voor open hartoperaties en 850 voor .gesloten hartoperaties. Volgens gegevens van de elf Nederlandse hartcentra zouden per jaar 1230 open hartoperaties kun nen worden verricht, zodat het tekort ■•an mogelijkheden in theorie klein is, Dit zei de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, vrijdag in Hilversum waar hij een nabehandelings- en re- validatiekliniek voor hartpatiënten opende. Aangezien het tekort aan mogelijkheden voor open hartopera ties in de praktijk veel groter lijkt, acht de staatssecretaris een onderzoek gewenst naar de noodzaak van aan vullende centra, en betere coördina tie tussen de bestaande hartklinieken en naar een optimalisatie van het werk in deze klinieken. De buitenkliniek die de staatssecre taris opende en die plaats biedt aan dertig patiënten, vormt een onder deel van het alg meen ziekenhuis „Zonnestraal". bemoedigende resultatén bereikt. In Frankrijk bijvoorbeeld, waar inenting verplicht is, is het percentage "det-ingeënte kinderen veel hoger dan in ons land. Een wet tot verplichte inenting zou altijd regels moeten bevatten voor degenen, die op grond van gewetens bezwaren geen inenting willen. vocatenkantoor, waar het inzicht van partijen bij het convenant over wordt verlangd, luidt: „De drie partijen, voor welke de heer C. Verolme heeft gete kend (waaronder ook Verolme Beheer Maatschappij NV) hadden bij het aan gaan van het convenant niet de be doeling zich te binden aan een füsiè- advies, gegeven onder de huidige ge wijzigde omstandigheden. Het is bij het aangaan van het con venant niet de bedoeling geweest van de heer C. Verolme, de Stichting Ver olme Trust en de Verolme Beheer Maatschappij NV, zich te binden aan een eventueel fusie-advies van de commissie-Winsemius voor omstan digheden zoals de huidige die volstrekt anders zijn dan de toenma lige." Partijen bij het op 29 januari 1970 gesloten convenant zijn: de staat der Nederlanden, Rijn-Schelde, C. Verol me, Stichting Verolme Trust, Verolme Beheermaatschappij, Verolme Ver enigde Scheepswerven NV, Scheeps- bouwbelangen NV. De werknemersorganisaties hebben meegedeeld dat men het standpunt van het advocatenkantoor niet deelt. Er is, aldus de werknemers, weliswaar een andere situatie dan by het sluiten van het convenant, maar toch niet zo anders dat de doelstelling van de com missie-Winsemius een andere is. Van een verslaggever AMSTERDAM Dat er ln Neder land nog altijd vrouwen in het kraambed overlijden, is niet zozeer een gevolg van verloskundig-organi satorische tekortkomingen, maar meer van een inadequate behandelin gen van complicaties bij een beval ling. Bloedverlies blijkt de belang rijkste doodsoorzaak, daarna volgen zwangerschapsstuipen. infecties, trombose en embolie en narcose-acci- denten. Tot deze conclusies komt de Am sterdamse gynaecoloog dr. J. Bout in een analyse van de moedersterfte in Nederland in de jaren 1966 en 1967, waarop hij gisteren aan de Vrije Uni versiteit is gepromoveerd. Voor zijn onderzoek heeft hij 83 van de 111 in die jaren geregistreerde gevallen na getrokken, die hij representatief acht voor de moedersterfte. Vaak zijn er, aldus dr. Bout in zijn proefschrift, begrijpelijke vergissin gen gemaakt, maar daarmee is een inadequate behandeling nog niet ver ontschuldigd. Het is iedere verloskun dige bekend dat zich bij een zwan gere vrouw zeer plotseling onver wachte complicaties kunnen voor doen. Desondanks staat de verloskundige zorg in ons land op hoog peil. getuige het geringe aantal vrouwen dat bij een bevalling overlijdt Bij een jaar lijks aantal bevalllingen van onge veer 250 000 stierven er in 1969 op 100.000 levend geborenen niet meer dan twintig moeders. Een wat oudere zwangere vrouw heeft een hogere sterftekans dan een jonge aanstaande -noeder. aldus dr Bout. Zijn promotor, prof. dr J Janssens, neent, dat bij een goede selectie van patiënten die in een ziekenhuis moe ten bevallen, thuis een kind krijgen precies even veilig is als in een kli niek. De meeste sterfgevallen tre den juist in het ziekenhuis op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7